sterfgevallen aangegeven. Het gebeele aantal doodcn was dien dag 24S. In de hospitalen werden Maandag 717 pestlijders verpleegd. Het spoorwegongeluk bij Heme. De ontsporing van den sneltrein Berlijn—Keulen bij Herne heeft ern stiger gevolgen gehad, dan de eerste berichten lieten vermoeden. Er zijn vier reizigers gedood, 11 zwaar en 15 licht gewond. De postwagen en drie personenrijtuigen zijn verbrijzeld. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Wij maken de Dames attent op den voordeeli- gen uitverkoop in het Magazijn Groote Houtstraat 24, van H. J. VISSER. Nog een groote partij COUPONS ZIJDE worden tegen spotprijzen opgeruimd, terwijl de zeer groote voorraad CORSETTEN, waaronder de nieuwste modellen, minstens 40 ;i 50 proeent in prijs zijn ver laagd. Wij durven dus gerust te ver zekeren dat een zoo voordeelige uitverkoop zelden oi' nooit is voor gekomen. Pers Overzicht. Onderwijzers. Met veel ophef is gemeld dat in de jongste algemeene vergadering van den „Bond van Nederlandsche On derwijzers' den leden aangeraden werd bij de aanstaande inhuldigings feesten „geen uittartende houding" aan te nemen, terwijl eveneeos verklaard werd dat. zoo gemeentebesturen meen den onderwijzers tot deelneming of medewerking te mogen dwingen, de Bond alsdan zou toonen, dat nog al tijd de kracht der vereeniging bestaat. Die redeneering heeft echter al veel van eene uittarting,zegt de „Midd. Ct." „Als er iets is dat ons vaak hin dert in den Hond, waarvan wij het goed recht erkennen in deze dagen, waarin tal van vereenigingen getuigen van de samenwerking van gelijkge zinden of gelykgeplaatsten in de maatschappij^ om hunne belangen te behartigen, dan is het de.hooge toon, de arrogantie, die spreekt uit menig woorduit het optreden van dien Bond bij sommige gelegenheden. „De billijkheid van tal van eischen, die de leden doen hooren, zullen wij niet loochenen, maar ons dunkt dat hun prestige en dat van den Bond zeiven er door zou winnen als in de manier van optreden wat meer uit blonk een beschaving, een kalmte en een bezadigdheid, die vooral bij op voeders der jeugd zoozeer passen." De ..Midd. Ct." gelooft niet dat iemand wien ook, welke maatschap pelijke betrekking hij ook bekleedt, gedwongen zal worden in Augustus of September mee feest te vieren, als hij daartoe geen roeping gevoelt of geen lust heeft. „Het ergste wat nu een republi- keinsch-gezinden onderwijzer kan overkomen, zai wel zijn dat hij moet meehelpen den kinderen feest te la ten vieren? Zou dit nu zoo vreeselyk zijn? By de keuze van een hunner die den kleinen de beteekenis van het feest zal moeten ontvouwen, zal een hoofd der school wel zoo practisch wezen om dit óf zelf te doen. alshy dit con araore kan verrichten, óf iemaud kiezen die in de goede stem ming verkeert en de gepaste gevoe lens huldigt om die taak te vervullen. En de overigen Och, in elke be trekking komeu wel eens werkzaam heden voor die men tegen zijn zin verricht. Niet altijd is men geroepen juist te doen datgene wat men het liefst wil, niet altijd kraait eigen haan koning. Plichtsbesef dwingt echter tot inschikkelijkheid." Vervolg Stadsnieuws Oprichting Abattoir. De heeren ,i. Krol Kzn., Ur. J. Nieuwcnhuyzen Kruseman, H. van den Berg, J. A. Lodewijks en jhr. Mr. F. W. van Styrum, stellen aan hunne medeleden van den Raad voor, Burgemeester en Wethouders uit te uoodigen, de zaak van de oprichting van een openbaar slachthuis (abattoir) opnieuw in overweging te nemen en daartoe met bekwamen spoed een voorstel aan tien Raad in te dienen. De voorstellers wijzen er op, dat reeds vroeger n.l. in 1878 in