Zoo lezen wij in De Echo weer het trok, waar do kist, omstuwd door de het „Ehrliche Spitzbuben", iu de keet i niet genoemde kleuren duiven; 13. j De heer Holland heeft wel getoond. volgende Maandagavond, toen twee meisjes zich over de Westermarkt van do Keizersgracht naar de Prinsengracht wilden Begeven en zich op dezen weg bevonden in den hoek gevormd door de kerk en de gymnastiekschool, hoor den z\j achter zich de behoedzame voetstappen van een man, die haar achterna liep. Het eene meisje keerde daarom om en zag den man een blinkend voor werp ter lengte van omstreeks drie decimeters voor den dag halen, waar op zy, hevig verschrokken, tot haar vriendin riep „God, A daar is ie". Die vreemde man uitte daarop een luiden vloek, waarop de meisjes vluchtten, door hem een eind achtervolgd. Deze vlucht had plaats in de richting van de nieuwe brug bij de Raadhuisstraat, waarna de meisjes weer naar de Prinsengracht liepen, waar zy, omziende, ontdekten dat hun vervolger verdwenen was. Men weet niet of de mao langs de Prinsengracht of Keizersgracht (rich ting Brouwersgracht) verdwenen is. Aangifte by de politie volgde." Wy vermoeden, dat ook deze „aan slag" wel weer zijn oorsprong zal vinden in de overprikkelde phantasie van de beide betrokken meisjes. Tel Plechtige uitvaart. Dinsdagvoormiddag bad met de militaire eerbewijzen aan zyn rang verschuldigd, het uitgeleide plaats van het stoffelijk overschot van den te VGravenhage overleden kolonel van den Russischen generalen staf, den heer Dmitri de Smaguïne, mili tair attaché van Rusland alhier en te Brussel. Het stoffelijk overschot rustte tijdeiyk in de Russische kapel aan den Scheveningschen weg en de lijk baar stond in het gewijde vertrek te raidden van een haag van palmen en groen. In het kerklokaal had Dinsdagoch tend een plechtige lijkdienst plaats. De genoodigden by deze ceremouie werden in bet gebouw ontvangen door den heer De Berends, secretaris van het gezantschap, zaakgelastigde tij dens de afwezigheid van den gezant vergezeld van den lieer Gambs, atta ché. beiden in gala-costuums, gelijk mede de aanwezige leden van het corps diplomatique en militaire auto riteiten. Dc dienst werd bijgewoond door •len kapitein v.d. Bosc adjudanten vertegenwoordiger van H. M., dooi den minister van buitenl. zaken, den minister van oorlog, generaal Eland, ei. vele leden van het corps diploma tique, militaire autoriteiten, enz. Alle genoodigden stonden met een vlammende kaars in de hand gedu rende de uitvaart om den katafalk geschaard. Inmiddels had zich de militaire stoet loder commando van kolonel Raman Trip, van het regiment grenadiers en jagers nabij bet gebouw van de Griek se! kapel geformeerd. Een 24tal onderofficieren van de wapenen droegen de kist in de lijk koets. bijgestaan door dragers. By de' overbrenging van het hulsel in den rouwwagen presenteerden de langs den Scheveningschen weg in batailie opgestelde grenadiers de ge weren en hief de koninklijke militaire kapel die zich aan het hoofd bij de Zeestraat bevond, treurmuziek aan. De stoet zette zich in beweging in den rouwpas van de met floers over dekte trommen of op de maat der treurmarscheu van Chopin, Beethoven, Zaberthal enz. beurtelings ten gc- hoore gebracht door de Kon. Mil. Kapel en de hoornmuziek der jagers. Achter den eenvoudiger: lijkwagen volgde het gal a-hof rij tuig waarin' de afgevaardigde van H. M. plaats had genomen eh achter die hof koets sloot zich een lange ry equipages. Tasseken dezen stoet van rijtuigen en de overige troepen van het gar- nizoen een batailjon jagers met nm- j dant verblijdend met de vangst der ziek, 1 compagnie