Haarlem s Dagblad Geweer. Ie pr.: le-lnit. Albrecht 2e pr.: Ie luit. Bakker. Deelnemers 7. Colonne-wedstrijd. Ie pr. Onderoffic. Ver. „Door Eendracht Bloeiend"; 2e pr, Korps onderoffic. „Uitspanning na Inspanning" 3e pr. de onderoff. Ver 2e reg. vesting-artillerie te Am sterdam. Voor de daarna gehouden indivi- doeele wedstrijden voor onderofficieren en minderen waren ingeschrevenop degen 92, op sabel 74 en op geweer 101 deelnemers. De uitslag van de korpswedstrij den voor onderofficieren en minderen was als volgt; Degen, lo pry's het 7e reg. inf. te Amsterdam2e pr. het le reg. vest.- art. te Utrecht3e pr. het 6e regt. inf. te Amersfoort. Sabel, le pr. het 5e reg. inf. te Amersfoort2e pr. het 2de reg. vest.- artill. te Amsterdam; 3e pr. le reg. inf. te Assen. Geweer le pr. 7e règ. inf. Amster dam 2e pr. reg. gren. en jagers3e pr. 5e reg. inf. Amersfoort. GERSEMGR mi Kolonol Picquart. Als redenen voor het ontslag van. kolonel Picquart worden genoemd ernstige fouten in den dienst. Het vangen van meikevers. In België werden verleden jaar de leerlingen der lagere scholen uitge- noodigd meikevers te vangen en te dooden. Daar in vele scholen aan de leer lingen, die de meeste dezer schade lijke insecten vingen, premiën van een frank op hun spaarbankboekje wer den ingeschreven, beijverden de scho lieren zich zooveel mogelijk meikevers in te leveren, Het gevolg was, dat door de leer lingen der lagere scgool 40 millioen meikevers werden gevangen en ge dood, die anders enorme schade aan boomen en andere gewasc90 zouden aangericht hebben. De gedoode insecten werden ge droogd eu gemalen en verschaften 1700U kilogram vette mest welke ver kocht tegen 20 centiemen de kilo, de ronde som van 8400 frank op bracht. 2350 meikevers leverden 1 kilo van die meststof. Zoo werd het schadelijke in het nuttige omgezet. Aangemoedigd door dezen gunstigen uitslag, heeft minister de Bruyn besloten de schoolpremiën op het vangen van meikevers alge meen te maken. Een aanslag op den koning van Griekenland. Zaterdagmiddag om vyf uur, toen Koning George met prinses Marie in ecu iandanor van Phaiera terugkwam te Athene, losten twee personen, in een evenwjjdig aan den weg ho pende gracht verborgen, geweerscho ten op het koninklijke rijtuig. Het eerste schot miste. Het bericht van den aanslag ver wekt eDorme beweging. Een der da ders droeg een grijs pak. De Koning heeft verklaard dat hy hem gemak- kolyk zou kunnen herkennen. De aanranders zyn gevlucht. Een kogel trof den piqueur, die naast den koetsier op den bok van het rijtuig des Korfiogs zat. Op het oogenblik dat de tweede kogel langs het rytuig heen vloog, was de koning reeds opgestaan om met zijn lichaam prinses "Marie te beschutten. Een paard van het rytuig werd insgelijks getroffen, maar zeer licht, zoodat het span, zonder beletsel in galop kon wegrennen. Een der aanranders knielde toen midden op den weg neer en legde op den Koning aan, die evenwel kon waarnemen, dat zyn ge weer trilde, hetgeen waarschijnlijk des Koniags redding tengevolge liad. De aanrander dien de Koning onder scheidde, scheen van zeer jeugdigen leeftijd, nauwelijks twintig jaar. Deze was het, die na het wegryden van liet rytuig, verscheidene geweerscho ten loste. De auder scheen vreesach tig en verborg zich. Met een gevoel van afschuw is do Hiding van dezen laagbartigen aan slag in alle kringen ontvangen. De eerste mannen op staatkundig gebied verdrongen zich aan de poort van het Paleis om uiting te geven aan hun verontwaardiging en sympathie. De beweging van den Koning die, gevaar loopende gedood te worden, opstond om de prinses te beschutten, wekt een gevoel van algemeene ont roering. In de stad is het rustig. Toen het rytuig bij de plaats kwam waar de aanvallers