En dat juist beeft de autoriteit noodig. Zonder dat was de autoriteit geen autoriteit, dan had de autoriteit geen autoriteit, dan was zij overbodig. En dat mag niet. Autoriteit moet er wezen. Eén van die voorschriften is deze, dat bet gemeentebestuur eene lijst aanlegt van de uamen der bewoners, die voor bet verleenen van inkwartie ring en onderhoud in aanmerking ko men. welke lijst jaarlijks wordt her zien. 'n ".oede 3o jaar terug is dus ook hier tulk eene lijst aangelegd, vol gens de wettelijke bepalingen aange plakt, telken jare herzien en van die herziening by aanplakking mededee- ling gedaan, zonder dat iemand er naar mkeek of zich er om bekreunde, dat zijn naam op de lyst voorkwam. Maar dit jaar verandering van tooneel. We r eene herzieniugslijst aange plakt aan het Stadhuis, aan de zijde var; het hoofdbureau van politie. Maar welk eene lijst Eene reuzenlyst. Zij begint aan de Groote Markt en eindigt bijna by het Paud. He: is eene slang; eene witte, zwart gespikkeld. El zy zit daar nu reeds 4 wekeu. Dag aan dag, zoolang het daglicht het toelaat, staan daar oud eu jong, man en vrouw, te zoeken in bet ge- wirrewar van straatnamen en huis- nommers en afdeelingen, of hun eigen naam en hun eigen woning er op voorkomen. De ongewone lengte van de lijst brengt onrust, teweeg. Ta. het moet iets bijzonders wezen. De zotste veronderstellingen wor den gewaagden weer verworpen. Daar krijgt één uit den hoop een idée. Dat moet het wezen. i)e kroningsfeesten zijn in aantocht, zoo goed als het geheele leger zal dan wel in Amsterdam en omstreken tegenwoordig moeten zyn; Haarlem krygt daarin ruim zijn aandeel, dus in Augustus 1898 krijgt ieder Haar lemmer inkwartiering. Daarom is die lijst zoo lang Die veronderstelling van eergiste ren werd gisteren halve zekerheid, heden is zy tot een feit uitgedijd in den volksmond. En velen, denkend aan huti schra len inventaris, maken zich ongerust tegen het kroningsfeest. Zy weten niet, op welke wijze zy in staat zullen zijn, den in te kwar tieren krijgsman te geven wat hem toekomt. Al te maal Doodelooze vrees! Het is waar. de lijst is lang, erg lans-. Doch dit is een gevolg hiervan, dat door de nieuwe wet op depersoneele belasting geheele arbeidersbuurten, wier bewoners vroeger niet voor het verkenen van inkwartiering in aan merking kwamen, thans daarvoor wel in aanmerking moesten worden ge- bracDt. Een verband met de aanstaande kroningsfeesten bestaat in 't geheel niet. Die lyst wil dus geenszins zeggen, dat ai degenen, die er op voorkomen, in 1898 inkwartiering zullen moeten verschaffen. Met hunne namen zyn enkel de be staande inkwartieriDgsregisters aan gevuld. Wij hebben zelfs hooren verluiden, dat wanneer liet verleenen van inkwar tiering hier blijft voortgaan op dezelfde wijze als in de laatste 20 jaren het gevai was, het wel 60 a 70 jaar kan duren, voordat ieder Haarlemmer die op de lijsten voorkomt, eene beurt zal hebben gebad. Oaze stadgenoot de heer A. Tol is benoemd tot tijdelyk onderwijzer aan schooi letter B in de Öpaarnwouder- straat met ingang van 1 Jan. Blijkens een advertentie in een vo rig nummer beeft het magazijn de Kindervriend van den heer Bern. J. Kerkhof, zich voorzien van een ruimen voorraad artikelen op. het gebied van versiering en verlichting die by de aanstaande feesten op 31 Augustus dienst kuunen doen. By vroegtijdige bestelling verleent de heer Kerkhoff aan aannemers van versieringen bijzondere conditiën. £3E$8@ÉE9£LAIflD Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd ds. H. Pierson, directeur der gestichten Talitha itümi, Bethel, Bteenbeek en Magdaienahuis, te Zot ten tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Benoemd bij het personeel der mili taire administratie tot le-luit.