ADVEBTENTÏËN. Een 2de Modiste Verhuisd J.G.v.BEEM, De wagens zyn netjes, eenvoudig en gemakkelijk ingericht De door den Volksraad uitgespro ken wensch tot verbetering van de tweede klassowa?ens zal ook eerlang verwezenlijkt worden. Men is druk bezig aan de werkplaats der Z. A. S. M. en binnenkort zullen genoemde wagens van kussens voorzien worden. De goud-uitvoer van 1897 uit Kaap stad bedroeg 3,139,912 onsen, die een waarde vertegenwoordigden van 10,991,926 p.st. De sterfte-statistiek van December was voor Durban 12,82 per duizend Europeanen per jaar, en voor Indiërs 34 dito. Te Johannesburg vervoegde zicli een naturel, die zich onwel gevoeldo op het politie-bureau. Het bleek we! dra dat hy door de pokken was aan getast. Er werd naar het kantoor vari het pokken-comité gezonden, maar daar was niemand. De veldkornet kon zich niet met de zaak bemoeien. De naturel heeft men toen tegen den muur gelegd en met een laken be dekt, waar hy tot laat in den nacht is blijven liggen. Dit schandaal wordt nu onderzocht. Enkele berichten, welke zoo nu en dan in de Zuid-Afrikaansche bladen voorkomen over Rhodesia, bewijzen, dat het land van Rhodes niet veel gelijkenis heeft met het paradijs. De Cape limes bijv. bevat de vol gende bijzonderheden over den toe stand van den Buluwayo-spoorweg Het heeft daarboven nog lang niet zooveel geregend als andere jaren, zegt de schrijver, en toch is de spoor weg heelemaai ondersteboven. Hst is jammerlijk kostbare locomotieven van het spoor af op hare zijde te zien „dood" liggen in een land, waar er geen wal hooger is dan 18 duim. De spoorweg is niet opgevuld en er zijn geen sluizen, waar het water door kan loopen. Het werk was nog niet klaar, maar de maatschappij wilde niet langer wachten, en zoo is de gansclie affaire verbrouwd. Het ergste is dat er nu geen goederen door kunnen en dat de prijs van levensmiddelen stijgt tot hongersnood hoogte, terwijl er dui zenden beladen goederenwagens aan al de voornaamste stations van Vrij burg af staan te wachten op een ge legenheid om over de Shasni te ko men. Het water in deze rivier is niet meer dan een voet boven het zand, en dat is een kleine smalle bedding. Men zegt dat ook vier van de pila ren der tijdelijke brug verschoven zijn. Als dat nu de toestand van zaken is, hoe zal het dan gaan wan neer de regen eerst met ernst begint to vallen? Schaken. Volgens een bericht in da Berliner Moryenzeitung staat in hot dorp Strö- beck, bij Halberstadt en ook iu Drü- beck het schaakspel hoog in eere. Het moet daar algemeen zijn, in alle standen en leeftijden en geheel de plaats innemen van kaart-, kegel-, biljart- en dobbelspel. De leerlingen worden bij het gewone schoolexamen ook onderzocht in hunne kennis van het schaakspel. Zij worden twee aan twee onder toezicht der gemeente raadsleden aan het werk gezet. La ter komen de overwinnaa. s tegenover elkaaar en de beste spelers krijgen een prijs. Aan den wedstrijd nemen zoowel de meisjes als de jongens zon der uitzondering deel. Op menig Nederlandsch dorp zou men zich daaraan kunnen spiegelen. Vooral in dezen tjjd van het jaar en bij sommigen den heelen winter door is kaarten schering en inslag, natuur lijk allerlei dobbelspelen, waarbij „centen winnen", meer op don voor grond staat dan de behoefte aan een tijdpassoering. Een groot