PREDIKBEURTEN Haarlem's Dagblad geD ter waarde van 800.000 lire vermaakt aan zyn pachters, en wel zoo dat ieder eigenaar wordt van de door hem gepachte gronden. Voorts vermaakte hy 30.000 lire aan de gemeente Brassate, onder voorwaarde dat zy een 5 meter breede straat zal laten aanleggen, leidende naar een plek, waar htj wilde worden begraven. Aau zijn onde keukenmeid ver maakte hy 50.000 lire en aan zyn ouden knecht 10.000 lire. Een symboliek telegram. Uit Trier ontving Zola Woensdag tijdens de terechtzitting het volgende telegram „Emile Zola, cour d'assises Paris. La Bete humaine farieuse et lour- dels) troublant la Terre fran^aise disparaitra. commc le Rêve par votre Oeuvre noble et courageux qui fera la Debacle des ténébricoles a Paris." De gecursiveerde woorden zijn titels van Zola's werken. Een verliefde 100-jarige. Zonder eenigszins voor de waar heid te willen instaan, deelen we het volgende bericht uiteen Duitsch blad mede. Te Trebizonde heeft een man van 102 jaar een dubbelen moord begaan en wel uit jaloezie. De beide slacht offers zyn: zijn 81-jarige echtgenoote en zijn buurman, op wiens jonge vrouw hy verliefd was, doch die hem beslist teruggewezen had. Gearresteerd bekende Abdurrahman Hodscha, de jeugdige oude, beide doodgeschoten te hebben. Hy werd veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf 1 INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. De Stoomdrukkerij van is de goedkoopste groote Drukkerij in Haarlem. Monsters papier, modellen en opgaaf van prijs worden steeds gaarne ver strekt. IISQEZONOEH. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Haarlem9 Februari 1898. Mijnheer de RedacMM Wil s.v.p. zoo goed zijn een plaatsje voor dit stukje in uw veelgelezen blad te willen inruimen, waarvoor ik U mijn beleef don dank betuig. Maandag 1.1. stond op de Oude Gracht bij de Koningstraat, tegen over het Ver wuift, een koopman. Hjj bood o. a. ten verkoop aan kleine blikken doosjes, waarin zich 12 pho- tographiën bevonden die volgens zijn gesticulaties en woorden, van zeer onzedeljjken aard moesten zijn, en die belaas maar zéér gretig gekocht werden. Door wie? Ja, waren het nog alleen volwassen menschen, die zulke prullen [kochten, maar neen, die ongeluk aanbrengende voorwerpen vonden ook hun weg bij kinderen, bij nog zeer jonge knapen. De koopman zag zjjn ellendige waar gaande weg verdwijnen in de zakken dier ongel uk kigen, die meen den voor 10 cents nu iets moois te hebben gekocht. De woorden door dien koopman gebezigd, om de koop lust op te wekken waren van zulk gehalte, dat ik ze niet zou durven neerschrijven. Is het niet verregaand, dat dit maar zöo kan gebeuren De standplaats op de Markt wordt toch zeker niet voor zulke waar afgestaan? En het is te hopen, dat onze politie wat meer haar aandacht wil schenken aan wat er zoo verkocht wordt, want dat blijkt hoog noodig te zijn. Even als keurmeesters alles wat schadelijk voor de gezondheid is, af keuren. moeten ook zulke geestver- dervende zaken geweerd worden, het geen toch zeker de bedoeling van den strafrechter en van elk weldenkend mensch is. Ouders mogen vooral wel toezien wat alzoo door hun kinderen wordt gekocht. Hoogachtend. UEd. dw. Dnr. P. V. Mijnheer de Redacteur! Woensdagavond ging ik naar den schouwburg om „Jan Ongeluk" te zien en dus eens goed gezond te lachen. Heel erg zit het er niet bij me aan, waarom ik met m'n vrouw plaatsen nam voor de 2e loge. Met het oog op de ietwat corpulente ge stalte mijner vrouw en hare daardoor minder geprononceerde voorliefdevoor trappenklimmen stelde ik haar