-kwar- tierm., by zijn tegenwoordig korps, de 2e-)uit.-kwartierm. P. de' Vries, van liet le reg. infanterie. Benoemd bij den Pensioenraad voor burgerl. ambtenaren: tot hoofdcom mies, de commies by dien raad M. L. J. van der Hevden; tot commies, inr. dr. W. O. A. baron van Yreden- bureb; tot tweede-klerk, J. 0. van d. Spek. Aan den gewezen officier vau gez. der 2e klasse dr. J. A. van Weel, van het *personeel van den genees kundigen dienst der landmacht ge rekend van 1 Juli 1897,bij vernieuwing een tydelyk pensioen, voor den tyd van vyf jaren, verleend en het be drag daarvan bepaald op f 450 's jaars. Lu hunnen rang overgeplaatst by het regt. greuadiers en jagers, de majoors jhr. L. F. A. van der Goes, vau bet 1ste en jhr. J. P. Bloys van Treslong, van hei 6de reg. infanterie. Er heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de heeren dr. A. \Y. Bronsveld, prof. J. M. S. Baljon, beiden te Utrecht, ds. J. Moulin, te Nijmegen, dr. J. Th. de Visser', te Amsterdam, voor de stichting van een gedenkteeken voor wylen den oud- hoogleeraar J. I. Doe des. De Amsterdamsche liotels eu de Kroningsfeesten. Nu en dan hoort men vertellen dat enkele hotels le Amsterdam reeds geheel of gedeeltelijk verhuurd zyn aan vorstelijke personen voor de a.s. kroningsfeesten. Ons is gebleken dat die verhalen grootendeels onjuist zijn. De meeste groote hotels hebben wel van vele hooggeplaatste personon uit binnen- en buitenland reeds aanvra gen om logies gekregen, en zyn in een hotel o.a. kamers gevraagd voor het Saksische hof, in een ander voor hooggeplaatste personen uit Berlijn, maar verhuurd is nog niets. De meeste hotelhouders willen zich vóór de eerste helft van Maart; liever niet binden, omdat zy eerst willen weten welke ruimte zij beschikbaar moeten houden voor de vaste klanten hun ner inrichting. Een aantal hotelhou ders is echter overeengekomen lijsten te laten drukken, waarop wordt me degedeeld waar en tegen welken prijs kamers of étages te huur zyn. Is er dan in een hotel geen ruimte meer, dan wordt den aanvrager een derge- lyke lijst toegezonden, waarop hij kan nagaan, waar hij zich om logies zal kunnen vervoegen. Nog kan hieraan worden toegevoegd dat in een eerlang te houden verga dering van den „Nederlaadschen Ho- telhoudersbond" deze zaak veruioede- delijk ter sprake zal worden gebracht. Hbld. In de 1ste Laurierdwarsstraat te Amsterdam werd Maandagmorgen op zyn kamer het ljjk gevonden van den muzikant S. Bij het openen van de deur vond men niets meer op de ka mer dan twee ledige botervaatjes. Men had hem in verscheidene dagen niet gezien zoodat men veronderstelt dat hij van gebrek is omgekomen. Vontsdagblad. Naar men verneemt is door een lid der Nederduitsch Hervormde gemeente te Utrecht een gift van f 150,000 ge schonken aan de diaconie en diaconie scholen dier gemeente. Onder veel belangstelling van pro fessoren en studenten werd Maandag te Utrecht ter aarde besteld het stof felijk overschot van wijlen den oud- hoogleeraar in het strafrecht mr. M. S. Pols. Op de begraafplaats waren ouder meer autoriteiten aanwezig de heeren A. P. C. van Karnebeek, jhr. J. Roëll en B. Reiger. Voorts waren er vertegenwoordigers