Jean van de galeien. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Oitze Agenten. 15® Jaargang. Zat er ca» a 12 Maart 1398, No <309 HAARLEMS DABBLAD ^SOl^lSrSIMISISr'I'Sr'S/IJ'S: A T)V-h; R.np-Fn-Ki-n-'Ttfi-Kr- Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dor By Abonnement aanzienlijk rabat, gemeente), per 3 maanden„1.30 L/Reclames 20 Cent per regel. Franco door het geheele Rijk. per 3 maanden„1.65 LSi) -V) 77 TI T 7 *f.,n^ftriKt.a nr.- ~i S"'j WtöhtJ%Mï-3? $r Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen deor onze Agenten Afizoaderlyke nummers O.Oo en door allo Boekhandelaren ?n Courantiers. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden„0.30 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. de omstreken en franco per post 0.87i/2 Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PuhUcité Etrangère G. L, DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. I)E LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem ie de prils der Advertentiën van i5 rowels f0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaalSmdpoort en SchotenP. v.„d. RAADT, Sandpoort Velsen, W. J. RUJJTER Beverwijk, J. HOORNSHillegomARÏE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Heemstede. J. LEUVEN, bij de tol; Spaanidam, C. HARTENDORP; Zandvoort, G. ZWEMMER: Aau Haarlem?s Dagblad zyn de navolgende vaste Agenten verbonden: Voor het kwartier Amsterdamsche Poort C. VINK, A. L. Dyserincksir. 17 Voor bet Rozen priëel K- VOS, RozenprïêeUtraat 30. Voor het Leidschek war tier W. ZWART, Clercqstraat 136. Advertentiën worden zonder ver hoging van prys door hen aangeno men, terwyl ook voor Abonnementen op de Courant door hen wordt zorg gedragen. Hoofdkantoor: Kleine Houtstraat 14. J. C. Peereboom, Directeur- Uitgever Aan hen die daarop zyn ge- ibonneerd, wordt hierbij verzonden ïo. li van het Weekblad voor de Jeugd. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen eii eon voor kinderen alleraardigsten ekst. De prijs per 3 maanden is slechts 50 Cents.) 9f?(cïeele Berechten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen to weten, dat bij hunne be schikking van 3 Maart jl. aan A. Hoeve vergunning is verleend tot op richting van eene koek- en banket bakkerij in het perceel aan de Nassau- traat No. 14. Haarlem9 Maart 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. O. de KANTER, Waarn. Burg. De Secretaris, C. M. RASCH. De Burgemeester van Haarlem. Doet te weten, dat volgens ontvan- kq mededeeling van den IJker, Chef ran Dienst te Leiden, het IJkkantoor tldaar zal zyn geopend17 en 18 Haart 1898 telkens van 9 tot 1 uur, 25 en 26 April, 16, 17, 20 en ,11 Mei, 10 en 11 Juni, 1, 2, 22 en 3 Juli en 12 en 13 Augustus 1898, likens van 9 tot 3 uur. Haaelem, 9 Maart 1898. De Burgemeester voornoemd M. O. de KANTER, Waarn. Burg. Brieven uit iPerzie. XIV ISFAHAN, 30 Jan. 1898. Twee maanden geleden schreef ik an Haarlem's Dagblad over het milde klimaat van Isfahan, en ver meldde ik, dat de wintertemperatuur wel eens tot ongeveer 14° F. als mi nimum terug kon loopen, doch wei nig vermoedde ik toen, dat nog geen vier weken later deze mededeelingen door feiten zouden gelogenstraft wor den. Op Oudejaarsdag hadden wy namelijk een hevigen sneeuwval en kort daarna daalde het kwik tot een sinds dertig jaren oogekcud minimum en wel ia den nacht van 2 op 3 Januari tot minus 9Ü F., alzoo 41° vorst en dat op een plaats 20° zui delijker dan Nederland en op gelij ken breedtegraad als Madeira en Algiers. Niemand had zulk een koude verwacht en wel