aaulal bui tenlui keunen van het kaarten niets dan een-en-twintigen, kloppen, bonzen, bluffen, jenz. allemaal dobbelspelen, waarbij_ den geheelen avond de cen ten over en weer over de tafel rollen en waarbij dikwijls vrij grof gewon nen of verloren wordt. Ook liet schimmelen (klok en hamer) is op een boeren vastenavond nog al in trek en meer dan eens heb ik by zoo'n gelegenheid 50 tot 100 gulden in den pot zien staan. Wanneer men op de herhalings school of, ge!ieel afgescheiden daar van, op een avond in het schoollo kaal aan de boerenjongens eens wat onderricht in dammen en schaken gaf, dan geloof ik dat men zich den tijd daaraan besteed niet beklagen zou. Aan het kaarten zijn allerlei leelijke gewoonten verbonden en tal van boe ren hebben op die kaartavonden het vloeken en drinken geleerd. Klondyke. De belichten over Klondyke, het bekende goudland in het noorden van Amerika, Iniden, wat het succes der goudgravers en den goudvoorraad be treft, zoo verschillend, dat liet moeie- lijk is om daaruit te weten te komen, hoe de toestand feitelijk is. Nu weer wordt gemeld, dat twee en twintig goudzoekers van Klondyke teSeatllë in Washington zyn teruggekeerd met goud beladen. De rijkste onder ben is een Zweed, een zekere Andrew Alesou, wiens gevonden schatten een waarde vertegenwoordigen van 120000 dollars. Onder ben is ook een jonge dame, wier vondst ook ettelijke tien duizenden moet bedragen. Zij be taalde voor de sledevaart van Daw son City naar Deya 1200 dollars in goud. De gouddelvers deelden mee, dat men op den bergkam, welke aan bet Klondyke-gebied grenst, een erts ader ontdekt heeft, die als 't ware de bron genoemd kan worden waar nit de overige goudaders ontspringen. In de geheele omgeving by Powder Creek, Hunker Creek, Henderson ri ver, heeft het goudgraven groot ge win opgeleverd. In het oeverzand van deze bergstroomen, wordt zooveel goud aangetroffen, dat op één „pan" soms voor een waarde van 100 dol lar wordt gevonden. Op Olcson's claim aari de Eldorado Creek werd een goudklomp gevonden ter waarde van 586 dollars. De waarde van "het dezen winter gevonden goud wordt door de goudzoekers geschat op 12 15 millioen dollars. INGEZONDEN Voor dm inhoud dezer rubriek stelt <le redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet. geplaatstwordt de copij niet aan dm inzender terug gegeven. Mijnheer de Redacteur Toen ik j.l. Vrijdagavond na de hoogst belangrijke en belangwekkende rede over Toynbeewerk uitgesproken door den heer Tours in „De Kroon" den heer Van der Voort den finan- cieelen steun van het publiek hoorde vragen, schoot mij de gedachte te binnen: „Zou het Voorloopig Comité er misschien niet goed aan doen als het zich van den zedelyken steun der onderwijzers verzekerde Hoe kwam ik daat zoo bij? Me dunkt, velen onderwijzers zal het niet onverschillig zijn, wat er met hunne leerlingen gebeurt, wanneer ze de school verlaten hebben. Ze dra gen toch niet alleen zorg voor de verstandelijke, maar ook voor de ze delijke ontwikkeling van het kind. De wet schrijft dat gebiedend voor. Wanneer nu een onderwijzer eenige jaren dezelfde leerlingen houdt, zal hij de karakters vrij £°ed leeren ken nen. Hier valt dan een slechten trek weg te nemendaar een goeden te versterkenelders zal hy door bezoe ken van het gezin te weten komen, dat