Derde Blad BKHOORBNDE BIJ HAARLEM'S DAGBLAD VAN Maandag 3 Jan. 1898. BINNENLAND Uit do „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot hoogleeraar aan de Polytechnische school, J. Krans, ci viel ingenieur, te Groningen, oud-hoog leeraar in de waterbouwkunde aan de universiteit te Santiagotot buiten gewoon adelborst bij de Koninklyke Nederlandsche marine-reserve, de heer C. Lieuwen. Benoemd met ingang van 1 Maart 1898, tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Barneveld, D. J. G. Belmer, thans in gelijke betrek king te Ravesteinmot ingang van 1 Maart 1898, tot directeur van he: post- en telegraaf kantoor te Worraer- veer, J. Muus Jr., thans in gelyko betrekking te Dieren. Benoemd in het bestuur van het waterschap de polder van Linden, te Linden, tot voorzitter G. Clooster- mans, tot leden A. J. Bardoel en If. Peters, en tot secretaris-penningmees ter W. A. Cruysentot gezworen van den Dintelpolder, gemeente Din- teloord, J. J. Blommerde, beide ge legen in de provincie Noord-Brabant; in het bestuur van het Ambacht van Westfriesland, genaamd de Vier Noorder Koggen, tot dijkgraaf mr. C. P. Donker, en tot heemraden, vanwege den Medemblikkor Kogge P. de Boer Arieszoon en vanwege de Hoogwouder Kogge J. de Jong; in het bestuur van den Hondsbossche en Duinen tot Petten, tot hoogheem raden, wegens de Schager en Niedor- per Koggen J. Breebaart Kz., we gens Waterland J. Wildschut, en K. Ohj Dz.beide gelegen in de provin cie Noord-Holland tot dijkgraaf voor de polder Anna Jacoba, in de provincie Zeeland, jhr. P. H. A. Martini Buys. Eervol ontslag verleendaan mr. W. C. J. Alpherts, op zijn verzoek, als lid van het college van regenten over de gevangenissen te Breda, on der dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen diensten. Benoemd tot lid van voormeld col-! lege van regenten mr. C. L. M. E. J. E. baron Spejjart van Woerden, offi cier van justitie bij de arrondisso- ments-rechtbank te Breda. Directeur Telegraafkantoor Amsterdam. Bij Koninklijk besluit met ingang Aan 1 Mei 1898: aan den heer H. van Eek, op zyn verzoek, eervol ont-, slag verleend als directeur van het telegraafkantoor te Amsterdam, met dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem aan de lande be wezen en is benoemd tot directeur van het telegraafkantoor te Amster dam, H. W. L. Leur, thans in ge lijke betrekking to Utrecht. Onlangs is door den heer F. W. Hesse Fz. Sanitary Engineer, Dam rak 68. Amsterdam, een douche in den handel gebracht onder den naam van Sanitary douche. Deze douche is voor ieder gemakkelijk te gebruiken, omdat men daarin de temperatuur van het water regelen kan naar gelang van de behoefte des gebruikers. Het is niet noodig ze aan de wa terleiding te bevestigen, daar men ze in het bad, onder de Geijser of kraan vullen kan. De ontlating van het wa ter geschiedt alleen daardoor, dat men met "den vingor op een knopje drukt. Wij kunnen ieder aanraden deze douche te gaan bezichtigen daar de heer Hesso gaarne bereid is deze dou ches aan ieder te laten zien, die er eenig belang in stelt. Deze douches zijn zeer goedkoop en daar zij in de fabriek van den heer Hesse vervaardigd worden, kunnen zij op iedere verlangde grootte ge maakt worden. Op het gebied van baden heeft de heer Hesse een zeer groote sorteering, evenals op het gebied van closet-in richtingen waarvan er in het magazijn verscheidene in werking staan. Op het gebied van baden, closets, gasornamenten enz. is er zeer veel te zien en men kan daar het nieuwste vinden wat op dit gebied te verkrij gen is. Eene ovatie. Ter eere van zyne benoeming tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, werd den heer mr. F. Was, burgemeester der gemeente Leiden, Donderdagavond eene luisterrijke se renade gebracht door de kapel van de stedelijke schutterij. Ruim een 20-tal vereenigingen van allerlei aard, met hare vaandels, had zich aan de ovatie aangesloten. Eene onafzienbare menschenmassa, dank vooral ook het uitmuntend weder, be woog zich op den Nieuwen Rijn, woonplaats des geridderden, en in de omliggende wijken. Naar wij vernemen, is een der voor naamste hotels nu reeds verhuurd aan de Duitsche ambassade, die het tijdens de kroningsdagen zal betrek ken. Als huurprijs voor die enkele dagen is ons het bedrag van f 16.000 genoemd. Men wil uit deze maatregelen der ambassade afleiden, dat Z. M, de Kei zer van Düitschland in persoon de kroningsfeesten zal komen bijwonen. Necl. Dagblad. Naar men verneemt, heeft zich te 's-Gravenhage een comité gevormd om een blijvende hulde tot stand te brengen aan de nagedachtenis van den minister van staat mr. J. Heems kerk Az. Letteren en Kunst. Kunst. De door „De Nieuwe Muziekhandel te Amsterdamte ondernemen con- corten, te geven door het uit 80 per sonen bestaande Shottish Orchestra Directeur Willem Kes, zullen plaats hebben op de volgende data: Utrecht 1 Februari in Tivoli. Amsterdam 2 Februari in het Con certgebouw. 