koorwerken eene fraaie compositie van onzen talentvollen stadgenoot, den heer Ph. Loots, getiteld „net Vader land*. Kr zal dus dien avond wel weder wat te genieten vallen. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal de heer Jan P. Louws zijn photographisch atelier overbrengen naar Jansstraat 51. Het, smokiug-concert vandeHaarl. Velocipede Club is tot de Paascff vaeantie uitgesteld. Om cventueele vergissingen te voorkomen deelen w\j mede, dat mej. Serné, die volgens ons verslag Woensdag voor het Kantongerecht wegens eene geringe overtreding te gen de boterwet heeft terechtgestaan, is mejuffrouw P. Serné, huisvrouw van B. Dijfemans. in de Oranjeboom- straat. woonachtig. Op 27 Maart e. k. hopen Martinus Serné en Maria Sares, hunne 50-jarige echtvereeniging te herdenken. Het gezin verkeert in behoeftige omstandigheden. De man, oud 7:3 jaar. metselaar van beroep en de vrouw 76 jaar z\jn, bei den door ouderdom niet meer in staat tot werken; de vrouw loopt boven dien nog wegens een ongeluk op een krukje. He: adres is: Patientiestraat No. 7. Feitelijk is de datum 29 Maart, doe:, daar deze op Dinsdag valt wordt het gouden huwelijksfeest op Zondag 27 Maart gevierd. Aan den heer H. Meeuwig alhier is opgedragen ten dienste van de duinwaterleiding te leveren de be- noodigde zelfregistreerende apparaten me; diagrammen alsmede om de sla- gentelters van de drie hoogdrukma- cbines van contacten te voorzien. De hier ter stede gehouden collecte voor het fonds van den gewapenden dienst heeft na aftrek der onkosten eene som van f 258,363 cfc. opgebracht. Wij deelden in ous vorig nummer mede, dat het echtpaar Kloos in de Twijnderslaan het voorrecht geniet zijn 60-jarig huwelijksfeest in deze maand te vieren, en tevens dat een feestgave er in goede aarde zou vallen. Lrit laatste schijnt, ondanks de goede bedoeling, bij de familie niet io goede aarde té zijn gevallen. Niettemin is het ons zeker een genoegen te kunnen meiden, dat de familie zelve best in staat is dit zeldzame feit feestelijk te herdenken. Weldadigheid naar Vermogen Af deeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 11 Maart hebben zich -Ie volgende personen aangemeld 17 voor werkvrouw. 7 voor naai ster. 12 voor los werkman. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoe'enraatter. 1 voor schrijfwerk. 3 voor grondwer ker. 1 voor sigarenmaker. 12 voor loopwerk. 3 voor grondwerker. 2 voor schilder. 2 voor portier. 2 voor pak huisknecht 1 voor huisknecht. 3 voor waschvrouw. 1 voor stopster. 1 voor strijkster. 1 voor costuiiamaaister. 1 voor kookster. 1 voor breister. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. 1 voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. Bij de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 11 Maart zijn de vol gende personen geplaatst: 11 voor werkvrouw. 1 voor naaister. 1 voor huishoudster. 1 voor strijkster. 1 voor loopwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, wordt beleefd verzocht hunne vragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen. Stadhuis of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9—1 en van 3—5 uur verkregen worden bij den A dministrateu'r, bureau Doelen, Kamer No 2. a.s. Woensdag iG openbare beraad slaging te nemen. G. Jr. Uit de „Staatscourant". Besluiten en benoemingen. Benoemd, met ingang van 1 April 1S98, tot bureelambtenaar van den Rijkswaterstaat, C. G. van Pieterson te 's Gravenhagetot griffier bij het hof van justitie in de kolonie Suriname, de heer mr. G. F. baron thoe Schwartz- berg en Hohenlansberg, advocaat en procureur te 's Gravenhage; tot off. van gez. 2e kl. bij den geneeskundigen dienst van het leger in Nederl.