Jean van de galeien. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Onze Agenten. J. C. Peereboom, FEUILLETON. (Se Jaargang. Vrijdag 4 Maart 1898, Ho 480 HAARLEMS DAGBLAD A "R OTSfNTTiTN/l H rNTrT'Fn?"F?/riTF5 - Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afeonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37*/2 ADVERTElTTIErN": Van 1-5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentïön worden aangenomen deor onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DA UBE Co. JOHN F. JONES, Suec., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem ie bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem iB de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloemendao.lSandpoort en SchotenP. v.„ d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij d® tolSpaamdam, C. HARTENDORPZandvoortG. ZWEMMER; Velsen. W. J. RUIJTER BeverwijkJ. HOORNSHülegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Aan Haarlem's Dagblad zijn de navolgende vaste Agenten verbonden Yoor het kwartier Amsterdamsche Poort C. VINK, A. L. Dyserinckstr. 17 Voor het Rozenpriëel K. VOS, Rozenpriëelstraat 30. Voor het Leidschekwartier W. ZWART, Clercqstraat 136. Advertentiën worden zonder ver hooging van prijs door hen aangeno- j men, terwyl ook voor Abonnementen op de Courant door hen wordt zorg gedragen. Hoof dkantoor: Kleine Houtstraat 14. JDirectewr- Uitgever Oficcieele Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat by hunne be schikking van 24 Februari jl. aan het Bestuur der sociëteit „Vereeniging" vergunning is verleend tot oprichting van eene (tijdelijke) schietbaan boven in het perceel aan de Lange Begijne- straat No. 13. Haarlem, 28 Febr. 1898. Burgetneester en Wethouders M. O. de KANTER, Waarn. Burg. De Secretaris C. M. RASCH. STADSNIEUWS. eerste en derde pagina. Haarlem 3 Maart 1898. Yoor het examen nuttige handwer ken zyn Woensdag te 's Gravenhage geslaagd de dames A. Klnyver en S. C. van Alphen. De haarlemscbe loge van do Theo sofische Vereeniging vergadert mor gen Vrijdagavond in het Brongehouw, in welke bijeenkomst de heer W. B. Fricke uit Amsterdam als spreker zal optreden. De strafgevangenis alhier. De minister van justitie heeft hy de Tweede Kamer ingediend een wets ontwerp tot aanvulling zijner begroo ting met een post van f 100.000 voor kosten van stichting van een huis van bewaring en van eene strafgevange nis alhier (tweede gedeelte). De Mi nister betoogt, dat de boogere uitga ven voor het thans voorgedragen type (een groote gevangenis van ronden vorm) ten volle verantwoord zyn, om dat de rotondevorm in ieder opzicht beter is dan de vleugelgevangenis. De vorm verdient verre de voor keur uit een oogpunt van surveillance; alle cellen zyn steeds onder het oog van alle beambten; bovendien zyn alle beambten voortdurend onder con trole van hunne meerderen. Voorts verdient de rotondevorm ook de voor keur uit een oogpunt van de moge lijkheid van communicatie van cel tot cel. De communicatie met tegen over elkander gelegen cellen binnen de gevangenis is geheel afgesneden. De communicatie door de vensters of andere ventilatie-opeDingen is, blij kens de ondervinding, by den rotonde vorm zeer beperkt. Eindelijk verdient de rotonde-vorm de voorkeur met het oog op den arbeid. De^aankoop van het meerdere ter rein, dat voor den bouw eener ronde revangenis wordt vereischt, zal 13,500 kosten. De kosten van den houw der straf gevangenis zyn begroot op f 510,000 zijnde f148,500 meer dan voor de vleugelgevaDgenis was geraamd. Deze raming is echter eenige jaren ond, terwyl thans wegens verschil in prijs van bouwmaterialen en de meerdere kosten ontstaan door de maatregelen tot vermindering van de gehoorig- heid, de kosten der vleugelgevange- nis niet minder zouden bedragen dan f 375,000. Uit eene vergelijking van de thans geraamde som van f 510,000 met de kosten voor de rotonde ge vangenissen te Arnhem en te Breda (resp. f572,000 en f567,000), blykt dat naar groote zuinigheid is ge streefd. C. F. Keilerman, veroordeeld we gens oplichting eu poging daartoe (het incasseeren en aanbieden van quitantiën van verschillende vereeni- gingen bij freule H. alhier, is van dat vonnis in hooger beroep gekomen. Luwe Muusse, te Zaandam, die door de Rechtbank alhier was ver oordeeld wegens heling van gestolen goederen, tot 9 maanden gevangenis straf en van dat vonnis was gekomen in hooger beroep, is thans door het Gerechtshof te Amsterdam veroor deeld tot een jaar gev.straf. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt is de heer G. J. Heenk. rijwiel handelaar, Kruisstraat 18, als agent aangesteld der bekende Rudge-Whit- worth rijwielen. BINNENLAND Hofbericht. Hare Majesteiten dc Koninginnen, met gevolg, hebben Woensdagavond in den Koninkl. Holl. Schouwburg te 's Gravenhage de opvoering bijge woond van Vriend Fritz, door de Vereenigde Rotterdamsche Tooneelis- ten (directie Le Gras en Haspels). Door het in zeer grooten getale op gekomen publiek eerbiedig begroet, volgden Hare Majesteiten met blijk bare belangstelling het voortreffelijke il van het Rotterdamsch gezel schap, dat Yoor de eerste maal de eer genoot voor de Koninginnen op te treden. Hare Majesteiten gaven bij het einde van elk bedrijf het teeken tot n warm applaus. Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te Hoogeveen, mr. J. Tonc- kens, thans kantonrechter-plaatsver- vanger en advocaat, tevens werkzaam ter griffie van het kantongerecht, wonende te Hoogeveen; tot kanton- rechter-plaatsvervangerin het kanton Harderwijk, jhr. mr. C. A. Elias, burgemeester van Harderwijk, en in- het kanton Eist, mr. P. Wildervanck de Bléconrt, advocaat en procureur, tevens eandidaat-notaris, wonende te Eist. De heer P. J. Vastenon, arts, met ingang van 6 Maart a.s. benoemd tot officier van gezondheid der 2de klasse hy de zeemacht. Op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan E. van de Veen, als plaats vervangend heemraad van den polder Arkemheen, prov. Gelderland. Aan mr. J. C. de Marez Oijens, administrateur by het departement an waterstaat, handel en nijverheid, te 's Gravenhage, verlof verleend tot het aannemen van het ordeteekenvan commandeur der orde van den Heiligen Schat, hem door den keizer van Japan Bestrijding van drank misbruik. Het hoofdbestuur der Nederland- sche Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank heeft aan H. M. de Koningin-Regentes een adres gericht, met het verzoek Haar invloed aan te wenden, op dat bjjde a.s. inhuldigings- feesten geen overmatig alcoholgebruik de vreugde verduistere. Wel is de vereeniging overtuigd, „dat zelfs Uw machtige stem ontoe reikend zal blijken om alle misbrui ken van bedwelmende dranken by het inhuldigingsfeest tegen te gaan, doch dat ontegenzeggelijk een ont zaglijke invloed ten goede zoude wor den geoefend, indien door U het ver zoek werd gericht tot het Nederland- sche volk om het feest, gevierd ter eere der inhuldiging Uwer Geëerbie digde Dochter, niet te ontsieren door overmatig gebruik van bedwelmende dranken, indien Uwerzijds werd zorg gedragen, dat geen militair, hetzij ter zee, hetzij 1® land, in Uw naam eenig bedwelmend vocht werd geschonken." Inter. Jubileums Wedst. van de Amat. Fot. Ver. te Amst. Men schrijft ons: De A. F. V. te Amsterdam wilde haar 10-jarig bestaan in September 1897 niet onopgemerkt laten voorbij gaan en had daarom een projectie- wedstrijd uitgeschreven die, voor zoo ver wij ten minste aan het le deel, dat gisterenavond plaats vond, kun nen oordeelen, zeer veel succes heeft. Niet alleen onze Hollandsche ama- teurs werkten mee, maar ook van het buitenland o. m. België, Frankrijk, l Italië, Daitschland, Engeland, Schot- land, Vereenigde Staten, Kaapstad enz. kwamen "vele inzendingen, wel j bewijs dat de A. F. V. in het; buitenland goed aangeschreven staat, j Gisterenavond had, zooals gezegd, i het le deel der wedstrijd plaats enj werden geprojecteerd KI. 1. Land- j schappen (nationaal), KL 2. Genre- beelden (nationaal) en KL 4. Genre- j beelden (internationaal).Vooral in deze laatste klasse kreeg de druk bezochte i vergadering bizonder fraai werk te aanschouwen. Iu de jury hebben verschillende, op fotografisch gebied verdienstelijke mannen, zitting. We noemen de hee- ren H. van der Masch Spakler, Frans J. M. Huysser, Maurits H. Binger, C. G. 