Ed. MEUWSEN, STouveauté's. Dames- en Heerenhoeden. Haarlem's üagMarï weete, ik bin Ties, de presedent van den Boerenbond te O. V. Ja, vriendje, dat is nu heel mooi, maar wy hebben hier vergade ring van het hoofdbestuur en kunnen u daarbij niet gebruiken. P. Now. gij zied me okennemojje kletsmeier, dor hör ik ummers ok bij, ik bin van !t högst bij ons. 't Kostte den voorzitter ten slotte heel wat moeite onzen Ties te over tuigen, dat er een groot verschil be staat tusschen het hoofdbestuur van den Boerenbond en het bestuur van de afdeeling te O., en nog meer moeite om Ties met een zacht lijntje dc deur uit en de trap af te krijgen. 't Is weer vergadering van den Boerenbond te O. „Wel, praeses, hoe heddet gemakt te Ruinund?" vraagt ons snugger boertje van straks. „Allemaol klootkels dor!" zegt Tics, „as ik 'tgeweeten haj, zuk er niet hin gegaon zien, zwieg t'r mar stil van." Ons boertje echter lachte in z'n vuistje. Noon> brabanter De ontvangst vanMascagni. De Hollandsche IJzeren-Spoorweg maatschappij heeft voor den compo nist Pietro Mascagni kosteloos aan de directie der Italiaansche Opera een extra trein met salonwagen van Rotterdam naar den Haag aangebo den, die Zondagmorgen e.k. te 11.32 (stadstijd) aldaar zal aankomen. Toe stemming is door de Maatschappij verleend tot ontvangst op het perron met het orchest en opwachting door belangstellenden in een der wacht kamers. tetteren en Kunst. UIT AMSTERDAM. Na het reuzensucces, dat „Jan Ongeluk" over de geheele wereld, tot zelfs in den duitscheu Schouwburg te New-York, heeft behaald, is het voor Blumenthal enKadelborg'die uoiu iou JL™,»!»»,. er een „Massenfabrik \an kluchten+erSj v00raj van j)un bowlers, over dit op na blijken te houden, moeilijk ge-Èngelsche elftal, een van de sterkste, Sport en Wedstrijden. Cricket in Australië. Woensdag is te Sydney de vijfde en laatste test match tusschen Heel Australië en Heel Engeland afg< pen en weer heeft Engeland verloren. Stoddart's elftal ging bet eerst aan bat en behaalde er 335. De Australiërs haalden daarop 239. In de tweede innings haalden de Engelsehen slechts 178. Met verlies van vier wickets haal- i den de Australiërs daarop de noodige '275 punten. De Engelschen verloren dus met 6 wickets. Van de vijf test matches hebben de Engelschen slechts de eerste gewonnen, en tweemaal wonnen de Australiërs in éen innings. De meer derheid van de Australische crieke- -■ 10 duidelijk gebleken, zen Rösz 1) ismy verbazend tegenge-jg weer eeQ bezoek vao een Austra- yallen, en ook het publiek, al juichteelftal aan Engeland aan de beurt, het als na een slot-eöectje het doeK j viel. In deze klucht die veel minder vau „goede moppen'" doorkruid is dan Scliaatsenwedstrijd. ..Hans Hückebein", hebben de schrij- In de Pole Nord te Brussel zyn de voorwedstrijden aangevangen van den internationalen schaatsenwedstryd. De uitslag van den eersten dag was: afd. 1. De Lantsheere (Belg) slaat Sensburg (Duitscher); afd. 2. Aug. Underborg (Duitscher) slaat Campig- non (Belg); afd. 3. Deny (Belg) slaat Vicking (Duitscher); afd. 4. Saint— Hubert (Belg) slaat H. Underborg (Duitscher) gevallen; afd. 5. Klee- berg (Duitscher) slaat Ch. Lévy (Belg); afd. 6. Dubois (Belg) slaat Georgesco (Italiaan); afd. 7. J. Lévy (Belg) slaat Smits (Hollander); afd. 8. Strass (Belg) rydt alleen. Afdeeling 9 Toklas—Monroë moet worden over gereden, doch de Amerikaan Monroë weigert. RECHTSZAKEN. Langdurige preventieve hechtenis. i Trarieux' naam zijn plaats aan den schandpaal had „tusschen een moder- inen Judas en den pornograaf, die op j zijn ouden dag de lasteraar van al wat edel is, geworden was." In de laatste aflevering van „Het j Trarieux zond dezen brief aan den Recht in Ned.