-Indië, de heeren N. L. Schoorl en F. de Meijier, artsen; tot kantonreebter- plaatsvervanger in het kanton 's Gra venhage, mr. C. O. Segers, inspecteur voor den algemeenen dienst der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen bij het departement van financiën en advocaat te 's Gravenhage; tot leerling-tolk voor de Chineesehe taal bij het consulaat-generaal en gezantschap der Nederlanden te Pe king de heer W. J. van Duysberg, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Eervol ontslag verleend: aan den heer W. K. F. Zwierzina, op zyn verzoek als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Oss; aan den heer W. O. Gallois, vice- president van den Raad van Nederi.- Indië, op zijn verzoek, met ingang van 5 April a.s. onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen. Op pensioen gesteld: de eerste-luitenant J. Brunsting, van het 8e reg. inf., en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1350 's jaars. Met ingang van 1 April a.s. is ade commissaris der loodsen, te vens ontvanger der loodsgelden te Brouwershaven, M. M. Lourens, als commissaris der loodsen overgeplaatst naar den Hoek van Holland. b. de commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden te Dord recht, P. Hoogvliet, in gelijke betrek kingen overgeplaatst naar Brouwers haven. en c. de adjunct-commissaris der lood sen te Rotterdam, P. Verkade, in gelijke betrekkin? tijdelijk gede tacheerd ter standplaats Dordrecht, ter waarneming der betrekking van commissaris der loodsen, tevens ont vanger der loodsgelden, aldaar. Tevens met ingang van 16 April a.s.. benoemd tot adjunct-commissaris der loodsen te Rotterdam, de heer G. H. Leffers. Belooningen. De Engelsche regeering heeft een bedrag van f 360 geschonken aan de bemanning der reddingsboot van de N. cn Z. Hollandsche Reddingmaat schappij te Nieuwediep en aan die van de vlet van schipper Jacob Been aldaar, als erkenning van den moed en de zelfopoffering, door die mannen aan den dag gelegd bij de redding der in nood verkeerende equipage van het in de Haaksgronden gestrand Eng. stoomschip Harrowop 27 De cember 1.1. Voor de examens (voor onderwijzer ea ouderwijzeres) hebben zich in Noord-Holland ruim 3S5 candidaten aangemeld. Twee commissiën zullen daar nu de examens afnemen. Niet recommandabel. In een der A msterdamsche bladen komt een advertentie voor van den volgenden inhoud: Biedt zich aan een bejaard man als looker tot net annexeer en van geld of iets dergelijks. Voldoende bewij zen van eerlijkheid en trouw voorh. Kan borg storten; verlangt weinig salaris. Er staat gelukkig niet by, dat het verlangde weinige salaris verband houdt met annexatie der gelden. het noodig eene geldleening aan te gaan. Na overleg met de commissie van bijstand in het beheer der gemeente- linanciën, is het B. en W. wensche- lyk voorgekomen, alvorens een lee- ningsbesliiit ter goedkeuring voor te leggen, aanbiedingen te vragen voor hét totaal bedrag der te sluiten geld leening van ten hoogste f18,000.000 tegen een rente van 3 pc, of 3l/a pc., daarbij de keuze van de rente-type aan de inschrijvers overlatende. Al naar gelang vau den uitslag dier inschrijvingen, zullen dan door den Raad zoowel de rente-type als het nominaal bedrag der te sluiten leening definitief kunnen worden vast gesteld. Een ontwerp-besluit in dezen zin is door B. en W. by den Raad in gediend. Op bevel van de rechtbank te Zwolle is Woensdag in Den Haag gearresteerd de reeds sedert eeuigen tijd geschorste commies tweede klasse der posterijen B. de B., verdacht van verduistering vau gelden en verval- sching van de registers aan het post kantoor Zwolle. Donderdag is hij ge vankelijk naar Zwolle overgebracht. De reuzen-Hollandia-floscli. Reeds eenige dagen