voor liever in 't parterre te gaan zitten, maar wegens den beteren blik op het tooneel prefereerde ze de 2e loge en zette haar wil dooi. Ik wilde, onbe kend met de nieuwe bepalingen van orde in onzen schouwburg, den ge wonen weg naar de 2e logo binnen dóór nemen, waar flinke, breede trappen zyn, maar jawelals een moderne Cerberus stond aan de trap een agent van politie, die my beduidde, dat ik de buitentrap moest nemen. Myn natuurlijke viaag was: „Waar om dat?u „Dat is de nooduitgang, meneer." „Ja, maar ik moet er niet uit, ik wil er in.a „Ik zeg 't u nog eens, dat is de nooduitgang, meneer, en daar moetu ■in ook. „Dus eeu noodingang. Er is toch geen brand buiten „Neen meneer, maar de burgemees ter wil het zoo." „O, maar m'n vrouw is geen vlugge trappenklimster." ,,'t Kan me niks schelen. Is uw vrouw mank „Goddank niet." „Lam dan „Ook niet." „Nou, dan mot u buitenop. Er is door den burgemeester alleen een uit zondering gemaakt voor één bepaalde dame met haar geleidster en voor alle kreupelen en lammen, die hun vin gers opsteken." Ik gaf toe, ik heb m'n vrouw de trap opgeheschen tweemaal zelfs, ik liep nog eerst den verkeerden kant der trap op maar heel wéinig van het stuk genoten. Den geheelen avond heb ik zitten peinzen over do oplos sing vau het diepzinnig probleem: een noodmgaug. Een Schouwburgbezoeker. 10 Febr. 1898. ^voig Siad%f9ieuw8 HR&öfóD! JiSEMIENTS- R£CHTBAKK. Zitting can Donderdag 10 'Februari 1898. Vervolg In het begin der zitting werd tegen den heer Ar C. Laane f25 boete ge- eischt. wegens het niet op tyd inle veren van zijn inscbrjjviugsbiljot der bedrijfsbelasting, waarin hy, zooals bleek, wel meer nalatig was. P. Klaassen, oud 33 jaar en H. v. d. Pol, oud 41 jaar. stonden terecht ter zake van looddiefstal. Zij werden beschuldigd van opdeu20n Juli 1897 Aan eene in aanbouw zynde villa te Bloemendaal, ten nadeele van den aannemer Zuithof drie rollen pyplood, eene waarde van ongeveer f15 ver tegenwoordigende, te hebben ont vreemd. Klaassen bekende, doch voerde tot zyne verdediging aan. dat hem niet bekend was, dat het lood van diefstal afkomstig was en hij ge heel in goed vertrouwen liet lood met v. d. Pol op een handkar gehaald had. De substituut-officier, zjjn re quisitoir nemende, vroeg vrijspraak voor v. d. Pol, die ook door geen der getuigen was herkend, als zijnde het wettig bewys niet geleverd. Voor Klaassen werd 4 maanden gevangenis straf geëisclit. Mr. F. A.Bijvoet, verde diger vari v. d. Pol, legde zich in z\jn pleidooi neer by het requisitoir, daar dit ook vrijspraak vroeg. Uitspraak over 14 dagen. J. A. Bon, te Amsterdam, die op 25 Deo. '97 den stationschef te {Santpoort had beleedigd, omdat deze hem boete had laten betalen, wegens het in bezit zyn van een ongeldig plaatsbewijs, hoorde f 10 of 10 dagen hechtenis tegen zicb eischen. Tegen P. Bosch, die Jan Rep op 20 Jan. te Oostzaan onverwachts in een sloot wierp en daarna had ge trapt, omdat hij met eeu meisje, waarmede Posch wel eens uitgeweest was, op dat oogenblik liep, werd 14 dagen gevangenisstraf geëischt. Het O. M. requireerde tegen D. Pleging te Beverwijk, wegen verzet en beleediging tegen den veldwachter Achterberg, een maand gevangenis straf. V. Bakker te IJmuiden, die volgens zijn zeggen f 12 van J el der beek moest hebben sloeg daarvoor uit wraak een kistje stuk tegen destee- nen glooiing van den Kanaal weg. zoo- dat de schelvisch er uit viel. Bek!, werd er dan ook terecht op gewezen, dat dit geen handelwijze was om zijn recht te krijgen, en hoorde wegens zaak beschadiging f 5 of 5 dagen tegen zicii