Door de vergadering, welke door 1 per week, waardoor vele schippers ruim 600 personen was bezocht, werd ten slotte een motie aangenomen, waarby verontwaardiging wordt uit gesproken over de schending door den heer Van Kussen van het recht van vereenigiugzijnergezellen;voorts de arbeiders worden aangespoord zich sterker te organiseeren, en het pu bliek wordt opgewekt de uitgesloten bakkersgezellen te steunen door brood te nemen van de bakkerij De Toe komst. Een strafbaar! feit. In een Geldersche gemeente had dezer dagen het volgende vermakelijk voorval plaats. Ken daar vertoevend reiziger in ma nufacturen uit Groningen stapte, na dat hij met zijne werkzaamheden ge reed was, gestreeld door het heerlijke febak dat voor de glazen lag, een anketbakkerswinkel binnen, om eeni- ge versnapering te koopen. Op dat oogenbiik stond ook de vrouw van den burgemeester in den winkel. De reiziger." die deze dame niet kent, meent uit hoffelijkheid goed te doen met haar te vragen of zij ook op eenig gebak onthaald wil zijn. De aangesprokene bedankt. De reiziger kon zeker niet vermoeden, welk ge vaar hem boven het hoofd hing. Me vrouw had zeker haar ontmoeting bij den banketbakker aan haar gemaal verteld op een wijze, die zyn achter docht moest opwekken, want kort nadat de reiziger zich in een koffiehuis had neergezet, verscheen de burge meester met den gemeenteveldwachter met het .bevel dat de reiziger moest medegaau daar hjj iets op zijn kerf stok had. De reiziger, die zich van geen kwaad bewast was en in die gemeente niet anders dan voor zijn Handel was werkzaam geweest, was niet genegen om zich onder politiege- leide uit het koffiehuis te laten halen. Hij vroeg dan ook opheldering wat hei optreden van den burgemeester te beteekenen had en nu bleek het dat hij diens vrouw had beleedigd Daar de reiziger veel te goed gehu meurd is om een dame te beleedigen, vroetr hij waarin de beleediging be stond en het antwoord was„gij hebt myn vrouw een koekje gepresenteerd." Nadat de reiziger zyn verbazing had uitgesproken over den burgemeester, die om dergelijke nietigheden zooveel beweging maakte, droop de burge meester af. Later vervoegde zich de reiziger aan het huis van den bur gemeester om mevrouw ter verant woording te roepen, en deze verklaarde dat zij door zenuwachtigheid oorzaak was van het gebeurde. (Arnh. Ct.) Zondag ontspoorden aan het sta tion 's-Hertogenboseh 2 locomotieven, gelukkig zonder persooulijke onge lukken te veroorzaken. Geruimen tijd was daardoor het verkeer belemmerd de treinen moesten over een ander spoor het station binnenloopen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Verordening op het haven en kaaigeld. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het ingezonden stuk in het No. van Zaterdag j.l., vraag ik u nogmaals eenige ruimte tot nadere toelichting mijner meening. Voordat ik dat doe, wii ik nog eens 'n resumé van mijn ingezonden stuk geven. In de eerste plaats heb ik aan getoond, dat er gegronde grieven te gen de bestaande verordening zijn, n.l. deze lo. dat open vaartuigen, zooals zandbakken, vrijgesteld worden. 2o. dat voor zoover den uitkoop betreft, er onderscheid gemaakt wordt tusscheu schepen van boven- en be neden 40 ton. In de tweede plaats heb ik aange wezen, waarom in mijn oog de voor gestelde wijziging geen verbetering genoemd kan worden: lo. omdat sommige soorten vaartuigen nog geheel worden belangrijk meer aan haven- en kaai geld zullen moeten betalen, dan nu bij uitkoop het geval is. Om dit dui delijk in 't licht te stellen gaf ik twee berekeningen. Iq de derde plaats heb ik er op gewezen, dat het wenschelijk was bij uitkoop van alle schepen een gelijk recht te heffen, b.v. GO, 70 of 80 ets. §er ton. Hierbij