de ouders van de opvoeding bit ter weinig werk maken en hun kind zyne dubbele zorgen eischt; in het kort, hy zal de kinderen aan de maatschappij kunnen geveu toegerust met goede zedelijke begrippen. „Maar" denkt hij dan, „wat zal er van Jan worden uit dat haveloozc gezin Hoe zal Piet het maken, die het liegen maar zoo slecht laten kon Zal Klaas misschien den weg van zijn drank zuchtigen vader inslaan, alsvroolyke kameraads hem in den schafttijd jene ver leeren drinken? Zal Jansje haar slordige natuur op den dnur wel weteu te overwinnen en niet tot vuile huisvrouw opgroeien? Zai de vroolyke, levenslustige Mietje haar ongeluk niet tegemoet hollen als ze in velerlei levensomstandigheden den noodigeu ernst mist? enz., enz., altemaal vragen, die den onderwijzer wel eens tot de ontmoedigende ge dachte brengen „hoeveel zal er van myu werk blijven Wanneer nu dc onderwijzer onder vonden heeft, dat hy veel invloed op zyne leerliogen had en de ontwikke ling van hun karakter in het goede spoor geleid was, is het eenige mid del voor hem om te maken, dat al zyn werken niet tevergeefsch zal zyn, dit: ze onder zyn invloed te houden en hunne karakterontwikkeling ver der te leiden. Hoe dit te doen Zoo vaak mogelijk bezoekt hy ze en zy hem. Ze spreken over hetgeen hen dagelijks bezig houdt. Veel neb ben ze dan misschien te vragen (soms in het gebeim en dan komen ze maar eens aanloopeu). Op gezette tijden komen ze allen by elkaar en zingen nog eens een mooi lied, dat doden ze op school zoo graag. Of de onderwij zer leest eens voor uit een goed boek. Ze leeren iets, dat ze op school niet leerden (Jongens in onzen tijd van vergaderen b.v. stenograj,hie, meisjes iets van huisboudelyken aard.) Af en toe organiseert men, wat de heer Schreuder in bet vaktijdschrift voor onderwijzers een schoolavond noemt. De ouders worden uitgenoodigd, de kinderen zingen, dragen voor, geven eea tooneelstukje ten beste, laten zien, wat ze kunnen en kennen. De meest achtelooze ouders zullen dan hunue kindereu aansporen, toch vooral de samenkomsten met den „meester" by te wonen. Men maakt samen een potje om de schoolreisjes na de schooljaren voort te zetten, enz., enz., enz. Met ernstigen wil is hier veel te doen. „Nu zullen sommigen zeggen „waarom moeten dat juist „school meesters" doen, kunnen wij dat niet net zoo goed?" Ik geloof, neen. In de eerste en voornaamste plaats krij gen de onderwijzers alle kinderen (dank zy den leerplichten kunnen ze beoordeelen, welke kinderen ge holpen en hoe zo geholpen moeten worden en welko men desnoods kou loslaten. In de tweede plaats kan de ouderwijzer al beginnen, als hy de leerlingen nog heeft. Het reispotje is b.v. nog niet aangesprokeneen bock is nog niet uiteene of andere instelling- zouden we altijd nog eens bezoekenenz. enz. Zonder dat de luidjes het merken hebben we ze dan. Onderwijzers zullen me misschien toe roepen „allemaal goed en wel, maar wat zal dat een tijd kostenMe dunkt, dit zal wel meevallen. Van onderwijzers, die elk jaar een 37-tal andere gezichten voor zich zien, spreek ik niet. Ieder jaar 37 karakters te leeren kennen en te ontwikkelen is niet te doen. Maar, wanneer ze eenige jaren, b.v. 3 of 4 hunne leerlingen houden, kunnen ze om de 3 of 4 ja ren een nieuw stelletje oud-leerlingen om zich verzamelen en dan zal