Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Witte en Gele rozen. (Se Jaargang. Woensdag 12 Januari 1898, Ho 44S8 HAARLEM S DAGBLAD u^BOI>nsrEAZCEIIsrTSFI5,IJ"S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden t» de omstreken en franco per post Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie ('lénêrak AD V JbliriTELtT-TimN": i 1-5 regels 50 C'rs.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever PEEREBOOM. JOHN F. JONES, Snee., Parijs 3lbis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f0,75. elke regel meer f0,15; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnr BloemendaalSandpoort en Scholen, P. v. d. RAADT, Zandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de tol; SpaarndamC. HARTENDORP; ZandvoortG. ZWEMMER; Velsev.W. J. RUI J TER BeverwijkJ. HOORNSRillegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Politiek Cverzichtf De laatste berichten over den staat van zaken bevatten weinig belangrijk nieuws. De Nordd. Allg. Ztg. meldt nu weer, dat Duitseb'aud Kiao-tsjou voor 99, niet voor 50 jaar gepacht heeft, zooals het heet. Engeland en Rusland moeten eene schikking hebben getroffen wat Korea betreft. Het engeisch smaldeel komt. met uitzondering van éénHkruiser, Ie Hongkong terug. Uit deze stad ver neemt de Times nog, dat een hoog geplaatst russisch ambtenaar naar Kanton gaat met orders uit Peking aan den onderkoning om de bevelen van den Rus op te volgen. De aandacht is op China den laat- sten tijd zoo sterk gevestigd, omdat vermoed werd, dat de gebeurtenissen daar wel eens aanleiding kondon ge ven tot botsingen tussehen europee- sche mogondheden. Een landstreek die om dezelfde reden onze aandacht vergt is Soedan. Er is in dit deel van Afrika, waar Franscbe en Belgische expedities, Engelsche en Abessynische troepen in elkanders nabijheid zijn, iets be langrijks op til. Wat er omgaat weet sneuveld. Uit Machako is versterking 1 gezonden. Een bericht aan Routers j agentschap uit Mombasa bevestigt deze tijding, eu voegt erbij, dat mo gelijk bet garnizoen van Budda gemeeue zaak zal maken met de op standelingen. Volgens een bericht uit Kaapstad heeft Lerothodi het Basoeto-hoofd, Moiketsi, het opperhoofd teMasoefa, verslagen aau beide kanten werden ernstige verliezen geleien. De over winnaars hebben ettelijke dorpen ge plunderd De Erigelsciie commissaris heeft de uitlevering van Moiketsi. die door een ander hoofd verborgen ge houden wordt, gcëischt. De correspondent te Konstantinopel der „Daily News" beweert, dat de gezanten overeenstemming onder de mogendheden verwachten omtrent de benoeming van een gouverneur van Creta. Prins George van G riekenland was nooit formeel voorgesteld, doch zffn naam werd in het debat gebracht door Rusland en ziin candidatuur zou misschien door alle mogendheden zijn aangenomen, behalve door Duitsch- land. De laatste mogendheid kwam zoo heftig tegen deze candidatuur op, dat zij niet werd voorgesteld. Rusland verlangt, dat de gouverneur de onder laan zal zijn van een kleinen staat, en tot de orthodoxe kerk moet bebooren. Men acht het niet onwaar schijnlijk, dat de naam van Petrovitch weer op den voorgrond zal treden. Verder is ook de naam genoemd van prins Frauz Jozef van Batten- L j men nog niet; de losse en dikwerf j berg, die getrouwd is met een doch- vage berichten die tot ons komen,ter van den vórst van Montenegro, geven daaromtrent geen licht. Maar i Hij is protestant, maar, in familie- het is zaak deze berichten met aan- betrekking staande met de Russische dacht te lezen. keizersfamilie, zou zijn candidatuur Met de versterking der Britsch- bjj Rusland toch nog wel ondersteu- Egypt.ische Soedan-expeditie wordt] ning kunnen vinden, meer haast gemaakt dan men ver wachtte. Het regiment Lincolnshire J" dat eerst deze week uit Kaïro zou vertrekken, is reeds Vrijdagavond gegaan. Zondag volgen de Warwicks en de Cameron Highlanders. Alle beschikbare transportmiddelen zijn in beslag genomen voor het vervoerder troepen. De