Pietro MascagDi komt waarschijn- worden genoemd. Onverwacht werd Hik reeds in den loop dezer week in I hy in zyn geboortestad, Enschedé, Nederland; den juisteu datum dee'.entoevende, ontrukt aan zyn familie, wij dezer dagen mede.De eerste opera, vriendeu en de wetenschap. Hy was die de maestro hier zal dirigeeren zal een hoogst verdienstelijk man, die „de Rat cliff's" zijn. voorts nog „l'amico Fritz" en „Cavalleria." De fameuse bas Lucenti, die eeni- gen tijd in Rome vertoefde, treedt eerstdaags weder.by het gezelschap op. Tranendielitjes. Over de voor eeuige dagen in den Lande! gebrachte „Tranendielitjes" yan Julius Flens, muziek van Philip Loots, en welker verkoop dusdanig is, dat zeer spoedig eene t weede druk is te verwachten, lezen wij in de Tijd het volgende: „Onder het pseudoniem J ulius Flens heet; een bekend en geliefd dichter ten onzent een twaalftal gedichtjes geschreven, welke den spot dryveu met Let gekerm en geweeklaag van somnr.ge uitingen onzer hedendaagsche poëzie. In de hedendaagsche litera ten: komen producten voor van men schen, die meenen dichter te zijn, die meeten iets te voelen dat hen stem pelt tot een ziener, een voorlichter van het menschdom: en als zy hun geoachten eindelijk tot werkelijkheid xetten gebracht, dan blykt dat zy mets r.ebben gevoeld; dat zy aspi- rar.ëc en inspiratiën slechts by naam kennen; dat zij alleen met wattech- men iets tot een beeld gemaakt heb ben, dat hun interesseert, maar ande ren totaal koud laat, niet vermaakt, oi sticht, wel dikwerf ontsticht. Pe ace.de puntige dichter kan dat niet verkroppenin nummer 3, 7, 9 en 10 lucht, hy zich op geestige wyze; on deugend te noemen zyn no. 6 en 12 jl 11 wordt by echter bytend scherp; hlyt baar is dit geschreven na lezing va:, een hem^ bijzonder hinderend let- terproduct. Nu kome men niet tot de conclusie ais zou deze dichter-humo- risi geen waarde hechten aan letter kundigen ernst, verre van dat; wel reikt het aantal humoristische hydra- gen verre over die der ernstige, doch de fijnheid en het diep gevoel, die uit de :aatsten den lezer tegenblinken, sluiten fiDaal deze gevolgtrekking uit. Fe heer Loots heeft op geestige wyze trenoemde gedichtjes van muzi- kaïe ïilnstratiën voorzien. Men had ziez kwalijk een beter toondichter voor dezen cyclus kunnen denken. Gaar de heer Loots een bijzonderen aar-eg schijnt te bezitten om kleine, Jijne, pikante gedachten in kleine, njne. pikante muziek om te zetten, vv e. zal by den een dit, by den ander dat beter geslaagd heeten, doch dat is verschil van smaak, en daarover valt weinig te redetwisten een feit is het, oat zy alien direct aanspreken. Op merking verdient de fraaie stemming daar waar de tekst van beschouwen- der aard is, zooals o.a. de nummers 4, 9 en 12. Al is alles direct niet origineel te noemen, wat enkele vor men en intervallen betreft, toch maken deze stemmingen, alsmede de smaak volle aanwending van modulatie en interessante rhythmiek, dat men met blijde verrassing de hand uitstrekt naar elk nieuw opus, dat van dezen componist, in het licht komt. De Algemeens Muziekhandel heeft zien veel moeite gegeven om deze uit gave een pakkenden omslag te bezor gen. Het titelblad geeft het tranen- sci reiend portret van .Julius Flenste aanschouwen, terwijl het schutblad op vermakelijk-satyrieke wijze eenige byzonderheden over deze uitgave meldt Gecomponeerd voor bariton met kla vierbegeleiding, is deze cyclus opge dragen aan den ger.ialen zanger Jos OreJioG Koninklijke Akademie van W etenschappen. i:: ie Maandag te Amsterdam ge houden vergadering van de afdeeling der taal- en letterkundige wetenschap pen deelde de secretaris allereerst mede. dat voor den wedstryd in de Latiin- sche poëzie waren ingekomen 14 ge dichten. De voorzitter, prof. dr. H. Kern, bracht daarna hulde aan de nage dachtenis der onlangs overleden leden der Akademie. de hoogleoraren dr. V H. Kosters