het wèl te doen zyn. En al kost het veel tyd, wat dan nog? De onderwijzers worden niet per uur betaald, maar per jaar. „Ja, maar," zeggen anderen, „we moeten onzen vrijen tijd productief makenToegegeven. Ik kan niet helpen, dat de traktementen niet vol doende zyn om den onderwijzer zijn duursten plicht te laten doen. Wanneer dus op 17 a 18-jarigen leeftijd de leerlingen den onderwijzer vaarwel zeggen, zijn ze uitstekend geschikt om van den Toynbeearbeid te profiteerenze kunnen kranten lezen; ze kunnen voordrachten aan- hoorenze kannen hunne gedachten uiten in debating-clubsze hebben eenigen mnzikalen en letterkundigen smaak enz. Dit M. de R. had ik gaarne onder de aandacht van onderwijzers, couiité- leden en vooral ook van de ouders. Ik hoop, dat het iets mag bijdragen tot het levensgeluk van de leerlingen, die met al hou. baldadigheden toch nog blijven „de lieve jeugd." Mijn hartelyken dank voor de plaats ruimte M. de R. b9n ik Achtend, M. J. LANGEVELD. Aan „den Zijlstrater" Waarde Buurman Ik heb al vaak eens gedacht, wan neer zal het „banrtcomité" van de Zylstraters toch eens wat van zich doen hooren, want ik was zeker van gedachte dat in navolging van de andere hoofdstraten zich reeds een comité gevormd had, voordat ik een Zijlstrater werd. Ik begreep zeer goed. dat dan iedereen, ook die zich na 1 Mei zooals ik, zich hier vestigden wel uitgenoodigd zou worden, al was het dan maar alleen om de onmisbare dubbeltjes. Die heb ik nu wel niet veel te missen, maar eenige honderden kilo's oude school- en andere boeken zou ik dan toch ook in 't zakje kuu- nen werpen, en alios helpt. Maar, o schandeneen 't is meer dan erg, en ik schaam mij als „Zijlstrater" dat ik niet eens hiernaar geïnformeerd heb. Want in liefde voor ons geliefd Oranje buis doe ik in geen geval voor iemand onder. En ik dank God, dat Hy ons in onze geliefde Koningiu nog eene spruit uit dit beroemde en geliefde stamhuis heeft overgelaten. Neen, zoo iets had ik van onze „Zylstraters" niet verwacht, 't Is gelukkig nog niet te laat. Om echter in zoo'n korten tijd een goede som byeen te krygen zal zoo gemakkelijk niet gaan, maar ieder moet dan maar doen wat hy kan. Is er geen geld, dau maar geld ma ken. Die een oude fiets, deze een baal oude koffie, gene wat anders, uit den winkelvoorraad, en zoo zullen we nog wel een dragelyk figuur kunnen ma ken. Verbeeld je, nu eeus, buurman, dat alle straten, zelfs de minste buur ten versierd zyn, en de Ie Zylstraat niet, wel ik wed dat ze ons allen voor „OraDjehaters" zouden aanzien of nog ergerneen dat zou toch te gek zyn. Maar ik weet beter, 't Beste dan nog maar heel spoedig beginnen. Nn waarde heer Buurman, al noemt ge uw naam niet, den eersten stoot hebt. gy' toch gegeven en ik ben maar ivat blij, dat gé uw gedachten niet zooals ik voor u zelf gehouden hebt. Met vele groeten heb ik de eer te zijn uw gelijkgezinde buurman F. J. FRÖLICH, Koopman in oude boeken. '^eipwotg By de Maandag vanwege de „Holl. Maats, van Landbouw" te Rotterdam gehouden keuring van zaaigranen werden 89 monsters ingeleverd. Van de 15 bekroningen vielen er twee ten deel aan de firma Wed. J. Leupen Zoon alhier, voor hare inzendingen haver en chevaliergarst. Naar wy vernemen her 'eukt eerst daags het Gezelschap Haarlem eu Omstreken van Hoofden van Scholen zyn 25 