door bet plotseling gemis van nieuw lieht (L. D.) Aanmunting van goud geld. Utrecht telt onder de bezienswaar digheden 's Ry'ks Munt die joist dezer dagen davert en stoomt door den arbeid, daar verricht onder de vele werkzaamheden van den laatsten tijd behoorde o.a. het munten van eene som in 5root f 500.000, ten behoeve van de ava-ttank gouden tientjes das die in O.-lndië zullen worden in circu latie gebracht. Zooals men weet, zyn de gouden dukaat, de gouden ryder on het gou den tienguldenstuk in Nederl.-Indië gangbaar, terwijl de zilveren munten van de Nederlandsche zilverstukken verschilieu, wat bewerking en inscrip tie betreft De aanmunting voor rekening der Java-bank, schijnt een onzer groote financieele firma's op de idee gebracht te hebben, ook voor eigen rekening iets dergelijks te doen, en zoo is voor 100,000 Reichsmark aan goud, eene som van f 60,000, versmolten en om gestempeld in Nederlandsche tiengul denstukken, die echter de firma meer dan tien gulden per stuk bosten; echter hebben de stukken de eigen aardigheid dat zij als een herinnering aan het kroningsjaar blijven bestaan, omdat de beeltenis der Koningin prijkt boven het jaartal 189S. Een volgend jaar komt wel ver moedelijk standaard- en pasmunt in omloop met een nieuwen beeldenaar van Koningin Wilhelinina, maar juist het feit, dat in het kroningsjaar gou den tientjes zouden bestaan met het jaartal 1898 gestempeld, leidde tot dezo aanmunting, die tot resultaat heeft gehad, dat van de 6000 stuks er reeds zeer vele zijn verkocht natuurlijk tegen boogere koersen dan gebruikelijk, maar toch gereede af name vindend voor hen, die als curio siteit zoo'n goudstuk willen bezitten. Reeds nu wordt voor deze munten f 12 a f 1-1 besteed, en het laat zich aanzien, dat verzamelaars van bijzon derheden op het voor ons land zoo merkwaardige jaar 1898 betrekking hebbende, m. uoriijd nog meer zullen moeten betalen om iu bet bezit, van zoo n gouden Willemientje te komen. (V. DJ Kinderbondeii voor drank bestrijding. Te Arnhem is onder presidium van Mevr. baronesse C. van Verschuer— van Balveren een bijeenkomst gehou den van leiders en leidsters der Kin derbonden. aangesloten bij de orga nisatie „Hoop der Toekomst" der Y rouwen* Christen-Geheelonthouders- Unie. Besloten werd o.a. tot meerdere propaganda onder net personneel der Zondagscholen, om zoodoende uit die instellingen kinderbonden te doen voortkomen. Ter uitbreiding der organisatie wer den provinciale correspondenten be noemd voor de noordelijke provin ciën de heer J. T. van Bruggen te GroningenOverjjsel, de heer E. Meuleman te Zwolle; Gelderland, mevrouw baron. C. van Verschuer te ArnhemUtrecht, mej. H. W. C'rom- meiiu te Utrecht: Noord-Holland, me.:. Bervoets te Haarlem Zuid-Hol land, mej. J.W. Koster te Rotterdam Noord-Brabant, mej. W. van den Bosch te Breda. Vier en twintig bonden zijn bij de „Hoop der Toekomst'1 aangesloten. Bij de discussie over het orgaan werd ten zeerste gewaardeerd de ar beid der redactrice, mevrouw Philips- De Raoitz te Haarlem. Gaarne zagen echter velen, dat de prij- minder zou wordeu en het orgaan tweemaal in plaats van eens per maand zou verschijnen. De oorzaak moet gezocht worden nitlooper trekt met regen- en hagel- heel genomen, zeer te loven. (Dinsdag Breton deed alsof hy' er wel ooren in het feit dat bjj het naar bed gaan de schuif der pijp rau de iu de ka mer staande vulkachel te ver was dichtgedraaid. De toestand was echter Zaterdag, hoewel nog ernstig, vry bevredigeud. Eerst Vrijdagnacht kwam eenig be wustzijn terug, ou werden eenige woor den, met moeite en zonder verband, uitgebracht Zy liggen nog bijna voortdurend in dofheid en bedwel ming neder. Doen zich echter geen complicatiön