eischen. De huisjes aan de Vleeschhal. Onze lezers zullen zicb herinneren, dat de gemeente Haai lem voor eenige maanden de kleine huisjes tegen de Vleeschhal gelegen, heeft gekocht met het plan om die te sloopen, op dat het Rijk ook die zyde van het gebouw zou kunnen verbeteren in overeenstemming met het geheel. Tot dusver is die slooping niet ge schied en, waarschijnlijk zal ze ook wel niet 'plaats hebben. Immers bij nasporing is gebleken, dat deze huis jes niet later tegen de Vleeschhal zyn aangebouwd, maar tegelijk daar mede zijn opgebouwd en derhalve daarbij behooren. Ze werden vroeger ook voor winkeltjes (van vleesch) ge bruikt en op liet museum van 't stadhuis moet nog een schilderij zyn, waarop deze huisjes in hunne toen malige gedaante voorkomen. Onder die omstandigheden wenscht de minister de slooping niet. maar zal het Ryk vermoedelijk de huisjes in hun oorspronkelijkcn toestand te rugbrengen. De gemeente kan ze dan weer gaan verhuron De gasquaestie. Een tweede bijzonderheid, die wjj uit het rapport van de speciale gas- commissie vernemen, is deze dat de Commissie berekent, dat het gas uit een gemeentelijke fabriek zal kunnen worden geleverd voor denzelfden prys als de Imperial thans aanbiedt, na melijk zes cents per M3 en dat de commissie denkt, nog een overwinst te maken van meer daa honderddui zend gulden. Zooals uit achterstaande advertentie blykt kunnen de Haarlemmers ook van een dabbeltjes-volksconcert ge nieten. Dit wordt Zondag a.s. des middags in de „Kroon" gegeven door de „Vereenigde Amsterdamsche Musici." Waterleiding voor Bloemen daal. Tot "dusver waren de huizen van den Bloemendaalschen, straatweg, in het park en in het dorp Bloemendaal van duinwater verstoken. Alleen in Overveen kreeg men dit door de bui zen der Amsterdamsche Waterleiding, waardoor ook Haarlem werd voor zien. Men zal zich herinneren, dat Haarlem nu voortaan verplicht is in de geheele gemeente Bloemendaal wa ter te leveren, mits niet meer dan 60 liter per inwoner en per etmaal. Daar hiertegenover de gemeente Bloemendaal de buizenleiding in Over veen heeft moeten overnemen, zoo zullen de bewoners van Overveen tegelyk met die van Haarlem van het water uit de Haarlemsche leiding worden voorzien. Doch niet aldus de huizen aan de Bloemendaalschen straat weg, in het park en in 't dorp. Im mers daar ligt geen buizennet, Onder deze omstandigheden hebben de heeren Ign. Bispinck c.s. het ini tiatief genomen tot een adres aau Burgemeester en Wethouders, waarin zy verzoeken dat B. en W. voorstel len zullen doen aau den Raad tot het uitbreiden van 't buizennet langs den Bloemendaalschen weg naar Bloe mendaal en verklaren zich tevens be reid, om onder door de gemeento en! verbruikers nader overeen te komen voorwaarden, zich te doen aansluiten. Intusschen hebben adressanten zich tot het bloote verzoek niet bepaald. Hun request wordt vergezeld van een toelichting, waarin zjj er aller eerst op wijzen dat het met Haarlem gesloten contract zich niet tegen de inwilliging van hun verzoek verzet, waarin zij verder wjjzen op liet ge bruik van het duinwater in Bloemen daal als brandweermiddel en als be vorderaar der hygiène en waaraan zij nog toevoegen een begrooting van de kosten en van de te verwachten baten. De kosten vac aanleg voor 200 aansluitingen worden daarbij getaxeerd op f12.250, waarbij een hoofdlei ding is gedacht van 2K. M., van het'vertakkingshnisje aan den Over- veenschen weg tot aan de Bloemen- daalsche kerk; de jaarlyksche op brengst, getaxeerd naar slechts hon derd aansluitingen, geschat op f3840, tegen