beginsel door den Raad besloten werd, dat van wege de gemeente een openbaar slachthuis zou worden ingericht, en beheerd. In weerwil daarvan bleef de zaak rusten, omdat de oprichting (op het li armen jansveld) verplaatsing van de gemeente-reiniging noodig zou ma ken en, in verband daarmee, uitdie- piug van 't Spaarne. Dit mag. meenen de voorstellers, thans de zaak niet meer tegenhouden. Uitvoerig gaan zy na de hygiënische voordeelenhet leswaar van de slagers tegen de slaclitloonen, waartegenover voor ben evenwel groote besparingen staan wegens de overbodigheid van stal len en slachtplaatsen; de vrees voor hooge uitgaven door de gemeente, die de voorstellers niet vreezen, omdat zy de kosten door de tarieven van slaclit loonen enz. kunnen dekken. Slacht huizen behoeven dus voor de gemeen ten geen financieele lastpost te zjjn. Wij komen op deze zaak nader terug. Stukken van den Raad. B. en W. geven in overweging, de kostelooze school lett. E. aan de Bak kerstraat te bestemmen voor tusschen- school, de kostelooze school letter C. te vestigen in het gebouw der Tweede Tusschenschool aan het Wyde Gel- deloozenpad en laatstgenoemde school over te brengen naar het daarmee vrijkomend schoolgebouw aan het Leidscheplein. Adres aan den Raad van den heer J. J. Zeewoldt Jr. en 119 ande ren, om wanneer de Raad aan de Haarl. Tram geen concessie mocht willen verleenen voor een zylyn Groote Markt—Zylweg, die dan te verleenen aan de aanvrage Anderheggen en Neumeyer, met bepaling, dat conces sionarissen binnen uiterlijk zes maan den na bekomen concessie met de exploitatie een aanvang maken, dat minstens om de vyf minuten een rit wordt ondernomen en dat voor het vervoer niet meer dan vyf cents per persoon zal mogen worden berekend. B. en W. stellen voor aan de Ned' Bell Telephoon van sommige bepalin gen in de nieuwe concessie ontheffing ie verleenen, totdat het nieuwe cen- traalbureau gereed zal zyn. Crescendo. De Mannenzangvereeniging „Cres cendo" mocht zich by haar jongste concert op l.i. Woensdag in meer dan de gewone belangstelling verneugen. Geeft uitteraard de medewerking van een orkest aan een kooruitvoering grootere belangrijkheid, hier kreeg dat gecombineerd optreden te meer beteekenis omdat liet in hoofdzaak ten doel had de uitvoering mogelijk te maken van het omvangrijke toon werk dat ik dezer dagen in het kort besprak, mnl. het concert-drama Jan van Schaftelaer van C. Asdriessen Jr., den broeder van Crescendo's directeur. De heerC. Andriesseu had aau de uitnoodigiug om zyn werk zelf te komen dïirigeeren gehoor ge geven en toonde daarbij dat hem de kunst een koor en orkest goed te leiden en te inspireeren niet vreemd is. Van de uitvoering als zoodanig moet dan ook met lof gesproken worden. Behalve in het begin van deel III „'t Gevederd zaugrenheir is stom" waar de intonatie nog al te wenschen overliet, hield het koor zich flink en had blijkbaar een juist be grip van zijn taak. In de koornum mers zullen zeker voor velen de glanspunten van het werk gelegen hebben. Toch droegen ook de solo-partijen niet weinig tot het welslagen bij. Vooral de party van Jan van Schaf- felaer, door den lieer F. H. v. Dui nen met veel dramatisch talent voor gedragen, gaf hier en daar veel te genieten. De heer J. Dijker maakte over 't geheel een goed gebruik van de gelegenheid om mooi te zingen die hem door den componist werd verschaft. Zijn party is zeker niet de ondankbaarste van de drie. De heer Aug. v. d. Hoeck wist eveneens aan de figuur van Per rol het juiste relief te geven waartoe zijn kernachtig orgaan hem dan ook volkomen in staat stelt. Het