vesting-artillerie,1 drie gezochten. In hun bezit werd al 2 batterijen veld-ariillerie en 2 esca-; dadelyk gevonden de in de keet van drons huzaren (de ruiterij ditmaal te J et Sanatorium ontvreemde passer voet). bewoog zich een talrijke schit-jdoos. Toch ontkenden de gearresteer- terende stoet van hoofd- en verdereden hardnekkig, ook ten politiebu- officieren van het garnizoen. Aan hetreele, waarheen zy gebracht werden, staatsspeorstation aaugekomen ont militaire opper- eD verdere officieren, i van het Sanaiorium gevonden, door de onderofficieren in een rouw- j Lampier keerde naar Heerlen terug waggon van de spoorwegmaatschappij om met de drie heeren, te wier na- werd geplaatst deele de groote buit ontstolen was, De Russische zaakgelastigde trad I naar Aken terug te keeren. Daar daarop toe naar den vertegenwoordi-1 aangekomen, vernam hy dat een twee- ger van H. M. en verzocht hem den j tal rechercheurs een nader onderzoek dank van zyn Souverein aan de Re- in het bewuste logement hadden in- gentes te willen overbrengen voor het bewys van deelneming in het over lijden van den kolonel de Smagnine betoond. Eveneens betuigde de diplo maat zyn erkentelijkheid aan de mi nisters en hoofden van missie. Een arrestatie te Aken. Eerst 3 a 4 uur na het plegen der diefstallen te Heerlen werd er aan gifte van gedaan by de politie. Ge lijk nu gebleken is, bevonden zich de daders toen reeds in de „grosse Hei- math". Niemand had ze aan 't werk gezien; geen spoor hadden ze achter gelaten; alleen het in de keet van liet Sanatorium gevonden papier waarop een der dieven het sarcasti sche „Ehrliche Spitzbuben" had ge maald, kon de rol worden toegedacht, ooit als overtuigingsstuk te zullen dienen. Met zoo weinig gegevens ving de brigade-commandant Lampier zijn onderzoek aan. Het feit, dat de die ven zich als „Spitzbuben" dus als Duitschers ontmaskerd hadden deed hem zyn gang richten naar een pas santenhuis te Heerlen, waar de kleine „luyden" uit het ..grosse Vaterlaud", venters, muzikanten, gewoonlyk bun intrek nemen. Daar vernam hij, dat er den vorigen dag twee mannen en een vrouw geweest waren, die eerst gezegd hadden er te biijven logeeren, doch later teruggekomen waren met do boodschap, dat ze er niet zouden overnachten, wyl ze een smokkel- partijtje over de Duitsche grens, nabij Herzogcnrath, hadden georganiseerd, waarmede ze aardig wat dachten te verdienen. De brigade-commandant achtte deze mededeeling van gewicht ge noeg om verder onderzoek naar die gasten te doen. Spoedig wist. hij dat zy den dag voor den' diefstal door Heerlen geslenterd hadden, hun atten tie schenkend aan welvoorziene win kelkasten, vooral aan die van een horlogemaker, voor welke ze stil stonden. Zyn onderzoek voortzettend vernam de brigadier verder, dat met den arbeiderstrein, die te 4 unr 's ochtends naar Herzogcnrath vertrekt, buiten de gewone arbeiders drie reizigers vertrokken waren. Iets zeer buiten gewoons in zoo'n woesten nacht. De brigadier hield zich onmiddellijk over tuigd, dat de drie gezochten op deze wyze hunne „Heimath" zouden opge zocht hebben. En zyn politie-instinkt zeide hem, dat zo hun weg naar Aken genomen moesten hebben, de naaste en beste gelegenheid om de gestolen goederen te gelde te maken. Nadat hy bier zyn onderzoek nog had voortgezet en eenige kostbare inlichtingen had verkregen, begaf bij zich Donderdag naar Aken, met het adres in den zak van het logement, waar de dieven geknipt zyn. Dat logement leek een echt ban dieten verblyf. Nog wel vyftig andere fijne lui hielden er zich óp, toen Lampicr binnensloop: een mengel moes van drinkenden en bedronkenen. Spoedig