Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. Ik Insurgente. 35e Jaargnug: Donderdag 6 Januari 1898, ■o. 4498 DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1-65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DA'u'BE AJD vmiR/TiEijsrTrQsasr Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever PEEREBOOM. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht'tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA. MAR Azn. te Amsterdam. BTTTTEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels /'0,75, elke regel meer ƒ0.15; Reclames per regel 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaalSand/poort en SchotenP. v. d. RAADT, Bandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij do tol; Spaarndx/mC. HARTENDORP; ZandvoortG. ZWEMMER; Veisen, W. J. RU IJ TER Beverwijk, J. HOORNS; HülegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Politie!». Oveczieht, Zooals te begrijpen is worden tal rijke theoriën verkondigd aangaande de houding der mogendheden tegen over elkaar, die betrokken zjjn by de chineesche gebeurtenissen, voor het geval dat het tot eene botsing mocht komen. Het vermoeden bestaat dat Rusland en Frankrijk, die geheel samengaan in deze aaugelegenheid, eene poging- li ebben aangewend om ook Duitsch- iand tot een gemeenschappelijk op treden over te halen en wel tegen "Engeland, dat naar het schynt alleen steun by Japan zal kunnen vinden. Uit Sj?,vghai verneemt de Daily Maildat de Russen voorioopig Fort Arthur hebben kunnen bezetten door de Chiueezen een valstrik te spannen. De Russen hadden beweerd dat er Engels,chen kwameD, en daarom aan de Chineezen voorgesteld dat vier Russische oorlogsschepen Port Arthur ter verdediging zouden bezetten, het geen do Chineezen aannamen, maar zonder te willen ingaan op hét ver zoek van de Russen om den later ge komen Engelsehen de landing te be- letten. Do Russen laten Port Arthur zoowel als Ta-lien-wan opmeten. De ministers van het Chineesche Tsoeng-li-jamen hebben den heelen Donderdagavond beraadslaagd over het ontslag van den brigade-generaal Wan te Tsao-tsjou. Hij is niet naar Peking ontboden om gehoord te wor den. Naar men verneemt, zal de zaak voorioopig geschikt worden. In andere opzichten is de toestand echter de zelfde gebleven. De Chineezen vree zen, dat de mogelijkheid van een breuk met Duitschland niet geheel uitge sloten is. Men vermoedt nl. dat de Duitsche gezant de zaak op de lange baan schuift om de komst van prins Heinrich af te wachten. Er is nog geen bericht ontvangen, dat de onderhandelingen over.de leeniog gesloten zyn. De „Berliner Lokal-Anzeiger" be vat hut volgende particuliere telegram uit 1/önden Yolgens een bericht aan de„Manches- ter Guardian" heeft de Eng. regeering aan de Chineesche doen weten, dat zjj aan geen enkele mogendheid spe ciaal rechten in eenige Chineesche haven kan toestaan; zjj eischt in elk geval dezelfde rechten als andere mogendheden en zal desnoods geweld gebruiken om die rechten te verkrij gen. Indien Duitschlaud toestemming verkrijgt om te Kiaotschau een ko lenstation te vestigen, zal Engeland vasthouden aau de verpachting van een streek gronds aan dezelfde haven, om ooi' daar een kolenstation te kun nen vestigen. Japan moet aan China en de andere mogendheden een gelyke verklarin; hebben gedaan. vaardigden liecft met groote meerder heid het wetsontwerp tot voorloopige regeling van de oeconomische verhou ding tot Oostenrijk in eerste lezing aangenomen. De liberale, de nationale en de volkspartij stemden voor. Verworpen werd het voorstel van Kossuth, aangenomen dat van Hnyedy. Het Huis ging daarna over tot de artikelsgewyze behandeling. Naar uit Johannesburg aan de Times wordt gemeld, heeft .Toubert op een kiezersvergadering daar be weerd, dat Schalk Burger zyn woord schond door naar het presidentschap te streven. Mocht Kruger verkozen worden, dan zou Joubert dien trouw dienen, maar als Schalk Burger ver kozen werd, zou hij dadelijk zyn ont slag nemen. Generaal Weyler heeft met zijn protest tegen de boodschap van Mac Kinlev al heel weinig