MANASSE, ADVERTENTIËN. Schouwburg-Haarlem. Hoilandsch Tooneelgezeischap De kuische Jozef. Nieuwjaarswensch, Nederlandse!) Opera-Gezelschap Paggfêa&Gi. „VEREENIGING." ÜTSÜÉE, VEREENIGING". Populair Concert,' Abrani de Winter, Ie UITVOERING J. M. SCHMIDT, (Magazijn: „De Gouden Bril"). PHOTOGRAPHIE. J. C. v. d. LIST, by den heer Romeny belette te schel len, door dezen van' zich afgestooten werd, waarop hij de slagen heeft toe gebracht. De geneesheer daarentegen beweert, dat hy de aangevallene is. Welmoet by, toen hy werd aangevallen, den stok van den regent doorgebroken en met het eind van een gedeelte teruggeslagen hebben. Hoe dit zy, het was een ernstig gevecht dat Dinsdagavond in de ge neesheerskamer is geleverd, zoo zelfs dat de geneesheer „moordriep. Nog in de gang werd het voortge zet, waarna een paar bedienden, die toeschoten, ten slotte een einde aan de schermutseling maakten. De zaak is door den geneesheer in banden der justitie gesteld. De voorzitter van de centrale com missie voor de Parysche tentoonstel ling, baron Michiels van Verdnyneu, heeft Woensdag te Tilburg eene be spreking gehouden met wolfabrikan ten aldaar, over liet bijeenbrengen van een collectieve inzending van fa brikaten der Tilburgsche nijverheid ter expositie te Parys. Er is een comité benoemd, dat zal trachten het denkbeeld te verwezen lijken. REGHTSZ&KEM. Verwond. In den nacht van 17 op 18 Sept. werd in de Ridderstraat te Amster dam een bloedig tafreeltje afgespeeld. Een zekere De Gelder kwam dron ken thuis, in een stemming om met een ieder ruzie te makeu. Dat onder vond eerst zijn dochter, die wat laat van baar dienst kwam, en later de vrouw dos buizes ook. Een oude man, bewoner van het benedenhuis, trachtte de verhitte gemoedereu tevergeefs tot kalmte te brengen. Scheldend werd by door de Gelder uitgeleide gedaan naar beneden. Halverwege de trap gekomen sroegde zich een ander per soon by den dronken man. Het was zyn zwager, genaamd Karreman. Men wierp elkaar eerst over ea weer scheld woorden toe, raakte toen handgemeen en om het pleit te beslechten trok Karreman waarschijnlijk zyn mes en stak er zijn bloedverwant mede in den rug, zoodat een bloedende wond ontstond. Zooveel is zeker dat de vrouw van De Gelder en ook een voorbijganger De Gelder boorde schreeuwen: „O, zwagertje, je steekt me". Volgens de verklaring van bekl. heeft hy, op bot hooien van die be schuldiging, zich dadelijk opgemaakt naar het politiebureau aan den Mon- lolbaanstoren. Onderweg wierp hy, naar een getuige gezien bad, iets weg, en uit verschillende bewyzeu bleek dat bet 't mes was. Tegen bekl. werd een gevangenisstraf van 8 maanden geëischt. Mr. Westerman, de verdediger van beklaagde, pleitte vrijspraak, aan gezien niet bewezen was, dat bekl. het raisdryf zou hebben gepleegd. Uitspraak over 1-1 dagen. GEMENGD NIEUWS Afkeurenswaardige houding. In Brussel kan men zich terecht beklagen over de houding van sommige klassen der bevolking. Bewyze dit bet volgende bericht uit BrusselDaar was brand uitge broken in een timmerwinkel, die zich in den beginne ernstig liet aanzien. De brandweer was spoedig ter plaatse en heeft zorg gedragen, dat bet onheil tot een beperkt terrein bepaald bleef. „De houding van het publiek was schandelijk", zegt de ..Etoile". Eene gcheele wijk was met vernieling be dreigd en de nieuwsgierigen, in plaats van het verleenen van hulp gemak kelijk te maken, werkten dit van het begin af tegen. Een onderofficier van de grenadiers, Peeters genaamd, die hielp om het moedwillige publiek op een afstand te houden, bekwam een messteek in den rug en een in de rechterhand. Peeters, zich gekwetst voelende, wilde den vermoedelyken dader grij pen, maar nu ontstond er een hevig gedrang; bet. publiek begon den on