heb ik gewezen op e bestaande verordeningen op de hef fing van haven- en kaaigeld in Am sterdam, Rotterdam, (waar men beter op de hoogte is met de belangen der scheepvaart dan in Haarlem) en Lei den. Wie de verordeningen in die en andere gemeenten wil leeren kennen en vergelijken met de Haariemsche, raadplege de zeer practische Scbippers- almanak voor het jaar 1898, uitgege ven bij H. Born te Assen. De heer Peltenburg toont in z'n artikel aan, dat diegenen, die uitkoop genieten, daardoor belangrijk minder betalen, 'dan het geval zou zijn, wan neer voor iedere reis afzonderlijk be taald moest worden, m. a. w. wanneer zij zich niet konden uitkoopen. Tot toelichting dezer meening laat hij dan een staatje volgen, waarin hij aantoont hoe de verhouding zal zijn en is tus scheu de som, die bij uitkoop betaald zal worden en wordt en die betaald zou moeten worden, als er geen uit koop bestond. Eene dergelijke berekening heb ik ook gemaakt, maar die heb ik niet vermeld, omdat ze naar mijne meening de kwestie niet raakt. De kwestie is mij as inziens dezeis de voorgestelde wijziging van den uitkoop in 't belang der schippers, m. a. w. zullen de meeste schippers meer of minder te betalen hebben dan bij de bestaande verorde ning? De belangstellende lezer, die het staatje van den heer Peltenburg nauw keurig bekijkt, zal tot deze conclusie komen, dat er slechts ééne categorie van schippers is, die voordeel van de gewijzigde verordening wat den uit koop betreft zal hebben, n.l. die schippers die éene reis per week doen en een vaartuig grooter dan 40 ton hebben. Uit het staatje van den heer Pel tenburg blijkt dit reeds duidelijk; toch acht ik 't niet overbodig nog eens in geld uitgedrukt het verschil te doen uitkomen. Voor velen zal dit veel meer spreken. b b' k cc O o o O c cn o» srg GO 33 -0 C! O» NS v] pi C3 Gi O tO o c o o ói cji bi O O O O O O O o 'o O (B -1 GI CO pi 3D CC f- f- O bbbbbbb o o o o oo o O S GT< Y' p 10, fï c c b o b b b< O O O O GO p -> 2. wc6 S 2 1 Voor ik eindig kan ik niet nalaten myn teleurstelling nit te spreken, dat het juist de heer Peltenburg, voor zitter vau de afd. Haarlem der Schip- persvereeniging „Schuttevaêr" is, die zich ten taak gesteld heeft mijn stukje te bestrijden, want ik vrees met zeer grooten vreeze, dat zfin advies, juist omdat hij voorzitter is der vereenigipg, die zich ten doel stelt de behartiging van de belangen der schipperij, bij den Raad zeer zwaar zal wegen. Ten slotte kan ik den heer P. verzekeren, dat geen eigenbelang mij drijft tot het schrijven van dit en het vorige, daar ik in geen enkel opzicht met de schipperij in betrekking sta. Ik teeken dus nogmaals, na u me neer de Redacteur, m'n dank betuigd te hebben voor de verleende plaats ruimte, Geen belanghebbende. Letteren en Kunst Naar men verneemt zal mevr. C- Dirckx-Van de Weghe in het begin van Januari naar Bordeaux gaan om aldaar bij het operagezelschap, waar ook de heer Henri Albers geëngageerd is, een tiental gastvoorstellingen te geven. Ik meen dus met cijfers aangetoond te hebben, dat, waar velen 'n belang rijke som meer zullen moeten betalen, vau :n verbetering geeu sprake is. Ik had dus recht te beweren, dat alle verandering geen verbetering is. Nog- middel gebonden en het laten zakken maals spreek ik den wensch uit, dat!door een nauwen put. welks bodem vrijgesteld de Gemeenteraad niet zoo voetstootsgevormd wordt door den rooster der J 'het voorstel van B. en W. aanneemt;centrale verwarming van het huis.' GEMENGD NIEUWS Het vraagstuk of H. M. onze toe komstige vorstin zal wielrij.den of niet en de beslissing daaromtrent, trekt in het buitenland wel zeer de aan dacht. Petit Journal zegt o. a.Onlangs heeft de jeogdige Koningin der Ne