De Leestafel. het schip „Mentone" met terpentijn vat veel vleiends over Rhodes. Hij i INGEZONGEN van Savannah naar Hamburg. Door wordt daarin geteekend als een genie, i or die hem ^oor den inhoud dezer rubriek sleepbooten zwaar lek naar Nieuwe- die half vergood wordt door diep gesleept wordende, is het buiteu kennen (bier o.a. door Jameson) en het Schulpengat gekanteld en op ö'j'j i zelfs van zijn uiterlijk heeft Samarow vadem water gezonken. Het volk iseen andere voorstelling, dan die wy gered. Éi j Op Nieuwjaarsavond werd iemand te Nieuwolda in het water gegooid door zijn kameraden, die, in plaats van hem er weder uit te halen, naar den brigadier der marechaussees lie pen. Toen deze op de plaats van het ongeluk kwam en aan den drenke ling, die zeer goed uit het water had kunnen klimmen, vroeg waarom hij nog in 't water stond, zeide hij kalm „je mosten eerst ook maor ais zein hou ze mie der in gooid hebben," (N. Gr. Ct.) deli Letteren en Kunst. De jongensliteratuur in Engeland geniet 'in het buitenland over 't alge meen geen goeden naam. Ze is voor een groot deel, onder voorwendsel waarschijnlijk dat ze den engelschen jongen tot een moedigen, energieken 'man maken wil, a daringplucky, fellow, veel te opgeschroefd. Bij tientallen verschijnen er zoogenaamde avontuurlijke geschiedenissen, waarin jongens van twaalf, zestien of acht tien jaar allerlei gevaarlijke lotgeval len met gemak te boven komen, smokkelaars en dieven trotseeren en om den tuin leiden, vuur en water kruit en lood met een glimlach op de lippen trotseeren en die in staat zouden zijn, de as van de aarde uit hare voegen te lichten, wanneer dat nuttig of noodig wezen kon. Bij deze lectuur (en wij noemen met name het tijdschrift British Boys, dat in eene aflevering drie verschillende vervol gen van deze soort jongensromans bevat), zyn de stoutste fantasiën van Verne en van Aimard onnoozel kin derspel. Voor de engelsche jongens is't ge lukkig, dat niet alle jongensboeken schrijvers aan die opzweepery mee doen. Een gunstige uitzondering maakt F. W. Farrar, van wien onze liol- landsche jongens St. Winfried of de schoolwereld wel kennen en van wien nu bij den uitgever Honig te Utrecht Drie Cricketspelers verschenen is. Aan avonturen ontbreekt het Ralph, die wegloopt omdat zijn vader hem het leven onmogelijk maakt en Lord Gle- nullin, die dit voorbeeld volgt omdat hij tegenover den zijne een schel menstreek heeft uitgehaald, zeker niet. maar de schrijver weet zich althans in zijn sympathie voor de twee bengels te beheerschen en er is ic 't boek een gezonde strekking, die den lezer ongemerkt midden tusschen de avonturen door, wordt ingegoten. Daarom zal dit boek, evenals zyn zooeven genoemde voorganger, zijn weg wel vinden. Van Engelschen oorsprong is eveneens de roman Aan )t hof van koningin Maria 11 van Engeland, een verhaal uit den tijd toen onze stadhouder Willem van Oranje, ko ning van Engeland was. Het ver scheen bij den uitgever Ten Bokkel Huinink te Utrecht. Het verhaalt aan wie het nog niet wisten, dat noch Willem, noch zijn gemalin het heel aangenaam hadden op dien ko ningstroon en doet dat op een wijze die den liefhebber van geschiedkun dige romans wel zal boeien. En wie aan dat genre denkt, haalt zich licht de namen van J .ouise Mflhlbach en van Gregor Samarow voor deo geest. Louise Miihlbach is niet meer, maar Samarow hanteert de pen nog met onverzwakte energie en schrijft boeken over actueeler onderwerpen, dan het hof van Catha- rina van Rusland. De uitgever Revers in Dordrecht zond ons een vertaling van zijn roman Transvaal en liet was niet zonder nieuwsgierigheid, dat wij bij het doorbladeren twee groote personages, Rhodes en j Jameson daarin sprekend vonden op uit de (engelsche) illustraties geu hebben. Er wordt gesproken