Haarlem's Dagblad gang. Van kiel tot dek is de afstand 12 voet. Het st&arthuis staat 4 voet hooger. De uitvinder Lowe heeft het com mando opgedragen aan kapt. Fluidt, en verzekert dat de boot 40 myl per uur zal maken, ofschoon deskundigen het niet gelooven. Het gelykt in vorm op den walvisehrue, en is in het klein gelijk aan de „Christopher Columbus" de reuzenboot mei walvischrugvorm. die gedurende in Columbia duizenden persouen overbracht van Jackson Park naar de Van Burenstraat in Chicago. De voortstuwer gelijkt op een visch- schelp, waarvan de 2 helften naar elkaar toedraaien, terwijl een halfrond gedeelte uit de eene schelp is ge sneden dicht bij de as, waarom zij draaien. De beide helften zijn vóór elkander geplaatst. Dit toestel nu is gemaakt van 2 stalen platen, en do proeven toonen aan, dat zij het water klieven met minder weerstand dan eonige andere voortstuwer. Niet zoo spoedig echter kwam men tot dezen vormwant 19 voortstuwers werden onderzocht en afgekeurd voor dat men tot deze kwam, die voldoende resultaten gaf. De breedte dier voort stuwers is 3 voet. Het water wordt bü zijne beweging eerst van onderen getroffen, en daar na van boven en de beweging gelijkt veel op liet zwemmen van een dolphyn. De boot gaat meer door, dan over het water. Ofschoon de ruimte beperkt is, be slaat het salon 13 voet bij 4Va-Twee kajuiten vindt men er en ruimte voor 5 man van de equipagie. Als het noodig is, kunnen 30 menschen ge borgen worden. De kombuis is klein, en de machinekamer ook li liputsch, daar de motor weinig ruimte inneemt. De beweegkracht is gasoline, en boewei velen meenen, dat dit een ge vaarlijk ontploffingsmiddel is, komen er op booten met deze brandstof min der gevaren voor dan bü drijfkracht door electriciteit. Vele jaren lang heeft de heer Lowe het probleem der snelheid bestudeerd, en inderdaad heeft hij 19 modellen beproefd. Er is trouwens bij deze boot niets geheimzinnigs en alles be rust op wêtenschappelyke gronden. Alleen beeft by gebruik gemaakt van de eigenschappen der onderzeesche boot, de walvischrugboot en de me- derne stoomschepen en alles is ver- eenigd in zyn vaartuig. De grootste hinderpaal, om de snel heid te kunnen vergrooten is de weer stand van het water, en daarop is alles aangelegd. Het gevolg was het aannemen van den walvischrugvorm. De bocht is echter sterker en het vaartuig is zoo gebouwd, dat. de gol ven het niet tot een schildpad maken als het, in de holten tusschen 2 gol ven valt. De groote golven rollener over in plaats ran tegen het vaartuig te breken, en daarom voelt men niet als op een gewoon schip die plotse linge stooten en ophouding van voort beweging. Te Bombay, waar de pest nog bijna uitsluitend inlanders treft, is nu de onder-directrice van het pest-bospitaal aan de ziekte bezweken. Groote werken in Japan. De Japanners willen de Straat van Simonoseki overbruggen, om de hoofd lijn van do Kiasioespoor met de San- gospoor te verbinden, en dus Hiogo met Simonoseki. Daar het nauwste gedeelte der Straat 1 mijl breed is, en er dikwijls veel stroom gaat, en daarenboven de brug zoo hoog moet 1 zyn, dat de grootste schepen eronder 1 door kannen, en in aanmerking ne mende, >dat in die streken typhoons I woeden van de gevaarlijkste soort, dan zal men toegeven, dat als dit plan I eenmaal is volvoerd, het werk de grootste triomf zal zyn op liet gebied van bruggenbouw ter wereld. Verleden jaar hebben zy Japan en Formosa door een kabel verbonden. Van uit Kagosima loopt deze naai de Lioochoo eilanden, en daar vandaan naar Formosa, over een afstand vau 800 mijl. Hiervoor