had de brigadier de bij ons drietal behoorende vrouw bemerkt, de eenige onder de verdachten, die hij kende. Hij wipte nu weer gauw eruit en waarschuwde een Duitseh politie agent, dien hij tevoren op de hoogte had gesteld van het doel zyner komst. Deze gaf een signaal op een fluitje en aanstonds waren een aantal col lega's bij hem. Het huis werd be waakt, èen inspecteur en een paar agenten gingen binnen, en al spoedig kwamen zy buiten, onzen op korten afstand wachtenden brigade-comman- gesteld en toen iu de bedden der gearresteerden en elders een aantal der gestolen horlogos hadden gevon den, Tegenover deze overtuigende be- wyzen hunner schuld kwamen de dieven tot praten, kregen daarop hevige ruzie, doordien de een de schuld op den ander laadde, en ein digden met volledige bekentenis. Behalve oen 4-tal horloges was gisteren reeds al bet gestolene terug gevonden, ten deole in pandhuizen. Men heeft hoop dat alles terecht zal komen. De gearresteerden zynKarl Lohse, uit Saksen, Christian Willraann, uit Keulen en eene Nederlandsche vrouw fcf., gescheiden eebtgenoote van K. W., van Nieuwenhagen. (Gelderlander). Uit den gemeenteraad van Hoogezand. In de jongste vergadering van den gemeenteraad van Iioogozaud had de volgende discussie plaats, naar aan leiding van een tractementsverhoo- ging van eenige hoofden van open bare scholen. De heer Boerma, die tegen ver hooging is: „Ik kan nietbeoordeelen of de bezoldiging niet hoog genoeg is. doch de meeste meesters hebben te veel kiJsteraaJs aan zich. Daar heb je cv. meester Scbarft, die is om Mei altijd verlegen, waar hij zyn geld zal laten. En 'wat doeu zé er ook voor, ze geven d'er ook moar 4 uur doags les veur." De voorz.„Neen meneer Boerma, ze geven vyf uur les per dag." De heer Groenewold„Als er eens geen onderwijzers waren die vijf uur per dag les gaven, hoe zou de maat schappij er dan wel uitzien?" De heer Boerma: „Och ik denk dat !t er r/el even goud om zol goan." Hein houden van vleesch. Het Maandblad voor vervaUchin- gen wyst er op, dat in tegenstelling van de verbetering by het rondbren gen van melk eii brood ingevoerd, het bezorgen van vleesch nog veelal op onzindelijke en schadelijke wyze plaats beeft. „De open mand wordt dikwijls op een stoep of op straat gezet om den bezorger gelegenheid te geven, op zijn gemak een praatje te maken. Be halve dat in dien tijd liet vuil van de straten onzer zoo rijk met stof be deelde stad gelegenheid heeft in de mand te waaien, behoeven wij niet te zeggen, dat ook liet viervoetig of gevleugelde gedierte de verontreini ging menigmaal nog sterk vermeer dert." Het Maandblad gelooft zeker te recht dat het publiek belang er ten zeerste mede gediend wordt, iudien onze slagers zich b.v. giftvrije wit geëmailleerde natuurlijk niet al te zware ijzeren bassen met gemak kelijke sluiting (en eenigszins geven tileerd) aanschaften, waarin bij iederen klant zjju vleesch thuis bezorgd wordt. Indien het publiek wil medewerken en een dergelijke hygiënische ver pakking van t^et vleesch cisebt, zul len, evenals by zoovele levensmidde len de praktijk reeds bewezen heeft, geen wettelijke dwangmaatregelen noodig zyn, daar de machtige hef boom der concurrentie zeer spoedig zijn werking zal uitoefenen. Sport en Wedstrijden. Postduiven-tentoonstelling. Het programma is verschenen van de op 10 en 17 Januari a.s. in Artis te Amsterdam te houden internatio nale tentoonstelling van postduiven, door het Genootschap in vereeniging met de postduivenvereniging „Co- lumba" uitgeschreven. De indeeling der klassen is als blauwkras paren14. blauwe parenin zijn vyf dienstjaren als directeur 