van zijn „fijn" gezicht, „schitterende oogen", later van zijn „wonderlijk schit terende oogen" „van zyn teere, slanke figuur." Iu 't tweede deel helt de duitsche officier evenwel naar den kant van de Afrikaanders. Is dat op zichzelf al een satisfac tie voor een hollandschen lezer, zij behoeft bij de lectuur van het boek de eenige niet te zyn. Het is vloeiend en prettig geschreven en vertelt over de toestanden in Zuid-Afrika veel ware dingen. Louisk B. B. is in onze litera tuur geen vreemdelinge meer. Tot hare bekendheid heeft vooral het tijdschrift Eigen Haard veel bijge dragen en nu zy eenmaal zoover is, kan een nieuw boek van haai' niet anders dan belangstelling wekken. Zoo bijvoorbeeld haar nieuwste werk Wilde Bozenverschenen bij den uit gever Honig te Utrecht,'t Is een reeks van tafreelen uit de levensgeschiedenis van een jonge meisjes-clubje, bygen. Wilde Rozeu, welke tafreelen een aan eengeschakeld geheel vormen En by 't lezen van de aantrekkelijke tafreeltjes schijnt ons 't boek zelt een bloem krans, gegaard van wilde rozen, zacht en teer, met een takje thym hier en daar kortom een frisch, natuurlijk levenslustig boek, waaraan niet onkel jonge, maar ook wel oudere dames, haar hart zullen ophalen. De December-afievering van de Holl. Bevue, die er ook typographisch weer keurig uitziet, bevat als fron tispiece het portret van het kamerlid Van Gilse; verder portretten van den vermoedelyken oostenrykschen troon opvolger, van den senator Scbeurer- Kestner, van des redacteurs austra- lischen collega Fetchett, redacteur van de australische Review of Re- views, Dr Lechner, baron Gantsch, Henry George en den Emir van Afghanistan voorwaar een bont gezelschap. Onder de belangrijke on derwerpen lezen wy veel van Jnliana' van Stolberg, de moeder der Oranje' Nassansde karakterschets geldt dit maal den genoemden Emir en als7te< Boek van de Maand geldt de roman „Afgoden" van Anna Ekker. Ten slotte hebben wy melding te maken van Warendorfs geillusteer- den Familiekalender voor 1898. Hy bevat, behalve de gebruikelijke alma nak-informaties, schetsen van Prell, van Maurik, van Nouhuys, Fokko Bos en Is. van Rennes. Men bericht ons, dat Woensdag 12 dezer het eerste nummer verschijnt van Het Makelaars-Weekblad, offi cieel orgaan yan de Makelaars-soeie- teit te Amsterdam. de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt cle copij niet aan den inzender terug gegeven. Mijnheer de Bedacieur! Ter wille van een goede zaak waar vele personen een uitkomst in kunnen vinden, verzoek ik U, om opname van onderstaande regelen. Yelen zullen zich nog wel herinne ren welk een opgang voor ongeveer maanden geleden, de Vryland-be- Sport en Wedstrijden, Cricket. De weede test match, gespeeld tusschen Heel Engeland en Heel Australië te Melbourne, is, anders dan 'le eerste, geëindigd in een over winning van de Australiërs, en geen kleine overwinning. Stoddart's elftal bestond nn uit Mason, MacLaren, Wainwrigbt, Ranjitsinhji, Hayward, Storer, Hirst, Druce, Hearne, Briggs en Richardson. Het Australische elf tal was nagenoeg hetzelfde ais met den wedstrijd te Sydney: MacLeod, Darling. Hill, Gregory, Iredale, Trott, Noble, Trumble, Kelly, Jones en MacKibbin. De Australiërs gingen eerst aan bat en haalden op een hard wicket in een langdurige innings 520 runs (McLeod 112, Hill 58, Gregory 71, Iredale 89, Trott 79). Engeland ging toen in en kon slechts 315 runs halen (MacLaren 35. Ranjitsinhji 71, Storer 51, Druce 44, Briggs 46). De Engel schen hadden dadelyk weer in te gaan. Het wicket was nu slecht geworden, en de gevolgen daarvan bleven niet weging maakte. Doch helaasNa dien opgang kwam een tydstip van reactie en thans is de Vrijland Ver. teruggebracht op een minimum van ongeveer een vierde, van het vroeger aantal leden. 