Jean van de galeien. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. J. C. Peereboom, FEUILLETON. |5e Jaargang. Dinsdag 15 Maart 1898, ■o. 4511 HAARLEM'S DABBLAD AJBOnsrnSTBlVIZELIsrTSFE?,! J"S Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden,1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post O.S?1^ A TTV JbjU^TELTTrËLT: Van -5 regels 50 €ts.iedere regel meer 10 Cis. Groote letters naar plaatsruiaate. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Ad verten tien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ.Parijs 31bis Faubourg Jlontmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement -Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 rebels f0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloemendaal, Samdpoort en SchotenP. v., d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tolSpaamdam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTER Beverwijk, J. HOORNS; EWegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Onze Agenten. Aan Haarlem's Dagblad zijn de irolgende vaste Agenten verbonden Voor het kwartier Amsterdamsehe tort C. VINK, A. L. Dyserineksir. 1? Voor bet Rozenpriëel: K. VOS, Rozenpriêelslraat 30. Voor het Leidschekwartier W. ZWART, Clercqstraat 136. Advertentiën worden zonder ver ging van prys door ben aangeno- bd, terwyl ook voor Abonnementen i de Courant door hen wordt zorg slragen. Hoof dkantoor: Kleiiie Houtstraat 14. Directeur- Uitgever Politiek Overzicht» Er is iets uitgelekt over het rap- )rt van de commissie die de oorza- en van de ramp van de Maine heeft loeten opsporen. Op de beurs te New ork is verteld, dat de commissie de amp wijt aan het ontploffen vaneen irpedo of onderzeesche myn, zonder filter te hebben kunnen ontdekken ie de ontploffing beeft veroorzaakt. De correspondent van de Daily hronicle te Washington seint dat ac Kinley en het kabinet van de er. Staten reeds een nota aan Spanje oorbereiden, waarin een zware scha- ivergoeding en de onafhankelijkheid an Cuba worden geëischt. Deze berichten stellen den toestand is nog al ernstig voor. Hiermee is ogal in tegenspraak bet feit, dat by 6 ontvangst van den nieuwen spaan- toen gezant te Washington, den eer Bernabé, door president Mc. [inley en hem zeer hartelijke woor- so zyn gewisseld. Uit Oost-Azië komt het volgende Richt. Het bericht dat Engeland by de «eering te Peking geprotesteerd zou ibben tegen den afstand van Portj Irtbur en Taliën wan aan Rusland1 ordt als zeer ernstig beschouwd. In erband met de vry geruststellende erklaringen van den heer Curzonin- et Lagerhuis wordt er door de En- elsche bladen niet onvoorwaardelijk eloof aan geslagen. Maar als het bericht wordt beves- jd, zien zy den toestand zeer ern- tig in. Want Rusland heeft dan op it protest geantwoord met maatre-| elen ter versterking van zyn vloot' Ovendien zullen, volgens de Polit. i Vr., de Russische troepen in het' toied van de Amoer met tien batal- i ids en twee eskadrons worden ver- j erkt, terwijl over Odessa zes tot. even duizend man naar Vladivostok i ezonden zullen worden. Het denkbeeld van een internatio-| lale conferentie is onder deze om- Handigheden dadelijk opgekomen. De Daily News geeft aan de Rritsche regeering den raad een conferentie der mogendheden bijeen te roepen tot be spreking van een oplossing van de Chineescbe quaestie, mits daarbij de fiscale status quo worde gehandhaafd. Het blad meent, dat Rusland en Duitschland, zonder hun belangen te schaden, op dit voorstel kunnen ingaan. In de fracsche Kamer hield Zater dag de afgevaardigde Dron eene interpellatie ever de algemeene poli tiek en verweet daarin de regeering een verbond te hebben gesloten met reactionnairen en katholieken. De minister Barthou komt in zijn antwoord tegen de beschuldiging op, als zou de regeering verdeeldheid zaaien onder de republikeinen. Het algemeene stemrecht zal antwoorden, maar, vervolgt de minister, ik moet zeggen dat het te veel gevergd is, den naam van republikeinen te ont zeggen aan allen die niet radicaal zijn. Men eischt onze afdanking. Maar wij willen baar niet onder teekenen. Men beschuldigt ons, de be schermelingen en bondgenooten