's-Gravenhage 3 Februari in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen. Arnhem 4 Febrgari in Musis Sacrum. Dordrecht 5 Februari in Kunstmin (Middagconcert). Rotterdam 5 Februari in „de Doele". Haarlem 6 Februari in de „Ver- eeniging". Als solist zal aan de Concerten medewerken de Violist Kosman vroe ger concertmeester van bet orkest van Lamoereux te Parijs. RECHTSZAKEN. Smaad. Voor de rechtbank te 's-Graven hage werd gisteren behandeld de zaak tegen den heer J. J. V., apotheker te Tiel, handelende onder de firma N. Verweij en Co. aldaar, welke firma het uitsluitend recht heeft tot verkoop van de bekende kinadruppels van dr. de Vry. Aan beklaagde werd smaadschrift ten laste gelegd, gepleegd jegens den heer J. M., directeur-apotheker der naaml. vennootschap Centr. Apotheek „De Ooievaar" te 's-Gravenhage, door in Het Vaderland van 10- 11 Oct. 11. een ingezonden stuk te doen op nemen naar aanleiding vanle. een te voren in genoemd blad opgenomen schrijven van dr. De Vrij, die daarin de door „De Ooievaar" verkochte kinadruppels van Verwey als niet de echte, afkeurde en 2e. een daarop door den directeur-apotheker van „De Ooievaar" gegeven antwoord, mede in Het Vaderland opgenomen, en in welk ingezonden stuk door be klaagde o.a. het volgende werd ge schreven „Hoe het mogelijk is, dat uw praeparaat is afgekeurd, kunnen wy slechts op tweeërlei wijze verkla ren le. u hebt een goed praeparaat gebezigd en daar water bijgedaan, om er zoodoende meer geld van te maken 2o. u hebt een ander extract van an deren naam en van tweede qualiteit, voor goede waar trachten te verkoo- pen." Aanleiding tot de zaak was dat dr. De Vrij een fleschje „kinadruppels van dr. De Vry" by „de Ooievaar" had doen koopen en bevondeu had dat dit niet de door hem als echt verklaarde kinadruppels (zoogenaamd china- liquida) bevatte, maar slechts een extract van minder gehalte inhield,1 terwijl het toch voor „echt" in „De Ooievaar" werd verkocht— gelykDon- derdag door een der getuigen (een oud-apotheker te Delft, die voor dr. De Vrij een fleschje kinadruppels in „De Ooievaar" had gekocht) ter terechtzitting werd verklaard. De heer M., directeur-apotheker van „De Ooievaar", verklaarde als getuige, dat deze vennootschap de kinadruppels ontving van de apothe kersfirma Verwey te Tiel, door mid del van een tusschenpersoou, die even wel niet genoemd werd. Voorts hield deze getuige vol, dat door hem nooit het z.g. extract voor china liquida werd verkocht. Beklaagde beweerde, dat de heer M. door het verkoopen van extract voor de echte kinadruppels en door advertentiën in de couranten een smet had geworpen op dea naam van de firma Verwoy, die daardoor schade leed, welke bewering door dr. De Vrij en bovenbedoelden oud-apotheker werd bevestigd. Substituut-officier vau justitie mr. Van den Brandelcr betreurde het, dat hier een strafvervolging was veroor zaakt. „Het Openbaar Ministerie had te vergeefs gepoogd partyen tot verzoe ning te brengen. Voorts betoogde de subst.-officier, dat beklaagde geen ver oordeeling zal kunnen ontgaan. Erkend moge worden dat bekl. door de han delwijze van den heer M. dreigde schade te zullen lijdenhy had niet temin in zyn boosheid tegenover de heer M. dezen 0|>zettel\ik geknoei ver weten, verdacht gemaakt van medi cijnen met water "te vermengen, ten einde meer voordeel te genieten, en dit terwyl de heer M. zeer wel te goeder trouw kan geweestzyn, eerstens omdat hij de medicijnen niet reehts- streeks van de firma Verwey ontving maar van een tusschenpersoon, zoodat niet bewezen is, dat hy van dien per soon wel do echte waar verkreeg, en tweedons omdat in de apotheek van „De Ooievaar", vergissing moge lyk is geweest in het opplakken van étiquetten of óverschenken van de kinadruppels in kleine fleschjcs, het welk niet door den heer M. maar door diens personeel geschiedde. Evenwel meende het O.M. dat ook „De Ooie vaar" er in deze niet