't Is nn niet myn bedoeling te be spreken in hoeverre enkele personen den schuld daarvan dragen, of door welke omstandigheden dan ook, maar ik wil U de zakon melden zooals zjj thans staan en de berichten zooals zy ons zyn medegedeeld door den heer F. Heeren, een man voor wiens onpartijdigheid velen onzer kunnen instaan. Zyn eerste schrijven dateert van 31 October en behelst in hoofdzaak mededeelingen over de reis, welke vrywel voorspoedig is geweest. Alleen Ma sa (welke vegetariër is) heef t veel van zeeziekte geleden en mocht op voorschrift van den dokter met de 2e klas passagiers mede eten. De tweede brief dateert van 9 Dec. 1897 en bevat zeer zakelijke mede deelingen. F. Heeren vermeldt daarin, dat de Expeditie behouden en wel aan wal is gestapt. Hy en Andersen zijn naar den Consul geweest, welKe aan vankelijk zeer onvriendelijk was en zeide Koek gewaarschuwd te hebben niet over te^ komen daar eerst met Februari de nieuwe regeering bekrach tigd wordt en er voor dien tyd van onderhandelingen geen sprake kan zyn. Doch toen hij zag, dat de Expeditie niet terug zou keeren, werd hij vrien delijker en beloofde te helpen en steu nen waar hy kan, maar gaf geen hoop, dat dit veel zou baten voor Februari. Nadat zy eenige dagen later met den Consul by verschillende regee- ringspersonen geweest waren, togen zy op weg. Onderweg vernamen zij, dat op 2% uur afstand van Caracas Dr. Riteher woonde met zijne vrouw en kind en zekere Herold, welke eeniere maanden geleden vertrokken was. Zy kwamen by Dr. Ritcher (welke Vrylander is) en sloten zich bij hem aan om ge zamenlijk 't land te bebouwen, 't welk hy voor 5 jaren gehuurd had en nu is overgeschreven met de namen van de Expeditieleden en door tusschen- komst van den Consul behoorlijk be krachtigd. Ten slotte raadde de heer F. Heeren in overleg met de andere Vrijlanders ons af het zenden van gemengde ex- peditiën tot over eenige maanden, daar men dan beter in staat is hen goed te huisvesten en te voeden. Voor- loopig komen alleen jonge, ongehuwde mannen om den grond te bewerken verder de Kolonie in gereedheid te maken. Als gevolg daarvan zullen zoo spoe dig mogelijk (volgens hun eigen ver langen) eenige jonge mannen uitge zonden worden om hen daar te steunen in hunnen moeielyken arbeid. 't Is nog slechts een kwestie van financieel, daar de Vryland-Vereeni- ging alleen niet bij machte is dit te bekostigen. Daarom doen wy tevens een beroep op onze meergegoede mede- mensehen ons te helpen aan 't weisla gen van deze onderneming. Voor verdere inlichtingen of steun melde men zich aan den secretaris F. Bremer, Hagestraat 19. JOH. P. H. v. BODEGRAVEN. Voorz. v.d. Haarl. Vrijl. Ver. Vice-President v.d. Ned. Vrijland Ver. te Amsterdam. Zuidpolderstraat 110. a. s. het „tehuis" voor de doofstom men aan deWestermarkt 16 alhier,uit gaande van de vereen. „Door Liefde Saamgebracht" in gebruik zal wor den gesteld. Des morgens zal dit aan vangen met een Godsdienstoefening te houden met gebarentaal. Des namiddags zal aan de arme doofstom men een gemeenschappelijk maal wor den bereid, terwyl des avonds een gezellige bijeenkomst zal worden ge houden, waarby eveneens aan hen die zulks behoeven een uitdeeling zal plaats hebben van kleedingstukken, eetwaren en eenige kleine versnape ringen. Mocht gij dit in uw goaebt blad willen vermelden, daarmede zoudtgy ons een groot genoegen doen. Namens het Comité met bij voor baat haren dank teekent met Ware Hoogachting, Uw dw. Mevr. M. J. BLASE HELLINGMAN, Nassaukade 112. Kashouder v/'d Internat. Voor- gevoerd! De' held' van"''Sl'«M«TlóoVas het hedeelftal uit- jAnder-' te maken en het is, alsof de schry ver 11°! en ^us met een inmn£s en 5o, Amsterdam, 6 Jan. '98. al verder komende in zijn boek ook rins. Geachte Bedactie. tot eenigszms andere gedachten