schimmen van vele personen, zich op de gordijnen afteekenend. Daarbinnen werd de arrestant ge confronteerd met het gewonde meisje, met den uitslag dat de man op vry'e voeten gesteld werd. De hoofdcommissaris van politie en de commissaris van de 6e sectie waren druk in de weer met het ondervragen van tientallen personen die de meest tegenstrijdige» mededeeling deden. De signalementen geleken maar weinig op elkaar. De een zei een muts, de ander een pet met blauwe klepeen derde had gezien dat de aanrander een ronden hoed op het hoofd had. Het was geen gemakkelijke taak uit dien chaos van verklaringen de vermoedelijke waarheid te ziften. Het waarschijnlijkst leek het ten slotte, dat de aanrander gevlucht is door de Bikkerstraat. De commissaris van het bureau Oudebrugsteeg, de heer Fundter, is Zaterdagavond tot diep iu den nacht en ook Zondag voor het grootste deel van den dag in de weer geweest om verschillende personen te hooren, doch zonder eenig resultaat. De sla gersjongen, die gezocht werd, is ook gevonden. Hij had de oproeping der politie gelezen en was voornemens geweest zich aan het politie-bureau te vervoegen, zoodra hy Zondag vry zou wezen.Deze jongen. G. H. Dnprez, in de Gerard Doustraat, liep op de Korte Prinsengracht en had moord hooren roepen in de Westerdokstraat. Hy begaf zich in die richting en zag op de Korte Prinsengracht een man hard langs zich heenlospen, doch hy zou dien persoon nooit herkennen. De praatjes in de stad dat deze jongen den inan heeft beet gehad, volgens sommigen zelfs met hem zou hebben geworsteld, zoodat hy een snede over de hand had gekregen, zyn van allen grond ontbloot. De politie heeft gisteravond o. a. vele mannen, gehoord, die zich had den laten scheren, omdat volgens het door de verwonde opgegeven signale ment, de aanrander een geschoren kin had, doch alle onderzoek leidde tot niets, aangezien de verhoorden allen een alibi hadden. Nog zij vermeld dat de verwonding blijkbaar moet geschied zyn zoo als trouwens in alle voorgaande aan vallen die hebben plaats gehad met een vlijmscherp voorwerp, aan twee kanten gescherpt. Daaruit laat zich dan ook verklaren, dat de aangeval len meisjes de eerste oogenblikken nadat de steek werd toegebracht geen noemenswaardige pijn gevoelden. Eenvoud. Hoe verregaand eenvoudig sommige plattelandsbewoners in onze dagen nog zijn blijkt uit het volgende: Een vrouw uit een afgelegen dorpje was dezer dagen een dokter in de stad faan raadplegen. De geneesheer, die et druk had, onderzocht de patiënte en reikte haar zonder verdere toe lichting een recept over. In plaats van daarmee naar den apotheker te gaan, keerde de vrouw onmiddellijk huiswaarts en legde het papiertje op het zieke lichaamsdeel. Eenige dagen later by den dokter teruggekomen, verklaarde zy geen beterschap te kunnen bespeuren, ofschoon zy het papiertje trouw gedragen had De geneesheer laclïte hartelijk en haastte zich zijne patiënte nader iu te lichten. De patiente was dus ongevoelig voor suggestie. Zaterdagmiddag is de justitie van Middelburg naar :s Heer Arendskerke vertrokken-, in verband met het feit dat Vrijdagavond omstreeks halfacht het lyk eener vrouw in een put naby liet dorp werd gevonden. Men ver moedt dat eene misdaad gepleegd is. (M. C.) Zaterdagnacht is te Rotterdam in het perceel Annastraat 12 door onbe kende oorzaak een felle brand uitge broken. De bewoners van het. perceel, twee talrijke gerinnen. hadden