werd in Engeland een goed stoomschip besteld, dat 2000 ton inhield, en geheel uitgerust was voor het leggen van een kabel. Dit kostte hen 500.000 dlrs. De kabel, 1300 myl lang, kwam ook uit Engeland en werd gedeeltelijk in een speciaal schip, gedeeltelijk in 2 Britecho stoomers verzonden. Natuurlijk moet het eerst genoemde schip een permanente kabel legger worden. Hunne stoomvaartlijnen zyn reeds naar Europa, Indië, A ustralië eu Ame rika. De communicatie met Korea was reeds geheel in hunne handen. Zy weten dat Amoy de in- en uitvoerha- ven voor Formosa is. en men wil nu spoedig eene stoomlyn Formosa— Amoy in het leven roepen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakeUjlc I Van ingezonden stukken, geplaatst I of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Haarlem, 15 Febr. 1898. Mijnheer de Redacteur! Wil UEdele zoo beleefd zijn een plaatsje voor dit ingezonden stukje in Uw veel gelezen bi ad te willen opnemen, waarvoor ik UEd. myn be leefde dank betuig. Het schryven van den heer P. V. in Uw blad van jongstleden den 9en Februari 1898, als zou die mynheer P. V. een persoon hebben zien staan aan de Gedempte Oudegracht by de Koningstraat, die te verkoop had blikkebusjes, voor een dubbeltje met 12 photografiën. en dat die photogra- fiën onzedelykheid betreft, ik moet U op de voorgrond zeggen, mynheer P. V., als eens weer wat te zeggen hebt, spreekt dan waarheid en geen leugens; het bevreemd my zeer dat U niet zoo'n blikkebusje hebt bekeekeu dan had U direct tot de overtuiging gekomen als dat er geen 12 maar 3 photografiën in waren, en wat de onzedelykheid dan betreft, daar wordt wel degelijk voor gezorgd, daar behoeft U de politie niet over te beleedigen, en daarom mynheer P. V. voortaan onderzoek alle dingen maar behoud het goede. Myne beleefde dankzegging, Hoogachting, UBd. Dxo. Dnr. L. H. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. De Stoomdrukkerij van is de goedkoopste groote Drukkerij in Haarlem. Monsters papier, modellen en opgaaf van prys worden steeds gaarne ver strekt. Vervolg Stadsnieuws Het gebouw van de afd. Haarlem van den Nederl. Pretestantenbond, Nieuwe Gracht No. 3. is gereed en reeds gedeeltolyk in gebruik geno men. Op uitnoodiging van het Bestuur brachten wy daaraau heden een be zoek. Op ingenioase wyze, namelijk door bet uitbreken van de vioer eener groote suite op de bel-étage heeft men een zaal verkregen, die er zeer aardig uitziet. Beneden is de ingang daarheen, boven (de groote stoep op) zijn de toegangen naar de gaandery, waar eveneens plaats is gemaakt voor toehoorders. Dit gehecle lokaal heeft van de straatzijde en van den tuinkant flink licht en kan 300 personen bevatten. In 't raidden staat een preekge- stoelte. De eenvoudige, maar keurige afwerking maakt een goeden indruk. Met twee kronen en een zevental arrnlichten zal de zaal des avonds goed verlicht zyn. Links vau den ingang, de stoep op, is de Bestuurskamer. Op dezelfde verdieping aan de tuinzyde een groot vertrek, thans tydelyk in gebruik bij de eerste en tweede Holl. Maats._ van Levensverzekering en de Holl. Voor schotbank, doch dat bestemd is voor vergaderkamer der leden van de af- deeling. Op de eerste verdieping isdeWil- helmina-naaischool gevestigd in drie aan den tuin gelegen kamers (dus op 't zuiden) waarvan do middelste be stuurskamer is. Daartegenover ligt het lokaal waarin godsdieust-onder- wys wordt gegeven. In het gebouw wonen ook de beide wijkverpleegsters der afdeeling, de dames Sloteraaker en Uzuret. Verder wonen er de concierge met zijn eclit- genoote en het hoofd der