Jean van de galeien. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. -éLDATEZaTTaKTTIIËnsr: J. C. Peereboom. FEUILLETON. .15e Jaargang. Vrïjdao 25 Februari i8S8, Ho. 4496 HAAHLëM'S dagblad -AjBonsrjtTSii!.-iEiisra?si3Zoicrs: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dor gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.371, 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit btod verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubücité Etrangere G. L. DAUBE <1- Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertcr»tien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f0,30- Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloernendaalSandpoort en Schoten, P. vvd. RAADT, Bandpoort; Heemstede, Velsen, W. J. RUIJTER Beverwijk, J. HOORNS; BUlegomARiE HOPMAN, Molenstraat. J. LEUVEN, bij de tolSpaarndam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER; Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Ouzo Agenten. Aau Haarlem's Dagblad zy'n do Brolgende vaste Agenten verbonden Voor het kwartier Amsterdamsehe poort C. VINK, A. L. Dyserinclcstr. 17 Voor het Rozeopriëel: K. VOS, Rozenpriëelslraat 30. Voor het Leidschekwartier W. ZWART, Clercqslraat 136. Advertentiën worden zonder ver- looging van pry's door .hen aangeno- B60, terwyl ook voor Abonnementen ip de Courant door hen wordt zorg Kragen. Hoofdkantoor: Kleine Houtstraat 14. Directeur- Uilgever. Daudey waren spoedig aanwezig.beschaafden heer. Vereischte: monar- Door het ongeval ontstond echter geen chistische denkbeelden, brand. j Van opreeht gemeende aanzoeken i van trouwlustigen, die met de regee- Weldadigheid naar Vermogen, iingimachino voor dea groothandel irr i bekend zijn. wordt inzending verzocht Afdeehng Werkverschaffing. |ondor ligt em krJn in den Van 1 Nov. tot 24 Febr. hebben groenen Haagu. Bemiddeling van zich de volgende personen aangemeldj huwelyksbureanx buitengesloten." 14 voor werkvrouw. 7 voor naai-l Het is byna onnoodig om te ver ster. 12 voor los werkman. 1 voor klaren, dat wy van deze zuid-duitsche schoenmaker. 1 voor stoelen mat ter. 11 aardigheid geen melding maken om voor schryfwerk. 3 voor grondwer-daarmee adhaesie te betuigen aan een ker. 1 voor sigarenmaker. 12 voor'o. i. vrijwel misplaatste grap. maar loopwerk. 3 voor grondwerker. 2 vooralleen om daarmee te doen blyken, schilder. 2 voor portier. 2 voor pak-1 dat een huwelyk van onze Koningin huisknecht. 1 voor huisknecht. 3 voor in het buitenland eveneens de gcdach- waschvrouw. 1 voor stopster. 1 voor ten bezighoudt als hier te lande en strykster. 1 voor costuumnaaister. l tevens om daarmee eenigszins het voor kookster. 1 voor breister. 1 voorkarakter van een Faschings-krant STADSNIEUWS. eerste en derde pagina. Haarlem 24 Febr. 1898. In eene Woensdagavond onder pre- lidium van den heer mr. Joh. En- chedé gehouden vergadering, bijeen groepen door de firma Joh. Enschedé Zonen, is in beginsel besloten tot Ie oprichting van eene plaatselijke 'ereoniging van boekdïukkerspatroons e Haarlem. Het doel is bevordering van debe- angen der leden en hunne werklieden. Achttien patroons waren aanwezig, raar van zeventien zich aansloten. Aau oene commissie bestaande uit 3 heoren C. M. Nobels, A. G. Etaygrok en W. Klippers werd het uitwerpen van een reglement opge- Iragen. Voor het groote etalagevenster van de firma J. C. Haan in de Bartel- orisstraat verdrongen zich Woensdag- ivond tal van nieuwsgierigen. Geen «vonder, de