Tweede Editie. Het meisje van den Molen. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 13b Jaargang. Donderdag 10 Februari 1898, Mo 4483 HAARLEMS DA6BLAD A"R03ST3SI HIM HIINTTSFBUS: A TT^-prn?.111 h!~NT' i11 hrNp Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Abonnement aanzienlijk rabat, gemeente), per 3 maanden„1.30 Reclames 20 Cent per regel. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 ijk 77 7 77 7 i - rr 3 Mu>~i «kfflilRaif.w :m v-»/ Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten AfeonderUke nummers ,0.05 en door alle Boekhandelaren eVOourantiere. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden,0.30 Dit blad verechiint dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. de omstreken en franco per post 0.3?i/2 rpTie v) Bureaux: Kleine Houtstraat 14. Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE d- Co. JOHN F. JONES, Snee., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloemendaalSandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, SandpoortHeemstedeJ. LEUVEN, bij d© tol Velsen., W. J. RUU TER BeverwijkJ. HOORNSRillegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Spaarndam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER; Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Onze Agenten. Aan Haarlem's Dagblad zijn de navolgende vaste Agenten verbonden Voor het kwartier Amsterdamsche Poort C. VINK, A. L. Dyserinckstr. 17 Voor het Rozenpriëel: K. VOS, Rozenpri'êelstraat 30. Voor het Leidschekwartier W. ZWART, Clercqstraat 136. Advertentiën worden zonder ver booging van prijs door hen aangeno men, terwijl ook voor Abonnementen op de Courant door hen wordt zorg Hoof dkantoor: Kleine Houtstraat 14. J. C. Peereboom, Directeur- Uitgever. Politiek Overzicht. In de zitting van den Duitschen Rijksdag heeft Dinsdag de behande ling van de begrooting van buiten- landsehe zaken aanleiding gegeven tot een uitgebreid debat over Duitseh- land's buitenlandsche politiek. Zoo als te begrijpen is vormde de bezet ting van Kiao-tsjou daarbij den hoofd schotel. Veel nieuws werd er echter niet by verteld. In den loop van het debat zeide de staatssecretaris von Bülow, dat de regeering Kiao-tsjou onafhankelijk wil houden, gelijk En geland Hongkong. Bij de volstrekte eerlijkheid van ons gedrag zeide hij zyn onze betrekkingen tot geen mogendheid verstoord. Wij zy'n het met Rusland eens. Als Frankrijk van Tongkin uit nieuwe verkeerswegen zoekt, vinden wij dat natuurlijk. Rechtmatige eischen van Engeland treden wij nergens in den weg. Japan willen wij op geenerlei- wijs te na komen. De minister deelde uitvoerige bijzonderheden mede uit het pachtverdrag, den 4n Januari met China gesloten. Voor de sporen rekent de regeering op de hulp van het pri vate Duitsche kapitaal. De minister sprak ten slotte zijn overtuiging uit, dat Kiaotsjou voor de oeconomische ontwikkeling en de politieke kracht van het Duitsche volk zegenrijke gevolgen zal hebben. Deze mededeelingen waren grooten- deels antwoorden op vragen van Rich ter, die de wenschelykheid van vrij handel in China bepleitte. De socialist Bebel keurde Doitsch- lands handelwijze met Kiao-tsjou zeer af en noemde die niet beter dan Ja- mesons rooftocht. Op verzoek van den afgevaardigde Barth deelde de staatssecretaris nog een en ander over de Kreta-quaestie mee. Hij verklaarde dat Duitschland geen pressie op den sultan wenscht nit te oefenen. De vrede gaat ons meer ter harte dan Mohamedanen. "Wij zullen