Sirdar, generaal Kitchener, be schikt nu over een legermacht van 13,000 Egyptische soldaten, drie ba taljons Britsche soldaten, die zoon oo- dig nog versterkt zullen worden, en een aantal kanonneerbooten. Ten Noordea van Wady Haifa wordt Egypte geheel van troepen ontbloot. Veel - 5STADSKiEÜWS. eerste en derde pagina. Haarlem, 11 Jan. 1898. Schouwburg. De Versoendag. Het was van den heer Royaards een goed werk om deze klucht uit het Duitsch te vertalen. Zij is de moeite van het vertalen waard. Zij heeft ons aangename oogenblikken doen genie ten. Zy heeft aan Willem van Zuijlen 0en zÖn medespelers de gelegenheid eel te denken geeft "de mededee- gegeven hunne komische gaven op ling van den Times-correspondent, datden voorgrond te plaatsen. Wat heb- sir Horatio Kitchener allen verslag- j ben we weêr gelachen. Het was soms gevers verlof heeft geweigerd om hetom niet tot bedaren te komen. Wil- ieger te vergezellen „wegens moeilijk heden aan het vervoer verbonden." Het verdere afrikaansche nieuws, dat echter buiten dc politieke verwik kelingen staat, is het volgende uit Zanzibar eu Kaapstad. Uit eerstgenoemde stad wordt ge lem van Zuijlen was natuurlijk weer in zy'n element. Nu was hij een 4.0-jarig bon-vivant, die door zijn zucht tot boemelen zich in de allerzotste toe standen en verhoudingen verplaatst ziet. Het komt natuurlijk alles wel tot een goed einde, maar voor het meld, dat er brieven zijn ontvangenzoover is, beleeft men eene Iffdensge- van majoor Macdonald, gedagteekend schiedenis die met Van Zuijlen medc- Lubwas in Usoga, 14 Decembergemaakt, de levers doet schudden dat (1897). Volgens de brieven is er eenhet een aard geeft. Maar niet Van gevecht geleverd, waarin luitenantZuijlen alleen komt de eer van den ild, de 1 spelers, die gezien mochten worden, j nig hersteld was, gingjhy onder wei die ook hun aandeel vroegen in dewillend geleide van eenige personen Macdonald, de broer van den majoor, avond toe. Het stuk zelf is leuk en I en de zendeliDg Pilkington zijn ge- dan had hy zich omringd door mede- en nadat hij van den schrik"een wei-1 ten behoeve van een tweede spoor toejuichingen van het publiek en die in ruimen mate genoten. Wij Doemen in de eerste plaats mevrouw Beersmans. Haar grime was een kunstwerk, het sproken van het Vlaamsch voor haar als Zuid-Nedcr- landsche wel niet moeielijk, maar toch zoo goed en bovendien zoo schalks volgehouden, een werkje dat veel ta lent vereischL Wij hebben mevrouw Beersmans nog nooit zoo goed in het blyspel gezien. Weik oen aardig too- neeltje leverde zij met van Eijsden in het tweede bedrijf, wanneer zy wordt aangezien voor de persoon, die als Boccaccio vermomd, den held van het stuk heeft; ontmoet. En later, wan neer zij in de danseres Lou Varnoni de tweede vrouw van haar neef meent te ontdekken. Neen, waarlijk, mevr. Beersmans had in het lachsucces van gisteren een groot aandeel. Afzonderlijk wil ik nog noemen den heer Royaards, die van Stephan een onverbetelyken, ouden kneebtgemaakt beefr, en die rol zonder overdrijving goed volgehouden heeft. Het was een type dat als standaardmodel voor bedienden in die verhouding tot hun patroon dienen kan. En wanneer ik na van de andere acteurs en actrices, mevrouw van Kerekhoven, Guusje Poolman eu de Heeren van Eysden eu Faassen niet in. bijzonderheden treedt, dan is dit niét omdat zy daarop geen aanspraak kunnen maken, omdat zij minder ver dienstelijk waren dan de anderen, maar meer omdat het my te ver zoude voeren. Allen, zonder uitzondering, hebben bijgedragen tot het werkelijk groote lachsucces van gisteren avond. Wij kunnen constateeren, dat het goed opgekomen publiek zich uitmuntend heeft geamuseerd. De afdeeling Haarlem van de Ned. Middcrnachtzendingvereeniging hoopt op Vrijdag 11 Februari eene open bare jaarvergadering te houden in „De Kroon". Ds. G. J. A. Jonker zal het woord voeren en iets mede- deelen uit de resultaten van deu ar beid der vereeuiging. Het fanfare corps der Haarlemsche Jongelings- vereeniging