voor, dan laat het zich aanzien, dat man en vrouw beiden 't leven er zullen i-lbreogei. Een schandaal. Een ongehoord schandaal heeft zich Donderdagmorgen te Zeist volgens het U. D. voorgedaan iu de zitting van bet hoofdstembureau. Precies te 9 uur verschenen in de zaal R. van Ginkel, slager, aldaar, vader van den tweeden caudidaat en Wolleswinkel, kantoorbediende op Kosmos, die naar hun houding te oor- deelen, niet veel goeds in den zin hadden. Dadelijk na do opening der zitting begon Van Ginkel dea voor zitter van het stembureau, den heer Meerdiok, op de grofste wijze tebe- leedigen, over het feit, dat den vorigen dag by de stemopneming, door den voorzitter bij vergissing driemaal de naam Gadellaa was voorgelezen, ter wijl later bleek, dat die stemmen op Van Ginkel waren uitgebracht, welke vergissing echter nadat Wolles winkel er attent op had gemaakt, hersteld is, door terstond de reeds geopende briefjes opnieuw na te zien en te tellen. Van Ginkel, die by de opening zelf niet tegenwoordig was geweest, maar blijkbaar door Wolles winkel was op gehitst, kwam nu zyu gemoed eens koelen tegenover den heer Meerdink. tegen wien hy sedert lang een grief schijnt te hebben, en verweet hem, met voorbedachten rade, de stemmen, die zyn zoon toekwamen, voor Gadel laa bestemd te hebben, om zyn zoon te benadeelen. Nadat de voorzitter verklaarde zich geen schnld bewust te zijn, wierp Van Ginkel hem de grofste beleedigingen en scheldwoor den naar het hoofd. De voorzitter hield zich buitengewoon kalmhet stembureau besloot met stemmen tot heropening der "stembil jetten over te gaan, om allen twijfel over de stemopneming van den vori ge^ dag weg te nemen. Nadat de heer Meerdink, die niet langer kon blijven, omdat hij de man schappen der militie te Utrecht moest gaan afleveren, vertrokken was, werd het verzegelde pak biljetten geopend en opnieuw opgenomen onder voor zitterschap van" den heer H. M. van der Mersch, torwyl de heer L. W. R. Söhiltz als plaatsvervangend lid op trad. De uitslag was precies betzelfde als den vorigen dag. Tegen Van Gin kel zal eene vervolging "worden inge steld. buien over ons land. Daarna vertoonen a.s. reprise). Mej. Marie van Gelder zich twee depressies, één over devermocht dermate gebruik te maken Noordzee en éea bij Ierland, die over j ran het talent, dat zy wat hare naar had eu opende onderhandelingen. Hy had verleden Donderdag een samenkomst in het Café de ia Paii. 't Kanaal naar Frankrijk trekt en vocale middelen betreft, bezit, dat waar hy vier zyner vrienden verborgen waarby 't weer ten onzent rustig is. Den 24sten vertoont zich een de pressie over Midden-Duitschland en is het weer by N. wind buiig; den volgenden dag valt er overvloedig regen en ook sneeuw. Na eene korte opklaring loopt de wind weer, onder den invloed van een depressie bü Schotland, bij regen en sneeuwval naar het ZW. Ook den 27en is het weer regenachtig, maar klaart den laatsten van de maand op. Het weder in Februari. Aan de mededeeling van het Me teorologisch Instituut is het volgende ontleend De maand treedt, onder den in vloed van een stormcentram aan de Noorsche kust, in met regenweer bij ZW. wind, die den volgenden dag bij 't verschijnen van "een nieuw •tormcentrum aanwakkert tot een van ZW. tot NW. ruimenden storm. Ter wijl de depressie zich naar Denemar ken voortbeweegt, trekken sneeuw en hagelbuien over ons land eu eerst den 6~den loopt de wind. onder den invloed van een nieuwe depressie bij Schotland, naar het ZW. terug; een uitlooper trekt dien dag met een sneeuwstorm over ons land. Van den ssten tot den 9den trekt een ondiepe depressie, van regenval begeleid, be noorden ons land naar Midden-Duitsch land. Daarna ontwikkelt zich een gebied