verborgen waren, stond een van dezen op en riep in liet Grieksch Houd stil, Mejesteit De koning toonde grooten moed en bewonderenswaardige koelbloedigheid; bü stond in den open landauer op om de prinses te beschermen en bleef slaan, terwyl hij zich tot de aauval- lers wendde, wien hy toeriep, drei gende met zyn stokGaat heen. Het eerste schot werd gelost op een af stand van twintig pas. Onder de eersten die aan het Pa- eis kwamen gelukweuschen, waren Deliannis en Rallis. Om half tien field de metropoliet in de kapel van iet Paleis een plechtige dankzegging *oor de wonderbaarlijke redding. De Koningin lag gedurende bet Te Deum leergeknield en weende. Een buitengewone vergadering van den ministerraad werd tegen tien uur des avonds by eengeroepen. Het mi- Disterie besloot nog dezen avond in de staatscourant het relaas van den tónslag openbaar te maken. De ont. roering in de stad neemt toe; ieder verfoeit luide de afsehuwelyke daad. Er zyn ooggetuigen Zaterdag na- raiddag verdachte personen za gen in het veld, langs den weg van Phaiera, waar de aanslag plaatshad. De Koning zelf heeft behalve de twee mannen die ruor gaven, een eind verder een ander gezien. Op het oogenblik van den aanslag was er behalve 'sKonings gevolg niemand op den wegslechts kwam een leer ling van de Cadettenschool die het rytuig op een afstand te paard volgde, op het hooren der schoten naderbij en zag toen juist de twee aanranders vluchten in de richting van den Hy- mettos. Er zyn sterke patrouilles uit gezonden om de moordenaars te ar resteeren. Nader werd do. Zondag nog ge seind, dat er dien dag een Teï)eum zou worden gezongen in de kathe draal. De bevolking is voornemens den koning ovaties te brengen. Al de vreemde gezanten kwamen hem geluk wenschen. De kouing schrijft den aanslag toe aan de betreurenswaardige perscam pagne. De politie volgt het spoor van een club waartoe de aanvallers schijnen te behooren. Zy zouden er om geloot hebben, wie de daad zou volbrengen. Het gerucht loopt, dat er reeds eenige arrestaties zyn gedaan. Onlusten in Mashonaland. Men verwacht in Mashonaland nieuwe onlusten. Uit de gevangenis van Salisbury zyn Vrijdagavond 51 inlanders ontsnapt, die wegens moord in hechtenis waren genomen on in de gevangenis hun proces afwachten. Een zonsverduistering. Den 22sten Januari brachten extra spoortreinen ongeveer 1000 personen uit Bombay ea omgeving naar het 400 kilometer binnenslands gelegen Indi sche dorp Jeur, waar de huizen geen daken hebben. Wat kunnen zij daar doeu De totaie zonsverduistering waarnemen, ea wel omdat de geleer den uit alle deelen der wereld dat dorpje hadden uitgekozen om met hunne instrumenten, waarbij telesko- pen van 10 meter lengte, het natuur verschijnsel waar te nemen, dat slechts om de 133 jaar iu Indië zoo volledig te zien is. Zooals een berichtgever van het Berl. Tageblaü schrijft, waren ook tal vau dames uit Bombay en Madras gekomen en hadden zien de lange reis getroost voor een schouwspel dat slechts een paar minuten duurde. „Uit de treinen werden alle mogelijke soorten van stoelen gehaald, omdat het plaatsje zelf van zulk een weel deartikel niet ruim voorzien was. Men wapende de oogen met allerlei ge kleurde stukjes glas, die echter tegen bet felle zonnelicht uiet bestand ble ken, zoodat men de toevlucht moest nemen tot gewoon vensterglas, dat boven de vlam eener kaars was ge houden, en scherven van wynfiesschcn opgeld deden. „Ik keek minder naar de zon dan naar de omgeving, vooral naar de inboorlingen en de dieren. De zwarte boeren stonden in groepen bijeen, en daar zij de vreemde gasten naar de lucht zagen turen, keken zij ook naar boven. De vrouwen gingen voort met haar werk, schuurden de ketels en ranselden de kinderen als gewoonlijk; de