Kerstboom-Versieringen, >pervlakte geheel bedekt met een ichlaag van 8 a 10 M. dikte, en die adem zakt onder de voeten weg. [en heeft getracht, den tocht over elders te maken; maar ook dat is islukt. De plantengroei begint echter al eer op het eiland. Bjj het strand ziet men reeds eenige Domen (Casuarinae) en er is al vry elig gras. Meer landwaarts in is 3 aschlaag bier en daar uitgespoeld 3or den regen, bedekt met verschei- sn algensoorten, die langzamerhand eer een bodem bereiden, waarop ter varenszaden en andere pbane- gamen wortel zollen kunnen scbie- n. De eenige dieren, die men er tot iisver aantreft, zijn eenige hagedis- n (Varans). Elke vulkanische werking heeft, ibynbaar althans, opgehouden. Do jnige beweging, welke men er waar- eemt, is die van neerstortende asch- assa's langs de helling der heuve- n, gevolgd door het opstygen van ?n wolk rood stof, die geruimen tyd yft hangen. Beide kraters zyn door de zee ver volgen. Dat zy voor eeuwig zyn itgedoofd, is niet te zeggen; maar rel is er reden om te vermoeden, it zij lange jaren in rust zullen bly- Gcud en zilver. Het Berl. Tageblatt herinnert dat arey Lea reeds vroeger door zeer jneverdeeling van zilver een stof seft verkregen die op goud gelijkt dat zulke proeven ook in Europa jn genomen. De uitvinding van dr. Immens zou nu hierin bestaan, dat jj die op goud gelijkende stof laat. ineensmelten zonder dat zy weder lver wordt, maar een stof die hij ■gentaurum (zilvergoud) noemt. Ruim an half jaar geleden is een syndicaat Bvormd om zyn geheim gehouden rocédé toe te passen, maar men heeft Dg niet vernomen, dat zulk nieuw Dud aan de markt is gebracht. Uit Cuba. Een Havas-telegram uit. Havana eldt, dat er op een spoorlijn in Pi- ir del Rio weer een dynamietbom Bsprongen is. Er gebeurden geen igelukken. De reformisten en gematigde auto- Dmisten op Cuba hebben zich ver- Dnden en zullen de regeering steu- sn by de invoering der autonomie, [en is thans bezig leden te zoeken oor een voorloopig bewind. De bekende Spanjaard Canalejas laakt een reis door Cuba. Hij zegt it de opstand in Havana nog even vondig is als in Pi nar dol Rio, maar aar minder sterk in strijdbare man- In de meeste dorpen is de ei nde zeer groot. INGEZONDEN MEDEDEE- L1NGEN. 30 cents per regel. Enorm groote sorteering. Uiterst billyke prijzen!! Levering aan Zondagsscholen en Jongelingsvereenigingen met extra korting. De fraaie geïll. Prijscourant voor liet seizoen 1S97 wordt op aanvrage terstond gratis en fran co toegezonden. P. L. ENGELENBERG, H a a r 1 e m. KERSTGESCHENKEN. fervolg Stadsnieuws Nederl. Opera. De Tanuhiiuser-opvoering van Don- ïrdagavond behoorde niet tot het ihitterendste wat de Nederl. Opera haar tegenwoordige samenstelling 'ermag te geven. Over het geheel lg iets mats dat niet door het ver- iénstelijke in zang en spel van en- Ie medewerkenden kon worden over- jonnen. Dat verdienstelijke, deels lortretfelijke zelfs, laat ik even wei ,arne recht wedervaren en noem dus lereerst mevr. Engelen—Sewing die, dijk vroeger in de Elisabeth-rol, lians als Venus door haar dramatisch- iuzikaal talent en haar heerlijk or- zeer wist te boeien. Ook de dere damesrollen waren in goede ,odeu, hoewel men zich de figuur ,u Elisabeth waardiger en eenvou- jger kau voorstellen dao mej. Marie an Ge'.der die gaf. Toch was haar root succes Diet onverdiend want iaar zaug maakt op hooge waardee- jng aanspraak. Dat mej. Sohns het Seine, maar dankbare partijtje van 6u