was den Delf tenaren door een telegram verkondigd, dat ook zy de veel besproken reuzen- flesch zouden aanschouwen en wel Woensdag. Hoe laat en waar de flesch zou aankomen, was een raad sel, totdat Woensdag tegen 12 uur, op een der drukste punten van Delft, de Wijnhaven, voor een winkelraam een telegram zichtbaar werd. vermel dende, dat de flesch om half één bij Nieuw-Rei neveld zou zyn, Op dat uur natuurlijk enkele nieuws gierigen om de flesch te zien, doch zy liepen, en met hen velen, mis, daar liet telegram een studentengrap was. Eerst in den namiddag stoomde de flesch Delft binnen en na hier en daar onder bruggen te hebben vast gezeten, verdween zij als zy geko men was. B!MNEKLA?4D Parlementaire Praatjes. De Tweede Kamer heeft Donder dagmiddag besloten om het ontwerp betreffende den Grand Central Beige Het Willielminapark te Wormerveer. In de Woensdagavond gehouden raadszitting te Wormermeer, is be sloten aan het Willielminapark eene subsiiie van f1000 ineens, en gedu rende de jaren 1898,'- 1899 en 1900 van f 600 per jaar te verleenen. Laatsgenoemd bedrag werd toege staan, nadat een voorstel van Burg. en Weth. verworpen was. om dat be drag slechts te verleenen voor zoover de vereeniging daaraan behoefte had. De diefstal te Baarn. De dader van den diefstal te Baarn is nog niet bekend. Hy schijnt zich, volgens gevonden voetsporen, door den tuin toegang verschaft te iiebben. Het bedrag, dat hij aan bankpapier beeft medegenomen, bedraagt by na f 15,000. Dat zooveel geld in voorraad was, moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat dezer dagen de jaarrekeningen der gemeente juist uitbetaald zouden worden. Eene jonge vrouw, te Oude water woonachtig, die na een bezoek aan bare moeder te lJselstein te hebben gebracht. Dinsdagavond huiswaarts wilde keeren, en zich daartoe naar het bootje begaf, iiep achter den molen om, met het ongelukkig gevolg dat zij door een der wieken werd doodgeslagen. Werkstaking. Men meldt uit Nijmegen Een voorstel van de firma Langen- dam om de staking bij minnelijke schikking te beëindigen, is door de stakers verworpen. De stakers zouden heden een scheidsgerecht benoemen buiten de firma om. De besturen der katholieke bonden keuren do houdiug der stakers af. Het getal stakers be draagt nu 19. Eene leening van 18 millioen Tnn„nn - w,»lr Lit den Ryn by Loenen is hctlyk Zooals bekend, gaat de gemeentevan een onbekend ongeveer zeventien- Amsterdam eerlang" over tot naasting i jarig meisje opgeviseht. der gasfabrieken. j Ter verkrijging der middelen om de schadeloosstelling uit te keeren j aan de Imperial Continental Gas- Association wegens de intrekking! van de aan haar verleende concessie, is Letteren en Kunst. UIT AMSTERDAM. Opera Italiana. Donderdagavond by de Italianen eindelyk de reeds in den aanvang van het seizoen aangekondigde opvoering van „de RatelifFs", dat met „Caval leria Rusticana" zijn wereldnaam ge vestigd was en inderdaad hy zou, indien het thans opgevoerde werk 's maestro's eersteling ware geweest, nimmer een zóó importante figuur in de hedendaagsche toonkunst zyn ge worden. „de Ratcliff's" behoort tot die soort, werken, die hun succes niet in zichzelve maar in den naam van den componist vindenMascagni heeft (althans lot dusverre) in „Cavalleria" het hoogste punt van zijn kunnen bereikt en het werk, dat dit zal over treffen moet nog geschreven worden. Men rneene echter uiet, dat ik de goede qualiteiten van dit muziekdrama over het hoofd wil zienhet intermezzo in de 3de acte en de daarop aansluitende aria „Onsbre esecrata" door Signor Runcio voorbeeldig gezangen, de lieve muziek in den aanvang van het vierde bedryf, gedeelten die tot de best ge slaagde behooren en die nu