K. Mouthaan, J. Nienouys, C- de Vries van Buren, A. D. ZurMülilen en mr. F. S. van Nierop. Deze commissie heeft het recht van assumptie verkregen, voorname lijk met het doel ook vertegenwoor digers van werkliedcuvereenigingen in de commissie op te nernen. Te Yenhuizen (N.-H.) brandde Woensdag een schuur af, waarin zich 28 varkens bevonden, die in de vlam men zijn omgekomeD. De schuur was verzekerd, de varkens niet. Te Groningen heeft een tamboer zich een vinger afgekapt met het doel uit den dienst ontslagen te worden en eene onvermogende weduwe met 6 kinderen te kunnen huwen. Hy zit iu arrest om voor den krijgsraad te recht te staan. Tentoonstelling van V rouwenarbeid. De Pall Mall Gazette bevat een artikel over de tentoonstelling van vrouwenarbeid, die in deD Haag zal "worden gehouden. De schrijver meent, en zeker met recht, dat het vraag stuk van den vrouwenarbeid in ons land nog niet zoo ver gevorderd is als in Engeland, en dat de storm vaD vooroordeel, die de pioniers begroette, in Engeland bijna uitgestorven, in Holland nog woedt. Overigens heeft hij veel verwachting van wat de ten toonstelling zal opleveren; zij is im mers „in handen van de dochters van hot Little Land of Pluck." Moordaanslag. Omtrent don moordaanslag te Win schoten meldt men nog: De schoenmakersgezel Tiddo Huis man, afkomstig van Vlaehiwedde, thans werkzaam by de wed. B. Del ger, te Ekamp, diende het vorige jaar by de weduwe Holt, die eeu sehoenmakersaffaire; aan de Lange- straat heeft. De aauleiding tot de daad is te zoeken in huwelijksvoor- stellen van hem aan de weduwe, waar an zij niets wilde weten, en terwijl zijne herhaalde aanzoeken tot een huwelijk telkens werden afge slagen, was de weduwe eindelijk wel genoodzaakt hem te ontslaan. Dit ontslag maakte den jongen man toen reeds radeloos; hy nam een groote dosis arsenicum in, en werd op raad van dr. Van Olm naar liet academisch ziekenhuis te Groningen getranspor teerd, welke inrichting hy echter na ecnige dagen weder hersteld kon verlaten. Zyne liefde was hiermede echter niet uitgedoofd, want dikwijls trachtte hij haar te treffen. Zoo be vond hij zich dan Dinsdagavoud ook weder te Winschoten, en doolde tus- schen acht en negen uur, iu zenuw achtige spauning eenige malen dooi de Langestraat. Herhaaldelijk drei gementen uitende, loste hy toen reeds eenige revolverschoten. De maré chaussees werden gewaarschuwd, en toen deze kwamen, ontnamen ze iiem zijn revolver en brachten hem naai de kazerne, waar ze H. voor dien nacht logies verschaften. Toen by echter Woensdagochtend uit zyn gevangenschap werd ontsla gen, was zijn eerste gang naar den heer Pothuis, ijzerhandelaar, waar hy een nieuwe revolver uitzocht, deze laadde en er mede aan den haal ging. Hij richtte nu zijn schreden naai de woning van mej. de wed. Holten ging deze binnen. Gelukkig was de weduwe niet in de kamer en kon nog tydig voor den waanzinnige gewaar schuwd worden. Aan den tegemvoor- digen knecht van de weduwe moet hij toen gevraagd hebben, waar de vrouw zic-h bevond en toen deze zei- de: hier niet. trok H. zyne nieuwe revolver en zeide; „anders was deze: voor haar. maar nu zal ik hem zelf maar nemen", stak den loop in den mond. trok af en viel voor de voeten van den doodelijk ontstelden knecht neder. Ook wordt beweeid, dat hij op de weduwe heeft gesehoten, met den uitroep: „Jij eerst en dan ik!" maar dat het schot miste. Door dr. Van Olm is hy verbon den en op diens advies naar hetaca- dem. Ziekenhuis te Groningen ver voerd. Ergerlijke