succes. De Amcrikaansche regeoring haalt er de schouders over op. Het gerucht dat de gezant der Yerecnigde Staten ie Madrid geprotesteerd zou hebben tegen generaal Weyler's brief aan de Regentes is ten eonenmale onwaar. En by de Spanjaarden is het pro test van den oud-gouverneur-gene raal van Cuba. ondanks den hoog- dravenden, grootsprakigen toon, in heele slechte aarde gevallen. Alge meen zegt men, dat generaal Weyler, die twéé jaar geleden met 200,000 man naar Cuba vertrok en bij zijn terugkomst maar 9-1,000 man daar ach ter liet zonder dat iets van belang was tot stand gebracht, niet do aan gewezen man is om voor de eer van het leger op te komen. Negen van do tien personen, die men er over spreekt, antwoorden met, oogver draaiingen en weinig vleiende opmer kingen over Weylers onbekwaam heid, zijn slechten invloed in Cuba en dergelyken. De generaals die onder den oud-gouverneur gediend hebben, hebben zich gehaast te verklaren, dat zy met het protest niets hebben uit tc staan. Generaal Weyler blyft hardnekkig volhouden, dat hy geen aandeel heeft in de publicatie van zyn protest in enkele bladeD, maar werpt de ver antwoordelijkheid daarvan op „een vriend aan wicn hij een afschrift had toevertrouwd"'. Volgens den corres pondent van de Parysche Herald kan deze vriend niemand anders zyn dan de heer Romero Ro'bledo, in wiens orgaan het protest verscheen een paar uur, nadat het aan de Regentes was aangeboden. Het ministerie van oorlog is vast besloten na te sporen bij wieu de schold ligt van het pubiiceeren van het stuk. De zaak is in handen van den kapi tein-generaal van Madrid, gesteld ter instructie. STADSNIEUWS. eerste en derde pagina. Haarlem, 5 Jan. 1898. ;uucu I By vonnis van do arrondissements- Het liongaarsche Huis van Afge-1 rechtbank te Haarlem van den Iden Januari 1S98 is opgeheven de staat j van faillissement waarin S. Köhne ossenslager to Purmerend, by vonnis van genoemde rechtbank dd. 28 Dec. 1Ö97 was verklaard en zulks tenge volge van een door crediteuron ge daan verzet. In den Nieuwen Muziekhandel te Amsterdam, is verschenen In 'l Kro ningsjaarzes vaderlandschc liede ren van den heer Philip Lootsjalhier," onzen verslaggever voor muziek. Wij komen dezer dagen nader op dit werkje terug. Gedurende het afgeloopen jaarzyn op de Aardappelen- en Botermarkt alhier Aangev. Verk. Prjjs.30 Boter 6996 KG. 6612 KG. f0,90 1,40 Biggen 6140 st. 5881 st. f 150 11,— Schram. 3349 st. 3223 st. f 7,— 19,— Aard. 15101 HL. 12734 HL. f0,9013 A pp. 3755 HL. 2944 HL. f 0,90 f 13, Poeren 6855 HL. 5419 HL. f 1,40 f 13,— W eldadigheiü naar V ermogen. Maandelijksch Overzicht van de vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen", boekjaar 1 November 1S97— 31 October 1898. Voor behoeftigen werd toegestaan: Voor werkverschaffingNovember f-, Dec. f-. Voor brood eu levensmiddelen: November f 6S3.39, Dec. f391,16, totaal f 1074,55. Voor brandstollen: Nov. f38,36, Dec. f 164,64, totaal f203. Voor ligging en klecdingstukken November f32,84l/2> Dec. f41,37, totaal f 74,211/2. In geld: (rentelooze voorschotten) November f 1473,50, Dec. f 589,30, totaal f2062,80. Verplegingskosten en diversen Nov. f—Dec. f— AdministratiekostenNov. f 76.40, Dec. f96,35. totaal f 172,75. TotaalNov. f 2304,49V2, December f 1282,82. totaal f3587,31 Bovendien werden eenige ten ge schenke ontvangen kleedingstukken en Vincentius-bons uitgereikt. OntvangstenContribution en gif ten November f 4328,77'/i, December f3129,50, totaal f 7458,27'/i- Diversen en terugbetalingen Nov. f32, Dec. f30.87, totaal f62.87. TotaalNovember f 4360,77 '/a, Dec. f3160,37, totaal f7521,14'/2. Zoodat voor de overige 10 maanden beschikbaar is f3933,83. Hofbericht. De party ten hove eindigde Maan- dagavond te 111/2 uur, toeu de Konin ginnen zich met de prinses van Wal deck terugtrokken. Koningin Wil- helmina heeft eenige quadrilles mee- gedanst. Aanstaanden Vrijdagavond zullen de Koninginnen de opvoering van het kluchtspel Kloris en Roosje in den Haagschen schouwburg bijwonen. Dit de „Staats-Courant". Konbesluiten Met ingang van 16 