-Indië" kan men de i minister van oorlog, „als zijnde het onverkwikkelijke geschiedenis lezen j kenteeken van een gemoedstoestand eener inlandsche Christin te Meoado, j welke bij een officier niet geduld kan die op den 17en October 1896 inworden." Hii vroeg geen disciplinaire preventieve hechtenis werd gesteld en j straf tegen Begouen, indien hij bin- nu reeds ongeveer 15 maanden pre ventief gevangen zit voor een feit waartegen als minimum 3 maanden en als maximum 5 jaren is bedreigd; zij wordt verdacht van oplichting, een feit dus waarvoor wel preventieve hechtenis kan, maar niet moet worden toegepast. De vraag is gerechtigd welke de reden was tot het gelasten dier voorloopige hechtenis, die nu reeds langer dan 1 jaar duurt? (J.-B.) Donderdag öoncludeerde het O. M. bij de rechtbank te Alkmaar tot ont zegging van de vordering der ge meente Alkmaar tegen D. Poll, ont slagen gemeente-ontvanger en de Maatschappij tot Zekerheidsstelling van Ambtenaren, op grond, dat het gesteld saldo en de posten van den staat ontkend en onbewezen zijn. Ley er en Vlooi Koloniaal Werfdepot. In de maand Februari jl. zijn bij het Koloniaal Werfdepot voor den ïndischen dienst aangenomen: 78 Ne derlanders, 15 Duitschers. 16 Belgen, 4 Zwitsers en 3 Luxemburgers, totaal 118. Van de verschillende korpsen van het leger hier te lande werden over genomen 24 onderofficieren en min deren, zoodat de totale werving 142 bedroeg. Onder de aangenomenen be vinden zich 31, en onder de overge nomen 10 miliciens, die voor den t'jjd van twee jaren worden gedetacheerd. Aan die 142 personen werd aan handgeld uitbetaald f27820. In die maand vertrokken naar Oost-Indië 2 detachementen onder ge leide van 6 officieren, ter sterkte van 5 onderofficieren, 2 korporaals en 68 minderen, terwijl 1 adj.-ouderofficier der cavalerie afzonderlijk vertrok. In het geheel zijn dus weggegaan '6 militairen en wel 54 Nederlanders, 10 Duitschers, 11 Belgen en 1 Zwitser. Uit Oost- en West-I.;dië repatrieer den slechts 5 militairen. GERRENöO1 NIEUWS De zaak-Dreyfus en de pers. De zaak-Dreyfus heeft nergens zulk een groote omwenteling teweegge bracht als in de Paryscbe pers. Er is beweerd, dat de Figaro door zyn artikelen en onthullingen ten gunste vau Dreyfus velen zijner lezers heeft verloren. Onmogelijk is dit natuurlijk niet, maar men heeft des tijds kunnen waarnemen, datdagaau dag de oplaag van het blad was uit verkocht. De meeste verkoopers sloe gen meer exemplaren in en des mid dags was er vaak geen nummer meer te krijgen. De redenen waarom het blad den strijd voor den banneling heeft opgegeven, moeten misschien ergens anders gezocht worden, hoogst waarschijnlijk wel in zijn positie als ,staats- en hofblad" der Republiek. Na den draai van den Figaro zijn de jonge Aurore en de oude Siècle de meest gelezen bladen van Parijs geworden. Zoo spoedig als deze heeft zeker slechts zeer zelden een blad zijn oplaag zien stijgen tot 100,000 exem plaren en meer. De Siècle was ou der bet keizerrijk met een oplaag van 50,000 tot 60.000 het meest gelezen volksblad in Frankrijk, maar na 1S68 ging het sterk achteruit. In 1875 telde het nog slechts 6000 tot 7000 afuemers en was het bij de meeste bandelaars niet te vinden. De beste zaken zyn id dezen tyd van algemeene malaise door de came- lots gemaakt, die tijdens de Dreyfus- Zola-beweging meer hebben verdiend dan in den bloeitijd van het Boulan- gisme. Zoodra zy zich in de Rue Montmartre en de Rue de Croissant van hun voorraad van 100 tot 300 nummers hadden meester gemaakt, liepen zij in één adem eenige kilome ters ver, dikwijls tot het eind der stad, voortdurend hun bladen uit schreeuwend. Het is onbegrijpelijk, hoe