jongen herder volkomen tot zyn echt kon brengen, liet zich afleiden lit wat wy reeds bij vorige gelegen- leden van deze talentvolle jonge dame oorden. Van de heeren mag voor- erst de heer .7. Urlus als een zeer jerdienstelyke Tannhauser genoemd u geroemd worden. Hij heeft op my Jlthans een alleszins gunstigen indruk femaakt. Ouder de overige zangers jou ik niet aarzelen aan Wolfram lan Eschenbach den heer P. P. porens den prijs toe te kennen, wat hy te zien en te hooren gaf Iroeg het stempel van talent en ern- tige studie. Van de verdere bezet- ing valt niets bizonders te zeggen, jepaald slecht was geen enkele ol, maar iets meer dan middel matigs werd zelden of niet waar- [enomen. De koren waren ook niet leter dan gewoonlijk en bet orkest niste zooals wellicht in de gegeven omstandigheden niets anders kan de bezetting om een "Wagnersche par- titie tot vol en krachtig leven te brengen. Een bizonder woord van lof mag hier niet ontbreken aan het adres van den beer Karl Dibbern, den talentvol len regisseur, die ditmaal vooral een groot aandeel had in het welslagen der opvoering. Uit de geheele monteering bleek dat de Ned. Opera geen kosten en moeiten ontziet om het peil barer voor stellingen te verhoogen. Dat belooft met het oog op de dan meewer kende artisten veel voor de Lohen grin-opvoering in de volgende week PHILIP LOOTS. Kath. Leesvereeniging. De hooggeleerde heer De Groot hoogleeraar in de wijsbegeerte van Thomas Aquinas aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, die Don derdagavond voor de Katli. Leesver eeniging in een zeer druk bezochte vergadering als spreker optrad, gaf eene geleerde verhandeling over de verhouding tusschen de natuurweten schap en den menscli in zyn geheel, èn als denkend èn als zedelijk wezen. Hy ving aan met uiteen te zetten, dat de natuurwetenschap liet hart en den geest van den mensch met be wondering vervult; eene bewondering in den hoogen rationeeleu geest, die alleen den mensch toekomt en dat wanneer men de heerlijke orde in de schepping, die schoone harmo nie in alles, ziet, men ook vervuld is met dankbaarheid voor Hem, die alles schiep. De groote denkers als Copernicus, Newton en La Place brachten God er hulde voor. Zij erkenden, dat de Hemelen de glorie van God verhalen en het uitspansel Zyne onuitspreke lijke heerlijkheid. Zelfs een man als Darwin heeft de Godheid niet abso luut geloochend. Hij erkende kort voor zyu dood, dat er Een is, die alles be- hoerscht. Velen der groote geleerden zyn gestorven en hebben geleefd in het geloof aan een God. Zy waren geene vyanden van deu godsdienst, geen materialisten en staan met eer bied tegenover den godsdienst of als kloeke belijders. Als man der rede moet men erkennen, dat er Een is, die Hemel en aarde heeft geschapen. Na de pauze sloeg de spreker eerst een blik op de materialistische be schouwing van velen, om daarna er op te wijzen, dat men naar iets anders dan naar het louter physieke en het materieele heeft te strevennaar eene hoogere wereld. Zoo is voor het kind noodig een systeem van opvoediDg, dat ook den godsdienst hem leert. Het moet op de hooge kracht dei- ziel worden gewezen. Den jongeling moet men weer zijne idealen, vooral het hoogere zedelijk ideaal, teruggeven. Men moet bedenken, dat ook in den armen broeder de zedeljjke kracht ligt en trac-bten die op te heffen. Naast tal van maatschappelijke her vormingen op stoffelijk gebied moet aan de zedelyke verheffing van den mensch