komt. GEftflENGD NIEUWS Groote afstanden. De aandacht van spoorweg-inge nieurs wordt gevestigd op een nieuwen trein van de Engelsche Westbaan, die dagelijks den afstand tusschen Paddington en Exeter, lang 312 kilo meter, aflegt, zonder ergens te stop pen of eenig tus chengelegen station aan te doeD. Wanneer men bedenkt dat die af stand gelyk staat met dien van Ham burg over Hannover naar Minden (de afstand van Groningen over ArnhemNijmegen naar Maastricht is iets grooter en bedraagt 328 kilo meter) dan is een dergelijke rit wel als iets buitengewoons te beschouwen en werd tot heden in den gewonen treindienst nog nooit aangetroffen. De trein bestaat gewoonlijk uit 6 wagens met een totaal-gewicht van 140 ton en wordt gereden door een locomotief met ongekoppelde assen en met drijfraderen van 2.362 meter middellijn. Daar de tender niet groot genoeg is om het benoodigde voedingwater te bergen, wordt onderweg bet water uit den tusschen de spoorstaven ge legen Ramsbottemschen trog aange vuld. Deze vastgestelde treinloop der En gelsche Westbaan werd nog slechts een enkele maal overtroffen door een proefrit op de Engelsche Noordbaan, toen een afstand van 483 kilometer tusschen Londen en Carlisle zonder ergens op te houden werd legd. In Noord-Amerika is echter dit record belangrijk verbeterd, daar de afstand tusschen Jersey City—Pitts burg, zyude 707 kilometers, een af stand van Hannover tot Bazel of van Maastricht naar Groningen en terug naar Maa tricht en Roermond, door een trein, zonder op te honden werd afgelegd. Een voorraad steenkolen en water werd ia een bagagewagen voor dezen trein medegevoerd, doch van het water behoefde geen gebruik gemaakt te worden daar de Ramsbottemsche trog een voldoende hoeveelheid water had geleverd. Dezelfde trein was den vorigen dag met dezelfde locomotief uit Pitts burg geko-'ien, eveneens zonder onder weg op te houden, zoodat die locomo tief niet minder dan 1414 kilometers had afgelegd met slechts een enkele maal stil te houden. Een andere merkwaardige trein loop heeft onlangs op den Chicago Burlington Quincy spoorweg plaats gehad. Op die lyn werd nl. de afstand tusschen Chicago en Denver, zijnde 1650 kilometer, precies in 1069 minu ten afgelegd. De behouden snelheid is dus geweest 92.61 kilometer per uur en was de langste rit, die ooit door een maatschappij werd gedaan. De verschillende locomotieven, die den teein trokken, werden uitgezocht uit de beste voor het doel geschikte, terwyl het gewone personeel dier machines den dienst verrichtte. (De Locomotief.) Murray, den natuuronderzoeker C. staande, een JHtsersch ingenieur niet D. Andrew ter onderzoeking van het een betrekkii geeft aan een raini- Kerstmis-eiland zal uitzenden. Het sterie. tot nog toe byna geheel onbekende eiland ligt ongeveer 400 KM. ton zuiden van de Westspits van het eiland Java in den Ind. Oceaan op 10'/2° Z.B.het is 23 K.M. lang en 13 KM. breed. Een enkele Euro peaan woont daar met zijn gezin en een dozyn Maleische arbeiders. Slechts van het Noordwesten uit biedt bet eiland voor vaartuigen toegang, alle andere kanten zyn door koraalriffen versperd. De hoogste punt is 400 M. Van groot belang is de dierenwereld van dit eenzame eiland verscheidene vogelsoorten komen nergens anders voorvan vyf soorten zoogdieren, die het eiland bevat, zyn drie eveneens slechts daar te vinden en van 35 insectensoorten zijn 23 overal elders onbekend. Er zyn daar geen slangen, noch eenig ander gevaarlyk dier. Een groot deel van het eiland is door dicht woud bedekt, en onder de planten komen rachtigeorcbideën heel veel vuldig voor. Op verscheidene plaat sen bevat de bodem phosphaat-lagen, die men denkt to exploiteeren. Dit kleine gedeelte van de aarde moet voor de natuuronderzoeking een ruim veld zyn. Er is nog een tweede