't Hooft Jr., M. Bnttinghou- sen, terwijl voor groep C. (fotografie ten dienste van 't onderwijs of van de verbreiding der natuurwetenschappen) de heer dr. J. K. A. Wertheim, Sa- lomonson en dr. H. A. J. Valkema Blouw uitgenoodigd werden hunne medewerking te verleenen. Woensdag 16 Maart komt KL 3 Landschappen (internationaal) aan de heurt en Woensdag 30 Maart groep C-Weten schappelijke klassen. Een tiental leden van de Haarl. Vereeniging woonden gisterenavond de vergadering bij. B. Door de firma Groenewegen en Co. te Amsterdam is in den handel ge bracht een aardbei-framboos, een vruchtsoort uit Japan, een smakelijke vrucht, welke 't midden houdt tus- schen de aardbei en framboos. Zijn eigen inbreker. Te Rotterdam deed dezer dagen een winkelier, wonende op de Kruiskade, bij de politie aangifte, dat bij hem inbraak was gepleegd en dat de dief of dieven zich hadden meester ge maakt van een gouden horloge, klee deren enz. een en ander ongeveer ter waarde van ruim f190. Daar de man tegen inbraak verzekerd was, werd hem dit bedrag door een inbraak verzekering-maatschappij uitbetaald want by «onderzoek was gebleken, dat men zich met geweld toegang had verschaft tot het bewuste per ceel. Door een samenloop van omstan digheden is evenwel aan het licht gekomen, dat de winkelier, geholpen door een zijner ondergeschikten, de onbekende inbrekers geweest zijn ter wille der assurantiepenningen. De justitie heeft de zaak in han den. Te Landsmeer hebben pl.m. 120 ingezetenen eene vereeniging opge richt, om de vele diefstallen aldaar (zoo mogelijk) tegen te gaan. Premiën van f 100 en f 50 worden uitgeloofd aan hen die daders aanwijzen. Ontsporing. Woensdagmorgen is te Dordrecht een trein ontspoordde machine en 2 wagens werden uit de rails gewor pen. Een der wagens is totaal ver brijzeld. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De bliksem ingeslagen. Te Huisen sloeg Dinsdagnamiddag de bliksem op een der wieken van den korenmolen op het Zand, zonder echter brand te veroorzaken. Twee personen, die joist bezig waren den molen te draaien, werden tegen den grond geslagen. Een dezer kreeg een paar lichte brandwonden aan de hand, de andere bleef echter ongedeerd. Een derden persoon, die zich in de nabij heid bevond, sloeg de bliksem tus- schen de beenen door, zonder hem verder eenig letsel toe te brengen. De schade aan den molen veroorzaakt moet gering zijn. Tering iu Drente. In de N. JR. C. wordt een treurig beeld opgehangen van den gezond heidstoestand op het platteland in Drente. De tering heerscht daar vol gens den schrijver zeer hevig. Er zijn hier woningen, waarin ieder, die er in blijft, aan tering sterft. Die huizen worden niet neergehaald, al is men algemeen overtuigd, dat zy gevaarlijk zijn. „Men vindt hier menschen, gehuld in kleeren, die eens teringlijders moes ten beschutten, en er zijn bedden, waarop meer dan één reeds aan de geduchte ziekte bezweek. In de meeste huizen is geen andere venti latie mogelijk dan door middel van de deur haar den stalde ramen zyn niet open gemaakt, nu en dan zelfs dichtgespijkerd. „Een profetisch arts zou hierin misschien eenige verandering kunnen brengen, maar ook alleen maar een arts, die profetisch is, zou de men schen kunnen dwingen om te doen, wat goed voor hen is. „Maar een profeet kan niet worden te voorschijn gebracht of als zooda nig benoemd; die komt van zelf en ook niet eens dan als maar iemand zyne verschijning begeert. „Wy hooren echter van liefdadige menschen, die behoeftige teringlijders naar Davos