aan de beslissingen van de mogendheden vast houden, zoolang men ons niet in plan nen wil mengen, die niet met onze voorzichtige terughoudendheid over een te brengen zijn. Wij kunnen de Porte van raad dienen, omdat zij van onze onpartijdigheid overtuigd is. Had de Porte zich neergelegd bij hetgeen alle mogendheden met prins George van Griekenland voor hadden, dan hadden wij niets tegen zijn can- didatnur gehad. Ontstaat er strijd, dan wijken wij terzijde. Daarmede komen wij ook niet in geschil met Rusland, waarmede een oude en eer waardige traditie ons verbindt en waarvan geen kwestie ons scheidt. In de troonrede waarmede Dins dag hét engelsche Parlement geopend is, worden de vriendschappelijke be trekkingen met het buitenland ver meld. Voorts maakt de troonrede mel ding van het sluiten van den vrede tusschen Griekenlanden Tarkije,waar bij het grondgebied van deze twee staten nagenoeg onveranderd geble ven is. De moeilijkheid om tot een stemmigheid te geraken ten aanzien van eenige punten, het bestuur van Kreta betreffend, heeft den dunr der beraadslagingen van de mogendheden zeer verlengd; de Koningin hoopt echter dat de hinderpalen binnenkort uit den weg geruimd zullen zijn. Bij de beraadslaging in het Hoo- gerhnis over het adres van antwoord op de troonrede, zeide lord Lord Salisbury, dat hij de candidatunr van prins George van Griekenland als goeverneur van Kreta ondersteunt, omdat deze aan den bedroevenden staat van zaken op het eiland een einde zal maken. Chartoem, verzekerde de minister, zal binnen weinige maanden heroverd worden. Wat China betreft zeide lord Salisbury wij hebben onze trac- taatrechten niet alleen prijsgegeven, maar hebben er ook geen plan of.. China heeft een leening voorgesteld, en wij hebben ons bereid verklaard onder zeer billijke voorwaarden een som voor te schieten. Daarvoor moest China ons echter zekere concessies doen die alleen ten doel hadden den handel van China uit te breiden en vry te maken. Wy hebben van Rusland ook een schriftelijke verklaring gekregen, dat elke haven, die het als débouchévan zijn handel te gebruiken*krygt, een vrijhaven zal zyn voor den Engel- schen en den Duitschen handel. Een dergelijke verklaring heeft Rusland gegeven, voor het grondgebied, dat het onlangs bezet heeft. De onderhande lingen over de leening zyn nog altyd hangende. Het adres van antwoord werd daar na aangenomen. In het Lagerhuis zeide Balfour bij de behandeling van het adres van ant woord, dat Engeland in vereeniging met Rusland en Frankrijk, welke drie landen het koninkrijk Griekenland hebben gesticht, een leening van Griekenland zullen waarborgen. Balfour beloofde dat de correspon dentie betreffende de Chartered Com pany weldra aan het Huis meege deeld zal worden. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 9 Febr. 1898. Vuurwerk in den Hout. Naar wy vernemen komen er voor het vuurwerk in den Hout, dat de bewoners van het zuidelijk deel der stad op 31 Ang. aan de ingezetenen willen aanbieden, reeds vele bijdragen in. Intusschen is het voor een flink vuurwerk vereischte cijfer nog niet bereikt, zoodat de Commissie gaarne verderen steun zal ontvangen. Wanneer de vereischte vergunnin gen kunnen worden verkregen, wil men het vuurwerk afsteken in de Hertenkamp en dengenen, die in de kosten hebben bijgedragen, een plaats aanbieden op het bordes van het Pa viljoen. Het bal masqué in de Sociëteit Vereeniging op Zaterdag 19 dezer belooft zeer geanimeerd te worden. Niet