dierenmishan deling. Een inzender schrijft in de Limb. Koerier: Naar ik verneem heeft Zondag in een herberg op de Heerlerbaan een gevecht van een das met houden plaats gehad. Tal van honden, van dichtbij en van verre, zoowel groote als kleine, zag ik naar de plaats van het gevecht leiden, om huu krachten met die van den das te meten. Juist druk ik dat misschien niet uit, omdat van meten hier weinig sprake kan zyn, daar de das eiken keer dat hy moet opkomen, met een yzeren tang in nek of rug vastgehouden en neer gedrukt wordt, om zich door don aan de beurt zynden hond te laten be springen. Toch ziet de das kans om zich nog te verweren, en de honden komen dan ook meestal deerlijk gehavend uit het strijdperk, zelfs vallen er soms dooden, zooals Zondag ook nog moet gebeurd zijn. Doch ook de das heeft veel te lijden en wordt zóó gebeten, (lat hy by het einde van de worste ling, die een geheelen dag duurt, veel gelijkt op een vormloozen klomp! Deze gevechten moeten hier in den omtrek veel voorkomen men beweert zelfs eiken Zondagdaarom geloof ik dat liet niet overbodig is om in uw veelgelezen blad er eens met nadruk op te wijzen, dat deze dierenmishan deling by de wet verboden en straf baar gesteld is. Koloniën. Het vonnis van den raad van justi tie te Macassar, waarbij de beer P. H. Valberg wegens misbruik van vertrouwen tot twee jaren gevange nisstraf veroordeeld werd, is door bet hooggerechtshof vernietigd, en be klaagde van het hem ten laste ge legde vrijgesproken. In de „Singapore Free Press,, on der het opschrift „Het Macassar-schandaal" leest de „J.-B." daaromtrent het volgendei „Acht maanden zijn noodig geweest, om tot. deze conclusie te geraken, en de beklaagde heeft al dien tijd in de ge vangenis doorgebracht. Wy kunnen deze zoo trage en voor de belangen van een beklaagde zoo wreed onver schillige wijze van doen van rechters niet anders noemen dan een „schau- daal", en verheugen ons er over, op deze zaak indertijd de aandacht te hebben gevestigd." „Of het hierbij blijven zal schryft de J.-B. - dau wel of de heer Val berg zich by zijae regeering (de En- gelsche) over de ondervonden behan- deliug beklagen, on schadevergoeding eischen zal, zal de tyd moeten leeren, maar in elk geval heeft de zaak aau onze rechtspraak in het buitenland geen goed gedaan, en is daar ander maal wantrouwen tegen onze justitie opgewekt. Ea het is te vreezen, dat de langdurige preventieve hechtenis, welke ook voor Europeanen hier .re gel is, eerlang tot ernstige internatio nale moeilijkheden aanleiding zal geven. „Moge dit geval er nu eindelijk toe leiden, dat daartegen maatregelen ge nomen worden. Gelijk vroeger reeds in dit blad is aangetoond, moet de voorloopige invrijheidstelling onder borgtocht ook hier ingevoerd worden, en moet het ophouden regel te zyn, dat de preventief gevangene, onver schillig het motief dat tot de aanhou ding deed hesluiten, gedurende het geheele, lang gerekte strafproces iu de gevangenis blijft vertoeven, wat bijna ook het lot van den Pa- dangschen koopman geweest zou zijn. Preventieve hechtenis kan niet wor den afgeschaft: bij eukelegewichtige misdrijven zal het altijd noodig zyn, den verdachte tijdelijk zijn vrijheid te benemen, maar by de meeste an dere misdrijven moet preventieve hechtenis groote uitzondering blijven, en niet dau bij evident gebleken noodzakelijkheid worden aangenomen. Uit Ampenan is dd. 16 November aan de „Locomotief" onder meer ge schreven „Met eenige verwondering las ik het bericht van de „Boer. Courant", als zou het minder veilig wezen op Nar- mada cn een bezoek aan die plaats minder raadzaam wezen, wijl er zich een menigte ontevredenen verzameld had. „De vorige week ben ik zelf er nog geweest en heb toen ook nog eenige kampongs doorgewandeld, doch ik ontdekte niets verdachts. Ook eergis teren niet, toen ik er opzettelijk heen ging met het doel mij van het al of niet juiste vau genoemd bericht te overtuigen. Ook toen kon ik niets verdachts ontdekken. De bevolking was bezig met haar gewone werk zaamheden en toonde evenmin door handelingen als woorden een kwalijke gezindheid. Vermoedelijk heeft de be richtgever de bevolking die ging offe ren, voor kwaadwilligen aangezien of lydt hy aan een sterke verbeeldings kracht. De gezondheidstoestand is tenge volge der voortdurende warmte iets minder gunstig. Vooral komen in de laatste dagen meer koortsgevallen voor. Uit Telok-Betong schrijft men aan het „Bat. Nbld." Het wordt haast de vijfde maand, dat we dag en nacht niets anders te zien en te ruiken krijgen, dan peper en nog eens peper. Vau de Ommelan den alleen worden dagelijks 400 tot 500 picols aangevoerd, waar de cultuur van de zwarte soort in de margas Wailima en Poegoeng en in nog eeni ge kampongs uitstekend gedyt, ja zelfs bloeiend is. Do geplukte oogst be draagt reeds het drie-vierde van de geheele productie; het kan nog an derhalve maand duren voor alles af- geloopen is. De prijzen biyven station- nair en varieoren van f 16 tot f 16.50, alleen voor extra goede qualiteit wordt f 16.75 betaald. In de afdeelingen Bemangka, Ka- timbaDg, Sepoetih en Sekampong gaat men nog ijverig voort met den oogst binnen te halen. Het grootste gedeeite is voor Batavia bestemd. Alleen die van Bekampong wordt door teBoekadana gevestigde, gemak kelijker te bereiken haudelaren van Palembang opgekocht, en met kleine prauwen daarheen vervoerd en inge leverd by agenten van te Singapore canteerende firma's. De peper kostte Boekadana slechts f 12, hoogstens f 12.50." De correspondent te Batavia seint onder dagteekening van Vrijdag: De hoofdingenieur van het mijn wezen Fennema is in het Poso-meer op Celebes verdronken. Het blad teekent daarbij aau: De heer R. Fennema, die by een 1 mijubouwkundig onderzoek in den omtrek van liet Poso-meer zoo droe vig om bet leven gekomen is, beeft zich als ambtenaar eu als weten schappelijk man verdienstelijk ge maakt. Zijn voornaamste arbeid od weten schappelijk gebied heeft bestaan iu zyn medewerking aan de geologische kaart van Java, waaraan achten een half jaar gewerkt iseen atlas van 26 bladen op een schaal van 1 200.000, één overzichtskaart in twee bladen, schaal 1 500,000 cn 22 bla den met detailkaarten op grooter' schaal, profielen, schetsteekeningcn, enz., met bybehoorenden tekst in twee deelen. Prof. Kan zeide van dit werk in het Tijdschrift van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genoot schap, 1896: „Doch dit alles" (geolo gische en aardrijkskundige onderzoe kingen door den dienst van het mijn wezen) „staat in belangrijkheid verre achter by het feit der voltooiing van do geologische kaart van Java dooi de verdienstelijke myningenieuis dr. Verbeek en Fennema. Het was my vergund, eenige bladen, detailbladen, teekeningen en profielen van dat prachtige en degelijke werk in te zien" Maar ook aan den verderen weten- sehappelyken arbeid, die door het mijnwezen in Nederlandseli-Iudië, in samenwerking met de hoogleerareu in de geologie te Leiden, Utrecht en Amsterdam" verricht wordt, had Fen nema