oudjes keven met elkaar alsof er niets byzonders gaande was. „Tien minuten voor 12 naderde de maan den zonnerainl en schreed lang zaam voort. Drie kwartier later was het merkbaar donker geworden en werd liet kilalles lag in een mos groen licht. De vogeltjes verdwenen in het loover. De eekhoorntjes gleden .uit de boomen naar bet naaste beekje, om voor den nacht den dorst le les- seben. Alleen dc paarden bleven kalm en de koeien gingen rustig door met kauwen. „Een frissche wind streek door de boomen. welker bladeren vreemde ringvormige schaduwen wierpen. De horizon natu een blauwzwarte, vale tint aan, als ware eeu onweer in aan tocht. „Verder trok de maan over de zon neschijf en bedekte haar nu schier geheelalles om ons been werd stil ler. De zon gaf zoo weinig warmte, dat een gevoel van kou op den anders zoo heeten zomermiddag ons beving. De natuur scheen iu te slapen, toen de volle verduistering intrad. Geen geluid werd gehoord," geen blad be woog zich, onbewegelijk, met inge houden adem, staarden allen naar bo ven. Zwart zag de maanschijf eruit, omgeven als door een keten van ro bijnen, die zich tot een breeden ring van geel licht uitbreidde. Vier prach tige, breede stralen schoten schitte rend uit het bedekte midden door het hemelruim, en maakten een heerlijk kleureneffect; ecu enkele ster ver toonde zich aan den hemel. „Twee minuten duurde dit boeiend schouwspel. Toen kwam een stukje zon weder aan de andere zijde te voorschijn eu werd steeds grooter, terwyl het donker der maan ver bleekte. De natuur ontwaakte weder; de vleermuizen, die uit hun schuil hoeken te voorschijn waren gekomen, fladderden weder erheen. Het vale licht werd helderder, in de takken kwam beweging, de vogols lieten we der hun gezang hooren en vlogen vroolyk de lucht in. De blauwe kleur van het luchtruim keerde terug, en in de mensehen, die als pilaren ge staan hadden, kwam weder leven. De boeren hervatten den arbeid, de kin deren hun spel. De glaasjes werden weggeworpen neuzen en handen ge reinigd van het roet en allen be stormden de tenten, waar gezorgd was voor een goed maal. „De namiddag ging voorbij in drukke gesprekken over het heerlijk schouw spel, dat men had bijgewoond en wel over 133 jaar niet weder zou kunnen waarnemen. En "s avonds voerden de treinen de vreemdelingen weder naar Bombay en Madras, uit het dorp, dat tot zyn gewone rust terugkeerde." INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. De Stoomdrukkerij van is de goedkoopste groote Drukkerij io Haarlem. Monsters papier, modellen en opgaaf van prys worden steeds gaarne ver strekt. '^sipveilg S'6a*dssniG®itia»s& Electrische trams. De speciale Commissie in den Raad voor tram-aanleg heeft de voorwaar den ingediend, waarop haars inziens de aan de heeren van den Arend en van der Steur verleende tramconces- sieën moeten worden gebaseerd. Naar men weet betreft het de concessie vau een ceintuurbaan in Haarlem, de lijn naar Zandvoort en die naar Bloe- mendaal. De concessie vangt aan met den dag der aanvaarding en eindigt 31 December 1935. De Raad kan echter na verloop van elke tien jaren vau exploitatie, op voorstel van Burgemeester en Wet houders, concessionarissen gehoord, in overweging nemen en besluiten, langs welke andere wegen door concessio narissen een tramweg zal worden aangelegd en in exploitatie gebracht, met dien verstande, dat geene grootere uitbreiding van het net raag worden verlangd dan één kilometer per tien- daizend inwoners. Concessionarissen zullen op dezelfde tijdstippen aan den Raad in overwe ging mogen geven het staken der exploitatie op zoodanige wegen, waai de ondervinding uit het betrekkelijk gering vervoer heeft bewezen, dat de onkosten niet worden goedgemaakt door de opbrengst- De