derofficier uit te jouwen en de schul dige kon in het gewoel de vlucht nemen. Peeters werd door den geneesheer der brandweer verzorgd. Toen is een piket grenadiers opgedaagd, dat het publiek bij middel der geweerkolven op eerbiedigen afstand beeft weten te houden. Belgische spoorwagens. Het Handelsblad van Antwerpen deelt over de nieuwigheden in de in richting van do Belgische spoorwa gens liet volgende mee: „De eerste klasrytuigen zullen niet geheel worden afgeschaft. Zy zullen Ui ven -ijden in de groote internatio nale treinen en in de binnenlandsclie treinen tusscben plaatsen van groot verkeer, als Antwerpen-BrusselrBrus- ael-Luik, Brussel-Oostende, enz. Niets is echter nog hierover beslist. „Iets nogtans is zeker: de rytui- gen le klas in gezegde treinen zullen al het wenschelyk gemak aanbieden. Zy zullen gemaakt worden in den zin der rytuigen van de bed-wagODS, het is le zeggen dat zy aan de begoede reizigers al de pracht van de kleine salons en de gemakkelijkheden, welke de personen 'van zekeren ouderdom vooral wenschen te vinden, zullen verschaffen. De pry zen zullen in alle §oval niet veel verhoogd worden, in- ieu men zelfs de bestaande niet be houdt. „De tweede klasry tuigen zullen ver beterd worden; zy zullen voorzien worden van rugleuningen en banken met opgevulde kussens; zy zullen, behalve de pracht, zoo gemakkelijk worden ingericht, als de tegenwoordige le klas rytuigen, welke op do kleine lijnen onder dit opzicht te wen schen laten. De reizigers zullen ook meer op hun gemak zyn in die nieuwe 2e klasrytuigen, want men zal maar acht reizigers in plaats van tien, in elke afdee.ing toelaten. Meer dan waarschijnlijk zal de prys der 2e klas niet verhoogd worden. Onverkwikkelijk. Een onverkwikkelijke verkooping had dezer dagen in Covent Garden te Londen plaats. Een belangrijk aan tal geconserveerde mensehenhoofden werden daar in tegenwoordigheid van een groot publiek, voor geen gering gedeelte uit dames bestaande, aan den meestbiedende verkocht. Nieuw Gui nea, Nieuw Zeeland. Ashanti, Cen- traal-Ainerika, Maoriland en andere verre streken hadden bijdragen gele verd tot de verzameling van de meest uiteenloopende schedels en geta toeëerde en kunstmatig bereide hoof den van wilden die onder den ha mer kwam. Onder de mensehenhoof den trok de trotsche kop van een Indiaansch opperhoofd de alcemeene belangstelling. Uit het hoofd waren alle beenderen verwijderd, alloen de huid, op bijzondere wijze geprepa reerd, was gebleven en wel in zulk een uitmuntende conditie, dat het ge laat de uitdrukking van voor de ope ratie behouden tiad. Door de verwij dering van het been was het hoofd evenwel tot minder dan de helft der oorspronkelijke grootte ingekrompen, zoodat men een prachtig gemodel- leerden poppekop van mahoniehout met lange zwarte haarstrengen meende te zien. Dit haar zag er zoo glanzend, zuiver en soepel uit, alsof het pas zorgvuldig gewasschen en opgebor steld was. Een dame kocht een getatoeëerde Maorikop uit Nieuw-Zeeland voor f 225. Schedels van inboorlingen uit Nieuw-Guinea en Nieuw-Zeeland gin gen weg voor f 12 a f AO, terwijl het hoogste bod voor een zondorün/ ge- vormden schedel van een der tot (ie kleinste menschenrassen beboorendo inboorlingen van Nieuw-Guinea f85 bedroeg. Bovendien werden nog vele andere interessante dingen verkocht, tomahawks, dolken en dergelijke moordwapens die meer geld opbrach- i ten naarmate ze meer door meuschen- bloed veroorzaakte roestvlekken ver toonden. Ook drinkkommen vervaar digd van mensclienscliedels vonden liefhebbers en liefhebsters. Het laat ste nummer der veiling was betbyna 6 voet booge geraamte van een thans geheel uitgestorven reuzenvogel uit Nieuw-Zeeland, welk skelet f 600 opbracht. De zaak Dreyfus. Er is belangrijk