zijn aandeel. Zoo gaf hij in 1SS7 in het Jaarboek v. It. mijnwe- zen een „topografische en geologische beschrijving van het noordelijk ge deelte van het gouvernement „Burna- tra's Westkust", met kaart 1500.000 profielen en schetsteekeningcn. Het Poso-meer, in het hart van Celebes, res. Menado, gelegen, is in den laatsten tijd beter bekend ge worden door den tocht van de ge broeders Sarasin (Zeitschr. d. Ges. f. Erdkunde te Berlijn 1X94 en 1895; ook Encyclopaedie van Nederlandsch- Indië p. 825). Het meer is bijna zoo groot als het meer van Genève en in het midden zeer diep, de vaart op het meer is gevaarlijk: op een kilometer afstand van den oostelykeu oever hadden de gebr. Sarasin met zooveel golfslag te kampen, dat een van de booten omsloeg. Het gebergte ten noorden van het meer bestaat uil kristallyne gesteenten en is zeer rijk aan kwarts. RECMTSZ^KEsa. Moord te Rotterdam. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond Donderdag terecht P. C. H., 15 jaar oud, groenteboerknecht en B. de R., 20 jaar, timmermansknecht, bei den te Rotterdam. Hun wordt teu laste gelegd, dat zy in den nacht van 2—8 October jl. te Rotterdam in de Zandstraat iu vereeniging en gelijk tijdig moedwillig den" Eugelschman Frederic Lewis hebben mishandeld, tengevolge waarvan hy is gestorven. Uit het geneeskuudig rapport van dr. P. H. Bimon Thomas en dr. W. van Krimpen bleek by de door ben gehouden lijkschouwing, dat de wond het gevolg is geweest van een steek met een scherp snijdend voorwerp, die een hevig uitwendig bloedverlies heeft veroorzaakt. Tien getuigen werden in deze zaak gehoord, meest bewoners der Zand straat. De geneesheeren persisteerden by hun uitgebracht rapport. Op do vraag van den verdediger mr. J. C. Astro aan den geneesheer, of by eventueele spoediger hulp er meer kans had bestaan op het behoud van het leven van het slachtoffer, werd geantwoord dat die mogelijkheid zeer klein is te noemen. Dr. van Krimpen was van oordeel, dat door te weinig oordeelkundige be handeling van het slachtoffer onmid dellijk na het ongeval, de dood is ver haast. Bekl. bekende op een betreffende vraag van den president, mr. Bon vin, den noodlottigen steek te hebbea toe gebracht. Het mes, ter terechtzitting aanwe zig, bleek een soort broodmes te zyn van bijzondere grootte. Na het verhooren van nog eenige getuigen eischte het O. M. tenslotte tegen den eersten beklaagde een ge vangenisstraf van drie jaar en tegen den tweeden eene van twee jaar. Jeugdige dieven. Voor de Amsterdamsche rechtbank zijn Donderdag door het O. M. tegen drie jeugdige dieven gevangenisstraf fen van 1, 1 en 1 jaar geëisclit. De diefstal was gepleegd ten nadeeleeener weduwe, die de deur barer woning open had gelaten. Een kistje, waaruit f163 werd genomen, wierpen zy weg; eenige schouwburgloten, waarvan zy de waarde niet vermoeddenlie ten zy slingeren, later werden deze papieren door spelende kinderen ge vonden en een horloge met nog ander goud en zilver wierpen de jongens in het water. Het veronachtzaraeu der schouwburgloten deed de verdediger op onwetendheid en ontoerekenbaar heid der knapen pleiten. GEMENGD NIEUWS In haclielijken toestand. Verleden week was een troep kleine kinderen uit Freiburg in Zwitserland aan 't spelen geweest aau den voet van een borg. Toen de kleintjes tegen den avond naar huis wilden keeren misten zy een meisje van twee on een half jaar. Er werd den geheelen nacht gezucht, maar te vergeefs. Den vol- geudeu middag om twee uur, vond men het kind aan de takken