gemeente behoudt zich na afloop dei- concessie voor tegen overeen te komen prys, of andere na taxatie door deskundigen. Uit°rlyk 6 maanden na dagteeke- ning van de aanvaarding der concessie moeten concessionarissen B. eu W. het volledig uitgewerkt technisch ontwerp aanbieden. Zijn die goedgekeurd, dan moeten concessionarissen binnen 12 maanden de werken geheel voltooien. De plaat sing der palen voor de electrische geleiding en hun vorm zijn ter goed keuring van B. ea W., de geleidin gen moeten in den regel 6 Meter bo ven den begatien grond zyn. Ook do wagens moeien vooraf door B. en W. worden goedgekeurd. Concessionarissen stellen het tarief vast, doch dit mag niet hooger zijn dan 10 cents voor den eersten rit over een afstand van 3 K.M. of eeu deel uaarvaD en 5 cents voor eiken K. M. meer of een gedeelte daarvan. Voor kinderen beneden vier jaar, die op den schoot wordeu genomen, wordt geen vracht betaald. B. en W. stel len liet minimum aantal ritten vast. De maximum snelheid is 15 K.M. per uur. De passagiers mogen kleine bagage meenemen. Als waarborgsom moet worden ge stort f5000. li. en W. kunnen boe ten beffen van flO; zy stellen een by zonder reglement vast voor den dienst der tramwagen en bet daaraan verbonden personeel, met boeten van ten hoogste drie gulden. De jaarljjksche retributie die con cessionarissen in «ie gemeentekas moeien storten bedraagt: voor de eerste vijf jaren der exploitatie een honderd gulden per jaar en per kilo meter weglengtb binnen de gemeente, welke som zal stygen tot eeu hon derd vyf en twintig gulden per jaar voor de dan volgende vier jaren, tot een honderd vijftig gulden per jaar voor de daarop volgende drie jaren cn daarna elke twee jaren met vyf en twintig gulden per jaar zal ver hoogd worden, tot het maximum van drie honderd gulden per jaar cn per kilometer zal zyn bereikt, op welk bedrag zij dan zal bepaald blijven. Binnen 3 maanden na dagteekemng van het besluit zullen concessionaris sen hebben te verblaren, of zij de concessie al dan niet aanvaarden.' Concordia. Zaterdagavond gaf de Gymnastiek- en Schermvereeniging „Concordia", Directeur de heer A. J. Meyerink, eene uitvoering in de groote zaal der Sociëteit „de Kroon". Nadat de voor zitter de aanwezigen hartelijk welkom had geheeten en een woord van waar deering bad gebracht aan den direc teur voor den ijver, waarmede hy steeds de belangen der vereeniging behartigd had, waardoor deze was geworden, wat zy nu is, werd tot uitvoering van het programma over gegaan. De vrye oefeningen, de oefe ningen aan de barren en de toestel- oefeningen werden alle zeer netjes en vlug uitgevoerd. Tevens kunnen wy niet nalaten een bijzonder woord van hulde te brengen aan de leden van Concordia, voor de wyze, waarop 'zij de orde-oefeningen, afgewisseld door vrye oefeningen, hébben ten uit voer gebracht, en waarvoor de Direc teur voorzeker een woord van lof verdient Ook de partijen schermen op sabel, bortestok en degen, liepen goed van stapel, vooral die tus- scheri de beide heeron Meyerink werd laid toegejuicht De carré kortestok was eveneens goed inge studeerd. Dat de aanwezigen zich best amuseerden, bewees wel het voort durend applaus, dat den uitvoerenden ten deel viel. Na de pauze werd den heer Meyerink met een korte toespraak vao den voorzitter, waarin spreker hem zijn dank betuigde voor den goed georga- niseerden avond, uit naam dér ver eeniging een gymnastiektoestel (een paard) aangeboden. De heer Meyerink aanvaardde dit geschenk met een woord van dank, en hoopte tevens dat de vereeniging „C-oncordia" er nog langen tyd gebruik van zal mogen maken. Hierna werden de oefeningen aan de werktuigen voortgezet, welke wy tot onzen spyt niet konden by- wonen. Zondagnamiddag ten 1 '/2 