nog slechts even den tyd om zich te red den. De brand werd door twee Kra- lingsche spuiten gebluscht, nadat de beneden verdieping en de eerste etage verwoest waren. De schade is gedeeltelijk door assurantie gedekt. Leiieren en Kunsi. Joh. M. Messchaert. Onze landgenoot behaalde Donder dag j.l. in Leipzig wederom een groot succes. De uitvoering van de „Missa Solemnis" van Beethoven in 't Ge- wandliaus, onder leiding van Nikisch, slaagde voortreffelijk. Tooneelwe dstij d. De tooneelvereeniging „Aduindo" (Aangenaam door Uitspanning, Nut tig door Oefening) te Amsterdam heeft besloten ter viering van haar vijfjarig bestaan, een grooteu tooneel- wedstrjjd voor Noord- en Zuid-Neder land uit te schrijven, waartoe zij alle tooneelvereenigingen uitnoodigt. Deze wedstrijd zal plaats hebben 30 April, 7 Mei, 14 Mei, 21 Mei en 28 Mei 1898. Uit te loven pryzen: eerste prijs, een massief gouden eeremetaal met f75 of 150 frs.tweede prys, een groot verg. zilveren eeremetaal met 150 of 100 frs.; derde prijs, een groot verg. zilveren eeremetaal met f25 of 50 frs.vierde prijs, een verg. zilve ren eoremetaal; vyfde prys, een verg. zilveren eeremetaal. Personeele pryzeneen verguld zilveren medaille, voor den besten lief hebber of de beste liefhebster. Eere-wedstrijd: Voor dezen wed strijd is een zilveren lauwerkrans met f 100 of 200 frs. door het eere-comité beschikbaar gesteld. Sport en Wedstrijden. Voetbal. De wedstrijd van „R. A.P." tegen „Celeritas," die Zondag te Rotterdam moest gespeeld worden, is om het weer niet doorgegaan. De wedstrijd van „H. V. V." ver sus „Bapiditas" te Rotterdam is niet doorgegaan, daar „H. V. V." een Noordbrabaitschen toer maakte. In den wedstrijd van „U. N. I." gen „Quick" was „U. N. I." over winnaar met o tegen 2. De 6 daagsche wieler wedstrijd. Zaterdag is de laatste dag van den zesdaagsclien wedstrijd te New- York geweest. De einduitslag is nog niet bekend. Muller beeft tot Vrij dag zijn eerste plaats behouden, doch voor de andere werd dien dag nog een lievige stryd gevoerd. Waller kwam van acht op nummer vijf. Vrij dag, toen 96 uur waren gereden, was le stand: 1. Miller, 2532 kil. 145 n.; 2. Ricë, 2414 kil. 918 m.; 3. Schin- ner, 2389 kil. 417 m., 4. Rivierre. 2349, kil. 996 m.; 5. Waller 2341 kil, 941 m. Om 4 uur 15 min. Vrijdag, waren 112 uren gereden en was de stand: le Miller 2,867 kil. 80S (vorig jaar Hale 2,491 kil. 225.) 2e Rivièrre 2,748 kil. 711. 8e Rice 2,731 kil. 16. 4e öchinner 2,661 kil. 815. 5e Hale 2,553 kil. 900. 6e Waller 2,536 kil. 288. 7e Pierce, Se Moore, 9e Elues. 10e Golden, 11e Enterman, 12e Gannon, 13e Kinz, l ie Julius. 15e Beacon, 16e Gray, 17c Johnson. Hockey. Te Heemstede werd Zondag een match gespeeld tusschen studenten en de „Haarlemsche Hockey-club", die door de studenten met 3—1 gewon nen werd. RECHTSZAKEN. Weder heeft de amsterdamsche rechtbank aan de Acetyleen Gas-Mij. twee door de liquidateiiren Haze'.hoff, Kol en van Leaden Hulsebosch inge stelde vorderingen toegewezen. De eerste vordering strekte daartoe, dat prof. Pictet wilde hij tegen de ontbonden My. voortprocedeeren zou worden veroordeeld tot het stel len van eene cautie van f 100.000 de rechtbank gelastte zulk eene borg stelling door den heer Pictet van f25,000. De tweede vordering hield in, flat, de rechibank het door den lieer Pictet onder do Kasvereeniging gelegd beslag op het kapitaal der I ontbonden vennootschap,groot