Haarlem s Dagblad H- J. Hart, arts te Amsterdam, e Sxter gevonden met brandwon- Hy was ontboden, daar bij Ex- rt doktor was. Deze scheen by na 'pelig voor de pyn te zyn ge- tenminste in den eersten tyd. de dokter er over sprak om s naar bet gasthuis te vervoeren, hij„Och dokter, maak mij niet e ukkig!" Exter deelde den dokter dat by zijn wonden bad ge- 3j ea by de ontploffing eener pe- ummachine op de Lijnbaans- it etarna werd prof. J. D. vau der O ls, die met de heeren dr. Reicher, ir Lobry van Troost enburg de en en j. Meyer een verslag bad e maakt, gehoord. Deze deskundige it, dat er eene ontploffing is ge- ,tit; en zet daaromtrent zyn rnee- nader uiteen. onmiddellijke gevolg dier ont- ing was de daarop gevolgde brand, ontstaan door brandbare ïiistofi'en, als benzine. Eene ont 6ng door dynamiet of buskruit prof. v. d.'Waals uitgesloten, de deskundigen werden nog r ge getuigen gehoord, Appelboom, diamantbewerker, f. van Polen, een vriend vau dezen, e fen den dag na den brand in de ilstraai van "een jongetje de vellen nagels van drie vingers, van q, ringvinger en pink. De jongen o! deze dingen op den Groeneburg- gevonden. Appelboom ging naar 0! plaats en zag daar wat bloed e en. Dan werd nog zekere Dubois LI oord, een tapper, die van Van den op den bewusten avond een e apluie, een taschje en een kistje bewaring beeft gekregen, welke rwenien later door Van den Dool it'den teruggebracht. Een en ander i-.ik aan Sytske Bijker, de huis- toe" te belmoren. Zy kon niet begrypen, hoe v. d. Dool di het taschje, de parapluie en het s tje was gekomen. Deze zeide dat a vrouw hem 's avonds tusschen 9 10 uur op het Rembrandtplein terop was gekomeu en gevraagd of hij de genoemde voorwerpen ir haar bewaren wilde, daar zij ze i-lü avond niet in huis wilde hebbeD. Bijker noemde dit verhaal ogen; zij was om half elf's avonds f thuis en was voor dien tijd niet f. straat geweest. V. d. Dool bleek irigens niet heel vast in zijn ver- q len" te zijnby kwam telkens met ih zelveu in tegenspraak. it it 5 GEMENBG SSIEOWS Stroopers. Do Nederl. Sport vermeldt liet Igende van „wilddieven op groote aal". Het ziet er in België met wilddievery in den laalsten tyd esbebalve goed uit. Het gilde heeft k reeds geleerd het „l'Union fait la iree" en vereen igt zich in grooten tale om de jachtvelden afteloopen onder liet oog van de machtelooze chtopziehters, drijfjachten te hou- waarbij de uitgenoodigden alleen voorzorg gebruiken van door een rart masker hun gelaat onkenbaar maken. De lauweren van den bernchten irtoache schijnen deze boeven af- mstig gemaakt te hebben, en van Ie kanten verneemt men voorvallen elke bet bewijs leveren, dat de cer- ed voor den eigendom meer en meer 'loren gaat. Een klein staaltje van at dergelijke helden durven te onder- emen bewijst het volgende: Ongeveer vyf en twintig stroopers ibben dezer dagen bet kasteel van en heer de Paon te Anderslioveu t. Marie als 't ware belegerd. Gewapend met gewreren en bijlen ebben deze stroopers groote ver- oestingen aangericht in bet park at bij het kasteel behoort, en ten otte al de vensterruiten van het asteel door geweerschoten vernield. De te hulp geroepen gendarmen ehielden eerst na feilen" stryd de verhand en tlyven voorloopig ter laatse om herhaling van deze woeste )oneelen, welke hier niets nieuws jjn, te voorkomen. t Volgens een algemeen overzicht zijn ij de opstootjes te Praag, voor zou- 'er bekend, in 't