en mr. M. S. Pols reeds grooten naam door zyn weten schap "had verworven. In hem wordt verloren een man. die steeds was hulp vaardig eu hupsch, die bemind en geëerd was om zyn groote deugden. Wat aangaat prof. Pols, al was by eenige jaren ouder dan Kosters, en al was hy sedert eeuigen tyd emeri tus-hoogleeraar geworden, hy had zyn ambt niet nedergelegd om te gaan rusten, doch om zich geheel te gaan wydeu aan wetenschappelyken arbeid. Het land verliest in hem een groot rechtsgeleerde, de wetenschap een geleerd man. En wat betreft den heer Tromp, hy was een uitnemend ambtenaar niet alleen, doch een man bovendien uit muntende door wetenscha^pelijken zin, wiens vele geschriften zelfs in het buitenland ecu grooteu naam erlaugden* Als resident van de Wes- terafdeeling van Borneo bewees hy niet alleen den staat, doch ook dei- wetenschap groote diensten. Want de bekende tocht van dr. Nieuwenhuys door Borneo zou zonder Tromp's krachtige hulp zoo al begonnen, ze ker niet zoo glansrijk geslaagd zijn. De nagedachtenis dezer drie mannen zal in deze akademie steeds in dank bare herinnering blijven. I)e woorden van den voorzitter wer. den, als bewijs van instemming daar. mede, door de leden met applaus be. loond. Daarna kwam aan het woord de hoogleeraar dr. J. Verdam, die zyn aangekondigde voordracht hield over Middel Nederlandsche geestelijke poe- zie. De spreker deed dit naar aan leiding van twee oude werken in de bibliotheek der Akademie berustende. Het eene dier werken is een bundel geestelijke gezangen van Jacob van Maerlant, dus dagteekenende uit de 13e eeuw, terwijl de tweede is een bundel geestelijke liederen van een niet aangegeven schrijver, dateerende uit de 14e eeuw. Beide handschriften zyn door den Luikschen hoogleeraar Meijer reeds vergeleken, doch spr. wijst er op. dat deze blijkbaar niet gelet heeft op het fraaie van het handschrift en de keurige afwerkiDg der perkamenten bladzijden. De beteekenis dezer handschriften werd door den spreker nader in den breede uiteengezet, waarna de ver gadering werd gesloten. GEMENGD NIEUWS De Figaro deelt mede, dat weldra een lid van het Engelsche Hooger- huis, graaf Rosslyn te Londen zal optreden als acteur. Door zyn moe der, lady Fitzroy, stamt lord Rosslyn af van Karei II. Nog een tweede afstammeling van Karei 11 zoon van lord Lennox, Cosmo Gordon, die een nakomeling is van een kind uit het morganatisch huwelyk van Karei II met de herto gin van Portsmouth, is te Londen aan het tooneel verbonden, onder den naam van Cosmo Stuart. Sport en Wedstrijden. De Madison Square baan te New- York heeft Zaterdag jl. het renseizoeu voorloopig gesloten met eenige wed strijden. waarbij de Fransche rijders een uitstekenden indruk hebben ach tergelaten. Gougoltzen Lamberjack hebben in den tandem-wedstryd.waaraan de Amerika nen Titus—Nat Butler, de Engelschen Wheelock-Goodman en Eaton-Good- raan deelnamen, prachtig gewonnen en een record zonder vaart gemaakt voor de Eng. mijl in 1 m. 59s/ó- Taylor, die eveneens onder Fransche vlag reed, maakte, door 3 tandems gegangmaakt, de Eng. mijl met vaart in 1 m. 52-/5, wat wereldrecord is. De halve Eng. myl reed hy in 572/s sec. De Eng. myl van meet, waaraan Newhouse, Titus, Weinig en Stevens deelnamen, werd in dezelfde volgorde door min. 10Y sec. gewonnen in RECHTSZAKEN. Green meineed- In de zaak van den electro-tech nicus C. B. te Zeist, Zaterdag voor de rechtbank te Rotterdam behan deld. is terstond uitspraak gedaan. De beklaagde is vrijgesproken. St. Nicolaas aan boord van bet stoomschip „Koningin Wilhelmina." Een der lezers van de Tel. aan boord van dit stoomschip zendt uit Aden, do. 6 Dec., het volgende: Reeds dagen te voren waren de dames bezig met het maken van handwerkjes voor de tombola; ook de heeren droegen by, wat zij kon den. De opbrengst- der loten moest de kosten goed maken. Eindelijk brak de lang verbeide dag aan. want