Tweede Editie Hst meisje ra des Molen. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Onze Agenten. FEUILLETON. 15a Jaargang- Zaterdag 12 Februari >898, Ho 4485 HAAKL 'S MBBLAD ^B02>Tl<TE2yCEDSrTSFB,IJ"S Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden,1.30 Franco door het geheele Rijk. per 3 maanden„1.05 Afeonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsbladvoor Haarlemper 3 maanden0.30 „de omstreken en franco per post0.373 o -AJDVTBIRT^IISJ'TTTnrsr: 'egels 50 Óts.; iedere iegel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advoitentien worden aangenomen deor onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer f22. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale, de Publici/é Etrang'ere G. L'. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer /0,15; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tol; SpaarndamC. HARTENDORP; Zandvoort. G. ZWEMMER; Velsen, W. J. RU IJ TER Beverwijk, J. HOORNSB illegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Aan Haarlems Dagblad zijn de navolgende vaste Agenten verbonden: Voor het kwartier Amsterdamsche Poort C. VINK, A. L. Dyserinckstr. 17 Voor het Rozenpriëel: K. VOS, Rozenpri'èélstraai 30. Voor het Leidschekwartier W. ZWART, Clercqsiraat 136. Advertentiën worden zonder ver hooging van prys door hen aangeno men. terwijl ook voor Abonnementen op de Courant door hen tvordt zorg gedragen. Hoof dk antoor Kleine Houtstraat 14. J. C. Peereboom, Directeur- Uitgever. Aan lien die daarop zijn ge abonneerd, wordt hierbü verzonden No. 7 van het Weekblad voor de Jeugd. (Elk No., gTOot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prys per 3 maanden is slechts 50 Cents.) Ofiiceele Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 24 Pebr. e.k., 's namiddigs ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is ne- nergelegd, het ingekomen verzoek schrift met de bijlagen van het Be stuur der Sociëteit „Vereeniging" om vergunning tot oprichting van eene (tijdelijke) schietbaan boven in het perceel aan de Laoge Begijne straat No. 13, en dat op den veer tienden dag na heden, zynde 24 Fe bruari e.k., des namiddags teD 2 ore op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeente bestuur bezwaren tegen het oprichten dezer inrichting in te brengen. Haarlem10 Fpbr. 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris C. M. RASCH. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Maken bekend: dat op Vrijdag den llen Maart 1898, eene verkiezing zal plaats hebben van éen lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken de Unie te believen. Tevens wordt in deze gemeente, waartoe door kies- Canalejos, den redacteur, er in gewaar- gerechtigden voor die Kamer stem- schuwd tegen het pers-canaille te briefjes kunnen worden ingeleverd Havana, meerendeeïs Engelschen. ten Raadhuize, van des voormiddags Zooals te begrijpen is kost de on- 10 tot des namiddags 1 Haarlem, 10 Febr. 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris C. M. RASCH. voorzichtige daad van den gezant, dergelijke uitingen in een brief te doen, hem zijne positie. Hy heeft dit zelf begrepen en zijn ontslag te Ma- drid telegrafiisch aangevraagd. De spaansche ministerraad heeft het ver- I zoek om ontslag aangenomen. Alvorens dit nog bekend was seinde het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington aan Woodford, I den gezant te Madrid, dat de brief van Dupuy de Löme aan Canalejas Ter gelegenheid van eene audiëntieuitdrukkingen betreffende Mc Kinley aan den Russiscben admiraal Skryd-behelsde van zoodanigen aard, dat De lof, den nieuw benoemden bevellieb- Löme daardoor niet meer op zyne ber van het Russische smaldeel in plaats kon zijn als gezant van Spanje, de Middellandscbe Zee, door den czaarAan Woodford werd daarom opge- gegeven, heeft deze laatste woorden j drageD aan de regeering te Madrid tot hem gesproken, die van beteeke-'te verstaan te geven dat de President nis zijn in verband met de Kreta- der Unie de onmiddellijke terugroe- ^oütiek