naaischool. Wanneer wij nu nog vermeld heb ben. dat beneden in 't souterrain een badkamer is voor loopende patientjes van de wijkzusters, die dat mochten behoeven, aan kunnen wij eindigen met de mededeeling, dat de heeren Róog en Van den Ban by de verbouwing hunne goede diensten als architecten hebben bewezen, dat de heer H. J. Geijl J.Czn. de verbouwing heeft uit gevoerd, dat het schilderwerk aan den heer J. Ileilo was opgedragen en dat de gasoruamenten en het gloei- J licht afkomstig zyn van de heeren P. Clausing Zonen. Tot bezichtiging van liet gebouw waien hedenmiddag o.a. genqodigd de lieer Commissar is der Koningin iu deze provincie. B. en V. van Haar lem, benevens bestuurdcren vau Tel lers Stichting en vau het Fonds Pre dikdienst. Hedenavond om 8 uur zal er in het „Tehuis voor Militairen" aan den Jans- we'g eene tooverlantaarn-vertooniug plaats hebben, voor de alhier in gar nizoen liggende militairen. Deze ver tooning 'gaat uit van de Militaire Jonge! ings-Vereemging „Vreest God eert de Koningin." Voetbal. Op haar voetbalterrein aan den Schoterweg speelt Zondag a.s. de Haarl. Footb. „Haarlem" een match tegen H.B.S. uit don Haag. KANTONGERECHT. De Kantonrechter te Haarlem heeft Woens daguitgesproken de navolgende vonnissen Te G. M. te Noordvvijkerhout, wegens een betersurrogaat leveren, zonder dat de waar of de verpakking gemerkt is, tot f25 boete of !4 dagen en openbaarmaking v/h vonnis in verschillende couranten 2e J C. C. S. te Haarlem, A. v D. en S. G. II te Amsterdam, wegens zich op het terrein van den spoorweg bevinden, zonder een behoorlijk plaatsbewijs to bezitten, no 1 tot f 1 boete subs 1 dag hecht., no 2 tot f 5 boete subs. 5 dagen hecht en no. 3 tot f0.50 boete subs. 1 dag hecht 3e E. H. huisvrouw van H .l.H te Haar lem, wegens zonder de vereischte vergun ning sterken drank in het klein verkoopen tot f 10 boete subs. 5 dagen hecht. 4e J. S. V., J. S. Hz., L. G. Hz., G. D. Bz te Wijk aan Zee en Duin, C. K enJ.deK. te Velsen, wegens ongeoorloofd loopen over eens anders grond, no 1. 2, 3 en 4 ieder tot f3 boete subs. 3 dagen hecht. no.Sen 6 vrijgesproken 5e J. K. te Haarlem, wegens het opgeven van een valschen naam tot f3 boete subs. 3 dagen hecht.; 6e C. J. C. te Haarlem, wegens op den openbaren weg een sclmthok niet verlichten tot. f 1 bcete subs. 1 dag hecht. 6e P T te Haarlem, wegens straatschen derij, ontslagen van rechtsvervolging; 8e D. te Haarlem en B. D Bz. te Wijk aan Zee, wegens verwikken van rumoer, ieder tot f2 boete subs, '2 dagen hecht. 9e J. B. te Haarlem, wegens te Haarlem Ie een hond niet onder de kar aangespan nen hebben, 2e rijden met een hond «onder muilkorf, 3e op een hondenkat rijden, tot f0,50 boete subs. 1 dag hecht, voor feit no. 2 en ontslag van rechtsvervolging voor het meerdere 10e C K te Haarlem, wegens te Haar lem le op een hondenkar rijden, 2e zijn hond niet onder den wagen aangespannen hebben, tot 2 maal f0.50 boete subs. 2 ra. I dag hecht; lie P. W. D. en Mej. C'. S- te Haarlem, wegens te Haarlem rijden met een hond zonder muilkorf, ieder tot fl boete subs I dag hecht.; 12e A. Ie L. te Haarlem, wegens te Haar lem ongeoorloofd zijn bedrijf van hur clloopor uitoefenen, vrijgesproken 13e N. M. V. te Haarlem, wegens te Haarlem met een rijwiel op de verhoogde klinkerstraat rijden, tot f U,50 boete subs 1 dag hecht 14e C. K. te Haarlem, wegens te Haar lem met een handwagen op een trottoir komen, tot f0.50 boete subs. 1 dag hecht 15e W. J N. te Haarlem, wegens te Haar lem rijden in verboden richting, tot fl boete subs 1 dag hecht 16e P. J. de H. te Haarlem, wegens te Haarlem als bestuurder van een stationnee- rend rijtuig, uit de file rijden, wanneer hij naar vracht zoekt tot fl boete subs. 1 dag hecht. 