Opruiming ADVERTENTIËN. De politie heeft hem nu als landloo- per gehuisvest in afwachting van zyn overbrenging naar zijn eigen land. Een ballontocht. Omtrent den ballontocht door een paar officieren te straatsburg tegen wil en dank gemaakt iu een ballon captif, waarvan de kabel brak, lezen wy nog» het volgende De ballon schoot in de hoogte, be woog zich naar het Oosten, den Rijn over, en was binnen enkele minuten uit het gezicht verdwenen. In de mand zaten twee officieren, die geen van beide bijzonder met de behande ling van den ballon bekend waren, zoodat men het een wonder mag noe men, dat, zy ongedeerd op den grond zyn gekomen. I n de buurt van Offen- burg slaagden zij er in den balloü te doen dalenzoodra hy dicht by den grond was klauterde een der officie ren aan een touw naar beneden, doch voor hij grond had geraakt joeg een windstoot den ballon weer- naar boven. De officier liet zich van een vry aan zienlijke hoogte vallen, doch kreeg geen letsel. De ballon steeg nogmaals met den anderen officier het luchtruim in, on geveer 100 Meter hoog en daalde toen weer. De eerste officier schoot nu toe en met vereende krachten slaagde men er in den ballon aan een boom te bevestigen. Een minister aangevallen. De fransche professor Gabriel Mo- nod heeft tot den Franschen minister van koloniën den volgenden open brief gericht „Hoe noemt gij, mijnheer, de ster ken die hun macht misbruiken om de zwakken te onderdrukken Hoe noemt ge hen die om een idiote meerderheid te believen met de wolven huilen en de ongelukkigen die schreeuwen met den vuist den mond stoppen? Gij zult ze ongetwijfeld wreed en laf noemen. „Zouden dit nu niet juist bijvoege- ljjke naamwoorden zijn, die op u passen „Want laat ons eens nagaanOm te bewijzen dat gy een ..goedgezinde" zyt, heeft liet u behaagt tegen Drey fus maatregelen te bevelen, dieeven- veel onnoodige folteringen zyn en die u nooit zijn voorgeschreven noch door de wet, ncoh door redenen van staat. Ik weet niet of de bijzonderheden die men over de behandeling van Drevfus op het Duivelseiland heeft verteld, juist zijnuiaar ik weet dat gy, indien hij menschelijk werd behandeld, blijde geweest zou zijD, wanneer gij uw grootmoedigheid aan de groote klok liadt kunnen hangen.Er zijn velen die gelooven dat gij u slechts tegen de herziening van het vonnis verzet, omdat gy bang zyt voor alles wat de gewezen kapitein later zou kuuneu vertellen. „Ook doet het u genoegen mevr. Dreyfus te kunnen martelen. Gij hebt haar streng verboden iu haar brieven ook maar het kleinste woord in te voegen dat nog maar de zwakste weerklank zou geven van alles wat hier voorvaltwant dat zou den moed van haar man kunnen sterken. „Haar brievèn „Men heeft gezegd dat volgens uw bevel mevrouw Dreyfus en haarman slechts een brief per maand wisselen en dat beiden maar afschriften der brieven krijgen. Maar weet men ook, dat deze afschriften onbeholpen wor den gemaakt? Weet men dat de brie ven als zc nog aankomen, verkort en verminkt komen „Weet men dat telkenmale, wan neer mevr. Dreyfus den mond trachtte te openen tot 'verdediging van haar man, gij dien hebt willen sluiten en dat gijl om haar te straffen, wanneer zy gesproken had, niets beters wist uit "te denken dan de briefwisseling te onderdrukken, die baar eenige vreugde is? Dat is edel en fijn ge voelig, niet waar En weet