alleen zijn er verschillende leden met hunne dames, die medewerking hebben toegezegd, maar bovendien komen er verrassingen waarvan wy nog niets kunnen mededeelen. Naar het schijnt, komt het bal masqué, dat een tijdlang een weinig in onbruik was, thans weer in trek. Het Bestuur der Sociëteit Vereeni ging heeft besloten, in de maand April a.s. een biljart-concours te hou den, dat twee dagen zal duren en waarop afgevaardigden van groote sociëteiten in ons land ter deelneming worden uitgenoodigd. Als prijzen zullen medailles worden uitgeloofd. De tram naar Zandvoort. Hoewel de Raad aan de heeren Van den Arend en Van der Steur de concessie voor een electrische tram Haarlem—Zandvoort reeds voor maan den heeft verleend, zyn de voorwaar den waaronder die concessie is gege ven, nog niet vastgesteld. Vergissen we ons niet zeer, dan heeft de spe ciale tramcommissie die voorwaar den reeds voor weken opgemaakt en ingediend. Het hokt dus op 't stadhuis. Voor de concessionarissen, die gaarne voort willen, is deze vertra ging niet enkel onaangenaam maar met het oog op de vele colleges en personen die er by betrokken zyn en die nu ook moeten wachten tevens gevaarlijk. Voor het publiek is de vertraging zeker nadeelig, want wan neer het nog wat langer duurt, dan bestaat er kans, dat de lyn het vol gende jaar nog niet eens klaar is. Immers zyn eenmaal de voorwaarden door den haarlemschen gemeenteraad gegeven, dan blijven er nog verschil lende formaliteiten te verrichten over, die elk voor zich ook tydroovend zyn. In 't belang voor de gemeente is het dus, dat de Raad nu spoedig de concessievoorwaarden vaststelle en dat de daartoe betrekkelijke voorstel len worden geplaatst op de agenda van de eerstvolgende vergadering. Met den afzet van het Hollandia- tafelwater gaat het, naar wy vernemen, naar wensch. Er is zelfs in dit betrek kelijk ongunstig seizoen veel vraag, zoodat met reden verwacht kan wor den, dat het Nationale Tafel water een groot deel van het terrein zal verove ren, dat tot dusver werd ingenomen door allerlei buitenlandsche soorten. Terecht inziende, dat al behoeft goed water geen krans het publiek toch oortdurend op het bestaan van dat goede water moet worden attent gemaakt, heeft de Directie van de Maats, tot Expl. van staalwaterbron- nen een reuzenflesch doen vervaardi gen, die er geheel uitziet als een flescn Hollandia-water, maar dan in reus achtige afmetingen. Binnenkort zal het gevaarte achter een sleepbootje de rivieren en kanalen en andere wa teren van Nederland doorkruisen, om ten slotte in de Noordzee aan haar goed gesternte te worden overgelaten. De fabriek van caoutchouc artike len voor technisch gebruik van de heeren Gobroeders Merens aan het Zuider Buitenspaarne, zal binnenkort een belangrijke uitbreiding ondergaan. Daartoe is een stuk van den tuin van den heer H. de Clercq, achter de be staande fabriek, aangekocht, terwyl aan de architecten Roog en Van den Ban het toezicht op den bouw is op- Is het aan den eenen kant een verblijdend verschijnsel, dat een be trekkelijk jonge fabriek in onze ge meente zulke groote uitbreiding be hoeft, in de vergrooting zelve is nog een merkwaardigheid gelegen, die de aandacht verdient. Zy is deze, dat voortaan de geheele vergroote fabriek niet alleen electrisch zal worden ver licht, maar dat ook de krachtover brenging electrisch zal geschieden. Vergissen we ons niet, dan zal deze fabriek de tweede zyn in Haarlem, die electrisch wordt gedreven de eer