Overzicht. qoaestie. De Ldkal-Anzeiger deelt het gesprokene mede. De czaarzeide dan„Gij gaat naar Kreta, admiraal, waar u als taak wacht voor prins George (van Griekenland) als gou verneur kwartier te maken. Voor mij en myne vrienden is het vraagstuk van zijne candidatuur reeds opgelost. Ik hoop dat, met Gods hulp, alles goed zal afloopen. Ik wil dat de prins deze positie verkryge, en daar ik uwen diplomatieken takt ken en over tuigd ben dat alles vreedzaam zal eindigen, reken ik op u als iemand die zich in Griekenland op groote sympathie verheugt" (Skrydlof is nml. als bevelhebber van het schip Dmitri Donskoi geruimen tyd in de Grieksche wateren geweest) „en ik hoop dat onze betrekkingen met Griekenland weder even vriendschap pelijk zullen worden als zy vroeger ping van De Löme verwachtte. Het arme ChiDa wordt van alle kanten steeds aangevallen. Volgens bericht uit Peking aan de „Times" heeft de Japansche gezant aan de Chineesche regeering mede gedeeld, dat het Japan speet, maar dat het onmogelijk uitstel van betaling van de Chineesche oorlogsschatting kon toestaan, wegens de verbintenis sen die Japan elders had aangegaan. De Fransche zaakgelastigde te Pe king eischt schadevergoeding voor het gezin van een Franschman, dien Chineesche roovers in Tongkiu zou den hebben opgelicht maar naderhand weer losgelaten. Als de Chineesche regeerig niet binnen acht dagen gun stig antwoord zendt, zal Frankrijk zich genoopt zien gewapenderhand op te treden in zuidelijk China. Het vermoeden, dat in Uruguay waren. Handelt u met myne troepen spoedig een erisis te wachten was, is te lande op Kreta zoodanig, dat hun verblijf aldaar zyn einde nadert en zy weldra hun vaderland terug zul len zienen voorts verzoek ik u aan myne troepen te lande en van de ma rine myn keizerlijken dank over te brengen voor hun uitstekenden dienst. God bescherme n, admiraal Een gewichtig pont in deze ligt echter nog in het duister, nml. dit of de Czaar bovengenoemde woorden voor of na de verschijning van de Staatscourant met de mededeeling be treffende de Kreta-candidatuur, heeft gesproken. De verhouding tusschen Spanje en de Vereenigde Staten is er weer Diet op verbeterd tengevolge van een in cident met een brief geschreven door den Spaanschen gezant in de Ver eenigde Staten aan den redacteur van de Heraldo te Havana. Deze parti culiere brief, eenige maanden oud, is genoemden journalist ohtstolenjen aan de Cubaansche junte te New-York toegezonden, die hem heeft gepubli ceerd. Het schrijven bevat een persoon lijken aanval tegen Mac Kinley. Du- bewaarheid geworden. Cueastas heeft de volksvertegenwoordiging ontbon den. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 11 Febr. 1898. Donderdagavond had ten huize van den heer commissaris der Koningin in deze provincie, mr. G. van Tien hoven, de 3de receptie plaats, die weer zeer druk bezocht was. Behalve ver schillende autoriteiten werden er opge merkt eenige hoofd- en subalterne offi cieren van de landmacht en officieren der a.d. Schutterij alhier. Evenals bij vorige gelegenheden werd er gedanst. Schouwburg. Jan Ongeluk. Een groot, en goed publiek woonde Woensdagavond de reprise by van het allergezelligst blijspel „Jan Ongeluk", dat met deze reprise zijn 51e opvoe ring in Holland beleefde. Weer even hartelijk als de eerste maal klonk het voortdurend lachen in den schouw- puy de Lome, aldus heet de spaansche burg, opgewekt vooral door het meer gezant, noemt den president der j dan goede samenspel van de vertoo- Vereenigde Staten een lagen politicus,ners en door het typische spel van die alles doet om het gepeupel van de heeren Ternooy Apèl en van Wes terhoven. Onze schouwburg-directie deed een goed werk door dit stuk opnieuw te doen opvoeren. Zy heeft er zeer velen door aan zich verplicht. Mevrouw Ternooy Apèl was we gens ziekte verhinderd. Mevrouw Smith-Yereul heeft haar kranig ver vangen. Vooraf ging „de eerste Kas", een heel aardig niemendalletje. Caeeilia-concert. Het mannenkoor „Caeeilia" gaf Woensdagavond haar eerste