men dan hoe dikwijls men u smeeken moest voordat het uw goedheid behaagde de brieven -- neen, de afschriften der brieven - - af te geven En weet men dan hoe dikwijls deze brieven vertragingen hadden die door niets gerechtvaardigd zijn En weet men hoe dikwijls gij ze eenvoudig onder drukt hebt? „JaGij zyt de waardige opvolger van dien Chautemps dieniet schroomde, op zekeren dag, toen Dreyfus aan zijn ongeruste vrouw een telegram zond om haar over zijn gezondheid gerust te stellen, dit telegram haar drie maan den nadat hij het ontvangen had ter hand te laten stellen „De eerzucht verteert u, om uw naam to maken schrikt gij voorniets terug. Als gij maar vooruitkomtDan is het u onverschillig waarop gij de voeten zet, al was hot ook op ge kwelde eu bloedende harten." IHGEZOHDE» Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie ziek niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Mijnheer de Bed acteur Mag ik u een klein plaatsje ver zoeken in Haarlem's Dagblad om eene op- of aanmerking zooals U 't noemen wilt te maken op Uw laatste Zaterdagavondpraatje, met name op dat gedeelte daarvan, dat handelt over de aanstaande kronings feesten. Ik wil hiei- geen debat uitlokken over de juistheid der zoo vaak en ook door U geuite bewering, dat de uitgaven voor de versieringen met de aanstaande kroningsfeesten niet kun nen gezegd worden verspild te zyn, dat er menigeen wat aan verdient, dat het daarvoor besteede geld slechts van eigenaar verandert, enz. hoe wel van een gezond-economisch standpunt beschouwd, tegen die be wering zeer veel zou zyn in te bren gen. Neen, mynheer de redacteur. Ik wil alleen opkomen tegen uwe bewe ring, dat met het oog op die versie ringen „het tot eer van de ingezete nen gezegd moet worden, dat er al- gemeene samenwerking bestaat" en dat er maar „een. enkele onder door loopt, die wat men noemt, tegen den draad ingaat". Mijnheer de redacteur neem me niet kwalijk, ik wil niet veronderstellen, dat U hier willens en wetens eene onwaarheid neer schrijft, maar U zegt hier iets, waar van ge öf niets weet, of waarvan ge de wetenschap alleen hebt geput uit verslaggeversberichten of uit zelf geziene inschryvingsbiljetten. Maar die uiterlijke teekenen bewijzen niets. Ge moet de lui eens sprekenge moet ze eens hooren onder elkander. Ge moet eens persoonlijk poolshoogte gaan nemen van de dingen en dan goed de ooren openzetten. Dan zal U evenals my blijken, dat geen vyf van de honderd menschen geheel con amore in hun zak tasten voor de versiering. Bij vyf en negentig van de honderd is 't gedwongen fraaiig heid. Jan doet mee, omdat 't zoo mal staat, als je heelemaal niets doet. Piet doet mee. omdat hy bang is voor z'n klanten, die weg zullen blyven, als hy zich niet versiert. Kees doet mee om dien avond z'n café vol volk te hebben. Klaas omdat hi; eieren levert aan den penningmeester van z'n straatcomité. Gijs omdat al z'n buren het doen, enz. enz. Als slechts zij versierden, die 't eenig en alleen deden uit drang des harten, uit vol komen vrye impulsie, zou 't er dun netjes uitzien. Mynheer de redacteur, zooals ik zeide, ik wensch hier niet in debat te treden over de waardeering van het door my persoonlyk waargenomene, ik wensch alleen het feit te consta- teeren. We moeten waar zijn in alles. En dus ook geen enthousiasme voor wenden, waar die niet aanwezig