jarig bestaan. In dit gezelschap kunnen alle school hoofden, zoowel van openbare als bijzondere scholen lid zijn. Reeds vroeger deeldeu wy een eu ander mede over de voorgenomen uitvoering van het werk Seelenkampf, scènes uit Goethe's Faust, gecomponeerd door onzen stadgenoot Mr. R. Vorst man. Wy kunnen daaraan toevoegen dat de koor-repetitiën onder leiding van den componist geregeld plaats hebben en dat de generale repetitie en de uitvoering bepaald zyn op 15 eu 16 April en zullen worden gegeven onder directie van den beer W. Ro bert. Het koor bestaat uit 125 dames en heeren. het Utrechtsch orkest van den heer Hutschenrnyter zal begeleiden en als solisten treden op de hoeren Orelio(Mepbisto) en Phlippeau (Faust), benovens enkele dilettanten in kleine partijen. Deze uitvoering omvat slechts de helft van het werk; de tweede helft hoopt de componist in het volgend jaar te doen uitvoeren. De Maatschappij toi exploitatie vau Duinendaal te Bloemendaal heeft Za terdag 1.1. aangekocht het daaraan grenzende buitengoed van den heer de Muunik, dat omstreeks 20 bon ders groot is, zoodat het geheele ter rein thans 42 bunders beslaat. Het woonhuis van den heer de Munnik wordt ingericht voor hotel- pension de groote rijweg op Duin endaal aangelegd wordt geheel door getrokken, zoodat men over het ge heele buitengoed rjjden kan. Een en ander hoopt de Maatschappij primo Mei a.s. in exploitatie te kun nen brengen. Uit achterstaande advertentie blijkt, dat dc heer Henri Pielage by vol doende deelneming het pas gegeven concert wil herhalen. Wy willen dat plan gaarne aanbe velen. Het concert is zeer goed ge slaagd en wie het niet heeft bijge woond moet vooral niet iu gebreke bljjven, er nog heen te gaan. Wie er wèl geweest zijnnu, die komen stellig weer. De toestand van den haarlemschen zanger Zalsman te Davos gaat goed vooruit. Een bewy's daarvan is wel, dat zijn dokter aldaar hem verzocht heeft, eens voor een kleinen kring te zingen. Sinds eenigen tyd worden hier en daar in den lande afdeelingen opge richt van den Bond van hoofden van openbare scholen in Nederland. Een van de bedoelingen van dezen Bond is, een soort van tegenwicht te vormen tegenover den Bond van Nederl. Onderwijzers en de opiniën der hoofden en bloc te kunnen uit spreken, zoo dat nuttig en noodig is. Naar wy vernemen bestaan er plan nen om nu ook te Haarlem eene afdeeling van dezen Hoofdenbond te vestigen. By vonnis der Arrondissements rechtbank alhier, dd. 8 Februari 1898 is Louis Wolterns van Lit, koopman en winkelier te Haarlem verklaard in staat van faillissement. Rechter Co.i missaris Mr. M. G. P. del Court van Krimpen. Curator Mr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur te Haarlem. Naar wy vernemen is het zeer on zeker, of de opvoering van de opera van den heer Willem Landré, „De Roos van Dekama", nog wel in dit seizoen zal plaats hebben, hoewel het werk reeds grootendeels is ingestu deerd. Wel bestaat er kans op ceue uit voering in coocertvorm te Amsterdam, zooals die ook bier te Haarlem heeft plaats gehad. St. Elisabeth's Gasthuis. In bet St. Elisabeth's of Groote Gast huis werden in 1897 verpleegd PS7 patieuten met 48580 verpleegdageu waarvan 309 op de geneeskundige en 678 op de heelkundige afdeeling. Het aantal lijders aan besmettelijke ziekten bedroeg 