zenden. Indien eens dit lyden in Drente hunne aandacht mocht trekken, moge dan dat een bron van zegen voor deze arme pro vincie worden 1" Sport en Wedstrijden. Cricket. Ons land zal dezen zomer door twee Engelsche elftallen bezocht wor den. De Oastle Carg Cricket Club onder mr. Donne komt van 27 Juni tot 10 Juli en speelt tegen Amstel's C. C. te Hilversum, Rood en Witte Heemstede, Ajax te Leiden en de 's-Gravenhaagsche C. C. te Den Haag. Een Nederlandsch elftal speelt 1 en 2 Juli te Heemstede en S ea 9 Juli te Leiden tegen de Engelschen. Dan spelen de Engelschen onder mr. Donne met 11 spelers nog tegen 22 spelers der Noordelijke 2de klasse iu Heemstede, en tegen 22 spelers der Zuidelijke 2de klasse in Rotterdam. Verder komt de heer P. H. Foley nog met een elftal over, hetzij van 1 tot 20 Joni, hetzy van 27 Juli tot 6 Augustus. Het bestuur van den Hond heeft verder nog uitgemaakt, dat een wed strijd georganiseerd zal worden te Heemstede tusschen 22 Noorde'. ke 2de klasse spelers, en te Rotterdam tusschen 22 Zuidelijke 2de klasse Voetbal. Aangezien de heer Craven met zyn Engelsch elftal liever geen twee keer in het Oosten van ons land wenscht te spelen, is het programma eenigs- zins gewijzigd en nu als volgt samen gesteld: 9 April, de Engelschen te^en een Oostelijk Nederlandsch elftal in Arnhem of Deventer10 April tegen een all Holland elftal te Leiden: 11 April tegen R. A. P. te Amsterdam; 12 April tegen een Haarlem's elftal waarschijnlijk te Heemstede; 13 April tegen H. B. S. te 's Gravenhage: 14 April tegen de Nederlandseke Stu denten te Leiden; 15 April tegen Sparta te Rotterdam. RECHTSZAKEN. Zaak der Hoogerhuizen Allard Dijkstra, door mr. Troelstra beschuldigd een dor daders van de inbraak te Britsum te zyn en tot driemaal toe door mr. Tr. uitgenoo digd tegen dezen een aanklachr, hy de Justitie in te dienen ter zake be- leediging, heeft thans in een locaal blad medegedeeld waarom hy geen aanklacht tegen mr. Tr. heeft inge diend en ook niet zal indienen. Hij wyst er op, dat het Wetb. van Strairecht als element voor smaad of beieediging vordert het opzet om te beleedigen, terwyl zy niet gestraft wordt als de dader klaarblijkelijk ge handeld heeft in 't algemeen belang of tot het noodzakelijke verdediging. Allard Dijkstra, die volhoudt vol komen onschuldig te zyn, oordeelt dan ook, dat, werd mr Troelstra door hem voor de rechtbank gedaagd en hy zyne beschuldiging aan Dijkstra's adres niet kon bewijzen (en D. is daarvan zeker) mr. Troelstra zou aan voeren te hebben gehandeld in 't ai- gemeen belang en dus voorzeker geen straf zou krygen. De beschuldiging en uitnoodiging van mr. Troelstra be schouwt D. als reclameoiiddelhy voor zich wacht met gerustheid den afloop van de thans gevoerde, rech terlijke instructie der zaak Haitsma af. Verder beschuldigt hij mr. Tr. dat, toen deze te Beetgum een onder zoek instelde om gegevens te verza melen voor zyne interpellatie, hy zorgvuldig vermeed menschen te hoo- Uit het fran$ch. Toch liet hy niet na nog. de noodige voorzorgsmaat regelen te nemen en in de rue St. Dominique-St. Ger main aangekomen riep hy den koetsier toe „Gare d'Orléans." Van hier begaf hy zich per trein naar Sceanx en van daar ging hy te voet naar zijn woning te Cachan. „Welnu," vroeg mevrouw de Villedieu, „welkedwaze inkoopen hebt ge gedaan?" „Ja, ge moogt wel zeggen dwaze, mevrouw, want ik heb 74.000 frs. besteed." „74.000 frsEn zooveel hadt gij niet bij n, gij hebt my gezegd, dat ge maar 22.000 frs. disponibel hadt." „Ik moet ook het overige bij elkaar zien te krijgen, want morgen moeten de meubels betaald worden." „Gy kant myn diamanten verpanden," zeide mevrouw de Villedieu. „Oriep Lucien uit, achteruit deinzend. „Gij zyt myn zaakwaarnemer mynheer, en ge dient mij dus te gehoorzamen, als ge wilt, dat ik u mijn za ken toevertrouw. Myn diamanten hebben 300.000 frs. gekost, men zal er n dus stellig 100.000 frs. op geven. Gy moet de som aannemen, die