Tweede Editie. Het meisje van den Iele». NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Onze Agenten. 15e Jaargang. Donderdag 20 Januari 1898. Ho 4465 HAARLEM'S DAÖBLAÜ A^OIsnSTEnVCEIISrTSFB, Z J"S Voor Haarlem per 3 maandenf 1-20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden.,1.30 Franeo door het geheel e Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0-05 GeSlustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. 0.30 „de omstreken en franco per post 0.371, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Piiblicité Etrangere G. A-nVEBTENTI KITST: -5 regels 50 <0te.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bii Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14. Haarlem. Telefoonnummer f22. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. JOHN F. JONES, Slice., Parijs 31bis Faiibourg Jlontmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem ia het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloemendaalSandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, SandpoortHeemstedeJ. LEUVEN, bij de tolSpaamdamC. HARTENDORPZa/ndvoortG. ZWEMMER; Vehen, W. J. RUIJTER Beverwijk, J. HOORNSHülegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Aan Haarlem's Dagblad zijn de navolgende vaste Agenten verbonden Toor het kwartier Amsterdamsche Poort C. VINK, A. L. Dyserinchstr. 17. Voor het Rozenpriëel K. VOS, Rozenpriëelsiraat 30. Voor het Leidschebwartier W. ZWART, Clercqslraat 136. Advertentiën worden zonder ver hooging van prijs door hen aangeno men, terwjjl ook voor Abonnementen op de Courant door hen wordt zorg gedragen. Hoofdkantoor: Kleine Houtstraat 14. J. C. Peereboom, Directeur- Uitgever. Politiek Overzicht. Het belangrijkste punt in de Chi- neesche verwikkelingen is op het oogenblik weer de leening. Reeds is gemeld dat Frankrijk en Rusland niet zonder protest Engeland de leening met China zouden laten afsluiten en wel omdat zjj van oordeel zijn, dat John Buil dan al te veel macht in het Hemelsche Ryk zou verkrijgen. De gezanten dezer twee mogendheden hebben bij de regeering te Peking dan ook reeds protest aangeteekend, wat tengevolge heeft dat China, uit vrees voor Rusland het aanbod van Engeland wel wil maar niet durft aannemen. In verband hiermee vermelden wij, dat de kanselier van de engelsche schatkist Hicks Beach tc Swansea eene redevoering heeft gehouden, waarin bij verklaarde, dat de engel sche regeering bereid was desnoods oorlog te voeren om de engelsche be langen in China te handhaven en te verdedigen. De Landdag te Praag heeft Dins dag een flauwen weerklank gegeven van de beruchte zittingen van het Oos- tenrjjksche Huis. Terwijl Fönke aan het spreken was, viel Wolf hem in de rede, zeggende, dat een Duitsch student ten bloede toe mishandeld was. Onder hevige opschudding werd de zitting toen verdaagd. Na de heropening deelde de gou verneur mee, dat een Tsjechisch student op straat een Duitsch student had geslagen. De Tsjech was in hechtenis genomen. De gouverneur keurde het geval streng afde politie had echter haar plicht gedaan. Nadat de gouverneur in den Land dag medegedeeld had, dat de oude bepalingen op de twee talen in Fe bruari door nieuwe zullen vervangen worden, is de beraadslaging tot Don derdag verdaagd. Uit Boedapest wordt gemeld, dat de tweede zitting van het Hongaax- sche Parlement is geopend. In politieke kringen te Parijs geldt de positie van het ministerie-Méline als uiterst zwak, verzekert de corres pondent van de Frankf. Ztg. Ook schijnt de heer Méline zelf geneigd te zijn af te treden. Zijn houding tegenover den heer Cavaignac in de Kamerzitting van Maandag heeft een zeer slechten indruk gemaakt. Er wordt hard gewerkt aan het vormen van een concentratie-kabinet. In ver band hiermede is van belang het be richt, dat de heer CavaignacjDinsdag met den oud-minister-president Dupuy een lang onderhoud heeft gehad. Alle afgevaardigden die interpellaties hebben ingediend, zullen deze intrek ken, opdat Zaterdag de interpellatie van Cavaignac ban worden behandeld. Misschien zal dan het lot van het ministerie worden beslist. Met