worden gearbeid. Naar een hooger ideaal moet worden ge streefd; teruggekeerd tot het oude: kruis, eenige hoop! Op allerlei ge bied is het eenzijdige van de natuur wetenschap een oorzaak van einde- looze ellende. In den roman wordt nu byv. alleen naar de stoffelijke zijde van het leven gewezen; de kunst is eene materialiseering geworden in- plaats van een opheffing uit het stof felijke. Met te wyzen, dat een terug keer tot het oude ideaal van den gods dienst dit alles zal veranderen, ein digde spr. Machtig klonk des sprekers stem en herhaaldelijk werd zyne rede door toejuichingen onderbroken. Ook aan het einde klonk een daverend applaus. Inderdaad wekte dan ook zyn mach tig redenaarstalent elks bewondering op. De heer Gonnetdie spr. zijnen dank betuigde, wees er op. dat het lecsseizoen niet op een heerlijker en luisterrijker wijze bad kunnen worden ingewijd, dan deze spreker het heeft gedaan. Bal Masqué. Het bal masqué in de Sociëteit Vereeniging schijnt daar weer bur gerrecht te krijgen. Althans liet is nu tegen 19 Februari a.s. opnieuw aangekondigd, daar het in dezelfde maand van 1897 succes heeft gehad. Voor dieu tijd was het bal masqué eenige jaren afgeschaft. Er was niet de rechte animo en onder die omstan digheid vond 't Bestuur geen vrijheid, deze altijd vrij kostbare feestelijkheid te blijven geven. Met ingenomenheid lezen wy, dat Mej. Jeanne Landré zal optreden op een philharmoniseh concert, dat den I7den Januari voor de leden der So ciëteit Vereeniging zal worden gege ven door Haarlemscli Muziekkorps 't Is geruimen tjjd geleden, dat de Haarlemmers in de gelegenheid waren, deze sympathieke zaugeres te hooren. Tolegraleeren zonder draad. De heer D. L. Bleekrode, zal Dins dagavond a.s. alhier in het Bronge bouw zyne bekende lezing over Mar coni's telegraafstelsel houden voor het departement Haarlem van de Ned. Maats, ter bevordering van Nijverheid. Reeds geruimen tijd voor het kro ningsjaar is aangebrokeu wordt de consumptie-markt in ons land voor zien met verschillende artikelen voor voediog en genotmiddelen, die een naam dragen ter eere van het heuge lijk feit, dat het volgend jaar zal plaats hebben. Men heeft kronings- sigareD, kroningslikeuren, kroniugs- kalenders enz. enz. De firma Rama kers Co. hier ter stede brengt nu in den handel kroon-limonade. Het is een aangename drankde fieschjes zijn voorzien van fraaie etiquetten, in rood, wit blauw. Onlangs hebben wij medegedeeld, hoe het Bestuur der Sociëteit Ver eeniging besloten had, na twee ver- geefsche pogingen, om geen algemeene vergadering meer uit te schrijven. Naar wy vernemen hebben nu veer tig ledeu (het getal by reglement voorgeschreven) aan 't Bestuur ver zocht nogmaals een algemeene verga dering bijeen te roepen tot herziening van reglement en statuten en heeft het Bestuur, aan dien wensch vol doende, die vergadering bepaald op 28 dezer. Haarlem-Zaridvoort Spoorweg Maatschappij. Maand Augustus 1S97.' Opbrengst reizigers f15887.185 idem goederen 1817.39"' idem diversen 103.56 Tezamen f 17S02.14 Per dag en per kilometer f 67.56. Aanbesteding. Donderdag werd alhier aanbesteed het onderhoud van het Ryks-archief- gebouw gedurende de jaren 1898— 1S99. Raming flOOO. Ingeschreven werd door: J. van Gelder f 902, D. H. v. Leeuwen f 945, A. Rinkema f762, P. v. Duren f 927. F. Erdtsieck f 1193.39, M. v. Ommen f934, J. S. v. Velthuijsen f 936.90, J. P. A. Nelissen f 865, H.London f 926. Aan den laagsten inschrijver