een afwisseling, hoe gering óok, wordt op zee lang te voren druk besproken en met graagte tegemoet gezien. Het weder was prachtig-, niet te warm, de zee was kalm cn de pas sagiers waren allen vroolyk gestemd. Wij waren juist in de golf van Aden. Op 't programma stonden vermeld Volksspelen van 9—12 uur, voor de soldaten en de bemanning. Hardioo- psn met hindernissen, zakloopen, ring steken. stroophappen, mastklimmen en boegsprietloopen. Het meest viel het boegsprietloopen in den geest van de toeschouwers. Er was een groot zeil gespannen, gevuld met zeewater en daarboven een mast, waarover ge- loopen moest wordenviel de deel nemer, dan viel hy in 't zeewater. Tot slot vielen alle deelnemers, net als in 't waterballet, tot groot ver maak, te water. Om 12 uur dejeu ner, dat als gewoonlijk te een uur eindigde. Van 1—5 stond op 't pro gramma volslagen, absolute niet te verstoren rust. Om half zes kinder tafel eu om 6 uur kinderhengelparty elk kind mocht 2 maal uit een, met vlaggen en planten versierde tobbe hengelen de cadeaux bestonden mee- rendeels uit suikerwerk en gebak, dat bij den hofmeester steeds is te krijgen. Om i uur extra-diner ter eere van het St. Nicolaasfeestonder het diner werden enkelen verrast met pakjes, die de hofmeester overhandigde, met de mededeeling dat ze juist gebracht waren. Menige toast werd geslagen op den commandant en den admini strateur en ook de dokter werd niet ■ergeten. Een toepasselijk vers, door een der passagiers gemaakt, werd met luider stem gezongen. Een matroos verkleedde zich als St. Nicolaas, strooide hierna amande len. Ten 10 ure had de trekking dei- tombola plaats. Op 't middendek wa ren de pryzen uitgestald en in een grooten ronden kring plaatsten zich alle passagiersook hier werd weder een toast op den commandant inge steld en een lang zal hij leven werd door iedereen mede gezongen. Van een paar overgebleven pryzen werd vendutie gehouden1 muiltje bracht f4,75 op en een pakje tabak f4,76'. Na adoop der trekking bal, her orkest, (een harmonica, een fluit en tamboe rijn en triangel) dat den geheelen morgen reeds dienst had gedaan, speelde weder de dansmuziek. Er werd bowl met soezen rondgediend en namens de maatschappij kregen alle passagiers een St. NicoJaaspop en de dames een banketletter er bij. Ten slotte werden het „Wien Neer- lands bloed,'' en „Een lang leve onze Koningin Wilhelmina" aangeheven. Ten 1 ure gingen allen ter rustemet de voldoeying een prettigen dag door gebracht te hebben. wei de brandweer mot niet minder dan vyf stoom- en tien andere spuiten werkte, stooden binnen een uur het centrum en de rechtervleugel van het groote gebouw in lichterlaaie. Het vuur verspreidde zoo groote hitte, dat het binnen ten afstand van 20 meter van het alleenstaande gebouw niet uit te houden was. Uit 22 slangen werden onophoudelijk stralen Spree- water naar het gebouw geworpen, maar voordat het bluschmiddel de vlammenzee bereikt had, was al het water verdampt. Zaterdagmorgen vroeg brandden alleen nog de puin- hoopen. Ongeveer 50,000 centenaars meel zijn verbrand. De schade is ge heel door verzekering gedekt. VISSCHER IJ. Woensdag 20 Januari a.s. zal het Brand te Berlijn. Een zeer zware brand heeft van Vrijdagavond tot Zaterdagmorgen te Berlijn gewoed. hoofdbestuur der Vereeniging van de1 In den stoomkorenmolen van Nederlandsche Visscherij te IJmuiden sig in Moabit aan de Spree brak te- vergaderen' Ü.m. zullen dan de vol-'gen zeven uur des avonds door een gande onderwerpen ter sprake komen onbekende oorzaak brand uit in de alshet zalmtractaat met Duitsch-machinekamer. De meelstof en het \Y. M. IXOSierS eu Uir. 1X1. o. .ruia-«IO. uvu en van het correspondeerend lid in I landde belangen der zoetwatervis-meel dat in de fabriek was opgesla- Ned.