weede Editie, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. >R1NS BORGENSKY. 5c Jaar-gang. Woensdag 8 December 1397, Ho. 4430 HAARLEM'S DAGBLAD ABONlJEMSlTTSPie/IJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei* gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0,371/2 ■A.ZD V i±l-tóTjErtsTTISnSr Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauxKleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Slbis Faubourg Montmartre. Met uitzonderinggvan het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel C0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaalSandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij de tol Velsen, W. J. RU1JTER Beverwijk, J. HOORNS; BükgomARIE HOPMAN, Molenstraat. Spaamdam, C. HARTENDORPZandvoorlG. -ZWEMMER; Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. fiicieele Berichten. urgemecster en Wethouders van riem, oen te weten, dat by hunne be kking van 2 December j.l. aan J. Stoel Jr. vergunning is vcr- d tot oprichting van eene smederij ien perceel aan den Harmenjans- aarlem, 6 Dee. 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris, C. M. RASCH. ïrgemeester en Wethouders van riem, oen te weten, dat bij hunne be kking van 25 November jl. aan A. a vergunning is verleend tot het Sieuwen van den oven in zijne bak- j in het perceel aan de Spaarn- iderstraat No. 53. taarlem, 6 Dee. 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. i De Secretaris, C. M. RASCH. Politiek Overzicht. I taandag heeft de duitsche Rylts- vergaderd, en werd het wetsont- p tot uitbreiding van de zeemacht 'iehandeling genomen. let ontwerp werd door den ryks- selier en den secretaris van staat Vorst von Hohenlohe, de :anselier, betoogde, dat Duitsch- beslist een flinke vloot noodig om de positie welke het Ryk het leger heeft verkregen, te den. Deze overtuiging heeft in de te kringen des volks veldge- ,en. De verschillende regeeringen jondsstaten zijn het er over eens, de eisch tot versterking van de niet af te wijzen is, en dat het eer noodzakelijk is, de sterkte 'loot by de wet te bepalen. Alle rjt tot avontuurlijke ondernemin- is even vreemd aan deze over- - ingen als het plan om met de (te zeemogendheden te gaanwed- en. De positie van Duitschland et Europeesch concert vordert een swaar bescheiden maar vol- 3 jde vloot. e secretaris van staat Tirpitz - de de noodzakelijkheid van do t jaagde versterking aan door het r i van technische opgaven. e sociaal-democraat Schönlank leed de voorstellen, welke een joeisel zijn van persoonlijk bestier, lonservatief Limburg Stirum sprak 'junste van het ontwerp, weesop inwaardige behandeling van den [gelastigde op Haïti, en gaf als oorzaak van die behandeling de om standigheid, dat Duitschlacd's verte genwoordiger niet als deAmerikaan- sche, genoegzamen steun achter zich had. Posadowski bracht tegenover de beweringen van Scbünlank, die zich over absolutistische neigingen terbe- paalder plaatse had uitgelaten, in het midden, dat indien Schönlank's mee ningen'ooit eene meerderheid vonden in den Rjjksdag, er geen daad van absolutisme noodig zou zijn, om het parlementarisme te vernietigen. Deze woorden werden met bijval begroet. Hierop was het woord aan den se cretaris van staat, den heer von Bii- low, die o. a. hec gebeurde op Haïti besprak. Duitschland heeft zich met het in vrijheidstellen van Lüder niet tevreden verklaard, het heeft een re delijke schadevergoeding verlangd, en het is in staat om eventueel aan de eischen die het stelt de noodige kracht by te zetten. Met China staat men, by het herhaaldelijk vermoorden van Duitsche zendelingen, voor andere moeilijkheden. Er worden onderhan delingen gevoerd over een toereikende schadeloosstelling, en er wordt meer zekerheid verlangd dat dezelfde ge beurtenissen niet meer zullen voor vallen. De mogendheden die geen overeen komstige belangen hebben, bieden weinig hulp. Maar Duitschland zal zyn plaats onder de zon