is. We werken daardoor mede aan ver- valsclüng der wereldgeschiedenis. Dank voor de plaatsing. Uw abonné, W. INGEZONDEN MEDEDEE- t IN GEN. 30 cents per regel. Eerste Nedlerlandsclie Fabriek van KUNSTBLOEMEN. Anegang- No. 8. Speciaal Magazijn Van Kunst bloemen, van de eenvoudigste tot de fijnste genres. Goedkoope KUN STB BLOE MEN, voor Bal-inasqué. Complete BALGARN IT UREN van de fijnste Bloemen. Groote sorteering. Uiterst billijke prijzen. Nog eenige dagen van Restanten, tegen zeer lage prijzen. Anegang No. 8. Vervolg Stadsnieuws In eene Woensdagavond gehouden vergadering heeft het gezelschap van hoofden van scholen te Haarlem en omstreken besloten, het aanstaand 25 jarig jubile der vereeuiging eenigs- zics feestelijk te herdenken, op welke wijze zal nader worden vastgesteld. Op het Philharmoniseb Concern morgen Vrijdag te geven door het Haarlemsch Muziekkorps, voor de leden der sociëteit „Vereeniging" zal zich de zangeres, mejuffrouw Emmv Kloos die op een der laatste matinees zoo veel bijval inoogstte, doen hooren, en wel in een aria uit Elias en drie liederen. De vorige maal zong zy o. a. een Frausch lied van onzen jeugdigen stadgenoot Martinus Kriens, tbans'zal zij een Duitsch lied van denzelfden componist, op tekst van Geibel voor dragen. Het orkest speelt onder meel de Ballet muziek uit Prometheus van Von Beethoven. KAKTOKGERECHT. De Kantonrechter te Haarlem heeft Woensdag uitgesproken d<- navolgende vonnissen 1o. J. 11. D. en C. C. S., to Haarlem, wegens zich op het terrein van den spoor weg bevinden, zonder in het bezit te zijn van een behoorlijk plaatsbewijs, no. 1 tot f 1 boete subs. 1 dag hecht, en no. '2 tot f l .50 boete, subs. '2 dagen hecht. 2o L. L en J. E te Velsen, wegens le doen van pogingen om wild te bemachtigen met wildstrikken. 2e ongeoorloofd loopen over eens anders grond, no. 1 tot 7 dagen hecht, en tot f3 boete subs. 3 dagen hecht no. 2 tot f 15 en f3 boete subs. 8 en 3 dagen hecht. 3o. W. M. H. te Haarlem, wegens zonder de vereischte vergunning sterken drank schenken of in hot klein toedienen tot f20 boete subs. 14 dagen hecht 4o. K.. d R. te IJ muiden en C. W. te Velsen, wegens zich niet wildstrikken in het veld bevinden, no. 2 tweemaal gepleegd, no. 1 tot f 4 beate subs. 4 dagen hecht no. 2 tot 2 maal f5 boete subs. 2 maal 4 d3gen hecht. 5o. W. G. te Wijk aan Zee en C. W. te Velsn, wegens ongeoorloofd loopen op eens anders grond, no 1 tot f t boete. subs. 1 dag hecht, en no. 2 tot f3 boete subs. 3 dagen hecht. Go. P. C. te Haarlem wegens in staat van dronkenschap in het openbaar de orde vei-storen. vrijgesproken. 7o. C. K. te Zandvoort, wegens op den openbaren weg een trekdier onbeheerd laten staan, tot fl boete, subs 1 dag hecht. 8o. A. C te Heemstede, wegens le op den openbaren weg een trekdier onbeheerd laten staan; 2e wegens te Haarlem op straat des avouds met een rijtuig stilstaan zonder licht tot fl boete en 10.5U boete subs. 2 maal 1 dag hecht. 9o. J. P. te IJmuiden. wegens te Bever wijk rijden met een houd zonder muilkorf, tot fl boete subs. 1 dag hecht. lOo. H. II. en 11. J. L. te Haarlem, no. 1 v egens te Haarlem met een voertuig no. 2 wegens te Haarlem meteen rijwiel des avonds rijden zonder licht, ieder tot 1' 0.5Ü boete subs. 1 dag hecht. llo. C. 11. te Haarlem, wegens te Haar lem rijden met een hond zonder muilkorf, tot fl boete, subs. 1 dag hecht. 