van den senaat van het Utrechtsch studentenkorps. Betrekkelijk weinig studenten had den zich naar het kerkhof opgemaakt, daarentegen veel professoren. Verder waren daar eenige leden van het Hoog Militair Gerechtshof. Kransen waren gezonden door de juridische faculteit en den Senaat van het Studentenkorps. Op verlangen van den overledene werd aan de groeve niet gesproken. Namens de familie werd dank voor de belangstelling betuigd door den heer C. J. Daniels, dirigeerend offi cier van gezondheid 3e kl. te Go- rinchem. Zondagnacht brak te Rotterdam omstreeks 3 uur een hevige brand uit ten huize van mevrouw Toe veer. Het geheele bovenhuis is uitgebrand. Een geneesheer vermist. De heer Tresling. geneesheer te Hilversum, heeft Vrydagavond na den eten zyn huis verlaten, waar schijnlijk om eenige patiënten te be zoeken, doch is tot heden niet terug gekeerd. Men heeft op verschillende plaatsen gedregd, doch mocht niets vinden. Dit raadselachtig verdwijnen van iemand, zoo zeer gezien als dr. T-, heeft té Hilversum een grooten indruk gemaakt. Uit Enschedé meldt men aan de iV. li. CL Nieuwjaarsdag was het zeer rumoe rig. Verschillende vechtpartijen had den plaats. De marechausseé's en de politie hadden handen vol werk. Bij de arrestatie van de drie gebroeders E., waarbij de politie het ook met het publiek te kwaad kreeg, had een formeel gevecht pluats dat eindigde met de arrestatie van een achttal jonge mannen. De brigadier der ma rechaussee Goosen had in de Wil- lielrninastraat groote moeite met de arrestatie van zekeren L., die in be schonken toestand die straat in rep en roer bracht. Door zyn bedaard optreden wist hy de menigte te kal- meeren, waarvan echter niemand hem by de arrestatie behulpzaam wilde zyn. Met behulp der politie werd de man ingerekend. Verscheiden personen liepen bij vechtpartijen verwondingen op. Een 20tal personen bevonden zich oude jaarsnacht in arrest. Up Oudejaarsavond is bij den heer J. Hedeman te Almelo, den broeder van den fabrikant Hedeman, met een revol verkogel door een ruit geschoten, ge lukkig zonder ongelukken te veroor zaken. De justitie doet onderzoek, maar tot nog toe zonder resultaat. Uit Nieuw-Buinen meldt men, dat op Nieuwjaarsdag iemand, die zyn met scherp geladen revolver ia de deur post afschoot, eeu aan den overkant van het vaarwater passeerend 13jarig meisje in de dij heeft getroffen. Of schoon de kogel niet is verwijderd geworden, is de toestand van de ge wonde vry goed. De Raad der gemeente Donekamp zal zich tot H. M. de Koningin-Re gentes wenden met het verzoek een gemeentewapen te mogen voeren. Zigeuners. Zondagochtend trachtte een troep Zigeuners, waarschijnlijk dezelfde die de vorige week by Zeveuaar den over tocht beproefde, nabjj Groesbeek de Hollandsche greus over te trekken. De bereden brigade der maréchaussee rukte uit om dit te beletten. Nieuwjaars-genoegens. Men schrijft uit Beilen Het nieuwe jaar is hier alweer met onheileu ingezet. Een achtjarigen zoon van den arbeider S. werd zooveel jenever toegediend, dat liet kind deu ganschen voormiddag zonder bewust zijn heeft gelegen, zoodat men voor den dood vreesde en de hulp van den dokter moest inroepen. Ofschoon ook deze eerst voor het leven vreesde heeft de knaap het er toch doorge haald. In de pastorie der Ned, Ilerv. Ge meente werd een glasruit verbrijzeld, waarvan de dader werd gesnapt. Op andere plaatsen werd 's avonds gevochten enz., waarvan processen- verbaal zyn