T weeie Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C. Peereboom, Brieven uit Saksen. FEUILLETON. PRINS BORGENSKY. (Se Jaargang. Vrijdag 24 December 9897, Mo. 44 U HAABLEM'S DAGBLAD AJ3 o iNrisrEii^Eisrrrs^>K,i j"s Voor Haaxlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.371/2 AJDVjSiE^TEISrTirËIIsr: i 1— 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten on door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14. Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1o regels r*0,75, elke regel meer /0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: EloemcndaalSandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Bandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij da tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; Zandvoort, G. ZWEMMER; Velsen, W. J. RU1JTER Beverwijk, J. HOORNS; Hillegomt AR1E HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Advertentiën van eenigen omvang voor het Kerstnummer, dat Vrydag avond verschijnt, kunnen tot heden, Donderdagavond 10 uur aan het Bureau bezorgd worden. Directeur- Uitgever. Het bijvoegsel van dit blad dal Vrijdagavond verschijnt, zal bevat ten: Een merkwaardige ontvluchting Kerstverhaalnaar het fransch. Haarlemmer Halletjes CCLXL VUL Binnen- en Buiienlandsche berichten. Varia. —Advertentiën enz. Aan hen die daarop zyn ge abonneerd, wordt hierbij verzonden No. 52 van het Weekblad voor de Jeugd. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prys per 3 maanden is slechts 50 Cents.) Particuliere correspondentie. „Christmarkt." Leipzig, Zondag 19 Dec. 1897. „Wel drie mijl ver kunt gy het aan zien [komen, Ik zeg. een bosch dat loopt" (Macbeth, vijfde bedrijf, VÜ fde tooneeh) "Wellicht herinneren enkele lezers van Haarlem's Dagblad zich nog de brieven uit Boheme, welke in den af- geloopen winter en in het voorjaar in dit blad werden opgenomen. Wan neer ik nu nog iu Praag woonde, zou ik waarschijnlijk van andere dingen moeten berichten dan van de inrichting der huizen, de zeden en gewoonten der bewoners, de feesten gedurende den „Fasching" enz.in de plaats daarvan zou een uitvoerig relaas moe- 'ten treden van de meer dan ergerlijke tooneeleu, die in Praag hebben plaats gegrepen, en welke een gevolg zijn van den ingekankerden rassenhaat tusschen Duitschers en Czechen. Uit myn nieuwe woonplaats, Leip zig kan ik u zulke schokkende be richten niet zenden. Van een strijd tusschen twee rassen is hier geen sprake, hoewel op maatschappelijk gebied de stryd om het bestaan tus schen de leden onderling van het groote, „gemoedelijke" saksische gezin niet iminder hevig is, dan elders. Doch liever dan mij in oeconomische kwesties te verdiepen, wil ik nu een oogenblik stilstaan bij het groote feest, jdat weer op handen is en waarvan een groot deel van het duitsche volk nu reeds geheel vervuld ishet Kerstfeest. Waar mea ten uwent vooral op het land veelal tegen deze aaneenschakeling van Zondagen als tegen een reek van vervelende dagen opziet, die men door moet worstelen, en waarvan velen wanneer zy voorbij ademing getuigen Goddank, daar zijn een gezin, ik spreek hier weder van 1 J de burgerklasse, des Zondagsavonds thuis blyft, zooals toch doorgaans ten onzent geschiedt Dat is hier niet al leen in de groote steden, doch ik heb dezen zelfden trek opgemerkt by de landelijke bevolking in kleine land stadjes. Doch al moge men ook nog zoo kaau' den „Stammtisch" gehecht zijn en al mogen do verschillende „Veroine" veelal in bloeienden staat vorkceren, de „Heilige Abend", de avond voor Kerstmis is een speciale familieavonddien elk in den kring der zijnen doorbrengt. Om