12o. R. G. te IJmuiden, wegens te Haar lem Ie op een in bewegingzijnden honden wagen zitten: 2e de henden niet onder den wagen aangespannen hebben, tot 2 maal f U.50 boete subs. 2 maal 1 dag hecht. 13o. J. 11. H. te Haarlem, wegens te Haarlem verhuizen zonder daarvan kennis te geven ter gemeente-secretarie tot fl boete subs '1 dag hecht. 14o M. D. te Spaarnwoude en G. W. te Bennebroek, wegens te Haarlem de hon den niet onder den wagen aangespannen hebben, ieder tot f0 50 boete subs. 1 dag hecht. 15o. C. S. te IJmuiden, wegens te Haar lem le de honden niet onder den wagen aangespannen hebben, 2e rijden met een hond zonder muilkorf, tot fri.50 boete en f 1 boete subs. 2 maal 1 dag hecht. I6o. J. D.. te Beverwijk le wegens te Beverwijk buiten de daartoe bestemde bak ken wateren, -.'e wegens dronkenschap, tot eene boete van f0.50 en eene vanflsubs. 2 maal 1 dag hecht. 17o. M. \Y. \V. en G'. Iv., te Heemskerk wegens te Heemskerk op de straat met geld spelen, no. 1 tot f 1 boete subs. 1 dag hecht., no 2 ontslagen van rechtsvervolging 18o. Wegens dronkenschapW. \V te Lisse, 1-B. te Beverwijk, W. M. M. te Haarlem, D. P. te Wijk aan Zee en Duin, ieder tot f 1 boete subs. 1 dag hecht.. 1. H. te Heemstede en D S te Amsterdam, ieder tot f 2 boete, subs. 2 dagen hecht e:i A. W., zwervende, tot fl boete subs. 2 dagen hecht. ARitOrs t}| bS£B3£i4TS- RECHTBAsSK Zitting van Donderdag 10 Februari 1898. Heden stond terecht J. Weezen- beek 16 jaar en J. C. van Loeneu IS jaar alhier, beklaagd van het ste len van afvoerbuizen ten nadeele van verschillende eigenaars van huizen, lil deze zaak waren 6 getuigen gedag vaard. De eene getnige W. v. d.jBoo- gaard verklaarde in het begin van dit. jaar een afvoerpijp ter grootte van 1 M. te hebben vermist van zijne woning. De drie andere getuigen beweerden eveneens in het begin van het jaar eenige meters van afvoerpijpen van hunne huizen te hebben vermist. De vijfde getuige Jaeobson verklaarde, dat beide beschuldigden op s Jan. bij hem waren gekomen, en aldaar ge deelten van afvoerpijpen ten verkoop hadden aangeboden a 13 ets. de kilo. De laatste getuige Verkerk verklaarde, dat verschillende deelen der buizen door hem bij beklaagden gevonden, pasten aan de afgebroken afvoerbui zen. Eisch 10 dagen hechtenis tegen ieder. Uitspraak over S dagen. Hierna stond terecht M. Degenaars, te Haarlemmermeer, beschuldigd van op Zaterdag 11 Dec. Lodewyks Ko- nings aangegrepen, geslagen en met oen mes gestoken te hebben. Vijf ge tuigen waren gedagvaard. De eerste getuige Dr. Nanniuga verklaarde dat Konings dien dag by hem met een gapende woud aan 't hoofd van 4 c.M. gekomen was, waardoor hy ge durende eeuige dagen niet in staat' was te werken. De tweede getuige Konings verklaarde in een herberg ruzie gekregen te hebben met M. Degenaars en dat toen hy buiten kwam Degenaars hem had aangevallen en geslagen. De gedaagde kwam hier tegen op en beweerde, dat hy niet het eerst had aangevallen, doch dat hij door Kronings met een stok met spy kers was aangevallen, toen hij op zyn hondenkar wegreed. De beklaagde, bleef ook,in stryd met de verklaringen van de 3 overige ge tuigen, verklaren dat hy het'eerst was aangevallen met een stuk hout door Konings, het hem daarna had afgenomen en Konings een slag had toegebracht. Eisch tegen M. Degenaars, 45 