van de clericalen te zyn. Ik protesteer wy zijn evenmin de bondgenooten van de clericalen als de beschermelingen van den paus. Wy eerbiedigen de ge wetensvrijheid en blijven treuw aan de traditiën van de republikeinsche party en aan bet program van Jules Ferry. De minister wraakt alle aan vallen op het binnenlandsch beleid van de reg., met name het verwijt van te regeeren in overeenstemming met clericalen en rallies. Hy erkent de noodzakelijkheid om het socialismete bestrijden. Méline verwijt op zyn beurt aan de socialisten de onderwijzers in hun gelederen aan te werven en voegt er aan toe: Gij valt ons aan, omdat wy geen officieele candidatunr willen te uwen gunste. Ik verwerp de beschul diging van clericalisatie. Die van de rechterzij stemmen voor onze politiek, omdat zij baar in overeenstemming achten met de belangen van het land. De rechterzijde verleent ons haar be- langlooze medewerking tegen het col lectivisme. Brisson heeft zeven motiëa ontvan gen. Ten slotte neemt de Kamer die van Descubes aan,waarmee Mélinezich vereenigde en waarbij de Kamer haar vertrouwen in de regeering, met 319 tegen 231 stemmen, uitspreekt. noemd voor het geheele Leidsche kwartier, dat daardoor dan in gemak kelijker verbinding met het noordelijk der stad komt. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem 14 Maart 1898. Naar wy vernemen zal de alge meene jaarvergadering van de „Ver eeniging tot vereenvoudiging van onze schrijftaal1' hier ter stede ge houden worden op Zaterdag 28 Mei, den dag voor Pinksteren. Naar wy uit goede bron vernemen zal dit jaar over de Brouwersvaart, tegelijkertijd met het verbreeden van den straatweg, een kwakel (houten brug) worden geplaatst tegenover de Coornhertstraat. Dit mag voorzeker eene goede verbetering worden ge Schietwedstrijd. Zondagmiddag te één uur kwamen de leden van den Bond van Oud- Onderofficieren en die der schietver- eeniging „Generaal van Merlen" in de bovenzaal der sociëteit „Vereeniging" alhier byeen om deel te nemen aan den Nationalen schietwedstrijd uitge schreven door de afdeeling Haarlem van den Oad-Onderofficieren Bond en bovengenoemde Vereeniging ter gelegenheid van haar resp. 10 en 5 jarig bestaan. Nadat de le luitenant der inf. J. W. van Alphen eene openingsrede gehouden had, waarin hy de aanwe zigen, waaronder wy opmerkten Mevr. Visser van Hazerswonde, geboren van Merlen, beschermvrouw der Vereeni ging en jhr. J. B. van Merlen, een hartelijk welkom toeriep, nam de heer A. C. de Koek, voorzitter van de afdeeling het woord. Deze bracht een woord van dank uit aan den commis saris der Koningin, aan het Gemeente bestuur, aan verschillende corpora- tiën en personen en aan de zuster verenigingen, voor de door hen ge schonken medailles en prijzen (alle prachtige kunstvoorwerpen), en zeide hieruit wel te kunnen opmaken, dat de afdeeling een goeden naam heeft. Verder bracht spreker nog een bij zonder woord van dank aan het be stuur der Sociëteit Vereeniging voor zijne welwillendheid en tevens voor het schenken van een zilveren me daille, alsook aan de officieren van de infanterie, cavalerie en schutterij voor hunne medewerking. Verder deelde spreker nog eenige wijzigingen in den te houden wedstrijd mede, alsmede een schrijven ran de minis ters van Oorlog, Marine en Koloniën, waarin vermeld werd, dat de onder officieren van land- en zeemacht niet zouden kunnen deelnemen. Hierna nam de wedstrijd een aan vang, die gedurende zes weken eiken Zondag en Maandag gehouden zal worden. In den wedstrijd vrije baan, waarin voor iederen Zondag een dagmedaille voor het meest aantal punten op buks j en cylindergeweer is uitgeloofd werd gisteren de prijs behaald door de heeren J. Arnold van de Vereeniging „voor Vaderland en Koning" met 100 punten (maximum.) op flobert-buks en door éen der leden van de vereeni ging „Generaal van Merlen" met 89 punten op cylinder geweer. BINNENLAND HAAGS CHE BRIEVEN. Het publiekdat couranten leest en dat dus vanzelf het meest in telligente deel der natie vertegenwoor digt pleegt evenwel over de samen stelling van dagbladen er recht zonder linge begrippen op na te houden. Dit zij salve