concert in dit seizoen. De zaal van de sociëteit „de Kroon" was overvol en de uit voering was de belangstelling over waard. Als solisten verleenden hunne wel willende medewerking Mej. Betsy Pielage en de beer Carl Phlippeau. De laatste, lang geen onbekende voor de Haarlemsche liefhebbers, kweet zich hoogst lofwaardig van zyn taak en schitterde vooral in de fransche nummers. Dit zyn we trouwens van de Phlippeau's gewend. Mej. Betsy Pielage had een zeer belangrijke taak op zich genomen. Aanvankelijk zich belast hebbende met liet accompagnement, werd zy, toen de geëngageerde violist verhin derd bleek, aangezocht eenige solo- nummers te spelen. Ook hieraan vol deed zy en trad, voor zoover onsbe- kond is, bij deze gelegenheid voor het eerst op als soliste. In het eerste ge deelte speelde zy Polonaise in A dur van Chopin en in liet tweede Etude de Chant van J. Schmitt en Séréuade van A. Goria, een breed uitgewerkte fautasie, beide voor de linkerhand alléén. Vooral met deze laatste oogstte zy een uitbundig en welverdiend applaus. Mej. Pielage deed zich kennen als een pianiste van veei muzikaliteit en betoonde zich een waardig leerling van haar meester, den heer Philip Loots. Van de mannenkoren'waren Mijn Hof van Philip Loots en Aan Zee van Richard Hol zeer mooi. Vrijheid van Bernard Zweers stond hierby wel wat ten achter. Een waardig slot van het programma was de Lentezang van Philip Loots voor mannen- en kinderkoor, welk laatste was ver sterkt door eenige dames, wat het klankgehalte zeer ten goede kwam. Deze uitvoering is een beslist succes voor Caeeilia. Wy wenschen de leden en hun rjverigen directeur, den heer HeDri Pielage, van harte geluk en zyn er van overtuigd, dat dit concert veel zal bijdragen tot bloei der jonge vereeniging. iDe werkstaking bij de firma Ruijgrok Co. Over de staking van de gezellen |by de firma Ruygrok A Co. alhier, waaraan, naar wij vernemen, ook de meesterknecht deelnam, meldde men ons Donderdag nog het volgende, dat !wy toen wegens het late uur niet konden opnemen De beweging heeft een kalm ver loop, doch de werklieden, die naar waarheid verklaarden, dat enkele pa troons de loonregeling volgens con- gresbesluit reeds invoerden hopen zoowel steun te vinden by deze pa troons als by de gezellen van andere winkels. Hedenmiddag 4 l/a uur kregen de gezellen de boodschap dat de chef om 7 uur het definitief antwoord kon halen. Tot zoolang zal dus met ande re maatregelen gewacht worden. Tn elk geval dringt het comité er op aan om in geen geval zich aan een of anderen oproep te storen voor 't geval dit mocht plaats hebben in advertentiën of wat dan ook. Wy voegen hieraan toe: Voor zoover ons bekend, is de nieuwe loonregeling, behalve aan onze drukkerij. ingevoerd bij de firma's Met A Meylink, J. L. E. I. Kleynen- berg en W. H. Woest. De firma's Tadema en Loosjes deden toezegging de regeling aanvang Maart te zullen invoeren. Ook de heeren Warnier en Yan Olphen wenschen niet achter te blyven. By de heeren Enschedé A Zonen is het loon indien men al de werklieden dooreen neemt op de ge- wenschte hoogte. De firma's Klippers, Yan Zandvoord en Nobels weigerden vooralsnog in betrekking te treden met het looncomité. In den namiddag van Donderdag heeft, naar wy vernemen, de firma Ruygrok Co. toegestemd in het nieuwe loon- tarief, onder voorwaardedat zy niet betaalt voor ziekte, voor de feestdagen en niet voor kennis-Maandag, terwijl zy ook de verzuimde uren niet ver goedt. De gezellen hebben dit aan vaard en gingen Vrijdagmorgen weer aan den arbeid. Naar de firma ons meldt is deze voorloopige schikking getroffen geheel buiten de" looncommissie om. Iu verband met deze werkstakine heeft zich by den heer W. Küppers iu de Jansstraat een eigenaardig in cident voorgedaan. In den middag van Donderdag kwamen twee personen door de poort van de drukkery (welke poort uitkomt op de Bakenessergracht) onaangemeld de drukkery binnen en deelèeu er biljetten van de staking j rond, scholden den zoon van den eige- I naar uit en gingen daarop