firma had er een collectie srtikelen voor de a.s. Kroningsfeesten litgestaid die een kijkje overwaard 'jn. Behalve een paar volledige wapen- nstingen met beweegbare deelen. vlaggen, vergulde kwasten enz. vindt oen er een verzameling artikelen van \apierstuc, die voor decoratieve doel- sinden uitnemend geschikt zyn. Het njn een kloek opgevat koninklijk rapen van flinke afmetingen, al de irovinciale wapens, schilden, cartou- ibes, portretten der koningin, vergalde ironcn enz. die een zeer goed effect baken zullen en bestand zyn tegen egen. Hedenmorgen ontplofte een keteltje net spiritus in het laboratorium van Ie firma D. Veen Co. in perceel Iroote Houtstraat 22, ten gevolge raarvan eenige ruiten sprongen. De langen wagen der politie, benevens Veeren de Breuk en H. J. D. koperslager. 1 voor blikslager. _By de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 24 Febr. zijn de vol gende personen geplaatst: 7 voor werkvrouw. 1 voor naaister. 1 voor huishoudster. 1 voor strijkster. 1 voor loopwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, wordt beleefd verzocht hunne a n vragen schriftelijk tot het Bestuur le richten, bus Doelen, Stadhuis of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9—1 en van 3—5 uur verkregen worden by den Administrateur, bureau Doelen, Kamer No 2. BBftftERSLAND Huwelijk. Nu de inhuldiging van H. M. de Koningin niet ver meer in het ver schiet ligt, worden de berichten over Haar huwelyk talryker en fantasti scher het bericht daaromtrent in ons vorig nummer is daarvan een sprekend voorbeeld. De buitenland- sche pers geeft telkens nieuwe ver rassende mededeelingen over dit on derwerp. Na lezing van een Faschings-nam- mer (Carnavals-nummer) van de „Neu- este Münchener Nachrichteu" van Zondag j.l. ons van bevriende zyde toegezonden, bleek ons dat deze voor ons Nederlanders zoo bel angry ke quaestie ook al tot onderwerp van een carnavalsgrap heeft gediend en wel in den vorm van eene huwelijks advertentie, in genoemd blad geplaatst en luidende als volgt: HUWELIJK. „Eene lieftallige jonge dame, met een groot vermogen in staatspapieren en grondeigendommen aan de zee volgens kadastrale aanteekening 32,532,279 K.M. bebouwd laagland t Niederlanddie een goede opvoe- i ding heeft genoten, en na hare meer derjarigheid te hebben bereikt eige nares van een uitgebreide, winstge- vende koloniale waren-handel en gros i (totale omzet over 1894 notarieel op-1 werk aan het nienwe entrepotdoken gesteld 2576 millioen galden), wenscht1 de Rietlanden te Amsterdam werden in het huwelyk te treden, by voor-1 Woensdagochtend allen bedankt, aau- keur met een vorst of een anderen gezien volgens het zeggen der aan te geven. Verzakking. Op de deuren van de Nieuwe Zyds- kapel in de Kalverstraat te Amster dam leest men sedert een paar dagon: „Gesloten wegens herstelling". De dienst in deze kerk moest een week geleden gestaakt worden, omdat men liet onvoorzichtig achtte er langer publiek in toe te laten. Immers, do architect over de kerkgebouwen der Ned. Herv. Gemeente, de heer C. B. Posthumus Meyjes, had reeds opge merkt, dat een der kolommen in het gobouw bedenkeljjk ging afwijken, en toen er nu zelfs scheuren iu die kolom kwamen en stukken pleister loslieten, adviseerde hy het gebouw voor den eeredionst te sluiten. Spoedig daarop ging het praatje dat de kerk gesloten werd, omdat een onderaardsche gang, die onder het gebouw loopt, aan het zakken was. Er werd verteld, dat het vroegere St.