weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. PRINS BORGENSKY. (5e Jaargang. Zaterdag II December 1897, Ho 4433 HAARLEM'S BA6BLAB ^^jBonsri^EiivEEnsrTsrs.ij'S: Voor Haarlem per 3 maanden Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent, gevestigd is (korn é*r gemeente), per 3 maanden Franco door het geheele Rijk, pc-r 3 maanden •Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37i/2 f 1.20 1.30 1.65 0.05 A T~)A7nRTF? .n^TrrNrrT'-|~BTKr- Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer f22. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE et- Co. JOHN F. JONES, Slice., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzonderingQvan het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels ƒ0,75, elke regel meer /0,15; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloetnendaalSandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; ZandvoortG. ZWEMMER; VclsenW. J. RUIJTER BeverwijkJ. HOORNSHiüegotnARIE HOPMAN, Molenstraat Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. F" Aan hen die daarop zijn ge- onneerd, wordt hierbij verzonden 50 van het Weekblad voor de >ugd. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat van fraaie, gekleurde platen en voor kinderen alleraardigsten csl De prijs per 3 maanden is slechts Cents.) 'Het bijvoegsel van dit blad dal derdagavond, verschijnt zal bevalt- p Haarlemmer Halletjes ÜLXL VI. Binnen- en \iitenlandsche berichten. Varia uvertentiën enz. Dfficieele Berichten. burgemeester en Wethouders van larlem, Roepen bp deze op, alle mannelijke irezetenen, hunne wettige woonplaats bbende oinnen deze gemeente, die den len Januari 1898 bun negen- jnde jaar zullen zijn ingetreden, en tsdien diegenen, welke in het jaar 79 zyn geboren, ten einde zich voor {Nationale Militie te doeninschry- waartoe zitting zal worden ge- aden ten raadhuize dezer gemeente fdeelingMilitie, Schutterij enz.) weten Op Maandag, den 3n Januari 1898, Dr hen, wier namen aanvangen met 3 derletters A, B, C en D Dp Dinsdag, den 4n Januari 1898, )r hen, wier namen aanvangen met I der letters E, F, G, E en I Dp Woensdag, den 5n Januari 1S98, )v hen, wier namen aanvangen met i der letters J, K, L en M Dp Donderdag, den 6n Januari 1898, jr hen, wier namen aanvangen met i der letters N, O, P, Q, R en S Dp Vrydag, den 7n Januari 1898, Jr hen, wier namen aanvangen met i der letters T, U, V, W. X, IJ en Z; telkens van des voormiddags 10 tot namiddags 12'/a uur. f?aarlem10 Dec. 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd. BOREEL. De Secretaris. C. M. RASCH. Politiek Overzicht. Sooals te verwachten was is door i duitsehen Rijksdag het wetsont- rp betreffende de vloot verzonden I de begrootingscommissie. Don- !dag werden nog eenige redevoe ren gehouden over het ontwerp, aruit bleek dat de nationaal-libe- ïn het steunen, maar de leden der idduitsche Volkspartij daarentegen Stegen gekant zijn. De antisemieten 'klaarden zich voor een welwillend De Morning post 1 ontvangen uit Havan onderzoek en de leden van den Beier- schen Boerenbond behielden zich nog voor welk standpunt zij znllen inne men. In een Donderdag onder voorzit terschap van de spaansche Koningin- Regentes gehouden ministerraad heeft Sagasta verklaard, dat ingeval de Ver- eenigde Staten beproefden op Cuba te intervenieeren, zij de regeering be reid zouden vinden om de rechten en de eer van Spanje te verdedigen. Sagasta voegde er by dat de militaire operatiën op Cuba bevredigend gaan, en dat op de Filippijnen aan den oorlog binnenkort een einde zal zijn gemaakt. De Carlisti8che partij moet voor nemens zijn om een volksbeweging in Spanje in het leven te roepen, tegen de Boodschap van den heer Mc. Kinlev. beeft een bericht ana, waarin wordt medegedeeld, dat de opstandelingen, die werden aangevoerd door Maximo Gomez, zijn verslagen in het district Santo Spirito. een onderdeel der pro vincie Santa Clara. De italiaansche premier, Di Rudini, onderhandelt nog steeds over de her vorming van zijjn ministerie. Ingoed onderrichte kringen te Rome wordt thans verteld dat de heer Zanardelli zich bereid verklaard