ste is de Haarlemsehe Machinefabriek, directeur de heer H. Figee. Gisteren-avond waren wy in de ge legenheid Kobelkoff, den rompmensch, te zien kegelen. Hy was n.l. door den voorzitter der kegelclub „de Kroon" na afloop van zyne dagtaak uitgenoodigd eenige ballen op hare baan te komen werpen, waaraan hy ook met het grootste genoegen gevolg gaf. Hy vermaakte zich er ten zeerste mede, en ofschoon het de eerste maal was, deed by het met zulk een vlug heid, dat allen er verbaasd over wa ren. Na eenige mooie worpen ging er een luid hoera op, waarmede hij zelf ten zeerste instemde. Ook teekende Kobelkoff zyn naam in het boek der introdncé's. BINNENLAND Hofbericht. 1 De Koningin, de Koningin-Regen- tes en prinses Elisabeth, door dames en heeren der hofhouding vergezeld, j kwamen Dinsdagavond even nadat de gordyn omhoog was gegaan voor j het eerste bedrijf van het blyspel Dokter Klaus, in de koninklijke loge {voor een buitengewoon volle zaal, 'welke het vorstelijk gezelschap met i de 'gebruikelijke eerbiedsbetuigingen i begroette. De Vorstinnen woonden I de eerste drie bedrijven by en gingen voor tienen naar huis. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Heerenveen, ter stand plaats Balk, J. H. Noordenbos, can- didaat-notaris te Sneektot léeraar j aan de Rijks hoogere burgerschool te I Bergen-op-Zoom, L Gde la Fontaine jVerwey, te Leeuwarden. De heeren K. B. M. ten Brink en P. E. Maier, artsen, benoemd en aan gesteld tot officier van gezondheid der 2de klasse by het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indië. De eere-medaille, in zilver, van de orde van Oranje-Nassau toegekend aan den voorman der werklieden by het koloniaal etablissement te Am sterdam J. I,. Caspari. Atjeh. Door den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië is onder dagtee- j kening van 8 dezer per telegraaf het I volgende gemeld nopens degebeurte- Inissen in Atjeh: j „Hoewel Toekoe Oemar afwezig, is een tocht naar Daja ondernomen voor het opdoen van kennis van ter- i rein en omstandigheden. Eergisteren j vond landing zonder moeilijkheden i Vulkanische uitbarsting op Java. I De correspondent te Batavia der i N. B. Ct. seint onder dagteekening I van Dinsdag „Op 5 Februari heeft een ernstige uitbarsting van den Lamongan plaats gehad. Er is een nieuwe krater aan den voet vau den valkaan gevormd. Onder de inboorlingen heerscht een paniek. De vulkaan werkt nog altyd i door. Geen mensehenlevens zyn te betreuren. Aan plantages werd schade toegebracht." Uit een bericht in het Hbld. blijkt, dat de Ned. Handelsmaatschappij een telegram uit Soerabaya over deze uit- barsting ontving, waarin gemeld werd, dat 400 bouws gouvernementsgronden (government estates) gedeeltelijk ver- woest zyn. De Lamongan is een byna altyd werkende vulkaan in de residentie Probolinggo, aan de westzijde van het Jang-gebergte. Men heeft bier te i doen met een van de vry zeldzame uitingen van heftige werkzaamheden bjj een vuurspnwenden berg, welks uitbarstingen, zooals Junghuhn zeide, in vergelyking met de verwoestende uitbarstingen van sommige andere vulkanen, slechts een vuurwerk schij nen, ter verlustiging van de toeschou wers ontstoken. De uitwerking is dan nu heel wat erger geweest. Overigens waren ook 1840, 1859, en andere jaren geken merkt door een geweldige opflikke ring van de periodieke werkzaamheid van dezen vulkaan, die nooit geheel rustig is. De eigenaardige vorm twee grootendeels saamgegroeide ke gels van den tamelijk