17e J A. F. te Haarlem, wegens te Haar lem ongeoorloofd varkens houden, tol f2 boete su&s. 2 dagen hecht. 18e W. F. K. te Haarlem, wegens te Haar- lom des avonds rijden met een rijwiel zon der licht, tot fO,5G boete subs. I dag hecht 19e Mej. J. B. zwervende, wegens te Haar lem ongeoorloofd het bed» ijf van liedjeszang- ster uitoefenen, tot fboete subs 1 dag hechtenis 20e F- C. A. H te Amsterdam, wegens te Haarlem op straat buiten de urinous wateren, tot fl boete subs I dag hecht. 21e L S en A. K. Pz. te Zandvoort. wegens te Zandvoort op de straat met geld spelen, ieder tot f0.50 boete subs, t dag hechtenis 22e H. de V te Wijk aan Zee ou Duin. wegens te Beverwijk liiden met een hond zonder muilkorf, tot f 1 boete subs 1 dag hechtenis. 23e Wegens dronkenschap, W. F te Haar lem tot f 1 boete sub?. 2 dagen hecht., 11. L zwervende, P J. B te Delft, J. W F. V en mei T. H. P te Haarlem ieder tot f2 boete subs 2 dagen heclit., J II D. te Haarlem tot fO,r>0 boete subs 1 dag hecht, en R. B te Beverwijk tot fl boete subs. 1 dag hecht. A8RCÜDI SSEffiïEHTS- R&CHTB.4.KK Zitting van Donder dop 17 Februari 1898. De eerste zaak die heden ter terecht zitting werd behandeld, was die van zekeren C. Bom, 18 jaar oud, beschul digd van diefstal vau pijpen lood. In deze zaak waren 6 getuigen gedag vaard. Uit het getuigen verhoor bleek dat op 24 Januari pijpen lood van verschillende woningen aan den Scho tersingel en een steeg aan de Nassau- laan gelegen ontvreemd waren. De pypon lood waren ter terechtzitting aanwezig. Beklaagde bekende ook dat bij het lood verkocht had voor f 1.43Va- De subst. off. v. Justitie, wy- zende op de slechte antecedenten van den beklaagde, eisebte S mnd. gevan genisstraf. Do ambtshalve toegevoegde verdediger Mr. v. Meurs, wees op de geringe ontwikkeling van beklaagde en riep de clementie der rechtbank iu. Uitspraak over S dagen. Tegen A. v. d. Bogaard werd 1 maand gevangenisstraf geëischt we gens verzet, gepleegd op 23 Jan. aan 't Z. B. Spaarue tegen den Inspecteur van Politie Balkeustein, die hem wegens dronkenschap wilde medene- rnen. Eisch wegens dronkenschap f 10 subs. 3 dagen beebteuis. Tegen D. Smits, die liet den agent van Politie op 9 Jan. bij overbrenging van een arrestant, zeer moeilijk ge maakt had, door onophoudelijk te trachten hem te bevrijden, werd eene lichte straf f 25 boete subs. 20 dagen hechtenis geëischt. daar hij by de Politie vry gunstig bekend stond. Hierna werd de zaak behandeld van Anna Fiege, vroeger dienstbode bij denbeer Brummer, Frans Halsplein, beschuldigd van diefstal vau jurkjes, flanellen hemdjes, boezelaar, broekjes kortom een geheele gaiderobe ten nadeele van bovengenoemde familie. Uit bet getuigenverhoor bleek o. a. dat de vrouw des huizes op 28 Jau. op zolder gekomen «enige voorwer pen had gevouden en by verder on derzoek in baar bed ook nog andere stukken. Beklaagde bekende. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. M. J. G. Tyssen, huisvrouw van P. H. Roosloot, was beschuldigd van diefstal van een portemonnaie ten na deele van mej. C. Oloes, gepleegd op Zaterdag 22 Jan. in den grutterswin- kel vaneen heer S. de Wit. In deze zaak waren 8 getuigen gedagvaard. De eerste getuige mej. C. Cloes be weerde dat zjj op dien avond met on geveer f 15 bij den winkelier was gekomen en nadat zy bare inkoopeu had gedaan, by het heengaan be merkte, dat haar portemonnaie weg was, en toen den winkelier hiermede