heeft om de Eortefeuille van justitie aan te nemen. >e ministers Brin (marine) en Luz- zatti (schatkist) zullen hun portefeuil les behouden. Verder wordt verteld dat markies Visconti Venosta zwarigheid maakt om opnieuw als minister van buiten- landsche zaken op te treden. Het gerucht verdient voorloopig niet on voorwaardelijk geloof, maar al ware het, zoo dan zou daaruit geen ver andering in de buitenlandsche staat kunde van het koninkrijk volgen. Zoolang Di Rudini aan de regeering blyft, zal de richting der buitenland sche politiek een en dezelfde blijven, verzekert de Frankf. Zeitung. STADSNIEUWS. eerste en derde pagina. Haarlem, 10 Dec. 1897. Schouwburg. Tannhauser. Het valt nietjte ontkennen, dat het geen de schouwburgdirectie ons in den laatsten tyd te uenieten geeft, wel als belangrijk mag genoemd wor den. Na de zoo buitengewone voor stellingen van deze en de vorige week wacht ons thans weder, en wel a.s. Donderdag eene opvoering van Wag ner's „Tannhauser" door het Nederl. Operagezelschap onder leiding van den heer C. v. d. Linden. Na de zoo goed geslaagde opvoe ringen van „Romeo en Julia" en „Faust", is ieder woord ter aanbe veling vrijwel overbodig. De Nederl. Opera heeft daardoor toch bewezen, niettegenstaande de niet te gering te schatten verdiensten harer mededing sters, niet alleen door den ernstigen wil, die zoozeer uit haar streven blykt maar vooral door het hooge gehalte van baar repertoire een eerste plaats in te nemen. Evenals verleden jaar zal ook dit maal de heer Urlus als Tannhauser optredenmevr. Engelen-Sewing is Venns, terwijl men in de party van Elisabeth met mejuffrouw Marie van Gelder kennis zal kunnen maken. Iedere waar moet voor zich zelve sprekendaarom willen wij niet zeg gen gaat toch vooral Donderdag naar den schouwburg. Wel willen wy hun, die daartoe reeds het voornemen heb ben, raden haast u, want vol zal het er zeker wezen. Weldadigheid naar Vermogen Af deeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 10 Dec. hebben zich de volgende personen aangemeld 6 voor werkvrouw. 2 voor naai ster. 4 voor los werkman. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 1 voor grondwer ker. l voor sigarenmaker. 9 voor loopwerk. 1 voor grondwerker. 1 voor schilder. 1 voor portier. 1 voor pak huisknecht. By de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 10 Dec. zyn de vol gende personen geplaatst: 3 voor werkvrouw. 1 voor naaister. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te makènwordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen, Stadhuis of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9—1 en van 3—5 uur verkregen worden bij den Administrateur, bureau Doelen, Kamer No 2. Men verzoekt ons plaatsing van het navolgende Patrimoniums Werkver schaffing. De Commissie heeft het genoegen tegkunnen mededeelen, dat Maandag 13 Dec. a.s. de werkzaamheden voor dezen winter zullen aanvangen. Reeds Vrijdag 3 Dec. had de eerste inschrijving van werkloozen plaats en meldden zich een 70tal aan, waarvan 50 werden ingeschreven. Deze inschrijving zal voortaan iede- ren Vrijdagavond van 7—9 ure plaats hebben in het gebouw Warmoesstraat 2, nadat 's morgens voor 12 ure num mers zyn afgehaald. Een der eerste en dagelijksche werkzaamheden zal zyn: Het ophalen van waardelooze goe deren. d. w. z. van die goederen, die voor den tegenwoordigen bezitter hun waarde kwyt zyn, voor doeniet op de zolders staan of in de kasten han gen, of die wellicht naar een ver- kooping gebracht worden, waar ze zeer weinig opbrengen en die voor de werkverschaffing meer waarde be zitten. Van deze goederen aan de werk verschaffing afgestaan is nog wel iets goeds te maken. De komst der werkloozen voor het ophalen van waardelooze goederen zal vooraf bij strooibiljet worden be kend gemaakt, en ach, wanneer ge iets hebt wilt het hun dan medegeven en in het boekje, dat zij moeten aanbie den en zonder welk niemand recht heeft namens Patrimoniums Werk verschaffing goederen op te halen, inschrijven. Ook zal weder begonnen worden met het maken van houtbosjes. By hen die reeds bestelden zullen