orkest eindelijk werkte zeer tot den gunstigen indruk meê. Ook in die passages waar de componist wel een meer practische schrijfwijze had kunnen kiezen, trad het nooit storend op, terwijl daarentegen de goedgeschreven gedeelten, zooals de meeste voorspelen en verschillende andere nummers met de juiste kleur en, wat klank en stemming aangaat, zeer verdienstelijk werden gespeeld. Dat bovendien ons .Stedelijk Muziek korps met bescheidenheid weet te be geleiden en met onverbroken eenheid den dirigent volgt was reeds van vroeger bekend. Aan het einde van zyn werk werd de jeugdige componist hartelijk en langdurig toegejuicht. De fraaie lau werkrans die hem werd overhandigd j zy hem een aansporing om met lust en energie voort te gaan op den weg die voor onze jónge scheppende kun stenaars juist niet altijd met rozen bestrooid is. Andriessen's talent en werklust doen hem ongetwijfeld een schoone toekomst te gemoet gaan. De avond werd verder aangevuld met een ouverture voor orkest, ver schillende liederen door de solisten waaronder my liet belangrijkst toe schenen „De eerste kus" van Jan Brandts Buys, door van Duinen, en „Myn Naam" van C. Andriessen Jr., door Dijker voorgedragen en tot slot een fragment uit N. H. Andries sen's „Columbus". Het concert als geheel heeft zonder twijfel bij de talrijke bezoekers een zeer gunstigen indruk nagelaten en zal door het be stuur en de leden van „Crescendo" en zeker uiet het minst door den directeur die alles met ernst en liefde voorbereidde nog lang met vol doening worden herdacht. PHILIP LOOTS. Yan de vergadering, Woensdag avond inzake de loonquaestie door i den Particulieren Arbeidsraad alhier gehouden, zullen wy het resultaat in ons volgend nummer mededeclen. Inmiddels .hebben wy heden, Don derdagmorgen, een loonregeling met ons personeel getroffen, die beide par tijen heeft bevredigd. KANTONGERECHT Vervolg. Honden als trekdieren. Wy meldden reeds in ons No. van 29 December jl. dat met ingang van 1 Januari eenige bepalingen aangaande het gebruik van honden als trekdieren in werking zouden treden. Woensdag morgen bleek voor het kantongerecht, dat deze bepalingen nog niet alge meen bekend zyn. Wy deelen daar om in het belang van hen, die het aangaat nog eens mede, dat binnen den kom onzer gemeente niet op de hondenkar mag worden gezeten, in dien deze in beweging is: dat de hon den onder den wagen moeten worden aangespannen en dat de honden niet op zoodaniqe wijze mogen wor den aangespannendat het gewicht van den wagen op den hond rust. Door steenen paaltjes is de kom der gemeente aangegeven. Veelal is ge bruikelijk de honden voor den wagen en niet er onder te spannenzoo had ook de bekl. gedaan, die Woensdag morgen terecht stond. De eisch was 2 geldboeten van f 0.50 of 2 maal 1 dag. De Kantonrechter heeft heden uitge sproken de navolgende vonnissen Blinde Meijer De Kantonr. veroordeelde Woensdag den '13,jarigen E. v. B. die de vorige week terecht stond ter zake dat hij uit baldadigheid naar «Blinde Meijer# met een pet geworpen had ter zake van straatschenderij, gepleegd niet oordeel des onderscheids lot eene geldboete van f 0.50 subs. 1 dag hechtenis. Eisch was f 4. Bodewijk G. te Wijk aan Zee en Duin. die zich zonder vergunning met een schiet geweer in jagende houding had bevonden in het jachtveld van de Maatschappij »F Pluribus Unum«. werd ter zake van jagen zonder acte en zonder vergunning veroordeeld tot 2 maal f5 boete subs. '1 m&aJ 4 dagen hechtenis met bevel tot uit levering van het niet inbeslaggenoraen ge weer of betaling van f 10 subs. 2 dagen hechtenis. 