geheel(100 perso- len in hechtenis genomen. '-500 door abelhouwen gewond, en 80 (politie- genten en soldaten) door steenon ge- rollen. Wegens plunderen is tegen 49 personen een gerechtelijk onder dek geopend. Stormweer in Italië. Over Italië is Zondag een zware storm losgebarsten. Rome werd drie lur onafgebroken geteisterd. Te Ra tels was het noodweer. Veie schoor- iteenen stortten in. By Baja zyn 25 koopvaardijschepen vergaan. De op varenden konden echter gered wor sen. Aan de kust van Calabriö zijn :ai van huizen verwoest. By Palermo hadden de velden het zwaar te ver antwoorden. Schipbreukelingen. In den laatsten storm werd op de Fransche kust een matroos, Thomas Rice, van het wrak der kaag Maud gered door een Noorsch stoomschip. Hy was de eenige, die nog van de bemanning in leven was. Rice ver telde hoe by en de stuurman Mac kenzie zich aan het want vastbon den. Den tweeden dag editor kon Mackenzie het echter van den dorst niet meer uithouden en hy daalde uit het want om zeewater te drinken. Daarna klom hy weer naar zyn oude plaats. Ra ecnigen tyd moest hy ech ter weer zyn onleschbareu dorst met zeewater stillen. Den volgenden dag bogon Mackenzie te ijlen, hy schreeuwde en gilde en na een pe riode van razernij stierf hy. Vier-en- twintig uren lang had Rice het lyk ouder de oogen, heen en weer ge slingerd door de golven op het onder- geloopen dek, tot dat een groote golf het eiüdelijk overboord spoelde. Op den vierden dag was Rice zelf zoo door den dorst overmeesterd, dat bij ook zout water, dronk. Een paar uur later werd hij gered. j Hier is een ander verhaal van de zee. Midden op den Atlantischen Oceaan zag het stoomschip Rossmore van Liverpool een schoener met liet sein in top, dat de bemanning niet meer te eten bad. Een boot werd uitgezet, maar toen men langzy het schip kwam het bleek de Elite utt Coole te wezeD - had do be manning geen kracht meer om een kist levensbehoefte aan boord te hijschen. De inhoud werd op dek gegooid, en de mannen verslonden liet rauwe vleesch. De expeditie-Marchand. Volgens een telegram door den „Mouvement géographique" ontvangen zou de Fransche expeditie, die onder leiding van Marchand naar den Nyl vertrokken is, in Babr El Ghazal overvallen en verslagen zyn. De over blijfselen van de expeditie moeten zich op Bomon terugtrekken. Pest. Reuter seint uit Bombay, dat de pest te Poonah niet afneemt. De Matabelen waren natuurlijk zeer verbaasd toen zij voor het eerst een locomotief zagen. Ziellier wat iemand, die bij de feesten tc Boeloewajo tegen woordig is geweest, van de opmer kingen der zwarten vertelt„Het is een groot beest dat van de witmen- schen is. Hij heeft maar een oog (de lantaarn voorop). Hy eet vuur en haat den arbeid. Als dc wiimensch aan het pompen gaat om hem aan liet werk te krijgen, schreeuwt liij. Hii komt ergens vandaan, maar Liemand weet vanwaar". Van een locomotief die door den machinist geolied werd, heette het: „Het was een groot beest dat erg de koorts bad. De wituiensch goot hem op veel plaatsen van zijn lijf medicijn in." Armeniërs. Te Konstantinopel is de politie nog altyd waakzaam tegen eventueele Ar menische opstootjes. Onlangs heb ben zelfs weer vele arrestatiën plaats gehad, maar ze dragen een ander karakter dan die van vroeger. Ieder Armeniër die te Konstantinopel aan komt. moet volgens een bericht aan de Köln. Ztgeen borg stellen voor zijn goed gedrag en zoolang bij hier toe