opgemaakt. Te Hij ken ouder deze gemeente vond de landbouwer A. Eising Zon dagmorgen onder zyne schapenkudde twee dezer dieren met diepe wonden dood in het hok liggen, terwyl nog twee anderen zoo deerlijk met een mes over den buik waren gesneden, dat de ingewanden er uit hingen en de dieren reeds stervende waren. De dader van dit afschuwelijk bedrijf is nog niet gevonden. Meerdere onheilen zullen nog wel ruchtbaar worden. Rofoniën. Lombok. Uit Ampenan schrijft men aan het „Boerab. Hbld." „Deelde ik u in myn laatsten brief mede dat Y'iranom zich naar Praja bad begeven om er onderhandelingen aan te knoopen voor Hadji Ali's on derwerping, thans kan ik u melden dat die onderhandelingen voor de op roerige hoofden der bende niet vruch teloos zyn gebleven. „Nadat eerst Edjë zich had komen aanmeldeo en door den controleur vreedzaam was ontvangen, wist onze achterdochtige H. Ali toch ook maar niet beter te doen dan vriendschap met het binnenlandsch bestuur te slui ten. Na veel gehaspel en geschrijf dat hij zich in persoon nooit verzet had, daar hy veel te bang voor de Compenie was enz. verzocht hy den controleur hem te willen toestaan zich als rustig burger te Praja neer te zetten. „Daar H. Ali door het B. B. bo vendien nog lijfsbehoud verzekerd was, ging hij er dus, na 't toestem mend antwoord van den controleur, des te eerder toe over zyne niet meer veilige en ongezonde schuilplaats te verlaten om zich met een gevolg van 20 man in Praja te vestigenH, Ali leverde toen nog een 7tal geweren in. „Om echter steeds een oogju in 't zeil te blijven honden, wees de con troleur Engelenberg aan H. Ali met zyn gevolg een bepaald gedeelte van de doesoem Praja ter bewoning aan. „Wat nu het lot van H. Ali en de beide andere hoofden is, weet nog niemand met zekerheid ie melden. Het is echter te hopen dat men, vooral wat H. Ali betreft, niet al te humaan met deze lieden omspringt, en hen wil het B. B. ze al niet ter dood ver- oordeelen voor 't minst van Lom bok verbant. Tweemaal reeds beeft H. Ali ons getoond hoe weinig ver trouwen wy in zyn gegeven Avoord kunnen stellenzou men zich ook hier door onzen loozen vriend voor de derde maal laten bedriegen Wij willen hopen dat 't niet gebeuren zal. „Het eenige bendehoofd dat zich nog niet heeft willen onderwerpen is Retmodje. Deze staat nog steeds onder deu invloed van onzen beruchten en niets meer te verliezen hebbenden ge- drosten dwangarbeider Öaridinmet hun beiden schijnen zij aan hetïioofd te staan van enkele kwaadwilligen, die door liun vele streken en kwaad geweten 't beter oordeelen hun be staan te zoeken in hun oud bedryf, 't rooven en plunderen van de bevol king, dan zich als landman in Praja te vestigen. Daar zullen zij 't niet al te lang maken, omdat zy maar al te goed begrijpen hoe rijp zij voor de gate zyn. Waar deze enkele kwaad willigen zich thans ophouden is niet bekend." Wy vernemen van Weltevreden, dat liet leger vermoedelijk in Mei 1898 met een groot verlies bedreigd wordt. De overste Breijer die dan twee jaar als luitenant-kolonel zal gediend heb ben, moet n.l. van plan zyn, pensioen te vragen en te repatrieeren vooraf zal hy vermoedelijk nog een weinig door den Archipel rondreizen en dezen dan voorgoed den rog toekecren. De officier van gezondheid der le klasse J. C. Blonk, gaat wegens ziekte met tweejarig verlof naar Eu opa, zonder behoud van aanspraak op be vordering. Omtrent den toestand van den le- luitenant Ruysch van Dugteren ver