Kerstmis eiland, dat men niet met dit verwar ren moetdat is zelfs meer bekend en iigt in den SLillen Oceaan ten zuiden van de Sandwich-eilanden het werd door Cook in 1777 ont dekt en geheel onbewoond gevonden. Sluw. Te Parys is een gauwdief gesnapt, die zyn werk op de volgende wyze verrichtte. Hy kwam zeer haastig en met een druk air een vollen kap perwinkel binnen, waar hy een pakje dat hij in de hand droeg, neerlegde op het blad, waarop de klanten hun nieuwjaarsfooien plegen neer te leg gen. Ziende dat hy niet dadelyk ge holpen kon worden, ijlde de man dan weer weg, zeggende dat hy geen tyd had om te wachten, en nam het pakje mee. Maar dit was van onderen dik met lijm bestreken, en zoo bleven er allicht een paar zilverlingen aan.han- gen. Toen de lym echter niet vast houdend genoeg bleek en ei' een paar muntstukken op den grond vielen, ontdekte men de list. De manier is haast te vernuftig voor zoo kleine winst on zoo groote straf. Eene afschuwelijke mode. De dames van de heele en de halve wereld te Parijs dragen tegenwoor dig kleine levende schildpadjes. De ongelukkige dieren zijn aan een gou den kettinkje bevestigd en met een gouden, met edelsteentjes bezet netje overdekt. Ze kruipen betrekkelijk vergenoegd over de schouders, borst en hals der draagsters. Alfred Capus hekelde Woensdag in de Figaro deze walgelijke mode, die ook nog dit na deel heeft dat de beestjes een goede spijsvertering hebben. Men begint dit evenwel al aardig te vinden. De vor- eeniging tot. bescherming van dieren bemoeit er zich mee, maar zal ver moedelijk weinig succes hebben. Een vereeniging tot bescherming van den goeden smaak zon bier meer doen, meent Capus. Met de laatste feestdagen zyn aan het postkantoor te Berlijn tusschen de vyf en zes millioen postpakketten behandeld. De beambten hebben voor bun ijver en toewijding van den mi nister Podbielski een bijzonder be dankje ontvangen in het offieieele blad van zijn departement. Middel tegen zeeziekte. Weer moet er een middel ontdekt zyn tegen de zeeziekte. De Turyn- sche geneesheer dr. Calliano heeft met een elastischen maagband proe ven genomen op een aantal personen en tot nu toe, naar beweerd wordt, met groot succes. Het zou wel wonder zyn, als het nieuwe middel beter was dan al de tot nu toe beproefde. Bescheiden. waar bij partij» moet kiezen voor of tegen de Boeren. Het eerste deel be- Het Kerstmis-eiland. Een beroemde zangeres, Erica We- Juist omstreeks Kerstmis werd uit dekind dreigt Dresden te zullen ver- Engeland bericht, dat het Britsche laten, wanneer men haar niet en^a- Hiermede nemen wij de vrijheid U Museum in Londen, tengevolge van geerd voor vijf jaar op een fcrakte- in kennis te stellen dat Zondag 9 Jan. eeno ryke schenking van dr. John inent van 25.000 mark en haar aan- Een l>m ontploft. In een der yken van Mannheim ïs een euveldaagepieegd, die veel sen satie maakt. ;i het midden van een kruispunt vajsfcraten sprong Woens dag met. oonrdoovenden knal een bom, geladewnet schietkatoen, die ongemerkt negezet was. Alle ruiteiin den omtrek spron gen, de luebtmk was zelfs zoo sterk, dat eenige veters in verdere straten eveneens brajn. Het plaveis vertoont een gat van ongeveer 15 d. breed en 6 cM. diep. In de geheelouurt heersebte na de ontploffing Tg-rijpelijkerwijze een hevige paniel Eenige vrouwen zijn door den schr. ziek geworden. Een ade student. Aan de imgrsiteit te Warschau is met goed pvoig het_ arts-examen afgelegd door en 76-jarigen student, zekeren Roehj Borusk. Toen hij 23 jaar oud was,:ad hy het Gymnasium afgeloopen, ma" toen ontbrak het hem aan middelen n verder testudeeren. Hy werd rivaat-onderwyzer en verdiende zoomet moeite zyn kost, telkens tracht hy de studie weer op te vatten,naar telkens mislukte bet ook wegei geldgebrek. Eindelijk besloot