niet in staat is, wordt bij in ar rest gehouden. Tegen de leden van liet geheime comité helpt deze maatregel in den regel niet; deze lieden zijn meestal in 't bezit van vreemde passen of staan onder bescherming van vreemde staten. Zoo was liet Amerikaansche gezantschap herhaaldelijk genood zaakt ten behoeve van Armeniërs, die bij hun aankomst in Turkije in het bezit van revolutionaire geschrif ten waren, tusschen heide te komen, wijl zij het burgerrecht van de Ver- eenigde Blaten bezaten. Ook het Russische gezantschap heeft meer dan oens Armenische sa menzweerders uit de gevangenis be vrijd. Intusschen gelooft men niet, dat de Armenische agitatie te Kon stantinopel in 'don eersten tijd weer zulke groote afmetingen zal aanne men als het vorige jaar. Wel wor den aan ryke Armeniërs oog brand brieven toegezonden, doch men acht dit. meer het werk van eenige „che valiers d'industrie" dan van het ge heime comité. Onder vrouwelijke redactie. Te Pary's is liet eerste nummer verschenen van liet nieuwe dagblad: La Frondewaarvan de redactie, medewerking, directie en administra tie uitsluitend door vrouwen zal wor den waargenomen. Dit blad zal het orgaan zijn niet van de een of andere feministische sekte, maar van de vrou wenbeweging in den ruimsten zin. Directrice is mevrouw Marguerite Durand, ex-pensionnaire van het Theatre Francais. Het blad doet slechts in zoover aan politiek als de belangen der vrouwen het meebren gen vrouwen als Paula Minck, me vrouw Pagnon enz., zullen wel onder j de medewerkers zyn, maar niet den toon aangeven. Het redactie-gebouw is al gefieel in gebruik; er is geen enkele man in, ook niet ter zetterij, behalve iemand om de vloeren te boenen, maar die komt 's nachts De eenige man is dus een schoon maakster. Sneeuw. In de Spaansche provincie Biscaye heeft liet zwaar gesneeuwd. Het spoorwegverkeer is gestremd. Vele treinen zyn in de sneeuw blijven ste ken en van enkele zijn de rijtuigen tot de vensters ingesneeuwd. De zaak Dreyfus-Esterliazy. Zooals gemeld is was liet Dinsdag de dag bepaald voor de iuterpellatie van den senator Schenrer-Kestner over deze zaak, en wel naar aanleiding van de Zaterdag door den minister president en den minister van oorlog afgelegde verklaringeu. Yoor het Luxembourg, het verga dergebouw van don Senaat, stond des middags, te half twee, ofschoon de vergadering van den Senaat eerst te drie unr zou aanvangen, reeds een groote menigte te wachten. De belang stelling was zoo groot dat de voor zitter van den Beuaat meer dan 5000 aanvragen om toegangskaarten ont vangen bad. Men was echter zeer streng by het binnenlaten van het publiek. Te half drie kwam eeu troep stu denten voor den hoofdingang van het gebouw, in de rue de Yaugirard, ma- uifesteeren zij werden teruggedreven, maar vereenigden zich dadelijk weder. Bij bet verlaten van de rue de Tour- nou schreeuwden zij Weg met Schcu- rerWeg met den SenaatOok Zola en de Figaro werden uitgejouwd. Op_ de vraag van den heer Scheu- rer-Kestner om te mogen iuterpellee- ren, stemde minister Méline toe in do onmiddellijke behandeling. In antwoord op de verklaringen van den minister-president en den minister van oorlog aan de Kamer, dat zij zyn dossier niet kenden en hy het hun niet had achtergelaten, ze>do de interpet- lant dat hy het dossier niet heeft achtergelaten, maar het met de stuk ken aan den minister-president tooude, die verklaarde dat zijn ambt hem niet