Januari a.s. benoemd 'tot officier van gezondheid, der 2de klasse bij de zeemacht de heer G. Buis, arts. By de Kon. Ned. Marine-reserve bevorderd, tot adelborst der 1ste klase, de buitengewone adelborsten G. Boon en H. L. van den Briel. Aan den officier van gezoudheid der 2de klasse bij de zeemacht, A. A. de Boevé, met 16 Januari a.s. op zijn verzoek, eervol ontslag uit den zee dienst verleend. Pensioen verleend aan: mr. S. van Houten, minister van binneniaudsche zaken, ten bedrage van f3217; rar. M. S. Pols, boogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht, ten bed rage- van f 3000 (Besluit van 19 Nov. '97) dr. L. A. J. Burgersdyk leeraaraan de burgeravondschool te Deventer, ten bedrage van f 1200, en leeraar aan het gymnasium te Deventer, ten bedrage van f89; J. W. Guerin, commies ter provinciale griffie vau Gelderland, ten bedrage van f1300; A. LabbertoD, directeur van en leeraar aan de burgeravondschool te Hoorn, ten bedrage van f 129, F. baron van Aerssen Beyeren van Voshol, militie- commissaris in Overysel ten bedrage van f 175, (met instandhouding van het reeds toegekende militaire pen sioen); H. J. P. Hauau, leeraar aan do burgeravondschool te Utrecht f2u^. J. R. Modderman, commies ter provinciale griffie van Groningen f1460. Tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw is be noemd de heer mr. T. M. C. Asser, lid van den Raad van State. Volgens het Haagsche Dagblad werd den benoemde deze onderschei ding medegedeeld tijdens het bal ten Hovo Maandagavond door de Ko ningin-Regentes. Deze hooge onderscheiding heeft mr. Asser te danken aan zyn groote verdiensten als voorzitter der Haag sche Conferentie van 1893 en 1894 voor het internationale privaatrecht De keizer van China heeft den heer F. B. s'Jacob, burgemeester van Rot terdam, de onderscheiding verleend van de 3e klasse van den 2en graad der Orde van den Dubbelen Draak van China. Te Amsterdam zullen 84 nieuwe poiitie-agenten aangesteld worden. stand ziende, vermande zich, trok het zwaard uit de scheede van haar beminde en sloeg daarmede zoo woest j in het rond, dat de mineur het; moest afleggen en weldra met dej beenen in de Ilekelsteeg lag. Toen i voldaan over hare overwinning I stak zij het zwaard, gelukkig niet- druipend vau bloed, weer in de scheede, vatte haar minnaar by den' arm en ging met hem aan den haal, j achtervolgd met allerlei liefelijke namen van andere dames, die zulk} een optreden toch wel wat kras en onnatuurlyk vonden. Twee politie agenten, die aankwamen, waren nog juist getuigen, hoe andere corpsleden van liet wapen der genu hun mak ker troostten, die in traneu zyn leed uitstortte over het pak slaag, dat hij volgens zijn zeggen voor het eerst had gekregen en dan nog wel van een vrouw. De agènten kregen zelfs medelijden en rieden hem drin gend aan in de kazerne zyn hart te luchten, aan welke aanmaning hy, meer door zyne kameraden gedragen dan loopend o, gehoor gaf. Dinsdagmorgen te half twaalf sloeg te Bolnes het roeibootje van een hout- schipper om, midden in de Maas. Het bootje is opgevangen met alles wat er in was. Het is gemerkt A. L B. De opvarende is zeker verdronken althans men heeft niets meer van hem gemerkt. Men zal beproeven het lijk op te visschen. Zigeuners. Uit Groesbeek wordt van Maandag m.M. regen aan tegen 32.4 in Doe. '96. In 't geheel viel er in '97 748.8 mM. tegen 592.4 mM. in '96. Een 100-jarige. Te Hengelo (O.) is de 100-jarige Janna Roelvink overledenzy werd in Oet. 1797 te Lonneker geboren. Een man-vrouw. opschrift meldt het Onder dit U. D. Zondagavond trad er (te Utrecht) zoo een op. dio wel voor 6 man kon doorgaan. Haar vryer, een lange veldartillerist, raakte slaags meteen kort gezet mineurtje, doch deze, het in behendigheid winnende, wist zyn tegenpartij weldra languit op den trottoirband van den Steenweg te Zy, haar vryer in dien toe Heden werd het detachement der koninklijke marechaussee alhier ver sterkt met manschappen uit Nijmegen en Os. De grenzen worden nacht en dag bewaakt, daar men vreest, dat de Zigeunerbende in grooter getal zal wederkeoren