van een boom hangen. Het meisje was opeou heuvel gekropen, was 'er afgevallen, en haar kleertjes waren aan de tak ken blyven haken. Zoo bracht het armoedig gekleede wicht meer dan 24 nnr door. toru-iil 7u:q-h- mictfo nn i vroor. Het lichaam was dan ook ge- heel verstijfdde menschen die het vonden hielden 't voor dood. Maar een dokter wist het meisje in een uur tijds uit den bewusteloozen toestand op te wekken. Eene moedige daad. Toen Dinsdagavond de geestelijke B. te Brussel ooi half t waalt zich naar zyne kamer begaf, hoorde hij voet stappen in zyn tuintje voor het huis. Argwaan krijgende, ging hij de meid roepen en beval haar zich onmiddel lijk te kleeden en in de gang te ko men. De geestelijke begaf zich daar na onmiddelyk naar benoden en hoorde daar, hoe men beziur was de voordeur open te breken. Haastig gaf hij de inmiddels toegeschoten dienstboclo de noodige instructiën omtrent het een en ander, dat haar te doen stond. Hij zou de deur opentrekken en eeu der in brekers trachten te grijpen; zy moest dau zoo snel mogelijk hulp der po litie inroepen. Plotseling opende hij na de voor deur en voor de dieven van hun ver bazing waren bekomen, bad hij reeds éen hunner bij de beenen gegrepen en op den grond doen tuimelen. De priester, die over een vrij groote hoe veelheid lichaamskracht beschikt, tilde den inbreker op en drong lmra de gang in; de dienstmeid ijlde naar de dichtstbyzynde politiepost en toen de noodige hulp kwam opdagen, werd de dief van den geestelijke overge nomen. De andere inbrekers, door een pa- nischen schrik aangegrepen, hadden intusschen het hazenpad gekozen, met achterlating van een groot breekijzer. Mijnongeluk. Er heeft een mijuongoluk plaats gehad in de schacht „Kaiserstuht" te Dortmund, waarbij naar de Dort muncler Zeitung tot dusver vernam, 16 personen gedood en 7 zwaar ge wond werden. Opstand op Labuan. Een expeditie van vijftig man der Borneo-politie rukte op 13 Dec. op tegen het versterkte fort vau den rebel len-hoof' lui iu Balie!". De expeditie werd echter genoodzaakt terug te trekken. Adjudant Jones en zes Sikhs werden gedood, zeven man der politie- troepen gedood. Een mooi laad. De Duitscho gouverneur vau Oost- Afrika is verrukt teruggekeerd van eeu tocht naar Oehehc en beant woordt de vraag, of die streek kan gekolo niseerd worden, evenals generaal von Schele eu kapitein Prince, bepaald bevestigend. Het is een heerlijk berg land, waarin men alles terugvindt wat er schoons en opwekkends is in het Duitsche woudgebergte; frissche berglucht, hcerljjke vergezichten over groene heuvels en vlakten, maag delijke wouden, een ondoordringbaar struikgewas \an varens bramen en thoeja en in elk dal helder bronwa ter. Als men twee Hartzen naast elkander plaatst en deze dubbele bergketen dan tienmaal verlengt, kan men ongeveer begrijpen, zegt hy, hoe het groene bergland Oehehe er uit ziet. De groote vraag is echter, of er geen moeraskoortsen heerschen, en zoolang de gouverneur hierop niet' onvoorwaardelijk nceri durft zeggen, moet. men zich niet te veel voorstel len van het kolonisatiewerk. De Japanners te klein. Een curieus besluit van den keizer van Japan. De souverein in bet uiterste Oos ten heeft bekend gemaakt, dat hy niet tevreden is over de lengte van zyn onderdanen vergeleken bij de an dere volken zyn de Japanueezen slechts klein. De Keizer heeft zich, na over eenstemming met zijne ministers, voor genomen te proclaraeeren, dat zijne onderdanen zooveel mogelijk vleesch moeten eten om dikker en langer te