ure is een huurrijtuig bespannen met éen paard bfi het afgaan van de steile helling aan de Groote Hontbrug door het Schichtig worden van het paard in de Gast.huissingelgracht gegleden. De koetsier, die alleen op den bok zat (er was niemand iu het rytuig) is er tijdig afgesprongen. Het paard raakte spoedig los, zwom naar den kant en werd daarop geholpen. Later is het rytuig op het droge gebracht. Naar wij vernemen was bet paard op deze scherpe helling gevallen en daardoor geschrikt. Zondag heeft de familie bier ter stede van de regeering het bericht ontvangen, dat de 1ste luit. by bet Indische Leger J. F. A. Schoemaker te Kota Radja aan koortsen is overleden. Zaterdag heeft de Haarl. Kunstclub te Rotterdam in den schouwburg eene welgeslaagde uitvoering gegeven. In de Zondag te Amsterdam ge houden vergadering van de afd.Noord- Holland van den Alg. Ned. Wielr. Bond werd door den voorzitter, deu heer A. Koolhoven, de mededeeiing gclaan, dat het bestuur der afdeeling ook dit jaar een clubtocht voor bonds leden zal uitschrijven in Haarlems omstreken ter bezichtiging van de bloembollenvelden in den bloeitijd. Het vorige jaar had een dergelijke tocht met zeer veel succes plaats. Sehandaal-colportage. Opnieuw hehben wy er ons Zater dagavond over kunnen ergeren, dat de colporteurs van hel, amster- damsche schandaal-blaadje ongemoeid in de hoofdstraten, vooral in tie Ane- gaug, hunne blaadjes hebben uitge vent, onder het voortdurend met lui der stemme uitroepen van lastertaal. Kleine opstoppingen in het verkeer waren hiervan nu en dan het gevolg. Door den rechercheur Misset is proces-verbaal opgemaakt tegen L. F. lid der firma L. en S., likeur stokers, kantoor houdende Dijksiraat no. 8, ter zake het verkoopen van sterken drank in het. klein zonderde daartoe vereisckte vergunning. De loodgieters vergaderden Zater dag-avond voor de tweede maal ten einde eene loodgietersvereeniging af- deoling Haarlem op t8 richten, zooals te Amsterdam en den Haag er ook éénc bestaat. Tot de vereeniging traden 40 leden toe, waaruit bet vol gende bestuur werd gekozen: de heer B. Hamburg vobrzitter, \Y. Roosen- beek secretaris, A. Blokdijk penning meester en H. Vellir.ga, commissaris. Verder werd een bedrag voor weke- lykscho contributie vastgesteld en nog een mi auder besproken over het voorgevallene bij «ie firma wed. A. A. Vernouf, welke laatste de aanleiding lot hei oprichten eener vereeniging heelt gegeven. Na zorgvuldige lezing van bet ma nuscript heeft de waarnemend bur gemeester de opvoering van Ik be schuldig in den schouwburg alhier, toegestaan. Matinee-Kriens. Een onzer muzikale vrienden schrijft ons De Zondag-matinees van ons stedelijk mu ziek corps ondervinden iiue langer zoo meer tie belangsrelliiig van het kunstlievend pu bliek. «mi te recht. Telkens worden wij niet meer bewondering vervuld voor de muzi kaliteit van den ijveiigen directeur den heer Kriens en telkens bewondeien wij meer het fruaie klankgehalle van het orkest. Gisteren was de groote zaal dor Vereeniging ook weèr vol belangstellenden. Het orkest gaf ons een fraaie vertolking van Béethovens vierde symphonic; vei der twee elegische melodie» van Grieg en eeu van warmte tintelende Tell-ou*.ertnre. Als soliste deed zich hooren rnej. Marie HariiJg, alt-zangeres uit Barneveld. leerlinge van mej. Cato Esser. In de groote aria: Amour, viens aider ma faiblesse uit de «Samson et Dalila® leer- den wij haar kennen als een uitmuntend geschoo'de, maar bovendien als een echt muzikale zangeres; zij geeft zich geheel en I heelt haar heerlijk orgaan geheel tot haie beschikking Haar beschaafde voordracht, duidelijke uitspraak en diep gevoel bleken ook in «Jonge heides van Mann en uitliet «Wiegenhedjec van Dibberns opera «Erik