de financiën van Brazilië is het zoo treurig gesteld, dat de regeering voorstellen overweegt om den kruiser Abreu, die in Engeland wordt ge bouwd en de twee pantserschepen, die in Frankrijk op stapel staan, te verkoopen. STADSNIEUWS. eerste en derde pagina. Haarlem, 19 Jan. 1898. Aanbesteding. Bij de Dinsdagnamiddag alhier door den architect S. J. W. Mons gehou den aanbesteding van het bouwen van 28 woningen voor de coöperatieve bouwvereeniging „Onder Ons", waren 24 biljetten ingekomen, waarvan een van onwaarde. De heer M. Verzij den, van Waddingsveen, was hoogste in schrijver voor f 59,900 en de heer M. van Ommeren alhier laagste voor f37,635. Zondag a.s. wordt er in de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging een spectacle concert gegeven, waar van 't programma een nieuwigheid bevat, namelijk een dames-scherm- ensemble, bestaande uit een achttal jonge meisjes, die o.a. een colonne degen en tableaux vivants te zien geven. Nederland en Oranje. De vergadering, die deze kiesver- eeniging Dinsdagavond in een der zalen van „Weten en Werken" onder presidium van den beer J. de Jong hield, was vrij druk bezocht. Nadat de Voorzitter een aantal nieuwe leden had welkom geheeten, werd aan de orde gesteld de bespreking over de wijzigingen voorgesteld in onze plaat selijke inkomstenbelasting. In de in leiding van dit punt werd er op ge wezen dat in dit voorstel voorname-1 de middenstand, die toch al vele lasten heeft, nog zwaarder zal wor- den gedrukt en nagegaan wat in den j Raad omtrent het voorstel was ge-, zegd. Opgemerkt word, dat wil menl de stad tot meerderen bloei brengen en de inkomsten der gemeentekas rij ker doen vloeieD, men dit kan gedaan krijgen door niet allerlei concessies aan Maatschappijen te geven, maar j door als gemeente zelfs een en ander i te exploiteeren. Op deze inleiding van den voorzitter volgde eenige gedachtenwisseling, waarin velerlei zaken werden te berde gebracht. Zoo werd er op gewezen, dat men belasting op de entrée van den schouwburg zou kunnen heffen, of straatgeld om meer geld in de ge meentekas te doen vloeien, of ook door beter toezicht er op te houden, dat ouders, die het schoolgeld van de le Burgerschool wel kunnen betalen hunne kinderen er niet afnemen om hen op de 2e Burgerschool te doen gaan. Weer een ander was er niet voor, om, daar de anti-rev. krachtens hun beginsel tegen het tooneel waren, geld daarvan at komstig in de kas der gemeente te storten, welke meening echter werd bestreden. Ten laatste werd aangenomen eene motie, strek kende, dat de middenstand, die toch reeds zwaar is gedrukt, dit door de voorgestelde wijziging nog meer zal worden, op grond waarvan den Raad wordt verzocht niet dit voorstel aan te nemen, maar te trachten langs an deren weg de gemeente-financiën te versterken. Nadat dit punt was afgehandeld, wees de voorzitter op de verplichting als christen om van het kiesrecht ge bruik te maken en daartoe ook ande ren op te wekken; vooral ook met het oog op de verkiezing der Provin ciale Staten, die dezen zomer zal plaats hebben en die op de samen stelling der Eerste Kamer van invloed kan zijn. Daarna werd de vergadering met dankgebed gesloten. Dinsdagavond had eene buitenge wone Vergadering van het departe ment Haarlem der Maatschappij tot Nut van :t Algemeen alhier in de groote zaal der Sociëteit „de Kroon" plaats. Als spreker trad op de heer L. Jansen Fzn. van hierj, die zich op het gebied van voordragen reeds een goeden naam heeft verwor ven. Ook ditmaal wist hij zyn audi torium van 't begin tot het einde te boeien; vooral de voordracht „Een St.