15. roodkras id.; 16. vale id.; 17. zwarte I van het Rijkspostduivenstation de man Orize brigade-commandant kreeg plooide" het aan het "marcheerendc1 daar echter weer een nieuw bewys j volgt1blauwkras doffers2. blauwe bataljon grenadiers zich lang hot in handen, dathy de rechten te pak--,id.3. roodkras id.: 4. vale id.; 5, trottoir in de Rijnstraat, zoodat het'ken had. Toen de gearresteerden hun zwarte id.; 6. boute en niet genoemde j toelichtingen, D. lyk voorbij de gelederen en onder de verklaringen onderteekenden, bleek kleuren doffers; 7. blauwkras duiven; (worden door de resultaten, welke de id.; 18. bonte en niet genoemde kleu ren paren. Voor iedere klasse zijn drie medail les uitgeloofd, terwijl bovendien ver schalende eereprijzen beschikbaar zyn gesteld. Zesdaagsche wielerwedstrijd. De zesdaagsche wedstrijd te New- York is Zondagnacht te kwart over twaalven begonnen. Hot publiek was minstens 10,000 personen sterk. Kort voor het begin leek de baan wel een kamp met al die draagbare for nuizen, waarop gedurende dé 142 uren door de managers vau de deelnemers hun spijzen en dranken moeten wor den klaar gemaakt, met al die stuk ken van teuten enz., daar even neer gezet om ze later voor een week op te slaan een eind van de baan af. Er waren juist 36 deelnemers, op negen rijen van vier achter elkaar. Maandagmiddag te 12 uur 15, dus na 12 uur rydens, was de stand 1. Waller, 402,784 K.M.; 2. Miller, met denzelfden afstand3. Rivierre, 400,641 K.M.; 4. Stépbane, 394,205 K.M.; 5. Reading, 381,333 K.M.; 6, Pierce, met denzelfden afstand7. Moore, 379,724 K.M.; S. Ashinger, met denzelfden afstand9. Hale, (de winnaar van den vorigen zesdaagschen) 378,115 K.M. De overigen bleven daar ver achter. Den geheelen nacht bleef het pu bliek; 's morgens kwamen er veel nieuwe toeschouwers bij. De buffets worden haast op zy gedrongen; vele toeschouwers hebben proviand mee gebracht. Eenige ryders zyn gevallen, maar geen enkele ernstig. Stcphane is twee maal van zyn wiel gegaan, omdat zyn zadel hem wondde. Er is een uitgebreide geneeskundige dienst samengesteld, het kwartier van de racers is als hospitaal ingericht. Yoor den raoorddadigen wedstrijd zyn de volgende prijzen uitgeloofd f3250 voor den eerste, en voor de volgenden f 2000, f 1250, f 875, f 750, f 500, f 375, f 250 en f 137'/2f benevens een premie van f500 wanneer Hale's record wordt geslagen. Yoor deze prijzen willen 36 racers de kans loo- pen zich dood of krankzinnig t e rijden. Duivensport. Over het heen- en weervliegen van postduiven tussclien twee plaatsen schrijft de heer G. Keer wolf te Rot terdam, in „de Vogelwereld.": Kapitein A. Holland, directeur van het Rykspostduivenstation, heeft een werkje in het licht gegeven, dat zeer aanbevelingswaardig is voor heeren liefhebbers, die studie wenschen te maken over retour vliegers. De heer Holland was met de be handeling om duiven heen en weer te laten vliegen, niet bekend, en daar deze wijze van vliegen in oorlogstijd van groot nut kan zijn, zooals wel eens werd beweerd, was liet zijn stre ven, dit in toepassing te brengen met de Rykspostduiven. Zeer veel moeilijkheden moesten overwonnen worden om het doel te bereiken, hiervoor werden maanden lang oefeningen gehouden met de duiven, tot ze na betrekkelijk toch korten tijd in twee richtingen vlogen. De duiven, in Kaarden in vrijheid gesteld, vlogen naar haar hok te Am sterdam, en van daar weder terug naar het hok te Kaarden. De bedoeling was tevens om hier door tot de overtuiging te komen of het heen- en weervligen der duiven in tyd van ooriog méér te vertrouwen zou zyn dan het. vliegen van één hok. De