l weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. FEUILLETON. PRINS BORGENSKY. 15e Jaargang. H Woensdag 15 december 1897, Ho. 4436 DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom de)* gemeente), per 8 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37b 2 ADYEBTEN-TIENT: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrangére G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Snee., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering£van het. Arrondissement Haarlem is het nitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de piijs der Advertentiën van 15 regels ?'0,75. elke regel meer/ 0,15; Reclames per regel f0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; ZandvoorlG. ZWEMMER; Velsen, W. J. RU1JTER Beverwijk, J. HOORNSHiilegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Politiek Overzicht. De tegenwoordige Spaansche re geering heeft het, zooals bekend is, ongewenscht geacht generaal Weyler als bevelhebber op Cuba te hand haven. Nu bevindt hy zich in Spanje en is, zooals men elders in dit blad kan lezen. Zaterdag te Madrid aan gekomen. Alhoewel hy nu van zfjne groote macht ontheven is, kan vrij stellig aangenomen worden, dat het ministerie—Sagasta hem nu evenmin gaarne in Spanje ziet als op Cuba. Dit zal men kunnen begrijpen als men leest, wat generaal Weyler in een interview heeft gezegd. Hij be gon met zijne voldoening te kennen te geven over de ontvangst, welke hem Zaterdag te Madrid was te beurt gevallen. Deze ontvangst, zoo sprak hy, was niet aan zyn persoon bereid maar toonde duidelijk aan dat de groote tradities van 's lands eer niet waren uitgedoofd en dat deze gemakkelijk de rechten van Spanje zouden kunnen handhaven. Hy bracht in berinnering, dat Cano- vas in Augustus van dit jaar aan de Yereenigde Staten te verstaan gaf dat hy nooit eenige tusschenkomst van de Unie zou dulden. Hij kan zich derhalve de tegenwoordige hou- ding van de Unie, zoo beleedjgend voor het leger, tegenover het kabmet- Sagasta niet begrijpen. De regeering is verplicht openbaarheid te geven aan de diplomatieke nota van Ca- novas aan de Vereenigde Staten, als een satisfactie, waarop het leger recht j heeft, [en te protesteeren tegen de presidentieele Boodschap, ten einde den legerbevelhebber (Weyler), de officieren cn de natie te wreken te genover de bedreigingen met tusschen komst. Hy is vast besloten daartoe bet initiatief te nemen. Hy hoopt dat allen die denken als Cauovas zich bijeen zullen scharen tot een party ten einde den ondergang van 's lands eer te verhinderen. Het had allen scbyn alsof de itali- aansche premier di Rudini er in ge slaagd was het nieuwe kabinet te formeeren. Nu is echter gebleken dat op het laatste oogenblik, nadat het ministerie zoo goed als gereed was, dit weer oït elkaar is gespat. Toen de verdeeling van de porte feuilles reeds beklonken scheen te zyn, stelde Zanardelli als voorwaarde voor het aanvaarden van zyn porte feuille dat Bonardi, zyn rechterhand, onder-staatssecretaris van binnenland- sche zaken zou worden. Di Rudini antwoordde door een lyst van drie ïandidaten aan Zanardelli voor te eggen, maar deze bleef by zyn eisch, vaarop Di Rudini het oude kabinet iverhaalde om de regeering weer te lanvaarden, nadat alleen Pavoncelli de portefeuille van openbare werken èn ban Marzano die van oorlog aan vaard zouden hebben, maar Guiccar- [lini weigerde dit, want in den loop van de onderhandelingen had men over zijn portefeuille beschikt zonder hem te raadplegen. Di Rudini brak toen de besprekingen af en gaf den Koning kennis