reverentia Een der opmerkingen, die men zoo vaak verneemt, als men journalist is, is deze: hoe komen jnlluiin 's Hemels naam aan het nieuws? En als ons antwoord dan luidt: wy zouden het ook niet weten, als we het niet van anderen hoorden dan zien de menschen ons aan alsof we orakeltaal spraken, en gelooven ons niet! Ik weet niet, of de leden van het Haagscbe comité voor de inhuldigings feesten my de eer bewijzen deze brie ven te lezen. Maar indien het zoo is, dan zullen zij stellig ook gezegd heb ben hoe komt de vent er aan Im mers reeds weken, zoo niet maanden geleden, heb ik te dezer plaatse ver teld, wat zorgvuldig geheim gehouden werd, nl. dat de inschrijvingen die het comité ontvangen had, zoo teleur stellend waren, dat alle grootsche plannen in het niet zonken. En nu komt een officieel schrijven aan den gemeenteraad dit bevestigen. In de officieele „Bijlagen" is het volgende medegedeeld „Het uitvoerend comité alhier voor de inhuldigingsfeesten, handelende voor en namens het hoofdcomité, heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek, om te bevorderen, dat nit de fondsen der gemeente een subsidie van f 15,000 te zyner beschikking worde gesteld ter tegemoetkoming in de kosten van de te organiseeren feesten. Het comité heeft medegedeeld, dat de geldelijke uitkomsten van een onder de ingezetenen geopende in schrijving voor bijdragen in de feest viering tot dusver ten eenenmale ontoe reikend zyn, om de uitgaven te dek ken, waarop de kosten van uitvoering van de reeds zeer ingekrompen plan nen geraamd zijn. Na de nader aan bet comité ge vraagde en van hem ontvangen in lichtingen zyn B. en W. van oordeel, dat daar, waar het comité de gemeente in de feestviering op zoo ruime schaal tegemoet komt en niet over de daar voor noodige geldmiddelen kan be schikken, van gemeentewege gelde lijke steun geoorloofd is. B. en W. geven mitsdien in over weging aan voornoemd comité een subsidie tot een maximum van f 15.000 in geld toe te zeggen onder uitdruk kelijk beding, dat uit die gelden gee nerlei kosten voor straat versieringen, noch voor volksvoorstellingen in schouwburgen worden bestreden, en onder voorwaarde, dat het subsidie dan alleen zal worden uitgekeerd, hetzij geheel, hetzij ten deele, zoodra en voor zoover aan hen op naar hun oordeel voldoende wijze zal zyn aan getoond, dat de balans een tekort' zal blijken te hebben opgeleverd." Na, over dit laatste behoeft men zich niet ongerust te maken. Maar de andere voorwaarden zijn wel een. beetje bezwarend. Volksvoorstellingen kosten niemendal die voorwaarde kon dus vervallen. We weten reeds, dat zy gratis zullen plaats hebbeD. En dat er een gratis-concert op het Kurbaus bij komt, met „vry Dier" voor 2500 personen. Iets wat op het oog heel grandioos lijkt. Maar een deskundige heeft mij verzekerd, dat 2500 Kurbaus-glazen fhalf bier, half schuim) juist 2 Ct. per stuk, of f 50 bedragen. Als het comité de 15000 pop, die de Raad wel zal toestaan, niet mag gebruiken voor versiering, dan kan zy die echter bezigen voor een extra-bedeeling der armen. Mis schien is dit wel de „bint" van B. en W. En dan ben ik het er volko men mede eens. Tengevolge van de traagheid en ge heimzinnigheid onzer stedelijke be stuurders, iets waaraan men zich ge went, zjjn wy thans door publicaties van Ryswijksche zyde op de hoogte gebracht van het wetsontwerp betref fende de grensscheiding van die ge meente en de onze in verband met de Laakhavenwerken. In parenthesis van die traagheid een staaltje. Sedert 1 Nov. van het vorig jaar wacht de firma Siemens en Halske op een ant woord aangaande de aanvraag tot hernieuwde concessie voor deelectri- sche verlichting der gemeente. Ik meen te weten, dat de firma niet eens bericht van ontvangst harer missive kreeg. Doch om op degrens- scheidingsquaestie terug te komen, het blijkt uaaruit, dat we 250 Hecta ren Ryswykschen grond krygen, plus een zeker aantal kiezers, dat dien grond bewoont. Twee zaken waarte gen niemand eenig bezwaar zal heb ben, behalve misschiendie kie zers zelf. Want Ged. Staten wenschen hen, voor het gemak stellig, in te deelen by het district 's Gravenhage III (het