-Indië S. W. Tromp. jschery in Nederland: de vischhal te gen begunstigden de uitbreiding vat Hij wees er op dat het verscheiden IJmuiden. het vuur, dat bovendien van Kosters een groote slag moet door een flinke bries werd aangewakkerd. Hoe- Een speelhol. In den nacht van Zaterdag op Zon dag, over tweeën, heeft de Londensche politie de International Club in Ger- raidstreet, Soho een speelhol, over vallen. Zij nam een vyftig „leden" van de club gevangen en voerde hen naar het politiebureau, waar de spelers, na hun adres opgegeven te hebben, wer den vrygelaten. Er moeten verschei dene bekende burgers van Londen onder zijn. Maandag kwam de zaak voor den politie-rechter. Verchineezing. De Berlynscho Post schrijft (hoogst ernstig) In de proclamatie, door admiraal v. Diederichs gericht aan de Chineezen te Kiao-tsjou wordt gesproken van gouverneur Tsjou en brigade-generaal Tsai. Daarmede worden bedoeld de kapiteins terzee Stubeorauch enZeye, wier namen door de Chineezen niet uitgesproken kunnen worden, en die dus in de proclamatie op de aange geven wyze „veranderd" zyn. Uit Transvaal. Den 15n en 16n December vierden de burgers der Zuid-Afrikaansche Republiek de herdenking van de over winning op Dingaan, den kall'erhoofd- man. Dat wordt genoemd De Dingaansdag, die ook ditmaal op 15 en 16 Decem ber herdacht, aan den voet van het monument te Belfast, hetwelk daar ter herinnering aan die overwinning is opgericht door de burgers van Lij" denburg, Ermeloo en Middelburg. Prachtig weer begunstigde ditmaal de viering. Reeds den 15n December waren zeer vele van heinde en v>rre opgetrokken naar het monument, dat meer dan 6500 voet boven den zee spiegel staat. Wel was het merkbaar, dat de runderpest velen van hun trekdieren beroofd had, maar toch verbaasde een ieder zich over liet groot aantal menschen, dat op W oensdag reeds op 1000 geschat, den volgenden dag tot wel 2000 kiom. Men telde meer dan 200 wagens, karren en spiders, ter wijl de kudden paarden byna onafzien baar graasden op de hoogvlakte, waarop Belfast is gebouwd. Om 2 uur begon des Woensdag: de Parade, waaraan ongeveer 100 ruiters deelnamen onder leiding van den commandant. Na afloop hiervan, toen de ruiters allen in een hal ven' kring rondom het monument zich hadden geplaats eu in den kring der andere feestgenooten, werden erdoor den commandant .Steenkamp. door veldkornet Taute, door den heer dro oler van Carolina toespraken gehou den, afgewisseld met het zingen van het V olkslied door de kinderen onder leidiog van het hoofd der dorpsschool te Belfast. A vonds om 5 uur werd er god: dienstoefening gehouden onder lei ding van den Eerw. heer J. Maré van Middelburg. Ook de heer D. J. Joubert, Lid van den Eersten Volks raad, voerde nog het woord. Het gezang der kinderen klonk tot laat in den avond door het kamp. Donderdag, de eigenlijke feestdag, werden de langslapers 's morgens om 4 uur gewekt door 21 schoten uit een oud kanon, dat in 1842 door D Bezuidenhout op de Engelschen Natal veroverd werd. Het gebed ter verdere opening van het feest, werd daarLa gedaan door P. P. Maré, oud-ouderling. In het biduur om fi uur gehouden onder leiding van den Eerw. heer J Maré gingen verschillende spreker gevonden dicht bij het boveneinde] van de Spekboom- en Sabirivier, bij een dichte boschkloof. De paarden] zyn te Pelgrimsrust maar de roovers zijn nog niet gevangen. De politie en vc!o menschen zyn hen echter thans op het spoor. Telegrammen zyn naar alle plekken gezonden in de nabijheid. Volgens latere mededeelingen zijn i roovers gevat. Een bericht uit Newyork maakt melding van een eigenaardige proef neming. Een onderzeesche boot heeft de haven verlaten met een kabel van 1200 voet lengte. Toen de boot ge zonken was, heeft de kapitein zich telegrafisch en telefonisch kunnen onderhouden met den minister van oorlog te Washington. de witte roos had voor goed over hun lot beslist, en geen aardsche kracht kou een verandering in die be slissing brengen. „Lieve Margarethe, vergeef mij, als ik soms on