f500000, I ongegrond en onrecht vaardig zou ver-1 klaren. De rechtbank heeft wegens 1 ongegrondheid der vordering, waar- j voor dit beslag gelegd was, tot on- i middeliyke opheffing daarvan gelast. Tevens dat de Kasvereeniging de on der haar berustende waarden onver- I wijld aan liquidateuren moet af- j geven. Deze uitspraak is uitvoerbaar verklaard by voorbaat, ondanks hoo- ger beroep, mits tegen borgstelling. De brandstichting te Amsterdam. Zaterdag was in deze zaak voor de rechtbank te Amsterdam de verdedi ging aan het woord. De verdediger van Te Boekhorst mr. Foest weersprak wat de construc tie van het requisitoir aangaat, dat vast stond dat Exter ontploffing heeft veroorzaakt. Stoutweg wordt z. i. aangenomen dat benzine aanwezig is geweest en dat is toch niet bewezen. Uit het aanwezig zyn van over blijfselen van een blikken bus is ge concludeerd, dat dit eeu bus was, waarin benzine is overgebracht. PI. ge looft niet, dat uit de overblijfselen zulk een bus of kan te construeeren is. Verder bestreed pl. de geldigheid van meerdere feiten, die de schuld van zyn cliënt heetten aan te toonen. Wat de vraag betreft, wat of Exter als hy er geweest is in de Slaalstraat wilde doen, hiervan ligt het antwoord in het duister en zal dat blijven doen. Heeft hy willen stelen? Pl. zal het niet beslissen. Maar iemand die brand wil stichten neemt maatregelen om te kunnen vluchten, maar sluit niet eerst de deur achter zich en trekt niet zyn jas uit. Er is geen enkele aanwijzing dat Exter eenige daad heeft gedaan, die tot de ontploffing moest leiden. Een ongeluk is niet uitgesloten en een strafbare daad niet bewezen. En dan kan ook het doen plegen van een niet bewezen feit geen aanleiding geven tot veroordeeling. Ten slotte behandelde pl. de vraag welk doel men kon hebben gehad met een brandstichting. Dool is gewoon lijk wraakneming of voordeel. Niet aangenomen kan worden dat de zaak van Te Boekhorst slecht ging. Te B. betaalde geregeld, schulden waren er niet. en een liooge assurantie was er ook niet. Do man zat dus niet in nood, hy had eeu spaarbankboekje met f 890 en kon slechts weinig voor deel behalen. Aanleiding tot liet plegen van een strafbaar feit bestond dus niet, het plegen was niet bewezen, dus meende spr. dat vrijspraak zal moeten vol gen. In zyn pleidooi zeide mr. Slingen- berg, verdediger van Sytske Bij k er, dat het zwaarste argument tegen zyn cliënt aangevoerd is het in bewaring geven van de beurs met de gouden tientjes. Maar reeds eenmaal had haai man belet dat haar geld is uitbetaald en nu achtte pl. haar uitlegging, dat zy bedoeld geld onder een anderen naam op de spaarbank wilde doen zetten, zeer aannemelijk. Ook deze pl. besprak het begrip van „doen plegen" en betoogde, dat dit alleen betrekking heeft op niet- aansprakelijke personen. Al nam men Exter's schuld aan, dan nog zou ontslag van rechtsver volging moeten volgen. Maar Svtske Byker verkeert in een bijzondere positie; zy kon by de daad geen voordeel, wel nadeel heb ben, omdat zij niet verzekerd was, en zy stond tusschen drie mannen, die reeds ieder een strafvonnis onder gingen. Haar karakter moet anders zeer fiink zijn, zooals haar vroegere meesters getuigd hebben. Ook deze pïeiter meende te mogen vertrouwen, dat de uitspraak van de rechtbank tot vrijspraak zou leiden. d. Dool zouden zyn gebracht, waarlyk te groot. Y. d. Dool gebruikte in zyn zaak benzine, hy kocht die niet eens in