derlanden, verblijf houdend aan liet keizerlijk hof te Weenen, zich aldaar laten overhalen de rywielsport te be oefenen. In Nederland teruggekeerd is zij voortgogaan met haar rijwiel te bestygen en te trappen als een ge woon sterveling. Maar H. M. Wilhelroina is nog slechts een vorstin zonder souverei- niteit, daar zij niet meerderjarig is.» Zij regeert, maar onder regentschap van hare moeder, die eenige beden kingen had tegen de geliefkoosde sport van Hare doorluchtige en be minnelijke dochter. Zij heeft zich af gevraagd of de verschijning van een vorstin in rywielcostuum al is het dan ook de lange Engelsche rok - wel geschikt was om in deoogendes volks den eerbied voor het koning schap te verhoogen. Wijl H. M. de Koningin-Regentes Emma van Waldeck Pyrmont niet alleen de verantwoordelijkheid wilde dragen van zulk eene ernstige beslis sing, heeft zy den raad van voogdij uitgenoodigd de knoop door te hakken. De Areopagus in den Haag heeft het rywiel in het ongelijk gesteld, helaas De Weldadigheidsbazaar te Parijs. Het hof te Parys heeft het vonnis van de rechtbank, waarbij de presi dent van het comité van den Welda digheidsbazaar, baron De Mackau, veroordeeld werd tot 500 francs boete en de twee bedienden van de cinema- tograaf tot gevangenisstraf, bevestigd: evenwel is ook nu de wet Bérenger op de opschorting van het von nis toepasselijk verklaard. De termen, waarin het bof de on voorzichtigheid van baron de Mackau veroordeelde, zyn echter heftiger dan die der rechtbank. Een afschuwelijke moord. Te Parys is een afschuwelijke moord gepleegd. Een zekere Carrara en zijn vrouw hebben een bediende van een bank, die bij hen geld kwam innen vermoord en zich meester gemaakt van de frs. 26,000 die hij bij zich had. Nadat de man den bediende met een reusachtigen sleutel de hersenpan verbrijzeld had, sleepte het echtpaar het lijk naar de eetkamer. Toen de kinderen thuis kwamen, werden zy in de keuken opgesloten: maar men moest het lyk kwijtraken vóór de thuiskomst van een commensaal. Zy hebben het daarop een touw om het was, acht uren lang. yiechts wat metaal en een half gesmolten horloge is teruggevonden. De moordenaars waren ontsteld over de groote som, die zy by hun slachtoffer vonden. Zy kregen ruzie, de politie kwam tusschenbeide en de vrouw bekende alles. Zaterdag had de „reconstitutie" der misdaad ten huize van Carrara plaats en kwamen nog nadere bijzonderheden aan het licht. De vrouw bracht ook uit dat de mau meer dan eens zijn huis ia brand gestoken heeft om de assuran tie-penningen te beuren. In den aanstaanden zomer heeft een verhuizing plaats 4365 meter boven de zee. Zoo hoog heeft nl. de ingenieur Vallot in 1S90 het eerste wetenschappelijk observatorium ge bouwd op eeu rots van deMont Blanc by de „Bosses du Dromedaire:', die ook 's winters wegens de heerschende winden vrij van sneeuw was. De uit breiding der gebouwen heeft echter tot ophooging der sneeuw aanleiding gegeven, zoodat de heer Vallot een veiliger plek in de nabijheid heeft uitgezocht, waarheen hij over eeu half jaar hoopt te verhuizen. Generaal Weyler te Madrid. ^Generaal Weyler is te Madrid aan gekomen. Hij werd aan het station opgewacht door de generaals Azcar- ragua en Orero. Onder luidde toe juichingen begaf de generaal zich huiswaarts. Volgens de vrienden des generaals, waren er wel 8000 per sonen aan het station aanwezig om den generaal te verwelkomen. Men riep: ..Leve Weyler! Leve Bpanje! Dood aan de Yankees De generaal is Maandag door de Regentes in audiëntie ontvangen. Uit Cuba. Volgens cen telegram uit Havana ontvangen te New-York, hadden de Cubaansche opstandelingen onder Rabi het beleg geslagen voor Guamo bij Cauto, maar het garnizoen verdedigde zich heldhaftig co