allerminst de Per zen zelf, wier woningen, klcedingen gebruiken wel op warmte, doch geenszins op zulke lage temperaturen berekend zijn. Terwijl in Ruslanden andere landen, waar vinnige koude heerschon kan, de deuren als 't ware hermetisch sluiten en alle ramen dubbel zyn, is er in oen Perzisch huis schier geen enkele kamer, waar niet door breede reten eu voegen de buitenlucht vrijelijk toegang heeft, en zyn deze kamers bovendien gewoon lijk op gotische wijze gewelfd en zeer hoog van verdieping, zoodat ze met de hier gebruikelijke houtvuren schier niet te verwarmen zyn. Eu wat de kleeding der Perzen betreft, zoo is deze van licht materiaal, los en open, en houden zy er bijvoorbeeld geen andere beenbekleeding op na dan dunne wyde katoenen pantalons, zoodat men zich kan voorstellen hoe zeer zich die nijpende koudo bij hen moet doen gevoelen. De ba zars waren dan ook als 't ware uit gestorven, en waren van de zich daarin bevindende winkels groote open vakken ongeveer een meter boven den beganen grond zonder een spoor van een stookplaats en waarin de kooplieden, met gekruiste beenen op een tapijtje gezeten, hunne waren te koop aanbieden slechts zeer enkele open, en in dezulken, waar zich de eigenaars nog heen begeven hadden, zaten dezen en hunne assis tenten neergehurkt boven een groo- ten aarden schotel, gevuld met asch en gloeiende kolen. Doch genoeg over het weder en wat daarmede in ver band staat, en laten wy liever eens zien wat in de twee laatste maanden alzoo geschied is. Vooreerst dient vermeld, dat de Firman-Firma, een der personen, van wie ik reeds vroeger eenige bijzon derheden mededeelde, eu die aan het Perzische hof grooten invloed uit oefenden, wel is waar niet geheel in ongenade is gevallen, maar toch zijne positie van minister heeft moeten op geven, om het gouverneurschap te aanvaarden van de provincie Pars (Shiraz en omstreken,) waar hy thans ongeveer moet zyn aangekomen. En in zyn plaats is thans de in vloedrijkste persoon in het rijk de Amin-ed-DouIeh, die eerst het depar tementvan posteryen bestierde, daarop in 't voorjaar van 1897 minister van buiten!andsche zaken werd en thans tot eersten minister is gepromoveerd geworden. Er wordt verteld, dat hy Europeesche ideeën heeft en eon groot tegenstander is van priesterin vloed en men koestert thans de ver wachting, dat hij zyn best zal doen. de in de laatste jaren steeds wassende macht van de moullahs te fnuiken. Wat echter in dezen zal geschieden zal de toekomst moeten leeren; wel loopt het gerucht, dat het gouverne ment tegenover eenige der voornaamste Teheraner priesters, die de terugroe ping van den voor zekere redenen verbannen Malek-nt-Tejar kwamen verzoeken, zeer krachtig moet zyn opgetreden, en dat dezen onverrichter zake moesten heengaan, maar in hoe verre dat op waarheid berust, daar van kan men zich, evenals van de juistheid van andere de ronde doende praatjes, zeer moeilijk vergewissen. En voorts heeft hier, sinds een week of zes, de zoo lang verwachte Russische consul zyn intrede gedaan en in de stad een der beste en grootste huizen botrokken, waar hij, zeer tegen den zin van de priesters eener zich daartegenover bevindende moskee, de Russische vlag lustig boven ziju deur laat wapperen. Daar hij nog slechts korten tijd hier ter plaatse gevestigd is, heeft men van het resultaat zyner bemoeiingen nog weinig kunnen be merken doch het is niet onwaar schijnlijk, dat het niet zoo heel lang zal duren, of eenige Russische han delshuizen zullen hier hunne verte genwoordigers heen zenden. Met den