nieuws in de Drey- fus-zaak. In de eerste plaats heeft het parket dor Seine den rechter Ber- tulus opgedragen een instructie te openen tegen Mathieu en Léon Drey fus wegens pogingen tot het ornkoopen van een ambtenaar. Naar het schijnt, worden zij, meldt ..de Temps", beschul digd van in 1891 aan kolonel Sandherr geld te hebben aangeboden, wat door Mathieu Drevfus ontkend was tegen over de inlichtingen dienaangaande door de weduwe van den kolonel en den heer Penot aan de Soir gegeven. Men zal niet vergeten zyn. dat het bericht is vermeld volgens het welk Mathieu Dreyfus mevrouw Sand- herr, de Soir eu Penot ter zake van deze beschuldigingen wegens laster zou vervolgen. In deze kwestie zijn de rollen thans omgekeerdMathieu en Léon Dreyfus worden aangeklaag den in stede van aanklagers. De commandant Ravary had zich met bet geval bezig gehouden. Hy deelde aan den procureur der republiek de door hem op dit stuk ingewonnen inlichtingen mee, en dientengevolge werd aan Bertulus opgedragen voors hands een officieus onderzoek in te stellen, in den loop waarvan hij ver scheidene malen met den rapporteur van den eersten krijgsraad een onder houd heeft gehad. Er werden getuigen door den rechter gehoord en hunne verklaringen door "den commissaris van politie Bernard gestaafd. En thans is de instructie van officieus officieel geworden. Van welken aard zyn deze getuigenverklaringen geweest en hoe zyn ze gestaafd vraagt men natuur lijk. Het parket zwijgt echter als een mof. Woensdagmiddag is Mathieu Drey fus van half een tot kwart voor vieren door den rechter van instructie op het paleis vaD justitie verhoord. Matiiieu Leeft Demange. den advocaat van Arton, zijne verdediging opge dragen. Zijn broer Léon was op dat oogen- blik te Mühlhausen, en kou Woensdag nog niet te Parys zijn. Onder de getuigen die de rechter Bertulus moet hooren, zyu verschei dene officieren. Een groote aardbol in bet klein. By den Paryschen gemeenteraad is een verzoek van Elisée Reclus inge komen om by het Trocadéro, by ge legenheid van de tentoonstelling van 1900 te Parijs een aardbol te mogen oprichten met een oppervlakte „en re- lief" en een middellyn van 26 meters. De concessie wordt voor tien jaar ge vraagd tegen een jaarlyksche buur- som van 5000 francs en het afstaan van een percentage der entree's aan de gemeente. De globe wordt geherbergd in een gebouw ter breedte van 4f en ter hoogte van 63 meters. In de tusschen- ruimte van 10 meter die opzy rond om den bol vry blijft, zullen trappen en liften gebouwd worden, toegang verleenende tot overloopen en rust plaatsen, vanwaar men een goed over zicht kan hebben. Ook komen er uia- raina's en panorama's ter meerdere opluistering bij. De commissie uit den gemeenteraad adviseert met aanbeveling van enkele wijzigingen en beperkingen van on dergeschikt belang tot het verleenen van de vergunning. Hertog Karl Theodor van Beieren die incognito als graaf van Banzmet zyne familie de wintermaanden in Biskra (Algerië) doorbrengt oefent ook daar zyne oogheelkundige prak tijk uit. De hertog houdt zyu gewone spreekuren, en uit heel Algerië en Tunis komen ooglyders by hem ge nezing zoeken. Breach of promise. Een grappig rechtsgeding is dezer dagen te Frankfort beslist. Voor een jaar waren op kerstmis in een vroo- lijk gezelschap o. a. een ongehuwde dame van 52 jaar en een jonggezel van 65. Er werd over trouwen ge sproken en daarbij kneep de oude heer het 52-jarig meisje in de wang met de woorden„Ja, ja, met jou trouw ik nog!" De bedaagdeschoone vatte die woorden als ernst op, maai de oude heer bleef doof voor baar aanmaning om zyn „trouwbelofte" te houden. Het kwam tot een proces, waarbij de juffrouw eisebte óf een huwelijk óf 5000 mark schadevergoe ding. In alle instanties