geïsoleerd staanden berg is vermoedelijk ook tengevolge van een hevige uitbarsting ontstaan. Het land ten westen van den Lamongan is goed bebouwd. Op den weg van Probolinggo naar I oe- madjang ziet men, zegt prof. Veth, „een zacht golvend terrein voor zich, waarin rijst- en maïsvelden, koffie- plantsoenen en dorpsboschjes elkan der afwisselen, en dat als een uitge strekt perk naar de hellingen van den Lamongan opstijgt." In de afdeeling Loemadjang brengen de tabakscui- tnur en de koffiecultuur, zoowel op erfpachts- als op gouvernementsgron den gedreven, veel drukte en ver tier. Kiezerslijsten. Uit Krommenie wordt gemeld Door de nieuwe wet op de perso- neele belasting zullen te Krommenie een 80-tal personen, die tot nu :oe kiezer waren, van de kiezerslijst moe ten worden geschrapt. De burgemeester heeft de beleefd heid gehad dezer dagen aan de per sonen, wien dit treft, de volgende circulaire te zenden By het voorloopig onderzoek om trent hen, die al of niet kiezer zyn, is my gebleken, dat u tengevolge der wet op de personeele belasting niet meer ambtshalve op de kiezerslijst wordt gebracht. Aangezien de mogelijkheid bestaat dat u op een anderen grond uw kies recht kunt behouden, deel ik u mede, dat ter Secretarie nadere inlichtingen worden verstrekt om daartoe te gera ken, mits de aanvrage daartoe ge schiede voor 15 Febr. e.k. Door de commissie voor de inhul- digingsfeesten te Sassenheim is be- j sloten als dag voor die feesten vast j te stellen den len September. Eerstdaags zal worden aangevangen i met het inzamelen daarvoor, teneinde naarmate de opbrengst is een feesfc- I programma te ontwerpon. Boos opzet Zondagmorgen sloeg door den wind de hooge ijzeren schoorsteen om, van de broodfabriek wed. J. de Jonge te j Amsterdam. Werd er nu heel wat materieele schade geleden, niet slechts deze, maar bovendien het verlies van wel licht enkele mensehenlevens zou te betreuren zyn geweest, wanneer dit ongeval Zaterdagmiddag had plaats FEUILLETON. 24) Naar het engelsch. „Niet? Je hebt je tot nu toe anders vry wel zoo voorgedaan. Ik geloof," snijdend, „dat je beter doet je rol nog een poosje vol te houden, totdat gij de familie- steenen in handen hebt." „Ge vergeet u zelf, mynheer, door zoo tegen my te spreken," zegt sir Lucien zyn wenkbrauwen fronsend. „Ga heen, mijnheer! Ga!" hooghartig. „OVoor niemand van je verwenschte familie," her neemt Deane met een heeschen lach. „Denk je, dat je je met zoo'n paar woorden van my kunt afmaken Hebt je die brieven vergeten Gy komt op het bal, hoort ge Gij zeidet zooeven, dat gij het geluk van je neef in je hand hebt. Wel evengoed heb ik jou in myn macht." Hy houdt sir Lucien zyn geopende hand voor. „Hier heb ik je, hierzegt by met een duivel- schen lach. HOOFDSTUK XXI. „O dat ik myn stille smart, Uit mocht storten in haar hart, Zooals 'tbygegons bij 't honing garen. Vorstomt, bedolven onder rozenblaren." Alle kameniers zyn bepaald „jnweelen", maar die van Dolly wint het van allen zy heeft een japon voor Am ber gemaakt, die keurig is en zelfs de goedkeuring van Dolly wegdraagt, ofschoon deze haar altyd klein houdt om te voorkomen, dat zij opslag van loon zal vragen. Het toilet is werkelijk mooi, en als nu een eenvoudige japon reeds zoo genoemd wordt, welken naam verdient Amber dan wel? Zy vond het hard van voor den spiegel weg te gaan, zoo oprecht verrast en verrokt was zy over zich zelt. Nog nooit te voren had zy zoo'n mooi avondtoilet be zeten en met gelukkige