weten te handhaven, en zoowel in Oost-Azië als in Wést-Indië zonder onnoodige scherpte maar ook zonder zwakheid zyn rechten weten te doen gelden. Ook deze spreker verwierf levendigen bijval. Barth verklaarde dat de Vrijzinnige Vereeniging de voorstellen tot een bepaalde grens geenszins verwerpt. Jadzewskv sprak namens de Polen tegen de inkleeding der voorstellen. Heden werden de beraadslagingen over dit ontwerp voortgezet. Keizer Wilhelm heeft by gelegen heid, dat hij de presidenten van den Ryksdag ontving, het wetsontwerp, aangeprezen, welks behandeling door den Rijksdag hy een zeer bcteekenis- volle taak noemde. Z.M. legde nadruk op zijn beslisten wil om aan de zendingsmissies voor taan al den bijstand te verleenen dien zij behoeven. Uitvoerig sprak hij over de toestanden in China en in het voorbijgaan over de gebeurtenissen op Haïti. De groote beteekenis van het wetsontwerp tot uitbreiding van de zeemacht nogmaals in hot licht stellend, sprak Z. M. het vertrouwen uit, dat de Ryksdag overtuigd zou worden van de noodzakelijkheid dei- aangevraagde uitbreiding. Het vermoeden is bewaarheid, dat de Italiaansche regeering na de Ka merzitting van Vrijdag haar ontslag zou -indienen. Eene officieele nota deelt" het ontslag mede. Er is echter niet bij gemeld of de Koning reeds een beslissing heeft genomen, maar wel wordt er in verklaard, dat de Koning ongetwijfeld di Rudiui belas ten zal met de vorming van een nieuw ministerie. In zyn boodschap aan het Congres der Vereenigde Staten verklaart Mc. Kinley dat de Staten met alle natiën in vrede en vriendschap leven. Hy verzoekt het Congres in de eerste plaats zyn aandacht te schenken aan het vraagstuk der geld-circnlatie en keurt de voorstellen goed van den secretaris voor de schatkist betreffen de dit punt en dat van de Banken. Uitvoerig staat hy bij Cuba stil. Hy erkent dat Sagasta op loyale wjjze getracht heeft te hervormen en vrede te stichten. Men moet nu aan Spanjo gelegenheid laten om zijn verwach tingen tot vervulling te brengen. Zyn de Vereenigde Staten eventueel ge noodzaakt met den gewapenden arm tusschen beide te komen, het zal slechts zyn, in geval de geheele we reld de noodzakelijkheid erkent. De president beveelt de definitieve an nexatie van Hawaï aan. Er wordt onderhandeld met verscheidene Euro- peesche Kabinetten van Europa en Amerika over regelingen van weder- zijdsche beschikkingen. De president gelooft dat eenige grieven die de han- delsrelatiën raken, van beide zijden zullen kunnen weggenomen of althans verzacht worden. Voorts spreekt by de hoop uit, dat Wolcott's Demoeiingen tot een even- tueele internationale overeenstemming- in de zilverquaestie zullen kunnen leiden. Het vredesverdrag tusschen Tur kije en Griekenland is Maandag door den turkschen ministerraad goedge keurd. Binnen twee weken wordt nu de officieele sanctie van weerszijden verwacht. In de hongaarsche Kamer heeft Baofly het ontwerp aangeboden van de voorloopige economische regeling met Oostenryk, volgens welke liet tegenwoordig vergelijk tot 31 Dec. 1898 blijft behouden, behoudens het sluiten van een nieuw compromis tusschentijds. Komt dit laatste niet tot stand, dan zal de regeering den len Mei aan den Rijksdag een economisch ontwerp aanbieden, dat de definitieve toepassing van de nieuwe regeling tot het eind van '98 zal be helzen. Op denzelfden dag dat by de be handeling in den duitschen Ryksdag van het wetsontwerp tot uitbreiding van de vloot, door den staatssecreta ris von Bülow is gesproken over het incident met Haïti is uit Port au Prince naar New-York geseind, dat er Maandagmorgen twee Duitsche krui sers zyn aangekomen, met een ultima tum, waarin aan Haïti acht uur tijd werd gelaten om de schadevergoeding voor het gevangen nemen van Lüders te betalen. Men denkt te New-York, dat de regeering van Haïti doen zal wat van haar wordt verlangd. STADSNIEUWS, eerste en derde pagina. Haarlem, 7 Dec. 1897. By kon. besluit is eervol ontslag verleend op verzoek aan den heer P. H. Craandyk, als kapitein bij de d.d. schutterij alhier, en zijn benoemd tot kapitein de heer mr. F. A. By voet, tbans 1ste luitenant, tot 1ste luit. de heer J. A. Leupen, thans 2de luit. Station te Haarlem. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is in zijne Me morie van antwoord o. a. medegedeeld, dat een nieuw plan voor ombouw van het station Haarlem is ontworpen, waarbij de spoorweghaven is geplaatst aan het Spaarne. De kosten van uit voering van dit ontwerp, dat thans in onderzoek is, zullen echter veel hoo- ger zijn dan die van vroeger inge- gezonden plannen, en zyn geraamd op ongeveer f 3,200,000. Uit dit cijfer blijkt, dat we hier dus wel degelijk hebben te doen met een plan tot afdoende verbetering. Wanneer nu ook maar met onze ge meentelijke belangen voldoende reke ning gehouden is Verder deelt de Min. mede, dat binnenkort de aanleg van dubbel spoor op het baanvak Haarlem—Uitgeest zal worden aanbesteed. Muziek-Vereeniging „Har monie". De Muziek-Vereeniging „Harmo nie" alhier heeft de koninklijke goed keuring op hare statuten verkregen. Deze vereeniging opgericht 9 Oct. '95, bestaande uit personeel der H. IJ. S. M., stelt zich ten doel de wer kende leden in de gelegenheid te stellen, door het bespelen van een instrument zich in de kunst der mu ziek te bekwamen eu door het geven van |uitvoeringen deu donateurs en kunstlievenden leden genoegen te ver schaffen. W eldadigheid naar V ermogen. Maandelijksch Overzicht van de vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen", boekjaar 1 November 1897— 31 October 1898. Voor behoeftigen werd toegestaan: Voor werkverschaffing: November f-. Voor brood en levensmiddelen: November f683.39. Voor brandstoffen: Nov. f38,36. Voor ligging en kleedingstukken November f32,84'/i. In geld: (rentelooze voorschotten) November f 1473,50. Verplegingskosten en diversen Administratiekosten Nov. f 76.40. Totaal: f2304,49Vi. Bovendien werden eenige ten ge schenke ontvangen kleedingstukken en Vincentius-bons uitgereikt. Ontvangsten: Coutributiën en gif ten: November f 4328,77'/2. Diversen en terugbetalingenNov. f32. Totaal: November f 4360,77lU. Zoodat voor de overige 11 maanden beschikbaar is f 2056,28. BINNENLAND Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Benoemd tot adjunct-commies by 's Ryks werf te Hellevoetsluis, do klerk P. G. C. Meyers. Eervol ontslag verleend met ingang van 1 Jan. a.s., aan H. Willemsen, wegens lichaamsgebreken, als machinist by stoomgemalen te Schellingwoude. Vergunning verleend aan den luitenant-kolonel C. de Wit, commandant van het korps rijdende artillerie, tot het aannemen en het dragen der orde-teekenen van ridder 2e klasse der Pruisische kroonorde. Waterstaat. Memorie van Antwoord. Uit deze M. v. A. op de Water- staatsbegrooting blijkt o.a. het navol- De min. is met zijne ambtsvoor gangers van gevoelen dat er geen aanleiding is om te trachten het Noordhollandsch kanaal aan de pro vincie Noordholland over te dragen. Zal het Noordzeekanaal, by de steeds toenemende afmetingen der zeeschepen en de klimmende eischen van regelmaat en snelheid by het scheepvaartverkeer, aan zijne bestem ming blijven beantwoorden, dan mag, na de in 1898 te voltooien verruiming van het kaoaalprofiel, niet worden stilgezeten. Yooral de verbetering van de kanaalovergangen in den Rijks weg te Velsen, den spoorweg Am sterdam—Zaandam en den spoorweg Haarlem—Uitgeest wordt meer en meer dringend. De wijze waarop de verbeteringen aan het kanaal beboo- ren plaats te hebben, is in studie ge nomen, teneinde daaromtrent voor stellen aan het oordeel der Staten- Generaal te kunnen onderwerpen. Eene van Rijkswege te bouwen vischhal by de visschershaven te IJmuiden acht de min. een noodza kelijk onderdeel van den aanleg der havenwerken. De hal is te beschou wen als een integreerend deel van de haven zelve. De kosten van de vischhal zelve zijn