s aTs, /Mi-lHl Keuchenius, secretaris by het Sia- meesche gezantschap te Eerlijn, tot het aannemen der ordeteekenen van commandeur van de orde van den Witten Olifant van Siam, van com mandeur der orde van Frans Joseph, van commandeur 2e kl. der orde van Wasa van Zweden en van comman deur 2de klasse der orde van Albrecht, hem respectievelijk geschonken door den koning van Siam, den keizer van Oostenrijk, den koning van Zweden en Noorwegen en den koning van Saksen. Kon. besluiten. Aan mr. Th. L. M. H. Borret op zyn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid der hoofd commissie tot herziening van de be lastbare opbrengst der gebouwde eigendommen, en benoemd tot plaats vervangend lid der zelfde commissie, mr. 1. B. van Berckel te 's-Graven- hage. Benoemd tot heemraad in het pol derdistrict de Marsch, Lede en Oude- waard, prov. Gelderland, C. van Om meren Jz.; tot heemraad van den pol der de Generale Dykagie van Stellen dam, prov. Zuid-Holland, C. A. Vogel tot dijkgraaf van den polder Lagehoek onder Hoogwoud en Opmeer N. Laan tot hoogheemraden van de uitwate- rende sluizen in Kennemerland en West-Friesland, jhr. mr. P. van Fo- reest en K. Kaaskooper; tot heem raad van den polder Eyerland, B. Drosalle in de prov. Noord-Holland tot dijkgraaf van het waterschap de Zwartewaters- en Vechtdyken, prov. Overysel, W. C. Tobias. Naar het Hbld. verneemt, is de heer G. W. W. C. van Hoëvell be noemd tot resident der Westerafdee- ling van Borneo, ter vervanging van den onlangs overleden resident S. W. Tromp. De „Éclair" (Parys), gedagteekend heden, bevat het volgende particuliere telegram uit LondenEen telegram uit Berlijn aan de „Daily Mail" zegt, dat keizer Wilhelm H regelingen heeft getroffen om tegenwoordig te zyn by de kroning der Koningin van Holland. Daar de jonge Koningin binnenkort een echtgenoot zal moeten zoeken, staat de komst van Wilhelm II zeer waarschijnlijk met dit feit in verband. Als Wilbelmina een Duitschen prins nam, zou Duitschland eensklaps in het kleine koninkrijk een enormeu invloed krygen. Kroningsfeesten. Door de Holland-Amerika Lnn. wordt in de Vereenigde Staten werk gemaakt van é?o of meer excursion saar ons vaderland ter gelegenheid van de kroningsfeesten in September aasstaapde. Met hot oog op de Hollanders, die 'in het westen van Amerika verblijf houden, is voorloopig speciaal de aan dacht gevestigd op excursieplannen voor 2e en 3e klasse passagiers. Blijkt de belangstelling ook bij het le klasse reizend publiek groot ge noeg, dan zal ook daarvoor excursie gelegenheid worden verschaft. Te Zaandam is op straat een afge kapte vinger gevonden. By onderzoek moet gebleken zyn, dat deze behoorde aan een persoon, die vrijgesteld wilde worden van den dienstplicht en zich daarom deze ampu tatie had ondergaan. Kloris en Roosje." De „Bruiloft van Kloris en Roosje'' werd Vrijdagavond in den schouwburg te 's GraVenbage door de artisten van de koninklijke vereeniging ..Het Ne- derlandsch Tooneel" vertoond in tegen woordigheid van Hare Majesteiten de Koninginnen en de Prinses van Wal deck Pyrmont. De vorstelijke bezoeksters versche nen in de koninklijke loge tijdens de opvoering van het tooneelspel „Nie mand sterft van blijdschap." Zij wer den door het zeer talrijke publiek op de gebruikelijke eerbiedige wijze be groet. Hare Majesteiten waren vergezeld van een klein gevolg, terwijl enkele leden van de hofhouding vóór de komst der Koninginnen in de hofloge had den plaats genomen. Het oud-Hollandsch kluchtspel werd met byzonderen entrain opgevoerd, en door het Hooge gezelschap met zicht baar genoegen gevolgd. Die" gedeelten in den door mevrouw Pauwels-Van Bieue, in het karakter van Pieternel, en den heer Clous in dat van Thomasvaer, voorgedragen nieuwjaarswensch, welke eene hulde bevatten aan Haie Majesteiten wer den door het publiek