1. A. v. D te Haarlem, wegens te zich op het terrein van den spoorweg bevinden, zonder in het bezit te zijn van een behoor lijk plaatsbewijs; 'ie, het opgeven van een valschen naam, tot twee boeten van f 3 subs. 3 dagen hecht voor elke boete 2. T. v. d. H. en B. S., te Haarlem, wegens het voorhanden hebben in een winkel van een botersurrogaat, zonder dat de waar of de verpakking gemerkt is, no 1 tot f 3 boete subs. 1 dag hechtno. 2 vrijgesproken. 3. L. G. Hz., te Wijk aan Zee en Duin, wegens Ie jagen zonder acte; 2e jagen, zonder vergunning, tot twee boeten van f5 boete subs. 2 maal 4 dagen hecht. 4. C. K., te Velsen. wegens Ie ongeoor loofd loopen over eens anders grond, twee maal gepleegd; 2e, doe» vu* ingingen om wild te bemachtigen mtt vflbptrikken. tot tweemaal 1' 3 boete sub,. 2 i«aal 3 dagen hecht en tot eene hechtenis van zeven dagen. 5. B. L te VeBen. wegens het vangen van konijnen door middel van fret en bui dels tot f 10 boete subs. 4 Hagen hecht. (5. J. A. D, te Heemskerk, wegens zich met wildstrikken in het veld bevinden, tot f 6 boete subs 4 dagen hecht. 7. II. 4 H. Lte Umuiden en J. v. 13 te Velsen, wegens konijnen delven, ieder tot f 4 boete suhs. 4 dagen hecht 8. J. v. A. en B. D. Jz., te Beverwijk, wegens ongeoorloofd loopen over eens anders grond, ieder tot f 3 boete subs. 3 dagen hecht. 9. R. d. B., te Haarlem, wegens op den openbaren weg een trekdier onbeheerd laten staan tot f 1 boete subs.'1 dag hecht. 10 C. IIE. v. B., te Haarlem, wegens straatschenderij, no. 1 tot f 1, no. 2 tot f 0.50 boete subs. 1 dag hecht voor ieder 11. J. D., te Heemskerk, le wegens dronkenschap. 2e wegens verwekken van rumoer tot f 1 en f 3 subs. 1 en 3 dagen hecht. 12. L. S. te Bloemendaal en .1. v. d. P, te Heemstede, wegens te Haarlem rijden in verboden richting, no. 1 tot f i, uo 2 tot f 0.50 boere subs. 1 dag hecht, voor ieder. 13. P. Ste Haarlem, wegens te Haar lem des avonds rijden niet een rijtuig zon der lantaarn tot fl boete subs. 1 d-ag hecht. 14. .1 D. S., te Oegstgeest, wegens te Haarlem zijn schip op bevel der politie niet verhalen, tot f 3 boete subs 3 dagen hecht 15. P. J.. zwervende, en C H, te Haar lem. wegens te Haarlem op straat buiten de urinoirs wateren, ieder tot f 0.50 boete subs. 1 dag hecht, voor ieder. 16. iï J. v. V. te Haarlem, wegens le Haarlem des avonds rijden met een rijwiel zonder licht tot f0.50 boete subs. 1 dag hechtenis 17. Wegens dronkenschap J F. te Haar lem gepleegd bij le lierh tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. H. S. te Wijk aan Zee en Duin 1 v. D. W. J. B te Haarlem. F. B. le Beverwijk. B S. en T. G B te Heemstede, en K te IJmuiden. ieder tot fl boete sub». 1 dag hechtenis, .1. A. d. V. en Mej. M S weduwe van A. G- te Haarlem, ieder tot fl boete snbs. 2 dagen hechtenis. A. C. zwervende, H. v. O.; P. v. O J. K te Haarlem, P. K. te Jan-Gijzen vaart, ieder tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. ARROHDISSESHENTS- RECHTSA&K. Zitting van Donderdag 2? Januari 1898 G. van Houten, te Hillogom stond terecht ter zake van diefstal met inbraak gepaard, op Zondag den 2en Januari. Toen de familie Schulp- zand te Hillegom afwezig was, bad hy zich door middel van een ruit van eeu keukenraam in te drukken, in gang in de woning verschaft, in de woonkamer een linneukast openge- gebroken en daaruit ontvreemd een bankbiljet van f 100, een van f 200, een muntbiljet van f10 en circa l* 20 aan zilvergeld. Beklaagde erkende het feit. De bankbiljetten Jiad hy meteen stukje lood er aan in het Spaarne geworpen, toen hy dacht, dat van de zaak werk zou worden gemaakt. Voor een gedeelte van het