direct in kennis had gesteid, die hierop de deur deed sluiten. Be klaagde was toen de eerste, die zeide, laat my er maar uit, en die ook zeer veel haa^t maakte, om weg te komen. De getuige J. Cloes beweerde dat beklaagde op dien avond vlak achter haar zuster had gestaan eu wel aan de zijde van den rok barer japoD; ook zeide zij dat zoodra haar zuster weg ging, beklaagde meer haast maakte eu direct geholpen wilde worden. Bek! wist op dien avond ook niet op te geven hoeveel geld zy precies had Ook de andere getuigen verklaarden dat zy de eenige was, die zeer veel beast maakte o. a. moet zy ook ge zegd hebben „ik moet met 't spoor mede." Beklaagde ontkende zulks. Uit het getuigenverhoor van den lospecteur van Politie, Noltheniu bleek, dat bekl. bij het verhoor had verklaard op Vrijdagmiddag f 17,85 van haar man te hebben gekregen, waaronder 7 rijksdaalders, terwijl zy tnssehen Vrijdagmiddag er Zater dagmiddag f7,383 had uitgegeven. Op zyn zeggen, dat dus zooveel geld, ruim f20, niet meer in haar bezit kon zyn, kreeg hy ten antwoord, dat zy ook geld van haar spaarpotje had gebruikt; hoeveel kan zy niet opgeven. Nu verklaarde beklaagde dat by het geld van haar man geen 7 doch 4 rijksdaalders waren, en dat bij het geld Vry dagmiddag reeds uit het spaar potje genomen, ook ryksdaalders waren. Beklaagde, die zeer brutaal was, bleef alles ontkennen. Doch daar het wettig en overtuigend bewys uit 't getuigenverhoor voldoende was be wezen, werd voor baar 6 maanden gevangenisstraf geëischt. De naamlooze vereeniging „Haar lem's Noorderkwartier", hield Woens dag eene buitengew. vergadering in het lokaal Schoterweg 26a, teneinde ver slag over den stand der kas uit te brengen. Het bestuur bestaat uit de navolgende heerenPresident de heer v. d. Mooien, secretaris de heer Eedeu, Penningmeester de heer Vink en com missarissen de heeren Staal en Mul der. De kas bedroeg reeds meer dan f200, welk bedrag door wekelyksche hydraven nog zeer zal vermeerderen, tiet doel is dan om met het a.s. Kro ningsfeest bet Noorderkwartier te versieren en zoo mogelijk kinderfees ten te organiseeren. Gemeenteraad van Bloemendaal. Iu de Raadszitting van heden Don derdag half twee, werd eervol ont slag verleend aan de verloskundige Mej. Veldkamp en in hare plaats benoemd Mej. Zoethout te Drachten. Eervol ontslag werd eveneens verleend aan den onderwijzer J. Bal. Daarna kwam aan de orde de over eenkomst betrekkelijk de wegen te V ogelenzaug. De heer joh. ter Hoffsteede stelt voor dit op de volgende vergadering te behandelen en eerst een kaart van den plattegrond ter tafel te brengen. De kaart met den plattegrond wordt thans ter tafel gebracht. De heer Tor Hoffsteede brengt zyn voorstel io stemming dat verworpen wordt. De overeenkomst, wordt thans met algemeene stemmen aangenomen. Hierna worden de waterleidings- voorslellen behandeld. (De vergadering duurt voort). IJmuiden. Schipbreuk te IJmuiden. Woensdagavond omstreeks 10 uur geraakte een Sckeveninger bom, schip per J. Mos, bij het binnenkomen op ■je Zuulpier te IJmuiden. Het schip zonk spoedig daarna, en de beman ning, bestaande uit S koppen, is ver moedelijk verdronken. Wrakstukken drijven aan strand. Velsen. Wanneer de Velserbrug door een mogelijke aanvaring weer onbegaan- baar mocht worden voor rij- en voer tuigen zal men nu spoediger gereed kunnen zijn om met de pont over te zetten. Men zal namelijk het gat in den kanaaldijk niet weer dicht ma ken, zoodat men niet weer eerst eenige honderden meters zand moet verplaatsen, alvorens de pont met wa gens te kunnen bereiken. Door het maken van