stadsdeel waartoe Schevenin- gen behoort) en het gevolg daarvan zal zyn, dat de nieuwbakken Hage naars, indien zy stemmen willen, byna een uur moeten kuieren om hun stem- district te bereiken. In verband met deze zaak moet de zg. „dubbele raad" worden gekozen 39 Hagenaars die over het voorstel een opinie moeten vellen, moeten door de kiezers worden aangewezen. Indien men, naar verluid wordt, in de be sturen der kiesvereeniginging tot over eenstemming is gekomen omtrent een gemeenschappelijke lijst van 39 candidaten wat wenschelyk en mogelijk is, wyl de politiek toch geheel is buitengesloten dan komen we er voor deze verkiezing zonder stemming af. Maar een veer tigtal grappenmakers kunnen dit schoone plaG van eensgezindheid in duigen werpen. Dat is een nadeel van de kieswet—van Houten. Dergelyke overeenstemming wordt ook verwacht ten aanzien van de kenze van drie raadsleden. Maar ik meen te weten, dat van vrijzinnige zijde geen compromis wordt gewenscht aangezien men op alle drie, tenminste op twee zetels voor deze party re kent. Ook is een nieuwe vacature in de Prov. Staten ontstaau door het over lijden van het oud-raadslid R A. W. Sluiter, lid dier Staten, gedurende korten tyd lid van de Tweede Kamer, oud-kolonel der artillerie, oud-direc- tenr der kanongietery, bestuurder van een aantal Haagsche instellingen. Deze korte opsomming van 's heeren Sluiter's qualiteiten bewijst reeds, dat by vooral éen qualiteit bezatde lust en de gaven om zich voor land en stad nuttig te maken. Dat is hem volkomen gelukt. Hy heeft een wel besteed leven gehad. Met de toebereidselen voor de a.s. Vrouwenarbeid-tentoonstelling vor dert men goed. Zoodra er iets meét te zien is dan houten gebouweu en de geraamten daarvan, zal ik er ook eens iets meer van schryven. H. A. GANUS Jr. Examen van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland. De voorjaarsexamens voor de prak tijk ter vervanging van die, tot nog toe gebonden door de Vereeniging „Vooruit", zullen by voldoende deel neming op 20 en 21 April a.s. te Amsterdam worden afgenomenin het boekhouden door de heeren C. Knapper Kzg. en C. J. Theunisse voor de Nederlandsche en Frauache taal door den heer C. J. Voortman, en voor de Duitsche taal door den heer dr. C. E. Poser. Prospectussen zyn verkrijgbaar by den heer W. C. de Graaff, 2e Jan Steenstraat No. 107 te Amsterdam, by wien men tot 10 April a.s. zich voor het examen kan aangeven. Ontploffing te Noord wijk. Zaterdagmorgen tegen elf uren werd te Noordwijk-Binnon een hevige knal vernomen. Het bleek dat een ont ploffing had plaats gehad in de ver leden jaar gebouwde, alleen staande gasfabriek, in het Westeinde. Hoe de ontploffing ontstond, is on bekend. Op het oogenblik der catastrophe bevond zich een der directeuren, de heer Jas, in het gebouw, met den lantaarnopsteker Van der Weyden. Eerstgenoemde werd door een gat in een der muren, dat door de ontplof fing was ontstaan, naar bniten ge worpen, waar bleek, dat enkel zyn hootdhaar, het haar van zyn baard en zijn handen geschroeid waren. Van der Weyden kon zich ongedeerd verwijde ren 'uit de gasfabriek, welke spoedig in brand stond. Van de fabriek bleven enkel de muren overeen schuurtje met steenkolen, er by behooreude, brandde eveneens af. De nieuwe gasfabriek, welke dus geen hoogen ouderdom mocht berei ken, en waarschijnlijk niet was ver zekerd, leverde het zoogenaamde „nieuwe Noordwyksche licht" tot straatverlichting. Door dit onheil zal jNoordwyk vooreerst verstoken zijn j van zyn nieuw licht, hetwelk niet door alle gemeentenaren boven het I oude verkoren wordtmaar gelukkig kan het oude gas nog dienst doen, i daar de oude fabriek tot produceeren nog steeds in staat en de oude lei- ding ook nog altijd aanwezig is. j In gewone omstandigheden brandt or zelfs wel eens in een lantaarntje oud licht. Particulieren zullen ook 1 geen nadeel of hinder ondervinden Uit hel fransch. Lucien ging nog eens de vreemdelingenlyst nazien. Er «as een nieuwe naam bijgekomen. „Ridder d'Esprignolles, las Gribeauval. „Wie is dat?" vroeg hij aan den portier. „Een vriend van mynheer Hermann, ook een Fransch- oaii, inynheerzoodra hy hier