werd het pro ces doorgezet en nu onlangs is het afgeloopen met een ontzegging van den eisch, nadat de oude heer beëedigd had, dat hy enkel een grap bad uit gehaald en geen der weinige baren op zyn hoofd aan een trouwbelofte gedacht had! Een roman-proces. Te Parys is een proces gevoerd over een roman. De zaak heeft zich aldus toegedragen. Voor eenige jaren werd in Zuid- Frankrijk een smidsleerling smoorlijk ve-liefd op een jonge dame, «lie op een buitengoed woonde, waar hij eens gewerkt, had. B ij verzuimde geen ge legenheid om haar te zien en toen hij elders een betrekking had gekregen, sloop hij 's avonds den tuin binnen om de aangebedene, die zelve nooit op hem gelet had, nog eens uit de verte te bewonderen. Hij wierp toen in zijn extase een tuinstoel omveren op liet gedruisch kwamen de bedien den toesnellen, die, een persoon ziende vluchten, hem voor een dief hielden en op hem schoten. De arme jongen kreeg een schot in de borst en bet duurde lang vóór hy hersteld was. Hij moest toen nog terecht staan we gens huisvredebreuk en werd tut een kleine boete veroordeeld. Daardoor kreeg bet geval rucht baarheid en de romanschrijver Chaperon maakte zich van bet geval meester om er een lang verhaal uit te spinnen, dat aldus eindigde dat de verliefde jongeman stierf aan zijn wond, maar eerst nadat de jonge dame getroffen door zooveel liefde, hem haar hart had geschonken en de re dactie der Figarodie meer feuilletons van Chaperon geplaatst had en ook dezen roman had aangenomen, wei gerde de plaatsing toen zij na de le zing aan het eind was gekomen, dat zy voor de jonge dame van het wer kelijk gebeurd geval, uiterst stuitend achtte. Chaperon beweerde echter geheel vrij te zyn in de wyze waarop hy zyn verhaal wildeiukleeden, dat slechts in enkele opzichten met het vermelde proces overeenkwam. Hij eisebte daar om naleving van het contract of scha devergoeding. De rechtbank van Parys stelde hem in bet gelijk, en overwoog o.a. dat een schrijver wel verplicht is levende personen te eerbiedigen, maar dat men hem niet mag verhin deren zyn stof gedeeltelijk aan bet werkelijk leven te ontleenen, als maar niet blijkt dat hy bepaalde personen heeft bedoeld. De Figaro werl daar om veroordeeld 2000 francs schade vergoeding te betalen. De directeur kwam in hooger be roep en nu heeft, bet hof te Parys de vorige week het vonnis vernietigd. Ook dit rechtscollege erkent bet recht van den romanschrijver om aan rechts zaken zijn stof te ontleenen, maar op deze voorwaarde, dat hij het private leven van levende personen eerbiedigt en bun geen daden toeschrijft die hun eer aanranden. De lezer, die een ver slag van liet rechtsgeding lieeft. ge lezen, kan niet weten wat in zulk een roman waarheid of verdichting is en dat geldt in dit geval van de ont- knoopiug. Hierdoor heeft de schry ver zich vergrepen tegenover de jonge dame op wie de smidsjongen verliefd wasen als de Figaro den roman had afgedrukt, zou het blad vermoe- del yk zyn vervolgd wegens beleedi- ging. Inderdaad was dan ook de va der dei- jonge dame in appèl mede opgetreden, om verbod van elke open baarmaking van deu roman te eischen. Het Hof beeft daarom den eisch van den heer Chaperon ontzegd en dien van den vader toegewezen. Het incident met de Grieksche oor logsschepen die by het verlaten van de golf van Ambracia uit bet Turk-' sehe fort Previsa werden beschoten, is bijgelegd. Toen de schepen voor- bijstoömden, was eerst met los kruit geschoten. De Grieksche bodems stoomden rustig voort, maar weldra weerklonken twee schoten en fio'en twee granaten voorby den boeg dor j schepen. Daarop draaiden de G riekscbe schepen by. Van Tarfcsche zyde werd het ge val opgehelderd als een misverstand en aan de overheid van Previsa be vel gegeven