bewondering beziet zy zichzelf telkens en telkens weêr. Ja, zy is het werkelijk. Mocht zjj zich tot nog toe niet bewust zijn geweest van haar eigen bekoorlijkheden, nu ziet zy toch met groote vreugde, dat zy er veel mooier uitziet dan anders. Zeker zou zy nog langer in den spiegel hebben gekeken, als er niet een plotselinge gedachte by haar ware opgekomen. Wat zal hij wel van haar denken Olaat ze zich toch haasten! Waar liggen haar handschoenen en de mooie waaier, dien May haar per se wilde geven en.... Hij zal zich nu met de andereu in de bibliotheek be vinden. Zy heeft gelijk en als zy eenigszins verleden, maar met een allerliefste uitdrukking van zelfbewusten triumf op 't gelaat de kamer binnentreedt, zwijgen allen. „Op myn woord," zegt Dolly, ,,zy is mooier gewor den, dan ik ooit had durven denken. Ik zal dat meisje meer salaris moeten geven. Je ruïneert me, Amber." „Je ziet er snoezig uit I" zegt May zachtjes. „Ge moogt trotseh zijn, na zelfs je eigen sekse je lof zingt," herneemt Dolly. „Maar in elk geval je eigen sekse dan ook alleen.' De andere.... Wat een afschu welijke stilte. Eustace," met een ondengende uitdruk king in haar eenigszins geretoucheerde oogen, „kan je dan niet zien hoe mooidie japon is Everard kykt haar nieuwsgierig aan Wat bedoelt zy Hy antwoordt niet en spoedig zitten allen in de rijtui gen om naar mevrouw O'Flaherty te gaan. Mevrouw is in een rood, satynen japon gekleed, die betere dagen gekend heeft (werkelijk is zij zóó oud dat men elk oogenblik bang is dat zy uit elkaar zal vallen) en getooid met werkelijk prachtige diamanten. In de vlecht, die zy zooals altyd boven op het hoofd draagt, staat een jnweelen speld te trillen, terwyl haar enorme hals mede met een paar snoeren diamanten ver sierd is. „Wat een verschrikkelijk toilet!" zegt May tot Owen. „Het drukt in ieder geval een kiesch geval uit." zegt deze waardige jongeling, „een aandenken aan den dierbaren overledene, een herinnering aan het onverge telijke uur, dat zy en haar aanstaande in de huwelyks- boot stapten." „Wel, verontwaardigd, „het is al wel vijftig jaar ge leden, dat zy trouwde in een bruidsjapon...." „Dat is het juist. Dat zet zoo'n waarde aan die japon by. Vijftig jaar lang heeft zy die japon gedragen ter herinnering aan dien gelukkigen dagtoen „Nonsens," zegt May zich omkeerend en haar hand in Grey's arm leggend/ „Luister eensHadt jij dezen dans niet met my vraagt Owen. „Zeker niet." „Maar ik verzeker je Grey," zich tot dezen wendend, „zy heeft my beloofd „Hoe kan je dïit nu zeggen, Owen!" „Dan is het zeker een abuis geweestdieo avond achter de portemanteau May werpt een woedenden blik op hem en begeeft zich met Grey naar de balzaal. „Ik vind," zegt May. terwyl haar stem een weinig trilt, „dat Owen de hatelijkste man is, dien ik ken." „Dat scheen je dien avond niet te vinden," ant woordt Gilbert afgemeten. „Als je te wreed jegens my wordt Gilbert, te en haar stem begint nog meer te trillen. „WreedWie is van ons beiden het wreedst, dat zou ik wel eens willen weten. Jy, geloof ikkom mede." Hy neemt haar mede naar een half verlicht vertrek aan zyn linkerhand. „Ik kan niet praten, niet even min dansen en," met een ijskoude uit drukking in zyn oogen, „zelfs niet naar je kyken." „O! Gilbert!" „Wel ja, ik kan het niet. Waartoe dient het ook, dat die jongen je overal naloopt en jij hem aanmoedigt. Ik kan je verklaren, dat er een tijd was, dat ik veel

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1