het recht gaf het aan te nemen eu verzekerde, dat Dreyfus schuldig is zonder te zeggen waarop deze over tuiging berustte. De minister-presi dent voegde er bij, dat de regeering met zijn opmerkingen geen rekening had te houden. Spr. verzocht inder tijd de regeering een herziening van het proces uit te lokken, doch zij wei gerde. De itilerpellant eindigde met de vraag, of het borderel is inbegre pen in de instructie. Generaal Billot antwoordde, dat het borderel en andere stukken deei uit maken van de instructie en hij voegde er by „Ik heb verzekerd, dat Dreyfus schuldig is eu ik verhaal het voerden Senaat. Slechts één man heeft het recht om in den naam van het leger te spreken en dat is de minister van oorlog. Laat my u zeggen dat het ge weten van het leger niet gerust zou zijn, indion liet kon gelooven, dat een veroordeelde onschuldig was"' De heer Méliue verklaarde, dat hy nog maar enkele woorden kan toe voegen aan die van den minister van oorlog, die liet gezair der gewijsde zaak bevestigde: ..Hij heelt gelijk. Er schijnt in bun onderhoud een mis verstand te zijn ontstaan tusschen deu heer Scheurer-Kestner en deu minister van oorlog, die weigerde zelf de herziening van bet vonnis te bewerken. Hy kon het gezag van do gewijsde zaak niet aan het wankelen brengen. Ik zeide tot den heer Scheu- rer„De president van den minister raad beeft niet de bevoegdheid om het dossier aan te nemen. Gy moet u by den minister van justitie ver voegen, die de zaak zal onderzoeken, ten einde na te gaan of er aanleiding bestaat om het proces te herzien. „De militaire rechtspraak houdt zich nu bezig met de zaak-Esterhazy en er is geen andere zaak. Laat de militaire rechtspraak haar loop heb ben. De perscampagne moet ophouden, de eer van het leger moet buiten alle bespreking blijven. Het gaat im om feiten die onze werkelijke belangen raken en die geheim moeten blyven. De minste onbescheidenheid zou ern stige gevolgen hebben." De senatoren Morelet, Franck, Cbau- veau, Faie eu Dumole stelden een motie voor, inhoudende dat de Senaat de verklaringen der regeering goed keurt en tot de orde van den dag overgaat. De prioriteit werd toegestaan en op verzoek van den heer Morelet de motie met algemeene stemmen aan genomen. De vrienden van den heer Scheurer- Kestner hebben den indruk gekregen, dat de toestand zuiverder is gewor den. Nu bet borderel is gevoegd by de stukken voor de instructie, zal de herziening van liet proces-Dreyfus moeten plaats hebben, aangezien de heer Scbeurer-Kestner zich sterk maakt te kunnen bewijzeu, dat bet borderel niet van Dreyfus is. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. De Stoomdrukkerij van is de goedkoopste groote Drukkerij in Haarlem. Monsters papier, modellen en opgaaf van prys worden steeds gaarne ver strekt. Vervolg Stadsnieuws Vrijdag a.s. komt de Neutrale kies- vereeniging „Burgerplicht" bijeen tot het afdoen van huishoudelijke zaken en het kiezen van een nieuw Bestuur. Het schijnt derhalve, dat men liet denkbeeld van opheffing der vereeni- ging voorloopig heeft laten varen. Althans de convocatie vermeldt daar van niets. Hardloopen. Naar wij vernemen zullen de heereu Bchotanus en v. d. Spek Zondag 12 dezer een onderlinge match houden en loopen van den Driesprong (Kle verlaan) tot de Velserbrug (Noordzee kanaal) en terug. Vertrek des morgens te elf uur. Hiervoor zyn uitgeloofd eene zilveren en eene bronzen medaille. Tot