deze lieden dag aan dag even flink schreeuwen kunnen, zonder een zweem van heeschheid. Oefening en gewoonte doen bier veel, maar kun nen toch de gevolgen niet verdrijven: de meeste camelots sterven aan de tering. Maar nu de zaken .goed gingen, dachten zij aan dit treurig einde niet zy verzorgden maag en keel, zoodat ook de kroeghouders niet te klagen hadden. Wegens deze goede zaken kon een der camelots iu enkele weken eeo paar honderd francs oversparen, die hij noodig had voor zyu huw- lijk. vers eenige bekende en meer dan vaak genoeg geparodieerde toeristen-typen de revue doen passeerende kribbige tyranniseerende, in één woord lastige huisvader-toerist, die alles door den bril van wijlen den heer Nurks beziet en die het dwaas vindt dat men zyn eigen gezellig huis en warm bed ver laat om in den vreemde op een slecht, bed voor veel geld den nacht door te brengen, die het een schandaal vindt.... enfin, deze zichzelven en anderen ver velende toerist is cok den lezer wel bekend. De op fooien specnleerende ..Ober", de bergbeklimmer, die om zich „gedrukt" te zien de onmoge lijkste aJpenreizen maakt het „schwar- merisch" Berlynsch juffertje, dat in de heerlijke natuur van het Salzkam- mergut van liefde droomt en hare droomen verwezenlijkt ziet, het is alles zoo oud, zoo afgezaagd, zoo „dunnetjes" En het is niet aardig, niet opvroolykend een jong meisje met een lief gezichtje maar een af schuwelijk spraakgebrek te zien paro dieeren in een klucht, waarvan niets goeds te zeggen valt. Blumenthal en Kadelburg die nu en dan in staat bleken de droevigste levensomstandigheden, de meest duis tere schaduwen in het leven te be kijken van de komische zyde en die het onmiskenbaar talent bezitten vaak ook den toeschouwer te doen zien door hun bril, die slechts scherts en luim te zien geeft, Blumenthal en Kadelburg. de meest geliefde klucht specialiteiten vau ganscli de wereld, hebben niet één sprankje geest en leven weten te leggen in dit onbenul lig kluchtje, dat zy „blijspel" wagen te noemen, en het is alleen aan de voortreffelijke opvoering door de Ne- derlandsche^ Tooneelvèreeniging op Woensdagavond te danken,dat het niet is gevallen, zooals men dat pleegt te noemen, „als eeu baksteen." Misschien zal bet in de kermisda gen in een of ander provinciestadje succes kunnen beleven, in de steden, waar het gezelschap gewoon is op te treden, zal men er niet veel lauweren mede oogsten. Jammer van het van serieuse studie getuigend, uitmuntend spel vau de eersten van het gezel schap, de beer en mevrouw van der Horst, het echtpaar Ternooy-Apèl, de heerea Westerhoven, Smith, Faas- sen enz. j*6 Breda, werd den 24en Juli 1893 alsBegouen, waarin deze hem met be- j zwaar gewond werden en niet buiten toenemende onveiligheid In studie is ..de Werkstaking", j tweede-luitenant aangesteld en den leedigingen overstelpte, zeide dat in J gevaar verkecren. i Door de goudkoorts moet zulk een tooncclspel van Bram van Doorne, j 24en Mei 1896 toteerste-luitenaDtbe-ajje aangelegenheden van politieken 'massa gevaarlyk volk naar Aljaska door het Leescomité van het Neder- vorderd. 0f anderen aard Trarieux steeds tegen Ondprwiis en vermoeidheid 'getrokken zyu, dat het onmogelijk is, landsch Tooneelverbond aanbevolen. J Frankryk had gestaan en de schan- j zonder militairen de orde langer te X I delijke medeplichtige was geweestIn Duitschland zyn in de laatste handhaven. van Frankrjjk's vyanden, en dat jaren onderzoekingen ingesteld naar nen 48 "uren diens excuses ontving. De generaal Billot zond den brief terug, met een schrijven, waarin hij verklaarde de termen af te keuren, maar daar de brief in privé geschre ven was, niet tusschenbeide te kunnen