Haarlem's Dagblad naamd Humpata zyn te Vérdeelen in twee partijen, de eene groep onder Robberise, een man van verzoenende gezindheid, bevriend met de Portu- geezen, en de groep van Botha, die ofschoon een zijner dochters ge huwd is met kapitein Paiva Conceiro vijandig is aan de Portugeesche expansie op genoemde hoogvlakte. In die vijandschap kan wellicht de ver wijderde ooizaak worden gevonden van de betreurenswaardige voorval len welke hebben plaats gevonden. Tevens moet daaruit de gevolgtrekking gemaakt worden, dat de troebelen niet van voorbijgaan den aard zijn doch dieper wortelen. Wat de onmiddel lijke aanleiding er van betreft, deze kan gelegen zijn in de afsluiting van door runderpest aangetaste wijken in dat geval zijn twee onderstellingen mogelijkof de afsluiting werd we gens onwetendheid en onwil der men- schen gewelddadig verbroken, of men beeft er tegen geprotesteerd als on voldoende." Een onzer correspondenten te Lis sabon, ofschoon vermeldende, dat de juiste toedracht der zaak nog duister was, deelt ons mee 'dat, indien wer kelijk de Bothaparty de hand mocht hebben gehad in bet iucident, dit ongetwijfeld te Lissabon invloed zou hebben op de verhoudingen met de Transvaaische autoriteiten, ook al erkent onze zegsman ten volle dat die toch niet te blameeren zijn. Een ander correspondent schrijft over deze droevige zaak als volgt „Men keut nog niet de bijzonder heden. De stand van zaken op de hoogvlakte van Humpata was met dat al sedert de laatste tijden een beetje gecompliceerd. Sommigen vree zen dat verwikkelingen met de Boeren op handen zijn. Maar ik zelf geloof daar niets van." (V.) Maandagnacht zijn te Montpellier verschillende ontploffingswerktuigen gevonden. Iemand die 's nachts naar huis ging, vond voor een huis van een wijnhandelaar een bom van onge veer drie kilo, waarvan de lont aan het branden was. Hij doofde die nog juist op tyd uit. In de brievenbus van hetzelfde huis ontplofte een blikje met kruit, waardoor de deur vernield werd. In den kelder van den senator Dóandreis werd insgelijks een bom gevonden, evenzoo op een plein van de stad. Heel gevaarlijk schijnt geen der werktuigen geweest te zijn. MeD brengt de aanslagen in verband met bet feit. dat Woensdag te Montpellier een strafvervolging voor het bof kwam tegen de aanstokers der antiseraieti- sche troebelen, welke verleden jaar te Mostagacein plaats hadden. INGEZONDEN MEDEDEE- L1NGEN. 30 cents per regel. De Stoomdrukkerij van is de goedkoopste groote Drukkerij in Haarlem. Monsters papier, modelien en opgaaf van prijs worden steeds gaarne ver strekt. Vervolg Stadsnieuws Stukken van den Raad. Adres van de regelings-commissie1 voor den nationalen schietwedstrijd alhier, om, zoo mogelijk, daarvoor twee medailles als korpsprijzen te mo gen ontvangen. B. en W., wijzende op vroegere basluiten, stellen voor een goudenen een zilveren medaille te verleeneu, waarvan de kosten f 60 zullen be dragen. Adres van den heer J. Boeree, om voor f50 te mogen afkoopeneen „oud eigen" of recht van f2.50 per jaar op een hem toebehoorend perceel in de Lange Raamstraat. B. en W. adviseeren gnnstig, om trent de som, de meening der Comm. van Pin. afwachtende. Het Raadslid de heer .7. A. Lode- wijks, die in een vorige Raadsverga dering naar aanleiding van het voor stel tot belastingwijziging enkele cij