met buitenge wone geestdrift toegejuicht, een eu- thousiasme dat het karakter aannam van een ware ovatie aan beide Vor stinnen. Bij de herinnering aan den spontanea juichkreet „Leve de Ko ningin" tydens de openingszitting der Staten-Generaal. word vooral zeer warm en langdurig geapplaudisseerd, en niet minder by den door mevr. Pauwels-Van Biene met veel gevoel voorgedragen lieilwensch op Hare Majesteiten, waarbij aan Koningin Wilhelmina kracht Ivordttoegewenscht ow Haar zware plichten te betrach ten by de aanvaarding van het be wind, ee halde werd gebracht aan de Moeder-Vorstin voor de wijze „waarop zy de leidsvrouw der Koningiu was tot aan het hoogst gewichtig jaar. Ook de heilwensch op deu burge meester werd zeer toegejuicht. De Keainginnen woonden tot het einde de opvoering van de Bruiloft by, De werkstaking te Almeloo. Nader wordt vernomen, dat de fa brikant Hedeman te Stad Almeloo na het laatste besluit der werklieden be sloten beeft geen besturen van werk- liedenvereenigingen meer te ontvan gen en geen pogingen van den bur gemeester van Ambt Almeloo meer te beantwoorden. Aan dat besluit werd bereids uitvoering gegeven. Daardoor is alle mogelijkheid op een vergelyk weggenomen. Nog wordt uit Almeloo gemeld: In het noordelijk gedeelte der stad, vooral in de Molen- en Oranjestraat, is sinds eenige dagen, des avonds om streeks 7 uur, een massa volks op de been. Dit wordt veroorzaakt, door dien op dat tijdstip de door de werk stakers onderkruipers genoemde ar beiders vau den heer Hedeman on der bescherming der marechaussee, en wat de stad betreft, ook onder die der gemeente-politie, huiswaarts kee- ren. Tegelijkertijd gaan ook de andere fabrieken uit, wier arbeiders de van het Sluitersveld komenden, in ge noemde straten opwachten. Ook vele bewoners dier straten komen dan buiten. Op den vreemdeling maken deze oploopen in onze audeis zoo rustige stad een eigenaardiger] indruk. Dank zy der activiteit van de auto riteiten, vooral van den burgemeester van Stad-Almeloo, is de orde nog geen enkelen avond verstoord. Welk eene pressie de stakers op sommigen oefenen, kan bljjken uit het volgende. Een der nieuw aangestelde arbeiders houdt een varken, dat hy voor eigen gebruik wil laten slachten. Nu wonen er op het Sluitersveld zoogenaamde boerenslachters (loonslaehters), doch hunner wil dit voor hem slach ten de stakers hebben het hun verboden. Onze arbeider zal nu vooreerst nog wTel geen leverworst of „bloedkoek" van zijn varkentje kunnen eten. Letteren en Kunst. Iel 't Kronirigsjaar. Zes vaderlaudsche liederen, woor den van J. A. Bakker, muziek van Philip Loots. De onlangs als „ter perse" aange kondigde bundel liederen is thans verschenen onder den titel als hier boven omschreven. De uitgave ge schiedde door den „Nieuwe Muziek handel" en deze heeft, wat de uit voering betreft, eer van haar werk. De keurige omslag prijkt met het portret van „Ons Koninginnetje" en tekst en notendruk is zeer duidelijk en net, Nó. 1 op de bekende melodie, die indertijd bij het bezoek der Konin ginnen aan onze stad, als premie op dit blad is uitgegeven, heeft tot titel Wiïhelmina van NassauweNo. 2 Wat ze zeggenis een lied van 3 coupletten, telkens beginnend met een klacht over afwezigheid van Koning, kroonprins, enz., en eindigend met een „jublen en juichen om Wilhel- mien". Een aardige tegenstelling is verkregen door afwisseling van mol en dur toonaard. No. 3 Naar den Dam" en No. 5 Kom doe mee", zijn twee frissche, ferme jongensliederen die^by de spes patriae niet alleen een gunstig ont haal zullen vinden, maar wat meer is, (ik spreek by ondervinding) met zooveel liefhebberij worden gezongen, dat ik ze op myn repetitiën voor het Zalsman—Concert altijd nog eens als toegift moet herbalen. No. 4 Eerst en nu", vertelt in het le couplet Eerst was 't ons Koninginnetje Voort 