Jensen® In haar drie nummers werd zij onverbeterlijk door het orkest geacompag- neerd. Een hartelijk «tot weerziens® zij haar toegeroepen. Ten slotte maakten wij kennis met den heer Willem Wiegant, een dei- cellisten van het corps, die voor zoover mij bekend, voor 't eorsL als solist zich hooren deed. Zijn debuut doet veel goeds van hem verwach ten misschien is het concert van Golter- mann een van die kunstuitingen, welke men meer moet hooren om bet te apprecieeren. Wiegant beschikt over voldoende techniek en zal zeker proliteeren van hèt dagelijksch samenspel met zijn kunstbroeder Charles Blazer. J ohannes-Passion. Vrijdagavond had zich een groot getal kiinstvereerders vereenigd in de Janskerk. waar de heer F. F. Bruynsteen met zijm gunstig bekend a cappella-koor uitvoering ging geven aan een sinds lang gekoesterd plan de vertolking nrol. van Bach's Johannes Passion. Op zich-zelf genomen verdiende dat plan sympathie, want het bestudeeren eu ten gehoore brengen van de klassieke meesterwerken kan aan den kunst smaak en het kunstbegrip m 't algemeen niet anders dan bevorderlijk zijn. Maar niet enkel verdiende Bruijnsteens plan sym pathie, het had daaraan ook bepaald be hoefte, wilde het in den vollen zin van het woord verwezenlijkt worden. En nu rijst dan ook de vraag, of bij gebr ek aan die zoo onmisbare sympathie en medewerking het plan moest worden doorgezet, ja of neen. De heer Bruijnsteen beantwoordde door zijn daad deze vraag in bevestigenden zin en gaf daardoor een bewijs van doortastend heid en moed maar tevens, dunkt mij, van eenige overschatting der hem ten dienste staande krachten. Want hoewel er ook in de uitvoering van Vrijdagavond viel te prijzen dat. zij als geheel arm een hoog ideaal beantwoordde mag de heer B. zelf zal do eerste zijn dit te beamen niet worden beweerd Voor de goede vertolking van een zoo omvangrijke toonschepping als de Johannes- Passion is op de eerste plaats een talrijker koor noodig dan waarover hier te beschik ken viel De grootere, doorwerkte koor- nummers maken dit noodig door den Aus dauer dien zij vergen de ehoralen omdat daarbij de voorstelling van een gemeente een volksmenigte dus moet worden gewekt, welke illusie niet door een klein overigens nog zoo klankvol koor kan worden gegeven. Bovendien is bij een te weinig talrijk koor. daar waar groote kiacht moet ontwikkeld worden, hetdomï- nceren van enkele stemmen haast onver mijdelijk wat natuurlijk niet in over eenstemming is met het karakter van A-oorzang Het tweede belangrijke bezwaar lag in het instrumentale gedeelte dei uit voering en ik mag hier aanstonds laten volgen, dat de heer Bruijnsteen zich met veel tact en muzikale intelligentie door deze mooieüjkheid heeft lïeengewerkt. Wel moge de combinatie van piano, orgel, een paar; violen, cello en fluit voor onze moderne! ooren iets primitiefs hebben zeker is het riat wij, wanneer wij met onze heden-Jaag- sclie opvatt ingen van klankcombinaties, con trasten enz. eene muziekuitvoering in Bach's tijd hadden kunnen bijwonen, een dergeiiiken indruk zouden hebben opge daan als hier gegeven werd. Iu zooverre kon deze reproductie gezegd worden geheel in Bach's geest te zijn en hierom zal liet den lieer Bruijnsteen wel in de allereerste plaats te doen zijn geweest. Van de uitvoering als zoodanig mag voor 't overige in menig opzicht met. lof worden getuigd. Voornamelijk denk ik hier aan de solisten mevr. S. C. S die hoewel stem en artistieke aanleg naar een min der ernstige» kunststijl heenwijzen op correcte en zeer muzikale wijze de sopraan partij vervulde en vooral de aria ïlcli folge dir gleichfalls mit frendigen Schritten® uit muntend voordroeg; mevr V. B. die inde heerlijke, altpartij recht, op haar plaats was en