eu dan levendig aan „Cavalleria" berinneren zyn den componist verre van on waardig. De zooeven genoemde tenor Runcio die voor slechts korten tyd geënga geerd is, bezit een niet zeer krachtig geluid, doch van aangenaam timbre, en wist de veeleischende party van William Ratcliff verdienstelijk tot haar recht te doen komen. De heer Lunardi, dè steeds meer populair geworden baryton, woekerde met zyn heerlijk talent' en maakte de party van graaf Douglas tot een vol komen succes. Sigr. Cervi (Mc Gregor) en öigra Gabler (Maria) vervulden huDne res pectieve partyen alleszins bevredigend; de jonge dame, die de party van Willie zong en daarvoor behalve een dankbaar applaus een fraaien ruiker ontving, heeft, gehoord hare fraaie stem, geen aanleiding zich op het programma achter een geheimzinnig „Sigra XX" te verschuilen. Een woord van bijzonder hulde komt den kranigen dirigent Emanuele toe, die nu Mascagni tengevolge van het door mynen Haagsehen geachten col lega, u reeds medegedeelde incident, niet is verschenen, een oud spreek woord in herinnering brachtsi l'on n'a pas ce qu' on aime Na echter de voortreffelijke wijze van dirigeeren, de artistieke leiding van dezen uitnemenden dirigent, te hebben waargenomen, komt men tot de erkenning, dat geen Mascagni hem kan overtreffen in de leiding Van het orkest, waarvan deze componist steeds geen kleinigheid eischl. De langdurige en enthousiaste toejuichingen als hij ten tooneele verscheen en de hem aangeboden lauweren mogen hem be wijzen, hoezeer men zyn lang niet alledaagsch talent weet te appreci- eeren. B. RECHTSZAKEN, De gevolgen van drankzucht. Het naspel van een droevig geval werd Donderdag voor de rechtbank te Amsterdam afgespeeld. De timmerman D. J. Morel maakte nogal eens gebruik van een borrel en"^ kwam dan in opgewonden toe stand by zyn vrouw en kinderen thuis. Zoo geschiedde ook op Vrijdag 21 Januari, den dag voor de zilveren bruiloft van het echtpaar. De man had pas geld ontvangen en een deel daarvan op de gebruikelijke manier verteerd. Zijn vrouw, die zelf ook hard moest werken om wat voor het huishouden in te brengen, maakte hem daarvan een verwijt, en de twist liep zoo hoog, dat Morel klappen ging uitdeelen. Terwijl de vrouw uit week, kreeg de brandende lamp een stoot, de peer viel op den grond, en in een oogenblik had de brandende petroleum alles in vlam gezet. Aan blusschen viel niet te denken, en bet echtpaar nam, luid roepende„Brand! Brand!" de vlucht. Het huis Egelantierstraat 136, waarvan het gezin de achterverdie- piog een hoog bewoonde, was verder bewoond door nog vijf gezinnen, die ijlings trachtten in veiligheid te bren gen, wat te redden was. Langs de trap werd de tweede verdieping aan gestoken, en de rook vulde de ka mers daarboven gelegen. Op de derde verdieping waren van het gezin Winkelmeyer alleen de vier kinderen thuiseen meisje van elf jaar en drie jongens van"7, 4 en 2 jaar. Het zusje hield zich kranig. Zy haalde de kinderen uit bed het was des avonds half negen nam den knaap van zeven jaar bij den arm, droeg het kleinste 'kind en liep zoo de trap af. Het knaapje van vier jaar was niet wakker te krijgen. Zy legde het voor het raam neer, opdat men liet later gemakkelijker zou kun nen vinden. Toen zy de andere kinderen in vei ligheid gebracht had, wilde het meisje weer naar boven om broertje te redden, doch er was geen denkon aan. Het kind werd later gestikt ge vonden en naar het gasthuis ge bracht, waar men den dood consta teerde. En nu stond Morel terecht wegens het door schuld veroorzaken van brand met de bovenbeschreven vrec- selijke gevolgen. Hijzelf had al zijn boeltje verloren, dat, evenmin als by de andere buren, verze kerd was. Het ergst was