groote hoeveelheidmen mag meent pl., niet besluiten dat al de benzine naar de Staal straat is gebracht. Wat de geschiedenis van het kistje on de parapluie aangaat, hierover kan men verschillend denken, inaar met het ten laste gelegde heeft het niets te maken. Waarom hij ze niet terugbracht? Pl. gelooft, dat toen v, d. Dool Ex ter bezocht, zyn toestand zag en het veimoeden kreeg van wat er gebeurd was, hy het beter achtte dat daarvan niets verder ruchtbaar werd, dat geen onderzoek werd ingesteld. Hy toch handelde samen met Exter zy 't op minder eervolle wyze, en dan laat zich zyn streven naar ver borgen blijven verklaren. Daarom huurde liy dan ook een bergplaats op vreemden naam. Op verzoek van Exter werden de goederen overgebracht, maar het is niet gebleken dat v. d. Dool toen wist, waar die goederen vau daan kwamen. En in dit alles ligt zeker geen be- wys voor het inbrengen van benzine. Pl. zag met vertrouwen de uitspraak der rechtbank tegemoet en verwachtte vrijspraak. Na re- en dupliek en cadat de pre sident hulde had gebracht aan de verdedigers voor de moeite die zy zich, ofschoon toegevoegd, getroost hadden, werd de uitspraak bepaald op Vrijdag 24 dezer. Iu de derde plaats sprak mr. Goud. smit als verdediger van v. d. Dool Pl. betoogde, dat hoe omvangrijk de' instructie ook geweest is, het resul taat zeer pover is. Men heeft zich blind getuurd op het punt van het inbrengen van benzine, en dat is z.i. niet bewezen. Aangenomen dat Exter in de tttaal- J straat is geweest met minder eerlijke j bedoelingen, dan acht pl. den sprong! tot de 'conclasie, dat er voor een ontploffing bijzondere stoffen door v. GEMENGD NIEUWS Onlangs stierf in de omstreken van Brussel een hooggeplaatst ambtenaar en officier der burgerwacht, die te vens secretaris-schatbewaarder der middelbare school en het Atheneum was. Hy werd met veel luister begra ven. Een maand te voren verbleef hij twee dagen te Brussel, werd bij het terugkeeren ziek in den trein en overleed eenige dagen later. Men ont dekte in de boeken van den afge storvene een tekort van 40.000 frs. En alles zal zich bij deze som niet bepalen. Het parket bemoeit zich met de zaak en er is sprake van een lijk schouwing. Men onderstelt, dat de man, ziende dat de onregelmatigheid in zijn boeken zou ontdekt worden, zich naar Brussel begaf ora zich ver gif aan te schaffen en dat hij zich op de terugreis vergiftigde. De brief van Mevrouw Dreyfus. De brief van mevr. Dreyfus aan den Paus is inderdaad geschreven, zegt de Temps, maar in September 1896. De brief is door een hoogge plaatst katholiek aan den Heiligen Vader overhandigd. Deze zou er ech ter niet op geantwoord hebben. Gescherpte bajonetten. In Iersche militaire kringen spreekt men veel over de beteekenis van een bevel, dat, volgens de Evening Tele graph, aan het Iersche hoofdkwar tier is ontvangen. Er is namelijk or der gegeven alle zwaardbajonetten onmiddellijk op te zenden naar En- field Loch en Birmingham, waar zy onverwijld gescherpt zullen worden. Niemand kan zich herinneren dat ooit een dergelijke order is uitge vaardigd. Oplichterij. De politie te Parijs heeft een goede vangst gedaan. Zy heeft gearresteerd zekeren Guérin, die aan' het hoofd stond van een instelling, onder den naam van Banqae Gouvernemeniale, Een vreemd soort van bankinstelling, waarbij alle depositaires plechtig moesten beloven hun relatie geheim te houden. Daardoor is men er niet