alleen bij «Der Hold a us Jnda« eenigs- zins benedon mijn verwachting bleef; den lieer Joh. Souttndijk die in zijn vertolking van de partij van Jezus den adel niet enkel van zon stem maar ook van zijn muzikale opvatting dood Waardeeren den heer Carel Phlippeau, die zich in de omvangrijke, moei lijke en vermoeiende Euanyelisl-])&rt\\ als een zanger van groote verdienste deed ken nen verder hadden zich roet eenige kleine partijen belast de heeren F. van Duinen en een ongenoemde die volkomen aan hun taak beantwoordden In het koor werd ooral door de dames mooi gezongen hoewel ook de heeren veel toewijding toonden en zich moeite gaven de intentieen van den diiecteur te vei wezenlijken De inspanning evenwel die vaak merkbaar was, kwam aan de voordracht niet ten goede en wérkte wat vermoeiend- Ook niet de onrustige voordracht der ehoralen kon ik het trots mijn erkenning van Bruijus teens stieven: vooral het woord tot zijn recht le brengen niet eens wordeu Overigens kwamen de lemjn der verschil lende nummers (waaromtrent de oudere pai tituren maar spaarzame aanwijzingen geven) mij zeet juist gevoeld voor: trouwens dat de heer Bruijnsteen diep in Bach's voelen en denken was doorgedrongen bleek her haaldelijk nii'i liet minst uit de intensive behandeling «Ier koor nummers. De heeren instrumentalisten alleen onze pianist Henk van Breemen wordt op het tekstboek genoemd stonden koor eu solisten waardig ter zijde. De klank van het ensemble was meestal zeer bevredigend. Mocht hu deze uitvoering als geheel niet zóó hoog staan als met de ideale schoonheid van het woik in overeenstemming is en ook vereisebt wot dl om den eerbied en de liefde voor Bach's verheven kunst bij het publiek van onzen lijd levendig te houden zondei twijfel gaf zij recht om van 's heeren Bruijnsteens talent, en lofwaardig streven, mits het hem niet aan krachtdadige mede werking ontbreekt, in deze richting iet-- voortreffelijks te verwachten. PHILIP LOOTS. De heer Ed. von Saher gaat zooals wij reeds vroeger meldden, eerstdaags naar Indië. Wy vernemen thans, dat hij den lsten April over Marseille met de Soernbing van de Rotterdara- sclie Lloyd vertrekt, vergezeld door den heer Hazekamp. oud-leerling van de school voor kunstnijverheid. Het eerste doel der reis is Batavia, alwaar afgietsels zullen worden gemaakt van 12 beelden in het Museum; daarna worden 25 bas reliefs gemaakt van den Boroboedoer. vooral'betrek king hebbende op de legende van Boeddhadaarna gaat de heer von Saher naar Kalassan en Pram- banau om afgietsels te maken van de Tjantli sari eu Tondi serwoeeu) te Prambanan) van den grooten tempel eu de bijtemoels, en bas reliefs van de Brahma-legende. De heer Von Saher keert le Sep tember terug, de heer Hazekamp blijft in het museum te Batavia werken. Zondag-middag gaven de vereenigde Amsterdamscke Musici onder leiding van den heer W. F. de Lange Wen- dels voor een goed bezette zaal ban tweede populair-coDcert, dat blykens het luid applaus, zeer iu de smaak der aaBwezigen viel. Eenige zeer fraaie nummers, o.a. een solo voor trobonne uitgevoerd door den lieer J. v. d. Bnrgh, werden ten geboore gebracht. Heemstede. Zondag speelde to Heemstede de „H. F. C" tegen „Volharding" van Amsterdam. Eerstgenoemde won met 5 tegen 0. Hierdoor heeft „H. F. C." kans wederom le klasse te worden. Haarlemmermeer. De heer A. van der Hor, met 13 van de 16 stemmen benoemd tot hoofd van school no. 1 (de heer W. W. Vallentgoed te Haarlem verkreeg 3 stemmen) zal reeds I Maart die functie aanvaarden. VERVOLG atSEUWSTSJDINGER. Schandaalcolportage te Amsterdam. De handhaving van het nieuwe artikel der politieverordening te Am sterdam tegen deschandaalcolportage en de pogingen om dit artikel te ont duiken, veroorzaakten