worden. Een zeemonster. Men kan tegenwoordig in het mu seum van natunrlyke historie te Dront- heim een reusachtige poliep bewon deren, die onlangs op 75 kilometers ten noorden van die stad gevangen werd. Een visscher was daar kalm aan het roeien toen plotseling een lange arm zich achter aan zijn vaartuig vasthield. Hevig ontsteld sprong de man op en tegelijk klemde een tweede arm zich aan de boot, waarbij deze in gevaar kwam van om te slaan. Toen begreep de visscher, dat hij met een poliep te doen had en zocht zyn heil in de vlicht. Te dien einde nam hy de riemen weer op en begaf zich, zoo snel als de zwaarte van het aan de boothangende zeemonster toeliet, weer naar den oever. Daar kon hy, door twee makkers geholpen, zyue boot op liet strand trekken en tegelijk de poliep, die nog altijd niet had losgelaten en die eerst losgemaakt kon worden, nadat men haar met steenworpen had gedood. Het afzichtelijke dier, welks lange armen 3.10 M. lang waren, werd aan het museum verkocht en staat daar op spiritus. Men kan verzekerd zyn, dat tegen een monster van die grootte een mansch niet met eenige kans op overwinning zou kunuen worstelen. Een lucifersmackine. Edward Lock wood te Oswego heeft nu eene machine in w erking, die zeker het nieuwste is op liet gebied vau lucifers. dö minuut, eiken slag 60 houtjes snydendc of 10.800 lucifers per minuut gelijkstaande met 6,480.000 per dag van 10 uren, dat is 225 gros van 114 doozen, die 200 lucifers bevatten. De machine snijdt do houtjes, doopt ze in de paratinc, was of zwavel en brengt ze voor de machine om de doozen te vullen, die daarna het deksel er op doet. Zij zijn dan gereed om ver pakt te worden. Bil 200 slagen per minuut kan rncu zelfs rekenen op 250 gros per dag. VARIA. In het poliÜelmreau. Zo hebben mijn portemonnaie ge stolen, riep een dame van middelbaren leeftijd hot politiebureau binnentre dende. Wil u zoo goed zijn mij te zeg gen waar het gebeurd is zeide de inspecteur beleefd. In een winkel op dc Hoofdstraat en ik weet dat liet gedaan is door eeu mao die naast mij stond. Hoeveel was er in? Dat weet ik niet meneer. Het gebeurde zoo. Ik ging uit om een paar inkoopen te doen. Ik stak mjjn portemonnaie bij mij toen ik van huis ging. En toen ik wilde betaien was zy weg. Er zat zoo ongeveer 12 gul den in. Zou die persoon van plan ge weest zijn u te bestelen Ja, dat zal zoo wel zijn. Weet u zeker, dat u de porte- mounaie by u liadt Ja. En is u er van overtuigd, dat u haar niet verloren heeft. Ziet u me soms voor gek aan, meneer, riep zij verontwaardigd. Als ik zeg dat ze myn portemonnaie ge stolen hebben, dan weet ik wat ik zeg. Dat hoop ik mevrouw. Op dit oogenblik vioo/ eon kleine jongen het politiebureau binnen met een poi temonnaie in de hand. Hier is uw geld moe. Wy hebben het achter op de piano gevonden toen u weg was en Baar stuurt rae u ach terna' naar den winkel en nu ben ik hierheen gekomen, omdat zo in den winkel zeiden dat u naar de poliiie was. De dame cn do inspecteur keken elkander twee giconden aan. Toen kreeg zy een kleur. Toen zei hij, dat hij blij was dat zij bet geld terug had eu toen antwoordde zij Als ik liet niet terug had zou ik liet hier zeker niet teruggekregen heb ben. U wou niet eens gelooven dat liet gestolen was, Dit is zekor. als ik ooit weer iets verlies hier kom ik uooit weer. Literarische kout. Eerste dame. Kent u Ibsen Tweede dame. Neen, hoe .doet u dat? IMGEZ0K3EN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Johannesburg28 Nov. '97. Wel Ed. Heer