spoedig achter gekomen op wélke zonderlinge wyze de bank zakeu dreef De bank was gesticht door mevr. Guérin, die gelden van lichtgcloovige lieden in ontvangst nam en beweerde, dat die door middel van zekeren graaf De Bruneval werden afgeleverd aan de regeering voor bepaalde doelein den. Alle maanden werd aan de in leggers een som als rente aangeboden doch mevrouw Guérin zorgde er wel voor, dat zij die interesten ook in handen hield, onder de belofte dat daardoor de baten belangrijk zouden Meer dan 500.000 francs wer- jdeïi op die wyze buit gemaakt. Na den dood van mevrouw Guérin nam haar echtgenoot de zaak over, doch bij behandelde de transactiën niet zoo handig en liep in de val. Duel met doodelijken afloop. Wegens een twistgeschrijf in de Indép roumaine had te Bucharest, Zaterdag eeu duel plaats tusschen den directeur van dit blad den heer Lahovari, en den oud-burgemeester Filipesco. De journalist werd gedood. Een bericht aan de „Temps" dat generaal Billot, de minister van oor logsmet zyn kabinets-chef een bezoek heeft gebracht by den minister van justitie Milliard, trekt te Parys zeer de aandacht. Audrée's lot. Herhaaldelijk komen by het wcek- sche blad Aftonbladet" vragen in van allerlei aard, over Andrée's ballontocht naar de Pool. Het blad bevat nu de uitvoerige mededeelingen om aan de belangstelling te voldoen. Indien de leden der expeditie-A n- drée nog in leven zyn, hebben zy thans zeker hun winterkwartier opgeslagen, voor zooverre zij zich niet op weg naar Siberië bevinden, in welk geval wy in Januari of Februari aanstaande van hen zullen hooren. Men kan er van overtuigd zijn, dat zy alles deden wat in hunne macht is, om eene geschikte plaats en eene gunstige gelegenheid te kiezen, om neer te dalen. Is dit gebeurd in de hoogere poolstreken, zoo zullen zy. volgens zaakkundige opgaven, tydens den nazomer geene moeilijkheden heb ben, tenzy van mist of zware stormen. Om met veiligheid te kunnen lau den, zelfs op slechten grond en tydens storm, was de ballon, zooals men weet, voorzien met twee kleppen, een zoo genaamde Sfiringinrichting met dreg en twee goede ankers een toestel dat volgens binnen- en buitenlandsche gezaghebbende personen uitstekend aan zyn doel beantwoordde. Indien zy neergedaald zyn naby de Pool, hebben zy ongetwijfeld eene plaats zoeken te bereiken waar wild gevonden wordt en zich daar neerge zet voor den winter, in zooverre zy er niet in slagen konden een depot te bereiken op noordelijk Spitsber gen, Frans-Jozefsland, Nieuw Siberi sche eilanden, of het Amerikaanscli vasteland. Tydens den zomer kan eene vaart op het ijs moeilijk zijn geweest, maar zij kunnen gedeeltelijk open zee ont moet en hunne boot gebruikt hebben, die zooals men weet 3 man en daaren boven 600 kilogram kon dragen. In den herfst kon do tocht per slede ge schieden. Indien wij aannemen dat zy hun winterkwartier in de hoogere pool streken hebben opgeslagen, hoe zal dan waarschijnlijk hun toestand zijn? Indien zij niet verplicht zyn ge weest een aanzienlijk deel van het meegenomen proviand over boord te werpen, of na de neerdaling achter te laten, dan was hun voorraad, die zooals men weet buitengewoon ryk is en bijzonder berekend voor een over wintering, toereikend, naar de bere kening voor 5 of 6 maanden, dat is tot Januari. De eerste zorg der expeditie zal dus geweest zyn. den vleeschvoorraad voor den winter aan te vullen door de jacht. Zy waren voorzien