fers gaf, heeft thans op wensch van de eerste af'd. van den Raad die becijfering voortgezet en de reeks mei graphische voorstellingen inge diend bij den Raad. De graphische voorstellingen heb ben wij niet ontvangen, maar op de becijfering komen wij wellicht nog terug. Schuttevaer. Zooals wy reeds vroeger meldden heeft de vereeniging „Schuttevaer" bezwaren gemaakt tegen de door B. en W. niéuw voorgestelde regeling van haven- en kaaigelden en verzoekt nu den Raad, die regeling niet aan te nemen, maar van alle vaartuigen en vlotten zonder onderscheid haven geld te heffen, een uniform tarief te heffen van hen, die zich per jaar wensch en te abouneeren, onverschillig hoeveel maal zij de gemeente bezoe- keu. Een tarief van 60 a 80 et. per M\ wordt voorts gewensebt. B. en W. uitvoerig antwoordende, verdedigen de vrijstelling van sleep- booten en vlottenbetoogen dat uit koop niet gewensebt is, omdat hij die het meeste van haven en kaden ge bruik maakt, ook het meeste in het onderhoud daarvan moet bijdragen; outkenneu, dat de nieuwe tarieven buitensporig hoog zouden zijn (zich daartoe beroepende op den Haag en Delft) en adviseeren ten slotte tot onveranderde aanneming van het voorstel. Een nieuw toestel. In de Rijks-leerschool aan het Kei zerrijk hebben wij Woensdagavond een toestel gezien, ontworpen door den heer J. A. van den Boom, die het toestel demonstreerde aan een paar jongens. Het bestaat uit een grondvlakte met vier opstaande sta ven aan de hoekeu, van boven door een raam verbonden, aan welke lood rechte en horizontale staven zijn bevestigd, allerlei katrollen, waarover koorden loopen en liefboomen met daaraan bevestigd verstelbare gewich ten. Een zitplaats wordt op het grond vlak aangebracht wanneer het noodig is bewegingen in allerlei richtingen te maken van den romp. Voor bewe gingen van de armen wordt deze ze tel verwijderd en staat de patient. Het doel is bewegingen te maken, waarvan de kracht, door de weerstan den te vergrooten of tc verkleinen, nauwkeurig kan worden bepaald. Het toestel scheen ons zeer goed gevonden. De ontwerper stelt zich voor weldra een tweede te construee- ren voor gymnastiek van de onderste ledematen en het bekken, of, zoo mogelijk, beide te combineeren. Er zal dan een toestel bestaan waarmee plaatselijke of algemeene spierzwakte, verkrommingen van ruggegraat en ledematen op zeer beknopte wijze met vermoedelijk goed succes kunnen worden behandeld. Naar wy vernamen is het toestel vervaardigd door den smid Brakel. Verschillende medici waren aanwe zig, die zeer met het toestel waren ingenomen. Burgerplicht. Aan de leden der Neutrale Kies- vereeniging „Burgerplicht" is het navolgende rondschrijven gezonden Het voorloopig Bestuur, gekozen op de laatstgehouden algemeene ver gadering der Kiesvereeniging „Bur gerplicht", heeft in zijne jl. gehou den Bestuursverganderig éónparig be sloten, middelen te beramen tot in standhouding en herleving der eens zoo krachtige Vereeniging ..Burger plicht". Het wil trachten dit doel te bereiken door het houden van 1 groote vergaderingen, waarin ver schillende sprekers de nooden van den middenstand en de verbetering, welke in dien stand kan gebracht worden, zullen uiteenzetten. Reeds zyn enkele sprekers geïnterviewd en bin nenkort kunt u de uitnoodiging ver wachten. Het voorloopig Bestuur neemt <lan ook gerustelijk de vrijheid, biDnen enkele dagen over de contributie van 1898 te beschikken. Het vertrouwt, dat door u, als trouw lid van eene hoogstnoodzakelijke Vereeniging, even gretig de contributie zal betaald wor den, als door hen besloten is met nieuwen moed te trachten, „Burger plicht" te maken tot de sterkste Vereeniging van Haarlem. Namens het voorloopig Bestuur. De heer W. Hekking alhier is by kon. besluit van 22 Febr. 1S98 be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bloembollencultuur. In de vergadering der afd. Haarlem van de Algem. Vereen, voor bloem bollencultuur werden Woensdagavond voor 1898 tot afgevaardigden ter ai- gemeene vergadering gekozen de hee- reu L. Loman en C. H. .7. de Graaft"; herkozen werden de beeren G. J. v. Meeuwen eii A. H. P. van Veisen, resp. als penningmeester en 2e secre taris. Goedgekeurd werd de rekening over 1897, die met een belaugryk ba tig saldo sluit. In hoofdzaak hield de vergadering zich bezig met het kiezen van knol- en bolgewassen voor het Florilegium Harlemense. Het Hof te Am.-terdam heeft een nieuw getuigenverhoor gelast in de zaak tegeu vrouw Van Dijk-Kleineu- broich van hier, beschuldigd van kin derdoodslag, enz. Maandag j.l. is eene werkstaking ontstaan ouder de loodgietersgezelleu van de firma A. C. Vernout, Ged. Oude Grecht. Aanleiding daartoe was, naar wy vernemen, dat de firma een einde wilde maken aan de inge slopen gewoonte der gezellen, om steeds vijf min aten over den eigen lijken tyd in de werkplaats te ver schijnen. De stakenden zyn ontslagen en de werkzaamheden worden met ander personeel voortgezet. Morgen, Vrijdagochtend, wordt in de Haarlemmermeer verkocht de in boedel van den landbouwer D. van den Heuvel, die een boerderij in huur heeft maar de pacht niet betaalde. Tegelijkertijd wordt hy zelf er uitge zet eu met hetoog hierop zullen 10 rijks- en 4 gemeente-veld wachters er tegeuwoordig zyn. Wy ontvingen liet programma van den Nationalen Schietwedstrijd, uit geschreven door de „Afd. Haarlem en Omstr. van den Ned. Bond van Oud-Onderoff." en de schietvereeni- ging „Generaal van Merlen". te hou den" van 13 Maart tot 25 April in de „Vereeniging" alhier. Het programma, dat wy voor eenigen tyd in ons blad opnamen, is in een net gewaad ge stoken het boekske bevat verschil lende heldere afdrukken van zinco's, gezichten op Haarlem voorstellende. KANTONGERECHT De Kantonrechter te Haarlem heeft Woens dag uitgesproken de navolgende vonnissen: 1o. C. W., te Veisen, wegens doen van pogingen om wild te bemachtigen met wild st] ikken, tot 7 dagen hecht, (verzet vonnis 2 Februari 1898). 2o. A. A en J. B. II. te Haarlem, wegens het bevisschen van eens anders vischwater zonder vergunning vrijgesproken. 3o. S. v. d. W. en C. B. te IJmniden. wegens konijnendelven zonder vergunning, no. 1 tot fl boete. no. 2 tot f0.50 subs. 1 dag hecht, voor ieder. 4o. J v. d. A en A. v. d. A te Heem stede, wegens het doen van pogingen om wild te bemachtigen met wildstrikken, vrij gesproken. oo. C Wte Veisen, wegens ongeoor loofd loopen over eens anders grond, tot f 3 boete subs. 3 dagen hecht. üo. M. J. te Ilaarl'liede en Spaarnwoude wegens ongeoorloofd vee over eens anders grond laten loopen, tot f3 boete subs. 3 dagen hecht. 7o. G. N. v. d. L. te Haarlem, wegens straatschenderij, ontslag v. rechtsvervolging. 