een prys van 20 Cfcs. per M3. Stelt Haarlem dien prys voor hare gemeente hooger, dan wordt die voor Bloemendaal evenzeer verhoogd en de berekende bate dus grooter. Onder het becijferde bedrag is een som van f2400 voor grootere verbruikers en; voor besproeiing, van welken laatsten factor adressanten belangrijke bespa ring voor den gemeentelij keu sproei- dieust verwachten. De becijfering sluit met oen uit komst van 7 Va pCt. zuiver rente van het aanlegkapitaal, zoodat voor de gemeentekas geen flnancieele risico aan de zaak is verbonden. Zonder eenigen twijfel zal door de belanghebbenden gaarne op het adres van de heeren Bispinck c. s. worden geteekend. Immers het is een feit, dat tal van mooie villa's in Bloemen daal geen goed drinkwater bezitten, terwijl in andere het welwater op een aanzienlijke hoogte moet worden opgepompt, om voor badkamer, fon teintjes, enz. te kunnen dienen. Het is dan ook te verwachten, dat de Bloemendaalsche gemeenteraad, uu de gemeentekas er geen nadeel van kan ondervinden, zal besluiten om aan den dringenden weuscb van adressanten zoo spoedig mogelijk te voldoen. Bemiebroek. In plaats van den heer B. W. Leen, assistent-chef aan het station Voge lenzang, die als zoodanig is overge plaatst naar het station Voorschoten, is benoemd de heer Sprengcr, gewe zen stuurman der Marine, en wel om Maandag a. s. in functie te treden. Zandvoort. Witte Kruis. Woensdagavond had de algemeone vergadering plaats van de afdeeling Zandvoort der Noord-Ho! landsché Vereeniging „Het Witte Kruis". De on tvangsten over het afgeloopen jaar bedroegen f 455.76, de uitgaven f238.915, batig saldo f218.845. Uit het verslag van den magazijnmeester bleek, dat 68 maal van het verplo- gingsmaterieel gebruik was gemaakt. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren H. van Keeren en P. L. de Vlies en tot afgevaardigden voor de a'gemeene vergadering de heeren Dr. Gerke en Dr. ten Cate Hoede- maker. Woensdagmiddag heeft alhier een treurig ongeluk plaats gehad De wed. H. v. D. eene ladder willende beklimmen, viel daar af met het treu rige gevolg, dat zij aan de gevolgen overleden is. Woensdag ontstond by de wed.M. van der Schinkel alhier door een lek in de gasleiding een begin van brand, die door spoedige hulp der buren ge lukkig in den aanvang gebluscht werd. De schade is gering. Haarlemmermeer. Uitslag der gehouden veiling van een landmanswoning met arbeiders huisje en circa l1/: H.A. wei- of hooi land aan de Ringdijk by Halfweg-, kooper der gecombineerde perceeleii J. Frikken te Sloterdyk voor f2550. VEHVOU3 (filEUWSTIJgMtiGEft. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot notaris binnen het ar rondissement Groningen, ter stand plaats de Gemeente Groningen, mr. A. J. Tjeenk Willink, candidaat-uo- taris te Velp, gemeente Rh edeniu het college van curatoren der Rijks universiteit te Utrecht benoemd: tot voorzitter, het lid jbr. rnr. J. Roëll tot. lid, mr. J. F. B. Baert, te Utrecht. [Herplaatsing wegens misstelling in de St. Ct.]; bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot miiitair apotheker der 2e kl., de militaire-apothekersbediende (apothe ker) H. L. Sluyter, van dat perso neel. Vergunning verleend. Aan P. Oh. Smit, koopman en in dustrieel te Amsterdam, tot het aan nemen van het ordeteeken van com mandeur in de orde van den H. Gregorius den Groote, hem door Z. H. den Paus geschonken aan mr. J. A. F. Coebergen, notaris te Leiden, tot het aannemen der versierselen van ridder in de orde van de Kroon vau Italië, hem door Z. M. den koning van Italië geschonken. De