aankwam vroeg by naar ton dokter." „Dat moet de Villedieu zyn," dacht Lucien. Terstond begaf hy zich naar het telegraafbureau en terzoiid het volgende telegram: „Aan den procureur van de Republiek te Parijs. Zend onmiddellijk hulp en orders, ik heb den schuldige." Twee uur daarna ontving hy het volgende antwoord De procureur van de Republiek te Parijs aan den heer Lucien Gribeauval, hotel Bellevue te Brussel. „Sirnien, Ducrot, Mehon zyn tot uw beschikking. Komen morgenochtend hotel." „Als zy maar niet te laat komen," zeide Gri beauval. „We moeten hem vangen en wel zoo, dat zyn vrouw LflAliilf hpivriid kan worden." iy dat Hermann en Esprignolles klein stukje papier krabbelde hy dadelijk bevrijd kan worden.' 's Avonds hoorde by dat Hermann en Esprignolles gingen vertrekken. In de haast op „Ik volg hem. Zal morgen een telegram naar het hotel zenden." „Ge moet de mannen, die morgen komen, dit briefje geven," zeide hy tot den portier. Van uit Antwerpen zond by het volgende telegram: Zy zijn naar Holland. Vertrek. Laat Simienaan een der stations tussehen Brussel en Amsterdam blijven, opdat ik hem kan seinen, wanneer ik hem noodig heb. Mahon gaat naar Rotterdam, hotel Leygraaf, Ducrot naar den Haag hotel de l'Earope. Ik volg hem en zal naar die hotels telegrafeer en. Als h\j naar Amsterdam gaat neem ik mijn intrek in het hotel des Pays-Bas. Vertrek oogenblikkelyk. Signalement: zwart" pak, grijze overjas, bruin lede ren koffer met koperen slotengrijze levendige oogen, haar en snor zwart. Lengte 1 meter 70." In Antwerpen stond Gribeauval de Villedieu aan het station op te wachten, maar hy verscheen niet, ook in Rotterdam ontmoette hy hem niet. Op goed geluk af begaf bij zich eerst naar den Haag en toen naar Am sterdam en daar ontmoette hy den man, dien hy zocht. Onmiddellijk telegrafeerde by naar de verschillende hotels, waar zich de agenten bevonden, om dadelijk naar Amsterdam te komen. HOOFDSTUK XVH. Vervolg van de ziverftoclitm van Jean van de Galeien. Nu Gribeauval hem weer gevonden had, verloor hy hem niet uit het oog. Toen de Villedieu uitging, volgde Lucien hem. Nadat Espignolles eenige oogenblikken had nage dacht, zeide hy tot zichzelf „Dat is Lucien Gribeauval. Als je ray denkt te snap pen kereltje, dan ben je een leepert, maar als je te slim zyt pas dan op, er zyn hier grachten genoeg en de meeste zonder hekken er langs. Ik zal je in het Rokin gooien. De Villedieu kende Amsterdam door en door, want hy was er dikwijls voor dergelyke zaakjes geweest, en daar men in die stad iemand gemakkelyk uit bet oog kan verliezen zag hy weldra Lucien niet meer en kwam alleen in de St. Anthonie Breestraat aan. Samuel Herzbach vroeg hem, wat de reden was van zyn plotselinge komst „Ik moet myn geld hebben voor de laatste trein ver trekt," zeide Esprignolles." „Dat is onmogelijk." „Toch moet ik het hebben* Ga maar uit, ik zal je hier wachten. Verkoop wat ge kunt en als ge m\j niet betaalt, neem ik de steenen mede en ga naar een an der land. Dit is niet gezond voor ray..." vSamuel Herzbach vertrok en kwam een uur later terug. Hy telde Esprignolles 100.000 frs. in Hollaiuixche bankbiljetten voor en schreef een wissel van oen millioen op Rothschild te Parijs. „Ik zal het huis Rothschild schryven," zeide Herz bach, „dan kunt gij den -wissel b\j uw aankomst te Pa rijs dadelijk uitbetaald krygen, en de souche van den wissel slnit ik in mijn adviesbrief. Gii hebt er niets op tegen, dat ik u op deze wyze betaal?" „Neen," antwoordde Esprignolles. Hy stak het geld in zijn zak en keerde langs een grachtje, de Raam genaamd, dat van de Zwanenburg wal naar de Kloveniersburgwal loopt, terug. Daar ontmoette hy Gribeauval. „Omompelde hij, „zooveel te slechter voor je, mannetje." Hij sloop achter Gribeauval, die even omgekeken bad, maar hem niet herkennend, zyn weg vervolgde. Esprignolles gaf hem een fiinken duw in zyn rug, zoo dat hy in de gracht tuimelde. „Waterrat," zeide hij. Hy haastte zich naar zyn hotel terug, betaalde zyn rekening en vertrok oogenblikkelyk met een linnen va lies in de hand, dat hy dien dag gekocht had.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1