het Kerst feest bij zijn familie te kunnen door brengen, worden dikwijls zeer verre reizen ondernomen. Zelfs de geperso nifieerde coelibatair is er op uit den „Heiligen Abend" by goede vrienden of familie door te brengen, en staat hy geheel alleen op de wereld, dan is or toch voor hem en zyn lotge- nooteu een kerstboom iu ziju „Stamm- lokal", want een kerstboom moet ie der rechtgeaard Duitscher hebben, en dat is een aardige trek. Bij rijk en arm. in de kazerne zoowel als by families worden op den avond van den 24en Dec. de lichtjes van den kerst boom ontstoken. Ik zou haast zeggen, dat de viering van het Kerstfeest hier nog algemeener is dan de Sinter klaasviering ten uwent. Sinds eenige dagen is de Christ markt zoowel op de groote markt als op den Augustnsplatz in vollen gang. Dit plein, dat ongeveer den vorm zal heb ben van den langen Voorhout in den Haag, wordt rondom door fraaie mo numentale gebouwen omgeven. Aan de beide smalle zijden door liet mu seum ter eene, en het „Stadt-theator" ter andere zijde en aan de langszy- den door bet groote postkantoor en de kortelings gerestaureerde indruk wekkende universiteit. De „Augus tnsplatz" is een zeldzaam mooi plein, dat echter ettelijke weken van het jaar ontsierd wordt door de leelijke houten kramen, welke tijdens do tal rijke „Messen" daar worden opgesla gen. Ook nu staau weer verscheidene kramen rondom het plein. Men kan daar van alles koopen. diverse ver sierselen voor den kerstboom, goed koop speelgoed, huishoudelijke be- noodigdheden, alles berekend voorde beurs van den kleinen man. Het overige gedeelte van het plein is echter in den letterlijken zin van het woord in een dennenbosch ver- andord, waarin voor de drukke pas sage breede paden zyn opengelaten cn tusschen die lekker ruikende dcu- wandeleade, die daar alle te we weer doorheen, daar is het ééne woord „W e i li n a c h t e n" al vol doende om voor een Duitscher heer lijke herinneringen wakker te roepen aan een feestelijk gevierd en „heiligen Abend", waarop de Kerstboom voor het eerst ontstoken wordt, en aan ge zellige familiereünies. Hoe geheel uitoenloopend is toch de volksaard van onze naaste buren, de Duitschers en van ons, Hollanders! Geen bergen of rivieren van beteeke- nis vormen een natuurlijken grens tus schen de beide germaansche stammen en toeb hoe zeer loopen de zeden en gewoonten over en'weer veelal uiteen! De Duitschers gaan in het buiten land nog altijd door voor „gemoeds- menschen" zy mogen dit vroeger ge weest zyn, maar ik voor my geloof, dat dit praedikaat voor het meerendeel der hedendaagsche Duitschers niet meer van toepassing is. De gemoedelijke droomers van vroe ger zijn drommels by de pinken ge worden en waar er sprake is van geld verdienen, daar zijn zij de eersten op het appèl en gaan veelal met den buit strijken. Het is een merkwaardig feit, dat de Duitschers, die in het buiten land gevestigd zijn, het ook meestal tot iets brengen. Zij hebben de ge lukkige gave, met zeer weinig voor lief te nemen, zoolang bruin het nog niet trekken kan; in dit opzicht wor den zij geloof ik alleen door de Ita lianen overtroffen evenals dezen zijn ze zeer arbeidzaam, flinke werkkrach ten, met het vaste voornemen ia den vreemde gegaan, om zich door vlyt en arbeid een bestaan te verschaffen. Doch is dit laatste verkregen en is welvaart hun deel geworden, dan komt een andere karaktertrek boven. De onderdanige „Streber" van voorheen laat zich nu terdege gelden en heeft het hoogste woord. Men moet b.v. hoo- ren op welk een minachtenden toon, waarin ook veel haat en woede ligt opgesloten, de Zwitser van een „Chaibe Schwoab" spreekt. In