van den stand van zaken. Te Berlyn loopt bet gerucht, dat de onderhandelingen met China tot heden toe gunstig staan voor Duitschlaud. Prius Heinrich's zending naar China moet minder van militairen dan van diplomatieken aard zijn, want voor militaire botsingen is men niet bang meer. Doch het feit dat 's Keizers eenige broeder persoonlijk een bezoek gaat brengen aan den Keizer van China, kan niet alleen opgevat wor den als een bewijs van uitnemende hoffelijkheid van Duitschland's kant. maar ook als een bewijs voor den ernst, waarmede vriendschappelijke verzekeringen voor de toekomst ge geven worden. Men hoopt daar, dat de diplomatieke onderhandelingen te Peking door het plechtige bezoek van den broeder van Keizer Wilhelm voor Duitscbland vergemakkelijkt zul len worden. STADSNIEUWS. eerste en derde pagina. Haarlem, 14 Dec. 1897. Soirée in den Schouwburg, op 30 Dec. e.k., ten bate van de Nationale Tentoon stelling van Vrouwenarbeid. Het Haarlemsche sub-comité der Nat, Tent. v. Vr.arbeid laat als in zending op de tentoonstelling een ge heel door Haarlemsche dames inge richt en versierd boudoir vervaardi gen, dat ten geschenke zal worden aangeboden aan het hoofdcomité te 's Gravenhage om op de tentoonstel ling in zijn geheel te worden verloot a fl het lot, ten bate der vereeniging. Tot dekking der groote onkosten, waar natuurlijk geene contributies of gaven voor mogen worden gebruikt, geven eenige leden der Haarlemsche Kunstclub en vele andere dames en heeren eene uitvoering in Den Haag, waarvan de herhaling alhier zal plaats hebben op 30 Dec. Een goed gekozen programma, vol afwisseling, zal spoe dig per advertentie worden bekend gemaakt. Het nummer na de pauze „Een avond in den Muiderkring" is voor den Haag gekozen, om het eigenaardige denkbeeld, dat beroemde, werkzame vrouwen uit vroeger eeuwen als Tesselschade, Anna Roemer en an deren, optreden om de echt nationale onderneming der vrouwen van het „heden" te steunen. Onze Tuin. Maandagavond was de heer ds. Pierson van Petten naar hier gekomen om in eene openbare vergadering der Vereeniging „Onze Tuin", die zich ten doel stelt onge lukkige kinderen te verzorgen, als spreker op te treden. Geen plaatsje was in de groote zaal van „Felix Favore" onbezet, wat mogelijk ook hierin zyn oorzaak vindt, dat de christelijke zangvereeniging „De Har- pe Davids" hare medewerking ver leende. De heer Pierson deed velerlei belangrijke mededeelingen omtrent hetgeen men voor de kinderen doet en hoe men ze tot bruikbare leden der maatschappij vormt. Haarlem dankte hy daarbij voor den ontvan gen steun, maar daar het aantal der kinderen steeds aangroeit, riep hy voortdurend aller medewerking in, er op wyzende, dat deze arbeid onder de kinderen een heerlijk werk is. De zangvereeniging „De Harpe Davids" zong hare liederen op niet onver dienstelijke wijze. Wel verdiend was bet woord van dank, dat de heer Pierson haar bracht, den solisten en* niet het minst den directeur, den lieer Koelen. Men deelt ons mede, dat de veree niging „Doopsgezind Zangkoor" hare eerste uitvoering in dit seizoen geven zal op Dinsdag 21 December a.s. in de sociëteit „de Kroon". Medewerking wordt o. m. verleend door mejuffrouw G. Schagen, sopraan, alhier en den heer Joh. Kerkhoff, violist, te Arnhem. De begeleiding van dezen en van het koor is opgedra gen aan mejuffrouw Riepsaamc en den heer Wiegant, beiden uit Haarlem. „Doopsgezind Zangkoor" geeft even als het vorige jaar een Kerstuitvoe ring voor leden der doopsgezinde ge meente, in het kerkgebouw dier ge meente. Voor meerdere by zonderheden