135, waarvan 106 aan Diphteritis. Er werden 165 groote en 61 kleinere operatiën verricht. Op de polikliniek werden 7132 adviezen gegeven. Het aantal pleegzusters bedroeg 27. Hedenavond zal de fceerP. J. Kors zyn winkel openen iu de Spaarn- wonderstraat, alhier. Dit nette winkel huis werd door den aannemer Wee- reisma. onder leiding van den archi tect van't Wout gebouwd. De étalage die door gasgloeilicht, geleverd door onzen stadgenoot, den heer J.H. Ro- raijn. verlicht wordt, ziet er keurig uit. Daarin zijn geëtaleerd en geprijsd alle artikelen op gebied van manu facturen. Een kykje aan deze étalage loont dan ook wel de moeite. De flink gesorteerde mauufactuur- zaak is voorzeker een sieraad voor bovengenoemde straat. De H. IJ. S. M. beeft Maandag aanbesteed het maken van werken voor eene ketelmakerij alhier; laagste inschrijver Van Noordenne to Utrecht, en J. C. Vendelo te Yelsen voor f 101,800. Bestek 723. Het uitvoeren van on- derhoudwerken op de spoorwegen Helder - Uitgeest - Haarlem - Uitgeest- Veisen-IJmuiden en Haariem-Zaod- voort. In 3 perc. Raming f13,100. Minste inschrijvers perc. 1 en 2 K. Zeeman, Heldor f 7997 perc. 3 J. v. Gelder, Haarlem f3964. De postduiven-vereeniging De Snel- vlieger houdt by genoegzame deelne ming een nationale wedvlucht van Hannover op 29 Mei e. k., waaraan alleu in Nederlaud gevestigde lief hebbers, die lid zyn van eene erkende vereeniging kunnen deelnemen. K&f3TÖSSGERECHT De welbekende stroopers C. K. en J. de K. te Velsen, welke de vorige week terecht stonden ter zake van overtreding van art. 463 Wetb. v. Strafr. en no. 1 bovendien ter zake van jacbtdeliet, werden schuldig ver klaard en veroordeeld No. 1 aan 2 overtredingen van on bevoegd over eens anders grond loopen en bovendien aan het doen van pogiu- gen om *ild te bemachtigen, tot 2 geldboeten van f 3 subs. 3 dagen hecht, voor elke boete en bovendien tot eene principale heebtenisstraf van zeven dagen én 2e 2 aan 3 overtredingen van on bevoegd over eens anders grond loo pen, tot 3 geldboeten van f 3 subs. 3 dagen hecht, voor elke boete. Heemstede. De automobiel die van Parijs naar Amsterdam is gereden en aldaar Zon dag aankwam, is Maandagmiddag bier doorgetrokken. Ze reed met een aardig gangetje. Velsen. Naar men verneemt zal de directie van de stoomtram Haarlem—Alkmaar met het oog op de aanvaringen van de Velserbrug, ook aan dezen kant daarvan eene remise laten bouwen. Door den heer D. Kramer, archi tect alhier, is aanbesteed bet bouwen van een woonhuis, in het dorp Vel sen voor G. Sigling. De minste in schrijver was P. Hamers timmerman voor f 4300. Het werk is nog niet ge gund. Door den gemeenteveldwachter W. de Ruyter te Velsen is in beslag ge nomen een valsch kwartje. Eenieder zy das op zyn hoede. De vergiftigingen te Lisse en Sassenheim. Nog' steeds komen er meer bijzon- derbeden over de gruwelijke vergifti gingen, waaraan van Kampen zich heeft schuldig gemaakt. In het lykje van zyn bind, dat op den leeftijd van vijf maanden plotseling gestorven was en dat op last van de justitie was opgegraven, zyn nu ook sporen van arsenicum ontdekt, zoodat het ver moeden voor de hand ligt, dat men hier een derde slachtoffer van Van Kampen voor zich heeft. De vraag zal by velen gerezen zyn hoe de man wel aan het vergif ge komen is. Op hoogst eenvoudige