is het onderhoud gegund. Naar wij vernemen zal "Woensdag avond 22 dezer een diner worden ge houden in het Brongebrouw, door bet korps officieren van de d.d. Schutterij alhier, aangeboden aan den heer P. Piepenbrink, kapt. adj. der schutterij, die als zoodanig dezer da gen eervol ontslag heeft verkregen op verzoek, na 35 dienstjaren. Schermen. Uit het programma voor den Invi tatie-schei mwedstryd en de scherra- examens, aangeboden door Haarlem- scbe leden aan de leden van den Ne- derlandscheu Scliermbond, op Zater dag 18 en Zondag 19 December 1S97, blijkt, dat de inscbrijvingen voorden wedstrijd op morgen, Zaterdag, in „Felix Favore" zijn als volgt: Afd. Aa. Degen 29 deelnemers. Ab. Sabel 26 Bc. Degen 13 Bd. Sabel 9 Ce. Lange stok 15 Cf. Geweer 14 Dg. Degen 4 Deelnemende vereenigingen zyn Sparta", Leiden. „Kracht en Vlug heid", ..Oranje", „O. A. S. C.", „Vrije Wapenbroeders", „Wapen- trouw", „Minerva", allen te Amster dam. „Excelsior"„Scbuttery" JCracht door Oefening", te Haarlem. Naar wij vernemen, heeft er zich ook voor de Damstraat eene commis sie gevormd met het doel ook die straat, ter gelegenheid van het a. s. Kroningsfeest te versieren. De com missie bestaat uit de heeren mr. Joh. Enschedé, K. v. Eden en G. J. Heenk, welke laatste zich belast met het in ontvangst nemen van plannen en be- grootingen. Bloemendaal. Gemeenteraad. Bij de rondvraag in de Donderdag- namiddag gehouden gemeenteraads zitting, verklaarde de voorzitter, naar aanleiding van eene klacht van den beer Grtppeling, over bet riool aan den Zylweg by de zusterschool, te zullen onderzoekenwie daarvoor dient te zorgen en deed den beer Barnaert toezegging van zijn verzoek om te Vogelenzang bet slui tingsuur der herbergen te vervroegen, ten einde wanordelijkheden en onge regeldheden te voorkomen. Heemstede. Voor de kindereu van de biz. prot. school wordt in de Herv. Kerk een kerstfeest gegeven op a.s. Don derdag. Tal van lichtbeelden zullen dien avond het feest opluisteren. Haarlemmermeer. Het polderbestuur van Haarlem' mermeer zal zoo spoedig mogelijk een belangryk werk uitvoeren. Van den Vijfkuizerweg tot den Lisserweg te Haarlemmermeer, zynde een afstand van 12000 M., wordt de Hoofdvaart minstens 40 c.M. verdiept. Eene be langrijke uitkomst voor de scheep vaart, die door den weinigen diep gang der Hoofdvaart, thans groote moeielykheden ondervindt. Met het eindigen der iandbouw- werkzaamheden te Haarlemmermeer, neemt het aantal werkloozen onrust barend toe. Het vroeger dan gewoon lijk eindigen der snikercampagne te Halfweg, oefent hierop grooten in vloed, wijl iu 't Noordelijk gedeelte van Haarlemmermeer, daaraan tal van menschen werkten. Mocht de winter spoedig invallen, dan zal bet Burger lijk Armbestuur, waarlyk geene be nijdenswaardige taak te vervullen hebben. Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp, Haarlemmermeer, 16 Dec. 1897. Witte tarwe f 7.50 k f 8.10, Rogge f 5,— a f 5.25, Haver f 6.25 a f 6.75, Chevaliergerst f 0.— a f 0. - Winter vorst f 0.— a f 0.— Groeue erwten 15.75 a f 6.25op kook f 0.—Kar- weizaad f 9.80 a f 0.—. Zomer ris- tarwe f 0.— a f 0.— Capucyners f 8.— a f 8.50 Roode wiutertarwe f 0.— a fO.—Duivenboonen f5.,80 a f6.25, Paardenboonen f 5.50, a f 5.60, Bruine boonen f 0.—, a f 0.—, Kanariezaad fO.—a fO.—Jarige tarwe fO.— Roode Duivenboonen f 6.