toeu een Spaansclie legerafdeeling onder generaal Aldaves aanrukte, moesten de opstandelingen het beleg opbreken. Zy hadden 120 man verloren aan dooden en gewon den, de bezetting verloor 50 man. Haïti. Telegrammen uit Haïti, over New- York, maken melding vau den ge spannen toestand te Port-au-Prince. Er zyn weer eenige journalisten in hechtenis genomen wegens opruiing. Uit Transvaal. Aan de Volksstem wordt uit Johan nesburg geschreven: Donderdagmiddag, den lien No vember, brak er hier door ontploffing van een met gazoline gevuld blik, in de werkplaats van den telefoontoren brand uit, die toren en machinerieën met totale vernieling bedreigde. On getwijfeld zou het daarop uitgeloopen zijn, zoo niet juist na de ontploffing de heer D. A. van Trotsenburg, de telefoon-directeur, den toren was bin nengekomen. In één oogwenk doordrongen van het groote gevaar, vloog hy zyn kan toor binnen, bracht de belangrijkste documenten en boeken in veiligheid en stormde vervolgens de trappen af naar de werkplaats, ten einde te zien wat gedaan kon worden. Tot twee maal toe werd de heer v. T. door de vlammen en de verstikkende gas- dampea teruggeworpendoch, hoe wel haren en knevel verzengden drong by ten derden male, en thans met een natten handdoek voor den, mond, met goed gevolg in de werk plaats door. Met bewonderenswaardige tegen woordigheid van geest sloot hy eerst de openstaande vensters, om te be letten dat de wind de vlammen zou aanwakkerengreep daarna het in lichte laaie staande blik met gazoline en wierp het met groote krachtsin spanning uit de werkplaats naar bui ten, waardoor het grootste gevaar ge weken was. De brandweer had dan ook een niet zeer zware taak en was het overige spoedig meester. De com mandant der brandweer moest den kranigen directeur beletten, zich opnieuw naar binnen te begeven, en niet voor dat alles in orde was, was 2o. omdat wat den uitkoop be-1 lice dringend ook wijziging noodza- j Carrara is langs een trap naar den treft als grondslag voor de heffing kelijk is, deze wijziging is geen rer- oven gegaan en heeft zitten wachten, wordt aangenomen het aantal reizen betering. tot het lyk geheel en al verbrand klerk, den heer Koomans, naar een 'hy te bewegen zich door zijn eersten naburig dokter te laten geleiden. De heer van T. heeft veel geleden. De rechterhand heeft verschrikke lijke brandwonden bekomen; kleinere brandj.lekken verder in het gezicht., en na afloop was hy nagenoeg geheel bedwelmd door gas- en rookdampen. Het verdient verder bijzondere op merking, dat in het kritiekste oogen biik de heer v. T. zijn personeel door zyn kalmte geheel beheerschte en hen naar hun werk dreef, uitroepende: „Wanneer het tyd is om den toren te verlaten zal ik u waarschuwen. Ga nu direct kalm aan uw werk terugde dienst moet steeds door gaan, en wel tot het laatste oogen biik Te Pretoria heerscht typhus. Op het eind der vorige maand waren er reeds 180 gevallen geweest en ver scheiden zieken er aan gestorven. In den Vrijstaat heerscht een kwaadaardige ziekte onder de scha pen. In Phillippolis verloor iemand daaraan reeds over de duizend stuks. (V-) De requisites aau president Kru- ger om zich candidaat voor het pre sidentschap te stellen, zyngeteekend door 10855 personen; die aan Schalk Burger door 2061, die aan generaal Joubert door 288. Alleen in één dis trict kreeg Kruger minder stemmen dan een zijner medestandersnl. Jo hannesburg Kruger 632, Burger 752, Joubert 6S). Nog slechts in twee andere districten is Joubert aange zocht om zich beschikbaar te stellen, nl. Pretoria (Kruger 1559, Joubert 118, Burger?) en Heidelberg (Kru ger 502, Burger 143, Joubert 102). Uit alle districten zyn verzoek schriften aan Kruger gericht, uit elf aau Burger (uit