wyze: de vrachtrijder bracht het namelijk voor hem mee van een dro gist uit Leiden, voor vijftien centen tegelijk. Toen dan ook aanvankelijk van Kampen loochende, was het de vrachtrijder, die met zijne verklaring het geloof aan van Kampens schuld by de justitie deed wortel schieten. En toen ten slotte by huiszoeking een zakje met arsenicum gevonden werd in de gereedschapskist van den ver dachte, toen legde hg eene bekente nis af. Waarom hy van Diest heeft ver moord is nog niet duidelijk, maar do moord op zyn vrouw en kind zijn waarschijnlijk het gevolg van geld zucht. L>e vrouw was namelijk in twee maatschappijen verzekerd voor uitkeeringen bij overlijden tot een be drag van f 134 te zamenhet kind was op dezelfde wyze voor f80 ge assureerd. Deze bedragen zijn dan ook aan Van Kampen uitbetaald. Gebleken is, dat ook andere van zyn kinderen (tien in getal) in der gelijke begrafenisfondsen waren ver zekerd. De buren verbalen ongeloof lijke staaltjes van de koelbloedigheid, waarmee de man <le misdaden heeft begaan. Groot was de droefheid die hy aan den dag legde bij 't overlij den van zyn vrouw eu kind. De woede te Lisse eu te Bassenheim is dan ook zoo groot, dat de moorde naar, vertoonde hy er zich, het leven er niet zou afbrengen. Sfoomvaariberichien Het stoomschip Amsterdam, van de Holland Amerika Lyn, van Newyork naar Rotterdam, arriv. 6 Febr. te Rotterdam. Het stoomschip Javavan Batavia naar Arasterdam, arriv. 6 Febr. te Amst. Het stoomschip Koningin Regentes van Amsterdam naar Batavia, arriv. 6 Febr. te Southampton. Het stoomschip Oengaran, vau Rotterdam naar Java, vertrok 7 Febr. van Perira. Het stoomschip Soembing, van Batavia naar Rotterdam, arriv. 7 Febr. te Suez. Het stoomschip Sumatra, van Ba tavia naar Amst., verfcr. 7 Febr. van Padang. Het. stoomschip Rotterdamvan de Holland Amerika Lyn, van Newyork' naar Rotterdam, pass. 7 Febr. des nam. 1 uur Scilly. Het stoomschip Gedè, van Rotter dam naar Java, arriv. 6 Febr. te Padang. Familieberichten, Getrouwd: 4 Febr. A. Francken en A. de Vries. Zwartsluis. F. Tb. I. L. baron von Wollfen-von-Netzer en C. P. M. Knijper Ebbenhout, Almelo. 7. F. W. J. van den Brink en M. Zawadski, Nijmegen. Bevallen5 Febr. J. J. Schilt— Linck d. Amst. J. Bouwman—Rose d. Amst. Bieruma Oosting—baronn. Van Harinxraa thoe Slooteu d. Leeu warden. 7. Echtgen. van E. Müller z. Geisa a/d Rhöa. C. M. Ketjeu—Cal- koen d. Amst. C. Vorstelman— Kers- ken z. Amst. Overleden2 Febr. J. L. Rogge jd. 28 j. Óyen (N.-Br.) 4. J. 13. Gras veld 67 j. Amst. 5. A. Borger jd. IS j. Joure. Wed. C. van Rossum du Chattel—Sala 36 j. deu Haag. Jongste kindje van S. Eljon 5 md. Amst. MARKTNIEUWS. Amsterdam, 1 Febr. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Dokkum- tner Jammen f 3.10 3.25, Franeker f 3.10 a 3.25, Hollume gele f 0.—, a 0.—Zeeuwsche Jammen f 3.50, a 4.20, blauwe f2.90, a 3.25, Rjjns- burgers f 0.—, a 0.—, Muizen f 0.—, a 0.—. Katwjjker Zand fo.—,a0.— Klei to.—a 0.—, Brielsche Kralen fO.—a 0.—, Andyker Muisjes f0.— a 0.Blauwe f 0.a 0.—. West- iandsclie Klei manden f 0.—, a 0.—, losse f 0.—, a 0.—, Klei Muisjes f 0.—, a 0.—, Zand dito f 0.—, a 0.—. Zand Muizen 0.a 0.ronde f 0. a 0.—, per H.L. Petroleum-bericht van P. G. C. Calkoen, makelaars, Amsterdam, 5 Febr. De Amerikaansche Petroleum-no- teeringen waren sedert ons laatste bericht volgens Router's telegram New-York 5.40, 5.40. 