echter de dood van het kind. De beklaagde toonde daarover oprecht berouw en beloofde geen borrel meer te zullen drinken. Hy was in den tyd sedert den brand matig geweest. De man scheen zoo overtuigd dat er niets aan te doen was, dat hy er niet aan gedacht had een advocaat te nemen. Zyn vrouw en zyn zwager werden onder eede gehoordniemand had er bezwaar tegen. Het O. M. eischte 6 maanden ge vangenisstraf. Hbld. Str aa tcolportage. De handelwijze van venters te 's Gravenhage met socialistische bro chures om, vooral op marktdagen, de colportage uit te oefenen tusschen de Groote Markt, de straten in het druk ste centrum met het Plein tot eind punt, onder een escorte van party- genooten of nieuwsgierigen, bezorgt de politie daar ter stede veel last, Des Zaterdagsavonds voornamelijk blijkt dit uitventen zeer hinderlijk en is vaak een aantal politieagenten nooaig om de orde op de Markt en omliggende straten te handhaven. Soms worden het ware volksoploopen en wanneer de politiebeambte dan soms 3 a 1 malen achtereen den col porteur aanmaant „door te loopen," dan is de taktiek van laatstgenoemde getrouw om zich onmiddellijk in be weging te stellen maar, na een schrede of vier vyf in een andere richting te hebben gedaan, terug te keeren naar dezelfde plaats, waardoor slechts enkele oogenblikken een verplaatsing, niet een ontbinding van den volks oploop teweeggebracht wordt, Donderdag stonden voor het kan tongerecht twee bekende colporteurs. K. en L., terecht, tegeu wie proces verbaal was opgemaakt wegens liet zich niet aanstonds op bevel der politie uit een volksoploop verwijde ren. Hun verdediging, voorgedragen op eene wijze alsof zij in een volksver gadering spraken, met „mijnheer do voorzitter!" en „ik vraag het woord" enz., kwam hierop neer, dat zij in de boven omschreven taktiek geen straf baar feit zagen, er zich op beroepende o.a. dat zy 't niet konden helpen dat een troep nieuwsgierigen hen steeds op den voet volgde en voorts de overige, z.g. losse marktbevolking, als sigaren pijpjeskooplieden enz. enz., in staat van beschuldiging stellende, omdat deze niet minder door geschreeuw en getier als anderszins volksoploopen veroorzaken. Volgens beklaagden gaat. de politie eenvoudig buiten haar boek om het socialisme den kop in te drukken, dat toch niet gelukken zal, enz. enz. De beklaagde L. werd by de be handeling van zijn zaak al spoedig buiten de deur gezet, omdat hy niet verkoos door den kantonrechter in de rede te worden gevallen, „eenmaal aan het woord zijnde". De vordering van het Openbaar Ministerie was tegen L. f 3 en tegen K. f 10 boete. GEfótOlGB NIEUWS. De Dreyfus-zaak. De drie experts Belhomme, Couard en Varioard, die, op geheim gehouden I rapporten, iu het proces Esterliaz geconcludeerd hebben dat hetbordj rel niet door dezen geschreven wai hebben by den aanvang van hetpn ces Zola voor het assizenhof getracfc zich civiele party te stellen. Dit heef het Hof van de hand gewezen en z<) kwam zooals gemeld is deze vervol ging op klacht, wegens smaadschrift Woensdag voor de 9de correctioneel Kamer te Parijs. De eisch der experts is, behalv veroordeeling van Zola en Perren tot straf, frs. 100,000 schadevergcx ding voor elk hunner. Albert Clémenceau pleitte de voegdheid der correctioneels reehtbac op dezen grond, dat de experts v- burgers, belast met eeD openba: ambt, althans getuigen in een proca In dat geval dienen zaken wegei smaadschrift voor de assises. Zelf indien zy als eenvoudige particuliere beschouwd moesten worden zeiï de advocaat zou er sraaadschrii tegen hen gepleegd zyn in hnn qual teit van deskundige getuigen eu zake van hun getuigenis. De advocaat der experts, Cabane bestreed deze conclusies en het ope baar