vier met meer dan honderd handteekeningen). De Volksstem begunstigt de ver kiezing van president Kruger, de Pers vau Schalk Burger eu Land en Volk van generaal Joubert. De Volksstem schryft Er is een merkwaardige tegenstel ling tusschen de krokodillentranen of de kunstmatige verontwaardiging over de verdrukte Transvaalsche mijn industrie en den werkelijk bloeienden toestand dier voorgewende patiënte. Terwijl de stofwolken zich verdikten om het industrieele rapport, en er openlyk aan de wereld werd kond gedaan hoezeer het mijnwezen be noorden Vaalrivier te lyden had onder wanbestuur en verkeerde wet geving, nam de maandelyksche goud opbrengst gestadig toe en sprong de output voortdurend in de hoogte. Gedurende October werd wederom een recordcijfer verkregenmeer dan 274,000 onsen alleen op den Witwa- tersrand gewonnen, en de winsten der goede mijnen namen in gelijke mate toe. Hoe een verstandig en niet bevooroordeeld man onder zoodanige omstandigheden nog geloof kan slaan aan de verzinsels welke blijkbaar moesten dienen voor politieke plat form der anti-Kruger-party, kunnen we niet verstaan. De heele indus trieele affaire is blijkbaar slechts een beurs-manoeuvre geweest, waaraan men een party-agitatie verbonden heeft. De Duitschers in het Johaunesburg- sche vrijwilligerskorps hebben een brief gepubliceerd met redenen waar om zy voor het korps bedanken. Zy beweren dat de regeering beu niet volgens belofte betaald heeft voor hunne bijzondere diensten, en dat Duit schers in 's gouvernements dienst in rang en loon verminderd ziju gewor den, en in sommige gevallen afgezet, zonder reden. De brief zegt dat de sympathie van Duitschers voor de Boeren verdwenen is. Kolonel Saunderson is te Pretoria op bezoek geweest bij president Kru ger. In de bladen verluidt, dat de president den kolonel vier uur op het aangekondigde bezoek had laten wachten. Volgens de Transvaalsche bladen is de heer M. E. de Wildt, secretaris o< van de Nederlandsch Zuid-Afrikaan- es sche Spoorweg-Maatschappij te Pre-ei toria, benoemd tot hoofdingenieur a< by den aanleg van staatsspoorwegen jfe in de Republiek. a ai Een droom. 1 Groot opzien heeft in Noord-Ame-'n rika eenigen tyd geleden een proces gewekt aan de erfgenamen van den bekenden spoorwegkouing Jay Gouid aangedaan door een oude vrouw, die be- weerde dat zij met Gould getrouwd was geweest. Zij vond geloof by eeu'u ryke dame, die haar de geldmiddelen e, verschafte om een proces te beginnen. Bij het kruisverhoor, dat de vorige r( week plaats had, beeft nu de eischerea ei erkend dat zij gedroomd had. Jaj,„ Gould was haar iu den droom ver- schenen en had haar als zyn vrouw toe- gesproken! Beide vrouwen zullen nu wellicht wegens meineed en afdreiging worden vervolgd. ir Een zonderling paar. f. ledereen in Amerika heeft gehoords van Cassius M. Clay, die een paar jaar geleden op zyn zeventigste jaar een meisje van een jaar of twaalf, der tien trouwde. De man is een bekende persoonlijkheidhy was afgevaar- digde van de V. S. in St. Petersburg 'P en bekleedde andere hooge ambten,)r en is bovendien zeer rijk. De Het meisje was arm eu vau ob- pj scure afkomst, eu de oude man bei111 weert, dat hy alleen met haar geJ° trouwd is, om het recht te hebben voor haar te zorgen en haar na ziji dood het bezit van zijn fortuin t( 11 verzekeren. Zonder twijfel heeft he;311 kind het sedert het ongelijke hu we !V lyk zeer goed by hem gehad, en zi "e: heeft ruimschoots de gelegenheid ge',T had, de waarheid iu te zien van helf>0 spreekwoord: „Better an old man'; darling than a young man's slave" Zy had alles wat haar hart begeerde311 haar man was wys genoeg om haai50 nog speelgoed te geven en zy kree®9 de mooiste poppen. Maar de buren waren niet met