8o. A. 11, te Hoofddorp, en A. L.. te Hillegom, wegens te Haarlem Ie op een hondenkar rijden, 2e den hond niet. onder den wagen aangespannen hebben, ieder tot 2 maal f0.50 boete subs 2 maal 1 dag hecht. 9o. J. v d. A te Heemstede, wegens te Haarlem, den hond niet onder den wagen aangespannen hebben tot f 50 boete sub3. 1 dag hecht. 10o. G. S. te Haarlem, wegens te Haar lem rijden met een hond zonder muilkorf, tot 10 50 boete subs 1 dag hecht. Mo. C. v W. te Haarlem en J. v. A. te Spaarndam, wegens te Haarlem rijden in verboden richting, 110. 1 tot fboete sub. I dag hecht, no 2 vrijgesproken. l2o. Mej J B., W. G. v. d. L. en mej M. A. v. B., zwervende, wegens te Haar lem ongeoorloofd op straat het bedrijf van 'ie-ljeszanger uitoefenen, ieder tot fl boete subs. 1 dag hecht l3o. B W. G. te Heemstede, wegens te Haarlem op straat buiten de urinoirs wa teren, tot f I boete sub. 1 dag hechtenis. 14o. M. B. te Beveiwijk, wegens te Be verwijk een hond los laten loopen, tot f I boete sub. 1 dag liecht, 15o. Wegens dronkenschap J II F. te Zandvoort, tweemaal gepleegd, tot 2 maal f 1 boete sub. 1 en 2 dagen hecht, en H 15. te Amsterdam tot 1" 1 boete sub. 2 dagen hechtenis. ARRORIOISSEMENTS- R£CHTBAi*K Zitting van Donderdag :i4 Februari 1898. De eerste zaak. die heden ter te rechtzitting- diende,was die van zekeren J. P. Piet, beschuldigd van mishan deling op J. Boogaard op 20 Januari 11. te Haarlemmermeer gepleegd. Be klaagde ontkende. De tweede getuige M. Heyboer beweerde nu dat hy niets gezien had en van de zaak niets af wist, terwijl hij bij de instructie be weerd had, dat Boogaard ton bloede toe geslagen was. De rechtbank wees er daarna Hey boer op, dat een der getuigenissen dus valsch was en vroeg of hij soms- onder indruk van den beschuldigden Piet stond. Nadat Piet daarop ver wijderd was, en de getuige Boogaard beweerd had, dat hy Heyboer had te hulp geroepen en deze het gezien moest hebben, verklaarde laatstge noemde ook datBoogaard door Piet was mishandeld en dat deze hem een pak slaag had beloofd, waaneer hij de waarheid vertelde. Het O. M. zyn requisitoir nemende, wees beklaagde er op, dat wanneer hy M.Heyboer nu zou mishandelen hij een zware straf zou krijgen en eisehte voor deze mishandeling 14 dagen ge vangenisstraf. Tegen J. J. Kollaard, die op 27 Jan. den rechercheur van Zomeren had beleedigd en uitgescholden voor vuilik, werd 8 dagen gevangenisstraf 1 geëischt. Hierna werd de zaak behandeld van J. Moerkerk oud 25 jaar, beschul digd van diefstal van 'een hond ten nadeele van J. van den Berg te Zand voort in het begin der maand Decem ber gepleegd. In deze zaak waren 6 getuigen ge dagvaard. Uit het getni-enverhoor van den eersten getuige v. d. Berg bleek, dat hy aan bekï. den hond had ge leend. Ook uit het verhoor der andere getuigen bleek dat beklaagde gezegd had, dat hij schadevergoeding moest geven aan v. d. Berg, dit laatste had hij evenwel niet behoeven te doen. wanneer hy den boud gekregen had. Beklaagde bleef by zijne verklaring dat hy den hond had gekregen. Uit het gehoor van den getuige Smolenaars bleek dat hy den bond voor f8 op 7 Dee. van Moerkerk had gekocht. Eisch wegens verduistering 2 maan den gevangenisstraf. Hierna stond terecht H. T. Schei'- fer, beschuldigd van diefstal van on derscheidene eenden toebehoorende aan