-Lucien-klooster, thans Burger weeshuis, door een gang, die onder de Kalverstraat en het Rokin door loopt, verbonden was met het voor malige Maria Magdalena-klooster in de Nes, thans Bank van Leening. Deze gang zon loopen onder de N. Z. Kapel door en door verzakking de af wijking der kolommen in het bedehuis veroorzaken. Tot dusverre is echter omtrent het bestaan van de gang geen zekerheid verkregen, al bestaat demogelijkheid dat er destijds dergelijke gangen heb ben bestaan. By het onderzoek dat thans door den architect in de kerk wordt inge steld is hem gebleken dat meerdere kolommen degelijke voorziening eischen, doch waaraan de verzakking feitelijk te wijten is, is nog niet met zekerheid te zeggen. Gedurende de werkzaamheden zal niemand in de kerk worden toegelaten, er zullen wel eenige maanden voorbijgaan voor en aleer alles weder goed in orde kan zijn gebracht. Hbld. De gravers voor het fnndeerings- gravers do aannemer geen Amster dammers, maar buitenvolk in dienst wilde hebben. Daar do onderbaas den A msterdammers voorloopigzestien weken werk zou hebben toegezegd, trokken de ontslagen mannen wel een 200-tal des morgens naar het stadhuis om den burgemeester te spre ken. By afwezigheid van dezen stond de wethouder van publieke werken hen te woord en beloofde hij de zaak te onderzoeken. De aanleiding tot het ontslag van de gravers moet gezocht worden iu de omstandigheid, dat de aannemers Kalis Co. het graafwerk weder aau een anderen aannemer hebben uitbesteed, die vermoedelijk van elders goedkooper werkkrachten kan be trekken. Uit Den Haag meldt men, dat de voorzitter der Eerste Kamer, de heer Van Naamen van Eemnes, vooreeni gen tyd naar Wiesbaden is vertrokken. Aan den grond. De laatste postboot van Hellevoet- sluis naar Vlaardingen, is Dinsdag avond door den zwaren mist op den dam de Botlek, nabij de Oude Maas, gevaren en aldaar blijven zitten tot Woensdagmorgen 4 uur, tot groot ongerief der reizigers, die natuurlijk den nacht op de boot hebben door gebracht. Ook de post werd eerst Woensdagmorgen to Rotterdam aan gebracht. Brand te Rotterdam. Woensdagmorgen vroeg alarmeerde de politie te Rotterdam voor een uit- slaanden brand in perceelen 29 en 31 aan de Eleonorastraat, in gebruik bij do firma Buck en Elze, uitgevers van hét Bolterdamsck Dagblad en van premieboeken, brochures enz. De brand is vermoedelijk ontstaan op zolder, waar een deel der couranten en an dere papieren waren opgeslagen, en woedde het hevigst aan de achterzijde van het perceel grenzend aan een open terrein aan den Goudschenweg. De brandweer wist met 9 handspui ten en een stoomspuit het vuur tot de zolderverdieping te beperkendoor de groote massa water voor blussching noodig, werd evenwel ook aanzien lijke schade aangericht op de eerste en tweede verdieping, waar zich de redactiebnreaux, zetterij en stereotyp- inrichting bevinden, terwijl ook de 2 rotatiepersen, gelijkvloers staande, zeer hebben geleden. In de aangren zende perceelen 25 en 27, waar direc tie en administratie gevestigd zyn, staat echter ook nog een groote rota tiepers, die onbeschadigd bleef. Eerst laat in den ochtend kon de brand weer die zeer veel werk had met de verwijdering van papiermassa's, inruk ken. De inventaris is op Rotterdam- sche beurspolis voor ca. 60 mille ver zekerd. Eene aanvaring. Het tjalkschip „Jonge Jan", schip per J. Rap Jz. van Texel, werd Don derdag by mistig weer nabij den Gel dersehen hoek ten