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Hierna werd de zaak behandeld van de Gebr. Snyder alhier, welke op Oudejaarsavond by een opstootje iu de Hoogstraat de ruiten hadden in geslagen, on den agent van Politie Kion, die hierop gewaarschuwd werd, het by bun overbrenging naar bet po litiebureau zeer moeilijk maakten. De beklaagde B. M. Snyder be weerde dat niet hij, maar eenige ande re personen het den politieagent lastig maakten door pogingen te doen om hein te bevryden, hetwelk ook door zyn broeder word bevestigd. Ook beweerde hy geen ruiten te heb ben ingeslagen, doch dat de eigenaar Kroon dit zelf bad gedaan door hem er door heen te duwen. De getuigekCornet beweerde ook, dat de oudste broeder deH agent ge dreigd bad te slaan. De getuige Kroon eigenaar van het winkelhuis in kwes tie wist niet te zeggen of de ruit was ingeslagen, dan wel per ongeluk in geduwd. Eisch tegen B. M. Snyder 3 maanden, M.O. Snyder 4 maanden. Togen A. Slot word eon gevan genisstraf geëischt van 7 dagen voor mishandeling van zekeren W. Tegen P. G. v. d. Brakel, C. Prevost, en W. Koene en Th. Kort- houwer, die Slot, toen by uit een her berg te Spaarndam kwam, hadden aangegrepen, geslagen, gestooten en getrapt, hetwelk door de getuigen van Andel en de Vries werd beves tigd, werd voor ieder 14 dagen ge- eischt. Na afloop van de behandeling van een strafzaak tegen M. C. Snyder 18 jaar en zyn broeder B. M. Snyder 16 jaar, wegens verzet tegen de politie, dreigde heden de eerste den agent J. B, Kion en zeide er 5 jaar voorover te hebben om hem Kion dood te steken met een mes. H ierover is proces- verbaal opgemaak t Wegens gebrek aan ruimte moeten verschillende berichten en verslagen tot het volgend nummer blyven liggen. Schietwedstrij d. In ons vorig nummer vermeldden wij dat de schietvereeniging „Gene raal van Merlen" in Maart en April (op Zon- en Maandagen) een natio- nalen schietwedstrijd zal houden. Tbaus vernemen wy daarover bet navolgende De regelings-commissie bestaat uit de heerea J. W. van Alphen, eere voorzitter, A. C. de Koek, voorzit ter, J. YV. Jenny Weyerman, secre taris en de heeren Piederiet, Schrij ver, Javaux, Van Everdingen, Lips, Annokkee, Strous, Nobbe, Paap en Kerstel, commissarissen. De wedstrij den zijn verdeeld in Korpswedstrijden Afd. A. Rykscilindergeweer voor detachementen vau leger, marine en koloniale reserve. Afd. B. Buks 6 m. M., voor on derofficieren van schutterijen, afdee- ÜDgen van den Nederl. en Noord- Nederl. Schutterykaderbond, de afd. van den Ned. Bond van oud-onder- offfcieren en scherpschutters- en weer- baarheidskorpseu. Afd. C. Ryks-cilindergeweer, open als in B. Personeéle wedstrijden Afd. D. Buks 6 m. M. met 15 prijzen, waaronder een bureau mi nistro, aangeboden door mevrouw Vis ser van Hazerswoude. Afd. E. Rijkseilindergeweer, met 15 prijzen, waaronder een pendule met candelabres, van dezelfde geef ster. Afd. F. Buks 6 m, M. uitsluitend open voor leden en donateurs van den Ned. Bond van oud-ouderoffi cieren. Vrije Baan-wedstrijden op baks en geweer, opengesteld voor ieder een. Als prijzen wordt uitgeloofd een gedeelte der inleggelden. Tenslotte een Record-wedstrijd op buks, waaraan (in afwijking vati andere wedstrijden) de uitschrijvende vereeniging niet mededingt. Naar wij vernemen is reeds door vele vereenigingen deelneming aan deze