namen wij nog van iemand die gisteren (30 Nov.) per ss. Van Riebeeck vau Toboali is teruggekeerd, dat hy geon ander nadeel van zyn verschrikkely- ken tocht ondervindt, dan een enor- men last van steenpuisten. Koortsen en ook andere keuteekeueu vau hevige reactie deden zich niet voor. Verduistering van een schip. Bedert geruimeu tijd laat de firma Nolle Haas van Befawan tongkaugs met zeilvermogen varen tussclieu Langsar op de Oostkust vau Atjeh en Belawan, tot het afhalen van hout, ataps, rottan enz. Aan boord van dat vaartuig be vinden zich geivoonlyk eenige Chi- neesche opvarenden en eenige At- jehers van Langsar, die ter goeder naam en faam bekend staan by de firma en ook reeds menig bewijs van vertrouwen hebben gegeven. Tot dus verre ging die trafiek zeer goed, het medegenomen voorschot werd steeds prompt verrekend door aangevoerde bouwmaterialen. Op deu loden Oct. 1.1. vertrok we derom een dergelijke zeiltongkang, ter waarde ODgevecr van 2000 dollar, naar Langsaraan den Tjieutjoe of Chineesche supercargo was 200 dollar voorschot meegegeven voor den aan koop van hout, enz. Nu eenige dagen geleden ontving de firma bericht, dat de bewuste tong- kang onbeheerd te Batoe Baroe aan de monding van de rivier vanSalan- gore in het rijk van Öalangore was aangetroffen en dat allerlei verhalen van moord der opvarenden enz. enz., daaromtrent verspreid werden. Telegrafische" inlichtingen van den consul van Pinang hebben een en an der bevestigd en een onderzoek wordt ingesteld, zoodat we nadere stellige berichten nog moeten afwachten. In- tusschen is de firma nog geluk te wenschen, dat ze althans de tongkang terugkrijgt. Een later nummer van de Deli Cl. meldt x\au boord waren de chineesche tjintjoe Ah Tjok, de chineesche ma trozen King Ann en Ah Kwie en een chineesche kok Ooir Kimver der twee Maleiers Wahabjen Hassan en een Atjeher Jibiu. Eerstgenoemde drie cbineezen wer den niet ver van de kwala Belawan vermoord door de Maleiers en hunne lichamen in zee geworpen. Na zeker aantal dagen arriveerde, het schip te Soengei Boerong in de kwala Selangor van het rijkje van dien naamer waren toen nog vier menschen aan boord, als de twee Maleiers, de Atjeher en de chineesche kok Ong Kim. Te Soengei Boeroeng leende "Wahab 50 dollar en een sampan van een al daar woonachtigen Chinees Lirn Pow geheeten, waarvoor hij de tong- kang-Iicentie m pand achterliet; Wa hab en Hassan vertrokken daarop in de sampan van Lim Pow. Jubin, de Atjeher, rapporteerde een en ander aan den panghoeloe van de Moekim Hadji Moliamed, die daar op een brief schreef aan de firma Nol te en Haas en aan Jibin gaf om te overhandigen, waarna deze ver dween. De brief werd evenwel over de post ontvangen. Wyders schijnt de Chinees Ong Kim die nu zeer ziek is de eerste persoon geweest te zijn die de auto riteiten kennis gaf van bet gebeurde. Hy verklaarde bet navolgende Do beer Nolte had geld gegeven aan den tintjoe voor het aaukoopen van hout en voorts bevolen des nachts af te reizen. ïnsschen den tjientjoe en VVahab ontstond al dadelijk oneenigheid om dat Wahab geld verloren had met spelen voor het vertrek en toen van eerstgenoemde geld had willen heb ben. Wahab was de kapitein van het schip. Hij was ook boos op Ah Kwie omdat deze een ankertouw brak. Nadat Ong Kim eenigen tyd ge slapen had werd liy geroepen door Wahab en toen zag by de lyken lig gen van den tjientjoe en de twee andere cbineezen, bedekt met bloe dende wonden. Ook Ong Kim