consul kwamen, tot machtvertoon eu eventueel© bescherming van het con sulaat, ook een zestal kozakken hier ter plaatse aan. en telkens wanneer hy zich in het openbaar vertoont, wordt hij door een paar daarvan ver gezeld, hetgeen niet nalaat op de Perzen een heilzamen indruk to raa- keu. Doch wanneer men toevallig deze kozakken in de nabijheid ziet van een paar Perzische soldaten, kaa men waarlijk een glimlach niet on derdrukken; de eersten in een nette, bruin met rood afgezette uniform ge stoken en met hooge rijlaarzen en eene kranige militaire houding, de laatsten in eene als een zak aan het lichaam hangende, vuilgrijze plunje, op sloffen en met een krommen rug. Welk een onderscheid. Ik vermeldde hierboven den naam Malek-ut-Tejar en hcor in gedachten eenige lezers vanH. D. vragen „Wat is dat voor eene persoonlijkheid Ter verklaring diene dat dit een titel is, die letterlijk beduidt: „Koning der kooplieden" en gegeven wordt aan den ryksten, achtbaarsten of meest in vloedrijken koopman eener plaats. Tot hem wenden zich gewoonlijk de Perzische handelaars, wanneer zy onderling een handelsgeschil hebben om dan van hem eene scheidsrech terlijke uitspraak te erlangen. Gelyk vroeger vermeld, wordt, wanneer het geschillen betreft met uiet-muzelman- nen, steeds de tusschenkomst van de priesters ingeroepen, daar dezen na tuurlijkerwijze huune geloofsgenooten in het gelyk stellen. Zijn de geschil len tusschen Perzen van niet-com- merciee'en aard, dan zijn het eveneens de Moullahs die recht spreken. Een der voornaamste onderwerpen van gesprek is hier sinds eenige dagen het opbrenge i in de Perzische golf, door een Engelsch oorlogsschip van de eveneens Eogelsehe stoomboot Behi-:hislan, wjjl zij eene groote hoe- veelheid waponea aan boord had. Tydens do na den dood van Nasr-ed- j Dia Shah ontstane beroeringen, bad I het reeds de aandacht getrokken, dat j niettegenstaande de invoer van vuur- I wapenen in Perzië verboden is, de j verschillende in het zuiden rondirek- j keude nomadenstammen als deBafch- tiaris en de Kaskkaies zoo uitstekend bewapend waren, en deze omstandig heid deed het gouvernement dan ook vermoeden, dat die vuurwapenen op groote schaal onwettig binnengesmok keld moesten zyn geworden. En dat dit zoo was, bleek ten duidelijkste, toeu op een goeden dag ia de donane- karavanseraï in Shiraz een kist sui ker van een muildier op den grond en uit elkaar viel, eu daar behalve de suikerbrooden ook een compleet geweer uit te voorschyn kwam. De douane beambten, wien hier door de oogen geopend, werden onder zochten daarop de geheele uit een paar honderd kisten bestaande party, met liet gevolg, dat in iedere kist onder de suiker verborgen eeu geweer werd gevonden. Dit feit, gepaard met het door de Eugelsch Indische Autoritei ten gekoesterde vermoeden, dat de, aan de Afgaausche grenzen opge stane, bergstammen hunne goede be wapening aau een smokkelhandel op groote schaal in de Perzische golf te danken hadden, lokte een onder zoek uit, en nu kwam het aan het licht, dat onder oogluikende toelating van de douanen in Bushire, die daar voor waarschijnlijk een goed geschenk bekwamen, eenige tot nog toe ter goeder naam en faam bekend staande ffrrna's in de Perzische golf de gewe ren wederrechtelijk ingevoerd en tegen hooge pry zen aan de nomadenstam men geleverd hadden, op welke trans actiën zy natuurlijk enorme profijten maakten. Een verscherpt toezicht zal nu gehouden worden, en de opbren ging van de Beluchistan is een klaar bewijs dat het daarmede thans ernst is. Ten