dezen zoo spoedig mogelijk bezorgd worden, ter- wyl anderen, die houtbosjes van de V erkverschaffing wenschen te ont vangen verzocht worden deze aan te vragen Warmoesstraat 2 of in te vul len op een lijst, die zal worden aan geboden. Vanwege Patrimoniums Werkverschaffing worden geen hout bosjes langs de huizen ten verkoop aangeboden, doch alleen op bovenge noemde wijze van de hand gedaan. By het vallen van sneeuw verzoekt de Commissie vriendelijk de opruiming der straten evenals het vorige jaar weer aan de werkverschaffing op te dragen. Dringend wordt de Werkverschaf fing in aller steun aanbevolen. De Commissie. P.S. Wy zijn verlegen om een hout draaibank; kan iemand ons daaraan ook op een of andere wyze helpen 8. v. p. BINNENLAND Parlementaire Praatjes. De voortgezette beraadslaging over de artikelen der justitie-begrooting tegen welke zich ten slotte slechts 1 stem, die van den heer Van der Zwaag, verzette kwam Donderdag nog voor de pauze ten einde. Uit het debat releveer ik nog twee puntenlo. een aanval van den heer Travaglino op de Ryksopvoedingsge- stichten. Zijn oordeel daarover was zeer ongunstig en hij gaf in overwe ging om de kinderen van bepaalde gezindten, onder Staatstoezicht uit te besteden by geloofsgenooten. Het aan tal gestichten kon dan beperkt blij ven. Deze aanval werd'door den Min. afgeslagen met een beroep op de in rapporten geboekstaafde resultaten. Dat zeide de Min. in afwachting van het van hem te verwachten wetsont werp betreffende de berechting van jeugdige personen. 2o. L)e opmerkingen van den heer Rethaan Macaré. Zy waren van tweeërlei aard. In de eerste plaats handelde spr. over den onvoldoenden toestand van het huis van bewaring te Haarlem en drong op spoed aan met den bouw eener nieuwe groote gevangenis. Hy had de satisfactie den Min. de verklaring te ontlokken, dat hy voor dit doel een suppletoire begrooting zou indienen. In de tweede plaats herinnerde de heer Macaré er aan, dat het nu resp. 18 en 10 jaren geleden is, dat eerst de oude, daarna (in 1887) de nieuwe Staatscommissie tot herziening van het Burg. Wetboek aan den arbeid toog. In 1920 zou dat werk voltooid kunnen zyn. bleef het zoo traag gaan als het nu gaat. Wat was de oorzaak van dat laogzaam werken Had de commissie geen voldoende middelen, werkkrachten, tyd? De min. kon maar weinig inlich tingen geven. De leden konden niet zoo vaak vergaderen. Zy hadden trouwens der Kamer slechts bouw stoffen te leveren voor de herziening. De min. zou intusschen het zyne doen. om spoed te bevorderen. Daarna vingen de algemeene be raadslagingen aan over de begroo ting van Binnenlandsche Zaken, die in de avondzitting werden voortgezet. Met het oog op den grooten omvang van het debat laat ik sommige pun ten voorloopig rusten, omdat die by het antwoord des ministers toch we der ter sprake komen. Try langdurig werd gesproken over de toepassing der kieswet. De heer v. Asch van Wyek (Ede) bepaalde er zich toe de stemming niet genoeg geheim te vinden en de inrichting van het biljet verkeerd (het witte vlakje te klein), maar de heer Troel stra hield er een rede over van een uur, allerlei grieven opsommende. Zoo het opwerpen van hinderpalen by de aangifte van loonkiezers; het ge- looven van den patroon en niet van den werkman by de aangifte van loonde moeilijkheden voortvloeiende uit den eisch van 13 maanden dienst by één patroon; verlies van kies recht door verandering der firma; het beschouwen van werkverschaf fing als onderstandhet aanrekenen van geneesk. hulp en geneesmiddelen te Maastricht als onderstand (waar door 1000 arbeiders van de stembus waren geweerd). Met deze grieven, telkens door voor beelden toegelicht, deed de spr. een reisje door het geheele land. Eenmaal in het „tyrannieke" Maastricht aan geland, hield hij halt. Hy gispte de veroordeeling van Viiegen, wegens het uitsteken van een roode vlag en ging heftig te keer tegen de veror dening die het venten der socialis tische bladen belette, betreurende, dat de Min. den dunkélmanner uit het Zuiden de hand boven het hoofd hield. Deze uitdrukking „duisterlingen" noemde