ondervinding opgedaan gedu rende twee jaren met het retour-vlie gen der duiven, heeft bewezen dat op twee hokken vliegen in oorlogs tijd niet vertrouwbaar zoude zyn, cn verreweg het vliegen met duiven van één hok de voorkeur heeft. Ook hier wordt er zoo over ge- gedacht, In 1889 kwam in de „Nieuwe Rott. Courant" een schrijven voor, inge zonden uit Haarlem, waarin de heen- en weervliegers werden bezongen als de eenige geschikte om dienst te doen in tijd van oorlog. Ik kon hiermede niet instemmen en bestreed dit in dezelfde courant met welke nu bevestigd. ~.v -- 1Jt«-- ---- resultaten, welke de oogenblik van het ontstaanvaKeniraet proffKühn gegeven rapport toe gebruikelijke militaire eerbewijzen, onmiddellyk de groote overeenkomst8. blauwe id.; 9. roodkras ld.; 10.lieer Holland verkreeg met zijn oor- brand en van de ontploffing zich reeds fe voegen en beperkt zich verder tot naar het eind van het stationsgebouw van het schrift van een hunner met vale id.; 11. zwarte id.; 12. bonte en logsduiven. in hunne woning hadden te rust be- geveu van eeuh-e inlichtingen. De op de rechte plaats te zyn. Flink wist hy zich door de vele mooilykheden, welke zich voordoen bij het regelen van den Rijkspostdui- vendienst heen te werken. Hij heeft begrepen dat in dezeu werkkring meer noodig was dan machi naal zyn plicht doenen daarom is het wel te betreuren, dat deze heer, te midden van zyn ijverig pogen in do goede richting, uit dezen werk kring genomen wordt, om zyn functie te dragen natuurlijk aan een speciali teit op 't gebied van duivenkennis, anders zou het geheel onverantwoorde lijk zyn. De heer Holland wordt vervangen door kapitein Brunet de Rochebrune. Wy kennen den nietiwbenoeraden directeur niet, maar al is hij nog zoo bekwaam in postduiven aangelegen heden, kunnen wij toch niet instem men met dat -telkens verwisselen van personeel voor het beheer der mili taire duiven. Tijdelijk met zoo'n post belast, werkt men niet met de noodige ambitie, men pakt niet aan, daar men niet zeker is, vóór liet tot een goed eind te hebben gebracht, ontslagen te worden; men gaat dus in de gewone sleur door en verder niet. Wat zou ook al liet gevolg zyn, wanneer wy in oorlug kwamen eenige dagen na de benoeming van zoo'n nieuwen directeur, zelfs al was hy de bekwaamste duivenkenner en op de hoogte met alles wat daarbij be hoort? Ik meen hier te mogen veronder- tellen, dat aan een geregelden dienst wel het een en ander zou haperen. Wanneer aan liet departement van oorlog verondersteld wordt dat de duiven nog wel eens noodig konden zyn, en deze dienst als een onderge schikt belang wordt beschouwd, ver wisselt men niet van directeur in zaken van postduivenbebeer, dan in dc uiterste noodzakelijkheid. In dezen tak van dienst neme men een persoon met voldoende bekwaam heid, maar vooral ook met de noodige belangstelling in den postduivendienst. Zn Ik een man is kapitein Holland. Daarom ware het beier geweest, dezen op zyn plaats te laten om zyn met succes begonnen werk te kunnen ver volgen. Leger en t/Sooi Naar men verneemt, is eene alge- li eel e wijziging in de uniform der ge neraals in uitzicht gesteld. De kolbak en attila zullen zoowel in groot- als iu dagelykscb tenue vervallen. In de plaats van de kolbak komt in gala en groot tenue de hoed (steek) met pluim cn in die van de attila eene jas met 2 ryen knoopen met epauletten. Iu klein- en marsebtenue in stede van den hoed de kepi en in plaats van de epauletten passanten. &ECHTS2&3C EN. Brandstichting te Amsterdam" Dinsdag werd voor de 4e Kamer der Arrondissementsrechtbank te Amsterdam behandeld de zaak omtrent den bekenden