geraamd op f152,700. Overlating van den bouw der hal aan de particuliere nijverheid wordt geacht niet in het publiek belang van de visschery en den vischhandel te zijn. De definitieve hal kan gebouwd worden geheel op rijksgrond; aankoop van grond is daarvoor dus niet noodig. Het voornemen bestaat niet, de exploitatie der haven aan particulie ren over te dragen. Het heffen van havengeld van de vissehersschepen, die van de haven en hare inrichtingen gebruik maken, zou niet in het belang zyn van de visschery. De nieuwe sluiswerken zullen ver moedelijk in den loop van het jaar 1900 geheel voltooid zijn. Het gunstig resultaat met de door electrieiteit gedreven bewegingswerk- tuigen, die als proef zyn opgesteld, by een der sluishoofden verkregen, heeft doen besluiten de geheele sluis van dergelijke werktuigen te voor zien, die van uit één te stichten cen traalstation zullen worden gedreven. De min. acht de mogelijkheid nog niet uitgesloten, dat de Staten van Noordholland een middel zullen we ten te vinden om de voorgenomen wettelijke regeling van den onder houdsplicht der zeeweringen te Cal- lantsoog overbodig te maken. Hy zou dus te dier zake gaarne nog voor korten tyd diligent wcnscben te wor den gehouden. De belangen der scheepvaart by een goede vaargeul in de Slenk ko men den minister voldoende voor om, zoo noodig een jaarlyksche uitgaat van ongeveer f7000 te rechtvaar digen. Ten aanzien van een haven te Texel is de minister niet in de ge legenheid te dezer zake cenig voor stel te doen. Naar aanleiding van een verzoek betreffende eene tweede haven op het eiland Wieringen is een onderzoek ingesteld of wellicht aan het verlan gen van belanghebbenden op minder kostbare wyze zou zyn te gemoet te komen, door verbetering van de be staande aanlegplaats aan Don Oever. Omtrent do motie van den gemeen teraad van Harlingen in zake de ha ven aldaar, heeft de min. het advies gevraagd van Provinciale Staten van Friesland. Uit de Memorie van Antwoord blykt o.a. dat de wettelijke regeling van stoomtrammen wordt voorbereid. Over het rapport der staatscom missie voor den waterweg Dordrecht naar zee, wordt overleg gevoerd met oorlog. Voor de Vecht verbetering wordt op de volgende begrootiDg meer aangevraagd. By de bediening der sluizen van het Merwedekanaal wordt gehandeld in het belang der scheep vaart. Yoor onderhoud der brug over de Maas te Yenloo wordt nader f 12,000 uitgetrokken. De minister hoopt de zaak der opheffing van het Heemraadschap Amstel en Nieuwer-Amstel het vol gend jaar verder te brengen. Voorgesteld wordt eene bijdrage tot een maximum van f 13,000 aan Giethoorn voor den aanleg van een kunstweg in Giethoorn en Steenwy- kerwold; f5575 voor een kunstweg te Winterswyk naar de grens; f7900 in de kosten der vernieuwing van de brug over de Nauernasschevaart by Westzaan. In zake de haven te Scheveningen wacht de minister het antwoord van het gemeentebestuur af in zake de Bommenhaven. Dringende verbeteringen in het spoorwegwezen zal de minister be vorderen. Het stoffelijk overschot van den oud-inspecteur der posteryen in Zuid- Holland, den heer J. J. Doffegnies, {{Bewerkt naar het Engelsch.) HOOFDSTUK XXXYI. De vrijheid kost één roebel per dag. iavanagh zou anders dit bedrog niet hebben dur- plegen. Het is geschied met zijn toestemming en anagli zal hem voldoende waarborgen hebben ge- n, dat men nooit meer van Taras zal hooren spre- Hy zal tot zwijgen zyn gebracht, nog voordat hy groep heeft kunnen tentoonstellen, teu minste i even te hebben nagedacht, vroeg hy driftig iezit gy geld "eel, maar te Londen." !u hier?" )rdon wist niet precies hoeveel hy by. zich had. i ons vertrok had hy al zyn geld by zich gesto- dat hy in huis had, denkende dat hij het wellicht de bevrijding van Taras noodig kon hebben en in cou had hij eenige Engelsche biljetten voor Rus- geld ingewisseld. Hy haalde zyn portefeuille uit constateerde, dat hy, behalve het biljet van