noorden van Enk huizen aangevaren door de stoomboot Hunze V. De tjalk werd midscheeps aan bakboordzijde ingeloopen en bet water drong met kracht naar binnen. De Hunze V stoomde door, zonder naar de Jonge Jan om te zien. Ge lukkig was een ander tjalkschip in de nabijheid, welks opvarenden ter stond halp kwamen bieden. De „Jonge Jan" was ongeladen; door een fok zeil onder de kiel van het schip door te halen slaagde men erin, het indrin gende water te keeren. Voortdurend pompende, wist men bet schip drij vende te houden en te EnkhuizeQ binnen te brengen. De arerij is be langrijk. Pers Overzicht. Een vraag. Onder dit opschrift schrijft dr. Schaepman het volgende in het Cen trum Sinds ecnigen tijd ligt my een vraag op het hart. die ik eindelijk eens in het openbaar stellen wil. De vraag luidt: welk bewijs is er, dat de beweging tot herziening van het proces-Dreyfus uitgaat van een Joodsche samenzwering door Protes tanten gesteund? Voor het oogenblik laat ik de zaak- Dreyfus rusten. Hierover is zooveel te zeggen, dat men de eenvoudige vraag vergeten zou onder het vele dat te zeggen valt? Dus: waar is het bewy's? Van alle kauten wordt beweerd, dat er een syndicaat bestaat, dat er een samenzwering is, die ten doel heeft een schuldigen Jood tot een on- schuldigen te maken en, gelijk men er in een adem bijvoegt, het leger, het Fransche leger te brengen onder de „Juiverie". Het bewijs? Ik vraag hier geen bewy's in rech ten. Ik vraag eenvoudig het bewijs, dat ieder eerlijk man, die een ander beschuldigt, hebben moet. Geen ver moedens, geen onderstellingen, geen gissingen, geen besluiten of beschou wingen of redeneeringen zouder feiten gebouwd. Vooral geen zedelijke ze kerheden, die dikwijls zeer onzedelijk zijn. Een feit, een gewoon, nuchter, al- ledaagsch feit. Dreyfus is een Jood en de voor standers zyner onschuld zijn Joden. De laatste bewering is slechts ten deele juist. Men voegt er dan ook bij, dat die Joden gesteund worden door een bond van Protestanten. Ook zoo is de bewering niet vol ledig. Er worden ook onder de Ka tholieken, zelfs io Frankrijk, zeer ernstige lieden gevonden, die, zonder zich over schuld of onschuld een oor deel aan te matigen, meenen dat de wettigheid van het proces-Dreyfus niet weinig te wenschen overlaat. Men laat de bewering gelden Dreyfus is een Jood, zijn voorstan- ders zyn ook Joden. Is hiermede het bewijs geleverd voor het syndicaat, voor de samen zwering Men heeft hier eenvoudig te doen met een orderstelling. Men helpt el- kande-, dus men zweert te zaaoi. Dit is toch een weinig te boud ge sproken. Omdat mevr. Dreyfns een dochter van Israël is, mag zy niet gelooven in de onschuld van haar echtgenoot, mag zy niet strijden voor den naam barer kinderen? Omdat Dreyfus een Jood is, mogen zyn stam- genooten niet voor hem opkomen Is dan een nationaal eergevoel een schande Maar.de Joden Welnu, zeg van de Joden wat gy wilt, éene zaak kunt gy hun niet weigeren: recht, gemeen recht. Wat j euveldaden gy ook meent te huouen laste te kunnen leggen, voor iedere beschuldiging is noodig een bewijs. In geen geestelijke of wereldlijke wet zal men een woord ontdekken, dat oorlof geeft om tegeo het recht te spreken of te handelen, waar het den Jood betreft. Laster is onrecht, en een beschuldiging, die men niet bewijzen kan, is laster, ook waar het geldt den Jood. Hier is geen bewijs. Eu toch is de lucht vol vau het gereiJoodsch syndicaat, Joodsche samenzwering. Naar ik