brand in de Staalstraat uo. 12. Op de bank der beschuldigden had den plaats genomenL. F. te Boek horst, by wien de brand ontstond, S. Bykcr, zijne huishoudster, en H. E. van der Dool, medeplichtige. Gelijk men weet is de hoofdbe- klaagde, N. Exter, tengevolge van de gruwelijke verwondingen, die bij bij zyn poging opliep, in het Wilhel- mina Gasthuis aldaar overleden. In de stukken wordt befcl. het vol gende ten laste gelegd: dat zij te Amsterdam te zamen en in gemeen overleg opzettelijk Nieolaas Exter brand hebben doen stichten en eon ontploffing doen teweegbrengen in perceel 12 Staalstraat én wel in dat gedeelte, hetwelk door den eersten en de tweede beklaagde werd be woond, en waarin door den eersten beklaagde een koffiehuis werd gehou den, welk perceel, bestaande uit ver schillende woningen, en wel een onder en twee boven het door de beide eerst genoemde beklaagden bewoonde ge deelte, door verschillende personen was bewoond, die meerendeels op liet geven, en door die bewoners va H meubelen en huisraad voorzien, e Es welk perceel gelegen is in het midde B van een bebouwde en bewoonde buurl d tusschen bewoonde huizen aan andere ro toebeboorende, zoodat daardoor levens;, gevaar voor anderen en gemeen geD£ vaar voor goederen te duchten was n hebbende voornoemde Exter alstoen 1 ingevolge met hen beklaagden ge u maakte afspraak op bun aandringei en met bun medeweten in dewoninj® der beide eerstgenoemde beklaagdei ur voornoemd, opzettelijk licht ontvlam it- bare en ontplofbare stoffen, waaronde ta benziue, zoomede bevorens met petro ls leum gedrenkte of bestreken voor werpen iu aanraking gebracht me q vuur, of wel opzettelijk zoodanig ge m plaatst, of wel ten opzichte van oei it, on ander opzettelijk zoodanige maat it regelen genomen, dat dezelve met vuu r in aanraking moesten komen en braut ct en ontploffing teweegbrengen, zijnd in iu bedoeld perceel dan ook daardoo io brand ontstaan en eene ontploflin< is1 teweeggebracht, waardoor het gedeeï fin telijk is afgebrand en vernield t] althans dat zy beklaagden te Am a sterdam te zamen en in gemeen over ge leg opzettelijk Nieolaas Exter behulp zaam zijn geweest en hem opzettely! f. gelegenheid en middelen hebben ge re: geven tot het stichten en teweegbren ik gen van boven omschreven brand er ontploffing en wel: n, de eerste en tweede beklaagde dooi d opzettelijk a, nadat als hierna te melden dooi den derden beklaagde met natenoe er men doel en na te noemen wetenschap oo in hunne meergemelde woning tenl tyde als hierna te melden was ge»ï bracht, of deze aldaar toen had doer bt brengen licht ontvlambare en ontplof rv bare stoffen, waaronder benzine, dit d< stoffen, waarvan zij wisten en waar ik omtrent zy bedoelden, dat daarvai tb door Exter voormeld zoude wordei gebruik gemaakt, als bovengezegd van den derden beklaagde in ontvangs tj( te nemen en in hunne woning te hou den en te bewaren, totdat en opdai 1 Exter voornoemd dezelve aldaar zoudi ite vinden en er gebruik van zoude kun l nen maken om daarmede den boven >r omschreven brand en de bovenom o schreven ontploffing teweeg te brengen 5e of te doen bevorderen o< b. zorg te dragen, dat het door bei als bovengezegd in meergemeld per s ceel gehouden koffiehuis. zoomed<eri hunne woning op het tijdstip, waaroj ei de brand en de ontploffing, zooals zi h wisten, werd voorbereid, gesticht en teweeggebracht, voor het publiek ge sloten is, van bezoekers en bewoners ontruimd was, ten einde Exter in de gelegenheid te stellen ongestoord een en ander te volvoeren, gelijk deze dit dan ook volvoerd heeft; n de derde beklaagde door op een dag in de week voorafgaande