tramplannen te Amster dam. Omtrent de trampiarinen van den heer Sanders c.s., kan nog het vol gende wordeu medegedeeld De voorgestelde concessie biedt der gemeente, by naasting der lijnen van de Amsterdamsche Omnibus My., een zeer groote som geids in eens aan en het publiek een aanzienlijke verla ging van het tarief. Het ligt in de bedoeling der voorstellers in de toe komst zoowel in de binnenstad als in de bulfenwyken het trolly-systeem toe te passen. Verkiest de gemeenteraad echter voor de drukke binnenstad het ge bruik van paarden in plaats van eiec- triciteit. dan wordt aan dien wensch voldaan. Het telegraafbureau dat in het Beursgebouw te Rotterdam gevestigd is, zal weldra verdwijnen om voor andere doeleinden te worden ge bezigd. In de plaats daarvan zal in het 'telephoonbureau een gelegenheid worden gemaakt tot het aannemen van telegrammen, welke dan door mid del van luchtdruk naar het Ryks- telegraafkantoor zullen worden over gebracht, evenals dit thans te Parijs geschiedt. De heer mr. S. van Houten zal zich binnenkort voor eenigen tijd naar Amerika begeven. De hu'preminer Stool, wien Woens dag by het station Breda door een goederentrein het been werd afge reden, is na de amputatie daarvan in het ziekenhuis overleden. Hij was te Veuloo woonachtig, 19 jaar oud en ongehuwd. Bokswedstrijd. S. Miles heeft tot verwondering van een zeer talrijk publiek Jim Sul livan verslagen. In de tweede ronde kreeg Jim zulk een gevoelige» pats op zijn neus, dat hy tegen den grond sloeg en niet meer vechten kon. Miles was toen winnaar. De Amsterdamsche rechtbank ver oordeelde Donderdag J. P. Swarts wegens diefstal met. braak ten nadeele vau de firma Oudkerk Pool in de Spuistraat aldaar, tot 2 jaren gevan genisstraf. Naar men verneemt zyn er toch inderdaad nieuwe muntbiljetten op ramehpapier in omloop met de band- teekening van den minister Sprenger van Eyk. Ze zijn dus een klein jaar in voor raad gehouden. De hoofdconducteur S. van de Gooische Stoomtram-Maatschappij die voor de rechtbank te Amsterdam heeft terechtgestaan, beklaagd de oorzaak to zijn geweest van een botsing tus- schou twee treinen, op den weg tus- schen Hilversum en Laren, is Woens dag vrijgesproken. Het duel nabij Den Haag. De Haagsche rechtbank veroor deelde Donderdag mr. M. v. O. tot 14 dagen én jhr. mr. J. A. S. tot 7 dagen gevangenisstraf, wegens liet voeren van een tweegevecht, waarbij ieder der part yen den ander lichamelijk letsel heeft toegebracht. „Schoremer." Het O. M. by het Haagsche ge rechtshof vorderde Donderdag eon gevangenisstraf van 7 dagen tegen een kastelein te Amsterdam, die politie-agenten voor „schoremer" had uitgesclióldeu. Een gewezen Amster damsche politiebeambte verklaarde als deskundige, dat te Amsterdam het woord „schoremer" steeds als be- leedigend en minachtend wordt be schouwd. Mr. van Gigch uit Amsterdam con cludeerde tot vrijspraak. Te Sprang (N.-B.) overleed dezer dagen in een ongelooflijken staat van vervuiling een jonkman. In zijn woning werd een som van f 400 aan zilver geld gevonden, terwjjl hij ook een aan zienlijk bedrag had uitstaan. De wo ning bestond uit een ellendig hutje, waarvan de vensterglazen door plan ken waren vervangen. In de Londeusche voorstad Isling ton is de tooneelspeler Randall aan gerand door een man. Hy kreeg een vuistslag op de neus, maar beant woordde den aauval op zulk eeu af doende wijze, dat de mail neerstortte en aan de politie kou worden over geleverd. Teon de aanvaller den heer Randall ontmoette, voegde hy hein toe: „Ik zal je dooden je hebt jaren lang liedjes op mij