men u zal bieden, want het is goed als ik wat geld in kas heb. Ogij hebt niet te aarzelen. Ik beveel n mij te gehoorzamen. Wij kunnen de jnweelen dan later inwisselen en zoolang zyn zy even goed bewaard als bij den vriend, waar gy ze hebt gebracht." „Ik zal het doen, mevrouw, maar ik had liever gewild. „Het beste wat ge kunt doen, is altijd uw meester te gehoorzamen, mijnheer, en zoolang ik uw gastvrijheid geniet, dient gij het mij te doen. Maar vertel mij toch eens boe het komt, dat ge zooveel hebt moeten be talen „Mijnheer de Villedieu," zeide Lucien, „woonde de verkooping bij en toen hy zag, dat ik tot eiken prys de voorwerpen, die aan u of uw familie behoorden, op kocht, liet hy een zeker persoon tegen my ombieden. De leuningstoel van uw vader steeg tot 4000 irs., uw toilettafel tot 49000 frs., uw werktafeltje tot 3000 frs... enfin, ik weet het niet alles precies meer. Eindelijk werd mijn tegenstander het bieden moede, maar van af dat oogenblik heeft hij my niet uit het oóg verloren en mij overal gevolgd, totdat ik eindelijk met heel veel moeite aan hem ontkomen ben." „Ochzeide de hertogin, „dat ik daar ook niet aan gedacht hebik had een ander naar de verkooping moeten sturen. Maar ik vertrouw niemand zooals u. Gy alleen kondt begrijpen, waar ik aan gehecht was. O had ik myn souvenirs er maar aan gegeven, want als de Villedieu u heeft laten volgen, zal hy mij zeker vinden." „Ik heb de meest mogelijke voorzorgsmaatregelen genomen. Morgen keer ik naar Parijs terug, neem uw meubels in ontvangst en koop de noodige levensmidde len 's avonds kom ik weder hier en ga dan de eerste acht dagen niet meer weg. Dan ga ik naar Sceaux, voorzie u van nieuwe levensmiddelen, ga naar Parijs terug en blyf eenige dagen weg. Afgesproken „Zult ge mij niet te lang alleen laten, mynheer „Neen, mevrouw, want het zal mij zelf veel kosten u niet te zien. Maar ge behoeft niet beangst te zijn." „Hebt ge geen brieven ontvangen?" „Neen mevrouw. Ik heb nog niets van mijnheer Du- rand gehoord. Misschien is hij nog niet te Milaan. Gy behoeft u nog niet te verontrusten. Uw oom zou direct moeton geantwoord hebben, als gij nu reeds bericht van hem ontvirgt." „Mijn veiligheid vereischt, dat gy u niet te ver van hier begeeft. Mynheer, nu myn echtgenoot u heeft laten volgen, zyt ge er wel zeker van dat gij de spionnen om den tuin hebt geleid Ode Villedieu is tot alles in staat." „Mevrouw, ik ben er van overtuigd, dat mijn vijand my uit het oog verloren heeft. Uwe schuilplaats is niet ontdekt, wees daar gerust op. Maar ik begrijp zeer goed, dat ik dit huis niet dan met de grootste omzichtigheid kan naderen. HOOFDSTUK VII. De plannen worden ten uitvoer gebracht. „Is het vertrek in gereedheid gebracht?" vroeg Vil ledieu aan Hermann. „Ja. Ik heb een kamer gehuurd in de rue Mazarine naast de passage dn Pont-Neuf. Het huis wordt door studenten bewoond. Men leidt daar een jolig leventje en niemand bekommert zich om zyn buren. De muren heb ik met matrassen ldten behangen, de gordijnen zyn van een dikke stof vervaardigd en voor de deuren han gen portières. Men kan daar alles uithalen zonder dat iemand er iets van merkt. De huur is 12.882 frs. 50 :J centimes. Hier is de quitantie." „Nu ontbreekt alleen nog maar het vogeltje in dit nestje," zeide Villedieu. „Wilt ge wel gelooven, dat die slimme papa Lebigot de schuilplaats van de hertogin nog niet ontdekt heeft?" „BahEn gy wildet my „Gij hebt een misslag begaan, hy niet. Eens heeft hy Gribeauval tot aan het station Sceaux gevolgd en een anderen keer tot het dorpje Sceanx. Toen heeft hy hem eens uit het oog verloreD op den weg naar Arcueii, Yillejuif enBagneuse. Toen Lebigot eindelijk den juisten weg dacht gevonden te hebbeü, bracht Gribeauval bem naar St. Denis, Asnières en naar Meudon; en vier dagen daarna naar Mantes en Versailles. Toch ge looft Lebigot, dat de jongeman als hy naar Sceaux

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1