he huwelyk ingenomen en zooals dat i; Kentucky gaat, do man was zijn le ven niet zeker. Hij slaapt iederer* nacht van de week in een ander*311 kamer om niet vermoord te worde:ar en heeft zijn huis gebarricadeerd er?ol versterkt met kanonnen. Dat ver veelde het jonge vrouwtje, en ei paar weken geleden verliet zy heL_ Zy is wel van plan, tot hem terug koeren, maar verzekerde een reporte dat zij eerst een pretje wilde hebbei en eens uit wilde gaan. Zy is ni nauwelijks vijftien jaar en speelt no; steeds met de poppen, die haai- mai° voor haar koopt en waarop zy zee trotsch is, en men neemt algemeei aan, dat het uitstapje, dat zy op eigei baud gemaakt heeft, niets is dan d< gril van een kind, dat te veel opge sloten is geweest en eens wat van wereld wil zien. Tel. R a li di New-Yorksclio misdadigers. Het arresteeren en terechtstellei van een moordenaar in Brooklyn i de aanleiding geweest, dat een geheel bende, veel gelijkende op Dicken' bekende dievenbende in Olivier TwU de politie iu handen gevallen is. Da is, zooals men het noemt, „een goed vangst", want zy bestaat uit de ge vaarlykste inbrekers, menschen, di voor niets terugdeinzen en voor wi het wachtwoord is: moord in geva van ontdekking. Het zyn de lede van deze bende, die zich voor de be kende „kerkmoorden" te verantwoor den hebben, die in den laatsten ty hen, die eenige betrekking aau ee kerk vervulden, zooals koster of klok keluider, zooveel angst aangejaag hebbeD. Met recht worden zy by'ge naamd „de wolven van New-York' want zij hebben niets menschelyk meer en laten zelfs elkander aan hu lot over, als een hunner in hande der justitie valt. De man, die gearresteerd werd, wal in een kerk te Brooklyn met het doe de bakers op het altaar te stellen. Eej politieagent hoorde iemand in het ge bouw en ging binnen om te zien,-wij er was. Hij werd doodgeschoten ej dezen keer werd de moordenaar ge vat. Het getuigenverhoor liep buiten gewoon snel af, en het duurde slecht15 enkele weken, vóór het doodvonnj11 over hem werd uitgesproken. Zonde het te willen had hy by het verbod v genoeg verklapt om da politie op hl s „Ik heb den heer Lazare gesproken," begon hy, zyn handen achter zyn hoofd samenvouwend, „en het spyt my u te moeten zeggen, dat hy beslist weigert zich in deze zaak te mengen, voordat hij het geld ontvangen heeft." „Maar hebt ge hem gezegd dat hy er zeker van kan zyn het geld terug te krygen „Ja, mevrouw, ik heb geen moeite gespaard hem hier van te overtuigenik heb hem zelfs verzekerd, dat deze leening even secuur was als staatsschuld en hem cen commissie beloofd, als hij myn verzoek wilde toestaan." „En wat antwoordde hy daarop?" ..By zeide my zeer onbeschaamd, waarom ik het geld zelf niet leende, wanneer er zooveel voordeelen aan deze zaak verbonden waren „Ahdaar hebben wy nog niet aan gedacht." „Het is ook niet in my opgekomen," hernam de heer Pel ham ernstig het hoofd schuddend. „Zondt gy het my niet kunnen leenen smeekte ik. „Ik zou het wel kunnen doen, dat is zeker, maar er zyn eenige ernstige bezwaren tegen. De heer Lazare heeft er een geopperd. „Hij zeide my, dat by niet aan uw oprechtheid twy- .elde en er ook vast vau overtuigd was, dat het geld alleen diende om een banneling uit Siberië te helpen vluchten. Maar voegde hy er bij, wanneer de ontvluch ting verhinderd wordt, wat zou er dan van myn geld terecht komen Het is duidelijk dat, wanneer de heer nooit terug keert, by de som ook niet zal kunnen terug geven." „Dan moeten wy een ander middel uitdenken om aan geld te komen." „Dat zeide de heer Lazare ook, die een zeer gevoelig man is en niets liever wil dan u helpen. Zie hier een formulier van een telegram, zeide by tot rayik heb er slechts een enkel woord op te schrijven, het