Redacteur! Met. opneming van onderstaande in uw geacht blad, zou u my zeer ver plichten. By voorbaat zeg ik u myn dank. Taalbonden. Als lezer van 't Haarlem's Dag blad kwam my 't lange en uitge werkte stuk van den heer Bmit Kleiue, bestuurslid van de „Alliance Frangaise", afd. Haarlem/onder 't oog en ik kon niet nalaten naar aan leiding daarvan, 't een en ander op te merken. Ik wil niet ingaan op de godsdien stige en geografische uitweidingen in dat artikel, noch op de aanvallen van 't PredikbeurtenbUid, die tegen ge noemde „Alliance" zyn gericht, aan gezien ik deze niet gelezen hebbende inmenging dus overbodig is. Do „Alliance Frangaise" is eeu lou ter taal- en letterkundige vereeniging, in wier hoofdbestuur lieden van aller lei geloofsbelijdenis en van allerlei geloofsschakeeringen zitting hebben. Blechts zy zijn lid van de vereeni ging, die tot beoefening en versprei ding van de Fransche taal en lette ren buiten Frankrijk willen mede werken. Dat de Fransehen huu taal willen uitbreiden, is even natuurlijk als dat Hollanders, Engelscheu, Duitschers en andere natiën dit doen. De taal houdt een volk in stand. Waar een volk zijn taal gesproken] ziet, zendt 't zyn zonen, die daar door hun vestiging, de taal verder helpen verspreiden, maar vooral in stand houdendoor die kennis der taal, in eenig deel der wereld, ontstaan han del en nqverheid en welvaart. Of door den handel de taal der Engel- schen over de geheele wereld werd verspreid, óf door de taal de handel in verschillende oorden werd opge wekt, 't. feit is, beide werken hand in hand, en de Engelscheu zien met voldoening hun taal overal gesproken, t Spreekt van zelf dat elk Frausch- man zich by een taalbond aansluit, die uitbreiding van zyn moedertaal beoogt, dat elk Engelsc-hman, Hol lander of Duitscher evenzoo handelt. Althans, men kon 't verwachten van menschen, die vaderlandsliefde hebben, en hun taal waardeereu. De „Alliance Frangaise" te Parys, die hare afdeeiingcu over de gtheele wereld heeft, ook te Haarlem, zag zyn Waren dit allen Franschen? Of afstammcliugeu daar vau Of waren 't personen, die Fransch wilden leeren? Of personen, die 't wei „goed von- deD staan" er ;id van te zyn? Niets is zoo noodzakelijk dan om ta len te kennen, om overal thuis te kun nen zijn, verstaan te worden eu te verstaan. Onze eeuw eischt veel en wee dengene die te kort scniet. Zyn kring is beperkt, en dit wordt dage lijks gevoeld. 't. Is dus volstrekt niet myn bedoe ling af te keuren, lid te zijn vau een taalbond, die beoefening beoogt van een taal, die de moedertaal niet is. Integendeel. Dat zei ik boven. Maar dan moet 't alleen oefening gelden en aanleeren dier taai. Is eeu Hollander lid van ecu bond, die beoogt <ïe En- gelsche taal uit te breidenEeu Franschman van een bond die voor oogen beeft de Hoikindsche taal te verspreiden over de wereldDie dat is. verloochent zyn stam. zyn taai, zijn nationaliteit. Ik wenschte te vragen of alle leden van de ..Alliance Frangaise", die met 't goede doel iu hun kwaliteit als Hollander lid daarvan zijn, ook lid van eeu Hullandsehen taalbond zyn? Immers 't ligt zoo voor de hand. Verspreidt uw eigen taal, houdt die iu stand, beoefendan eeu aiulere taal door lid te worden van een vreem den Taalbond. „'t Algemeen Nederlandsch Ver bond", de eenige groote, pflicieele Boud tot handhaving en verbreiding der Nod. taal, hoeveel leden telt dit in Haarlem, die ook van de „Alliance Frangaise" lid zyn Laat ik de lezers met een enkel woord inlichten over dat verbond, dat