onder directie van den heer Rübl en de Cbr. Zangvereeni- ging „God is myn lied" onder direc tie van den heer S. Loran zullen de bijeenkomst opluisteren. Het 1ste concert van Haarlemsch Gemengd Koor is thans vastgesteld op 26 Jan. a. s. Medewerking zullen verleenenMej. Anna Lutkemann van Amsterdam en het hier ter stede wel bekende quartet „Onder ons." Te water geraakt. Maandagavond ongeveer kwartier over achten liep een jongmensch van omstreeks 25 jaar, dio zich naar bet urinoir over de Waag wilde begeven, by ongeluk in het Spaarno. Door spoedig toegeschoten hulp werd by weldra weder op het droge gebracht, huiswaarts. Dit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Beuoemd tot lid van het college van regenten over het huis van be waring te Maastricht, L. J. Nyst, rncd.-doctorandus en arts aldaar; tot kantonrochter-plaatsvervauger, in liet kanton Kampen, mr. K. iï. Lubacb, advocaat en procureur te Kampen; tot adjunct-commies bij 's Rijks wer ven de klerk bij 'sRyks werf te Am sterdam, D. W. van Braambeek. Aan den reserve-officier van ge zondheid der 2e kl. dr. J. Kuiper, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking tot de landmacht. Aan M. J. Janssen, kapelaan te Well by Venray, toegekend de zil veren eerepenuing, ingesteld bij Kon. besluit van 24 Mei 1897 n°. S7, als blyk van waardeering zyner belang stelling in 'sRyks wetenschappelijke en kunstverzamelingen, betoond door het verleenen van vele en goede dien sten ten behoeve van 's Ryks archief in Limburg. Als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen eerepenuing voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan: L. Leyendekker, brugwachter te 's Graven!)age, wegens de met ge vaar voor eigen leven volbrachte redding van een meisje uit de gracht aan den Noordwal aldaar op 4 Nov. 1897; H. J. Bouwmeester, gemeente- straatmaker te Amsterdam wegens do levensgevaarlijke redding van een knaap, uit het water aan dc Boom sloot aldaar, op 16 October 1897G. M. Acronius, student- te Amsterdam, wegens de met levensgevaar volbrach te redding van een knaap uit de Öingelgracht by het Weteringplant soen aldaar, op 27 October 1897; D. van Egten, brandmeester, en J. H. I. van der Bom, hoofdbrandwacht, bei den te Amsterdam, wegens de met levensgevaar verrichte redding van twee inenschen uit het brandende perceel lste Jan van der Heyden- straat n°. 29, in den avond van 25 Oct. 1897; P. J. Serno, werkman te Amsterdam, wegens de met levens gevaar verrichte redding van een jongen uit het water aan de Stad houderskade aldaar, op S Juni 1893, en van twee knapen uit het water aau de Marnixkade aldaar, op 13 Oct. 1897; H. Ph. Breek, timmerman te Amsterdam, wegens de met gevaar voor eigen leven verrichte redding van een knaapje uit hot water aan de Jacob van Lennepkade aldaar, op 10 Nov. 1897. Door de H. IJ. S. werd Maandag aanbesteedhet maken van ophoogin gen en afgravingen, het leggen en verleggen van sporen en wissels, het wyzigen en uitbreiden van kunstwer ken, het bouwen van bloklokalen enz. Haarlem—Uitsreest, ram. f 120,000. Ingekomen 21 biljetten. Minste in schrijver was de heer H. Wienhoven, Schiedam, f92,900. Liefdesroman. Te Leiden is Zondagnamiddag eene hoog-dramatische acte van een lief desroman afgespeeld. Twee verliefden, respectievelijk 21 en 18 jaren oud, waren uit eene an dere gemeente aldaar aangekomen en hadden hun intrek in eeu logement genomen, met het wanhopige voorne men zich van het leven te berooven, omdat de ouders tegon hun engage ment waren. Juist toen de ouders te Leiden waren gekomen om hunne kin deren van daar af te halen, hadden Romeo en Julia zich met chloroform bedwelmd; zoo bleek, toen hun ge sloten kamerdeur met geweld was geopend. Twee dokters vermochten eerst na langdurige bemoeiingen het bewust zijn weder op te wekken, waarna de jongelieden nog dienzelfden avond met hunne respectieve vaders zijn af gereisd. Het jonge menscli was ook in het bezit van een geladen revolver. Werkstaking. Aan