5.40, 5.40, 5.40, 5.40 ct. per gallon. Philadelphia 5.35, 5.35, 5.35, 5.35, 5.35. 5.35 ct. p. gall. Ruwe Olie 65-, 65—, 65—, 65—, 6565c. p. vat. Amsterdam, 5 Febr. Ter Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt356 runderen, vette le qualiteit f0,62 a fO,—2e qnal. f 0,56, 3e qnal. f 0,50, 4e qual. 0, per Kg., 75 melk- en kalf koeien F100 a 1210 per stuk, vette kal veren le tftfal. fO,—2e qual. fO,— 3e qual. r 0,— per Kg., 0 graskal veren fO, - a fo,52 nuchteren kalveren f8 a f 11. 13 schapen f af—, 0 lammeren f 0 a f O, 402 vette varkens 42 a 46 ct. beiden per Kg. .0 biggen f 0a f 0,—, 0 paar den fo,—veulen fO, Alkmaar. 5 Febr. Op de Veemarkt waren aangevoer en prijzen als volgt: 11 koeien f140 a f170, vette kalveren f a— 43 nuchtere dito f7 a 16,110 magere schapen f 10,— a 20,—, 0 vette dito f a 0 lammeren f 0,—a 0,— 5 paarden f 70 a 200,—, 1 bokken en eiten f 3,a 0,0 kleine bokjes 0,— a 0.—. 93 magere varkens f 16 a 20, 203 biggen f 8 a 12.—, alles per stukvette varkens a ets per Kg. B ERGERLIJKE STAND. Bevallen: 6 Febr. G. v. Waard de Jong d. 7. M. Hoefman—de Lee z. W. Ruygrok—Mieog z. 8. E. v. Wees—Derks z. J. M. Bonarins Remraé d. Overleden4. Febr. M. A. Schreurs l m. d. Zoetestraat. 6. A. Terpstra 75 j. Houtmarkt. 7. M. Dijkzeul— Castricum 68 j. Fr. Halsstr. VERVOLKJ SüBEUWSTMOSMGEN. Een Zalsman-concert te Berlijn. Onder veel deelnoming van de te Berlijn gevestigde Hollandsche kolo nie, is ai daar Maandagavond een concert gegeven ten bate van den zieken zanger Gerard Zalsman. Medewerking verleenden o. a. mej. Betsy Schot, Geertruda Tinck, Lizi Kuyper, Tuseh, Joseph M. van Veen e. a. Het concert was zeer bezocht. De legatie, de consul- generaal alsmede de voornaamste leden van de kolonie waren aanwezig. De Hochschule fiir Musik had haar con certzaal om mei beschikbaar gesteld. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van Mevrouw de wed. G. J. REEKERS geb.Bijvoet, be tuigen de ondergeteekendén, ook namens de familie hun harteljjken dank. G. J. van DIEREN BIJVOET) w .1. H. BIJVOET C. L. ZELLERHOFF P Haarlem, 9 Febr. 1898. gevraagd, tegen primo Maart (Dames-Moe- denvak). Aanmelding in persoon tusschen 2 en 4 uur, KOLKMKIJER v. d. STAD, Groote Houtstraat 98, GEVRAAGD een DAGMEISJE, niet beneden 17 jaar, van goede getuigen voorzien. Houtplein 3. Te Mimi* t Een WONING, met KOK- en PAARDENSTAL en SCH IL voor verschillende doeleinden ge schikt. Te bevragen bij Gebrs. SCHORNAGEL. Z.-B. Spaarne66. Mr. Scliïlder, van Van Marumstraat 44, naar Spaarnwoiiderstraat H S, Het goedkoopste Aanbod. DE VADERLANDSCHE GESCHIEDENIS. W. A. EL BERTS. De Volledige Geschiedenis van ons Vaderland, van af de vroegste tijden tot op heden, 6e druk, met ruim 200 Bla ten, voor den spotprijs van fl,25 of in Prachtband voor den spotprijs van f 175. LET WEL De rijk geïllu streerde volledige Gesc'niedenis van ons Vaderland, zoo overheerlijk mooi door ELBERTS beschreven zesde herz. druk, met ruim 200 Platen, voor f '1,25 of in Pracht band voor fl,75. Verkrijgbaar bij D. BOLLE, Ba zaar van Goedkoope Boeken te Rotterdam, iïanco na ontvangst Postwissel ad slechts f 1.25 of slechts f-1,75, waarbij vermeld: «Ons Vaderland».

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3