duizend roebel nog twee van honderd roebel en vijf van vijf pond bezat. „Dat is niet genoeg," zeide Ivan mismoedig. „Maar stop ze weg... en verdedig ze zoolang gij nog eenige kracht bezit. Want zy kunnen u te pas komen." Denkende dat er zich hier of daar misschien reeds een gevangene verscholen had, keek ik tegelijkertijd om en uitte een kreet van schrik. Heel duidelijk zag ik een gestalte tusschen de boomeu verdwijnen. Gordon stond hetzelfde oogenblik naast mij. „Er is geen gevaar," zeide Ivan die met zija stok gewapend, den persoon een eindje gevolgd was, „het is myn eerlijke vriend Sehemyl." Schemyl trad nu met het geweer onder den arm op ons toe. Hy was gekleed in een lange lakensche jas, waar van de kraag tot aan zijn ooren reikte en droeg een bonten muts, die by tot aan zyn oogen over het hoofd had getrokken. Een knevel, een roode neus en twee doordringende oogen was al wat men nog van zijn gelaat kon zien. Hy kwam naderbij en zag ons wantrouwig aan. „Ik ben nog wat met deze twee kennissen blijven praten, Schemyl," zeide Ivan op vroolijken toon. „Het zyn Engelschen, die een plezierreisje naar Rus land hebben gemaakt, zooals Engelschen zoo dikwijls in dit seizoen doenongelukkig zyn zij van den rech ten weg afgedwaald...." „Eu hebben hun papieren verloren," zeide Schemyl spottend. „Gij slaat juist den spijker op deD kop," vriend Schemyl. „Myn vrienden hebben my voor een roebel een brood afgekocht en ik heb hun gezegd, dat zy bij u nog meer konden krygen." „Hum Het brood is tegenwoordig zeldzaam en wordt met den dag duurder. Ik wil het een vriend wel voor den gewonen prijs verkoopen, maar een vreemdeling moet meer betalen." „Dat heb ik hun ook reeds gezegd. Deze heer spreekt in 't geheel geen Russisch, de dame wel een weinig." „Zeg hun dan ook, dat het verboden is in hetbosch een vuurtje aan te leggen en hoewel ik het zoo nu en dan door de vingers wil zien, moeten zy toch zorgen, dat de rook niet over den weg wordt gedreven. Wan neer de kozakken het bemerkten, zou ik er slechts on aangenaamheden door krijgen." „Ik zal ze wa aarschuwen." ,jGoed. Zeg hun dan ook, dat onze gouverneur ten strengste verbiedt zoo dicht by den weg een bivak op te slaan en voeg er bij, dat ik uitstekend visch en heer lijke thee verkoop. Vrede zy met u Daarop groette hy, draaide op de hielen rond en verwijderde zich. HOOFDSTUK XXXTO. Het rad der fortuin draait. „Zouden wy niet trachten dien man over te halen ons naar Engeland terug te brengen. Hij zal zich wel laten omkoopen." „Ik heb er ook reeds aan gedacht, maar ge bezit niet genoeg geld. Gy hebt aheen voldoende om van hier naar de grens te komen." „Maar in Engeland heb ik nog meer." „Jawel, maar hoe zoudt gij het in uw bezit kunnen krijgen?" „Ik zou b.v. schrijven en het antwoord kon dan aan Schemyl worden gezonden." Ivan kon niet nalaten even te lachen. „Voordat hij een brief ontvangt, gaat hy door een menigte andere handen en ge kunt er van verzekerd zijn dat men hem openmaakt; de gevolgen zouden niet uitblijven en Schemyl zou zich gedwongen zien, u aan de politie uit te leveren. Misschien zoudt ge hem voor de tweede maal kunnen omkoopen maar op zoo'n manier gaan er jaren mede heen en we hebben geen tyd te verliezen. Laat zien: gy bezit in het ge heel twaalfhonderd roebel Hy dacht even na en vervolgde hoofdschuddend: „Ik geloof niet, dat het lukken zal, maar ik zal er eens met Schemyl over spreken. Ik ga nu naar hem toe om een borrel met hem te drinken en zal hem wijs maken, dat ik één van myn brooden met winst heb verkocht. Geef me nu een paar koperen kopeken, want ik bezit niets meer." Gordon reikte hem zijn geheelen rijkdom over zeg gende „In welke schikking gy ook met dien man treedt, vergeet niet, dat wy in elk geval by elkaar blijven en gezamenlijk alles zullen deelen." Ivan zag hem ernstig aan, glimlachte en verwijderde zich zonder een woord te spreken.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1