— a f 0. VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Parlementaire Praatjes. Financien (VII 13) was aan de orde in de Donderdagzitting. En nu verwachtte men natuurlijk van den premier een verklaring over het al of niet aanblijven van den Mi nister van Marine. Deze verklaring uitblijvende, werd de conjunctuur ge maakt, dat de Miu. nog geen ontslag bad gevraagd. By Financiën werden heel wat aan- en opmerkingen gemaakt en vragen gesteld. Niet minder dan 12 sprekers had den iets op het liart, onder ben de beer Rethaan Macaré, die speciaal opkwam tegen de onbillijke behande ling der houders van „vergunningen" by de toepassing der wet op het per soneel, doordien men de hnurwaarde heeft vermeerderd met het vergun ningsrecht. Alle andere quaesties vindt men in de rede des Ministers terug. Alleen dien ik even te wyzen op het protest van den heer van der Zwaag tegen een rede van den heer v. d. Berch van Heemstede. Deze meende te moeten wijzen op do dolle taxaties van huurwaarden in den Haag en stelde de vraag of de taxateurs soms socialisten waren, die de kapitalisten knepen. Het was zoo kwaad uiet be doeld zeide de Voorzitter maar de beer v. d. Zwaag vatte toch vuur. Socialisten waren geen oneerlijke lie- deD. Als men door het hetl'eu van be lastingen het privaat-bezit kon doen verdwijnen, 'fcware nog iets. Maar de socialisten volgden den Koninklijken weg (gelach)bij manier van spre ken (hernieuwd gelach.) Als trouwens de schattingen hoog wareD, dan was dat 't gevolg van een circulaire van den vorigen Minister. Nu het antwoord van Minister Pierson. Vermogens- en bedrijfsbelasting. Wijziging van de berekening van den rentevoet van 4 op 3 pet. was ongewcnscht en schadelijk voor de neringdoenden bij de bedrijfsbelasting, waar 4 pet. van liet kapitaal in de zaak mag worden afgetrokken. Naast de inspecteurs, die veel te doen hadden, moesten de ontvangers inlichtingen blijven geven. Mededeeling van gegevens aan de gemeentebesturen uit de publieke re gisters had geen bezwaar, in principe althans, weUpractisch. De Min. kon nog geen raededee- lingen doen over een ophanden ont werp nopens de invordering van door fraude te weinig betaalde be lasting. Het personeel. By de schatting waren onjuistheden begaande Min. trad daartegen krachtig op. Hielp dit niet, dan stonden voor klager de Raden van beroep open. De indeeling in klassen gaf geen bezwaren kwa men er, dan zou de Min. er op terug komen. Zoo noodig zou, ten aanzien van gestichten, de wet worden herzien. Barbierswinkels waren geen werk plaatsen in den zin der wet. Voor afstand van het personeel aan de gemeenten achtte de Min. deu tijd nog niet gekomen. Evenmin voor af schaffing van alle tollen (wèl van Rijkstollen) omdat hy er geen geld voor had. Juridische bewijskracht geven aan het kadaster, wat betreft de grenzen van eigendommen, achtte de Min. practisch onuitvoerbaar. Hij kon tenminste niet aanstonds aan het verlangen der juristen voldoen. Invoerrechten. De Miu. wilde den vrijen handel behouden, geen pro tectie, die den nationalen arbeid toch niet beschermde. Met behoud van dezen oeconomischen grondslag wilde de Min. het tarief herzien. Het cyfer van 6 pCt. voor de kos ten van invordering der belastingen achtte de Min. niet te hoog. De door den heer v. d. Zwaag be doelde circulaire kende do Min/niet, omdat zy niet bestond. Negen replieken volgden De heeren Bahlmann en Dobbelman bestreden, dat ons tarief van invoer rechten van een bepaald stelsel uit ging en de min. gaf toe dat enkele bepalingen aan bescherming konden doen denken. De Min. achtte echter