het woordje „chaib" (spreek Kchaib, zoo scherp mogelijk) ligt een zee van bijvoeglijke naamwoorden be sloten, die alle zamen moeten aan duiden dat een „Schwoab" (zoowel Noord- als Zuidduitscliers worden al dus door de Zwitsers betiteld) nu niet bepaald een persona grata in het Alpenland is. De Duitscher is over het algemeen niet gezellig en huiselijk van aard, ten minste niet in die mate zooals wij Hollanders, hoewel het huiselijke er ton uwent. vooral in de groote steden ook al minder op wordt. Er wordt hier verbazend veel tyd en koop staan, kwamen mij onwillekeu rig de woorden uit „Macbeth" in de nagenoeg hetzelfde aautal zielen beeft als Amsterdam, is legio. Daarbij komt nog de zucht van pretmaken en „het er van nemen", welke zich, ik zou baast zeggen, liet sterkst by den arbeidenden stand, bij de breede schare van fabrieksarbeiders, open baart. "vvHet mag geloof ik een zeldzaara- zyn gegaan met een zucht van ver-'beid genoemd worden, wanneer zulk geld aan liet Vereinsleben"geofferd. gedachte, die ik aan het hoofd van Het aantal „vereine" in een stad als1 dezen brief schreef. Een week gele- Leipzig, welke met bare voorsteden den werden karrenvrachten sparren (Bewerkt naar het Engelsch.) HOOFDSTUK XLYL Te Dover. 59) „Ivan was goed met de wegen bekend, en we hielden onze paarden in draf om te doen voorkomen, alsof wy een vluchteling nazaten en do lust om my op den ellen deling, die myn kin zóo verminkt had, te wreken, my lal sneller en sneller voortdreef. By eiken post wisselden wy van paarden, maar bleven er nooit overnachten. Wy mochten vooral geen tyd verloren laten gaan, daar de vluchteling ons anders kon ontsnappen, zoo zeiden wy. Wy gebruikten ons voedsel en sliepen in de een of an dere afgelegen herberg, waar wy geen vrees behoefden te koesteren politiebeambten te ontmoeten. Wy liadden veei avonturen en gevaarlijke ookmaar wy kwamen er altijd goed door en bereikten op een goeden avond een der voorsteden van Moskou. Ivan bad daar vrienden wonen, dio ons een andere kleeding verschaften. Een amerikaansch koopman en zyn bediende stonden ons en dennen aangevoerd. Het meeren deel komt uit Tbüringen, maar ook de bosscben in Beieren en in het Reuzengebergte moeten hun contingent leveren. Bijeengebonden evenals groote va renplanten plaatst men zo eerst tegen driehoekige rekken en nadat de ge- lieele vracht is afgeladen, worden ze van hun knellende banden ontdaan. 1 gaarne ban paspoorten af. Zonder verdere moeielykhc- den trokken wij door Petersburg en kwamen eindelijk te Berlijn aan." Zoodra George met zyn verhaal aanving, haalde Ivan een boekje nit den zak en begon te lezen, alsof bet verhaal der avonturen hem niet meer het minsto belang inboezemde. Onder het gesprek, dat nu volgde, zette hy zijn lec tuur voort Men zou hem voor doofstom hebben gehou den, zóo onverschillig was hij voor alles wat er om hem been gebeurde. Geo rge liet zich den maaltijd goed smaken en hernam na ailoop „Welnu! wat zullen wy nu doen?" By deze vraag teekende Ivan in zijn boekje aan waar hy gebleven was, stak het in zyn zak, vouwde dc ban den achter zyn hoofd samen, en begon aandachtig het plafond te bestudeeren. „Ja. laten wy dit spoedig beslissen," zeide ik. „Ik wilde aan Judith telegrafeeren." „Waar is zy vroeg George. „Zij woont buiten met Taras." „Welnu, laten wy er dan dadelijk heengaan." Ik zag den advocaat vragend aan. „Daar is veel tegen." zeide deze, „en wy hebben van morgen misschien eenige formaliteiten te vervullen. Maar vanmiddag zult gij wel kunnen vertrekken, want het is nu pas Vrijdag." George's gelaat betrok, en Ivan schommelde met zyn