werd nu met den dood bedreigd, doch op zyn smeeken om lijfsbehoud werd hy gespaard, onder voorwaarde dat. hy niemand iets zoude vertellen. Hy zat te huilen by de lijken toen Wahab aan ziju twee vrienden order gaf ze met steenen te bezwaren en over boord te werpen, wat alzoo ge schiedde. Het dek werd daarna van het bloed gereinigd. Daarop werd verder gezeild on na zeven dagen geankerd op eene plaats hem, Ong Kim, volkomen onbekend, waar twee dagen vertoefd en te ver geefs getracht werd de tongkang te verkoopen, waarna opnieuw onder zeil werd gegaan om vervolgens te Soengei Boeroeng te arriveeren. De chinees Lim Pow van Soengei Boeroeng verklaart dat Wahab, hem van vroeger bekend, kwam vertellen dat bij de tjientjoe van de tongkang was, dat eenige chineesche opvaren den van hem waren weggeloopen, waarom hij een prauw en geld te leen verzocht om de wegloopers te kunnen opsporen. Lim Pow had daaraan gevolg ge geven onder in pandneming van don schecpsbrief, docli toen de geldleoners niet terugkwamen heeft hij den Datoe van een en ander kennis gegeven. De twee maleiers en de atjehers hebben volgons Ong Kim ieder 41.50 dollar van bet van den tjientjoe ge roofde gold ontvangen. REGHTSZ&^E®!. De Hooge Raad heeft Maaudag verworpen het eenige weken geleden andermaal voor dat college behan delde cassatieberoep betreffende het z.g. „Schoter voetpad" bij Haarlem. (Versperring van dat voetpad.) GE8BENGE8 NIEUWS Oplichterij. Een dame, die te Saint Etienne zeer gezien is, is hot slachtoffer ge worden van een brutale zwendelary. Zij werd te Parijs gevangen ge nomen wegens het aanbieden van een valschen wissel groot 850.000 frs. aan de kas der „Société Générale". Voor den rechter van instructie gebracht, verhaalde zy onder welke omstandigheden zy in het bezit van den wissel is gekomen. Zy ontving een brief van een Cubaansch patriot, die in Spaansche gevangenschap leefde. Hy vertelde daarin dat zyn koffer, staande aan het douane-kan toor, een wissel aan toonde.', ter waarde van 850,000 frs. inhield, maar hem ontbrak de som van 3000 frs., die noodig was om den koffer uit de handen der douanen te krijgen. In dien de dame deze som wilde voor schieten, zou zij de helft van liet bedrag van den wissel als belooning ontvangeu. In een postscriptum werd opgemerkt, dat by de „Société Géné rale" een deposito tot dit bedrag aan wezig was. De dame schreef aan de bank en ontving een week later een telegram dat de mededeeliugen van den „Cubaanscben patriot" bevestigde. Toen draalde zy niet langer. Zij ging naar Madrid en werd aan het station opgewacht door den „be diende" van den schrijver van den brief, aan wien zij de 3000 frs. ter hand stelde. In ruil daarvoor ontving zy den wissel. Toen zij te Parijs was teruggeko men, bood zij den wissel ter betaling aan. Deze bleek valsck te zyn en het telegram een verdichtsel. Zy werd in hechtenis genomen, doch na haar verhaal werd zij op vrije voeten ge steld. Zij kon ongemoeid naar huis gaan, maar is 3000 frs. en do reis- koston naar Madrid heen en terug kwijt. Sabels als Kerstgeschenken. Keizer Wilhelm heeft met Kerst mis aan elk zyner drie oudste zoons een sabel ten geschenke gegeven. De gevesten der wapens zijn fraai ge ciseleerd en op de klingen staan in schriften. Du sabel van den kroonprins draagt deze opdracht: „Uw loven behoort aan het vaderland. Aan zyn zoon Wilhelm, Kerstmis 1897 Wilhelm R." Aan de keerzijde van den kling leest men„Stel uw vertrouwen op