organist by do Evangelisch Luthersche Gemeente alhier is, ter opvolging van wijlen den heer Van der Eyken, benoemd de heer Desprez, te Amsterdam. KANTONGERECHT Door zijn varken! Een arbeider van de H. IJ. S. M. alhier, belast met het sluiten van de hekken van een der overwegen alhier, heeft door zyn varken een verzuim gepleegd, ilat volgens de meening van den ambtenaar van het O. M. ernstige gevolgen kon hebben. Hij had des avonds na elf uur, toen een goederentrein van de richting Rotterdam aankwam, niet gezorgd, dat de hekken tijdig dicht waren, zoodat de trein passeerde toen de boomen nog openstonden. Daar hy even op den zolder was geweest, had hij liet. afslaan van deiï trein niet gehoord. De heer Van Bteenwyk. opzichter bij de H. IJ. B. M. alhier, die als getuige werd gehoord, legde een zeer gunstige getuigenis aan gaande beklaagde" af. Daar bekl. zijn varken had geslacht, vond hy liet verschoonbaar, dat. hy even naar den zolder was gegaan."De Maats, had verder bekl aas-de ook reeds met een boete van f 1,50 gestraft, eene boete, die hy te hoog vond. Het feit was eenmaal gepleegd; de verordening overtredenmaar deze boete achtte getuige te hoog. Het O. M. requi- reerde met het oog op de ernstige ge volgen. die het feit kon hebben ge had, f25 of 10 dagen. Hazardspel. P. J. Kerkvliet bad zich te verantwoorden ter zake van het ge legenheid geven tot hazardspel, zon der vergunning van den burgemeester vau Zand voort". Voor 5 ets. kon men met 9 dobbelsteenen gooien en kon dan naar gelang van hot aantal oogen een prijs of niets behalen. De nieten waren do nummers van 25—38. Er waren pryzen van f7.— maar ook van 10 ets. bij. Behaalde men een prys, dan kon men daarvoor ook geld omvangen. Dit deed het O.M. op merken, dat liet hier uitsluitend eene verloting van geld gold. Het O. M. concludeerde, dat het feit straf baar was volgens art. 457 Wetboek van Strafrecht en requircerde f 50 of 20 dagendaar beklaagde nog eens voor een dergelijk feit was veroor deeld. Een hooge eisch. Op eeu der dagen in de maand November was een meisje beneden den leeftijd van 1G jaren by den heer F. H. Kehlenbrink, depothouder van de firma Ferwerda en Tieman, om een liter sterken drank gekomen. Ze bad een vierkante flesch bij zich en daar ze er op gesteld was. die flesch te houden, ontkurkte de heer Kehlen brink een litersflescli en goot den inhoud in de vierkante flesch over. Deswege had genoemde heer zich wegens overtreding der drankwet te verantwoorden. Het O. M. opmer kende, dat de heer K. reeds een paar malen ter zake overtreding der drank wet was veroordeeld, dreigde, wan neer nog eens eene overtreding plaats had, principieele hechtenis te eischen en requireerde f 400 of 20 dagen en f3 of 3 dagen. De heer K. ver klaarde zorg te zullen dragen, dat geen overtreding meer zal worden gepleegd, daar de firma een uitbrei ding van bet personeel had toege staan en dat bet meisje den drank had gehaald onder toezicht van haar moeder, die aan deu overkant wachtte. Uitspraak in al deze zaken over S dagen. Een wapen voor de Koningin. Wij vernemen, dat morgen, Don derdag by den heer F. H. Smit. plaat- handelaar en encadreur, in de Groote Houtstraat 69, zal worden geëtaleerd eene proeve van een door den heer G. Wildeman, adjunct-archivaris al hier, vervaardigd wapen voor Hare Majesteit de Koniugin. Naar de hem verstrekte gegevens is het wapen keu rig geschilderd door den heer