andere geld had beklaagde eene parapluie en schoenen gekocht. Het O. M. hulde brengende aan het optreden van den burgemees ter en de politie te Hillegom, meende dat beklaagde, daar hij reeds 2 maal wegens diefstal was veroordeeld, eene zware straf moest worden opgelegd en reqnireerde 2 jaar. Mr. C. Joh. Prins riep de clementie der recht bank in. De volgende beklaagde, B. J. Kranenburg, had indertijd opgegeven J. G. v. d. Pol te heeten, omdat hy zich schaamde voor zyne familie, als hy zou terechtstaan. Hy was in de maand December j.l. te Velsen zon der middel van bestaan aangetroffen en had aldaar eenige takken van rhododendrons van een buiten afge rukt en van een andere buitenplaats een paar planten. Met die takken der rhododendrons bedotte beklaagde de goede gemeente, door ze in potten te steken en ze dan te verknopen. Die practyken had beklaagde, volgens het getuigenis van den veldwachter Veldmeier, meermalen gebezigd. In deze zaak requireerde het O.M. 2 dagen hechtenis en een jaar opzending naar een Rijkswerkinrichting en 3 maan den gevangenisstraf. Mr. L. C. Kro nenberg, de ambtshalve toegevoegde verdediger, pleitte vrijspraak van de landloopery, daar bekl. een onderdak des nachts had. of subsidiair korteren tyd van opzending en verder voor het andere feit eene lichtere straf, daar beklaagde reeds een maand pre ventief heeft gezeten. J. van Os, zich noemende Jo hannes, Petrus, Caul us, Jacobus, maar blijkens ziju geboorte-extract ten on rechte, was een groot aantal dief stallen ten laste gelegd. Op verschil lende tijdstippen in deze maand had hij des nachts van een stoomboot der firma Bus, liggende in liet Spaarne, ontvreemdeen buideltje met geld, een aantal kleedingstukken, eeu hor loge met ketting, een winterjas met broek, enz. De eisch luidde: éenjaar eu zes maanden gevangenisstraf. Het O. M. requireerde tegen den 16 jarigen G. van Schaik, die een jaar of zeven sinds den dood zijner ouders reeds eeu ongelukkig zwervend leven had geleid, wegens landloopery2 dagen hechtenis en een jaar en twee maanden opzending naar eene rijks werkinrichting tegen A. van Heerden en S. J. Kollart wegens diefstal van een aantal snijkoekjes3 maanden gevangenisstraf. Op den avond van den 19en December schijnt er een relletje te zyn geweest in het bierhuis van Son- dorp in de Kleine Houtstraat, veroor zaakt door eenige personen, wien geen toegang tot de danszaal werd verleend. G. M. van Veen, P. Kroon en Th. v. d. Moolen hadden met eeu ladder een deur opengeduwd eu beschadigd. Deswege werd tegen hen gerequi- reerd f 10 of 10 dagen hechtenis. Een ander, J. v. d. Mark, had iemand denzelfden avond met een bierglas geslagen, nadat hij zelf was mishan deld. Met het oog hierop was tegen hem de eischéen maand. J. F. Biesbrauch stond terecht ter zake van mishandeling van ze keren Van Dam. Hy zou dezen in den winkel van Van Deurzen op de Ged. O. Gracht- by de Schaehel- straat eerst een tinnen maat tegen zyn hoofd hebben geworpen, die later door de ruiten vloog en daarna toen Van Dam op straat was gegaan, hem met een mes in de hand hebben gestoken. Dit snijden meteen mes ontkende beklaagde; wel bestond de mogelijkheid dat hij met een scherp houtje Van Dam had verwond. Een der getuigen had echter be merkt, dat beklaagde een blinkend voorwerp in zijn zak bad gestoken en een ander getuige, die de wonde had gezien en slager van beroep was, ver klaarde, dat de wonde niet met een scherp houtje kou zijn toegebracht. De mishandelde zelf zeide, dat het eeu mes was geweest. By de behan deling der zaak bleek nog, dat bekl. zyn vrouw, die wilde verhinderen