een zacht hellend talud naast de opening heeft men gezorgd, dat de passage niet ge stremd is. Haarlemmermeer. Door de ijverige nasporiugen van den chef-gemeente veldwachter Sloot weg te Haarlemmermeer, is het geluk aan te houden J. v. W. alhier, verdacht van het stelen van kippen by de wed. Koorn. Uit de bekentenis voor den Burgemeester afgelegd, bleek dat hy èon medeplichtige had, wien liet ge lukt is, te outsuappen. De aangehoudene is ter beschik king gesteld van den officier van ju stitie te Haarlem. Voor het examen fraaie handwer ken zijn Woeusdag te 's Gravenhage geslaagd de dames W. J. C. Hel- mers van Beverwijk en B. W. Kist te Sloten. Lettereni en iCu;vst. Orelio en Mann. Reeds heeft in eenige bladen de mededee'iug gestaan dat de gevierde barytou OreUo met zyn kunstbroe der Mann eenige uitvoeringen in ons land zullen geven. Thans kunnen wy onzeu lezers me- dedeelen dat zy in deze en de vol- fccendea mand eeu 15-tal liederavonden zuilen geven en zij zich tot taak heb- ben gesteld de werken van onze he- dendaagsche toondichters te vertol ken en op deze by uitstek geschikte wyze, meer recht zullen laten weder varen aan onze Nederlandscbe toon kunst Het eerste deel van hun avonden zal bestaan uit liederen van Ph. Loots, Hugo Nolthenius, Jan Brands Buys, Corn. v. Oosterzee, A. D. Loman Jr., Bern. Zweers, Gott fried Mann, A. H. Atnerey e. a., ter wijl bet tweede deel genomen is uit het liederenboek van Grout Nederland de bekende verzameling van F. C. Coers eeu der warmste voorstan der voor de pogingen die in bet werk worden gesteld onze Nederlandsche liedereu eer eu aanzien te geven. De heer Coers heeft zich op uit noodiging van de Concert-directie Stumpff en Koning te Amsterdam be reid verklaard eenige regelen als in leiding voor deze liederen-avonden te schryven. VERVOLG ftlEUWSTIJOIMGEft!., De Groninger Rijwielen- fabriek A Fongers. Gisteren, Woensdag, had de Gro ninger Rij wielen fabriek A. Fongers, te Groningen, de verslaggevers van de voornaamste bladen van ons land nitgenoodigd, hare nieuwe fabriek te komen bezichtigen. By aankomst van den trein werden de journalisten opge wacht door eenige commissarissen en alle depothouders der fabriek, die voor deze gelegenheid waren overgekomen. Na de gebruikelyke voorstelling gin gen de genoodigden in een tweetal tramwagens, die voor deze gelegen heid gereserveerd waren, naar de fa briek. De verslaggevers werden daar opgewacht door de beide directeuren en de overige commissarissen en be zichtigden toen de greote. prachtige wielryschool, die -36 meter lang en 20 meter breed is. Deze groote zaal, raet zware houten vloer, wordt over dag goed verlicht door de glazen ruiten, die in het act midden van het gegolfde, ronde, ijzeren dak zyn aan gebracht en des avonds door 23 gloei- branders met drie vlammen. Na het bezichtigen van de wielrijschool werd den gasten een collation aangeboden, in de restauratiezaal van de rijwiel- school. De heer Scholten, een der commissarissen, bracht een woord van dank aan de journalisten, dat zy aan huune uitnoodiging gevolg hadden gegeven. Hierna werd overgegaan ter be zichtiging der fabriek. Het front der fabriek, aan den Heeren weg gelegen, dat zeer smaakvol is, beslaat een breedte van pl.m. 60 meter. Rechts van den hoofdingang heeft men een tweetal kantoren, links een zeer groot en ruim magazijn met vier gioote spiegelruiten, waarachter tal van fraaie rijwielen waren tentoongesteld, links bevindt zich nog een restaura tiekamer met flinke veranda. De bo venverdiepingen zyn ingericht tot woningen der directeuren, de heeren