Zaterdagavond weder eenige drukte in de buurt van den Dam en vooral in do Damstraat. Hoewel de colporteurs en dragers der borden van de Amsterdamscïie Lan taarn zich bepaalden by de mede- deeling aan het publiek, dat zy niet meer mochten roepen, maar dat men maar het opschrift der borden moest lezen, en zy 'lus in dit opzicht niet tegen de bepaling zondigden, dreigde toch nu eu dau de openbare orde door hun doen verstoord te worden, zoodat om deze reden enkele malen door de politie een colporteur werd medegenomen om proces-verbaai op te maken. Zondagavond brak in de Van Ber- kelstraat te Rotterdam naby het Jaffa een ernstige brand uit. Een beneden huis brandde uit. Twee spuiten bluschten den brand. Te 'sHeer Arendskerko is Zondag de hofstede „Plaotlust" door brand vernield. Blijkens te Scheveningen ontvangen telegram is aan do kust by Noord- wijk aangespoeld een lyk. vermoede lijk van een der opvarenden der on langs verongelukte bom C H 173, stuurman de Mos. De zaak-Dreyfus: In de 'lemps komt het onderhoud voor, dat een der redacteuren van dit blad beeft gehad met den heer Des- trieux, den president der jury die Zola heeft veroordeeld. Volgens de verklaring van dit jury lid. heeft de jury alles ter zijde ge steld wat buiten de aanklacht tegen Zola lag, zoowel de schuld van Drey fus als die van Ester hazy. „De eenige vraag die zy zich gesteld heeft, was dezeHeeft Zola de officieren van den generaiüLi staf belasterd En die vraag moest bevestigend worden be antwoord,daar hy de bewijzen vau zyn aantijgingen niet heeft geleverd." Zonderling klinkt in dit antwoord dat Zola niet terecht heeft gestaan wegens laster tegen den gcneralen staf. Immers de minister Méline bad in de Kamer verklaard, dat men joist de hoofden van het leger met voor de jury wilde brengen! De vervol ging heeft dau ook alleen pkuVs gehad wegens laster tegen «ion krijgsraad die Esterhazy zou hebber vuige pro- ken „op bevel" waarmede Zola be doelde dat de minister van oorlog pressie op den krygsraad nad ge oefend door. zonder den afloop van het geding tegen Esterhazy af te wachten, herhaaldelijk te verklaren dat Dreyfus wettig en terecht was ver oordeeld." Maar hoe dit zij, hoogst belangrijk is wat de heer Desirieux cr nog bij voegde. „Wij hadden ons niet in te laten met de vraag eener revisie van het vonnis tegen Dreyfus." zeide by. „De wet wijst den weg aan dien de verdedigers van den ex-kapitein kun nen inslaan cn waaraan zy ongetwij feld voortaan zich zullen houden. Ik geloof zelfs dat zij nu kunnen sla gen, dal zii zullen slagenlk wil u wel bekennen, dat ik het zelf wensch Als de chef der jury inderdaad deze woorden heeft gesproken en nu een blad als de Temps liet ver zekert, kan men er niet aan twijfelen - 1an heeft Zola. trots zijn veroor deeling, zijn dool bereikt. Dan heeft het getuigenverhoor van do laatste 14 dagen aan do juryleden don indruk gegeven, zooal niet van Dreyfus' on schuld en vermoedelijk ook daar van dan toch dat hy is veroordeeld met schending van wettelijke waar borgen en daarom het vonnis moei worden herzien. Van deze verklaring, waartoe nie mand den heer Destrieux dwong en die hy dus wel met een doei zal hebben af gelegd, behoeven wyde groote betee- kenis wel niet uiteen te zetten.Zij toont, dat de jury uit de behandeling der aanklacht tegen Zola dezelfde over tuiging heeft gekregen die den man, welken zy veroordeeld heeft, voor haar heeft gebracht dat als haar de vraag gesteld ware is Dreyfus wettig gevonnist? zy ontkennend zou nebben geantwoord. Na de ver klaring van den heer Destrieux kan de herziening van het vonnis niet uit blijven, schryft het Rbld., zy is een quaestie van tyd, wellicht van enkele maanden.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3