van hooge luchtdrukking over onze streken en biyft het weer tot den 13den by matigen ZW. betrok- te Ouderkerk aan denIJsel, niet.'ken en warm. Een secundante de- zooals gewoonlijk, geopend; pressie trekt dien dag met grooten Toen om twaalf uur nog alles ge- j regenval over oos land. Den 15n was. Bijna gestikt. Yrydag werd het huisje van de D., Een dure getuigenis. Voor de rechtbank te Heerenveen werd Donderdag een vechtpartij be handeld uit het dorp Noordwolde (Fr.) Een der getuigen in die zaak maakte al een heel slechte reis, nl. financieel. Hy is stoelenventer en ventte met zijn paard en kar in de stad Gent (België), toen de dagvaarding om voor de vierschaar te verschijnen hem gewerd. Behoorlijk liet hy, zooals de voor schriften luiden, de dagvaarding viseeren eu teekenen door den commis saris van politie te Gent en vertrok Dinsdagavond nog van Gent naar Antwerpen, om tijdig" present te kun nen zyn. Zijn kar en paard enz. liet hy to Gent achter, om later weer daar met venten te beginnen. Nadat hij voor de rechtbank ge hoord was, giUg hy heen om zyue mjjlgelden te halen, welke volgens zijne berekening ruim f 30 moesten bedragen. Raar keek hy op, toen men hem f2.75 toetelde. Natuurlijk vroeg hij om inlichtingen, en het antwoord luidde, dat de president der recht bank hem het mylgeld toegeschat had van Noordwolde, zyue woonplaats en niet geneigd was hem het geld toe te wijzen van Gent af. Of de man al murmureerde het hielp hem niet. Een getuige uit Houtigehage, die thans tijdelijk in Duitscliland vertoeft en vandaar was overgekomen om ge tuigenis der waarheid af te leggen, ondervond hetzelfde, zoodat de beide personen al een heel schadelijke reis maakten. De man uit Noordwolde heeft dade lijk techtskundig advies gevraagd; hy wil het er niet bij laten zitten, nu hy aan alle formaliteiten voldeed. (N. Gr. CL) itil en zelfs hare nog altyd onbeholpen actie minder dan auders opviel. De beer Urlus (Eleazar) eu de heer Jean Tijssen, (Leopold) de beide tenoren aan wie, het dient gezegd, Halévy zeer hooge eischen stelt, vermochten niet altyd te voldoen. Vooral in de eerste acte was het een vreemd go- luid eu weinig melodieus, dat de lieer Tyssen te hooren gaf; ook de heer Urlus was in het eerste bedryf min der op dreef dan in de volgende. Behoudens een paar fouten in het koper werkte het orkest onder van der Linden's leiding naar wensen en ook de koren waren verdienstelijk. Duidelijk is wederom gebleken, dat van der Linden hier niet gemist kan worden eu het is dan ook voor onze „nationale kunstinstelling" te hopen, dat het aanbod uit Antwerpen, waarop de bekwame directeur tot lieden nog geen beslissing nam, door hem worde gewezen van de hand. B, Lefieresa ess Kuwait. UIT AMSTERDAM. Nederlandsclie Opera. Men zal zich wellicht herinneren, dat eenige jaren geleden in het „Grand Théatre" in de Amstelstraat een Ita- liaansch Opera-Gezelschap zyn ten ten opsloeg, maar die al spoedig weer oprolde en de stad verliet, daar liet publiek geen animo gevoelde zyn voorstellingen by te wonen, daar deze verre beneden het zeer middelmatige bleven. Het gezelschap is verdwenen, doch nog vertoeft in de hoofdstad éen dei- zangers, die er deel van uitmaakten. Het is de heer Romeo Corvini. Na eenigen tijd geleden bij de Nederland sche Opera Van der Linden als Me- listofeies in Gonnod's „Fanst" met niet zeer grooten by val te zijn opge treden, is deze zanger van het too- neel verdwenen en wij hebben liera (behoudens een enkele maal op eene der talryke opera-concerten die eiken tweeden Zondag in het Concertge bouw worden gegeveni niet weerge zien voor Zondagavond, toen by als Kardinaal de Brogni in Halévy's „de Jodin" een zoo stormachtigen bijval vermocht te