zy verwezen naar een advertentie in een der volgende nummers van dit blad. De collecte voor de scholen met den Bybel heeft alhier opgebracht f 862.23Vi. BINNENLAND Parlemeataire Praatjes. De Kamer is reeds zoover, dat er besloten is, met uitzondering van den Woensdag, deze week om 10 uur te beginnen. Dit bewyst dat de voorraad wel sprekendheid nog lang niet uitgeput is, wat ten overvloede bleek uit het debat van Maandagmiddag. Laat mij op den voorgrond stellen, dat de H. B. S. van den Helder er door kwam, maar op het randje af, door verwerping van het amende ment-Vermeulen c.s. met 41 tegen 40 stemmen. Voor stemden de heeren: v. VI jj- men, Lohman, Dobbelman, Harte, Bahlmann, v.d. Borch. Schimmelpen- ninck, De Ram, v.d. Velde, De Waal, Malefyt, v. Kempen, v. Ascb, v. Wyck (Eede), Michels, De Bieber- stein, Krap, Travagliuo, v. Dedem, v.d. Kun, Brummelkamp, Nolens, Merckelbach, Kolkman, Maekay, Lu- casse, De Ras, 't Hooft, Troelstra, v. Heemstra, v. Bijlandt (A.), Staal man, Everts, Mutsaerts, v. Basten Batenburg, Loeff, Truijen, Donner, v. Stirnm, Vermeulen, Kuyper en v. Alphen. i Aan bet Lager Onderwijs was de dag verder gewyd; de Minister kon nog niet aan het woord komen. Zon der ik een korte rede van den heer Brummelkamp tegen de Kollewyn- spelling en een van den heer Trava- giino over de wenschelijkheid om van drankbestrijding een leervak te ma ken, uit, dan liep bet verder debat werkelyk over het onderwijs als zoo danig. Do heer Lohman, die op de hooge kosten van bet L. O. wees, stond een hervorming van de volksschool voor naar een stelsel als in sommige Duit- scbe gemeente vigeert, waar eenjbe- paalde gemeenten de scholen opricht en de onderwijzers kiest, maar de stad traktementen betaalt en school geld heft. Onze openbare school stood z.i. te veel onder den invloed der bureaucratie; de scholen moes ten geheel vrij zyn, geheel los van eiken invloed. De klachten die tegen de school golden, waren niet met leerplicht weg te nemen. Want leerplicht was dwang. Men moest de politiek niet in de zaak mengen, maar streven naar een nationaal ideaal. De heer de Waal Malefijt vroeg de invoering van vrye examens bjj het lager onderwijs en vreesde bena deeling van het bijzonder onderwijs, zoolang niet de Rijksbijdragen wer den verhoogd. (Later berekende de heer Kuyper dat het Rijk voor de bijzondere scholon ö'/o millioen per jaar spaart!) De heer Ketelaar deed uitkomen dat door de pacificatie op onderwijs gebied meer aandacht wordt geschon* ken aan praetische onderwysvragen en aan de positie der onderwijzers. Hij ontkende de gebreken van het onderwys geenszins, maar wees er op, dat nevens leerplicht andere zaken wenschelyk zyn: verhooging van de tractementenpensioneering van we duwen en weezen; wettelijke rege ling der positie der klassenondenvij- zersverhooging van salaris voor het geven van herhalingsonderwys betere regeling van het schooltoezicht door bezoldigde opzieners. De heer Veegens sloot zich by den pensioenwensch aan, hopende dat de Min. voor de wedu wen en weezen de baten van het pensioenfonds voor burg. ambt. wilde gebruiken en in dat fonds ook de byzondere onderwijzers opnemen. Doch de heer Tydeman, die het ambt van arrond.-schoolopziener een eere- post wilde doen blijven, kwam tegen dezen wensch op, omdat het opnemen in het fonds voor de door den heer Veegens bedoelde onderwijzers een ongewettigde tractementsverbetoring zou zyn, in anderen vorm. Dinsdagochtend zullen we hooren, hoe de Min. over het een en ander denkt. G. Jr. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Pensioen verleend ten laste van den Staat aan W. Althuizen, ten bedrage van f416 'sjaars. Aan mr. J. C. baron Baud, op zyn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag verleend als lid en voorzitter van het college van regenten over de ge vangenissen te Alkmaar onder dank betuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Aan jbr. mr. J. E. Huydecoper van Maarssevecn van Nigtevecht, op zyn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de gevangenissen te Utrecht, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen dien sten, en is benoemd tot lid van voor meld college van regenten, mr. J. M. Schout Velthuys, griffier van het kan tongerecht aldaar en lid der Prov. Sta ten van Utrecht. Hulde aan wijlen A. C.Wert- heim. Gehoor gevende aan de wenschen, van verschillende zijden geuit, heb ben de heeren J. Boissevain, C. A. Cosman, S. P. van Eeghen, Aug. Hendricbs, H. F. R. Hubrecht en Frits Olie te Amsterdam, zich ver- eenigd tot een commissie tot het bren gen van een hulde aan de nagedach tenis van wylen A. C. Wertheim. Inmiddels heeft zich met hetzelfde doel een tweede commissie gevormd, bestaande uit de heeren mr. J. A. Levy, te AmsterdamH. C. van der Houven van Oordt, te Arnhemmr. H. S. Veldman te Delft; A. Win kler Prins 'te Voorburg; J. H. van der Dussen, Alex Kleyu ei\ Dirk Beerends, te Amsterdam. Loos alarm. Dat de treurige moordaarslagen, die Amsterdam verontrustten, door den een of ander, zelfs door den een èn den ander geëxploiteerd zonden worden voor eigen belangen, was te voorzien. Reeds hebben we een paar maal valsche of oude bulletins ge kocht en wie weet, of niet op dit oogenblik een kiesch letterkundige bezig is een kluchtspel of draak te schry ven, waarin de onbekende moor denaar (met pet, bonte muts of slap pen hoed?) do hoofdpersoon is. Zoo iets is meer gebeurd, weinigen zullen evenwel op de gedachte geko men zyn, dat de moordaanslagen hun plaats zyn gaan innemen in hot toeli al wèl voorziene arsenaal, dat de slimme dochteren Eva's aanwenden ter verovering van nieuwe kleederen. Dat dit wel het geval is, blijkt uit de vol gende Maandagavond gebeurde ge schiedenis Een zestienjarig meisje, wonende op den Oudezijds Voorburgwal, deed Maandagavond aangifte dat zy te ruim 6 ure op de Lynbaansgracht naby de Bloemgracht onverwacht, dooreen manspersoon met een mes in de borst was gestoken, welke steek op het cor set was afgestuit. Zij vertoonde den snede in haar mantel, japon en onder- lij een verhoor van den heer rech- ter-eomraissaris in tegenwoordigheid van den heer officier van justitie en van den hoofd- en sectie-commissaris heeft zy bekend, dat baar verhaal verdicht was en ten dool had van hare moeder een nieuwen mantel te krygen. Tel. Een tweede „Ons Huis". Er bestaat te Amsterdam behoefte aan een tweede Ons Huis in de buurt der eilanden in het Noord-Oosten der stad en van de Prins Hendrikkade. De vereeniging De yamenwerking stelt zich ten doel eeoigszins in dat gemis te voorzien door liet geven van cursussen en voordrachten, het samen stellen van clubs, het organiseeren van muziekuitvoeringen en gezellige bijeenkomsten enz. Zy hoopt haar werkzaamheden te doen plaats hebben in het gebouw de Eenheid aan het 's-Gravenhekje, dat haar daartoe zal worden afgestaan door de vereeniging van dien naam, een combinatie van drie werkliedenverenigingen: die der scheepstimmerlieden, der scheepsbe- schieters en der metaalbewerkers, met welke vereeniging zy over de werk zaamheden in overleg zal treden. De vereeniging De Samen tverking, die ontstaan is uit de