slotte een kleine opmerking ten behoeve van postzegelverzame laars, namelijk dat Perzië weder eene nieuwe serie zegels heeft uitgegeven, waarvan de boogere waarden de beel tenis vertoonen van den nieuwen heerscher, Moezafter-ed-Din Shall. Evouwel, daar de voorraad der oude zegels voor de aankomst der nieuwe reeds opgebruikt was, heeft men zich, ofschoon slechts voor enkele weken, bediend van eenige oude zegels, met de nieuwe waarde er overheen ge stempeld. Houders van zoodanige overgestempelde zegels (5 shahis op het oude S shahi zegel en 1 kran en 2 krans op dat van 5 krans) zij aan bevolen die zuinig te bewaren, daar zy, slechts zeer korten tijd in gebruik geweest zynde, zeldzaam belooven te worden. FEUILLETON. Politiek Overzicht. In het Engelsche Lagerhuis heeft de heer Curzon Donderdag uitvoe rige mededeelingen gedaan over de Chioeesche quaestie. Al mogen wij met eenige zekerheid aannemen, dat 'deze mededeelingen, lijdende aaD de j gewone Engelsche eenzijdigheid, niet 'geheel juist den waren stand van zaken weergeven, toch zyo ze wel in staat de overtuiging te schen- ken, dat de toestand iu het Oos ten van Azië op het oogenblik niet (ernstig is. Curzon verklaarde dan j dat de Russische minister van baiten- (landsche zaken, graai' Moerawjóf, den Engelschen ambassadeur te St. Petersburg mede beeft gedeeld, dat Rusland met China onderhandelt over het oachten van Port Arthur en Ta liën wan, eu ook over het aanleggen van een spoorweg te Ta liën wan of te Port Arthur. Rusland vraagt geen rechten van souvereiniteit in die ha vens, en dreigt ook niet met het zen den van troepen naar Maotjoerye. Moerawjóf verklaarde dat als Rus land de pacht verkrijgt, Ta liën wan opengesteld zal worden voor den han del der overige mogendheden, evenals de andere Chineesche havens. De Engelsche minister-president te Pe king weet er niets van, dat een ulti matum zou zyn gesteld, en evenmin, dat er eene beperkte tijdruimte zoii zyn gegeven voor eeu antwoord. De regeering, zeide Curzon verder, heeft geen inlichtingen, blijkens welke Rusland de uitgifte bestrijdt van de Chineesche leening door de Hong kong and Shanghai BankingCorpo ration en door de Doutsch-Asiatische Bank. Ik verneem dat die leening op het punt staat van uitgegeven te worden. Wat den afstand van het Deereiland aan Rusland betreft, wy hebben geen enkel bericht ontvangen door hetwelk de daarop betrekking hebbende geruchten bevestigd worden. De minister van marine, Goschen, in dezelfde zitting de marine-begroo- ting toelichtende, sprak de hoop uit dat men niet zal aandringen op mede deelingen nopens door de regeering te Demen beschikkingen in geval de wolken aan den politieken hemel zwaarder worden dan zy nu zyn, en dat de Kamer vertrouwen toonen zal in de admiraliteit, die met zorg vuldigheid alle plaunen heeft ontwor pen, in het bijzonder wat betreft het gebruik maken van kruisers ter be scherming van de handelswegen. De minister ontkent dat de equipa ges der thans op zee zjjnde schepen onvoldoende zouden zyn. Hy hoopt dat de vertraging, welke de aanbouw vao schepen heeft ondergaan door de joDgste werkstaking, weldra inge haald zat zyn. Het plan voor den aan bouw iu het nieuwe dienstjaar is op gesteld na een nauwgezet onderzoek van hetgeen de andere mogendheden op dit stuk doen. Goschen eindigde met eene welsprekende huldebetui ging aau den geest die de vloot be zielt, en hij verklaarde te vertrouwen dat, als de vrede gehandhaafd blyft, wat God geve, het een vrede zal zijn met eere en als er oorlog komen moet, wat God