belangrijke wedstrijden toege zegd. La Favorita. Dat de groote zaal van de sociëteit Vereeniging Woensdagavond niet zoo vol was, als men met het oog op de entreeprijzen had mogen verwachten, heeft de Italiaansche Opera aan zich- zelve te wijten. Aanvankelijk toch was de opvoering van Un Ballo in Maschera aangekondigd, daarna werd die van Bigoletto geannonceerd en 1 ten slotte ook dit werk weer verwis- seid voor La Favorita. Op zoo'n manier weet het publiek niet meer' waar het aan toe is en gevoelt, dat het gevaar loopt op den avond van de voorstelling een derde verandering te zullen beleven. Komt de Opera dus spoedig weer, laat ze zich dan houden aan het eeus opgegeven werk en dan liefst met Rigoletto komen oi' met de Trovatore. Uit deze opmerking mag niet wor den afgeleid, dat ten slotte de opvoe ring van la Favorita ten slotte geen goede zou zyn geweest. In tegendeel er viel zeer veei te prijzen. Zeer vol deed de zangeres die de titelrol ver vulde, Signora Bobbio, voor zoover wij weten dezen keer voor 't eerst op een Haarlemsch tooneel versche nen. De kennismaking heeft zeer ze ker het geheele publiek voldaanzij heeft en zwaar, vol altgeluid en een figuur, die imponeert, wat iu de opera ook iets beteekent. Tegenover naar verzonk dan ook de tenor, Signor Constantino, op wien zij volgens het tekstboekje gansch bijzonderlijk zeer verliefd moet wezen, in het uiet. De stem van dezen tenor is daarbij o. i. voor het kweelen van liedjes meer geschikt, dan voor bravour-aria's uit de oude italiaansche school met de daarbij behoorende weelderige orkes tratie. De bariton Lunardi (Alfonso) hielp zyn kunstzuster Bobbio het stuk dra gen. Hij heeft weer met zyn mooi en machtig geluid veel succes behaald en men vergeeft hem gaarne een en kel oogenblik van detoneeren, welke fout by den bas (Spangker) die de partij vau Baldasserre vervulde, vry- wel doorloopend was op te merken. Het orkest was goed. Indien de Opera terugkomt met Trovatore (en liefst met Colazza in de titelparty) daa kan haar een goed financieel succes worden voorspeld. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld dat reeds Woensdag alhier de eerste Spinazie van den kouden grond is ter markt gebracht n.l. door M. Geerling, van de Hout vaart. Aanstaanden Zondag 13 dezer kampt de Haarlemsche football-club Haarlem met de RoLerdamsche club Sparta op het terrein aan den Scho- terweg. Heemstede. Omtrent het door ons vermelde on geluk van de N.-Z. Holl. Stoomtram weg maatschappij vernemen we nog dat het onheil plaats had vlak vóór de heerenhofstede „Bosbeek" aan den Binnenweg by de boerderij van den Heer A. v. d. Linden. Hetwerkper- soneel van de maatscb. was spoedig ter plaatse, en om vyf uur gisteren middag was men zoover gevorderd, dat de locomotief weer overeind stond boven de sloot waarin zij gevallen was; men trachtte haar nu door dom mekrachten op den weg en daarna in de i ails te schuiven, wat veel over leg vereischt. De dienst is van Haar lem tot de plaats van het onheil ge staakt. Men hoopt echter hedenmiddag den dienst weder volledig te hervatten. Als door een wonder is zelfs de machinist aan het ongeval goed ont komen deze toch maakte een aardige buiteling, doch kwam met den schrik vry. Ter plaatse van het onheil zijn voor eenige weken de rails verlegd geworden, misschien dat daardoor iets niet in den