't oog een Majesteit in t [klein," en in het 2e „En 't bleef ons Koninginnetje, al [wies ze welig op", en eindigt met Heil Willem's dochter, Emma's kind, Heil Neerland's Koningin is een allerliefst meisjeslied, wat, al is het 't kleinste der zes, bepaald den grootsten indruk zal maken. No. 6 eindelijk „Aan Koningin Emma," is een lied van lof eu eere wat in statige klanken der Konin- ginne Moeder" hulde brengt. De pianobegeleiding is over het algemeen niet zwaar. Ik twijfel niet of deze bundel zal met de grootste sympathie worden ontvangen. HENRI PIEL AGE. Eigen Haard van heden geeft o.a. een tweede artikel van eene novelle uit de geschiedenis der Nederl. lette ren, door dr. J. Ten Brink, Brechtje Spieghels, een tweede artikel van Bintang Djaoeh over Bengkoelen, voorheen en thans, met afbeeldingen en eene beschrijving van het Amstel- badhuis te Amsterdam. De Wereldkroniek bevat deze week weder verschillende portretten met levensberichten. Daaronder zyn van Z.H. Paus Leo XIII; jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, D. Cordes; L. J. Veltman en auderea. Leger en Vlooi De luitenant ter zee der 1ste klasse E. W. Pfeiffer dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis, wordt met 15 Januari a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luitenant ter zee der Iste kl. H. J. Pak. Met gemelden datum wordt de luitenant ter zee der 2de klasse N. C. Beynen geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord op het folio van luitenant ter zee der lste klasse. De luitenant ter zee der 2de kl. H. van Schreven, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. De luitenant ter zee der 2de kl. H. J. Boldingh, gedetacheerd bij de Nor maal-schietschool te 's Gravenhage, wordt met 15 Januari a. s. op nou- activiteit gesteld. De adelborst der lste kl. bij de Kon. Ned. marine-reserve G. Boon wordt met 11 Januari a. s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructie schip „Gier" en de adelborst der 1ste klasse by die reserve G. F. Noorden dorp, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer", met 16 Ja nuari a. s. van zyue plaatsing aan boord van dien bodem ontheven. De kolonel J. C. van Schermbeek, commandant van het 6e reg. inf. heeft nader aangevraagd om op non-acti viteit te worden gesteldals zyn op volger wordt genoemd de luit.-kol. A. R. Krayenhoff van de Leur, van het 5e reg. inf. De kapiteins P. W. van de Velde, G. H. Hardenberg en W. C. Staring, zullen binnenkort bevorderd worden tot majoor. bevel gekregen, den pas schoon te vegen, en de eerste brigade zal, naar ik verwacht, hedenavond Kindergali bereikt hebben. „De Zakka-khels hebben denKhai- bar-pas verlaten en zyn naar Girdi getrokken. Sergeant Walker die, zooals men weet, door de Afridi's gevangen ge nomen is, schryft uit de Tirah-vallei dat hy goed behandeld wordt en ge zond iszijn wond is nagenoeg ge nezen." Te Diedenhoven (Thionville) in Lo tharingenis een 21 meter hooge schoor steen van een ijzersmelterij ingevallen. Op denzelfden dag van het ongeluk waren reeds zes personen dood en drie zwaar gewond uit het puin ge sjord. Sport en Wedstrijden. Omstreeks half Januari zal bij de firma Morks en Geuze te Dordrecht de eerste aflevering verschijnen van een nieuw tijdschrift voor wielerlief- hebbers en iu het bijzonder voor den Nederlandschen Rijwielhandel. Uit voering zal zijn als die der Ameri- kaansche Tijdschriften op dit gebied. Voetbal. Morgen spelen „H. V. V." en „R. A. P." op het Haagsche veld en Celeritas" en „Haarlem" op het Rotterdamsche. Aan den vooravond van dezen we- kelykschen strijd is de stand der eer ste klas competitieclnbs als volgt: r- r» ÏO <N Cri H o cfl c-p if—: 5 ss. r,SiS c£§ Ka«mnc t4 50 -ir A ^5 C-" RECHTSZAKEN. Woord of lettergreep. Een notaris te Gulpen had in eene akte een negental woorden doorge haald benevens