God. Verdedig n dapper om uw roem en uw eer te bewaren. Want wie zyn volle vertrouwen op God stelt, zal nooit nederlagen kennen." Naast een gelijkluidende opdracht, is in de sabel van prins Eitel Fritz het devies: „Wees getrouw en onbe vreesd" gegraveerd. En op de sabel van prins Adalbert staat te lezen „Trek deze sabel nooit zonder reden en steek haar nooit op zonder eer." Volgens de „Daily Chronicle" heeft de hertogin van Teek 30,000 p. st. schulden nagelaten. Wanneer het parlement niet te hulp komt, zal de nalatenschap in het openbaar ver kocht moeten worden, verzekert het blad. Een Pruisische landlooper, Zondag te Sittard aangehouden en die Maan dag over de grenzen zou worden ge bracht, heeft zich in de gevangenis aldaar door ophanging van het leven beroofd. Schaakspel. Zoo ijverig als in de dorpen StrÖ- beck en Driibeck bij Halberstadt wordt zeker nergens liet schaakspel beoefend. Onder alle klassen der be volking wordt aan dat edele spel ge daan het vervangt daar byna overal kaarten, biljart of kegels. Dat gaat zóó ver dat na elk schoolexamen steeds een wedstrijd wordt gehouden in het schaken, wnaraan zoowel jon gens ais meisjes deelnemen en waarbij het gemeentebestuur aan den over winnaar of overwiDnares een prijs uitreikt. Schiller's klok. De klok van den munster te Schaff- hausen die Schiller het motto heeft geleverd vpor zyn „Lied von der Gloeke" (Vivos voeo, Mortuos plango, Fulgaro frangoj, gaat in de smelt kroes. Reeds in de vorige eeuw- was er een stuk afgesprongen en in den aanvang van het vorig jaar ontstond een nieuwe gevaarlijke scheur. De klok werd liefderijk verzorgd: des winters warm ingepakt en des zo mers enkel Zondags geluid. Maar nu wordt zy met de andere klokken van den munster tol: een nieuw klokken spel versmolten. Het voorstel om de klok af te staan aan het geschied kundig museum te Schaffhausen heeft geen ingang gevonden. Uit Transvaal. De bladen loopen tot 14 Dec. De Volksstem schrijft In antwoord op do vraag of Enge land, ingeval de Z.A.S.M. genaast werd, de Z. A. Republiek niet zou dwarsboomen in het verkrijgen van een voordeelig traktaat met Portugal heeft de heer S. W. Burger her haalde malen beweerd dat hy zoo iets niet van Harer Britsche Majes- teits regeering kan verwachten. Im mers, door aan een billyk Transvalo- Portugeesch traktaat goedkeuring te weigeren, zou, zoo meende de heer Burger, Engeland handelen in strjjd met liet volkenrecht. Deze redenee ring zou volkomen gezond wezen, wanneer de Trausvalcrs gewoon wa ren volgens de regelen van het vol kenrecht te worden behandeld. Doch sedert eeu halve eeuw heeft een reeks van opvolgende Britsche regcericgeu en administrateurs niets anders ge daan dan het volkenrecht te schen den ten nadeele der Booren. Natal is door Engeland wederrechtelijk; gesto len. Zambaans-land is door Engeland wederrechtelijk geannexeerd. Weder rechtelijk hebben Britsche officieren, ministers en ambtenaren met Rhodes en Jameson samengespannen tegen de Z.A. Republiek. In de Volksstem lezen wy, dat kolonel Saunderson te Pretoria door piesident Kruger niet; in verhoor is ontvangen. Mevrouw Joubert is nagenoeg vau haar ziekte hersteld. Te Johannesburg is een nieuw Hol- landsch weekblad verschenen. Het heet de Johannesburger Bode. Een correspondent te Pretoria schrijft, dd. 12 Dec. Er komt hier leven en beweging on der de Hollanders. Te Johannesburg is een gezellig en wel geslaagd St. Ni- eolaasfeest gevierd "de afdeeling der