verhoede, het een oor log mogo zyn, bekroond met de zege praal 1 Het fransebe ministerio heeftt Don derdag eene kleine Dederlaag geleden. By de behandeling van het wetsvoor stel tot hervorming van de patentbe lasting diende de heer Berry een amendement in betreffende het patent recht van groote winkelzaken. Ofschoon de regeering en de com missie dit amendement van de hand wezen, is het aangenomen met 293 tegen 225 stemmen. Sedert Woensdag loopen er ge ruchten over eene ministerieele crisis in Spanje. Castilho zou te Madrid aangekomen zyu om eene portefeuille te aanvaarden. Sagasta heeft al deze geruchten ongegrond verklaard. Onder de bestaande omstauidgheden, zeide hy, is bet geen aangename taak, minister te zyn, maar alle ministers acbteu het hun plicht, op hun post te blijven. ST&DSftlEUWS. eerste en derde pagina. Haarlem 11 Maart 1898. Yoor het examen handwerken ziju Donderdag te 's Gravenkage geslaagd de dames E. A. Wijkhuizen, E. Ver meer en M. Fortgens, allen alhier. De afdeelingstocht der ai'd. Noord Holland van den Alg. Ned. Wielr. Bond in Haarlem's omstreken ter be zichtiging van de bloemen vel don, is voorloopig vastgesteld op Zondag 3 April. Hot spreekt van zelf dat het weer in deze maand en in verband daarmee het mooiste tijdstip van den bloei der hyacinthen on tulpen, oor zaak zyn dat deze datum kan worden gewijzigd. Wolff Cycles. Heden ontvingen wy van den heer G. J. Heeuk, rijwielhandelaar, Kruis straat 18, de prijscourant der„Wolff Sycles" over 1898. Deze Hollandsche prijscourant ziet er zoowel wat om slag als inhoud aangaat keurig uit. Het boekje, een dertig bladzijden dik en versierd met talrijke cliché's, be vat eene beschrijving van de goede eigenschappen der onderdeelen der Wolff Cycles, waardoor zy boven an dere uitblinken. Uit alles blijkt dat de fabriek zich ten doel heeft gesteld om netheid en soliditeit aan billijk heid te paren. Deze fraaie prijscourant is voor heu, die zich een rijwiel willen aanschaf fen, gratis verkrijgbaar by den heer G. J. Heenk, Kruisstraat 18. „Zang en Vriendschap". Het 2e concert der Kon. Liedert „Zang en Vriendschap" is bepaald op Vrijdag 25 Maart a. s. Als solist zal optreden mej. Tilly Koenen vau Amsterdam. Hoewel hier ter stede voor het eerst optredend, wordt haar fraaie altstem om het zeerst geroemd verder zal zich dien avond twee ma len doen hooren het welbekende strijkkwartet Robert. De Liedertafel zelve zingt behalve eenige andere Uit het fransch. Allen, de vrouw des huizes, twee aardige, jonge sisjes, een jongen, die hem dadelijk als een nieuwen, peelkameraad beschouwde, waren vroolijk en zagen er flukkig uit, want geen van allen vermoedde dat de *<ier dos huizes een lage woekeraar en de medeplich- t'e van een bende smokkelaars was en niemand had er )k maar het minste idee van, dat een dief en moor- snaar zich op dit oogenblik in hun midden bevond. Toen het souper was afgeloopeu zeide de juwelier tot «prigüolles «Wilt gij ons bier niet eens leeren kennen -Men zegt, dat hot een weinig wrang smaakt," zeide sprignolles, „maar ik ben toch nieuwsgierig het eens troeven." vertrokken en begaven zich in de richting van Jrand-Piace, waar de gedenkzuil van het jaar 1792 iaat n traden na eenige oogenblikken een huis binuen, 'aar hun door een oude vrouw werd open gedaan. „Is mynheer Clary thuis?" vroeg de juwelier. „Ozijt gij het mijnheer Hignard. O zeker, komt u binnen." Zy liet hen in een zeer eenvoudig vertrek, waar een magere, lange man, met zenuwachtige manieren, eeu laag voorhoofd eu diepliggende