verschillende personen te West- zaan gepleegd in of omstreeks de maand December. In deze zaak waren 9 getuigen gedagvaard. Uit bet ge tuigenverhoor van getuige de Boer bleek dat deze een bruine woerd had vermist op 20 Dec. Ook de getuige van Ötraaten be weerde dat beklaagde op 20 Dec. op het land van zyn vader eenden had opgejaagd en toen by daarna eenden had vermist, met getuige de Boer op 21 Dec-, naar Amsterdam was ge gaan, waar beklaagde eenden, welke hen zeer.) bekend voorkwamen, ver kocht. De andere getuigen hadden ook op verschillende datum eenden vermist. Uit het verhoor van getuige j Bakker, bleekdat hy op 21 Dec. Ücheffer had ontmoet op den Hemweg met 't doel naar Amsterdam te gaan en dat deze toen in bezit was van een zak met eenden, en op zyne vraag, hoe zyn uaam was „de Boer" ten antwoord kreeg. Ook gaf hy een onjuist aantal op. Beklaagde beweerde, dat by niet gezegd had „de Boer" te heeten, doch als zijn beroep boer had opgegeven. Ook ge> beurde het wel meermalen, dat by het juiste aantal niet wist. Uit het verdere getuigenverhoor bleek, dat de eenden te Amsterdam waren verkocht. Beklaagde bleef alles ontkennen, en bleef bij zijne bewering de eendén gekocht te hebben. Daar uit het getuigenverhoor het wettig en overtuigend bewys voldoende was be wezen en hy in 1890 ook wegens diefstal van eenden was veroordeeld, werd 9 maanden gevangenisstraf ge- eischt. Tegen D. Groeneveld, die C. de Jong, een jongen van 12 jaar, die op 27 Jan. by zyn, vischboeg aan de Lijnden stond, volgens zijne verklaring per ongeluk had geslagen, waardoor hij S dagen ongesteld is geweest, werd f 25 boete subs. 20 dagen hechtenis geëischt, daar uit liet getuigenverhoor meer bleek dat er mot opzet was ge handeld. Uitspraken. O. Bom, beschuldigd van diefstal van pijpen lood, werd deswege ver oordeeld tot 8 maanden. Eisch luidde 8 maanden gevange nisstraf. A. v. d. Bogaard, tegen wien wegens verzet en dronkenschap resp. 1 maand gevangenisstraf en f 10 subs. 8 dagen hechtenis was geëischt, werd veroordeeld tot 7 dagen en f3 of 3 dagen. D. Smits die ook verzet tegen de politie had gepleegd, doch overi gen- goed bekend stond, werd ver oordeeld tot eene geldboete van f 8 of 8 dagen. Eisch was f25 subs. 20 dagen. Anna Fiege, beschuldigd van diefstal, werd de.-wege veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 4 maanden. Eisch was 4 maanden. M. J. G. Tijssen, huisvrouw van P. H. Roosloot, beschuldigd van dief stal eener portemonnaie in den grut- terswinkel van den heer 8. de Wit gepleegd, werd deswege veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Eisch luidde 6 maanden. Wegens moedwillige vernieling werd P. Kennis veroordeeld tot 10 dagen. Eisch was 14 dagen. A. H. Bluijswyk te Hillegom, beschuldigd vau diefstal, werd ver oordeeld tot f10 sub. 10 dagen. Eisch luidde f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. J. C. Bonekamp, J. H. Vrou- wes en J. P. Wëssel, die Gaetino di Majo, wijnhandelaar te IJmuideo, op 24 Januari zwaar hadden mishandeld, werden veroordeeld tot resp. 2 maan den, 1 maand en zes weken. Eerstgenoemde was ook nog be schuldigd van diefstal, terwijl K. Veldman, die bovengenoemden had opgeruid, veroordeeld werd tot 3 we ken hechtenis. Eisch luidde voor den eerste 5 maan den, tweede en derde 4 en vierde 2 maanden gevangenisstraf. C. Klaassen, beschuldigd van looddiefstal te Bloemendaal, werd vrijgesproken. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. Naar wy vernemen is de heer M. G. Wildeman, adjnet-archivaris alhier, voornemens een brochure te schry ven over de bezoeken door vorsten uit het Huis van Oranje aan Haarlem gebracht. De netto opbrengst zal komen ten voordeele van de Feestcommissie voor iden Koninginnedag. Bloemendaal. Toen Woensdag een wandelaar in de duinen van Bloemendaal liep, werd hy plotseling opgeschrikt door twee herten die daar liepen te weiden. Zoo gauw zy hem zagen sprongen ze op en liepen de duinen in van mevr. de wed.Van der Vliet.Naar men mededeelt zyn niet minder dan 20 herten ont snapt uit de kamp van het buiten „Wildhoef" van den heer Crommelin, ihier. Beverwijk. Alhier zyn 191 aangiften ingeko men voor plaatsing op de kiezerslijst; te Haarleinmerliede en Spaarnwoude 108. Haarlemmermeer. Voor de vacante betrekking van onderwyzer aan de school te Kudel- staarl heeft zich maar een sollicitant aangemelddeze, H. Brans te Wio- ringerwaard, werd benoemd. VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. J. van der Stuk benoemd tot bur gemeester der gemeente Nieuwe Nie- dorp. Aan den majoor F. Bland van den Berg. commandant van het 6de batal jon rustende schutterij in Zuid-Hol land, de personeele rang vau luit.-kol. verleend. Aan A. M. van Voorthuvzen, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in|het district Tiel, met ingang van 1 April 1S98. Aan dr. G. C. Nyhoff, wegens zyne benoeming tot hoogleeraur te Gronin gen. eervol ontslag verleend als iid der commissie van 1 Augustus 1898 te Amsterdam, belast met het afnemen van de practische examens van arts, en tot lid der commissie benoemd: dr. Catharine van Tusschenbroek, arts te Amsterdam. Met ingang van 1 April 1S9S, aan K. Prins, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend ais burgemeester van Grootebroek. Aan mej. J. Lieberts, geboren te Galatz in Rnmenië. vergunning ver leend tot het geven van middelbaar onderwys hier te lande, mits zy overi gens aan de daartoe by de wet ge stelde eischen voldoe. Mr. C. J. Feitb, advocaat en pro cureur by den Hoogen Raad der Nederlanden, te 's-Gravenhage, be noemd tot adjunct-commies by het departement van binneclandsche zaken. Woensdagavond kreeg de machine van trein 47 tusschen Haarlem en Lelden een defect, waardoor de trein 15 minuten te laat ie Leiden aankwam. Er was echter tydig om eene andere machine geseind, die den trein bij aankomst te Leiden naar Rotterdam bracht Woensdagochtend is te Alkmaar uit een bermsloot langs het Groot Noordhollandsch kanaal het lijk opge- vischt van een spoorweirwerker. De oorzaak van dit ongeluk is onbekend. Een droevig ongeval had te Lochem plaats. De heer C. is Dinsdagavond, zeer waarschijnlijk door de duisternis misleid, van den vry steilen wal in de stadsgracht geraakt en jammer lijk verdronken. Het geval wekt algemeen deelneming. De avontuurlijke kantoorbediende te Amsterdam, die voor zyn reis naar Klondyke zich meester maakte van een bedrag van f 1327 zyn patroon toebehoorende, werd door de Recht bank aldaar Woensdag veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Zonder complimenten. De Duitsche Keizer en Keizerin legden den 19n dezer, den verjaardag van prinses Radziwiil, een bezoek by