van uit muntende wapens en grooten voorraad ammunitieen wild, in het bijzonder ijsberen, wordt gevonden op zeer hooge breedte. Door het schieten van eenige ijs beren verkrijgen zij een uitstekend vleesch en zy kunnen het spek ge bruiken voor brandstof. Misschien ontmoeten zy ook walrussen, die in geval van nood kunnen gebruikt wor den rer aanvulling van het proviand. Voor woonplaats kunnen zij zich op Eskimomanier eene hut inrichten van sneeuw en ijs, dierenhuiden kun nen zij gebruiken als tapijten en wand- bekleeding, en daarenboven hebben zij een aantal zakken by zich voor 't bewaren van proviand, die nog voor verschillende doeleinden kunnen ge bruikt. worden. Hebben zij hun win terkwartier opgeslageD naby den ballon, dan kunnen zy zich van de ballonstof een uitstekende tent maken. Zijn zy eenmaal gelukkig geland op eene plaats, waar zy zich kunnen voorzien van wild in voldoende hoe- sjwij n ;ei «v< dih a bvi .eei o ed» zij 'Zij rasge de (in ws te be' te a gi'< be den dil me e sti en we he veeiheid, dan schijnt de overwinterini geen ernstig gevaar voor hen op t leveren. Indien zij hunnen voorraa hebben kunnen behouden, zijn z beter uitgerust voor eene overwinte ring, dan vele andere poolvaarders. Hunne eetwaren zyn zeer af wisse lend, zeer voedzaam en van byzonde w geschikte hoedanigheid; zy hebbei kooktoestellen en spiritus bij zich® zoodat,zy warm en goed eten kunnei gereed maken. Zij zijn rykelyk voor zien van goede en warme kleeren ei voortreffelijke slaapzakken, pelzen ei dergelijke. Eon bijzonder wel verzorgde voor raad geneesmiddelen, evenals het pro viand bewaard in waterdichte omsla gen (zoo gemaakt en verpakt dat zi drijven in hot water) werden insge lijks meegenomen twee van de ledei der expeditie hebben een volledige! ziekenverplegingscursus gevolgd. Egd overdreven vrees voor de pool koude hebben in 't algemeen de per sonen, welke gewoon zijn in warm wraterwoningen te verblijven. Het i nochtans een feit, dat, indien men e op gekleed is, men veel gezonder i wanneer men zich beweegt in d winterkoude of zelfs buiten slaapt dan wanneer men in eene warme k; mer verblijft. In de reine poollucht kan men geen verkoudheid opdoen in den gewone zin en door goede kleeding kan me; zich gemakkelijk beschutten tegen f gevolgen der koude. Onze poolvaarders zyn ook gew pend tegen scheurbuik, niet alleen mi geschikt voedsel en geneesmiddeiec maar ook met een krachtig lichaam sterke wilskracht en het bewustzij dat zy uit den nacht der poohvoesti nen en de eenzaamheid op weg zij naar huis, den warmen haard en een geestdriftige ontvangst door de be schaafde wereld. Men heeft gezegd dat de Zweedscli poolvaarders niet dezelfde training e gehardheid bezitten als Nansen e Johannsen. Dat kan zijn. Toch zij: zy allen frissehe, sterke mannen. Ad drée heeft tijdens eene overwinterini op Spitsbergen dezelfde gebardheï en geestkracht aan den dag gelegc die hem in al zyne ondernerainge onderscheidt. Strindberg en Fracnke zijn beiden eerste sportsmen. De gevaren der expeditie bestaa niet in de eigenlijke overwintering maar eer in eene menigte andere mo gelijkheden, welke aan eene reis va: dezen aard verbonden zijn en welk niet geheel te voorzien of te verkia ren zyn. Er is veel geschreven over de dicht beid van den ballon, welke wellicb niet aan de oorspronkelijke bereké ningen heeft beantwoord en over he verlies van een deel der sleeptouwei welke evenwel