boord van het nieuwgebouwde pantserschip Zeelanddat te Nicuwe- diep onder stoom wordt beproefd, hebben Zaterdag 15 vuurstokers, be- hoorende tot het personeel van de maatschappij De Schelde te Vlissin- gen, het werk gestaakt, omdat hun. Daar hunne meening, geen voldoend voedsel werd verstrekt. De stakers werden terstond vervangen door bin- nenlandsche vuurstokers der marine, zoodat het werk er geen oogenblik onder leed. Hekserij. Men schrijft uit O.udehaske (Fr.) aan de „N. R. Ct." Onze oude baker, de weduwo v. R., heeft hier den boel verbruid. Als ver dacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan tsjoendery, is ze half en half geboycot, en heeft zevrywat te verduren van de lieve straatjeugd. Men wijt het haar, dat de weduwe ziek is en maar niet beteren wilde. De hulp van den duivelbanner werd ingeroepen, doch zonder succes. Gelukkig kwam de schoonzoon op de gedachte het hoofdkussen van de oude vrouw te onderzoeken, en zie daar kwam al een heele krans te voorschijn. Dadelijk werd deze op 't vuur geworpen en plechtig verbrand. Ongelukkig had men vergeten den schoorsteen te sluiten, om den boozo het ontsnappen te beletten. Buiten ontstond dan ook tegelijkertijd een helsch lawaai en uitziende, zag men naar alle zijden zwarte katten weg vliegen. Dat de patiënt van stonden aan opknapte, behoeft kwalijk gezegd. Toch wordt het voor haar raadzaam geacht voorloopig deuren en vensters nauwkeurig gesloten te houden. Misdaad In bewusteloozen toestand vond men Zondag iemand uit Lopik in de na bijheid van Schoonhoven aan een boom gebonden. Hij overleed in den loop van den dag zonder bij kennis te komen. Men vreest dat hier eeu misdaad gepleegd is. Letteren en Kun$t. Nederlandsclie Opera. Directie C. v. d. LINDEN. Zaterdagavond werd voor een volle zaal (ditmaal in den Hollandscheu Schouwburg) voor de tweede maai in dit seizoen opgevoerd de opera „Lakmé" van LeoDelibes. Het succes was buitengewoon en zeker niet min der dan by do eerste opvoering in den Stads-Schouwburg. Mevrouw Engelen—Sewing had vooral met de Klokken Aria een applaus, bijna zonder einde. Het doek moest zesmaal worden gehaald. Ook do dames Tyssen--Bremerkamp en Culp—Kiehl verwierven eon groot succes. De heeren Jean Tijssen v. d. Hoeck en S. Poons werkten ieder in het bijzonder mede tot een uitstekend geheel. Heden Dinsdag 11 Januari gaat dezelfde opera in den Stads-Schouw burg, vermoedelijk voor de laatste maal in dit seizoen, daar de vele nieuwe werken, die in studie zyn, het weder opvoeren vooreerst onmo gelijk zullen maken. UIT AMSTERDAM. Opera Italiana. Verdi's „Rigoletto" evenals de meeste zyner andere werken ver oudert blijkbaar nooit. Te oordeelen tenminste naar de langdurige toe juichingen van de dichtbezette zaal op eergisterenavond en naar de veel te talrijke da capo's behoort dit werk nog steeds tot de favorieten der opera bezoekers. Het reeds zoo vaak besproken werk zelve buiten beschouwing latende, dient te worden geconstateerd, dat de optredenden, w.o. de sterren van het zoo befaamde gezelschap, zich bijzonder inspanden óm iets meer dan gewoons te geven, en dit gelukte hun volkomen. Lunardi (Rigoletto) gaf een niet mindere créatie te genieten dan zyn beroemde kunstbroeder d'Andrade, van wien wy eenigen tyd de gelegen heid hadden, deze party te hooren. Colazza (de Hertog v. Mantua) was behoudens een paar zwakke oogenblik ken, beter gedisponeerd dan in den laatsten tyd het geval wel eens was en Big» a Cappellara behaalde in de 2de acte vooral een welverdiend succes. De „Opera Italiana" bad weder een van die avonden, waaraan zij het te danken heeft, dat zy zich zoo spoedig by ons publiek „eingebilrgert heeft. FEUILLETON. Naar liet Zweedsch uit Eigen Haard." Vervolg en slot.) En volkomen zeker van zyn zaak, reed de schitteren de vrijer met zyn mooie vossen weg, na een hoogst eigenaardig afscheid van haar, die hy in zyn ingeno menheid met zichzelf reeds zijn aanstaande bruid be schouwde. Zyn afscheid was zóo grappig, dat