Nederlandsche Yereeniging had het op touw gezet. Do afdeeling te Pre toria bereidt een Kerstfeest voor. Gisteren gaf de Yereeniging Onze Taal een welgelukte tooneeluitvoeriiig en de Pretoria muziek-vereeniging voorde eenige dagen geleden "het oratorium Atbalia van Mendelssohn uit. Voor de nieuwe sociteit is een stuk grond gekocht; wy zijn daar mede dus iets verder gokomeu. Voor een blijvend orkest, dat aan Euro- peesche eischen zal voldoen, heeft zich eene commissie gevormd waarin Hollanders eene eerste viool spelen. Zeewater voor Bet blusschen van brand. Door de brandweer te New-York is de vraag gesteld welke voordeelen verbonden zyn aan het systeem om branden met zeewater te ^blusschen. Een commissie houdt zich met de beantwoording dier vraag bezig, doch thans reeds kan worden geconstateerd, dat door verschillende steden maat regelen ziju genomen om zeewater voor het blusschen aan te wenden. Zoo heeft Boston reeds een geheel buizennet aangelegd, als verbinding met de zee voor dit doel en even eens kunnen de steden Buffalo, Cleve land, Detroit en Milwaukee op zoo danige verbinding wyzen. Door ver zekeringsmaatschappijen is reeds uit gemaakt dat dit systeem verlaging in de verzekeringspremies tengevolge zal hebben en de besparing die men op deze wijze verkrijgt aan water en het voorkomen van schade door liet vuur weegt ruimschoots op tegen de kos ten van aanleg en onderhoud. VEftVf» LG NIEUWSTIJOIMGEM. Gala-bal ten hove. Het gewoon verkeer voor rijtuigen tusschen de Molenstraat en de Oranje straat in de residentie was Maandag avond van 7 uur af gestremd. In het Noordeinde van af de Hoogstraat tot aan het Koninklijk Paleis werd voor al tusschen 8 en 9 uren eene buiten gewone bedrijvigheid waargenomen. De trottoirs en stoepen waren bezet met nieuwsgierige kijkers naar een lange reeks van een- en tweesparmi- ge rijtuigen, die zich uit alle richtin gen naar het paleis bewogen, nu een stapje vooruitgaande dan weder gerui meu tyd stilstaande, al naar mate de koetsen die aan het hopla van de file kwamen te staan de geaoodigden voor het gala-bai ten Hove tot onder het velum, buiten de peristyle vau het paleis gespannen, hadden gebracht. De vestibule van de vorstelijke wo ning. die dien avond gastvrijheid schonk aan p. m. 3000 genoodigden uit de kringen vau de diplomatie, de vertegenwoordigende, staats-, gewes telijke en gemeentelijke lichamen, de magistratuur, leger en vloot, laatst genoemde machten vertegenwoordigd door de vlag- en opperbflieieren uit de residentie en een groot aantal su balterne officieren, ook van het In dische leger, die hoofdingang was feestelijk verlicht waartoe een groot getal moderateur lampen, die hoe ook uit den tijd nog een zacht maar in tensief licht verspreidden, het hare bijdroegen. Het groot aantal binnentredende» j deed duidelijk zien, dat de Nieuwjaars- partij bijzonder druk bezocht 'werd. Trouwens in de salons, waarvan de innerlijke pracht eiken uiterlyken sier overbodig maakte, zoodat bier en daar slechts een eenvoudige groep van in- eu uitbeemsche gewassen een hoek vulde of een corridor tooide, bewoog zich een grooter getal genoodigden dau andere jaren, allen natuurlijk in gala-kleediug en de dames in rijke baltoiletten, waardoor in bet goud en zilver van de uniformen eenige nuanc8 werd gebracht. De Koninginnen zyn ten 8Vj uur iu de diplomatenkamer gekomen en begaven zich, na zich met de vreemde

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2