de laatste twee letter grepen van het woord „lijfrente". Hy beschouwde deze beide lettergrepen als een afzonderlijk woord en vermeldde dus op den kant van het stuk„goed gekeurd de doorhaling van tien woor den". De rechtbank te Maastricht achtte dit onjuist eu oordeelde dat hy had moeten goedkeuren eene „door haling van negen woorden en vijf let ters". Bij eene doorhaling van den naam „Oud-"V alkenburg" had de rota- ris ook dit samengesteld woord als twee woorden aangeduid, wat door de rechtbank eveneens onjuist werd ge acht, terwijl dit college den notaris voor beide overtredingen tot geldboete veroordeelde. De notaris kwam hiertegeu in cas satie, doch de Hooge Raad vereenigde zich Vrijdag met de beslissing der rechtbank. Is het HJblad goed ingelicht, dan heeft de officier van justitie by de rechtbank te Amsterdam appèl aan- geteekend in zake den branö aan de Staalstraat. het niet", doet ons veronderstellen, dat men hier op vry onhebbelijke wyze gebruik heeft gemaakt van den naam eener vrouw, die reeds zoo zwaar beproefd is. Intussehen bereikt ons het volgend telcgrapbisch bericht van onzen Haag- schen correspondent „Ik verneem, dat de opvoering van het tooneelstuk „Het sensatie-proces Dreyfus" tegen Zondag a.s. in het gebouw van Kunsten en Weten schappen aangekondigd, hier ter stede door den burgemeester is ver boden. Hbld. Een werkman te Berlyu is tot 8 dagen hechtenis veroordeeld, omdat hy tegenover een kameraad, die eenige militaire eereteekens op de borst droeg, zich de uitdrukking„Sinaasappel- orden" had laten ontvallen. De „ehaumière" in Moskou is het kostbaarst ingerichte restaurant van geheel Europa. De groote eetzaal be staat uit een uitgestrekten wintertuin. In het midden daarvan bevindt zich een kolossaal marmeren bassin, waarin zalm en andere smakelijke vertegen woordigers der zwemmende dierklasse leven. Verlangt een gast een visch te eten, dan leidt de kellner hem naar 't eigenaardige aquarium en verzoekt hem de visch aan te wyzen, die hem het meest lijkt. Dan geeft hy hem een lang schepnet en kan hy. wanneer hem dat behaagt, de verlangde visch zelf vangen. Perzië. Het Perzische gezantschap te Lon den spreekt zeer beslist de ongunstige berichten tegen, welke de Engelsche pers over den toestand in Perzië heeft verspreid. De berichten van een aanstaande omwenteling zyn geheel uit de lucht gegrepen en missen allen grond. Het bericht dat de gouverneur van Fars zou zyn verjaagd en de bewoners een onafhankelijk triumviraat hebben in gesteld. is belachelijk onwaar. De ge wezen gouverneur van deze provincie Nazem-ed-Donleh, was zeer gezien bij al zyn onderdanen en deze hebben ten zeerste zijn vertrek om gezondheids redenen betreurd. De nieuwe gouver neur Firma Firma is op weg naar Shiraz, waar by binnen enkele dagen verwacht wordt. Alles volgens het Perzische gezant-i Laplander, die nimmer meelspijzen schap. gebruikt doch gemiddeld zeven pond walvisch- of zeehonden-vleesch met Pest te Bombay. traan verorbert, en dat de Rus zoo -TT weinig tarwe eet, is volstrekt niette PnTlÏÏ .iin ,U,"J verwonderen, want <ie Russen veror- Bouibay zijn daar m 48 uren 14- j,eren alles wat maar vetaelitip is, zoo- meuwe gevallen en 10d sterfgevallen a]s te|k vetkaarseQ Kekookte dieren- Broodeters. Het is niet onaardig, volgens de bestaande gegevens, na te gaan waar de meeste, en waar de minste brood eters verblijf houden, zegt de Vlaam sche Bakkergazet. Een Portugees verbruikt gemiddeld per jaar 176 pond brood. Een Spanjaard 413 pond per jaar, en toch is Spanje een land waar wei nig tarwe wordt verbouwd. In Hongarye, waar uitgestrekte graanvelden worden gevonden, wordt gemiddeld 361 pond per inwoner ver bruikt. Slechts 143 pon! is genoeg voor een Duitscher, 165 voor een Deen, en de Rus by wien de meeste tarwe wordt verbouwd, heeft genoeg aan 99 pond per