miuisterie deed het ook. Gel] Reuter seinde, verklaarde de bank zich competent eu paalde de behandeling der zaak 23 dezer. De rechtbank was oordeel dat de experts in geenen als ambtenaren of met een openba: betrekking belaste personen schouwd konden worden, maar voudig als „nuttige helpers van justitie" en dat er niet tegen hen getuigen smaadschrift gepleegd (immers Zola kon hun by „huis afgelegd getuigenis niet kennen), tegen hen als stellers van rapporte die bedriegelyk of leugenachtig noemd waren, Yan deze beschikking is mogelijk. De getuigen van Èsterhazy hebb thans Piequart gesommeerd fle quaes der weigering van laatstgenoem: om te duelleeren, aan een eerera te onderwerpen. Als voorzitter v< dien raad stellen zij voor den divisi generaal Dufaure du Bessol, groo kruis van het Legioen vau eer, ou; bevelhebber van het 19de legerkorp en zij zeggen geen oogenblik tekui nen veronderstellen,dat Piequart têgi die keuze bezwaar zal maken. Va der zal de raad bestaan uit drie pe sonen door de getuigen van Este hazy en drie door die van Picqua aangewezen; deze personen mog geen verwanten of persoonlijke vrie den van een van beiden zyn, no* tot hen in gewone of bekende hetre king staan, noch wettelijk betrokki zyn geweest in een der jongste pi cessen. Zij behoeven de goedkeur» vau den bovengenoemden genera Nadat de eereraad zal zyn geeoDsi teerd, zullen Esterbazy en Picquai desgeweuscht van hun getuigen v gezeld, persoonlyk voor dien verschijnen. Ziehier het voorstel van den ov< ste Bergouignan en den majoor Sainte-Marie. Aan Piequart. is f hedenochtend 11 uur tyd gelaten te antwoorden. i dee sela app Het vertrek van koningin Victoria. Koningin Victoria vertrok Windsor Donderdagmiddag om 1 vyf in gezelschap van de prinses? Christiaan cn Hendrik van Batte berg naar Portsmouth, waar zij a boord van de Victoria and Alk overnachtte. Heden vertrekt zy i Cherbourg. De Britsche admiraliteit heeft 1 sloten, dat de oorlogsschepen, in plai van grys, wit of zwart geschild: zullen zyn. Voor de schepen die de koloniën dienst doen of voord dienst in deze streken zijn besten is de witte kleur gekozen. Alle ana worden zwart geschilderd. Zekere Gabriël Rybin, boekbotu van de Russische gravin Itenboi Fermor, is met de kleinigheid 1.800.000 roebels op de vlucht. Het Kleines Journal verhaalt avontuur dat den Duitschen kei tydens zyn jongste bezoek aan 1 merhaven is overkomen en datz ernstige gevolgen had kunnen 1 ben. De Keizer was aan boord van i Hij zag 66Q dor bladen in ea las het volgende „Eeo belangrijke diefstal, waarvan de brutaliteit bij na aau het ongeloofelijke grenst, is bij eeu rijken ban kier, den heer Koellen, wonende op de boulevard de la Madeleine, no. 19 gepleegd. Deze achtenswaardige man werd in zijn spreekkamer overrompeld en bedwelmd, evenzoe zijn oude, trouwe knecht. Zyn brandkasten zyu opengebroken en men heeft hem voor een enorme waarde ohtstoleu. Deze onverwachte diefstal is begaan onder leiding van een berucht bandiet, die zich langen tyd in Frankrijk voor een lid van een der edelste fa milies liet- doorgaan en lid vau verschillende clubs was. Verder mogen wy niets meedeeleu om de pogingen, die de justitie in het werk stelt, niet tegen te gaan. Alleen voegen wij er nog bij, dat de twee knechts van den heer Koellen handlangers van den bandiet waren en de justitie heu op bet spoor is." Esprignolles zag glimlachend om zich heen. „tk merk niet veel van de justit'c," mompelde hy. Hy liet het JToofd in de handen zinken en zeide tot zichzelf „Ha! ha! Dus Koellen en zijn majordomo zyn niet dood O Hermann Hermann 1" Een andere courant bevestigde de feiten. „Dus Koellen heeft alles uitgebracht. Wy zullen ons gaan amuseeren. Ah! er