om nogmaals te beproe ven ons land binnen te dringen. Toen zy gisteren ten getale van circa 70 man, 7 wagens met zich voerende, onder Berg én Dal de grenzen over trokken, was de politie aldaar niet by machte hen tegen te houden, zoo dat zij doordrongen tot by Grave. Daar eerst gelukte het een sterk de tachement bereden marechaussee on der den le luitenant Mos lien tot staan te brengen en in de richting van Cranenburg het land uit te zetten. Valsche munters. Wederom zijn door de politie te Maastricht ter zake van muntmisdryf twee personen aangehouden. Deze hebben volgens hun eigen bekentenis valsche guldens met de beeltenis van Koningin Wilhelmina, door den broe der van een hunner vervaardigd, in omloop gebracht. Het aantal te Maas tricht in de laatste weken wegens muntmisdryf gearresteerde personen bedraagt thans vijf, die echter niet tot dezelfde bende beliooren. De regenmeter van Frederiksoord wees voor de maand December 55 Koloniën. Koffie. Uit den Oosthoek zyn betrouwbare berichten ontvangen, volgens welke de particuliere koffieoogst. van dit jaar op nog niet de helft wordt ge schat van hetgeen hy verleden jaar uitleverde. Vooral de hoog gelegen perceelen ia hot Malangsche verwach ten zoo weinig product, dat men haast van een /misoogst zou kunuen spre ken. (J.-B.) Goud- Door doNederl. Indische mynbouw- maatschappy is uit Bwool een bezen ding erts naar Europa verscheept, dat niet minder dan 7 ons goud por ton bevatte. Wanneer men nagaat dat het erts uit de Trans vaalsche rajjnen slechts '/2 ons goud per ton oplevert en dat zulk een gehalte reeds vol doende is om met voordeel to oxploi- teeren, dan kan men zich don ver genoegden glans voorstellen die over de aangezichten der aandeelhouders in eerstgenoemde maatschappij zal komen zoodra zij dit bericht lezen (J.-B.) Atjeh. Uit Kotaradja is d.d. 19 Nov. aan het Soer. Hbld. geschreven: Wegens de groote ongezondheid van het tegenwoordig bivak Gleiöng zal daar slechts een blokhuis blyveu staan, terwijl de troepen zich zullen legeren in de kampong van dien naam. Het is trouwens op 't oogenblik de ongezonde tijd in Atjeh, November en December, uit hoofde van de voortdurende wisselingen van het wederzware regens gevolgd door drukkende hitte; enkele cholera-ge- vallen h ebben zich dan ook reeds voorgedaan en met doodelyken afloop. Men scbryft aan de Loc., naar aanleiding van een bericht uit Kota radja dd. 14 Nov., het overlijden meldend van den sergeant der genie troepen D. Ph. F. Pfanner: De eenvoudige sergeant Pfanner was in Atjeh welbekend en zeker een der fliukstegenie-soldaten.Van Oemars afval was hy steeds by alle gewich tige excursies tegenwoordig, en hy muntte uit door zyn flink en handig optreden en „aanpakken" met zijn ploeg. En ware het niet dat liet wapen Een verhaal uit den opstand op Kreta. In 1889 kwam ik voor de eerste maal op Kreta. Ik had in een der oude royalistische huizen van Fau bourg St. Germain te Parys de mij sedert jaren door een geregelde briefwisseling bekende barones Marie Es- pérance de S., persoonlijk leeren kennen en gaarne aan hare uitnoodiging gevolg gegeven, haar in den herfst op hare bezitting op Kreta te bezoeken. Deels uit een oog- Jmnt van gezoudheid, deels uit belangstelling voor het aud en zyne bewoners, die door bare bezoeken aan het eiland voortdurend was toegenomen, placht de barones ieder jaar dei winter, dikwijls ook den zomer op „Kiriti" door te brengen. Myu verblijf dat jaar op het eiland van Minos behoort tot de schoonste en aangenaamste herinneringen die ik van mijne jeugd heb overgehouden. Op mijne eenzame uitstapjes te paard ia de Kreten- sische bergen geraakte ik voor de eerste maal onder den invloed van de betoovering van een zuiderland schap op mijn wandelingen Daar Kandia zag ik voor de eerste maal het bonte beeld van eene orientalistische havenplaats en over den geheelen duur van mijn ver blijf lag, warm als do zon "vau Kreta, de zorgvolle har telijkheid mijner vriendelijke gastvrouw, wier naam in de litteraire kringen in Engeland en Frankrijk beide in hoog aanzien