stoel heen en weder, voortdurend naar het plafond starend. „Vertel hun, wat or in dien tusschentyd is voorge- i Nu worden ze in houten drievoeten bevestigd en staan na deze bewerking in stille berusting af te wachten, tot dat zij in de bandon van een kooper zyn overgegaan. Veelal in een warme kamer geplaatst, gaat hun frischheid spoe dig verloren en zuchtend over hun verloren vrijheid daar buiten in het boscb, strooien zo mistroostig hun naalden over don vloer. Doch op den eigenlijken feestavond staren milli- oenen verrukte kindergezichtjes naar den verlichten en versierden boom. Elk koopman van dennenboomen zit op een ruw getimmerde houten bank midden in zyn „perk" als een spin in haar net, wachtende tot er koopers komen. En dezen laten niet op zich wachten. Van alle kanten komen zo opdagener is dan ook waar voor ieders gading; van het kleine boompje, ternauwernood tot de knie reikende en voor enkele „Gro- schen" verkrijgbaar, tot de trotscbe fraai gevormde den, die op den grond geplaatst, tot aan het plafond strekt. Overal op straat komt men menschen tegen, met opgebonden dennen onder den arm of op den schouder, of be laden met pakken en pakjes. En daar tusschen schuifelt het groote publiek en bewondert de mooie uitstallingen in do winkels die vandaag evenals den vorigen Zondag den geneelen dag ge opend mogen blijven. Ik bewoon een groot» kamer met een uitgebouwde erker op een van de aardigste en drukste punten van de stad, boek Grimmaische 8 trasse (of „Grimmscke" zooals de volksmond zegt) en Ritter- strasse. In myn erker gezeten, kyk ik neer op de krioelende menigte die daar beneden over liet asphalt schui felt. Yoor alle winkels staan massas menschen, want de -Grimmscke" is de Kalverstraat van Leipzig, al zyn de winkels hier op enkele uitzonde ringen na, ook niet zoo mooi ais ginds. Eerder ban zich de Prager-Schloss- strasse in Dresden, wat fraaie win kels betreft, met de Kalverstraat meten. En tusschen al die wriemelende menschen, daar benoden glyden, onop houdelijk de vlugge electrische trams, die hier sinds eenige jaren de paar dentrams geheel vervangen hebben. De bestuurders hebben nu een zwa ren post, want byna overal, waar zich twee straten kruisen komen van verschillende zijden trams aanrollen, j Vooral op den hoek Grimmaische jStrasse en Augustusplatz moet men terdege op zyn qui-vive zyn en zon men eigenlijk oogon op den rug moe iten hebben om te voorkomen dat men j overreden wordt, j Doch voor ditmaal genoeg. Fröhliehe Weihnachten und Prosit i Neujakr Politiek Overzicht. De gebeurtenissen in de Chineescbe wateren houden de algemeene aan dacht in Europa op zich gevestigd. De bezetting van Chineesche havens door Duitschland en Rusland wordt 'door andere staten, met name door Engeland en Japan vooral, met 'leede oogen aangezien. Te Shanghai heerscht de meening, dat Japan en Engeland gezamenlijk zullen optreden. Mocht dit werkelijk het geval zyn, dan krijgen de vloten der Russen en Duitschers tekampeu met een geduchteu vyand Er is en er wordt hard gewerkt aan de versterking der Japansche zee- en landmacht. Wel zyn nog alle nieuwe schepen niet gereed, doch er is met zulk een spoed gewerkt, dat er veel te zeggen valt voor de theorie van de „Standard", die uitgaat van de ver onderstel liug; dat Japan zeer wel voorbereid is geweest op hetgeen thans is geschied. „Hoe plotseling de uitvoering der jongste „coups" ook heeft plaats gehad, toch kan niet verondersteld worden dat zy het kabinet te Tokio als een groote verrassiug zijn overvallen. Iets van dezen aard werd elk oogenblik mo gelijk geachtde voortdurende aan dacht, welke door hen