bestaat nu geen hertog de Villedieu meer, men kent nu Jean Gérin.... Wy zullen zien.... Met mijn rast is het nu gedaan. Het verwondert my nietik verwachtte het al, toen Hermann my het vergif bracht. Maar als hy de oorzaak van mijn on- goluk is, dan zal ik mijn rekening met hem vereffe- Hy balde zyn vuist. „Ik ben benieuwd wat de dokter mij te vertellen heeft," dacht hy. Hy kwam te Brussel aan en stapte in het Hotel Bellevue af, dat tusschen het Parken de Place Royale, by het koninklijk paleis, gelegen is. Daar aangekomen vroeg hy of dokter Hermann er logeerde, en op een bevestigend antwoord liet hy dezen belet vragen voor den ridder d'Esprignolles. Hermann kwam dadelijk by hem. „Hebt ge een goede reis gehad vroeg Esprig nolles hem. „Ja, gy ook „Jawel. Hoe is 't met je gezondheid gesteld „Uitstekend. En met de jouwe?" „O ik ben even gezond als Koellen "en zijn knecht," „Ah maar je begrijpt, myn waarde." antwoordde Hermann, „dat het sinds dat zaakje Pommeraie moeilijk is om vergif machtig te worden. Men moet ten eerste zyn baudteekening zetten, en zyn patient noemen, als men niet by den apotheker bekend isenfin, het is nog al lastig." „Ja ik begrijp het een slaapmiddel was vol doende." „Zonder twijfel. Gy hebt allen tyd gehad om alles ten einde te brengen en vandaag verneemt ge dat de personen, die gy dood waandet, in een goeden welstand verkeeren. Zoodoende hebben wy twee misdaden min der begaan. Gy kondt my eigenlijk wel bedanken." „Ik ben je nog meer verplicht, want Koellen kende mn en de geheele wereld weet nu dat ik Jeau van de Galeien beo." Esprignolles ging vlak voor Hermann staan en hem by den arm grijpend zeide hij op gedempten toon „Men weet dat ik Jean van de Galeien ben, ver staat ge Hermann rilde. Esprignolles vervolgde „Maar laten wy hier niet meer over praten. Gy zjjt een voorzichtig man, de justitie zal jou dus nooit van het een of ander kunnen beschuldigen. Laten wy tot onze zaken terugkceren. Je bent "in Arasterdam ge weest „Ja." „Is alles voor de diamanten in orde „Ja." ..Hebt ge reeds schilderyen-koopers gesproken?" „Van Humbeek zal je voor minstens 100.000 francs af koopen „Mooi. Dat zaakje zullen wij vanavond opknappen." Esprignolles schelde. „Kellner," zeide hy tot den biouentredenden knecht, „breng my eens even een spoorboekje, waar ook de buitenlandsche treinen in staan." „Ik vraag om een spoorboekje," zeide by tot Hermann, „maar wy zullen de pakketboot van Antwerpen op Rotterdam nemen." „Zal ik met je meegaan vroeg Hermann. „Zeker. Je bent my onmisbaar." „Tot je dienst." „Wien heb je in Amsterdam gesproken „Samuel Herzbach." „In de St. Anthonie Breestraat?" „Ja.' Daarop begaven zy zich naar de rue dn Porsil belden bij den heer Humbeek aan. Het was een echt Belgisch huis met een nauwe ga en een trap, die veel van een ladder had en zóo liep, dat men haar nauwelijks bestijgen konnet g bestond uit twee verdiepiugen, en iedere verdieping vatte twee kamers en suite. De suite van de rez- chaussce was ais magazijn van oudheden ingerif waarin, in chaotische verwarring, zeer kostbare vo werpen naast nagemaakte en monsterleelyke doors stonden. Te midden van dezen chaos zageu zy een man o rood haar staan, die rustig zyu pijpje rookte en 6 een glas Hasselt aanbood, een soort brandewyu, i zyn naam droeg naar de plaats waar hy bereid Zy namen plaats on allen zwegen eenige oogt blikken. „Ik kom voor de schilderstukken, waarover dezeb u gesproken heeft." zeide Esprignolles eindelijk, intusschen zy'o schilderijen voor den dag had gehas „Ah zoo!" zeide van Humbeek naar de kronkels rookwolkjes ziende. „Ik geloof dat deze negotie van uwe gading is vn Esprignolles. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2