dat hij handgemeen raakte, op den grond had geduwd. Eeu oude quaestie tus- sehen Van Dam en beklaagde schynt tot de geheele zaak aanleiding te zyu geweest. Van Dam had vroeger met de dochter van beklaagde verkeering gehad, die later was afgeraakt. Wrok was er sinds dien tyd in het hart van Biesbrauch. Het O. M. requireerde éen maand gevangenisstraf. De verdediger inr. F. A. Bijvoet ging de geheele geschiedenis der zaak in den breede na, achtte uiet bewezen wettig en overtuigend, dat bekl. met den tinnen maat beklaagde had geraakt en even min, dat. de wonde in de hand met een mes was toegebracht, daar geen der getuigen bad gezien, dat meteen mes was gestoken, meende dat de bier gehoorde getuigen niet de deskundi gen waren om uit te maken of de wonde door eeu mes was toegebracht, maar wel Dr. Ten Oever, die Van Dam had verbonden, en bier met ais getuige was gehoord. Op grond hier van concludeerde spr. tot vrijspraak of subsidiair eene lichtere straf met het oog op beklaagdes gunstig ver leden. Zandvoort. Raadsvergadering te Zandvoort. In de Woensdag voormiddag ge houden openbare Raadsvergadering, waarbij alle leden tegenwoordig wa ren, werd, na opening, lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, mededeeling gedaan van de goedkeuring van de begrooting voor 1898, van het niet aannemen der benoeming tot regent van het Oude Mannen- en Vrouwen-Gasthuis door den heer P. L. de Vries, alsmede van een schrijven van den heer En schedé te Haarlem, nopens den ver koop van een weg aan de gemeente. Aangenomen voor kennisgeving. Een verzoek van mej. de Bie om den naam van „Bakkerslop'' te ver anderen in „Bakkerstraat" werd aan gehouden. Aan de orde was de behandeling van de requesten van T. Keur eu Ed. J. J. Kuinders, gemachtigde van J. J. F. F. Muller, om in pacht te mogen ontvangen 15 en 25 strekkende meters strand. Na eenige besprekingen werden bedoelde requesten aangehouden tot eene volgende vergadering in verband met eene aanvrage van Commissaris sen van het Groote Badhuis om de strandpacht over te mogen dragen aan den heer J. J. F. F. Muiier. Een verzoek van J. van Outersterp te Amsterdam om vergunning tot het plaatsen van eene tent ter verkoop van bier eu limonade, op het strand werd eveneens aangehouden. Op voorstel van de grondcommissie werd aan C. F. G. Roest te Haarlem verkocht ongeveer 234 c.A. gemeente grond, gelegen aan de haltestraat, tegen f7. per c.A. Op een verzoek van Dr. Gerke, om f 100., subsidie voor geneeskundige hulp aan armen gedurende 1897, werd goedgunstig beschikt. Daarna werd op voorstel van B. en W. besloten het onderhoud der pompen aan te besteden voor den tijd van 5 jaren, te rekenen van af 1 Jan. j.l. De voorwaarden voor het onderhoud werden vastgesteld. Thans was aan de orde het prae- advies van B. en W. en de commissie van bijstand voor de openbare wer- ken_ nopens het rapport, in zake rio- leering, met de daarbij behoorende stukken, ingezonden door de afdeeling Zandvoort van „het Witte Kruis". B. en W. en de bovenbedoelde com missie stelden den Raad voor i. z. eene eventueel aau te leggen rioleering: lo. verlenging te vragen van de strandpacht voor den tyd vau 20 jaren op dezelfde voorwaarden als de thans bestaande, teneinde te kunnen rekenen op een vast cijfer voor de inkomsten der gemeente met liet oog op een eventueel te sluiten geldleeniug. 