haak was. Nader meldt men ons De .Stoomtram Haarlem—Leiden heeft hedenmorgen reeds haar gewone dienst weder hervat. De locomotief die uit de rails in de sloot was geraakt is gelicht. Bloemendaal. Er circuleert hier een adres aan den Raad. om ook duinwater te verkrijgen voor de bewoners van den Bloemen- daalscben weg, het park en het dorp. Velsen. De uitkeering van het rijk aan deze gemeente bedraagt voorloopig i 14.164. Dit bedrag staat gelijk met het vroe gere 4/s krachtens de wet van 26 Juli 1885 (Stbl. 169). Spaarndam. A.s. Maandagavond belegt de Afd. Haarlem van den Ned. Cbr. Geh. Ont- houdersbond weder eene^ openbare Vergadering in de Herv. Kerk alhier. Als sprekers treden op de heeren G. Veldhuyseu .Sr. en H. Langen- douk. VERVOLG SUEUWSTIJDBIiGEN. Een villa-park te Naarden. In ons vorig nummer deelden wij mede, dat te 'Naarden dicht bij het station een villa-park zal worden aan gelegd. Nadere mededeelingen stellen ons iu staat te vermelden, dat het terrein 65000 M- in oppervlak zal worden bebouwd met 50 villa's en 15 a 20 heerenhuizen, alle electrisch verlicht en met eigen waterleiding voorzien. Daar in Naarden weinig keuze is in huizen van f 500 a f 600 huur waarde, zoodat door gebrek aan hui zen officieren aldaar in garnizoen zich zelfs buiten Naarden hebben moe ten vestigen, zal dit villa-park eene groote aanwinst voor Naarden zyn. en iu eer.e behoefte voorzien. Er is natuurlijk ook gerekend op de nabpeid van Amsterdam en in verband daarmee op de vestiging al daar van Amstcrdamsche forensen- Het plan tot den aanleg en bouw van dit park is van den heer M. A. Poel, architect hier te Haarlem, die ook by den bouw der huizen als ar chitect zal optreden. De gouden koets. Öi. De gouden koets voor H. M. de Koningin zai, van I Augustus af, gedurende eenigen tyd in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam ter be zichtiging worden gesteld voor hen, die tot dit huldeblijk bijdroegen. De Koninginnen zullen het geschenk in het „Paleis" in oogenschouw komen nemen. Een president vermoord. De „Post" heeft een telegram uit ►San José in Guatemala ontvangen, meldende dat president Barrias is vermoord. De gezant van Guatemala te Was hington heeft een telegram ontvangen dat het bericht van den moord beves tigt. De vice-president Cubrera is als president opgetreden. In de republiek io het rustig. Presidentsverkiezing in de Z.-A- Republiek. De heer Paul Krüger is herkozen tot president der Z.-A. Republiek. Kruger kreeg 12,764 stemmen, de heer Schalk Burger 3716, generaal Joubert 1943 stemmen, De heer Schalk Burger had een kleine meerderheid in Lydenburg en Potcbefstroom. Stoom vaartberichien Het stoomschip Koningin Wilhel- tnina, van Batavia naar Amsterdam, pass. 8 Eebr. Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Drentiie, van Java uaar Rotterdam,' arriveerde 9 Febr. te Rotterdam. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, arriv. 9 Febr. te Batavia. Het stoomschip Bromovan Java naar Rotterdam, arriv. 10 Eebr. te Rotterdam. Het stoomschip Koningin Regentes, van Amsterdam naar Batavia, vertr. 8 Febr. van Southampton. Het stoomschip Rotterdamvan de Holland Amerika Lyu, van Newvork uaar Rotterdam, arriv. 9 Febr. te Rot terdam. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Amst., vertrok 9 Febr. van Batavia. Het stoomschip Rome, met de En- gelsche mail, vertr. 