treden. Evenwol bad de chef van den generalen staf Begouen laten komen en de kapitein had toen verklaard, dat de brief door hem was geschre ven wegens de houding, welke Tra rieux tegenover hem zou hebben aan genomen in de terechtzitting van 21 Februari. „Ik twijfel niet voegde de minister hieraan toe dat, indien gij toen niet de bedoeling gehad hebt hem persoonlijk te grieven, by bereid zal zyn zyn brief in te trekkeu en in dat geval zou ik u willen verzoeken mij dien terug te zenden." Dat was de rollen toch wel wat heel zonderling omkeeren! Een soort excuus van Trarieux moest dus voor afgaan! Trarieux antwoordde dat by Begouen, voorzoover hy wist, nooit gezien had; maar dat dit er trouwens niet op aankwamdat er een lid van de volksvertegenwoordiging beleedigd was en dat de minister thans zyn onbetwistbare disciplinaire mach' tegenover den beleediger weigerde te gebruiken. Vervolgens stelde Trarieux den voorzitter van den Senaat met het ge val in kennis. Loubet wendde zich tot Méline en Dinsdag ontviDg hy een brief van generaal Billot, waarin deze mededeelt dat door tnsschen- komst van den premier, op de klacht van Trarieux, kapitein Begouen ge straft is met eeu vermaning van den chef van den generalen staf en een berisping van den minister van oorlog. De minister van oorlog heeft das ten slotte toch toegegeven. De aan vankelijke weigering was een beden kelijk verschijnsel in verband met de heerschende legervereering; het ein delijk toegeven is een bedenkelijke knak voor den generaal Biliot, die begonnen was met pertinent te ver klaren, dat hy voor zcoiets geen macht tegenover den kapitein bezat. Een man is in een aanval van waan zin uit een venster in de Rue de Vaugdiard te Parijs gesprongen. Hy had zich hevig opgewonden in de dagen van het proces Zola en ver beeldde zich nu majoor Esterbazy te zijn en aan vervolgingen bloot te staan. Dit is al de derde zelfmoord door uit het venster springen, welke binnen korten tijd in dit huis voor komt. Panama. Do oud-senator Naquet die betrok- j ken is bij het derde Panama-schan daal heeft Woensdag voor het Hof van Assises te Parijs terechtgestaan om zich te verantwoorden op de be schuldiging van Arton, dat hy van dezen 200,000 frs. zou hebben ont vangen. De beschuldigde ontkende beslist het hem ten laste gelegde. Met veel scheldwoorden aan bet adres van Arton en veel betuigingen van zijn eigen eerlijkheid verklaarde hy de depots door hem bij verschillende bankinstellingen gedaan, nadat Arton hem het geld gegeven zou hebben, met de opmerking, dat hy destijds meer dan 300,000 frs. voor de Bou- langistische party in handen had. Naquet werd vrijgesproken. Mijnongelukken. Te Oberwürzbach zijn negen werk- lui iu een leigroeve door het afkal- ven van aarde bedolven. Allen wer- ken ze als 'ijken te voorschijn ge- iiaald. Drie andere steenhouwers kre- j gen wonden. verschillende methoden, om de ver moeidheid der leerlingen na te gaan. By de laagste klassen der hoogste burgerscholen heeft dr. Kemsies de ergograaf (krachtaanwijzer) toege past. Hy bevond daarbij, dat de spier vermoeidheid, het geringst is op Maan dag, wat meer op Dinsdag en veel meer op Woensdag, zoodat een vrije dag midden in de week aanbeveling verdient, zooals in Frankrijk, Rusland en Oostenrijk reeds gebruikelijk is. In den namiddagschooltijd was de vermoeidheid zeer sterk. Wat de vak ken betreft, was zij het grootst na de lessen in rekenen en wiskunde; 't minst na die in het Duitsch, de natuurwetenschappen en geschiedenis. Vreemde talen liggen daartusschen. Het verdient daarom de voorkeur, de eerste schooluren aan wiskunde en rekenen te wijden. Eeu lange zwerftocht. Aan de kust van Frankrijk is dezer