2o. B. eu W. eeQ crediet toe te staan, teneinde bestekken en begroo tingen te doen opmaken door een des kundige voor eene geheele of gedeel telijke rioleering en bestrating van het dorp, nader aan te geven door B. en W. De heer Drayer is tegen eene riolee- riug, met het oog op den toestand der gemeente-financiën. die z. i. niet gunstig is en acht dus ook een onder zoek overbodig. De Voorzitter bestreed de meening van den heer Drayer omtrent den slechten toestand der financiën. Ook de heer Peters was thans te gen rioleering maar wil gaandeweg den toestand van de straten en water afvoer verbeteren. De Voorzitter, alsmede de heeren Van der Werft' en Driehuyzen ver klaren zeer voor eene rioleering te zyn, wanneer daarmede niet gepaard gaat verhooging van lasten eu achtten een onderzoek zeer gewenscht. Na nog eenige besprekingen werd overeenkomstig het praeadvies beslo ten met 4 tegen 2 stemmen, die van de heeren Draijer en Peters. De heer Slagveld bleef buiten stemming. Het te verleenen crediet werd op f400 bepaald. De heeren Drayer, Peters en Slagveld steraden tegen. Hierna werd de vergadering ge sloten. Haarlemmermeer. Te Haarlemmermeer by het stoom gemaal Lijnden, heeft men Maandag nacht een schaap in de weide ge slacht en het vleesch grootendeels medegenomen. De bevolking te Haarlemmermeer bedroeg op 31 Dec. 189716427 zielen, die op 31 Dec. 1896 was 16103. INGEZONGEN. Voor den inhoud dezer rubriek steil de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug- gegeven. Mijnheer de Redacteur! In het ochtendblad van de lele- graaf van den 24sten dezer komt een dringend verzoek voor om lectuur voor" de troepen te Atjeh. Hun die voor dit goede doel boeken, illustratiën, tijdschriften enz. took ge bruikten, doch zich nog in goeden staat bevindenden) mochten willen schenken, wordt verzocht die, vóór 15 Februari a. s., franco toe te zen den aan ondergeteekende, die zich met de verzending naar Atjeh wil belasten. Hun dte geen boeken enz. beschik baar hebbeu wordt beleefd verzocht door geldelijke bijdrage dit goede doel te steunen, ook ter bestrijding der onvermijdelijke kosten. Het Roode Kruis te Atjeh heeft zich beschik baar gesteld voor de verdere verzen ding naar hospitalen, posten enz. al waar zoo'n groote behoefte aan lectuur bestaat. Moge door ruime toezending van bovengevraagde de groote sympathie voor ons dapper Indisch leger blijken. Jhr. J. J. SAND BERG. Haarlem, 26 Januari 1898. VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Uit de „StAats-Courant". Kon. besluiten. Mr. C. C. Geertsema, commissaris der Koningin in de provincie Gro ningen, en P. B. J. Ferf, lid van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, benoemd tot ridder in de orde van den Xederlandsehen Leeuw. Erkenning. De heer R. Molina, bij Koninklijk "besluit van 3 Januari 189S no. 6 benoemd tot consul te Coruna, is in die hoedanigheid doordeSpaan- sche Regeeriog erkend. Moordaanslag te Amsterdam. Woensdagavond te 11 '/2 uur werd eene 50-jarige publieke vrouw in de V armoesstraat aangesproken door een manspersoon. Zy liep met hem op naar de Barendtsz-straat, alwaar hij haar plotseling tegen den grond wierp en 4 messteken in het hoofd en een in den rug toebracht. De vrouw werd vervoerd naar de dichtst nabyzynde politiepost eu daar na naar het Binnen Gasthuis. De wonden bleken niet ernstig te zijn. zoodat zy hedenmorgen het gasthuis heeft kunnen verlaten. Hedenmorgen is verdacht van dezen aanslag gearresteerd een zekere Vis ser, die vroeger in het krankzinni gengesticht te Medemblik heeft ver toefd. Hy heeft de daad ontkendde vrouw verklaart echter pertinent hem als den aanvaller te herkennen. De Londensche volunteers. De Londensche brigade's van vo lunteers hebben nachtelijke oefenin gen gehouden en zyn Zaterdagavond uitgerukt om eenige strategische punten tegen een veronderstelden