in éen Bond wil vereenigen alle krach ten, welke de Nederlandsche stam over de wereld beschikbaar heeft voor den strijd tot handhaving van zijn zelfstandigheid, zyn taal. Het verbond wil by al de ver uit elkaar wonende stamgenooten 't be wustzijn van stameenhcid wekken, en gevoel van stamsolidariteit doen ont staan. Het is werkzaam voor de hand having, de verbreiding van onze ge meenschappelijke moedertaal: sticht of ondersteunt Nederi. leesbibliothe ken, begunstigt, den Nederl. boekhan del, bevordert Ned. Kolonisatie en wil op iedere doelmatige wyze de geldelijke en stoffelijke belangen van onzen stam behartigen. Alle toetreders ontvangen gratig Neerland-ia, maandschrift door de ver eeniging uitgegeven, waardoor zij op hoogte gehouden worden van den taal strijd over de geheele wereld. 11 Juli '96 word 't opgericht, op't 23e Nederl. congres te Antwerpen, onder bestuur van de H.H. Bchaep- man, prof. J. te Winkel, dr. Muller, Marcellus Emauts, prof. Buitenrust Hettcra. baron Aug. de Maere. prof. Obrie. Jul. Tabbe. Pol de Mont. Jo- han Kesler. Tnans telt 't duizenden leden in Noord en Zuid-Nederland, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Rusland. Pcrzië, Bau Francisco, Cu- ragao, Transvaal. Oranje Vrijstaat, Kaapkolonie, Portug. Angola. Java Sumatra. Suriname, Zwitserland, Oos tenrijk, Italië, Denemarken, China, enz. enz. President Kruger is eerelid. Voor Zuid-Afrika werd een Afd. gesticht, daar haar ledental 't sterkst was. Jo hannesburg alleen 250. 't Algemeen secretariaat is in Gent H. Meert, „villa Jan Frans Willem" voor Zuid Nederland. J. J. B. v. d. Chys jr, te Delft voor Noord Neder^ laud, voor Duitschland W. J. van Heusden Berlijn, voor do Yereenigde Staten, hoofdsecretariaat C. J. B. v. d. Duys te Sommcrville, voor San Francisco J. Kooiman, voor Curacao J.Hamelberg, voor Zuid-Afrika Tem merman, Oudschans Deutz te Jo hannesburg, Aberson te Pretoria, Vil- joeu te Potchefstroom, Kruger te Krugersdorpvoor Oost-Iudië Beau- eher op Java, voor Midden-Azië v. d. Klauw in Perzië, voor China Speel man te Shanghai, voor Suriname Juda te Paramariho. Zeker niet oubeteekenend. geachte lezers voor zulk eeu jong verbond. Op 't 24e taal- en letterk. Congres te Dordt, in Augustus, traden toe Prof. Kern, Prof. Paul Frederick, Dr. Engelenburg Pretoria. 't Betaamt lederen Nederlander, Hol lander. Vlaming, Zuid-Afrikaan van Ned. Bloede, die zolfstaudigheidsge- voel bezit en iets voelt voor zyn taal, door zyn toetreding 't Genootschap in zyn streven te steunen. Zoo wordt de vereeniging een machtig organisme waarvan de werkzaamheid ten goede gedyt voor onzen stam. Eu de kostca 1 Begunstigers betalen in eeus ten minste f50 plus 25 ct. porto. Beschermende leden betalen eene jaarüjksche bijdrage van f 5 en porto Leden ten minste jaarlijks f 1.25 benevens verzendingskosten van het maandschrift. Haarlemmers die dit leest, draalt niet, steun uw taal door lid te wor den. en helpt uw eigen taal verbreiden en handhaven, terwijl ge daarom toch andere talen leeren kunt, onderhouden door u aan te sluiten bij vreemde taalbonden. Lezers laten deze weinige gegevens u opwekken, en helpen den Bond in ruimer kring bekend to maken. Laat u als lid inschrijven by onzen secretaris te Delft, den heer v. d. Chys Jr. Hy zal tevens bereid zijn u i'n te lichten. K. H. F. C. OUDBOHANB DENTZ. Seer, van V „Alg. Ned. Verb.", Afd. Johannesburg. Ainbt. N.Z. A.B.M. Postbus 751. Johannesburg, 28 Nov. '97.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 7