A. Scheuter, decoratieschilder te Am sterdam. Op het wapen staat op een azurenveld de Nassausehe gouden leeuw, gekroond met de koninklijke kroon, in den rechter voorklauw het opgestoken zwaard, in den linker den bundel pijlen met gouden punten, saamgehouden door een gouden lint. Volgens de wetten der heraldiek is het schild ruitvor mig, daar het hier het wapen eener vorstin geldt. Twee gouden leeuwen houden het vast; als versiering is door den ontwerper aan weerszijden van het schild eene banier aange bracht. De rechter vertoont het wa penschild van Nassaude linker liet wapen van Chalons-Orange— Genève. Om het schild hangt liet lint metbyou van het grootkruis dei- Militaire "Willemsorde, de hoogste Nederlandsche ridderorde, waarvan H. M. de Koningin grootmeesteres is. Het geheel is omgeven door den bree- den hermelijnen wapenmantel, wit met roode opslagen. Het geheel is keurig bewerkt en de moeite van bezichtigen overwaard. Heemstede. De eerste van de telken jare in deze streken gehouden wordende houtvei lingen, vond gisteren plaats en wel op de Hofstede van Mevrouw Wed. Mr. G. Willink van Benuebroek. De prijzen van het hakhout liepen vry hooger waren trouwens ook veel gegadigden. Alhier is Dinsdag zekere L. door het overmatig gebruik maken van sterken drank, plotseling ineengezakt en overleden. Halfweg. Hedennacht zal de campagne aan de beetwortelsuikerfabriek „Holland" alhier reeds geëindigd zyn of bijna 5 weken vroeger dau het vorige jaar. Onlangs werd medegedeeld, dat de arbeider Ooms, die bij het station Halfweg door eeu trein werd aauge- redeu in het Lcidsche Ziekenhuis was overleden. Volgens de Meerbode is dit beslist onwaar. De man, die dezer dagen nog aldaar werd bezocht, be vindt zich zeer wel; direct levensge vaar zou er niet meer bestaan. Bloemendaal. By een jachtpartij, de vorige week op de duingronden van mevr. van der Vliet—Borski gehouden, werden niet minder dan 225 fazanten geschoten. Koioniën. Atjeh. Aan een telegram van den gouver neur van Atjeh en onderlioorigheden van 4: November wordt door de „Java Ct." het volgende ontleend By eene excursie op 1 dezer in het gebergte ten zuiden van Mampreh door colonnes uit Kotaradjaenlmira- poeri werd dc 900 meter hoog gele gene, bekende schuilplaats van Teuug- koe di VVcuëng door eerstbedoelde colonne na een marsch van 10 uren van uit Pasar Bibreh bereikt en door zocht. De Amboineesche fuselier Be- tonela (stamboek no. 52723) werd licht gewond. Op 1, 2 en 3 dezer inspecteerde de gouverneur de werkzaamheden in de bovenstreken der XXII Moekiras. De bouw van het kampement te Beli- moen vordert goed en wordt met kracht voortgezet; de telefonische gemeenschap tusschen Kotaradja en de genoemde plaats zou 4 dezer gereed komende opnemingen zoowel aan den rechter- als aan den linderoever der Atjeh-rivier voor hot tracé van een trambaan naar Selimoen zyn ge vorderd tot voorbij Lam Kabeuë. Het bivak te Belimoen werd in den nacht van 31 October op 1 dezer door enkele vijanden beschoten, overigens is geen schot gevallen. De tram naar Indrapoeri wordt 15 dezer voor het publiek verkeer open gesteld. In de „J.-B." van 5 November leest men Met het oog op de groote behoefte aan troepen op Atjeh, zullen met de eerste bootgelegenheid ruim 400 man schappen daarheen worden gezonden. Lombok. De „Boer. Ct.K verneemt dat. het op Lombok nog verre van rustig is; er moeten duizenden ontevreden Sa- saks zijn. De resident is meer dau ooit op bet eiland en vergunning om uit stapjes te maken naar het slechts op éen post afstand van Tjakra Negara gelegen Narmada wordt, mot betoog op de heerschcnde onveiligheid, aan niemand meer verleend. De J.