-Nicolaasavond" gaf hij op gevoel- j volle wijze weer. Het humoristisch gedeelte, dat na de pauze volgde, viel ook zeer in den smaak. Het over- i betuwseh dialect in de voordracht i „De reis van Gerrit Meeuwsen met zien zeun Grijs noar de Amsterdamse karmis", kwam goed tot zijn recht. Niet minder voldeed „de Angstavond" welke voordracht de aanwezigen har telijk deed lachen. Hierop volgden Dog twee aardige stukjes „De vertrapte pier" en „het zoutvat", waarna de vergadering te half elf was af loopen. Bg vonnis van de Arrondissements Rechtbank alhier dd. 18 Januari 1898 is in staat van faillissement verklaard Simon Huijkman, winkelier in groenten en aardappelen, wonende te Haarlem. Rechter Commissaris Mr. M. G. P. del Court van Krimpen. Curator Mr. C. Joh. Prins, advocaat en procureur alhier. Bjj vonnis der Arrondissements- Rechtbank alhier dd. 18 Januari 1898 is gehomologeerd het accoord van 25°/0 in het fail lissement van H. P. Peters, loodgieter en zinkwerker te Haarlem. BINNENLAND Hofbericht Op de kleine soiree dansante ten Hore waren Maandagavond ongeveer 200 genoodigden uit de aanzienlijke kringen der residentie. De Konin ginnen kwamen te ruim half negen binnen, waarna het bal onmiddellijk begon in de prachtig met bloemen versierde zalen. De buffetten waren in de kleine danszaal. In de groote danszaal werd te ongeveer llJ/4 uur een cotillon gedanst, die ruim een uur geduurd heeft, zoodat het bal tegen 1 uur afgeloopen was. De koninklijke militaire kapel luisterde in de groote zaal het bal met muziek op. Het corps diplomatique was op deze partij niet aanwezig. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 25 Januari. 8 uur 30 des avonds. Kamerverkiezing te Rot terdam. De gisteravond per bulletin meege deelde uitslag der verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het vierde district van Rotterdam (vacature Hintzen) is, dat zyn uitgebracht 2770 geldige stemmen, waarvan verkregen: dr. R. P. Mees R.Azn., (liberaal) 130S, jhr. mr. T. J. A. van Asch van Wyck, (candidaat der anti-revolutionairen en katholieken) 948, G. van Herwaarden (Chr. Historisch) 231 en W. P. G. Helsdingen, (Soc.-Demoer. Arbeiders partij) 283 stemmen, zoodat herstem ming moet plaats hebben tusscben dr. R. P. Mees R.Azn. en jhr. mr. T. J. A. van Asch van Wyck. De zaak-Hogerhuis. In de Soc.-Dem. deelt de heer Troel stra mede dat hy in staat is met het getuigenis van meer dan 20 personen het juridiek bewys te leveren dat Allard Dijkstra, Paulus van Dijk en Sybout Alberda de inbraak opSt.Nico- laasnacht 1895 hebben gepleegd. „Hebben de personen, wier verkla ringen my die overtuiging schenken gelogen Zoo ja, dan is voortaan ieder mensch, hoe eerlijk hy spreke, hoe trouwhartig bij scbyne, voor my ongeloofwaardig. „Maar zy worden thans verhoord, naar alle waarschijnlijkheid eerlang onder eede en dan is het toch niet1 aan te nemen, dat er personen zyn, die zonder hoop op een cent voordeel hunne beste vrienden in en andere verdere van hen af staande personen uit de gevangenis zullen willen halen en voor die onverklaarbare liefheb berij des noods een paar jaar gevange nisstraf wegens meineed over hebben." Zooals men weet, heeft mr. Troel stra zyn hoop gevestigd op een ver volging van den getuige Haitsma, wiens woning dezer dagen is afge brand. Die brand wordt algemeen a«n kwaadwilligheid toegeschreven. „Wanneer liet de toeleg mocht zyn geweest Haitsma in den rook te doen stikken of in de vlammen te laten verbranden, dan is het voor de Ho- gerhuizen maar gelukkig dat die toe leg niet is gelukt. Immers dan ware de geheele zaak tegen Haitsma ver vallen en ons dit wapen, om de ware schuldigen te doen ontdekken, uit de hand geslagen. „Wie weet, welk een nieuw licht uit deze vlammen zal opgaan. Het is te hopen, dat de brandstichters want blijkbaar is de brand moedwil lig aangestoken zullen worden ont dekt, al mochten ook de mannen van het lydelyk verzet en van de indivi- dueele vrijheid (ook om brand te stichten ddarover tranen met tuiten schreien." Onder den last van aangevroren mist is Dinsdagochtend het houten telefoonhek op het dak der meisjes school. op den hoek van Frederiks- plein en Achtergracht te Amsterdam, bezweken, met het gevolg, dat een groot aantal telefoondraden verward over de boomen van het Frederiks- plein kwamen te hangen. De telefo nische gemeenschap in dat kwartier der stad werd natuurlijk voor geruimen tijd verbroken. In den loop van den dag was men bezig een hulphek op het gebouw te plaatsen eu twee tele foonpalen. welke onder de vracht der neerhangende telefoondraden doorbo gen, weder terecht te