aan den 16en Mei 1897, of wel op den lOden Mei, of in den nacht van 16 of 17 Mei 1897 in voormelde woning van den eersten en den tweeden bek 1. te bren gen of te doen brengen licht ont vlambare en licht ontplofbare stoffen, waaronder benzine, met het doel en wetende, dat daarmede de bovenom schreven brand en ontploffing zoude worden gesticht en teweeggebracht of bevorderd, waarmede dan ook door Exter de brandstichting en ontploffing is gepleegd en teweeggebracht, waar van althans door bem daarbij is ge bruik gemaakt. In deze zaak waren 75 getuigen opgeroepen. Het getuigenverhoor zal tot en met Vrijdag e. k. duren. Dinsdag bepaalde de rechtbank zich tot het verhoor der negen deskundigenprof. dr. C. H. KiihD, dr. G. Waller, H. J. Hart, arts, prof. dr. .J. D. van der Waals, dr. L. F. Reicher, docent, prof. dr. C. A. Lobry van Troosténburg de riruyn, J. Meier, commandant" dei- brandweer, J. H. Franken, ingenieur en J. B. E. Hauët, teekenaar. Allereerst werden door den griffier de proces-verbalen en de rapporten der deskundigen voorgelezen, wat on geveer twee unr in beslag nam. Ruim twaalf uur kwam daarop de rste der deskundigen, nrof. Kfilin. eerste der deskundigen, prof. Kiihn, aan liet woord. Hij bleef by hetgeen by in zyn uitvoerig rapport had uiteen gezet en gaf verscheidene inlichtingen, meest dienende om het in zijn rapport medegedeelde toe te lichten. i n de middagzitting werd de tweede deskundige, dr. Waller, gehoord. Deze deskundige heeft niets meer aan zijn gaan, naar Petersburg zou brengen. Op een goeden morgen dus, nog voor zonsopgang stapte ik in de slede van Schemylik zag er onherkenbaar uit, want niet alleen was ik als een boerin gekleed maar myn gelaat was ingewreven met een papje, dat uit'saffraan en co- chenieljeverf was samengesteld. Toen kwam het af scheid. George nam onze scheiding luchtig op en plaagde my zelfs met myn weinig verleidelijk uiterlyk maar op dat oogenblik zou ik het beter hebben kunnen verdra gen. als hij moedeloos was geweest. Juist deze vroolyk- neid herinnerde my zoo goed zyn onvermoeide goed heid en voortdurende toewijding, waarmede hy myn leed bad trachten te verzachten. By de gedachte dat wy elkaar misschien voor altijd vaarwel zeiden en ik hem nooit zou wederzien, dat zyn hartelijke lach wellicht in do ijsvlakte van Siberië zou besterven, kon ik mij Diet meer goedhouden en barstte iu tranen uit. „Ken slecht begin," zeido Ivan knorrig. „Vergeet niet, dat alles van uw koelbloedigheid afhangt." Sehemvl schrikte bepaald by hot zien van de tranen, die rijkelijk langs myn wangen stroomden, omdat de verf door dit vocht wel eens van myn gelaat kon ver dwijnen. Mij schamende over myn zwakheid, droogde ik myn tranen af, schudde George nog eenmaal de hand en nam toen op het kussen, dat 'onder in de slede lag, plaaisSchemyl spreidde verscheidene dekens over mij neen en na nog een laatsten blik op mijn gelaat te heb ben geworpen, verklaarde hy vroolyk, dat iedereen my voor een lepra-lijderes zou houden. „Wanneer de politie niet tevreden is, dan weet ik het niet," zeide hy op den bok stijgend, met een gelaat dat de grootste voldoening uitdrukte. „Zy zullen haar alleen maar aankijken en niet eens het faspoort durven aanraken, uit vrees voor besmetting." „Hebt gij de papieren van uw d ochter bij u vroeg Ivan. Schemyl gaf bem een knipoogje en sloeg op zyn borstzak. „En ook de uwe?" Zij bedoelden hiermede een cheque van driehonderd pond. door Gordon geteekend en een briefje van Ivan aan zijn vriend te Berlijn, die beide zorgvuldig verbor gen waren in een metalen koker, die medicinale zalf bevatte en welken ik in