de Grieksche schepen ongehinderd te laten passeeren. Daar mede is het incident gesloten. Haïti. Te Port au Prince, de hoofdstad van Haïti, zyn Dinsdagavond 800 hui zen in de asch gelegd,Waaronder vier magazijnen, een hótel en een kerk. Drieduizend irienschen zyn dakloos. Deze ramp werd Woensdagmorgen nog gevolgd door een aardbeving, die eenige minuten aanhield. In den bo dem zyn vele scheuren ontslaan, doch menschenlevens zijn niet te betreuren. INQEZO^OE» Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de copy} niet aan den inzender terug gegeven. Een wandeling. Terwyl ik Zaterdagavond een be zoek bracht aan iemand, die in 't meer oostelijk gedeelte onzer gemeente woont, buiten de Amsterdamsche Poort, zag ik daar iets gebeuren het- geen zeker wel vermelding verdient. Ter linkerzijde van de Arast. Vaart i liggen de werkpl. des H. 8. M. en op dat terrein staat (zooals men ray zeide) bet zoogenaamde administratie gebouw met de achterzijde naar de Vaart en hiervóór Staat weer een af rastering (zooals aan de beestenmarkt er een staat). 'Pusschen het adm. gebouw en deze afrastering staat nu weer in alle wind en wêer een groote menschenmassa. Ik dacht, (niet wetende wat daar te doen was) dat daar markt of zoo iets werd gehouden, doch misgerekend. bij nadere informatie bleek 't mij spoe dig, dat ik niet op «ie hoogte was. Ik vroeg dan ook iemand (die mei «le kraag van zyn jasje omhoog, zijn pijpje stond te rooken. tevens kijkende naar de sigaren, die daar by een nachtlichtje verkocht worden, wat daar toch wel te doen was, (wijzende op «lat groote gebouw,i. Daar wordt uitbetaald mijnheer, was 't antwoord. A, zoo..! en gebeurt, dat dan in de open lucht? wantik zie toch al die menschon buiten staan. Neen, mijnheerde uitbetaling zelve geschiedt binnen voor een loket, maar wy moeten buiten wachten. Zoo, zoo, maar dat. is toch uw eigen wil niet waar u kunt toch wel binnen slaan Wel neen, mijnheerft. lijkt wat, daar binnen kunnen hoogstens 20 menschen staan en dan nog wel achter elkander, want een gedeelte van die ruimte wordt, nog gebruikt: om te schrijven en dan moet er ook nog piaats over blijven voor een oppasser, die daar heen eu weer loopt, om té zorgen, dat allen in de rij blijven. Maar dat is toch verschrikkelijk, en ais het nu sneeuwt of hagelt of regent? Welnu mijnbeer dan staan wy even goed buiten. En hoe lang duurt dat dan wel Drie kwartier mijnheer, van 6 tot kwart voor 7, dan is alles afgeloopen. Maar dat is goed om ziek te wor den en hebben jelui dan geen dok ter? Jawel, mijnheer, wel 2, maar die krijgen bun geld in een enveloppe of hei wordt hun thuis gebracht, zooals dit bij de lioogere ambtenaren ge schiedt. dus die voelen van de koude niets. Doch laat ik u zeggen, dat bet eigenlijk aan de dokters niet ligt, maar aan den Chef der werkplaats eti aan den Chef de bureau. Maar ik zou aan dien chef dei- werkplaats vragen of hy het geld zou willlen laten uitbetalen, zoo als dat b.v. bij Krüpp te Esschen geschiedt, daar krijgen de menschen 'i in de fa briek en behoeft niemand te wachten, neen niemand. Nu mijnheer, dan zyn ze daar zeker beter op de hoogte met de gezondheids leer dan hier, en, volgens mijne mee- mng heel wat menseh lie vender. Doch ik wil u iu 't kort even toelich ten, hoe hier de zaak in elkander zit, hoewel ik op moet, letten want aan stonds is het mijn beurt om geld te lialeD. Zie bier 'dan mynheerreeds lang is uit den boezem der werklie den een stem opgegaan om aan dezen ongelukkigeo of liever gebrekkigen toestand een einde te maken, doch dit is steeds zonder resultaat geble ven. Wy hebben nu onlangs weder een adres ingediend met 820 handteeke- ningen aan den Chef der Werkpl., doch deze is wel zoo (beleefd) en geeft daarop niet eens antwoord, iets