dagen een flesch aangespoeld afkomstig van een reiziger aan boord van de Duitsche mailboot Elbedie in 1895 in het Kanaal is vergaan. De flesch bevatte een briefje met de mede- deeling dat de Elbe verloren was en een laatste groet aan een verloofde met het verzoek aan den vinder om liet briefje aan de geadresseerde op te zenden. Dit is thans geschied. Het zou belangwekkend zyn te weten, waar doze flesch beeft rond gezwalkt voor zy op de Fransche kust werd geworpen. Vreeselijk. De rechtbank te Dortmund heeft een stiefmoeder, die een meisje en t jongetje uit het eerste huwely k van haar man, armen en beenen bad stuk geslagen en de beenbreuk niet eens door een dokter had laten zetten, veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf. Het meisje is door de erger lijke mishandeling voor haar leven verminkt. De viermaster Président-Fêlix- Faure is te Port-Adelaïde aangeko men met groote vertraging. Men had het schip reeds verloren gewaand. Bij het eiland Kerguelen werd het door een geweldigen storm overvallen, waardoor vijftien personen overboord sloegen en verdronken. Kroonprinses-weduwe Stefanie. Naar aanleiding van een ernstige ongesteldheid van de Oostenryksche kroonprinses-weduwe Stefanie, schil dert de Weensche correspondent van de „Lokal-Anzeiger" de volslagen een zaamheid dier vorstin aan het hof van Weenen in de donkerste kleuren af. Niemand moet zich daar om haar noch otn haar zestienjarige dochter bokommeren. Reeds als jonggehuwde vrouw was zy met haar gemaal den kroonprins in volslagen onmin ge raakt. Na den dood van den kroonprins begonnen de kibbelarijen van etikette over den voorrang aan bet hof, waar in de aartshertoginnen Tberesia en Sofia de overwinning op de kroon prinses behaalden, hetgeen deze zeer verbitterde. Ook door haar ouders den koning eu de koningin der Bel gen, scbynt Stefanie \erouachtzaamd te zyn, nadat hun plan om haar en haar dochtertje weder by hen in Brussel te laten komen, te Weenen schipbreuk had geleden. Haar oudere zuster, prinses Louise van Koburg, mag zich, (om bekende redenen) vcorloopig ook niet te Weenen ver- toonen. Echter wordt nu binnenkort de koningin der Belgen, die jaren lang (sedert den dood van kroonprins Rudolf) het Oostenryksche hof ver meed, te Weenen verwacht. Klondyke. Bij de familie te Nijmegen is Don derdag het telegraphisch 3 bericht ont- U°L haald. Drie andere steenhouwers kTe-1 Naar men bericht zyn in de nabij- yangen, dat de lste-luitenant der proces-z.oia. gen wonden. heid van den Dyea-pas 17 tot 27 infanterie van het Neder!.- Indische Den 23sten Februari, den dag van j Klondyke reizigers bevroren gevon- leger J. M. Engel te Palembang is tje ujtspraak in bet proces Zola, out-1 Te Hongen by Kohlscheid werden den. Ook uit Skagway en andere overleden. De luitenant Engel was ving de senator Trarieux een brief j in de mijn Marie door grauwvuur-plaatsen worden tal van sterfgevallen geboren in 1873; hy genoot zyne op-van jen kapitein der cavalerie, gc- j ontploffing 6 mijnwerkers getroffen j gemeld, tengevolge van koudeen ont- Jeidmg^ aaiy de Kon. MiL Academie :detacheerd by den generalen staf,3 werden gedood, terwyl de overigen j beringen. Overal wordt ook over de Het 20-jarig Pausschap van Leo XIII. Uit Rome wordt d.d. 2 Maart ge seind Heden, op zyn verjaardag en aan den vooravond van den twintigsten verjaardag zijner kroning, heeft Zyne Heiligheid de Paus degelukwenschen van het H. College ontvangen. De plechtige audiëntie had plaats in de troonzaal. Er waren ook verschillende bisschoppen, benevens do prelaten en leden der hofhouding tegenwoordig. De H. Vader kwam te 12 uur met vluggen tred binnen. Z. H. zag er goed en opgewekt uit. Blykbaar