8 Febr. van Port Said naar Brindisi. Het kan den 11 n dezer aldaar worden verwacht. Familieberichten. Getrouwd9 Eebr. J. v. Beem en J. Gerzon, Groningen. Bevallen7 Febr. N. Slagter Groot d. Oostwoud. M. Schermer- bom—Mareer z. Ursern. 8 A. Ilege- nerElferink z. Bussum. B. v. Gel der—Hcmelryk z. Amst. Overleden 4 Febr. F. L. Hora Siccama—Herderschee, Nymegen. 5. C. W Bik—Van Beugen 62 j. Lei den. 6. A. Loots jd. 71 j. Alkmaar. E. Gorter 68 j. Hoogkarspel. H. van Dijk jd. 5 j. den Haag. T. Dik— Kerkhof! 84 j. Hoorn. K. Schreuder 43 j. Oosthuizen. Wed. R. Keyzer— Kyzer, Amst. S. B Nachenius Jzn. 58 j. Amst. L. J. Hilsum 64 j. den Haag. M. Cath jd. 11 j. Joure. 8. J. Lamblet—Tak 35 j. den Haag. 9. Jkv. A. W. Senn van Basel, Almen. LAATSTE BERICHTEN. Loon beweging der Typografen. Hedenmiddag hebben al de werk lieden van de firma Ruygrok en Co., 14 in getal, den arbeid gestaakt. Na herhaalde bezoeken van het loon- comité, had dc lieer Ruygrok verklaard genegen te zyn de loonregeling in te voeren indien anderen het ook deden. Bij zou een onderzoek instellen doch Donderdagochtend kreeg het looncomité bericht, dat de heer Ruygrok van elke verandering afzag omdat hem gebleken was, dat geen andere patroon de nieuwe loonrege ling wenschte in te voeren. Tevens verklaarde hy geene bezoe ken meer te willen ontvangen van de leden van bet looncomité. Daarop be sloten do werklieden na nogmaals eene poging aangewend te hebben den heer Ruygrok te spreken den arbeid neer te leggen, hetgeen dan ook heden middag te half drie is geschied. Aanbesteding. Vanwege het ministerie van Water staat, Handel en Ny verheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed: Het verbouwen, vergrooten, over dekken en voltooien van tieu groepen van kelders voor de bewegingswerk tuigen der groote schutsluis te Umui- den, behoorende tot de uitvoering der sluis- en havenwerken aldaar. Raming f 100.000. Van de 27 hiervoor ingekomen in schryvingsbiljetten was dat van Eeye Hillarius Hz. alhier het laagst voor f 84436. BORGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. de .Jong en C. Wierda. GetrouwdJ. L. Bienfait en A. H. Wolterbeek. Bevallen: 8 Febr. M. A. Leyer Jabroer z. II. 9. J. C. Hoogstraten— Dee z. 10. A. DeenHartman d. R. A. Kwast Wessels H. v. Deven ter—Klinkenberg d. Overleden 7 Febr. M. H. Kolderie 3 uur d. Valkesteeg. 9. H. v. Kampen 64 j. .lansstraat. MARKTNIEÜWS. Alkmaar, 5 Febr. Op de Veemarkt waren aangevoer en pryzen als volgt: 11 koeien f 140 a f170, vette kalveren f a 43 nuchtere dito f7 a 16,110 magere schapen f 10,a 20,—, 0 vette dito f a Olamraoronf 0.—a 0,— 5 paarden f 70 a 200,—, 1 bokken en geiten f3,— a O,—, 0 kleine bokjes rO,-- a 0—, 93 magere varkens f 16 a 20, 203 biggen f8.— a 12.—alles per stukvette varkens a ets per Kg. VARIA Koning Ferdinand VII van Spanje was een groot cello-virtuoosmaar ook als kunstenaar wist hy zyn hoogo waardigheid niet te vergeten. Toen hy aan de uitvoering van een stryk- quartet deelnam en de le viool hem uitnoodigde, vier maten te wachten, was hot gedenkwaardig antwoord Wien denkt gy, dat ge voor hebt? Ferdinand wacht op niemand. Gevraagd een net DAGMEISJE. P.G.. niet beneden 15 jaar. net kunnende werken en vau goede getuigen voorzien. Adres Lourens Co£ter straat "15.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3