de voorzitter onparlementair. Verder sprekende over de kieswet, achtte spr. de openbaarmaking der lyst van candidaatstelling verkeerd, omdat er misbruik van wordt gemaakt. Stemtyd en reclamerecht achtte hy verkeerd geregeld. Hy vroeg van den Min. in het algemeen een democra-' tische toepassing der wet. Laat my er dadelijk bijvoegen, dat aan het slot der dagzitting de Maastrichtsehe afgevaardigde de Ras zich aangordde om burgemeester en gemeenteraad te beschermen tegen den aanval des heeren Troelstra. Men noeme ons dompers zeide hy wy zullen de bevolking behoeden voor de zegeningen der sociaal-democratie. Over de concentratie der landbouw belangen in éen departementale af- deeling spraken de heeren van Asch van Wyck (Ede), Zylma, Tydeman en Kuyper, die instelling toejuichend. I Elk der sprekers deed den Min. even wel andere denkbeelden aan de hand (de heer Kuyper sprak van Kamers van landbouw), gaven onderwerpen aan die mede aan de zorg dezer af- deeling moesten worden onderworpen. De heer Tydeman achtte bepaalde lijk die nieuwe af deeling te begrensd, niet vierkant genoeg opgevat. Alvorens tot de avondzitting over te gaan, dien ik mede te deeleu, dat tijdens de begrootingsdiscussie, ook eenige andere onderwerpen aau de orde zyn gesteld, tusscheudoor te be handelen. In de avondzitting sprak de heer Hennequin zijn genoegen uit over de landbouwconcentratie. De landbouw was nooit verwend daarom reeds met weinig tevreden. Spr. hoopte in de toekomst op een afzonderlijk land- bouwdepartement. Hy betreurde dat de Min. geringe financieele hulp voor den landbouw deed voorzien men zou bier niet met minder geld toekomen dan elders. In 't algemeen waarschuwde spr. tegen het uitgeven van geld voor ontginning* proeven zoolang niet de landbouw op een trap, van hooger ontwikkeling stond. De heer Hesselink van Suclitelen sprak over de ongeregeldheden te 01- denzaal by gelegenheid van den uit slag der verkiezingen te Enschedé op 24 JunL Spr. schreef aan die woe lingen een beslist anti-semietisch ka rakter toe; het was een schandelijk vooraf beraamd plan. Hy drong aan op voorkoming van dergelijke dingen in den vervolge. De heer Rethaan Macaré besprak een zeer speciaal punt; hy betwistte nj. het recht van gemeenteraden om by verordeningen het houden van bordeelen te verbieden. Op juridische gronden achtte hij die in strijd met de wet en een uitspraak van de Reg. noodig. De heer van Karnebeek be streed het denkbeeld van reactie te gen de pas in werking getreden wet op de gemeentefinanciën. De heer Pyttersen beweerde, dat de gebreken in de techniek der kieswet niet vol doende waren bewezen en vooral niet bewezen of de fouten lagen aan de wet dan wel aan gebrekkige wets- kennis. De heer de Savornin Lobman droug aan op Staatstoezicht voor verzeke- ringmaatschappyen by de wet. De heer van der Zwaag bleek van oordeel, dat de belangen der nood druftige landbouwende bevolking 't best waren gediend door toepassing op dit stuk der sociaal-democratische beginselen. Van landbouw-concentra- tie vreesde hy slechts ambtenaars- vermenigvuldiging. Aan het oordeel der Reg. onder wierp spr. het vraagstuk der werke loosheid, een moeilijk vraagstuk, dat niet met struisvogeltactiek kan wor den bejegend. Men beginne met de studie. Ten slotte vroeg spr. nog be scherming van de arbeiders tegen de schending van het recht van vereeni- ging door de patroon. Tegen kwart na negen kwam de Minister aan het woord, dank zeg gende voor de heusche bejegening van de Kamer. [(Bewerkt naar het Engelsch.) HOOFDSTUK XXXVIH. De cheque van Gordon. jNu, mevrouw," zeide hij, na even te hebben nage- pt, „kunt ge me ook zéggen of er nog een ander I deze ontvoering afwist." jJa." [Wilt ge my zyn naam noemen k aarzelde, maar antwoordde eindelijk jKavanagh." |Ah I In welke verhouding stond deze heer tot [don George Gordon was een vriend van Kavanagh, maar p een vy'and van Gordon. Door zyn toedoen werden Inaar Rusland ontvoerd." (Prachtig I Hierin hebben wy dan bepaald den sleu- yan het geheim gevonden." Zagen deze heeren elkaar dikwijls?" Zeer dikwijls. Kavanagh heeft