gewijd werd aan de verbetering hunner militaire organisatie was ongetwijfeld voor een groot deel verschuldigd aan de over tuiging, dat de tyd. waarop weer naar de wapenen moest worden gegrepen, niet ver meer was." Dat er tengevolge van de genoemde gebeurtenissen in Japan groote op schudding zou heerscben en een aan zienlijk eskader naar China worden gedirigeerd, blijkt echter onjuist te zyn. De Times meent in een hoofdarti kel, dat als de Engelschen Tsjoe-sjan niet by verdrag kunnen inlijven, zy wel elders eenig Chinoesch grondge bied, vanwaar Sjanhai gemakkelijk bereikbaar is, zullen weten in te pal men. De Times heeft er niets tegen, dat Duitschland en Rusland Chinee sche havens benaderen, mits Enge land behoorlijk zyn deel krijgt. Uit Weenen wordt gemeld, dat de Hongaarsche Delegatie de voorstellen der gemeenschappelijke regeering met Oostenrijk definitief heeft aangenomen. Hierna werd de zitting gesloten. Al vorens men tot deze beslissing kwam werd nog eene resolutie aangenomen betreffende het aandeel van elk der beide landen van de monarchie in de gemeenschappelijke uitgaven en de douane-ontvangsten. De Oostenryk- sche Delogatie heeft de voorstellen van de butget-commissie aangenomen en een voorstel verworpen, strekkende om de stemming over de begrootings- wet cn de douanerechten uit te stellen tot na de vaststelling der Quoten en van het gebruik der douaGe-ontvang- sten. De begrootingswet werd daarna aangenomen. In een interview heeft generaal Weyler gezegd dat hy hoegenaamd geen hoop heeft op het slagen van de autonomie op de Antillon. De op stand zal voortduren en binnen wei nige maanden zal Spanje Cuba ver liezen. De Kamers, meende hy, moe ten niet ontbonden worden, opdat zy van de autonomie kannen afzien. STADSK8EUWS. eerste en derde pagina. Haarlem, 23 Dec. 1897. De groote schutsluizen te Spaarn dam zyn afgewerkt; het nog te ver richten baggerwerk komt deze week Stukken van den Raad. B. eu W. advisoeren gunstig op een verzoek van F. W. J. Wilde, om ontslagen te worden van de huur van een gedeelte der Varkcnmarktsteeg. De Comm. van fin. adviseert tot goedkeuring van don verkoop aan den heer J. N. Warnier alhier, van een strook grond in de Nassaustraat, a f 10.— per M2. en voorts tot goed keuring van een boscbikkiug uit don post onvoorziene uitgaven groot f 166. Voorstel van B. en W. tot uit breiding van het aantal lokalen van de Burgeravondschool en tot bet ver krijgen van een grooter teekenlokaal, waarvoor B. en W. een crediet van f 1019 verzoeken. Wijziging gemeentebelasting. In handen van de Comm. van finan ciën hebben B. en W. gesteld een circulaire van Ged. Staten, waarin de wenscbelyklieid wordt betoogd, nu reeds de regeling van het gemeente lijk belastingstelsel ter hand te ne men. De Comm. is daarvoor. De thans bestaande regeling heeft tengevolge dat slechts door een betrekkelijk zeer klein aantal belastingplichtigen het volle bedrag der te boffen percentage wordt betaald. Voorgesteld worden daarom de volgende wijzigingen: De progressie, die in de bestaande verordening eerst by een inkomen van f5100 on meer eindigde, vervalt. De belastingplichtigheid, die aan ving bij een inkomen van f 500 wordt, door bijvoeging van 2 klassen, voor gesteld voortaan te beginnen by een inkomen van f 300. By de percentsgewijze berekening der te betalen belasting wordt voor elke klasse het middencyfer genomen, onder aftrek van f 300 voor iederen belastingplichtige, van f 100 voor zijne vrouw, indien deze niet van goederen gescheiden is cn van f50 voor ieder der overige leden van het gezin. De klassen, aanvangende met de le kl. met een inkomen