stellen. Dinsdagmorgen omstreeks half acht had eeae dienstbode in de Doelen straat te Amsterdam, die aan de ach terzijde van een der kantoorgebouwen werkzaam was, het ongeluk in het water te vallen. Ofschoon men onmiddellijk alle po gingen in het werk stelde om haar te redden, mocht dit niet gelukken. Tien minuten na het gebeurde werd de ongelukkige dood opgehaald. De tramquaestïe te Amsterdam. W ij hebben reeds gemeld dat de heer T. Sanders by B. en W. van Amsterdam heeft ingeleverd een ge wijzigde aanvraag tot exploitatie van tramwegen in deze gemeente. Naar wij vernemen is de bedoeling dezer aanvraag, dat de gemeente, gaat zy daarop in, van de A. O. M. zal naasten de bestaande tramlijnen. Deze lynen zullen dan dadelijk overgedragen worden aan de nieuwe maatschappij des heeren Sanders, niet alleen ter exploitatie, doch als nieuwe concessionaris. Deze concessionaris zal dan volgens die nieuwe concessie een aantal nieuwe lynen hebben te leggen en de bedoeling is om die gedeeltelijk met paarden, gedeeltelijk met electriciteit te exploiteeren, zoo danig, dat op de lynen in de oude stad paarden als beweegkracht zuilen dienst doen, terwijl op de buitenlijueu electriciteit zal worden gebruikt. De nieuwe concessionaris zou zich tevens bereid hebben verklaard tot het leg gen van een brug over den Amstel by de Ceintuurbaan en tot het dem pen van den Overtoom. Hoewel de heer Sanders, mocht hy de concessie krygeu, de stadslyneu uitteraard zoo dicht mogelyk zal brengen by de ont worpen lyn Amsterdam—Haarlem, dient toch te worden aangeteekeud, dat deze nieuwe tramweg-maatschap pij, de lyn AmsterdamHaarlem en de lyneu die van de overzijde vaa het IJ, Noord-Holland ingaan, drie geheel afzonderlijke maatschappijen blijven. (Hbld.) Eenige maanden geleden werd door den heer D. Laan te Wormerveer het zoogenaamde „Bosch van Doorn" aangekocht, met het doel dit na de noodige verbeteringen als eeue open bare wandelplaats aan de gemeeute aan te bieden. Yoor die verbetering was echter een terrein noodig, toe- behoorende aan den heer Ran en waarvoor de heer Laan vergeefs f5000 bood: de eigenaar verlangde f7500. Daar geen der beide partyen wilde toegeven, had het allen schijn, alsof het voor de gemeente Wormer veer zoo gewichtige plan van den heer Laan in duigen zou vallen. Maandagavond is echter de kwestie in dier voege opgelost, dat de heer Laan voor f7000 eigenaar van het terrein is geworden. Te 's-Gravenhage is overleden de heer W. Franken, laatstelijk chef bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java, sinds 1894 werkzaam als algemeen chef in de vierde afdeeliug. In 1877 trad hij, na als chef by de Staatsspoorwegen te Rotterdam werk zaam te zyn "geweest, in Indischeu dienst. Verleden jaar kwam hij met verlof herwaarts. Ontvlucht. Twee mannen, verdacht zich in de gemeente Loosduinen te hebben schuldig gemaakt aan diefstal vau een paard en wagen ten nadeele van een groentenboer aldaar, zyn Maan dagavond uit het arrestautenlokaai te Loosduinen waar zy in afwach ting van hunne overbrenging naar het huis van bewaring in Den Haag waren opgesloten ontsnapt. De politie van Loosduinen stelde dade lijk een onderzoek intot heden vruchteloos. Ook de Haagsche poli tie werd met de ontvlachting in ken nis gesteld. Bij het onderzoek is gebleken dat FEUILLETON. Naar het engelsch HOOFDSTUK IV. „O 1 liefelijk riekend rozelyn, Hoe kondt ge zulk een waaghals zyn, En in deez' koude winternachten Een zoelen zomerdag verwachten 7) „Gij vergeeit dus die beleediging maar?" Hij lacht spottend. „Alsof het niet allemaal kuikens uit één nest zyn. En hoe heeft die uitverkoren kuiken, die neef, die Hilary Adare den weg hier heen gevonden Is dit met uw goedvinden geschied, dat hy u is komen opzoeken?" Amber staat stil en neemt hem van het hoofd tot de voeten op. Zy is volkomen kalm. A propos van wegen sprekend," zegt zij met haar welluidende stem, „ik moet dezen weg en zy slaat links af, kies gij een anderen HOOFDSTUK V. De natuur scheen haar met een eeuwige 'jeugd ie hébben toebedeeld. „Met dat al ben ik toch blij, dat wy besloten hebben om te