staat. Hoevele interessante kennismakingen drongen zich in deze gelukkige dagen te zamende vriendelijke dames in het echt Oostenrijksch gemoedelijke huisgezin van den consul-generaal van Oostenrijkde familiën der Britsche kooplieden, die buiten Kandia hunne landhui zen haddeneen Munchener schilderde toenmalige gouverneur Pasch, even beschaafd en welgemanierd als de Griekscho pope; Fatime, de mooie Tscherkessische, de zoo-en-zooveelste gemalin van den gouverneurCha- ris, het herderinnetje van Khalepa, die mijne geleidster was in de bloemrijke velden der oude Kre- tensische volkspoëzie, ja wie al niet. Tegen het einde van den vorigen zomer kwam ik weder naar Kreta. Hos had zich in die jaren ailes veranderdDe gouden tijd der jeugd was voorbij. De bitterste smart had iny uit miju vaderland verdreven, een lichamelijk lijden my voortdurend naar het Zuiden doen verlaugen. Ook op Kreta was veel geheel anders geworden. De meeste bekenden vond ik niet meer. Waar evenwel de Armenische „kawas" vau de barones die bij my op de boot kwam, om mijne bagage in ontvangst te nemen, my met denzelfden eerbiedigvromen groot ont ving als vroeger, daar was ook de barones geheel do oude gebleven. Wel was op haar schoon, rijk haar in die jaren de „sneeuw" beginnen te vallen, maar terwijl zij my daarop opmerkzaam maakte, voegde z\j ér lachend by„al valt do sneeuw op 's menschon hoofd, daarom behoeft zyn hart nog niet te bevriezen." Daarboven aan het ijzeren hek der villa „Kalepha" stond zjj, die eenmaal mijn jong hart met zooveel heer lijkheid op Kreta had verblyd. Want zjj was voor hare gasten alles en geen kosten werden door haar ontzien, Zjj was uit een der ongelukkigste huwelijken geboren, die men zich kan denkeujougd en geluk lagou waar schijnlijk reeds achter haar. De barones had nog meer gaston een Engelschen neef en een bevriend echtpaar uit Zwitserland. Ofschoon reeds overal op het eiland de opstand in vollen gang was en men eiken dag van botsingen tusschcn de Turk- scbe soldaten en in de bergpassen zich verzamelende iDsurgenten vernam, deden wij toch enkele uitstapjes te paard, die ons voor enkele dagen achtereen land waarts in voerden. '- Was wel eenigszins waaghalzerij, en eindelijk wer den wjj er dan ook met eenige uren van angst voor ge straft. Wjj hadden den laatsten nacht, meer romantisch dau comfortabel, in een klein, mooi gelegen bergslot doorgebracht, waarin eene kleine Turksche bezetting lag. De zon was juist opgegaan, toen ik door geweer schoten werd gewekt. Eene schaar insurgenten had een aanval op het kasteel ondernomen. Vooreerst waren wjj weliswaar beveiligd door do sterke muren en bescherm den ons de uit de schietgaten welgerichte schoten onzer Turksche gasten, maar op don duur kon onze positie toch hoogst onaangenaam wordenmen was door dezen overval geheel verrast; de voorraad munitie was niet groot terwjjl de insurgenten tamelijk sterk in aantal waren en met satansche woede vochten. Het schieten duurde uren lang. Reeds ademde ik in de nabijheid der schietgaten do beklemtoonde lucht in, die doorgaans over een slagveld hangtrook en kruit damp, bloedlucht en zweet. Maar opeens zweeg het vuur der insurgenten. Een oogenblik heerschte er bange stilte. Meu hoorde slechts onderdrukt geroep, het smar telijk gekreun dor verwonden, het zachte, laatste steu nen der stervenden en toen weerklonk een luid ge gil van angst en woede uit de gelederen der insurgen ten zjj waren van achteren aangevallen. Een tamelijk sterke afdeeling der gendarmerie, die liet eiland in alle richtingen doortrok, was, door het alarm opmerkzaam geworden, langs de door het bosch beschutte zjjdevan deu berg genaderd. De moedige aanvallers waren om ringd een salvo nog een nog een derde zjj moesten zich overgeven. De gevangenen werden onder bewaking gesteldde gekwetsten hielpen wjj zoo goed mogclyk verbinden, den stervenden en doodden bezorg de men eeue rustplaats in een schaduwrijk, afgelegen plekje in den tuin. Zoo is het middag gewordende heete zon hinderde

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1