-B. oppert het denkbeeld om van Nieuw-Guinea een strafkolonie te maken en daarheen onze misdadi gers te deporteeren, die dan met vrucht aan den arbeid kunnen gezet worden; men is ze dan kwijt uit de gevangenissen. Een der officieren, die door het hoog militair gerechtshof tot gevan genisstraf veroordeeld zyn, de le lui tenant E. G. E. Lutje, heeft een request om gratie ingediend. De sergeant-majoor Ch. Jentsch is by sententie, met verbetering van het vonnis van den krijgsraad te Band- jermasin, door het Hoog Mil. Ue- rechtshof tot, zes maanden gevange nis en degradatie veroordeeld, ter zake van misbruik van vertrouwen, twee malen gepleegd. (Bat. Nbld.) TELEGRAMMEN. LONDEN, 8 Dec. RO.) De Times ontving Dinsdag uit Peking het be richt, dat de Chineesche regeering, in de hoop dat Duitschland Kiaut- Chau weder zal ontruimen de eischen van Duitschland heeft aangenomen. BOECHAREST, 7 Dec. (R.O.) De Senaat heeft met bijna algemeene stem men een motie aangenomen, waarin de verklaringen van den minister van oorlog, in antwoord op de interpella tie over dc jongste antisemietiscbe betoogingen, worden goedgekeurd. WERM3LG NSEüWSTliO^GEN. TWEEDE KAMER. In de zitting van lieden deed de Minister van Justitie de raodedceling dat in de zaak—Hoogerliuis de aan klacht van meineed vervolgd zal wor den. De lieer Troelstra trok toen zijne motie in. De beer Van der Zwaag stelde eene motie van af keuring voor over dc uitzetting van twee Duitschers uit Amsterdam. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Aan mr. W. Polman Kruseman, griffier vau de Provinciale Staten van Zeeland, te Middelburg, op zyn ver zoek, eervol ontslag verleend als lid van de Centrale Commissie voor de Statistiek, en aan G. van Kilsdonk, op zyn verzoek, eervol ontslag als heemraad van den polder Mars en Wytli, provincie Noord-Brabant. Aan don heer M. Ricardo, te Ban José (Costa Rika), vergunning ver leend tot het aannemen van liet orde- teeken der 4de klasse van bet Borst beeld van deu Bevrijder, hem door den presideut van Venezuela ge- schonkeu. Min. Beschikking. Bij beschikking van den minister van binuenlandsche zaken van 7 De cember 1897, zyn voor het jaar 1898 benoemd tot secretaris by den ge neeskundigen raad voor: Limburg en Oostelyk Noord-Brabant, dr. M. J. Raland, te Maastricht; Zeeland en Westelijk Noord-Brabant, .T. J. Ber- duuis van Berlekom, arts. te Middel burg; Gelderland en Utrecht, dr. J> G. de Voogt, te Arnhem; Zuid-Hol land. mr. F. J. D. C. Egter van Wis- sekerke, te 'sGravcnhage; Noord- Holland, dr. A. H. L. Otto. te Amster dam: Friesland en Groningen, mr. E. D. H. Schutter, te GroningenOver- ysel en Drente, mr. K. II. Lubacb te Kampen. A. C. Wertlieim-commissie. Met genoegen vernemen wy, dat een commissie in wording is, die zich ten doel stelt een plan te ontwerpen en uit to voeren, als blyvonde herin- u nu wijlen den beer A.C. nering aau Weriheim, Hbld Een ware geschiedenis. Donkere avond! Mynheer op reis. Mevrouw by een der kennissen op visite. Dienstmeid te bed. Ruim elf uur Mevrouw komt thuis. Betreedt de slaapkamer. Na eenige oogen blik ken by het ledekant komende, be merkt zy een indruk op 't hoofdkus sen Geschreeuw, geroep: „Daar heeft, eeu man op gelegen!! Ontsteld komt de meid aanvliegen. Mevrouw: „Haal icrstond de po litie, er is een man in huisl" De meid, bevende, verschijnt weldra met een vertegenwoordiger der H. Hermandad. Bedenkelijk geval! Hoofdschud dend verklaart deze. eerst hulp te moeten halen. Nummer twee eu drie verschijnen. En nu wordt liet huis doorzocht van vliering tot kel der, maarniets te vinden. In 't noekje der kamer, fox-terrier al grommende en zich verkneuterende: dat heb ik eens aardigjes gedaan! Blot-scène. Mevrouw verlaat het huis, dienstmeid ontslagon ver laat het huis. Zy brengen den nacht elders door. Politie af. Bcherra valt. Tel Hulpvaardig. Men schrijft uit Den Haag De oude visschers, z.g. peèken, die verleden Zondagavond boven Scheve- niügon bij storm en lievige onweers buien de twee landende bommen hulp kwamen bieden, werden in hun pogin gen, welke zeer waarschijnlijk anders niet geslaagd zouden zijn, rnensch- licvend bijgestaan door dc wacht van het artilleriepark aan het strand. De sergeant en de manschappen hielpen de ankers dragen, begaven zich tot hun middel in de zee (waar een hevige tocht ging: de wind was toen nog West-Zuidwest) en lieten niet af voor dat de bommen door een lyn gemeen schap met het strand hadden. Later brachten zij de pecken, die doornat en zeer afgetobd waren, naar de wacht, opdat ze zich konden verwarmen en wat op verhaal lcomcn. Het was in den nacht, dat de oude visschers in bet dorp terugkwamen. Zooals men weet staan de bommen nog wel een uur voorbij het Kurhaus. DcScheve- ningers spreken met veel lof over deze hulpvaardigheid. Monte-Carlo. Hoe men aan dc speelbank te Moute- Uarlo (Monaco) de menscben uitplun- dert, kan worden afgeleid uit het feit, dat de aandeelen in de maatschappij tot exploitatie van de speelbank de zg. Casino-maatschappij met 200 frs. zijn gestegen op liet bericht, dat Zijne Doorluchtigheid de vorst van Monaco, de edele Griraaldi, de concessie dier maatschappij heeft ver lengd. De speelbank geeft, om er nog wat meer van te halen, eerlang een 4 pCts. leening van 30 millioen frs uil. (Meu herinnert zich. dat indertijd, toen dc doorluchtige vorst der speel bank trouwde met mejuffrouw Heine, ie Parijs, werd bericht, dat de bruid als voorwaarde voor haar jawoord had gesteld, dat de bank zou worden gesloten. En men zeide toen ook, dat de heer Grimaldi deze voorwaarde had aangenomen. Maar de voordeelen zijn zoo groot BURGERLIJKE STAND. Bevallen7 Dec. A. M. v. 't Wont—Kooij z. 6. J. T. M. Pas sant—Slegtenhorst d. Overleden: 6 Dec. A. Beyer 83 j. M. van Heemskerkstr. 7. M. Berné 14 m. d. Leidscbestr. A. ORGELBESPELING. in de Grootc- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 9 Dec., 1897 des na middags van 2—3 uur, door den heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate no. 2 Mendelssohn 2. Recordare uit Mo zart's Requiem Schaal. 3. Preludium en Fuga. Bach. 4. Aria uit de Jaarge tijden Haydn 5. Fluit-Conc. (2e deel). Rinck. MARKTNIEÜWS. Haarlem, 8 Dec. Op de kaasmarkt alhier zijn aan gevoerd en verkocht 25 stapels, uit makende 2973 kazen, wegende 6155 Kilogrammen. Hoogste prys por 50 K. G. f24.50 Laagste prijs per 50 K.G. fO.— Op de veemarkt, alhier zyn aange voerd 5 Koeien f l«o f 170 0 Graskalveren f a f 20 N. Kalveren f 14,— a 8.— 14 Schapen f25.— a 18.—. Lammeren fX f—.—. 2 Pinken f75. - X f70.—. O Paarden.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3