voel- de Hy zich gelukkig by bet aanschou wen dezer vergadering. De kardinaal-deken. Z. E. kardinaal Orglia de Santo Stefano. vertolkte de gevoelens der aanwezigen in een adres dat hy aan de treden vau den troon voorlas. De Paus antwoordde met krachtige stem. Z. H. wees op de gehechtheid van millioenen Italianen aan het Paus dom en laakte de wijze, waarop deze gevoelens worden gebruikt. Ondanks alle tegenwerking zal de beweging, welke Italië voortstuwt op den weg des heils, krachtiger worden, want God zelf toont, dat Hy de scbuts van den Apostolischen Stoel is. Rome, de geestelijke hoofdstad, welke het geluk verspreidt over de wereld, is voor de katholieken als een poolster. Na de woorden van den zegen te hebben uitgesproken, liet de H. Vader alle aanwezigen tot zich komen oin Hem persoonlijk hunne gevoelens uit te spreken en de bewyzeu van zyn goedheid te ontvangen. Eeu ieder was verrukt over den uituemenden gezondheidstoestand des Pausen en de bewonderenswaardige levenskracht, waarmede Hij bet een- en-twintigste jaar van zyn Pausschap ingaat INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Aneg-ang- 21, Aneg-ang- 21. Bericht de ontvangst der nieuwste modellen Dames-, Heeren- en Kinder- Voor de bevestiging nieuw ste modellen De Stoomdrukkerij van is de goedkoopste groote Drukkerij in Haarlem. Monsters papier, modellen en opgaaf van pi-ys worden steeds gaarne ver strekt. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek steil de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Een en ander over Toynbee werk. H. Slot. Wil men dan toch iets doen voor de economisch en maatschappelijk zwakken, men stenne den klassenstrijd door aan te sturen op verkorting van arbeidsduur, of men helpe de positie der als klasse vereenigde proleta riërs, te versterken door geld en goe den raad, opdat deze met meer kans op succes haar bestaansstrijd kan voeren tegen vereenigde kapitalisten, tegen de bolwerken van het kapita lisme, de trusts, maat .schap pijen of vennootschappen, niet om deze wyze van warenvoortbrenging te vernieti gen, maar ze in overeenstemming te brengen met de eerste grondregelen eener gezonde economische orde, n.l. deze dat productie en distributie in overeenstemming is met de maatschap pelijke behoeften van alle individuen zoolang dit niet heeft plaats gehad, „Maar wy handelen alles op klaarlichten dag af." „Dan kunnen wij zooveel te beter zien." „Kennen die mannen, die je in dienst hebt, mij „Ja, al van vroeger." „Als het zaakje bjj Koellen afgeloopen is, gaan wy met ons beiden, Lebigot, naar Cachau, om de hertogin op te lichtende anderen moeten zich bjj ons voegen in geval we ze noodig mochten hebben." „Eu hoe doen we met dat jonge inensch „Jij zult zijn gangen laten nagaan door twee flinke, slimme kerels, die hem niet uit het oog mogen verlie zen. Lk geloof zelfs, dat het beter is als zij twee of drie da gen vau te voren beginnen, anders mochten zij hem eens op den dag zelf niet knonen vinden. Als hij ziet dat by bespionneerd wordt, zal hy niet naar Cacban gaan, zoodat we hem dan niet behoeven te verdonkeremanen, wat we anders verplicht zouden zijn te doen." „Goed, afgesproken. Ik zal vanavond naar Cachan gaan om het teeken af te luisteren." ..Maar eerst moet ge by me in het Grand Hotel ko men, dan zal ik u papieren en werktuigen geven, die je in de rue Mazarine moet brengen." HOOFDSTUK IX. Dc misdaad staat op'tpunt voltrokken te worden. Vyf dagen, nadat de Villedieu met Lebigot het plan veor de misdaad, die zy wilden begaan, had opgemaakt, vijf dagen nadat de hertog Hermann naar België had gezonden, ontving de Villedieu in het Grand Hotel, waar hy eenige kamers had gehuurd, een briefje, dat