bescheiden beu, maar vertel mij toch eens, waarom jullie altyd witte rozen en nooit andere bloemen hebt wan neer jullie een verjaardag, of op jullie trouwdag of een ander familiefeest viert vroeg vele jaren later een vertrouw de vriendin aan de vrouw van majoor Helmschild. „Omdat een witte roos het symbool is van alle vreug de en al het geluk, dat het leven mij geschonken heeft!" zeide de majoor, die de vraag gehoord had, op ontroer den toon. En zoo werd de geschiedenis van de witte en de f;ele rozen bekend in een kleinen kring van familie- ecteu en trouwe vrienden. Ik zelf was tien jaar, toeu ze mij voor het eerst verteld werd. Yoor zorgen en beproevingen hadden de witte rozen hen niet kunnen beschutten, a! waren zy ook het sym bool van het hoogste en schoonste geluk. Hoopvolle zoons en dochters werden hun op bloeienden leeftijd ontnomen, fmancieele zorgen verduisterden dikwijls het thuis, dat de liefde tot stand had gebracht, en ten slotte legde de duisternis haar zware hand voor altyd op de mooie, donkere oogen, wier macht cons de gele roos voor een witte had doen omruilen. Maar hoog boven alles, vast en onwankelbaar stond het schoone, heilige geluk der liefde. Als de blinde oude majoor op zijn trouwdag of op een anderen huiselyken feestdag zyn geurige witte roos in de hand kreeg, die, welke tyd van het jaar het ook mocht zyn, nooit ontbrak, dau kwam er een glans van verrukking op hot gerimpelde gezicht, eu lag er een klank van jeugdige vreugde in zyn stem. wanneer hy, telkens dezelfde woorden gebruikende, zeide: „de geur herken ik, en de kleur is ook voor blinde oogen zichtbaar, myn Margarethe!" En in de jaren, dat Margarethe Helmschild haar ge liefden echtgenoot overleefde, drukte, zy haar kindereu en kleinkinderen altyd op het hart: „Als alles voorbij is, legt dan op mijn kist, wat je hart je ingeeft, maar in myn hand en op mijn hart rozen, witte rozen, zoodat papa zyn Margarethe goed kan herkennen voor. Om 8 uur trokken ruim 200 rui ters onder leiding van den comman dant en den veldcornet rondom het kamp. Onder het zingen van het vlag- geliei schaarden zij 'zich evenals den vorigen dag in een grooten kring. Ouderling Eessing deed het gebed, nadat gezongen was Ps. 39 vs. 2. De voorzitter O.J. Coetzee opende i deze samenkomst met een aan braak. Het welkom werd toen aan allen toegeroepen door den secretaris der commissie, den heer Potgieter. De commandant hield hierop een treffende aanspraak, eerst tot de com missie, daarna tot de burgers en rui ters, hen vermanende om toch steeds getrouw aan hun devies „Eendracht maakt macht" gezamenlijk voor de onafhankelijkheid van het land te waken en zoo noodig te strijden. Met gezang 20 vs. 7 en 9 werd de vergadering gesloten. A art cal op een postkoets. De Transvaalscke Volksstem deelt het volgende mede; Op den löen December te vertrok de koets van Pelgrimsrust naar I Jjdenburg, met drie passagiers, twee koetsrijders, een bjanke en een bov. Behalye de gewone postzakken bevatte de koets nog 11,500 p.st. aau afmeting zal het moeten hebben om goud, dat in kisten was gepakt. 1 ----- Op den berg, die met een dikken mist bedekt was, ongeveer een uur vau Pelgrimsrust, kwamen op eens twee blanke personen te voorschijn, die geheel gemaskerd waren; de een stopte de muilen, met een revolver op den drijver gericht, met de woor den hands upde andere ging met zyn revolver in de hand en beval den passagiers uit te stappeu, waar aan ze voldeden, want ze waren onge- wapond. De drie passagiers en de drijver werden toen met drie boeien aan elkaar geboeid, en den boy werd ge last de drie kisten goud at'te gooien. Toen hij dit gedaan had, liep hy hard weg. De roovers schoten op hem, maar hy ontsnapte zonder eenig let sel te bekomen. De kisten goud wer den toen aan stukken gegooid en het •oud daarna ingepakt. Zoodra ze daarmee klaar waren reden ze met een good bye, gentlemen