vereeniging Voor 't Volk, beschikt niet over ge noegzame middelen, om deze plan nen naar eisch ten uitvoer te brengen en daarom wendt zy zich tot hare stadgenooten om financieelen steun, ten einde aan haar voornemen gevolg te kunnen geven. Het bestuur van Ons Huis in de Rozenstraat beveelt het pogen der vereeniging De Samenwerking met aaqdrang aan, De bakkersbeweging inde residentie De bekende Haagsche bakkers- quaestie werd Zondag weder eens levendig gehouden door een protest meeting in het Casino, uitgaande van dertien vakvereenigingen, met het doel om te komen tegen de aanran ding van het vereenigingsrecht door den directeur der 's-Gravenhaagsche brood- en meelfabriek, den heerEus- sen. Een der uitgesloten bakkersgezel len, Rang, besprak uitvoerig de toe dracht der zaak en zocht den oor sprong van de geheele handelwijze van den directeur als van het plotseling ontslaan van alle gezellen en het weder aannemen van een ge deelte hunner onder beding dat zy geen lid mochten zyn van den Bak- kersgezellenbond in den in 1894 gevoerdeu strijd voor Zondagsrust, toen de patroons hadden moeten bui gen voor de overmacht van de arbei dersorganisatie. Mevrouw Schook—Haver van Am sterdam schetste daarna van welke groote beteelcenis de invloed van de vrouwen is om de bakkersgezellen in hun stryd voor afschaffing van nacht arbeid te doen zegevieren. De beer Troelstra, vervolgens op de bekende gronden het nut uiteen zettende van vereeniging, waardoor de arbeiders iets tot stand kunnen brengen, wekte zyn gehoor op zich te organiseeren niet slechts op het gebied van vakbeweging en coöpera tie, maar ook op politiek gebied. Bewerkt naar het Engélsch.) HOOFDSTUK XLI. Ontzettende gewaarwordingen. Maar dit was het niet, wat my het hart deed stilstaan. Sijn gelaat was naar mjj toegekeerd, en toch scheen hy hij niet op te merken. Ik deed eenige stappen voor waarts en strekte onwillekeurig de handen uit. I Maar hy bleef even lijdend en onbewegelijk zitten, flu begreep ik welk ongeluk hem getroffen had wat die ellendelingen dien nacht hadden gedaan Taras was blind! i Myn ontroering was te hevig om in tranen te kunnen iitbarsten. Onbewegelijk met uitgestrekte handen bleef jk staan. Juffrouw Lucas weende, kwam naar my toe m my weg te leidenmaar ik weigerde haar te volgen. „Zoo blyft hy uren lang zitten om naar het gezang an de vogels te luisteren. Dit is alles, wat hy nog kan loen." Onhoorbaar sloop ik het grasveld over en knielde met diepen eerbied, die door de kalme, berustende uit drukking van het edele gelaat by my werd opgewekt, voor hem neder. Eén van de honden liep een paar ma len het grasveld over, om my te besnuffelen en duwde eindelyk kwispelstaartend zyn snoot onder de gevou wen banden van Taras. „Wel Jack," zeide Taras, den kop van den hond streelend, „kom je je ouden meester eens vertellen, wat er al zoo in de wereld omgaat?" Ik benijdde den hond, die tenminste éen oogenblik den ongelukkigen toestand van zyn meester kon ver lichten en tot belooning van zyn trouwe vriendschap geliefkoosd werd. De hond liep naar de keuken terug. Myn onwederstaanbaar verlangen niet meer kunnende bedwingen, stond ik op en raakte even den arm van Taras aan. „Ben je daar wêerl" zeide hy, denkende dat het de hond was; hij tastte in het rond, maar niets vindend, legde hij zijn handen weder gevouwen op de knieën. „Ja," dacht ik. „Ik bon teruggekomen, dierbare meester, om myn leven aan u te wijden, en als het kan uw leed eenigszins te verzachten." In zyn nabijheid verdwenen alle bittere gedachten. Maar toen ik hem verlaten