meen, weten wy te goed, wy' katholieken, wat laster is en wat laster vermag. Onze voorvaderen in de Catacomben heetten reeds kinder moordenaars. Hun zonen werden be spot als aanbidders van den Gekruiste met de ezelskapmen kent toch den eersten „graffito" gevonden op de helling van den Palatyn. Zoo is het altyd geweest van don eersten tijd tot den huidigen dag. Herinnert men zich den aanslag van Kullmann op Bismarck Kuilman was katholiek en Kullmann zeide dat Bismarck zijn party, het centrum, beleedigd had. Het centrum kwam iu den Rijksdag tegen de beschuldiging eeaer samenzwering op. Wat was het antwoord op dat rechtmatig protest? „Mogen Sie sich lossagen von diesem Mörder, wie Sie wollen, er hangt sich an Ihre Rockschösse fest." Zoo sprak Bismarck op 5 December 1874 „mit niederschmetternder Energie" zegt zijn geschiedschrijver. En wie anders dan juist de kanselier had den moordenaar op het schuldboek van het Centrum geschreven Inderdaad, de Residentiebode sprak het juiste woord eerlijk eigenbelang moet den katholiek nopen tot ont houding van deze soort vervolging. 1 Maar boven alles verplicht hem tot I die onthouding, zooals dezelfde schry- i ver in de Residentiebode aanduidt, J het recht. Noch om zijn stam, noch om zyn belijdenis mag men wieu ter i wereld ook beschuldigen zonder be- j wijzen. Nog altijd geldt het woord van j Thomas van Aquinen, den apostel der Heidenen nagesproken„wy bohooren eerlijk van wandel te zijn ook tegen over hen, die staan buiten de Kerk, opdat de naam des Heeren niet worda gelasterd om onze daad." Uit liet fransch. 3 „Toen heb ik u alleen verzocht uw handteekening te 3laatsen onder een wissel op drie maanden. Ik deed geen onderzoek naar u, mijnheer de hertog, en vroeg u ook niet mij oude, kostbare schilderijen of andere voor dorpen van waarde als onderpand te geven. Ik nam met uwe handteekening genoegen en daar op den hoek van de tafel telde ik u 60.000 frs. voor, ik maakte het zeer goed met u door maar 40 pCt. te nemen in plaats van 50. Dit deed ik, omdat ik van u wist, dat de oude heer Diirand zeker niet langer dan drie maanden zon leven en als gy', wat toch kon gebeuren, nalatig in uwe betaling bleeft, uw schoonvader mij zou voldoen. Men kan bij na altyd zeker van zyn geld zyn, als men zaken doet met families, die een verschrikkelijk geheim te verber gen hebben, dat licht door anderen ontsluierd kan wor den. Gij begrypt dit beter dan iemand anders en daar om werd de wissel op den vervaldag betaald. Owy hebben volstrekt geen geheimen voor elkaar en behoe ven elkander ergo niets te verzwijgen. Gij vraagt me nu 000 frs. en moet my dus een schuldbekentenis van 100 000 frs. teekenen, want het geld is schaarsch en de zaken gaan slecht. Welk onderpand kunt gij my geven „Myn handteekening." „Hebt ge een handteekening?" „Maar „Ik heb reeds eenmaal de eer gehad u te zeggen, mijnheer de hertog, dat de handteekening vaneen man zonder fortuin en zonder familie voor mij niet voldoen de is." „Ik zal mijn vrenw laten opsporen, en het zal niet lang duren ot zy is weder by my terug." „Misschien. Zij kan naar China of Amerika gaan of zich in Parijs verbergen, en wel zóó, dat gij haar niet vindt." „Ik zal haar vinden." „01 ik weet zeer goed, dat gij een uitmuntende speurhond zyt, en list en handigheid en duizend andere van zulke hoedanigheden u niet vreemd zyn. Maar toch wist ik die, dat zult gij moeten toestemmenook wel eenige van die capaciteiten bezit, niet dat