den grondslag „free trade"' aanwezig en wilde het tarief alleen technisch herzien. By de artikelen deed de heer v. Alphen een goed woord voor de kler ken van de afd. comptabiliteit en verificatie en drong de heer Mackay aan op een algeheele herziening der ambtenaars-tractementcn die te veel werden opgedreven. De Min. vroeg nu f4000 verhooging, maar gaf die alleen .aan hoogere ambtenaren. De Minister verzekerde evenwel, dat hy ze voor de lageie ambtena ren zou gebruiken. Maar hy had in 't algemeen aan zyn Dep. knappe menschen noodig die goed betaald moesten worden. Den heer Heldt zegde de Min. een verhooging toe der loonen van de werklieden bij 's Rijksmunt. Een latere afdeeling gaf weder aan leiding tot vele wenken en wenscheu. De beer v. Limburg Stirum vroeg represaille-maatregelen tegen den in voer van buitenlandsch gist en hoo- gere aecyns op melasse. Er werd gedurende deze rede wel gelachen in de Kamer maar 't is nog duister of deze storende hilariteit wel den spreker gold of niet. De heer Troelstra vroeg snellere promotie voor de commiezen 3e kl., die een overmatigen arbeid hebben en die ook niet, zooals de wet dat voorschrijft, door de burgemeesters geholpen worden aan goede woningen. De heer de Ras drong aan op ver betering van de positie der commie zen-verificateurs en op extra-beloo ning voor de visitatie aan de grenzen. Eindelyk bepleitte de beer Bouman een verbetering der positie van de belasting-deurwaarders, door verhoo ging van salaris, met prijsgeving van de emolumenten aan bet Rjjk. De Min. heeft dus weer heel wat te beantwoorden. Als erVrydagochtend tenminste niet nog 't een en ander bykomt. G. Jr. Hollandsch vee in België. Renter seint heden uit Brussel Volgens officicele bekendmaking is van den 24sten December af het l)u- reau der douane te Visé Dinsdags en Zaterdags geopend voGr den invoer per spcor van Hollandsch vee. Naar Andrée zoeken. Walter Wellman, die den volgen den zomer weer op een noordpool expeditie uitgaat, heeft den koning van Zweden aangeboden, naar Andrée te zoeken. De „Laura" is reeds door deze Amerikaansche expeditie ge huurd om haar in Juni naar Frans Jozefiand te brengen. Wellman, aan nemende, dat Andrée en de zijnen op die eilandengroep geland kunnen zyn wat, zooals men weet, ook dr. Ekholm heel goed mogelijk acht zou vrijwillig op zich nemen, een aan tal mannen naar hen te laten zoeken. Heeft Andrée werkelijk op Fraus Jozefiand overwinterd, dan zal hij te gen het tijdstip dat Wellman daar aankomt, nog wel niet vertrokken zyn. De „Laura" is hetzelfde schip waarmee kolonel Fielden verleden jaar naar Nova-Zembla geweest is. In de jongste vergadering van het Koninklyk Aardrijkskundig Genoot schap te Londen vertelde Fielden van zijn wedervaren op die reis. Hij had heel mooie verzamelingen meegebracht, vooral vogels, en ook veel planten, o. a. de Pleuropagon Sabini, die vol strekt niet zoo zeldzaam is als men denkt, althans in overvloed voorkomt op Nova-Zembla en op Lutkeland. Het pakijs in de Barents-zee was verleden zomer opmerkelijk zwaar, en met veel aarde en boomstammen daarentegen heeft Arnold Pike ter- zelder tyd ten oosteu van Spitsbergen een even opmerkelijke afwezigheid van oud ijs waargenomen. Keizer WiUielm bij Bismarck. De keizer is Donderdag te Friedrichs- ruh geweest om een bezoek te bren gen aan Bismarck. Om kwart voor acht kwamen de keizer en prins Adalbert aan. Aan bet station werden zy ontvangen door graaf Rautzau. namens