hij zoier universiteit verder te studeeren e thans is hy er dan ook gekomen. Hets nu te hopen, dat de „jonge" dokte spoedig in de praktijk komt. Dat. h zijn gouden jubileum als geneeskunige vieren zal, is hem moeilijk toe tfwenschen. Etiquette an het Spaansche hof. Bekend ïshet verhaal van den Spaanschen kning, die uit vrees iets tegen de etiqétte te doen, zyn stoei niet zelf vatide kachel verwijderen wilde, toen Ij geheel alleen in een vertrek was n zich daardoor deer- lyk brandde. Thans geburde er iets aan het Spaansche ho? dat, hoewel veel min der erg, daartoch aan herinnert en wel by gelegeheid van de ontvangst van den nieiven Franscben gezant, den heer Paraotre, hetgeen met de gewone ombal van ceremoniën ge schiedde. De etiquett schryft o. a. voor, dat de gezant, oor den minister van buitenlandschi zaken voorgesteld en binnengeleid, ie trappen van de troon opgaat, de koingin zyn geloofsbrie ven overhaucgt, dat H. M. in ant woord daaro een begroetingsrede voorleest en dat de minister van buitenlandschi zaken daarna de ge loofsbrieven lit de handen van de koningin aamzemt en den gezant te rug geleidt. Nu had b( de ontvangst van den heer Patenote alles behoorlijk plaats gehad, alleenvergat. de minister, de hoer Gullon, de geloofsbrieven van de Koningin aan te nemen en ver wijderde hij ;ich reeds met den ge zant, terwyl I. M. radeloos met het document in handen bleef staan. De geheele tnfstoet bleef onbewege lijk, niemand durfde de etiquette schenden door te doen wat des mi nisters was enH. M. te bevrijden. Ook zy zelvj durfde het stuk niet neerleggen of iet iemand anders ge ven, uit vrees iets te doen, wat niet mocht. Er heeischte langen tijd pijn lijke stilte totcat een der andere ge zanten zich vermande, den minister in de gang achterna liep en hem op zijn verzuim wes. Deze keerde meer dood dan levend torug en vervulde eindelijk zijn picht! Koning Kenelik op reis. Volgens de laatste berichten uit Abyssinië is kening Meuelik nu vast besloten in 't eaar 1900 een rondreis door Europa te maken, waarvoor nu reeds voorbereidende maatregelen worden getroffen. Vroeger had d& koning voor de uitnoodiging van den. Fransehen gesant Lagarde om de Parysehe leotomstelling in 1900 te komen bezoekei, bedankt. Toen hy echter vernam welke buitengewone eerbetuigingen len koning van Siam aan alle hoven te beurt zijn gevallen, besloot hy niet alleen een bezoek aan Parijs te brengen, maar d e reis over geheel Europa uit te strekken. Voor zichtigheidshalve zullen hora op zijn Dadelyk werd daarop een tegenbevel gegevenAli begaf zich naar zyn chef, den commandant van den kriDg, die hem had geroepen. „Gy kent Mobamed-ben-Abdallah wel?" zeide hy liem. „Zeer goed; verscheidene dagen is hy by mij gevan gen gehouden, en eene verraderes heeft hem in de ge legenheid gesteld te ontsnappen." „Welnu, hy is te Bir-es-Shoffhier is een spion." En de ffransche officier wees met den vinger naar een Aiabier, die zich in zyn burnous gehuld, te paard op eenigen afstand vertoonde. „Daar gy dus Mohamed kent, heb ik u niet over hem te onderhoudenmaar hebt ge een kloek en flink bera den man onder uwe manschappen, die niet vreest zijn leven te wagen. Hy moet den roover uit zijn kamp oplichten en hem my dood of levend brengen, maar liefst heb ik, dat by wordt gedood, want ik heb daartoe strek kende bevelen en dan 'behoef ik hen niet te laten fasil- leeren. Hebt gy op het oogenblik een man, die moed genoeg bezit om hem daar te gaan doodeo?" „Wellicht", antwoordde Ali en hy riep Messaoud. „Hier is de man, dien gy vraagt", zeide hy tot den kolonel. Met behulp van zyn tolk herhaalde de kolonel aan den ouden neger wat hy aan den caïd had gezegd en vroeg dezen daarop of hij zich met die taak wilde be lasten en of hy alles goed had begrepen „Zeer