gaan," zegt mrs Clarence de plaid wat dichter naar zich toetrekkend. „Dit bezoek by die verschrikke lijke vrouw kan onmogelijk vervelender zijn, dan de uren die wij thuis hebben doorgebracht. Ik ben be nieuwd of zy veranderd is en op welke wyze...." Hier schokt de landauer zoo hevig, dat al wat mrs. Clarence ook van mevrouw O'Flaherty wil zeggen voor de toehoorders verloren gaat. De schok brengt eenige verwarring teweeg en Mc Grath vindt het nu een uit stekende gelegenheid zyn bloedverwante eens te erge ren; met een schreeuw van angst pakt hy May beet en houdt haar in zyn armen, terwyl zyn gelaat de grootste onrust uitdrukt. „Laat me los, OwenHoud oproept May woe dend en hem van zich afwerend. „Wat ter wereld voert gij nu weer uit, mc Grath ?u bijt Grey hem toe. „Ik dacht dat zy gedood was," antwoordt Owen op gewonden. „O 1 Grey, wat zou ik wat zoudt gij heb ben begonnen, als dat eens gebeurd was „Ik weet het niet," zegt Grey kortaf en naar het May voorkomt, zóó onverschillig, dat zij hem den ge heeten dag verder niet meer aanziet. „Zy zal niet veranderd zyn," zegt Mrs Clarence, op een toon, waarmede zy duidelijk haar afkeer te ken nen geeft. „Ik denk het tenminste niet. Er staan ons eenige vervelende uurtjes te wachten, dat weet ik zeker." „Hoe ziet zij er uit?" vraagt May, die zich in dien tusschentijd van den schrik hersteld heeft. „Ik herinner my dat het een logge, groote vrouw met kolossale voeten was en een neus had zij „Gij zoudt toch niet willen, dat zij er geen had?" vraagt haar broeder. „Odoe je nu niet verschrikkelijker voor, dan je al bent, Owen," zegt mrs Clarence haar wenkbrauwen fronsend. „Als je soms denkt, dat je aardig bent, dan heb je het mis. Ik vind het een afschuwelijk iets, een bepaalde corvée, om naar haar toe te gaan, en dat nog wel enkel en alleen omdat die oude vrouw het geluk heeft een kennis van sir Lucien te zyn. Hij heeft ons gezegd dat wy maar vooruit moesten gaan en hy vol gen zou. Wat een enfin!" „En zooeven zei je nog, dat je blij waart dat wy besloten hadden te gaan," zegt haar broeder. „Ja, die kuilen in den weg zyn alleronaangenaamst," vervolgt hij met een vriendelijken blik naar Grey, die hem woe dend aanziet. „Ik voor mij geloof Dolly, dat je bij ieder uitgangetje in je hart zeer verheugd zijt, in dit land, waar geen land meer achter ligt." Hy slaat den spijker zoo juist op den kop, dat mrs. Clarence zich eenigszins beleedigend voelt. „Is hij niet een domme, dwaze jongen vraagt zy zich tot de overigen wendend en allen beantwoorden haar vraag bevestigend en vooral Gilbert Grey doet dit van ganscher harte. „Zij is zoo vreeselijk weetgierig," begint Everard. „Gij weet, dat ik haar een paar dagen geleden eens by de Browns ontmoette. Zy deed mij alle mogelijke vra gen, die gij u maar bedenken kunt." „Dat is haar eerste en voornaamste gebrek. Wat die andere betreft „Laten wy niet te diepzinnig worden," zegt Owen. „Als zy my een vraag doet," vervolgt zyn zuster, „voel ik my altyd als iemand die klaargemaakt moet worden voor een vergelijkend examen." „Waarbij je zeker de laatste zoudt zyn," zegt Owen. „Wel neen," antwoordt zy peinzend, „dat denk ik niet. Ik heb een mooi plannetje gemaakt en zal op alle vragen, die zij my steltik weet het niet, antwoorden." „Ik wil om vyf pond wedden, dat zij je er toch in laat loopen," zegt haar broeder. „Afgesproken!" zegt mrs Clarence met een kluchtig gebaar. Zij zijn het voorplein van ,Jhe Larches", mevrouw O'Flaherty's huis opgereden en mrs Clarence's laatste uitroep is nog juist geuit, voordat de gastvrouw op de bovenste trede van de steenen trap verschijnt. Eenigs zins waggelend komt zy naar beneden om hen te ver welkomen. May, die vol nieuwsgierigheid uaar de verschijning heeft 'gezien, vindt mevrouw O'Flaherty een zeer eigen aardige dame. Zy is een kolossale vrouw, met een on derkin, die wel voor drie telt en een groóte massa haar op het hoofd. Boven op dien berg haar staat eonigszins schuin een matelot, die beter geschikt was om door een meisje van vijftien jaar te worden gedragen.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1