Bismarck, die om gezondheidsredenen niet aan het station tegenwoordig kon zyn. Onder hoerageroep begaven de keizer en prins Adalbert zich naar het slot. De begroeting van den keizer door Bismarck had plaats in den eersten salon van het slot. De hooge perso nen begaven zich daarna naar de eetzaal, waar gedineerd werd. Tegen negen uur nam de keizer afscheid en begaf zich in gezelschap van graaf en gravin Rantzau naar den gereed staan len trein. De keizer wenkte vriendelijk totdat de trein het station verliet. Onveiligheid te Chicago. Volgens een telegram uit Chicago uemen de aanrandingen en inbraken aldaar, zelfs overdag, zoo schrikba rend toe, dat do burgerij een eigen politiecorps heeft opgericht van goed gewapende agenten die in last hebben alle aanranders en inbrekers terstond neer te schieten. Vijftienhonderd leden zyn reeds toegetreden tot dezen „ver- dedigingsbonü." In eene Donderdag gehouden by- eeukomst te Londen van de machine- werkers, is een verslag goedgekeurd, hetwelk voorstellen behelst waarvan de vertegenwoordigers der arbeiders gelooven dat zy, op een uitzondering na, voor hen aaunemelyk zullen bly- ken. RECHTSZAKEN. Zaak-Heykexis. Eivol was do rechtszaal, waarin H. Heykens, 44 jaar, handelsreiziger te Groningen, Donderdag voor de rechtbank aldaar terechtstond. De groote belangstelling in deze zaak spruit voort én uit eene vroegere aan houding van beklaagde, toen hy ver dacht werd een ergerlyk misdrijf tegen de zeden te Haren gepleegd te heb ben, waarvoor echter hoegenaamd geen bewys te vinden was, èn uit het feit dat Heykens een zeer bekende per soonlijkheid ais voorzitter der Werk lieden-vereeniging was. Beklaagde is naar 't uiterlyk een alledaagsch man netje met ietwat ronden rug en zwart snorretje. Hem wordt ten laste ge legd, dat hy als penningmeester van de ondcrafdeeling der Algemeene Gro ninger Werklieden vereeniging, ge naamd „het Vrije Dokters- eD Apotbe- kersfonds" te Groningen, waarvan hy jesn salaris van f5 per jaar genoot, successievelijk tussehen 22 December 1889 en IS October 1897 verschillende bedragen zich heeft toegeëigend tot een bedrag van f50 en verder dat hy in de rekeningen van doctoren ea apothekers, die liepen over de jaren 1893 tot. en met 1S97 de bedragen vervalschte ten nadeele van het zie kenfonds en bet verkregen geld in zyn zak liet glyden. De dagvaarding vermeldde een bedrag van f21,15, hoewel hy zonder twyfe! meer zich toeëigende. Verwonderlijk is het dat niet eer der door het bestuur de vervalschin- gen gemerkt zyn. Hoe toch deed be klaagde dat? Hy ontving van doc toren en apothekers rekeningen, maak te de bedragen hooger, door byv. vaa een 3 een 5 te maken en ging met die rekeningen naar de bestuursver gaderingen en vroeg en verkreeg mach tiging om te betaleD. Dan bracht hy het veranderde cyfer weer tot het oorspronkelijke terug en liet of ging zelf aan den dokter of apotheker de rekening betalen. Was de rekening betaald en gequiteerd dan moest hij ze weer in een vergadering vertoo- nen om rekening en verantwoording te doen. Opnieuw veranderde bij dan het bedrag, zoodat bet weer hetzelfde verhoogde bedrag was, tot welker be taling de bestuursvergadering vroe- Ëer reeds toestemming verleend bad. >riemaal dus werden de cijfers ver anderd. Het bedrag van f 50 vertegenwoor digde gelden die, als de rekeningen betaald werden, door doctoren en apothekers gegeven waren tot ster king van het Ziekenfonds, bedragen van f5, f2.50 enz. In