zonder kleer scheuren afkwam. "Want al moge er van kwade trouw en opzettelijk knoeien niet gebleken zyD, er werd toch voor echte kinadruppels verkocht een extract van geringer waarde. Voor bekl. werd eene boete van f50 of 5 dagen hechtenis geëischt. Uitspraak 13 Januari a.s. GEfftENSD NIEUWS De zonsverduistering in Cliina. De Chineezen zien de toekomt don ker in. De drie honderd acht en vijf tig millioen langstaarten die er (by benadering) in China wonen, zyn op heel enkelen na zolfs in gewone gevallen al niet erg gerust als er een zoneclips aan den gang is; pardon, als de nydige draak zijn klauw uit steekt om de zon naar boneden te halen maar de zonsverduistering, die over een week of drie ten deole ook in China zichtbaar zal ziju, is nog heel wat onrustbarender. Ze komt juist op den Chineeschen nieuwjaars dag, en hoe kan zulk samentreffen anders uitgelegd worden dan als een zeer slecht voorteeken? Het zou niet de eerste keer zijn, zooals ieder uit zyn geschiedenisboek jes weten kan, dat zulk een natuur verschijnsel indirect invloed uitoefent op de wereldhistorie. Zal de zonsver duistering van 22 Januari 1898 de oplossing van de staatkundige crisis in het verre Oosten verhaastcu Ge wichtige vraag. We hebben vroeger al iets mede gedeeld over do belangstelling die deze eclips opwekt in de wetenschappelijke wereld. lu Europa zal men er weinig van zien: alleen in het zuiden en oosten van ons werelddeel is nog een aanzienlijk deel van de zonneschijf verduisterd bij het opgaan van de zon, op 22 Januari. Maar in het grootste gedeelte van Azië kan men het ver schijnsel tamelijk goed waarnemen. Eu het Chineesche jaar begint met den aanvang der maand (maaudom- loopstijd) waarin de zon in het teeken van de Visschen overgaat, d. i. 22 Januari 1 De verduistering is „totaal" in een smalle [strook tnsschen de Afrikaan- sche kust, over den Indischeu Oceaan en dwars door Voor-Indië, tot aan het Himalaja-gebergte. Naar de gunstig gelegen plaatsen in Yoor-lndië bege ven zich verscheiden Engelsche en Amerikaansche expedities van weten schappelijke mannen, die deze zeld zame gelegenheid aanerypen om de nog zoo raadselachtige omgeving van de zon te doorvorschen, terwyl het felle licht dat die omgeving anders overstraalt, door de nïaan, als een ontzaglijk scherm, wordt tegengehou den. Fransche sterrenkundigen zullen een paar punten bezetten aan de Afri- kaansche kust. De maanschaduw treft do aarde het eerst aan de Niger, op llo NBr. en 9o O.L. Gr., en verlaat den aard bol in den omtrek van Peking, ze doorloopt dien afstand in slechts vyf uur en zeven minuten. Maar gelukkig voor de Chineezen, en misschien voor den wereldvrede, is de zonsverduiste ring, buiten de smalle strook die wy zooeven aangeduid hebben, slechts gedeeltelijk. VARIA. In zyn „Curiositeiten uit do school wereld" geeft P. J. Blom eenige ver makelijke staaltjes uit opstellen van Amerikaansche schooljongens of ant woorden op vragen aan diezelfde leer lingen gedaan: Taalkunde. By 't begin van alles moet men hoofdletters gebruiken. Een uitroepteeken is iets dat ver bazing veroorzaakt. Haakjes zetten de dingen apart, dus hebben zo gewoonlijk niets met den zin te maken. Een voornaamwoord is een woord, als we geen zelfst. naamwoord kun nen krijgen. Alle zinnen zyn enkelvoudig of verward. Rekenkunde. Een tiendcelige breuk is er een met een punt. Parallel loopende lynen zyn lijnen die elkaar nooit kunnen ontmoeten vóór ze ineenloopen. Een cirkel is een ronde, rechte lyr met een gat in 't middeu. Een vierzijdig figuur is een trape zium 't welk de algemeene naam is voor een vlieger. Geschiedenis. Columbus wist, dat de aarde rond was, omdat hy een ei op de tafel balanceerde. Benjamin Franklin is het mooiste voorbeeld van een zelfgemaakt, man, dat do Amerikaansche geschiedenis aanbiedt. Hij begon zyn loven als kaarsenmakersleerling en stap voor stap werd hy een groot Genie. Generaal Washington is beroemd om het Washington monument. De Middeleeuwen vallon in tus- schen de Oudheid en het Nageslacht. Hendrik de Achtste was beroemd als een groot weduwnaar Lady Jano Gray bestudeerde Grieksch en Latijn en een paar dagen later werd zij onthoofd. Koningin Mary tronwde met den dolphyn. Cromwell is niets anders dan een parallel met Bonaparte. De ongelukkige Karei de Eerste werd ter dood gebracht en nadat hy onthoofd was, hield by het omhoog

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 9