tante heelemaal buiten zich zelve raakte, en oom, ondanks zyn ergernis over Margarethe's gedrag, niet kon nala ten te glimlachen. Voor dat de kamerheer wegreed vroeg hy nog ver gunning, een ruiker van de mooiste rozen te mogen ach terlaten, die in de geheele oranjerie van Stromsund kon den worden gevonden. Om zes uur was Margarethe reeds geheel voor het bal gekleed. Arme, kleine Margarethe! Op de tafel stond een glas met fijne witte rozen en een groote schaal met prachtige gele. Witte rozen of gele Mocht zij nog »vel weifelen Neen, eigenlijk mocht zy dat niet meer doen, maar zy had een gevoel alsof oen gele roos in haar glanzende, bruine krullen gestoken, gelijk zou staan met een doodvonnis Als hy, die andere, er maar niet geweest wasAls zyn geheele ziel maar niet aan dat laatste sprankje hoop gehangen had Het beslissende woord was nog niet uitgesproken.... Och, wat baatte dat! Zy zou het immers toch moeten uitspreken, was het niet vandaag, dan toch morgen of een anderen dag Reeds strekte zy haar bevende hand uit naar een der gele rozen, toen zy plotseling een van die invallen kreeg, waarmee wij dikwijls ons zeiven overhalen om het ten uitvoer brengen van een bittor besluit nog wat uit te stellen.... „Annette De kamenier, die in het aangrenzende vertrek, de kamer van nichtje Laura, bezig was, kwam dadelyk binnen. „Myn japon is zoo nanw, dat ik mijn armon niet goed in de hoogte kan steken. Wil jij nu even een roos in myn haar stekonMooi en netjes hoor, heel netjes.... „Een witte of een gele, juffrouw?" „O.... ja.... wat je wilt Annette wierp een onderzoekenden blik op het glas en op de schaal. Toen nam zij een der gele rozen en stak die vlug en handig in het glanzende, golvende haar. „O.... heb ik u pyn gedaan, juffrouw Margarethe was letterlijk in elkaar gekrompen. „Neen. dank je.... Het is goed zoo...." Het was, alsof alle warmte uit haar lichaam verdwe nen was, koude zweetdruppels parelden haar op het voorhoofd, en haar knieën knikten, toen zij de trap afliep. Een half uur ging voorby, de meeste gasten wa ren reeds aanwezig, en de oogen van den kamerheer straalden van tevredenheid, over zyn nieuw verkregen eigendom, toen hy haar begroette. Plotseling had Margarethe een gevoel, alsof er iets in haar nek brandde. Zy strekte onwillekeurig haar hand uit naar de gele roos in haar lokken en draaide zich snel om. Van uit een geopende deur, twee kamers van haar af, staarden eeu paar groote, donkere, wanhopige oogen haar aan. In dien blik lag een uitdrukking van zóó groote smart, dat zij huiverde, en armoede en rijkdom, vrees dwang, twijfel en afkeer plotseling voelde in eenkrimpen, en klein, o zoo klein worden in vergelij king van het groote. hopelooze leed, dat zoo duidelyk op het dierbare, geliefde gelaat te lezen was. Zonder zelf precies te weten, wat zy deed, vloog zy naar boven, naar haar kamer, rukte de gele roos uit haar kapsel, drukte een vurigen kus op een der witte en stak die met koortsachtig bevende handen in heur haar. Zy kon zich niet meer er tegen verzetten. Al had door die daad de geheele wereld moeten vergaan, zy had niet anders kunnen handelen. Een wonderbaarlijk gevoel van kracht en kalmte kwam over haar heen. Wat er ook gebeuren mocht, het antwoord van haar hart moest en zou hy te weten komen. Het was haar alsof zy over de hoofden van al die menschen. die haar zoo onverschillig waren, heen vloog, zy kwam voorty den kamerheer, en keek hein aan, alsof hy niets dan een porseleinen beeldje geweest ware En toen stond zy eindelijk voor hem, in wiens hand dat voelde zy nu zoo duidelyk haar geheele ver dere levensgeluk rustte, en begroette hem met een stem, waarin smart, vreugde en iets uitdagends om den voorrang streden. „Goeden avond! Wees hartelijk welkom, mijnheer Helmschild Hot zou te lang duren, al den strijd en al het ver driet te beschrijven, dat Adolf en Margarethe moesten doormaken, voordat zy hun doel bereikt hadden. Maar

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1