luidde als volgt: „Alles is klaar. We kunnen beginnen." De Villedieu haalde dadelyk uit een valies een grijs pak en con reis-nécessaire te voorschijn. Hy trok deze gryze kleeren onder het zwarte pak aan, dat hy gewoonlijk droeg, borg de nécessaire in een zak van zyn overjas en hing die losjes over zijn arm. Daarop begaf hij zich naar het restaurant du Helder, waar hy zich in een apart vertrek en déjeuner liet brengen. Toen by zijn koffie ging drinken, vroeg hy om de nota, zette zich in een onverschillige houding op de sofa en stak een sigaar op. Plotseling stond hy op, sloot de deur, en opende zyn nécessaire. Door middel van verf, blanketsel, potlood en schuiers had hy zich weldra zoo gegrimeerd, dat hy niet meer te herkennen was; zyn baard was nu rood, zyu neus veel grooter geworden, terwijl zijn gelaat kleur bad gekregen en de rimpels verdwenen waren. Hij verkleedde zieh en trok nunet gryze over het zwarte pak aan, hulde zich in zyu overjas en na een oogenblik gewacht te hebben, totdat hy de keHoerniet j meer in de gang hoorde loopen, verliet hy ongemerkt het restaurant. De Villedieu begaf zich dadelijk naar het buis van Koellen en trad binnen. j „Met wien heb ik de eer te spreken?" vroeg Koellen. j „Wat kent ge mij niet meer, mijnbeer Koellen? Ik 1 dacht niet, dat ik zoo veranderd was. Ik ben de hertog de Villedieu." „Waartoe dient die vermomming?" vroeg Koellen een lade opentrekkend en een revolver te voorschijn halend. De Villedieu deed alsof by niets zag. „Ik li eb my juist zoo vermomd, om des te eerder mijn vrouw te kunnen vinden, mynheer, en eindelijk heb ik haar schuilplaats ontdekt. Ik moet haar nu al leen maar trachten te bewegen bij my te komen wonen en met mij naar Italië te gaan om haar oom op te spo ren. Ik behartig mijn zaken liever zelf mynheer Koel len, want ten eerste is de politie te dom om ooit iets uit te vinden en ten tweede vrees ik dat, wanneer de justitie zich er mee bemoeit, mijn vrouw een scheiding zal aanvragen en dit wil ik tot eiken pry's voorkomen." „Dat is logisch. Weet ge werkelijk, waar de herto gin zich bevindt?" „Ja, zij woont in een afgelegen huisje te Cachan, dat aan den oever der Bièvre is gelegen." „Zyt ge hier gekomen om mij tc zeggen dat de her togin geweigerd heeft u te volgen „Neen. Ik heb geld noodig om myn vrouw op te lichteu en met haar naar Italië te gaandat is het doel van my'n komst," „Hebt gy reeds de opbreBgst van uw inboedel ver- „In vier en twintig uur." „Gij speelt dus niet valsch „Ik heb nog nooit valsch gespeeld," zeide de Villedieu „ais ik het doe heeft het spel geen waarde meer voor my." „Gy zijt een vreemd man, mijnheel- de Villedieu." „Hebt gy geld „Hebt gij een onderpand?* „Ja." „Welke?" „Twee schilderijeneen Hobbema en een Rousseau, een marmeren buste van Pradier en eenige snuisterijtjes, die mijn vrouw vergeten had mee te nemen." „Waar hebt ge die gevonden?" „Iu de kamer mijner vrouw. Zy zijn evenals de an- dore schilderijen, die ik u gebracht heb, afkomstig uit de nalatenschap van den heer Durand." Koellen maakte een beweging met de hand, dat zoo- zooveel beduidde als „Het kan wel zijn, maar ik kende ze toch niet," „Breng mij dan die voorwerpen, dan zal ik ze taxeeren." „Morgen heb ik het geld noodig." „Kom dan morgenmiddag." Toen de Villedieu vertrokken was, schelde Koellen en zeide: „De heer, die daar weggaat is de hertog de Villedieu. Morgen komt hij terug en brengt dan een kist mede. Zoolang by hier is, plaats je je voor de deur met een paar revolvers in de hand. Bij het minste geroep, dat ge hoort, komt ge binnen en schiet hem zonder aarze len een kogel door den kop." (JVordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2