jaar en per persoon. Een Belg eet 278 pond, een Amerikaan 357, een Zwitser 41S, een Italiaan 310, een Hollander 283, een Engelschman 352 pond. De grootste broodeter is de Fransch- man, hy gebruikt ongeveer 2 pond per dag of 705 pond per jaar, waar uit blijkt dat niet de opvoedingsge woonte, maar wel het klimaat invloed uitoefent op het broodeten, want op het Scandinavische schiereiland ge bruikt iedere bewoner slechts 56 pond per jaar. Zulks moet ons niet verwonderen, want in koude lauden zijn meelspij zen minder verwarmend voedsel en heeft men aldaar meer vetaehtige spyzen noodig om tegen de koude bestaad te zyn. Als bewijs daarvoor kan dienen de GEMENGQ NIEUWS Dreyfus op de planken. Het sensatielievend publiek blyft belust op het tooneelstuk, dat het ge zelschap van den heer Barendse, on der den titel van „Het sensatie-pro ces Dreyfus of de Martelaar van het Duivelseilandin het Paleis voor Volksvlijt opvoert. Ook het andere gedeelte van Nederland, dat niet Am sterdam heet, roept om sensatie eu een rondreis met liet stuk is in voor bereiding. Advertenties in Haagsche bladGU maakten voor Zondag reeds reclame. Er zou slechts één uitvoering zyn, men had zich dus tydig van plaatsen te voorzienZoo'n succesTe Am sterdam stampvolle zalenEn als laatste Turksche tromslag „Mevrouw Dreyfus bevindt zich op het oogenblik te Amsterdam, ten einde de opvoering by te wonen". Wy hebben ons gewend tot de directie van het Neaerlandsch Too- neelschap en tot den heer Barendse zelf. Doch het zeer dubbelzinnige antwoord dat wy ontvingen„ja, misschien is ze hier in de stad, mis schien is ze hier niet wij weten aan de pest aangegeven. Deze nieuwe uitbarsting van de epidemie volgt een dergelyken loop als de eerste. Ook bier schijnt de bevolking zich onge rust te maken wegens de aanstaaude zonsverduistering (die te Bombay bij na totaal zyn zal.) Hongertyphus. In verscheidene gemeenten van het komitaat Torontal in Hongarije is tengevolge van nijpend gebrek onder de bevolking de hougertyjhus uitge broken. Hoe een Chinees over onze manier van eten denkt. Aan een brief van een Chinees China en de Chineezen zyn thans iu de mode is het volgende ontleend. De zoon van het Hcmelsche Rijk schittert op heel karakteristieke wijze de manier waarop wy Wester lingen eten, en welke manier hem met diepe ontzetting vervult. „Kun jij je", schrijft by aan een landgenoot, „een volk voorstellen, dat weken, ja maanden lang leeft zonder een korrel ryst te gebruiken? Daarentegen zien zij er volstrekt geen kwaad in om het vleesch van ossen to eten, die zy in grooten getale dooden; zelfs eten zy sell apen vleesch; daar komt het ook vandaan, dat zij allen zoo loom zijn. Zy nomen trouwens dagelijks een bad om den vettigen reuk te verliezen, maar het helpt hun niet. Eu zy brengen ook het vleesch niet in kleine vierkante stuk jes op tafel, maar in groote brokken, die zy met scherpe messen stuk snij den, en zij brengen het niet met hou ten staafjes in hun mond, zooals een fatsoenlijk inensch doet, maar met vertinde werktuigen met vier spitse lange tanden, zoodat men denkt onze 'goochelaars en degenslikkers te zien. Het is waarlijk een wonder, dat zij zich niet vaak een stuk van hun groote neuzen afsnijden, of zich in deoogen prikken met de punten van hun vor ken Het is treurig om er naar te kyken." In de gang van het huis van een zekeren Goffin Brooklyn (New-York i staat een eigenaardige, ouderwetsche klok, die nooit afloopt, zoolaog 't huis bewoond is. Zoodra namelijk de hnis- deur geopend wordt of gesloten, wordt de klok door een onzichtbaren aan de deur verbonden draad opgewonden, zoodat alle binnen tredenden de klok in gang houden. Uit Britsch-Indië. Generaal Sir Bindon Blood seinde Donderdag uit Sangao waar de twee brigaden die de oproerige Boserwals tuchtigen moeten saamgetrokkeu zyn „De