mevrouw de hertogin plan had u te verlaten, voor dat zy vertrokken was en ook weet ik niet, waar zy zich bevindt. Ik zal my hiermede niet meer het hoofd breken, omdat ik overtmgd ben dat zij nooit by u terug zal keeren „Zy zal bij mij terugkomen riep de hertog de Ville- dieu uit. „Ik wil bet." „Neem my niet kwalijk mynheer, dat ik niet van het zelfde gevoelen ben als gy." zeide de heerKoellen. „De hertogin de Yilledieu, juffrouw Durand, heeft langen tyd geaarzeld, voordat zy tot dit besluit kwam, maar ik geloof, dat het ook nu onherroepelijk is. „En zyt ge het ook niet met mij eens, dat zy u eigenlijk niet meer toebehoort Gij hebt uw vrouw geslagen. O 1 ge zult zeggen, er waren geen getuigen tegenwoordig. Maar juffrouw Durand heeft de kwetsuren, ontstaan door de slagen, die gij haar hebt toegediend, laten con- stateeren. Mevrouw de hertogin heeft dit zwart op wit laten 'zetten en zoodra ge baar dus vindt, zal de recht bank een scheiding van tafel en bed uitspreken. Ik ge loof niet, mijnheer, dat ge er een vreesely'k verlangen naar hebt voor de rechtbank te verschijnen. Luister dusuw vrouw behoort u niet meer en gij zyt totaal geruïneerduw vrouw is de eenige erfgename van haar oom, en dat is geen kleinigheid; zeker zal zyn dood nog een eindje af zyn, want hy heeft uw dokter, myn heer de bortog, zyn congé gegeven en is op reis ge gaan." „Op reis!" „Het spijt me n te moeten zeggen, dat ik beter inge licht ben dan gij, mynheer de hertog." „Ik zal oom en nicht beiden wel vinden," zeide de heer de Villedieu. „Maar voordat ik my tot de justitie ga wenden, moet mijn positie zóó zyn, dat men mij niets ten laste kan leggen en als deze speelschuld van avond niet betaald „Waarom speelt ge dan, mynheer de Yilledieu? Gij ontvingt jaarlijks 150.000 frs. rente, hadt een mooie vrouw Gy hebt niet altyd zooveel bezeten. Als ik j iu uw plaats was geweest, zou ik stilletjes van mijn inkomsten geleefd en myn kapitaal niet aangeroerd hebben." „Nu jaik heb nu eenmaal gespeeld." „Ik zal u de gevraagde som geven, mijnheer...." „Ahgy' wilt my redden „Wacht even, mynheer," zeide do heer Koellen, die den hertog tot nu toe eenigszins spottend had aan gezien, maar nu een besliste, koele houding aannam. „Ik zal u de 50.000 frs. geven, zonder uw handtee kening te verlaDgen. Gij wilt my dan zeker wel de vier schilderyen uit uw salon, de eenige, die waarde be zitten, daarvoor in de plaats zenden, nl. de twee vrouwen van Delacroise, de kop van Homerus en van Ingres en de stieren in het Italiaansche landschap van Chiiïlart. Ik schat deze schilderijen op 100.000 frs en zal ze ter uwer dispositie bewarenik dwing u niet ze te verkoopenmen zou dadelijk weten dat gij bezig waart u van uw schilderijen te ontdoen en dat zou een zeer slechten indruk maken. Veel koopers zoudt gy vnnavond ook niet knnnen vinden. En ge weet ook wel als gij u tot schilderijenhandelaars wendt dezen u nog meer afzetten dan ik." De hertog stond op en zeide „Ik zal de schilderyen zenden. Een uur daarna nam de heer Koellen de schilder stukken in ontvangst en bezag ze nauwkeurig. .Ja, dat zyn ze," zeide hy„Ogy behoeft er vol strekt niet ontevreden over te zyn, dat gy deze mees terwerken aan my geeft, mynheer de hertog. Gy zyt j niet de eenige, die op deze wyze geld leent. Kijk maar I eens rond, byna niets van hetgeen hier staat behoort I my toe, maar is afkomstig van prinsen, markiezen, ge-

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1