oogen, hen ontving. „Ik breng je hier eeu vriend van mjj, die je diensten noodig heeft," zeide Hignard. „Wat is het voor eeu zaakjevroeg Clary. „Er moeten eea paar koffertjes, die kostbare diaman ten en andere sieraden bevatten, over de grens ge smokkeld worden," antwoordde Hignard. „Hoeveel stuks zyu er?" „Twee „Odat beteekent niets." „Wilt ge je er mede belasten?" „Ja, de honden zullen het zaakje opknappen." „Zoudt ge dat wel doen?" „De grens wordt op het oogenblik streng bewaakt." „Staat ge voor de honden in?" „Neen, ik sta voor niets in." „Bedenk dat die koffers een enorme waarde bevatten." „Ik zal alles doen wat in mjja vermogen is, maar ik sta er niet voor in, dat het gelukt." „Is dit je laatste woord?" „Ja." Hignard zag Espriguolles vragend aan. „Morgen moet alles ia België zijn," zeide deze. „Wauneer er niets tusschen komt, zijn de koffers morgeu reeds te Kortrijk," zeide Clary. „Waar kan ik ze iu ontvangst nemeu?" vroeg Esprig nolles. „Men zal ze u ia het hotel du Damier op do Grand Place brengen, als ge daar tenminste wel intrek wilt nemen," zeide Clary. „Hotel du Dainierherhaalde de ridder. „Ja." „Mijnheer," zeide Higaard, „had gedacht tegelijkertijd over de grens te gaan." „Dat gaat moeielyk. Eu waarom zoudt ge hot doen? Heeft men uw signalement opgegeven?" „O! ik geloof niet, dat men my herkenaea kan," zeide Espriguolles. „Welnu, loop dan, rustig eeu sigaartje rookond, de grens over; dat is het beste. Neem een rytuig tot Roubaix ea vervolgens langs het Scheldekauaal." „Mijnheer heeft iu zijn overjas enkele schilderstuk keu verborgen, die hij u ook zou willen toevertrouwen," hernam Hignard. „In zyn overjas? Tusschen de voeriog. Wel laat ze er rustig in en ga de douane voorbij met uw jas over den arm. Eu als gy u toch nog ongerust maakt, noem dan deo trein van Mézières naar Diaaut en sty'g tus schen Famay en Mireux uit. Als gy tusschen die twee stations den treia verlaat, bevindt gij u in België." „Vaarwel, myn waarde Clary," zeide Hignard, „ik zal je de kistjes zenden." „Dus morgen in het hotel du Damier. of overmorgen als gü nog niet zyt aangekomen," zeide Clary. „Wie zal mij betalen „Ik," antwoordde Espriguolles. „Mooi," zeide Clary. „Hoeveel verdien ik er meê?" „Noem maar eeu som." „Duizend frs. per kist." „Gy zult het dubbele van de som hebben." „Tot morgen dus." „Tot morgen, want ik ga by Roubaix do grens over." Werkelijk kwam Espriguolles zonder eenige moeite de greQS over, stapte te Nechin in den trein en bereikte veilig en wel Kortryk. Twee uur daarna ontving hy de koffertjes die hy Clary had toevertrouwd. „Wacht even," zeide Esprignolles, „dau kunt ge de koffertjes weer meenemen." Hij nam de pakjes uit de koffers, zag ze na en borg ze tusschen zyn papieren in het eenige valies, dat hy nog by zich had gehouden. „Het was een lastig zaakje," zeide Clary, „ik heb het gewaagd tusschen Quesnoy-sur Deuleen Coramires. Aan het Kanaal woont een sluiswachter, die ons zeer genegen is. Het vak gaat slecht tegenwoordig, en we verliezen er veel honden by." „Twee koffers, elk a tweeduizend frs., maakt 4000 frs.," zeide Esprignolles. „Dank u mynheer," zeide de smokkelaar, het geld aannemend, „ik recommandeer me voor een volgenden keer." Dadelyk vertrok Esprignolles naar Brussel. Aau het station gekomen was ziju eerste werk een paar cou- rantea te koopen. „De slechtste maaier om een dief te pakken tc kry- gen," dacht hy, „is zeker wel om door middel vau nieuwsbladen te verspreiden, dat men hem zoekt."

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1