wat volgens myu domme verstand zal ik maar zeggen, niet strookt met de regelen der gewone opvoeding, laat staan dus voor iemand, die zooais men zegt, ziot u. (ik weet bet niet) hooger "onderwijs heeft genoteo en wat de Chef «le bureau betreft, ook dat is een man, die in 't geheel, niet alleen niet met zijn tikl mee gaat, maar totaal van dat soort zaken Diets afweeten deze moet gezegd hebben, dat de uitbetaling op geen andere wyze mogelijk is en aan dat advies; scnynt onze Chef zich te houden, j anders begrijp ik er ten minste niets j van; bet is toch zoo klaar als de dag dacht my. Wie is die Chef dan der Werkpl. i O, dat is mijnheer S. Maar die zal toch dunkt my wel zoo verstandig zijn, om, wanneer jelui hem fatsoenlijk iets vraagt, liet zy per adres of mondeling naar hem toe gaande, jelui dan toch fatsoenlijk een antwoord te zenden of te woord te staan Dat zou u misschien doen, mijn- lieer, maar onze chef niet, dat weet ik wel. U behoeft my niet te gelooven, maar u kunt liet aan het geheele bestuur van Archimedes vra gen eu dan zal u hooren, dat zy geen antwoord op hun adres hebben terug ontvangen en dat is nu al 9 weken zegge negen. Ook spreekt u van zelf naar den chef te gaan of aanspreken doeli dat gaat maar zoo niet, dan moet men eerst aan deu opzichter in wiens afdeeling men is, gaan vragen of hel goed is en als die inziet, dat hij er kwaad by kari, dan mag je niet, zegt hy 't is goed, dan kan jo gaadi Maar als jo dan tocli zoo maar naar hem gaat, o. dan zegt de ge dresseerde portier «lat hij je niet mag laten gaan, als je geen bewijs van je opzichter kunt loonen. Neem mjj echter niet kwalijk myn heer, het is mijn tyd, dus wil ik u groeten. Nog een oogenblik, goede vrind, bier steek eens op eii als je nog een oogenblik tyd hebt zou ik gaarne je naam hebben. Neen mijn heer, dat doe ik niet. want als ze er achter komen, dar. ik den waren toe stand aan de buitenwereld bad be kend gemaakt, kreeg ik zeker den een of anderen tijd myn ontslag. U kunt daarvoor gerust zyn, goede vrindHet is mij alleen te doen om zoo er nog meer van dat soort toe standen zijn, ze dan in de courant te plaatsen, want dergelijke misplaatste toestanden moeten'aan de wereld be kend worden, dan krijgt bet publiek een beter oordeel cu zullen zij inzien, dat de werklieden mot ten onrechte klagen, dus, verti ouw op my. ik zal uw' naam ten allen tijde verzwijgen. Nu dan is het my goed. Ik heet en woon Goeden avond mijnheerGoeden avond vrind, dank je wel. Ik stond verbaasd zoo iets te ver nemen en bad mij niet kunnen voor stellen, dat aan zoom groote inrichting met. een chef en 2 doctoren aan 't hoofd, dat daar zulke misplaatste toe standen konden bestaan. Eu ik vertrouw, dat elk weldenkend burger die een menseh nog even boven ecu hond stelt, met my zyne afkeuring zal te kennen geven over zulk een onmensclielijke handelwijze, want on- menschelijk noem ik het om ongeveer 1100 menschen gedurende een half uur of 3 kwartiers in weer en wind te laten staan en dat uit, ik kan niet anders zeggen als Onwil. U mynheer de Redacteur, harte- Ijk dankende voor de opname heb ik de eer te zyn uw getrouwe abound: Een opmerkzaam wandelaar Directie: B. BARENDSK. Zaterdag (Nieuwjaar) i Jan-1898 Blijspel in 3 Bedrijven. Lachsucces. Lachsucces. 