de hand hield. Ik knikte be vestigend met het hoofd. „God behoede u „Tot weerziens, lief zusje J" riep Gordon in ij toe. „Tot weerziens 1" antwoordde ik zoo luid mogelijk, mijn aandoening trachtend te verbergen. Een oogenblik later waren zy uit het gezicht ver dwenen. Het is onnoodig de gebeurtenissen, die op de lange reis naar Petersburg en op de veel kortere van daar naar de grens plaats hadden, te beschrijven. Vol doende zij het, dat Schemyl alle raoeilükhedeu, en die waren vele, te boven kwam. Hy verliet my aan het eerste Duitsche station, vanwaar ik mij dadelyk naar Berlyn begaf. Toen ik by den vriend van Ivan, Karl Hoffmann, aankwam, werd ik zeer hartelijk door hem ontvangenhy en zyn vrouw, een levendig persoontje, begonnen dadelyk te beraadslagen, hoe ik het best myn reis kon voortzetten. „Het voornaamste is. dat wy oen vermomming uitdon- woning ken, die het minst de aandacht trekt." Hy liep naar het venster en vervolgde: „Kom eens hier, juffrouwen zeg my nu eens. welke voorbijgangers hét meest op Engelschen gelijken." Ik wees hem eenige personen aan. „Ziet ge die groote, magere, oude dame, die op de tram wacht? Zy komt nu naar ons toe. Hebt ge wel eens dergelijke personen te Londen gezien „O ja, zeer vele." „Dat is prachtigriep mevrouw Hoffmann uit. „Ja, dat zal wel gaan," zeide haar echtgenoot. Zy haalden nu een oude zwarte japon, een hoed, een manteltje met afhangende gitten en een paar gedragen handschoenen voor dén dag. Mynheer Hoffmann wilde mjjn haar kort knippen en my een pruik opzetten, maar zijn vrouw kwam hier tegen op. Zij bond het. boven op mijn hoofd samen en zette my daarna een pruik van grijs haar op. Zy beschilderde zorgvuldig mijn gezicht en maakte myn tanden een weinig geel. Myn nieuwe vrienden schaterden het menigmaal uit van lachen on der deze bezigheidmaar toen myn toilet voltooid werd met een tullen voile met dikke moppen, en ik met een taschje aan den arm, den gang van een oude dame nadeed, steeg bun vroolykheid teD top. Ik bekeek mij zelf in den spiegel en bleef met open mond myn beeld aanstaren, want werkelyk, ik herkende myzelf niet meer. Ik geleek op een bejaarde dame, die betere dagen ge kend haddit effect werd nog meer verhoogd door het ouderwetsche costuum. dat evenwel nog een eleganten snit liad. Zoo vermomd bereikte ik den 6en Februari Londen, ongeveer drie maanden na myne ontvoering. Het is oumogelyk te beschrijven met welk een ont roering ik de Theems aanschouwde; al hetgeen er sinds dien verschrikkelyken nacht, waarin Gordon en ik op de Russische stoomboot waren gebracht, was gebeurd scheen my een droom toe, waaruit ik nu ontwaakte. Het scheen my alsof ik bet volgende oogenblik het dier bare gelaat van Taras zou wederzien en kon mij bijna niet voorstellen, dat ik nog weken lang van hem ge scheiden zou moeten blijven. Ik herbaalde de woorden van Ivan tot my zelf: „Alles hangt van uw koelbloedigheid af." Voor niets ter wereld mocht ik vergeten van welk een gewicht mijn stilzwijgendheid waüf ik moest het denkbeeld, Taras op te zoeken cn hem de volle waarheid te vertel len, dadelijk verwerpen, „Een cab, mevrouwriep me een koetsier toe, toen ik het station uitkwam. Ik knikte van ja en toén ik in liet rijtuig bad plaats genomen, zeide ik tot hem. de stem van een oude dame nabootsend „Carter .Street, Honndsditch." Op den hoek van de straat betaalde ik bem. Eenige huizen verder las ik op een naambordje: Lazare, bontwerker. Ik trad binnen en zeide tegen een der bedienden, dat ik mynheer Lazare zelf wenschte te spreken. Wordi vervólgd.) O k eb D eb la y

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2