Tanga-pas is heden geïnspec teerd. Eén duizendtal vijanden, met 27 standaarden, werden op de hoogten tusschen de oiide en de nieuwe pas sen bespeurd en er vielen enkele ge weerschoten. De sappeurs deden goed ban werk, gedekt door het 26e regi ment Punjabis. Vanochtend heb ik etkaarsen gekookte dieren huiden, enz. Over 't algemeen is de Rus niet kiesch keurig op reuk en smaak en kan het hem weinig schelen waarmede hy zijn maag vult, als het maar ver teerbaar is, en komt slechts de voe ding door raiddel van brood in Rus land alleen voor in de beschaafde klassen. Een zonderlinge vergissing. De „Daily Mail" maakt melding van een abuis, dat in een hospitaal gemaakt is en de allertreurigste ge volgen gehad heeft voor een familie, die daardoor iu de diepste droefheid gedompeld is. Het is eene zoo schreeu wende fout, en duidt op eene zoo buitengewone onachtzaamheid, schrijft een inzender in dat blad dat ik niet recht zie, hoe deverant- woordelyke persouen zonder zware straf kunnen blijven. Ik heb nog nooit van een dergelyk geval gehoord. Romantische verhalen van het ver wisselen van kinderen, die troonop volgers zijn, of erfgenamen van een groot fortuin, zyn er niets bij. Het Betreft, hier een zesjarig knaapje, William Mulquin, die naar het gast huis gezonden werd, omdat hy aan roodvonk leed, welke ziekte hy van zyn zusjes gekregen had, die, waar- sehynlyk nog niet geheel genezen, het hospitaal hadden verlaten. Dat is echter nog niets, dat kan overal ge beuren het ergste moet nog komen. Het knaapje stierf na een week. De ouders waren hiervan geheel on bewust en ontvingen, op hunne aan vragen, uitstekende berichten omtrent den toestand van hun zoontje. Op denzelfden dag. dat William Mulquin in het hospitaal kwam, werd een ander knaapje van denzelfden leeftyd ou- geveer, iu het hospitaal toegelaten, en diens toestand verbeterde spoedig na zijne aankomst. De verwarring tusschen de twee kinderen moet na tuurlijk van af het eerste oogenblik plaats gehad hebben. De moeder van William, angstig omtreut het welzyn van haar kind waarby zy niet toegelaten werd, schreef onophoudelijk aan het hospitaal, en ontving dan het bericht, dat haar zoontje aan de betere hand was, doch dat zy met het oog op de besmette lijkheid der ziekte niet toegelaten mocht worden, tenzy er levensgevaar was. Dit ging zoo vijf weken door, tot dat op een goeden dag de moeder op geroepen werd om haar kind te halen, dat nu geheel gezond was. Dankbaar voor het herstel van haar kind, en met een verblyd hart ging zij op weg, met een pakje kleeren dat zy met groote zorg bereid had. Zij zou haar jongen weer zien, voor wien zij v:;f angstige weken had doorge bracht hoe schraal de beurs ook was, had zy een rijtuig besteld om hem spoedig naar huis te rijden, waar va der, in dien tusschentijd van zijn werk gekomen, op hem zou wachten;alles was op de thuiskomst van dea klei nen held voorbereid. Aan het hospitaal gekomen bracht men haai- een knaapje met zwarte oogen en donker haar, haar William had blauwe oogen en blond haar, vyf weken geleden. Dat was dus haar jongen niet, er was een abuis. En toch, toen men het kind vroeg wie deze vrouw was, zeide hij „Mama De vrouw hield vol, het was haar kind niet. Nog eens werd in het hospitaal rondgezocht, maar hy was het eenige knaapje die op 19 Nov. toegelaten werd, behalve een ander kind dat vier wekea geleden gestorven was en dus haar kind moest zyn. De moeder kon haar oogen en ooren niet gelooveu, en ofschoon men haar verzekerde dat haar jongen wel terecht zou komen (misschien, zeide men, is by naar een der hulp-hospi talen gezonden) zy had een voorge voel, zooals moeders dat meer heb ben, dat er iets ernstigs gebeurd was. Bijzonderheden werden gegeven, fotograpbieën van het jongetje ge: bracht, registers der verpleegsters werden geraadpleegd, en ja, er