gezongen en ik zal je vermoorden". Woensdag heeft te Kiel de plech tige uitvaart plaats gehad van de lyken der matrozen, die bjj het onge luk in do haven van Kiel zjjn ver dronken. De predikant Rogge hield op het garnizoenskerkhof een lijkrede. Er liepen achter de negen ljjkwagens veel officieren, onder wie admiraal Koster als vertegenwoordiger van den den keizer was Hitte. Sedert dertig jaar heeft, er in de kolonie Victoria (Australië) niet zulk eeu hitte geheerscht als de vorige week. Op verscheiden plaatsen zijn bosschen in brand geraakt, waarbij een groote menigte vee om het leven is gekomen. op ZONDAG 13 Februari 1893. TE HAARLEM Egli8e WaHonne. Voorai. 10 ure, Muller. Gereformeerde Kerken. Ged. Oude Gracht. Voorin. 10 ure, Mulder. Namidd. 5 ure, Mulder. Ridderstraat. Voora». 10 ure, Ringnalda. 's Avonds 6 ure, Ringnalda. Klein Heiligland. Voorin. 10 ure, Tibben. 'sAvonds 5l/a ure, Tibben. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Craandijk. 'sAvonds 6 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Beijerman, rem. pred'. te Groningen. Luthersclie Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Namidd. 1 ure, Zondagsschool. 'sAv. 6'Vi ure, Wempe Kerk der Broeder-gemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Geref. Gemeente. Zuiderstraat. Voorm. 10 ure en des nam. 5 Va ure. Schotel. Woensdagavond 8 ure, Schotel. Hersteld Apostolische Zending (Internationaal). Witte Heerensteeg no. 15. Voorm. 10 uur en Namidd. 6 uur. Godsdienstoefening. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk Jr. Heemstede. Voorm. 10 ure, Kuijlman. Houtrijk en Po lanen. Voorm. 10 ure, Heeringa. Zandvoort. Voorm. LO ure, Hulsman. Doopsbediening. 'sAvonds 6'/g ure, Hulsman. IJmuiden. Voorm. 10 ure, Wesséldijk. 'sAvonds 6 ure, Wesséldijk. Godsdienstoefening vanwege den Ned. Protestantenbond 's avonds 53/4 uur, in hotel Nummer Een, Gon- lag, Luth. pred. te Beverwijk. Apost. Zendingsgemeente. Voorm. 10 unr. Santpoort. Voorm. 10 ure, Kutsch Lojenga. BÜRGERLÜJKE STAND. Bevallen: 10 Febr. P. Majoor—de Vos z. J. S. W. Berendregt—Michel z. M. G. Meinderts—v. Zujjlen d. 11. Commissariaat van Politie te Haarlem. Inlichtingen omtrent de voorwerpen zijn dagelijks, behalve. Zon- en Feestdagen, van 11 tot 1 uur voor de eigenaars te bekomen. Gevonden voorwerpen. Van 4 Febr. '98 rot en mot 10 Febr. '98. Een pelerinjasje. Een gordqnrol. Een bloedkoralen ketting en goudeü medaillon met haar. Ren gouden slot. Een rozenkrans. Een gouden oor knopje. Een paar handschoenen. Een broodkaart. Een muilkorf. Een gou den broche. Een lombardbriefje. Een portemonnaie met geld. Eene boa. Een kruiwagent je. Een onderdeel van een instrument. Een duimstok. Een hond. Eenige sleutels. Familieberichten. Getrouwd6 Febr. I. Groen en J. M. Summels, Parijs. 10. J. M. van Wagenburg en M. L. A. J. Regoat, Maastricht. C. J. H. Muller enj. S. E. Born, wed. F. J. Bek kor, Amst. J. Planteijdt en H. M. Stïjger, den Haag. P. H. Kraemer en W. M. G. ten Haave, Amst. Bevallen P. A. Eogelberts—Ba ning z. Pretoria. Overleden: 6 Febr.Wed. A. M.Pohl- mejjer-Stil 75 j. Amst. 7. J. M. Smv- ter—Coster 78 j. Diepenveen. 8. B. J. Hijink jd. 21 j. Doelinchem. S. Dorama—Ypes 71 j. Leeuwarden. 9. G. van Ringelestein jm. 34 j. Tiol. H. Swan 64 j. Alkmaar. Wed. P. v. d Linden—De Vrind 57 j. Rhonen. Wed. D. A. Rodenhuis—Zylstra 83 j. Amst. M. Moursinge 80 j. Meppel. E. P. van FCuyk jd. 68 j. Nijmegen. J. H. van Wickevoort Crominelin 78 j. Doorn. Sthomvaai*9beriohf«n, Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 9 Febr. te Port Said. Het stoomschip Soenda, van Bata via naai- Amst., pass. 9 Febr. Kaap de! Armi Het stoomschip Oranje Nassau, van West-Indië naar Amst., vortr. 