öeptembei" van dit jaar kreeg het bestuur van het ziekenfonds ver denking tegen hem en een onderzoek bracht alles aan 't licht. Hij bekende later vond bij deze uitvlucht dat hy het plan had gehad voor het geld. dat hy niet verantwoord had, te koo- pen een brandkast, waaraan het fonds behoefte had, daar hy groote sommen by zich thuis, waar geen brandkast was, niet vertrouwde. Dat wantrouwen is gebleken gerechtvaardigd te zijn! Een 28-tal getuigen werden ge boord, bestuursleden en commissie van onderzoek van het ziekenfonds, doc toren, apothekers, uit wier verkla ringen zonneklaar de valschheden en verduisteringen bleken. Beklaagde bekende ter terechtzit ting iu hoofdzaak. Het O. M. eischte (zooals reeds ge meld is) tegen beklaagde gevangé- Disstraf van twee jaar. Mr. Outs, beklaagdcs verdediger, legde den nadruk hierop dat bier, naar zijne meening, hot optreden van justitie en politie byzonder streng was geweesthy wijdde uit over hot nut tige en arbeidzame leven van beklaagde en vond de geëischte straf buitenge woon hoog. Uit naam van vrouw en kinderen deed hy een beroep op de clementie der rechtbank. Voor eenigen tjid begaf een der zonen van den heer Hedeman te Almelo zich naar enkele arbeiders, om dezen over te halen, bet werk te hervatten. Toen hij huiswaarts keerde, was hij spoedig vergezeld door een vry groot aantal arbeiders, die hem volgden, zonder hem echter lastig te vallen. Op een gegeven oogenblik echter werd er, volgens zijne ver klaring, met een steen geworpen, die hein in den rug trof. Hy ging terug om de marechaussee's, die eeu eind achter hem waren, te waarschuwen. Deze sommeerden de menigte don weg vry te maken, en toen daaraan niet spoedig genoeg voldaan werd, vielen er eenige klappen, waarbij zekere Veldhuis oen vry ernstige wonde op het hoofd bekwam. Tegon dezen en nog een ander werd proces-verbaal opgemaakt wegens verzet. Deze zaak werd door de arrondis- sements-rechtbank te Almelo behan deld en het O. M. eischte tegen beide beklaagden eene gevangenisstraf van 14 dagen. Sterke drank voeding? Een baas van een steenoven te Küln-Rhiel was voor de strafkamer te Keulen aangeklaagd met het oog op de bedrijfswet dat hij zijn arbei ders schnaps gaf en liet verschul digde van het loon afhield Hij kocht deu drank in a 50 pf. per liter en verkocht dien a 00 pf. per liter. Te vens bleek, dat menig arbeider dage- lyk een liter van dit vocht dronk. De keulsche rechtbank sprak den baas vry, daar ze den drank als een voe dingsmiddel beschouwde. Doch het gerecht te Dusseldorp ineende, dat zulk een drank, die zoo sehadelyk werkte, onmogelijk een voedingsmid- dei mocht heeten eu veroordeelde hem tot 50 mark boete. (Arnh. Ct.) Familieberichten. Getrouwd: 16 Dec. M. J. de Waard eu J. M. P. Kutjes, Amst. H. W. Blote en K. Briiggeraan. den Haag. J. Beeuhoower en J. Spyer, Amst. Jhr. M. J. Hooft eo W. E. van der Hout, deu Haag. Overleden9 Dec. J. R. Parjjs 79 j. Deventer. 12. M. L. M. Charapury 65 j. Genève. 13. C. N. Ellerman— Rappe! 63 j. Amst. E. J. Ris jd. 77 j. Eokhuizen. O. J. Schroeder 83 j. Amst. J. v. d. Heuvel—Oostrom 58 j. Maarsseu. 14. A.M. van öenusjd. Amst. 17. J. W. fi. üeuuier 69 j. Amst. H. J. Steghgors J.Hz. 61 j. Groningen. A. Ilart - Breebaard 57 j. Grootebroek. Wed. G. Kaan— Koster 46 j. Twisk. TELEGRAMMEN. MADRID, 16 Dec. (R.-O.J Het gerucht dat Maximo Gomez io een govecht gedood is, wordt tegeugespro-

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3