van Huil komenden vijand te verdedigen. Niettegenstaande de „groote moeilijk heden" waarmede zy te kampen had den, is deze manoeuvre volgens de verslagen uitstekend gelukt. Wanneer men hoort welke die groote moeilijk heden waren, krijgt men geen hoog denkbeeld van de discipline dezer Londensche schutters. De eerste hin dernis was het groot aantal herber gen en kroegen, dat gepasseerd moest worden. Dank zy bet krachtig optre den van de officieren werd deze over wonnen. De tweede moeilijkheid was om stilte in de gelederen te houden en hierin mochten de aanvoerders minder goed slagen, daar. volgens ooggetuigen, de vijand hen op meer dan een mijl afstand had kunnen boo"en. Straatjongens eu grappenmakend publiek maakten het den tydelijken zonen van Mars ook erg lastig voortdurend werden zij gewaarschuwd voor de „gepantserde vuist" eu er op gewezen, dat zy den verkeerden kant uitgingen om in China te komen. Men kan begrijpen, dat denoodige opschudding door het militair ver toon veroorzaakt werd als men weet, dat 14,000 volunteers op de been waren en de troepen door de drukste gedeelten van Londen moesten trek ken. De majoor-generaal was toch zeer met den goeden afloop van de ma noeuvre ingenomen en sprak alleen zijn ontevredenheid uit over het her haaldelijk verkeerd overbrengen van orders. Daardoor was een geheel ba taljon zoek geraakt. Of het bataljon nu terecht is wordt niet vermeld. Misschien dwaalt het nog steods door Londen rond. CORRESPONDENTIE. De heer T., abonnê te Utrecht. Voor bedoelden catalogus verwijzen wy u naar de hoofdagenten voor Nederland de heeren Augustinus A Witteveen alhier. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 27 Jan. J. S. Bien- fait en A. H. Wolterbeek. Bevallen: 26 Jan. N. Akkerman— Loots, d.. J. de Raad—v. Kampen, d., M. Hilbers—de Jong z. 11. Overleden25 Jan. J. Nederkoorn 3 d. z. Leidschestraat, J. Kuiper 48 j. Heerensiogel. VARIA. Pa, de thermometer is gedaald- Veel? Nu. myn hoogte zoowat. Hij ligt kapot! 356e STAATSLOTERIJ Donderdag 27 Jan. 1898. 5e klasse 12e lijst. No. 8830, 9123, 18243 f 1000. No. 411, 6033, 9338, '.)78S, 17423, 18533, 19087 f400. No. 784. 1445. 5164, 5765, 7724, 7826 8969, 10257 f200. No. 5574, 13574, 14465,15890,18334, 18852, 19512 f100. Prijzen van f 70. 45 295G 6286 9ll2 U760 1484518151 306 3328 6316 9237 11758 15044 18*288 327 3417 6336 91161176 15277 18519 424 3549 6597 9 '64 1U 65 15356 18539 444 3634 6698 9"94 11984 15506 18606 56 3686 6761 9603 11993 15530 18618 538 3811 6797 960412092 15659 18898 7tO 3820 6834 96'>7 12141 15796 18918 893 3850 6960 9f>l012249 1588318930 9 8 3895 6987 i'69012304 15900 18946 992 4161 7112 96941265615001 19152 1222 4246 7142. 9814 12740 16020 19158 1286 4270 7857 1OO30 '2758 16369 l'.i 178 130043217415 1006712*51 16376 1918s 1457 4350 7487 10208 128*5 16458 19130 1466 46627527 102461.935 16*45 19452 1526 4994 7531 10271 l3o20 16853 19501 155} 5086 7556 10331 1 855 16864 19640 1778 5130 7635 10349 154 M 17000 19697 1815 5359 7762 10460 13512 17 23 19958 191.15424 7936 1053018565 17027 19985 2016 5463 8236 10554 13627 17034 20010 2127 5468 82561056513693 17167 20068 215155148276 10617 13715 17280 20 UO 2208 5559 8286 1064913724 17350 20597 2262 5718 8383 107561387 5 17424 20030 2273 5719 8468 10792 13958 17462 20G81 2367 5725 8477 10952 14020 17707 20738 2 426 5823 8571 U 2261421817709 20829 243659 58811 1148814264 1771620854 2464 5°89 8821 11519 14277 17791 2492 r999 8984 11613 14546 17958 2723 6203 9< 65 11715 146.5s 18056 2706 6225 9094 11734 14804 18147

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3