Fongers, vader en zoon. De vestibule is het uitgangspunt voor vele ver schillende apartemeuten, want op de deuren ïezen weDirectie, Financiën. Kantoor, Teekenkamer, Fabriek, Wachtkamer, Telefoon en Magazijn. Door de met „Fabriek" aangeduide deur kwamen de genoodigden in een gang van ongeveer 100 meter lengte die hot fabrieksgedeelte in tweeën splitst, en waar 16 deuren op uit komen. In de gang krijgt men een geheel overzicht der werkzaamheden, daar alle muren ter afscheiding slechts 1.50 M. hoog en verder opgetrokken zijn van glas, vandaar dat in de ge heele werkplaats uitmuntend licht is. Het eerst werd in een der lokalen het vervaardigen van stuurstangen getoond. Eeu rechte buis, gevuld met vorm zand cd raet een próp gesloten, werd rood-gloeiend gemaakt op de plaats waar zy gebogen moet worden. Zy wordt gelegd in een ijzeren mol met den vorm van het te vervaardi gen stuur, en met een schroef vast gezet en met een verbazende vlug heid in den vereischten vorm gebogen. Daarna demonstreert men het verbin den van stuurstang met stuurpen. Vervolgens werd het afsmeden en op maat fraisen van „acnferklauwen" getoond. Aan een stuk staal wordt door een soort pers een ruwe vorm. van achterklauw gegeven, het wordt daarna aan een aantal bewerkingen onderworpen ouder automatische frais- macliincs. In korten tyd word een ruw stukje staal herschapen in een net afgewerkt, blinkend stukje metaal. Daarna werd de vervaardiging der voorvorken getoond? soldeeren. gaten boren, het inzetten en richten der ramen op een vlaktafel, het maken van achtervorken, zitstangen, konen, pot jes enz., alles wordt met, de uiterste nauwkeurigheid afgewerkt en toont een cachet van soliditeit. Thans werd de vernikkel inrichting bezichtigd. Eerst wordt het te vernikkelen deel op sneldraaiende schijven, belymd met amaril, zoodanig geslepen, dat alle krassen verwijderd zyn, daarna in sodawater afgewasschen en met puim steen zorgvuldig vau alle vuil en vet ontdaan, om dan in eeu koperbad verkoperd te worden eu daarna ver nikkeld. De oppervlakte is dan mat wit Door bet houden tegen snel draaiende schyven krijgt het een mooien glans, vervolgens ziet men schuren, lakken en polysten. Het Fongers-lakwerk moet uitblinken door hardheid. Vervolgens [worden wielen gemaakt; in de West wood (holle( velg worden gaten geboord, spaken gespannen, en gesteld, bauden omgelegen en de on derdeden in elkander gezet en het rijwiel ziet men zoo langzamerhand gereed komen. De fabriek werkt met 100 werklieden eu kan een productie krijgen vau 20 machines per dag. Ook worden daar tandems vervaar digd. Een groot voordcel van deze fa briek is. dat de werklieden genoeg rnimte hebben om goed hunne han den uit te steken, en elk voorwerp derhalve ook beter tot zijn recht komt. Het bezoek der fabriek eindigden de verslaggevers met het rywieleumaga- zjjn, waar een 150 machines tentoonge steld stonden. De Groninger Rij wiel fabriek „A. Fongers" te Groningen mag zonder twijfel als een van de grootste en mooiste rijwiel fabrieken van ons land beschouwd worden. Den genoodigden werd ter herinnering aan hnn bezoek een kaart met een photografisclie op name van de fabriek met de werk plaatsen aangeboden. Opnieuw is te Herlijn, op klaar lichten dag en zonder eenige aanlei ding, een hoogst achtenswaardige dame, mevrouw Link, uit Dantzig, eehtgenoote van een In luitenant der huzaren, die, met familie in het hotel „Metropole" wareu afgestapt, omdat de heer Link zich onder geneeskun dige behandeling vau prof. Bergmaan had gesteld, door een politie-agent aangehouden. Terwijl mevr. L. per