weer heen. De heer Küppers dit vernemende, deed i daarop direct klacht by de politie, i waarop de rechercheur Jansen ver scheen om een onderzoek in te stel len. Juist was hy daarmee bezig, toen alweer iemand door dezelfde poort de werkplaats binnenkwam om biljetten rond te deelen. Hij werd dadelijk door denrecher- cheur gegrepen en in verhoor geno- men. Het bleek, dat hij een van de I gezellen van de firma Ruygrok was en J. M. Kerkhof heette. Naar zyn I zeggen was hy door twee kameraden (eveneens met name genoemd) gedwon- i gen geworden de biljetten te bezor gen, op straffe van een pak slaag. Van een en ander is proces-ver- baal klacht heeft ingediend tegen den secretaris van den Ned. Typografen bond, als hebbende deze zich, Don derdagavond met twee anderen het hnis van den heer Küppers binnen tredende, zich niet op de eerste aan- j maning daaruit verwijderd in ver- j band gebracht met het dien dag vroe ger voorgevallene. Zaterdagochtend te halftien wordt iu 't Spaarne bij de Kaasmarkt een zinker voor de waterleiding gelegd. De heer J. W. Koopman heefteen nieuwe agentuur aanvaard gq wel die van de Valkyrie, een gunstig bekend staand engelsch fabrikaat. De direc teuren van deze fabriek, de heeren Begbie en Woodbead zyn op 't ge bied der rywielfabricage bekende autoriteiten, zoodat met reden kan worden gezegd, dat de Valkyrie aan hooge eischen voldoet. Loonsverhooging der Stukadoors. Eenigen tyd geleden heeft de aid. Haarlem van den Nederlaudschen Stukadoorsbond den alhier gevestig- den patroons om lotsverbetering ver zocht, in hoofdzaak door verhoogiug van het loon met 3 cent per uur. Naar wy vernemen was het loon twintig cent per uur, maar bovendien werden de schafturen uitbetaald en in den drukken tyd, by de groote patroons nog een soort van overioou, ook bij den gewonen werktyd van tien uur. De patroons hebben vergaderd om het verzoek der werklieden te over wegen en besloten aan de verhooging van 3 cents per uur te voldoen, doch dan met afschaffing van de betaliug der schafturen en van het bovenbe doelde overloon. Dit besluit hebben zy aan de werklieden kenbaar ge maakt, doch van dezen daarop nog geen antwoord ontvangen. Nader vernemen wy, dat de heer W. Küppers hedenmiddag nog een BINNENLAND Moord-visschen. Sedert geruimen tyd werd door den heer Van Laar, vischhandelaar op het Damrak te Amsterdam, beweerd dat ondanks het verbod der regeering het zoogenaamde „moord-visschen" in Noord-Holland's wateren plaats had. Thans is het deze firma gelukt, dit te bewijzen. Zij slaagde er Donderdagmorgen in een paar pond baars op de vischmarkt aldaar te koopen, die minstens een jaar te vroeg aan hun element waren ontrukt, zoo te zeggen niet eetbaar zijn en waardoor natuurlijk devisch- vangst zeer veel nadeel ondervindt. Deze visch die by honderden pon den aan de markt wordt gebracht en 26) Naar het^mgelsch. Hy strydt tegen een verschrikkelyken aanval van jaloezie en wanhoop. Als dit meisje hem niet wil lief hebben, wat is het leven hem dan nog waard? Welk geluk, welke vreugde zou het hem dan nog kunnen brengen 1 Neen, meer nog, kan hy zonder haar leven Het geluid van voetstappen achter hem stoort hem in zyn overpeinzingen. Hy keert haar een somber ge laat toe. „O! kijk mij niet zoo aan!" zegt Amber. „Doe dat niet." Een zacht handje glijdt in de zijne. „Zeg my, wat ik gedaan heb Bestaat er wel éen meisje, dat op haar gelijkt O dat lieve, zachte gelaat, en die kleine hand zoo edel moedig in de zyne gestoken 1 „Weet ge 't niet? Kunt ge 't niet begrijpen," roept hy met gesmoorde stem uit, „wat ik voelde, toen ik u daar in die donkere kamer, met," woedend, „dien ver- wenschten kerel zag zitten?" „Neen," zegt zy zachtjes. Onwillekeurig deinst zij achteruit als verschrikt door zyn manieren. „Waarom spreekt ge zóo over hem? Waarom zou ik niet met hem meê zyn gegaan? ik houd van hem, hy is altyd zoo vriendelijk voor my. Ik wist wel, dat gij hem niet graag moogt lijden, maar...." „ik veracht hem," begint hy op scherpen, boozen toon, en schrikt