tijdens de reis kondei vervangen worden door een deel de ballastiynen. Hierover mogen evenw de vakmannen oordeelen. Het bericht, dat de postduif bracli de eenige echte boodschap van d expeditie, na haar vertrek luidd< alles wel aan boord. Voor zooveel men de windverhou dingen tijdens de eerste weken na d opstijging van den ballon kent, heei men ook geen reden aan te neraei dat zware stormen den ballon naa open zee hebben kunnen dryvend opgaven wijzen er eer op, dat dez in noordelijke richting werd gevoeri waar hy kon neerdalen op het ys. Deze mogelijkheid was door d expeditie voorzien, en Andrce ver klaarde herhaalde malen dit geval t verwachten. ..Indien wij landen naby de Pool" placht hy te zeggen, „komen wij i denzelfden toestand als eene gewon slede-expeditie. Maar wij hebben o zulke expeditie het voordeel, dat w evenveel proviand by ons hebben a de anlere voor de heen-en terugreis wij zyn niet oververmoeid van d heenreis en hebben het aangenam bewustzijn by de terugreis, dat w allle overwonnen hindernissen achte ons hebben en wy bewoonde streke naderen. Tusschen drie hoofdwege moeten wy dan kiezen om uit c poolstreken te komen naar Groei land, naar Frans Jozefsland of naa Spitsbergen, en op de twee laatst plaatsen zijn verschillende depots vo< expedities aangelegddaarenbove kreeg ik verschillende opgaven ovf andere depots om de heele poolstreel Spitsbergen kennen wij, en zoo i reis van 't Noorden daarheen gaa is de drift van het ijs ons daarb een hulp." De lioop die uit deze woorde de te ■ei?e T: te zr dt k( g< le tr kwamen, lag alles in wanorde door olkaar, alsof hy in groote haast de benoodigdheden voor een lange reis bij elkaar had gepakt. Maar ik behoef u dit eigenlijk niet te vertellen, juffrouw." „Neen neen, over mij zelf behoeft ge niet te spreken. Vertel mij alleen van Ta? as." „Ach! mijn arme meester! Met u verdween ook zyn levenslust, want hij hield meer van u, dan ik vermoedde of hij zelf wel wist. Nooit hoorde ik hem meer in het atelier zingen, het huis was als uitgestorven. Myn hart brak als ik hem alleen aan tafel zag gaan. Altijd moest ik ook voor u dekken, en dan spraken wij over u, alsof ge spoedig terug zoudt keeren. Maar ik voor my ge loofde, dat ons nog andere rampen te wachten stonden en dat uw vertrek slechts een begin was van vee! groo- ter ongelukken. Denk nu niet, dat ik bygeloovig ben, maar vóór het einde der maand ontvingen we een tweede waarschuwing. Het meesterstuk werd weder vernield." „De groep?" „.Ja. die mooie groep, waaraan hy zoo lang en gedul dig had gewerkt. Ze was reeds in den oven. de vuren waren ontstoken en mynheer Taras was tot middernacht in de fabriek gableven, om een waakzaam oog over het bakken te houden. I k was niet naar bed gegaan, oindat ik een warm souper klaar wilde maken, daar mynheer zich niet den tyd had gegund om te eten. Nauwelijks zat hy aan tafel, of wy hoerden een verschrikkelyken slag en een oogenblik Tater kwam een jongen uit de fabriek ons zeggen, dat de oven gesprongen was." „By toeval?" „Neen, want toen men het puin wegruimde vond men nog overblijfselen van een dynamietbom. Toen mijnheer Kavanagh dat boorde, zeide hy„Dat heeft de Rus sische politie u geleverd I"1 „Zij hebben my nog niet verslagenriep myn arme meester uit en nog denzelfden dag begon hy een nieuwe groep te vervaardigen De goede mynheer Kavanagh raadde hem aan op een andere wyze voor zyn land te werken, daar