hard weg. Toen moesten de vier mannen ge boeid langs de koets een eind voort sukkelen tot den naasten koetsstal, alwaar de boeien doorgekapt werden. Daarop zond de heer Koeleman, een der passagiers, aan denmijncom- missaris het volgende briefje: Com missaris, we zyn hier op den berg geboeid: alle goud is uit de post koets gestolen; kom dadelijk. De myncommissaris vertrok toen onmiddellijk met de politie en andere menschen daarheen. Op de plaats gekomen, vonden ze eeds vele menschen daar,probeerende de roovers op te sporen. Eerst scheen het dat de roovers in een noordelijke richting zijn gegaan, maar later is gebleken dat ze in de richting van Nel spruit zijn gereden en werkelijk was dit ook zoo. De twee paarden met zadels zyn De zaak-Esterliazy. Voor den krijgsraad te Parijs is Maandagochtend de behandeling be gonnen van het geding tegen Ester- liazy, door Mathieu Dreyfus formeel i beschuldigd de samensteller te zijn an het borderel, dat de veroordee-i ling van kapitein Dreyfus ten ge- olge had. De zitting werd geopend om negen uur, onder voorzitterschap van generaal de Luxer. Nadat Ester- hazy was binnengebracht, liet de president het bevel van verwijzing naar de terechtzitting van den krijgs raad voorlezen. Tegen Esterhazy, zoo1 luidde het daarin, had het ingestelde onderzoek niet genoeg aan het licht gebracht, maar met het oog op de opwinding, waarin de publieke mee ning verkeerde, was een contradictoir debat noodzakelijk geoordeeld. De krijgsraad gaat over tot de af- .oeping van de namen der getuigen, onder wie Mathieu Dreyfus, öcheu- rer-Kestner en majoor 'du Patv du Clam. Na een uur in raadkamer be raadslaagd te hebben, beslist de krijgsraad met 5 tegen 2 stemmen, dat de zaak met open deuren zal worden behandeld tot het oogenblik, waarop de openbaarheid gevaarlijk zou schijnen te worden voor 's lands verdediging. Lezing wordt daarna gedaan van het rapport van majoor Ravary. De tekst der akte van inbeschuldiging stelling vau Esterhazy bevat het advies van dien rapporteur en de conclusiën van den regeeringscom- mi-saris, strekkende tot een niet-ont- vankelyk-verklaring. Niettemin is, daar de instructie niet voldoende licht verspreid heeft om met volle kennis van zaken de onschuld van den be klaagde uit te spreken, deze voor den 'krijgsraad gedaagd onder de verdenking van het onderhouden van betrekkingen en machination meteen buitenlandsche mogendheid. Het rapport van Ravary bevat de geschiedenis der zaak en Houdt ern stige bezwaren in betreffende kolonel Picquart, die in deze zaak grove fouten heeft begaan. Zyn onderzoek had niet: plaats met de discretie, welke noodzakelyk was. Het rapport concludeert, dat er uiets overblijft van doze zoo behendig op touw gezette aangelegenheid. niet in eene omgeving als die van het Florapark in het niet te vallen. Volkomen ben ik het met U eens, dat alleen een passend monument voor Frans Hals kan zynFrans Hals zelf, met zyn artistenkop en zyn zwierigen hoed en mantel. Is er nu voor dien ouden burger in onze gopde stad geen geschikt plaatsje te vinden Kan bv. het plein voor het Oude Mannenhuis niet wat rut- 1 mer gemaakt worden? In eene artistiek zittende houding I op een niet te hoog eenvoudig voet stuk, tot achtergrond de bekende kastanje, voor den mooien Oude Man nenhuisgevel kan zeker een sierlijk gedenkteeken verrijzen, onzen grooteu schilder waardig. De verbinding van Doele-, Gier en Houtstraten zijn toch reeds zoo onvoldoende. Kan de sigarenwinkel vau den heer Langeveld niet wat achteruitgezet Ik heb gezien daar wordt een per ceel te koop aaugeboden. Zouden het stadsbestuur, het co mité en de eigenaren niet samen kun- nen werken om eene praktische en tevous smaakvolle oplossing te ver- krygeD. I.Mynheer de Redacteur, beleefd dankzeggende voor de te verleeneu plaatsruimte, heb ik met de meest© hoogachting de eer te zyn UEd. dwdnr. X. M. de Redacteur! Met leedwezen heb ik gezien, dat in den Raad wordt voorgesteld, het standbeeld voor Frans Hals te plaat sen in het Florapark en niet daar waar het behoort; op het Frans Hals plein. 