bad, maakte zich een he vige woede van my meester en een verlangen om my op den ellendeling, die myn vriend zoo ongelukkig had gemaakt, te wreken, vervulde myn hart. Ik besloot Ka- vanagh het leed, dat hy Taras had aangedaan, dubbel te vergelden. Wanneer de menschelyke gerechtigheid in deze te kort schoot, dan nam ik my vast voor eigen handig wraak te nemen. Deze woede wekte myn verflauwde geestkracht we der op. Ik zag hoe langer hoe meer in, dat het nood zakelijk was, dat ik myn geheim bewaarde. „Taras en juffrouw Lucas vertrouwen Kavanagh ten volle," zoo redeneerde ik by my zelf; „zy zien hem dikwyls. Wanneer zy den waren stand van zaken ver moedden, zouden zy zich dadelijk verraden; hy zelf zou zyn valsche rol blyven spelen en hem zelfs bewij zen, dat men hen wat op den mouw gespeld heeft, zelfs al slaan zij een oogenblik geloof aan myn verklaringen. Kavanagh zou dadelijk begrijpen, dat Gordon of ik een middel hadden gevonden om zich met onze vrienden in verbinding te stellen en al onze plannen verijdelen. Wanneer hy de politie te Petersburg waarschuwde, zou deze natuurlijk de terugkomst van Gordon beletten en hiervan liing alles af." „Ge zult aan niemand vertellen, dat ik teruggekeerd ben vroeg ik aan juffrouw Lucas. „Hoe zou ik dat kunnen doen, arm kind Hoe zou ik over uw verdriet, waarvan ik zelf de oorzaak ben, kunnen sproken Daarbij vergeet gij, dat ik u nog altijd lief heb. Ik wil dus alles doen om u te helpen." „Zou ik bier kunnen blyven?" vroeg ik levendig, verlangend onder hetzelfde dak met Taras te mogen leven en hem van verre te kunnen gadeslaan. „Natuurlijk!" hernam de oude vrouw vroolijk. „Er zijn kamers in overvloed en mynheer heeft me wel hon derd maal gezegd, dat ik myn nicht, juffrouw Leroy eens te logeereu moest vragen. Wie zou te weten komeD, dat ge myn nicht niet zyt? Ja, zeker kunt ge blyven; juffrouw Judith komt eerst Zaterdagavond terug, twee dagen kunt ge dus liier zijn." „Niet langer?" vroeg ik verdrietig. „Ja ziet ge, lief kind, als gij het raadzaam oordeelt, kunt ge natuurlijk blyven. Maar juffrouw Judith heeft goede oogen, en wanneer men scherp kijkt ziet men, dat ge een veel te jong gezicht voor zulke grijze haren hebt. En juffrouw Judith is even als andere vrouwen; ik geloof niet, dat zij u vriendelijk zou behandelen zelfs al stemde zij er in toe met u onder hetzelfde dak te wonen." Ik begreep dat myn plan onverstandig en onpraktisch was en toch gaf ik het niet op. Myn hart werd verscheurd niet alleen door jaloezie, maar ook door het bewustzijn, van al hetgeen ik verloren had. Het was verschrikkelyk te moeten denken, dat een ander myn plaats by Taras innam en ik niets voor hem kon doen, juist nu bjj zoozeer behoefte had aan de sympathie van een vrouw, om hem de lange dagen te helpen doorkomen. Myn verdriet werd niet verzacht door de gedachte, dat ik alles, wat mjj dierbaar was, bad opgeofferd om hem te redden. Er zjjn oogenblik- ken iu hot leven van een inensch, dat de overtuiging goed gehandeld te hebben, geen voldoende beloo ning is. Dit alles viel op Woensdag voor. Ik beloofde's avonds of den volgenden morgen terng te komen en begaf my naar hot station, verlangend om te hooren, welk middel de heer Pelham had gevonden den losprjjs voor myn vrienden in Siberië machtig te worden. Toen ik de studeerkamer van deu advocaat binnen trad, voelde ik mjj een flauwte nabjj. Hy was niet zdo voorkomend als den vorigen dag, en de manier, waarop hy de deur sloot en voor zyn bureau plaats nam gaf mjj niet veel hoop.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1