1) A A II X A vervaardigd door den Heer A VER BAD KN. Voor te dragen door den lieer A. VERHAGEN en Mevr. E. VAN BEEM—Kapper, in het karakter-van Thomasvaer en Pieternel. Aanvang 8 uur. Balcon f 1.25. Stalles en le Loge f 1,Parterre f 0.75,2e Loge 10.50, Gaanderij f0.25. Onder artistieke leiding van déti Heer ARTHUR SKI DEL. Zondag 2 Januari 1X98, Groote Opera in één bedrijf. Muziek van IMËTRO MASCAGNI. Gevolgd door: (PALJAS.) Muziekdrama in 2 bedrijven. Muziek van R. LEONCAVALLO. Aanvang 7'/ï uur. Balkon f 1,50; Stallesenle Loge ft Parterre 10.75; 2e Loge lOOO; Gaanderij f0.25. Orkest onder leiding van den Heer KRIKNS V A R I A. Nu, wat zegt u van liet con- t? Het is verbazend wat zoo'n piano kan verdragen! Er is één ding van uw tafel, zei eeu reiziger tegen den kastelein van een klein restaurant, dat niet over troffen wordt door de beste hotels van Amsterdam. Zoo? vraagt de verrukte kaste lein. En wat is dat dan? Het zout, mijnheer! In het grafgewelf van de Kat lie draal van de H.H. Petrus en Paul us te Petersburg, waar de Czaren van Rusland begraven worden, staan twee kaarsen, die altyd brandend worden gehouden eene aan het hoofdeinde en een andere aan het voeteinde van den Czaar, die het. laatst begraven is. Deze kaarsen, die vervangen wor den als zij bijna uitgebrand zijn, heb ben gestadig' gebrand sedert, de be grafenis van Alexander 11 in 1881 en werden in 189-1 verplaatst aan het hoofd- en het voeteinde van den voor- laatsten Czaar, waar zy zullen blijven, totdat er een andere Czaar sterft en begraven wordt. Een wacht van be ambten, in half militair kostuum, is altyd op post om de kaarsen in orde eu brandend te houden, met strikt be vel er nooit, een te laten uitgaan. Het heilige vuur van Beneran, in een tempel in hot dorp Oodwada, in lndië, is 1200 jaar brandend gehou den en elk jaar een Mekka voor dui- zende bedevaartgangers. Talrijke legaten zijn vermaakt tot verlichting van graven en grafgewel ven. Het merkwaardigste daarvan is dat van Dr. Tyler en zyu vrouw, van Massachusetts.'Niet tevreden ter ruste gelegd te worden in lijkkisten, die, naar men zegt, elk 1000 pd. st. heb ben gekost., hebben zy eene som na gelaten, die besteed moet worden aan electrisch licht, om gedurende de eerste 100 jaar hunne graftombe te verlichten. lu lndië brandde altyd een lampje van aardewerk in de graven van «le fakirs of heilige mannen. De graftombe van Tippoo Sahib te Seringsapalam wordt door een aantal zilveren lara- pen verlicht. Tweederlei val. In zekeren schouwburg werd een nieuw stuk opgevoerd, dat met glans viel. Toen in het tweede bedrijf ge durende de alleenspraak van een der tooneelspelers het fiasco zyn toppunt had bereikt, viel ongelukkig een groot stuk kalk van bet plafond, midden onder liet opgewonden publiek, en zeker zou er een paniek ontstaan zyn, als niet de tooneelspeler zoo gevat was geweest het publiek met luider stem toe te roepen Stelt u gerust, beeren en datnes, dat is niet het eerste stuk dat hier valt! Concertzaal Sociëteit I Januari (Nieuwjaarsdag) Abonnement fa. Introductie 50 Cent. 2e Symphonie v. Beethoven. Viool oio M. v. d. T A X D- Concertzaal Sociëteit 1 Januari (Nieuwjaarsdag) met medewerking van den Hol- landschen Karakter Komiek Eerelid v. verschillende corporation. In de volgende nummers: 1. De Barbier van Wouten. 2. De Archivaris. 3. De Baanveger. Entree 25 Cent. Aanvang 8 uur. Opening der deuren 7 uur. van de Haarlemsche Afdeeling der Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst, op Woensdag 5 Jan. 1898, in de Concertzaal der Sociëteit »Veukkniging", des avonds ten uur precies. Dramatisehes Gedicht in 3 Scènen van Fiuedrich Hf.gar. Voor Soli, Koor en Orkest. ALGKMEEXE REPETITIE op Dinsdag 4 Jan. a.s. dos avonds ten 7 uur. Leden en donateurs der Maat schappij hebben tot dit Con cert vrijen toegang met eene Dame. Opticien. A M STER DAN. Groote specialiteit in goed geslepen BRILLEN. LORGNETTEN enz Spreekdag in Haarlem, des Dins dags. ten huize van den Heer A. WEILL, Kruisstraat X<>. 41. Het beste adres om zich goed en goedkoop te laten Dhoiographeeren is bij Parklaan No. 4. 7 net afgewerkte Alb.-portr f l. Kabinetportr., alle genres Ö.50

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 7