rijtuig, met haar kinderen en kame nier, boodschappen deed, werd zy uitstappende, door een agent gearre steerd en te voet, door een menigte nieuwsgierigen gevolgd, naar het politie-bureau gebracht, omdat zy go- leek op zekere juffr. Demutb, die uit Pest gevlucht en, als van ver scheidene oplichtingen verdacht, ge signaleerd is. Luit. L. werd ontbo den en wist natuurlijk spoedig de vrij lating zyner eehtgenoote te bewerken. Deze ligt echter, ten gevolge van den schrik en zenuwaandoening, ziek in het hotel. De luitenant heeft een klacht ingediend. LAATSTE BERICHTEN. Het gasrapport. Heden is verschenen het rapport over de gasquaestie van de commissie uit den gemeenteraad, benoemd bij besluit van den Raad van 8 Novem ber 1896. Zooals reeds gemeld is adviseert de commissie geen overeenkomst na 1902 betreffende de gasexpioitatie met de Imp. Conk Gas Assoc. aan te gaan cn B. en W. uit to ooodigon te zijner tyd de noodige voor drachten aan den gemeenteraad te doen betreffende den bouw cn de exploitatie cetier gasfabriek vanwege rle gemeente. De commissie berekent dat by hand having der thans loopende concessie tot uit. 1902 de gasverbruikers en de gemeente eeu verlies lijden van f519.500 (inbegrepen de f 80.000 uitkeeriug der Imperial volgens nare nieuwe voor stellen). Deze sommen kunnen echter b'y eigen exploitatie spoedig worden verdiend. De commissie rekent oy eigen ex ploitatie op eeu bruto batig saldo van f241,200, op een bedrag van renten en aflossing van stichtings- en be drijfskapitaal van f'95,750. terwijl de publieke verlichting in 1904 zal kos ten f24,360. De gemeente houdt dus aan con tanten over f 121,090. Wil zy daarmede dekken hetgeen zy en de gas verbrui kers van 1S99— 1902 hebben gederfd, dan hoeft zy jaarlijks te kapitaliseoren f 1*20,000.— en is in ruim vier jaren gereed. Wil zy haren gas verbrui kers zoo veel mogelijk restitueereu. wat zy te vee! betaald hebben, zoo moet zij zoodra moge'ijk den gasprys verlagen. Die prijsverlaging van zes op vjjf ets. per M zou in 1904 f 06,951. kosten, waardoor zij in plaats van f 121,000 slechts rond f 64,000 zal overhouden, hetgeen zy nu slechts te kapitalisee- ren heeft, om haar eigen derving te rug te bekomen. Deze bedroeg f 108.800.— in vyf jaar. dus is iu ongeveer twee jaar gekapitaliseerd. Het besluit tot eigen exploitatie, aanvangende lo Januari 1903, zal dus in ieder geval voor gemeente en gasverbruikers voordeeliger blijken, te meer. omdat do straatverlichting dan niets behoeft te kosten. S18 w üa te v i c to t e Het stoomschip Ardjoeno. van Java naar Rotterdam, vertrok 16 Febr. van Perim. Het stoomschip Salak, van Rotter dam naar Java, vertrok 16 Febr. van Port Said. Het stoomschip Smeroe vertrok 16 Febr. van Batavia naar Rotter dam. Het stoomschip Soenda, van Ba tavia naar Arast., vertrok 15 Febr. van Marseille. Het stoomschip Voorwaartsvan Amst. naar Java, vertrok 15 Febr. ▼an Suez. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd. 17 Febr. J. S. de Bruyu en A. C. Kouingh, P. Tarya en C. Hart, J. C. H. Marselje en M. W. Kromhout. Getrouwd. 17 Febr. J. N. Housen eu M. G. H. Tijken, M. C. T. Ooms eu M. G. Yerberne, H. G. Reiziger en E. Pop pink, Mr. B. baron Mackay en jkvr. A. L. v. d. Wyck, J. de Lange en M. L. W. Jansen. Bevallen. 15 Febr. K. Forrer—de Vries d., S. W. Vos—.Secgors d., A. Spits—Bronk d., 16 W. L. A. Duin Clavel z. A. v. d. Meydou—Weelz. Overleden: 15 Febr.P.Balkenende 70 j. Wouwermansstraat. 16. J. Snoeks —v. d. Stok 34 j. Burgwal. E. Dijkzeul —Engels 34 j. Zomervrt.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3