er anders wellicht erger dingen zouden gebeuren. Op een dag hoorde ik hem tegen mijn mees ter zeggen„Gy kunt duidelijk de bedoeling van deze handelingen begrijpen. Een volgende keer zullen de handlangers van den czaar bevel ontvangen niet uw werk, maar uw persoon aan te tasten." Dat kan wel zyn, antwoordde myn meester. Wanneer ik myn werk e - niet aan geef, zullen zymy ongetwijfeld om het leven brengen, maar dan zullen myn raoordenaaars de schande moeten dragen." Hjj schudde slechts zyn hoofd, wan neer men hem een dergelyken raad gaf, en werkte zon der ophouden door. Ja, hoe werkte byIk wist wel, dat dit nog zyn eenige geluk uitmaakte! Maar lang liet men hem niet met rust. Zijn pogingen waren zeker be kend geworden en men wilde hém nu onschadelijk ma ken, voordat hij de groep voltooid had. Op een avond vyftien dagen na de verwoesting van den oven, belden de schurken bij ons aan. Zy waren te weten gekomen, hoe laat ik naar bed ging, en myn meester na dien tyd zelf open deed Hier zweeg zy. Ik hoorde een rijtuig de laan oprij den. Taras was terug en zij liep hem tegemoet ora hem te ontvangen, mij in onwetendheid latend, omtrent het ongeluk dat hem getroffen had. HOOFDSTUK XLI, Ontzettende gew a arwordingen Ik wilde opstaan en juffrouw Lucas terughouden, om eerst uit deze verschrikkelijke onzekerheid te geraken. Maar de aandoening verlamde als 'tware myn ledema ten, en benam my de kracht om te handelen. Het rytuig hield stil. Ik hoorde eerst de stem van de oude vrouw on toen die van Taras. Het was mjj niet mogelijk de woorden te verstaan, maar aan zijn stem tenminste bemerkte ik niets van de verschrikkelijke verandering, die er had plaats gehad. Wat hadden die agenien van Kavanagh hem dan gedaan Haddon zy hem dan zoodanig gewond, dat hij het verstand had verloren Dit was wel het verschrikkelijkste, wat ik mij denken kon. Taras trad de vestibule in. Duidelijk ver stond ik nu hetgeen hy sprak „O l wy hadden nog ruimschoots den tyd, en moesten nog wel een kwartier op trein wachten. Het is verruk kelijk weder vandaag, ik denk, dat wy spoedig lente zullen hebben. Ik blijf tot aan het ontbyt in den tuin." Uit dit alles kon ik niets van de verandering opma ken. Eén ding slechts frappeerde my sterkzyn stem klonk minder gedecideerd, alsof hij zich afhankely gevoelde. Zyn tred was ook niet meer dezelfde. Yro ger had ik hem uit honderde herkend, maar nu ui meer. Hij liep langzaam en slepend als een oud ma Juffrouw Lucas bracht hem naar den tuin achter h huis, zoo dicht voorbij bet vertrek gaande, waar ik m bevond, dat ik haar rokken hoorde ritselen Had I steun noodig, dat zij hem zoo op den voet volgde Wat had men hem dan toch gedaan Was hij brekkig Toen hun stemmen zich al meer en meer verwyde den, kon ik liet. niet langer uithouden en sloop op n?i teenen naar de gang, die naar den tuin leidde. Door deur zag ik juffrouw Lucas alleen over het grasve terugkeeren. Zy kreeg my in het oog en legde den vit ger op den mond ora te beduiden, dat ik niet spreke mocht; toen zij my genaderd was, keek zij even ome wenkte mij. Ik overschreed den drempel, maar bleef eeusklaj als versteend staan. Taras zat aan de andere zyde va het grasveld op een tuinstoel, met zyn handen op c knieën saaragevouwen. Ik vond het vreemd, hem onbewegelijk te zien zitten zonder een boek of iets ders ora zyn levendigen geest bezig te houden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2