dan van zich zelf. Wat kan hy haar eigenlijk zeggen? Dat Everards reputatie niet is, wat zy behoorde te zyn „Ga meê," zegt hy op heeschen toon, naar den tuin wijzend, „hier kan ik niet spreken." De dans is naar het schijnt afgeloopen, en vele vroo- lyke paartjes verschijnen nu in de veranda. Hy maakt een beweging met de handen; zij daalt de trap af, gevolgd door hem. „Laat ons hier blyven," zegt hy stilhoudend by een boschje hulsten, dat hen voor het oog van de voorbij gangers verbergt. Zyn hart bonst nog onstuimig en zyn toon klinkt ruw en hard. Zulk een toon kon zij wel van Brian verwachten, maar niet van Hilary. „Ik moet u spreken." pO! maar niet op dezen toon." Zy legt haar hand vriendelijk op zijn arm. „Gy zyt altijd zoo goed voor my geweest, en dat zult ^e toch blyven, is 't niet. Wer kelijk Hilary," en zij slaat haar oogen vertrouwelijk naar hem op," als ik geweten had, dat ge het niet goed vondt maar hy was zoo vermoeid, weet je" (Adare smoort een vloek) „en ik was ook wel een beetje moe. En zoomaar", haar hoofdje schuddend, „het zou mij niets geen moeite hebben gekost het hem te weigeren, omdat ik er zeker van ben dat Owen," zy noemt Mc Grath den laatsten tyd by zijn voornaam, „of mijn heer Grey dien dans ook wei voor my zouden hebben opgeofferd." „Of zelfs ik," zegt Adare op bitteren toon. „Wel ja of gy," vriendelijk. „Maar mevrouw nam u zoo in beslag. Zij viel n dan weer met dit en daa weer met dat lastig. En ik wist natuurlijk niet, dat ik er u mede ergerde." „Beziet gy de zaak in dat licht vraagt zy. Zy knikt bevestigend met het hoofd en zegt: „Gy zyt nu toch niet meer boos op my, wel En als gy het niet prettig vindt, zal ik niet meer met mynheer Everard meegaan om uit te rastenofschoon... een ander meisje zou het ook gedaan hebben, als ze moe was. Owen of... Ge", met een bezorgden blik op hem, „houdt toch wel van Owen, niet waar Deze vraag is Hilary zeer onaangenaam. ,.HÜ fronst zyn wenkbrauwen en de twijfel bestormt zyn hart. Is dit tengere, mooie schepseltje, wier heldere oogen als sterren naar hem opzien en wier lieve mond de oprechtheid zelf schijnt, een coquette, die een man nenhart als een stuk speelgoed beschouwt. Opnieuw begint hy argwaan te koesteren Is zy wel eerlyk Haar moederEn dan maakt een vnrig ver langen om zelfmoord te plegen zich van hem meester hy verfoeit zich zelf om die slechte gedachte. Oneen. Zulke oogen zyn niet in staat met een man te spelen „Ja," antwoordt hy langzaam. „Gij houdt dus van hem vraagt zy nog eens. „Ik mag hem graag lijden eD," nadrukkelijk, „ver trouw hem." „AhZij zwijgt en vervolgt dan na een poosje „Alleen my vertrouwt ge niet!" Haar toon klinkt zoo kalm en bitter, dat hy in eens alle beleedigende gedachten vergeet en geheel van haar oprechtheid overtuigd is waaruit blijkt dat hy haar waarachtig liefheeft. „U? Wat bedoelt gy, Amber? U niet vertrouwen?" Zijn toon klinkt verontwaardigd en toch wat heeft hynet laatste half uur anders gedaan „Ja, gij wantrouwt my," zegt het jonge meisje zacht, maar diep bedroefd. „Ik doe er geen verwijten om. Iedereen zon het doen. Gy wordt om iedere kleinigheid boos, maar gy zoudt my niet zóo durven behandelen, als dat geval met die juweelen niet bestond. Ik heb.'..." „Amber „Het doet er niet toeZy zocht en keert zich van hem afhaar lippen beven even zenuwachtig, maar ook slechts heel even. „Toen g\j die ringen zaagt...." „Wat wilt ge hiermede zeggen?" valt hy haar harts tochtelijk in de rede. „Zoudt ge liever gewild hebben, dat ik my stil gehouden had Dan zou ik in myn eigen oogen en in de nwe een lafaard geweest zijn." „Dat is zoo", flauwtjes. „Gij zoudt toch niet gewild hebben, dut ik de waar heid verzwegen had?" „Neen, neen, dat is het niet. Daar denk ik niet aan. Ik dacht er alleen aan, dat gjj my van avond gewan trouwd hebt. Gij zult my ai tyd wantrouwen." Haar stem klinkt zacht en angstig. „Nooit!" roept hy uit. „Wat scheelt er aan? Wat heb ik gezegd 7 Ik heb n verschrikt.."

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1