't Plein op zichzelve is daar voor zeer geschikt, de bolwerken en de singels worden door duizenden met bewondering bezien en ik geloof dus, dat Hals op het plein dat naar hem genoemd is, volstrekt niet zou misstaan. De Frans Halsstraat was vroeger wel voor een groot deel onbewoond, maar in de laatste maanden staan er maar enkele huizen leeg. U vondt de spoorbaan een bezwaar, M. de R., eu dat is het ook wol, maar dan toch een van tydelyken aard, want het zal zeker nu niet lang meer duren of de Holl. Spoor verbetert den toestand afdoende en maakt een onbelemme- rende communicatie tusschen hetzui- der- en het noorderkwartier. Misschien is liet nieuwe station al wel eerder klaar dan het standbeeld vau Hals. Wy in 't noorderkwartier mogen toch ook wel eens wat hebben. De buurt van 't Florapark is al mooi ge noeg ook zonder standbeeld. Daukzeggende voor de verleende plaatsruimte teekent Hoogachtend J. Z1PP. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug- Monument-Frans Hals. Geachte Heer Redacteur! Gezien uit de mededeeling „.Stuk ken van den Raad" in Uw veelgele zen blad, het voorstel ora het monu ment Frans Hals in het Florapark te plaatsen, komt het my voor, dat men met dit monument wel wat ver buiten de stad gaat en welke verbazende Koloniën. Atjeli. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gouver nement Atjeh en onderhoorigheden, loopende van 20 November tot en met 3 December, wordt door de Java Ct. het volgende ontleend Groot-Atjeh. De post Blang van de linie der geconcentreerde stelling werd den 30en November opgeheven. De aan de Moekim Lam Pagar op gelegde boete van 400 dollars, waar van sprake is in het vorige verslag werd betaald. T.^Oemar bleef zich beurtelings te Sapik en te Pantei Tjermin aan den bovenloop van de rivier Lambesoi op houden, waar hy aanvankelijk zyne stryders bijeenhield, en trachtte groote voorraden ryst te verzamelen. Latere berichten meldden, dat hij zijne paag- lima's tot actie zou hebben aange spoord en dat hij het. aan hen, die werkeloos te Daja bleven, overliet zelf in hunne voeding te voorzien. Als een gevolg hiervan zou Panglima Karim zich weder in het Parang-ge bergte vertoond hebben, en zouden T. Amat en Panglima Bin tang zich over Lhong naar de Ritiëng-baai be geven hebben, alwaar zij eenige Atje- hers uitplunderden, en vervolgens in liet gebergte terugtrokken. Voorts zou den Panglima Laboh en Pang Saleh met enkele volgelingen over zee naar Lampoe'oe (IV Moekims) gekomen zijn, eu zich daar nu in het gebergte ophouden, terwijl Panglima Hasan over zee naar de Ritiëng-baai zich had be geven, en verder door de IV Moekims en de Glé-Taroempas naar de IX Moekims. Herhaaldelijk werden pa trouilles uitgezonden, maar geen enkele maal kwamen deze met een der ver melde benden in aanrakingalleen ontdekte de maréchaussee op den 25en November in het gebergte ten zuiden van Biloel eene woning, die sporen droeg bewoond te zyn, en daar om werd verbrand. In den nacht van 18 op 19 Novem ber werd te Dea Mam plan oen moord aanslag gepleegd op den wakil Imam van Lepóng, Nja Ih, door eeuige lie den onder Pang Abas, die na het huis geplunderd te hebben, naar Paroi terugkeorden. De ons gouvernement betoonde medewerking zou de reden zijn, dat T.,Oemar dan wel zyne vrouw Tjoet Nja" Din last gaf tot het ver moorden van Nja Ih. Ln do sagi der XXVI Moekims, alsook in den omtrek van Kroeng Raja, bleef het geheel rustig. T. Tjoet Toengkoeb zou zich thans op houden te Kale, gelegen in het Pe- dirsehe. T. Bintang, banta dor 1V Moekims Ateuh, leverde een .schriftelijk ver zoek in van het bendehoofd T. Ker- koen, om toezending eener bijdrage voor den oorlog.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2