van f300 tot beneden f 400, springen tot ben. f 800 met elke f100 op, tot ben. f2600 met f 200, tot ben. f 3800 met f 300, tot ben. f 4600 met f 400, tot ben. f5600 met f500, tot ben. fGSOO met f600, tot ben. f7500 mot f700, tot ben. f 9100 met f 800, tot ben. f 10000 met f 900, tot bon. f 16000 met f 1000, tot ben. f26000 met f2000, tot bon. f38000 met f3000, tot ben. f46000 met f4000, tot ben. f56000 met f5000, tot bon. f68000 met f6000, tot ben. f75000 inet f7000, tot ben. f91000 met f8000, tot bon. f 100000 met f 9000, van f 100000 af elke f 10000 een klasse hooger. De comm. noemt de regeling van den aftrek liet lastigste van de ge heele verordening, daar een te lage aftrek een druk legt op de geringe inkomst en een hoogere aftrek ster ken invloed heeft op het percentage der te heffen belasting. Om zulks duidelijk te maken, wijst zy er op, dat over het jaar 1896 be vallen," zeide ik tot den advocaat, „dan zal ik gaan telegrafeeren." Met een koortsachtige haast maakte ik het telegram op, dat luidde als volgt „Hy is er. Wy komen van avond. Vertel alles aan Taras." Toen ik in het hotel terugkeerde zat do heer Pelham met een ernstig gelaat voor zich te kijken en met ge vouwen handen zyn duimen rond te draaien. Gordon liep met een woedende uitdrukking op het gezicht het vertrek op en neder, terwijl Ivan, met zyn linker elboog op tafel en zyn kin in de hand gesteund, afgetrokken met kruimpjes brood speelde. „Hoe zoudt gij dau zoo'n schurk behandelen riep Gordon woedend uit, waarschijnlijk op Kavanagh doelend. „Er zijn," antwoordde de heer Pelham nadenkend, „werkelijk een paar misdaden, die hij begaan heeft, welke de wet niet strafbaar vindt. Wy moeten hem beschul digen van valsche bandteekeningen te hebben nage maakt en op die beschuldiging laten arresteeren. Uw ontvoering is een tweede punt van beschuldiging „Och, daar denk ik niet aau," viel George hem onge duldig in de rede. „Wat is er verschrikkelijker, dan dat hy Taras van het gezicht heeft beroofd „Dat is nog niet bewezen." „BewezenWy weten, dat hy het gedaan heeft." „De bewyzen zyn sterk tegen hem, maar niet vol doende vrees ik om hem te kunnen veroordeelen." „En wanneer hij het gedaan heeft, wat beteekent daa een paar jaar gevangenschap tegenovor het ver nietigen van zoo'n taleat en het verwoesten van een leven van een man als Taras! Een hond, die Diet te vertrouwen is, legt men een muilband aan, maar Ka vanagh is nog veel slechter dan zoo'n dier; hy is een tijger." „En tijgers moeten van kant gemaakt," zeide Ivan rustig. „Waarde heeren, zou zeven jaar dwangarbeid vroeg de advocaat onderdanig. „Ik zou hem liever afranselen," viel George hem in de rede. „Maar myn waarde heerriep dc advocaat nit, ver schrikt over de plannen van zyn nieuwen cliënt, die zya stelsel geheel omverwierp. „Ja, dat is de ware manier. Ik weet er niet beters op. ik zal hem ranselen, totdat hy zoo goed als dood is." „Ik houd je aan dat „zoo goed als", want ik moet ook nog met hem afrekcuon," zeide Ivan, altijd nog met de kruimpjes spelend. „Waarlijk, heeren," zeide de advocaat op klagenden toon, „daar gij myn raad hebt ingewonnen, mag ik niet toestaan, dat gij zoo gaat handelen. Dat strijdt met de wet. Hy zou een proces tegen u kunnen beginnen." „Zooveel te slechter! Ik hoop alleen maar, dat hy zich zal verdedigen. Men kan een lafaard, die zich ge willig laat afranselen, niet naar hartelust zijn portie geven." „Gy windt u hoe langer hoe meer op," zeide Ivan. „Myneheeren. myneheeren!" herhaalde de advocaat de armen ten hemel heffend. Maar alsof hy plotseling

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1