welAbdallah heeft my, wel is waar voor een oogenblik, het vertrouwen van myn meester doen ver liezen ik heb gezworen daarover wraak te nemen, en als, wat de spion zegt waar is. is hy een dood man „Goed,laten wij thans eens de bezwaren bespreken, die aan de expeditie zyn verbonden en welke voorzorgs maatregelen er zyn te nemen. Gy zult de wacht der ruiters en der dienaars, die u den weg zullen versper ren, moeten misleiden. Ook zyn er honden, die zullen gaan blaffen, ten teeken, dat er onraad is." „Sidi-Khalifa! Ik ben een neger van Soedan, sluw en arglistig; noch schildwachts, noch honden zullen mij tegenhouden; ik zal aan beiden wel weten te ontsnap pen." „Uw schot zal het signaal van den aanval zyn; wy zullen de smala van Mohamed gaan omsingelen en hem als een stuk wild verrassen; zorg er vooral voor dat gy hem niet mist." „Men mist nooit als men dubbel geladen is," ant woordde Messaoud, „en daarenboven als myn pistool ray in den steek laat, dan is hier nog myn mesdat zal my daar niet bedriegen." Na dit onderhoud wachtte men den nacht af. Het werd meer en meer duister; alleen de toppen der bergen waren nog verlicht in dien eigenaardigen gloed, die zoo geliefd is by onze oostersehe schilders, de natuur ging langzamerhand sluimeren en overal werd het rustig. Zoodra de nacht was aangebroken, ging het kleine fransche leger op marsch, onder geleide van den spion tegen middernacht was zy op ongeveer een kilometer afstands van den douar, die mea zou gaan nemen, ge naderd. „Hier is het," zeide de kolonel van A.... tot Messaoud; het oogenblik is aangebroken, ga aan den gang, wy zullen de .>mala gaan omsingelen en ons op iedere ge beurtenis voorbereiden." De neger ging op den grond staan, deed zyne klee deren uit, wreef zyn lichaam met een eigenaardige vette zelfstandigheid in, waarvan de geur veel aan een hyena deed denken, en verdween zoo, met het mes tusschen zyn tanden en het geweer op zijn schouder hangend, in de duisternis. De nacht was donker, het opkomend licht van de nieuwe maan begon te scliynen, maar zoo zwakjes, dat Messaoud alleen de tent van Mahomed kon herkennen die op een hoogte stond en een weinig terzyde van de andere. De neger kroop als een siang naar de tenteen troep honden vloog naar hem toe. Doch door den geur, die van zyn lichaam uitging, gingen zy niet luide blaffen; ook kende hy de tooverspreuken, die de nachtdieven gebruikten om hen stil te doen zyn. Toen hy by de tent van Mahomed was gekomen, hield hij stil, luisterde een oogenblik en maakte met zyn mes een breede opening in het weefseldaarna hield by zyn adem iu en luis terde nog eens. Niets bewoog zich, alles sliep. Hij gleed daarop naar binnen; en hoorde de kalme en regelmatige adem haling van iemand die zwaar sliep. Het moest wel Ma homed zijn, want de zyde van de tent was volgens het gebruik voor den meester bestemd. „Mahomed," mompelde hy aan het oor van den sla pende „zyt gy daar?" Iemand knielde op het tapyt, dat hem tol slaapplaats diende. „Pas op," zeide de stem „de rcumis naderen." De man stond op en greep Messaoud bjj den schouder. „Gy zijt immers Mohamed-ben-Abdallah herhaalde de neger. „Ja," zeide de andere. „Waar zyn de vervloekten?" „Hier," zeide Messaoud, terwyl hy zyn geweer in zyn borst afschoot; en daarna vlug naar buiten springend, verdween hij in de duisternis. De Smala was verlorentwee der opstandelingen, had den door zich te verdedigen hetzelfde lot als hun mees ter ondergaan, en de rest, vrouwen, dienaars, paarden, kameelen, schapen, wagens en tenten, was buit gemaakt. De hoofden van Mahomed en van de beide andere- roovers werden afgehouwen en in zakken met zout ge legd om naar Laghouat te worden gebracht, om daar op de markt te worden tentoongesteld. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2