het vorstelijk echtpaar af. Prins Rad- ziwil' beeft een ongemak aan den voet, maar dit belette hem niet de Keizerlijke gasten tegemoet te gaan. Toen de Keizerin hem aan de hoofd trap in liet oog kreeg, riep zij hem toe: „Blyf gerust boven, ik heb mijn man by me." En toen hij later H.H. M.M. uitgeleide wilde doen, zei de Keizer„Blijf stiilekens bovenals gy met uw ziek been ons naar be neden brengt, moet ik u toch weer naar boven helpen. CJir isten- m oor den De W'eenscne correspondent van de Times zegt uit volkomen zekere bron te weten, dat de berichten,over de beestachtige gruwelen, door Tnrken in districten aan de Buïgaarsche grens gepleegd geenszins overdreven zyn. Vijfhonderd personen zyn mishandeld en gevangen gezet en twintig of der tig zijn op de wreedste wyze gemar teld. In het geheele wilajet Kossowo is oeen christen zeker van zyn leven. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Versiering Zijlstraat! Mijnheer de Redacteur, Gelukkig, de zaak komt vooruit Er is een voorloopig comité voor de geheele Zijlstraat zult U meenen? Wel hoe komt l er aanNeeD er zijn 2 comité'seen voor het voorste ge deelte en een voor het laatste. Het is toch een straat zult U zeggen en het is mooier om die geheel in een genre te versieren, dan dat er nog een vreemd stukje aankomt. U kunt gelijk hebben maar om dat vreemde stukje is bet eigenlyk te doen. Ik zal liet U uitleggen. In de eerste Zijlstraat wonen voorname, rijke menschen. ïu de 2de kunt U de hals breken over gewone winkeliertjes. Nu behoort dit verschil met een nationaal feest, op een dag dat alle menschen zich verbroederen en meer met elkaar ge lijk gevoelen toch goed uit te komen In de eerste Zijlstraat zal men veel geld bijeen brengen, en men is daar overtuigd, dat het 2e gedeelte dit niet kan doen. Zoodoende zal het eene ge deelte mooi en het andere liefst veel minder mooi zyn en zoo ziet men di rect waar le en waar 3e soort woont. Ik hoop hartelijk, dat ik de zaak verkeerd voorsteldoch men zegt, dat het zoo is. Mocht het waar blij ken, dan ben ik zoo vry zoo iets Diet alleen krenterig maar ook tamelyk onhebbelijk te noemen. Met dank voor de plaatsing Ed. dw. dr. A. P. Leger en Vloot Dy kon. besinit zyn benoemd by den piaatselyken staf, tot plaatselykeu commandant te 's-Gravenhage, en zulks onder toekenning van dentita- lairen rang van kolonel, de luitenant- kolonel W. Y. de Wys. van hetregt. grenadiers eu jagersbij het wapen der infanterie, tot kolonel, de luite nant-kolonel op bón-activiteit L. de Vlaming, van het wapenby den staf van het wapen, de luitenant-kolonel J. E. H. Hatickar. van dien staf, directeur der Normaal Schietschool by hun tegenwoordig korps, de luite nant-kolonel E. D. H. Mac-l.eod, commandant van het lste, do luitenant kolonel W. B. .1. Duycker. comman dant van het 4de. de luitenant-kolonel A. R. lvrayenhoff van de Leur, com mandant van het 6de, en de luitenant kolonel P. R. Goudschaal, comman dant van het 7e regt. Met iDgang van l Maart 139S:lo. de luitenant-kolonels W. H. Bierman, plaatselijk commandant te's-Graven hage, en J. J. G. van Berkel, van het reg. grenadiers en jagers, laatstgenoemde op zyne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen, voor ieder hunner, bepaald op f1800 'sjaars, en 2o. is aan den luitenant-kolonel Van Berkel voornoemd, de rang verleend van kolonel. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 24 Febr. H. Klink hamer en M. M. Metselaar. P. J. Houbolt eu H. S. Wijsmuller. A. Hoeben en M. op den Kelder. Getrouwd: 24 Febr. J. de Jong en C. Wierda. Bevallen 22 Febr. M. Noithe- nius—ISchreuder z. 23. J. Zantvoorf Poldervaart z. C. G. Prinsenv. Roosenbeck z. J. C. M. v. d. Have SeveDhuysen d. 24. W. öouwer iSwenneker d. Overleden 23 Febr. M. Labaar— Ruifrok 82 j. Ged. Raamgracht. Stoomvaartbericfiten Het stoomschip Himalayamet do mails van Indie. Australië en China, vertrok 22 Febr. van Port Said naar Brindisi. Het kan aldaar den 25sten worden verwacht. Het stoomschip Oengaranvan Rotterdam naar Java. arriv. 23 Febr. te Batavia. Het stoomschip Soembing. van Bataria n. Rotterdam, arriv. 23 Febr. te Rotterdam. Het stoomschip Burgem. den Tex, van Batavia naar Amst., arriv. 22 Fetv. to Genua en zette deozelfden i dag de reis voort. Het stoomschip Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, vertr. 23 Febr. van Southampton. Het stoomschip Prinses Sophie, van Batavia naar Amst., vertrok 23 Febr. vau Batavia. Het stoomschip Amsterdam, van de Holland Amerika Lyn, arriveerde 23 Februari van Rotterdam te New- York. Fasniliebericfiteiii. Getrouwd 23 Febr. D. Ricardo en O. Ricardo, Hilversum. D. van Geldere eu L. Ricardo. Hilversum. N. Doncan eu E. Kruyff, Purnierend. J. B. Swerms, wedr. van G. Anto- nides, en J. F. Gerike, Leiden. Bevallen20 Febr. M. E. A. Cy- fer—Wyngaardcn d. Amst. E. van Leyden - De Geus d. den Haag. M. Keet man -Nobel d. Winkel. 22. Yan Aalst—Van der Hoop d. Amst. W. A. M. van R\jn—Schippers z. den Haag. II. Abrahams—Vredenburg z. Amst. 23. WesseLboer—Keuning d. Veghel. A. D. Rademaber—Meij- r z. Amst. Overleden 18 Febr. W. van Wor- kum 61 j. Apeldoorn. 19. H. W. M. Stall 59 j. Amst. M. van der Zijl jd. 42 j. Groningen. 20. Wed. R. v. Praag Sigaar—Kraal 74 j. Amst. W. Jon ker jd. 4 j. Scheveningen. A. v. Gin- kel 71 j. den Haag. 21. Wed. P. v. Brederode—Pronk (>8 j. Zaandam. 22. J. Schinkel Jr. 75 j. Arnhem. Wed. A. M. Laugeveld—Van Kleef 79 j. uen Ilaag. Wed. J. Rürik— Franken 55 j. Amst. 23. G. Oldeman jm. 9 md. Akersloot. MARIA Een advertentie van Mozart s vader „Mijn dochter. 12 jaar oud, myn zoon, die 7 tolt. zullen de concerten der grootste meesters uitvoeren op een klavier. Myn jongen ook een concert op de viool. Myn zoon zal de toetsen van het klavier bedekken met een dook en dan daarop spelen alsof de toetsen niet bedekt waren. Yan uit de verte zoowel als uit de nabijheid zal hy eiken toon, elk accoord raden, welke men hem op het klavier, of op een klok, of op eeuig ander instru ment zal willen aangeven. Ten slotte zal hij zoo lang phantaseeren als men maar wil en wel naar kenze op het orgel of hot klavier, in alle toon aarden, in de allermoeilijkste, naar keuze." Aldus luidde de bekendmaking van Mozart's vader, toen hy met zyn beide wonderkinderen in 1764 voor het eerst in Frankfurt a. M. optrad. Twee taalgeleerden. Twee koop lui ontmoeten mekaar. „Kent gij Chineesch „Cbineesch. ChineeschJa." „Wat is dan boom in 't Chineesch?,> „Boom is tam." „En wat is boomen „Boomeu is tam—tam." „En wat is bosch „Bosch Dat weet ik niet." „Dan zal ik het je zeggen. Dat w Tam te de ram -te de- ram - tam tam."

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3