den geheelen na middag voor onze arrestatie by George doorgebracht." „Ik weet niet of gy dezelfde vermoedens koestert als i ik, maar ik voor my geloof dat Kavanagh op de een i of andere manier in de kamer van Gordon is gedron- 1 gen en ziin chèqueboekje heeft gestolen. Denkt gy dit ook niet „Tot nu toe is deze gedachte nog niet bij my opge komen. Maar zeer waarschijnlijk bestaat er een ver schrikkelijke reden voor het gedrag van Kavanagh." „Wy zullen nog wel vreemder dingen hooren. Zeer zeker had de heer Gordon zyn geheele kapitaal niet bij den heer Duncan uitstaan. Wil ik dit eens voorn informeeren „Neen. Wanneer Gordon weder in Engeland is terug gekeerd, zullen wy dit wel hooren." «Danhummag ik n dan vragen wat gij eigenlijk van mij verlangt „Ik wilde u verzoeken my te zeggen, hoe ik aan geld kan komen om Gordon te redden." De arme man kon zyn teleurstelling ternauwernood verbergen, nu hy bemerkte dat deze belangrijke zaak op niets zou uitloopen. Maar toch vroeg hij my goed- ,,Zy't gij goed ingelicht omtrent alles wat den heer Gordon betreft? Kent gy den naam van zyn notaris misschien of van een vriend, tot wien gy u zoudt kun nen wenden „Neenik ken niemand, die me dat geld zou willen leenen." „Bezit gy het zelf niet „Ik heb nog slechts twintig pond." Hy slaakte een diepen zacht. „Ik weet er niets beters op, mevrouw, dan dat ik met den heer Lazare ga spreken en hem de geschiedenis vertel, zonder namen te noemen. Hy zal ons misschien de gevraagde som willen leenen, wanneer wy hem kan nen overtuigen, dat de heer Gordon een eerlijk man is. Met uw goedvinden zal ik dezen avond naar hem toe gaan en morgen kunt gy den uitslag vernemeu." Na eenige bezwaren te hebben geoppperd, stemde ik in zyn voorstel toe en verliet den heer Pelham, die beslist weigerde eenig geld van my aan te nemen, voor dat de zaak tot meerdere helderheid zou gebracht zijn. HOOFDSTUK XXXIX. De angst maakt mij bijna waanzinnig Het was my onmogelijk er langer tegen te strijden! Het verlangen om, al was het slechts het huis van Taras te zien, de plaats waar zooveel liefelijke herinne ringen aan verbonden waren, behaalde de overhand op de my zóo aanbevolen voorzichtigheid en na eenigen tyd geprobeerd te hebben aan iets anders te denken door de winkels in de City te bezichtigen, nam ik ein delijk een kloek besluit, begaf my in de richting van de Theems en liet my naar de overzijde brengen. „Het zou wel zeer toevallig zyn," zoo redeneerde ik tot my zelf, „dat ik juist iemand tegen kwam, dien ik herkende." Toch dreef het verlangen om Taras te zien, al was het dan ook van verre, my tot deze onvoorzichtige daad. Ik wist, dat ik verkeerd deed, want niettegen staande myn vermomming kon ik herkend worden, en dan zon èn het leven van Gordon èn van Taras in ge vaar gebracht worden. Het meerendeel van de men- schen, die met my overgezet werden, behoorden naar myn meening in Lambeth thuis; by een der aanleg plaatsen zag ik iemand staan die uit de verte veel op Kavanagh geleek. Ik trilde van ingebonden opgewondenheid, toen wy de plaats naderden, waar ik het laatste jaar mijns le vens had gewoond. Myn hart bonsde luid, alles om my heen scheen voor mijn oogen te draaien eu toen wy aan de Lambethkade landden, zag ik straten en meu- schen als door een nevel. Het was nu raadzaam mij zoo lang in de kajuit van het bootje te verbergen, totdat de passagiers aan wal waren gestapt, maar ongevoelig voor elk gevaar schoof ik myn voile naar boven om degenen, die op de kade stonden te wachten, beter te kunnen zien. Wanneer Ta ras zich eens onder hen bevond? Wanneer een toeval hem ook naar de kade had geleid? Maar ik bemerkte wel eenige personen, die mij bekend voorkwamen, maar zijn gelaat zag ik niet. Met wyd geopende oogen zag ik ook de laatste passagiers zich verwijderen. Ta ras was er nietmaar ik had nog hoop hem voor het venster te zien staan, wanneer wy vooroy het geliefde huis stoomden. Wy voeren nu onder de brag door; de stoompijp werd naar beneden getrokken, waardoor de rook m dichter wolken ontsnapte.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1