aan 't naastbijzynde kantoor te brengen en over eenige uren is dc banneling op weg naar Londen, Op hetzelfde oogenbiik dus, dat ik de drie honderd poud ontvang, verzend ik het telegram." „Kunt gy me niet raden, wat ik doen moet Denk eens aan het geluk en het leven van myn vriend, welke er vau afhangen. Hij zal öf van honger sterven óf zich moeten uitleveren, als wy het losgeld niet kunnen be komen." De kieine advocaat kruiste de beenen over elkaar, steunde zijn kin in de handen en zag my aarzelend en verdrietig aan. Een oogenbiik geloofde ik, dat hy plan had my het geld voor te schieten, toen dadelijk daarop zyn gelaat weer de bezorgde uitdrukking van te voren aannam. Hy schudde mismoedig het hoofd; de gedachte aan zyn huishouden hield er hem zeker van terug. „Gisterenavond dacht ik or over om inlichtingen in te winnen, wie de advocaat van den heer Gordon was en hem hulp te vragen. Maar toen verrees er een nieuw gevaar. Die Kavanagh zorgt ongetwijfeld, dat hy goed op de hoogte van de zaken van den heer Gordon blijft; wanneer hy das iets te weten kwam, vau hetgeen gy in uw schild voert, zou hij zich met het fortuintje van uw vriend uit de voeten maken." Was dit het eenige gevaar geweest, dan zou ik er dit wel aan gewaagd hebben, maar er bestoud een veel ernstiger beletsel, om de achterdocht van Kavanagh niet op te wekken. „Kavanagh mag er niets van te weten komen, dat zou fataal zijn." „Derhalve zullen wij geen pogingen in het werk stellen om den advocaat in quaestie uit te vinden." „Weet gy geen ander middel?" „Geen enkel. Ik kan u verzekeren, dat het my spijt, want het is een interessante zaakmaar om eerlijk te genover u te zyn, moet ik u toch bekennen, dat ik geen ander middel weet." „Ik zal zelf nog eens naar den heer Lazare gaan," mompelde ik. „Zon dit in deze omstandigheden wel verstandig zyn „Het is mijn eenig redmiddel." „Ge behoeft niet te denken, dat hy van besluit zal veranderen, eu daarbij loopt gy nog gevaar in moeilijk heden te komen." „In welke „Om u de waarheid te zeggen, mevrouw, geloof ik niet dat de heer Lazare een onbepaald vertrouwen in uw eerlijkheid stelt." „En gij beweerdet juist het tegendeel." „Hy verzekerde my openhartig, dat hy geloof aan uw woorden zou slaan, zoodra ge hem het geld ter hand stelt; maar tot dusver beschouwt hy de zaak als eeu poging tot oplichterij." „En waarom ?K De heer Pelham schudde het hoofd, terwyl hy afge trokken met een vouwbeen speelde. Toen scheen hy eensklaps zyn verlegenheid en tegenzin te overwinnen, want hy hernam „Ik voel ray verplicht u te zeggen, mevrouw, dat uw vermomming niet volkomen is. Toen gij tegenover dei heer Lazare in het rijtuig zat, heeft hij opgemerkt, da gy twee verschillende kleuren haar badt, en uw sten wanneer gy ontroerdet, een geheel anderen klank aai nam. Dit alles en de mededeeling, dat de heer Gordt} geen geld meer by de heeren Duncan had uitstaat deden hem veronderstellen, dat hy met een bedriegstj te doen had. Volgens hem was uw vermomming vod de vlucht noodzakelijk, maar hy ziet niet in, waaroi gy die in Londen moet volhouden en wanneer gy lie alles vertcldet hetgeen gij my hebt medegedeeld (wi ik u sterk afraad) dan zou hy toch nog denken, dj gy een valsche rol speeldet en in u een^medeplichtig van Kavanagh zien. Om al deze redenen raad ik u aa zooveel mogelijk den heer Lazare te ontwijken." „Maarwe kunnen Gordon toch niet aan zij lot overlaten 1" riep ik wanhopig uit. „Gisteren hebt ge mij nog een anderen naam g noemd. Wilt ge mij vergunnen naar iemand, b. v. ee vriend, toe te gaan, om deze som te vragen Hier zweeg by, maar ik antwoordde niet dadeliji Myn gedachten hadden dezelfde richting genomen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2