was nu geen twyfel meer aan, of het kind van mrs. Mulquin was reeds vier we ken geleden gestorven en hegraven. De smart der ouders is onbeschrij felijk. Het merkwaardigste van het geval is echter, dat toen het andere kind op sterven lag en men verkeerde ouders opriep (de ouders dus van het jongetje dat. nu uit het hospitaal ge zond ontslagen werd) deze opkwa men en by den dood van het kind (dat zy dachten, dat het hunne was) tegenwoordig waren, zonder het te herkennen. De vader, de grootvader en nog een familielid waren er ook, allen diep bedroefd over den dood van hun kind, dat gezond en wel in een andere ka mer lag Het kind w erd begraven volgens de gebruiken der Engelsche kerk, ter wijl de ouders (de werkelijko ouders) katholiek zyn, en de opgraving van het lijkje eischen voor de begrafenis in gewijde aarde. Dit is de geschiedenis uit deu mond der moeder zelve, en het is moeilijk een merkwaardiger geval dan dit te bedenken. Jonge kinderen die in het hospi taal binnengelaten worden, krygen een kaartje ter identificatie om den hals, zoodra zy biuuenkomen, en daar de twee koaapjes, waarvan sprake is, tegelijkertijd binnen zyn gekomen, is er verwarring ontstaan met de kaartjes, hetgeen de oorzaak is van het fatale abuis. Iemand is hiervoor natuurlijk aan sprakelijk de directeur verschuilt zich achter het feit (en niet geheel ten onrechte) dat hy een personeel van 200 personen onder zich heeft, 1 en dat het voor hem onmogelijk is alle details te controleeren, daar er elk jaar in het hospitaal ongeveer 3000 J patiënten verpleegd worden. Dit neemt echter niet, weg, dat het voorval een ernstig onderzoek vereiseht, en dat de aansprakelijke personen, zoo niet j gestraft, dan toch zeker ontslagen 1 worden. ^ervoig Stadsnieuws VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem.op Woens dag 12 Januari 189S, des na middags te één ure. 1. Trekken afdeelingen. 2. Mededeelingeu en ingekomen stukken. 3. Rapport commissie van financiën wijziging verorderingen heffing en in vordering plaatselijke directe belasting. 4. Voorstel Mr. A. A. vau der Mersch en voorstel B. en W.W. naar aanleiding adres K. V. van derMye e. a., betreffende schoolgeld Burger scholen voor lager onderwijs. 5. Voorstel B. en WAV. adressen Wed. J. W. v. Stade eu W. H. Lee- nart gebrek plaatsruimte 2e Burger school voor lager onderwijs. 6. Id. id. adres Frans Hals-comité plaatsing standbeeld. 7. Id. id. adres firma J. J. Beijnes verplaatsing stal Stationsplein. 8. Id. id. adres Raad van Beheer Maatscbappy tot Exploitatie van Staalwaterbronnen wegruiming laube Frederikspark. 9. Id. id. met rapport commissie van financiën adressen wederinhuring gemeeDte-eigendommen. 10. Verslag opzichter gasverlichting over Nov. jl. Heden Zaterdag en morgen Zon dag zijn in „Weten en Werken" te bezichtigen de ontwerpen, die be kroond zijn door de afdeeling Haar lem en omstreken van de Maats, tot bevordering der Bouwkunst,, op de door haar uitgeschreven prijsvraag voor het meubilair eener arbeiders woning, waarvan in ons nummer vau den 5en dezer werd melding gemaakt. Bij de teekeningen van het ontwerp „Pax" van den heer Joh. Kromhout van Heemstede, zyn o.a. fraaie teeke ningen van een armstoel, een buffet en penantkastje enz.bij dat, ingezon den onder motto: „arbeid" van den heer P. J. Schut uit Amsterdam, een detail-teekening van een schouw van een slaap- en wooaverti'ek, enz. ei b\i dat ingezonden onder motto „Tehuis,"' dat eene eervolle vermel ding ten deel viel, en waarvan de in zender onbekend wenscht te blijven details van een penantkastje, een lin nenkast, een wand met schoorsteei enz. Een en ander ziet er zeerfraa uit en is het bezichtigen overwaard Standbeeld voor Frans Hals Woensdag zal in de zitting in dei gemeenteraad een adres worden be

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2