9 Febr. des avonds van Havre. Het stoomschip Salak, van Rotter dam naar Java, is wegens slecht we der te Estate, voorhaven van Mar seille geankerd. Het stoomschip Spaarndam, van de Holland Amerika Lyn, van Rotter dam naar New-York, arriv. |9 Febr. te Newyork. Het stoomschip Bromo, arriv. 9 Febr. van Java te Rotterdam. LAATSTE BERICHTEN. Overreden. In de Jaasstraat werden heden middag ongeveer twaalf unr twee kinderen een jongetje van 5 en een van 9 jaar overreden door twee be spannen voertuigen, die elkaar daar voorbijreden. De jongste, geheeten Kottiug wonende Baljuwslaan kreeg eeu der wielen over den buik cn werd daarbij inwendig gekneusd. Het 9-jarig knaapje, Abr. Verwer, wonende Tuinstraat, kwam er beter af. Hoewel hy onder liet paard lag, kreeg hii slechts een lichte schram aan het hoofd. De knaapjes werden bij den heer Sneltjes, apotheker, binnengebracht. Nadat dr. Fyan de eerste geneeskundige hulp had ver leend, werden zy naar hunne wonin gen geleid. JJL K 3 A. Een anecdote over Henri Meilhac. Kent men deze aardigheid van Meil- hac, even aard ie als een comodievao Meilhac? Hij deed examen voor het baccalauréat of voor de Polytechni sche school en kwam, zoo bedeesd als hii was en altijd zou blijven, bij een der leeraars die hem moest exa- mineeren en zeide Meneer, ik kom een beroep doen op uw goedheidik word morgen afgewezen, doch ik wou toch voor de commissie een niet al te jammerlijk figuur maken. Ik weet goen steek van dé wiskunde en u moogt ine de laag ste puuf daarvoor geven. Die verdien ik. Maar wees zoo goed en geef me dit of dat vraagstuk op. waarover ik tot. morgen kan blokken en dat ik kan klaarmaken, zoodat mijn vader, uie het examen by woont, me niet. hee- lemaal voor een stommerik aanziet! Daï is, antwoordde de exami nator, een zonderling verzoek en ik zou niets liever willen, iau u voor uw vader een dragelijk figuur te la ten maken, doch dat is ónmogelijk. Men kan vooruit aan eeu caiulidaat niet zeggen, welke vraag hem gedaan zal worden. Zeker, meneer, hernam Meilhac, als 't om toelating ging- Maar ik word toch afgewezen, ik verzoek ti immers om me een harden bal te geven, dien ik verdien, het is maar om myn va der een plezier te doen. De geleerde, dien Meilhac voor deze confidentie bad uitgekozen, was een verstandig, beminnelijk en rechtvaar dig mensch. Hy keek den smeekenden candi- daat even aan, die hem verzocht. «Ion onvermijdelijke» zwarten bal, als een bittere pil, te vergulden, begon toen te lachen en zeide Welnu, het zy zoo! Ik zal je twee vragen doeneen ervan geef ik niet op, de andere is hier, die moog je klaar maken voor de eer! En hij gaf Henri Meilhac 't een of ander vraagstuk op. Don volgendon dag stolde do loer- aar den tookómstigeu tooneelscörijver de vraag, die by hem den vorigea dag had opgegeven Wees zoo goed, meneer, en zeg me eens enz. En Meilhac bleef niet zyn mond vol tanden. 'fc Was 't opgegeven vraagstuk, waarover hij geblokt had, hy deed geen mond open, hy wist er geen let ter van. Hij werd afgewezen, dat zou toch gebeurd zyn en zyn vader heeft be paald geloofd, dat zijn zoon geen aan leg voor de wiskunde had. Toen Henri Meilhac jaren later in de Académie fran^aise den geleerde terugvond, die hem vroeger had on dervraagd het was Joseph Ber- trand zeide bij dezen giimiachend: Beste heer Bertrand, sedert u me geëxamineerd hebt, heb ik nog geen rekenen geleerd.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3