behalen, dat na de eerste acte het doek niet minder dan zes maal rees. De heer Corvini is, hoewel Italiaan vau geboorte en slechts kort RECHTSZAKEN. Een effeeten-quaestie. By de rechtbank te Amsterdam werden de vorige week de pleidooien gehouden in de volgende zaak: Een commissionair in effecten te Londen had ter beurze aldaar effec ten gekocht op last .van een Amster dammer. Op diens verzoek werden zy op den volgenden liquidatie-dag overgedragen en dat geschiedde later nog eenige malen totdat de commis sionair, niet langer tot overdragen be reid, na waarschuwing bij brief, de effecten verkocht. Hy vorderde thans betaling van het nadeelige saldo. Daarentegen werd door den gedaag de aangevoerd (behalve de bewering dat hy met een vennootschap eu niet met een enkel persoon had gehandeld) dat een opdracht tot het koopeu van effecten met de conditie „niet leveren" en met bevoegdheid ze over te dra gen, geen koop is doch spel en dus de wet daarvoor geen actie geeft. Bovendien dat de verkoop door deu commissionair ten onrechte, zonder bevoegdheid daartoe was gedaan. Tegen dit verweer werd bij plei dooi voor eischer vooral betoogd dat de conditie „niet leveren" geenszins bij de opdracht was gemaakt en de latere overdracht, blijkens de corre spondentie van partijen, louter een goedheid van den eischer was. Dat in de correspondentie dieus recht om op den liquitatie dag te verkoopeu ook erkend was en dit bovendien volgde uit de rules of the stock Ex change, onder welke, blijkens de nota was gehandeld. Voor de eischer trad in dit geding mr. Z. van den Bergh op, voor den gedaagde mr. P. H. Loggere Jr. GEf^ENGO §83EywS< Een esresabel voor Picquart. Honderdtwintig Boedapester bur gers hadden een prachtige eeresabel laten vervaardigen en wilden die aan overste Picquart zenden. De politie heeft haar echter bij een juwelier in beslag genomen, op verzoek van deu Franschen gezant te Weenen, die verklaard had, dat het aanbieden van de sabel de Fransche regeering zeer onaangenaam zou aandoen. Als voorwendsel voor het in beslag nemen gaf de politie op, dat op de eeresabel het Hongaarsche wapen stond, en dat men daarvoor eerst den ministerpresident verlof had moe ten vragen. Natuurlijk begreep ieder een, dat het daar niet om was. Omkooperij. Dg fransche afgevaardigde Gërault- o. .Richard maakt, in de Petite Rèpubli- hier te lande," bijna volkomen de Ne-j que bekend dat den afgevaardigde derlandsche taal machtighij beschiktder Seine-Infcrieure Breton, door den sloten was, besloten de "buren "de verschijnt een nieuwe depressie bij I over voldoende stem mid delen om een-1 redacteur van een orleanistisch blad stoute schoenen aan te trekken en Schotland, die den 16n stormachtigen maal een der meest verdienstelijke iSeen som van frs. 100.000 is r de deur door een smid te laten open- ZW. wind over ons land veroozaakt. leden onzer opera te worden en de1 aangeboden, benevens een voordeelig j derdag 25 gevallen van pest ontdekt, .erkenning van het gemeenschappen De wind ruimt daarna, terwijl dezemeeste technische moeilijkheden heeft baantje aan een landbouwsyndicaatj t Pjl het oproer zyu eit personen ge-menschelyke en dientengevolge 1 had die op het beslissende oogenblik te voorschijn kwamen en het stuk dat Breton veinsde te willen teeke- neu iu beslag namen. Graaf Greffulhe schrijft in deTemps, dat hy van deze poging tot omkoo- piug volslagen onkundig is en dat hy naar ten strengste afkeurt. Dure oorlogen. Men heeft uitgerekend, dat de Cu- baansche opstand aan Öpanje meer dau 360 millioen gulden gekost heeft en dat de Btaat noodzakelijk ban-, kroet moet gaan, als do krijg n°g langer aanhoudt, daar alleen in de maand Februari reeds f 7,500,000, schuld gemaakt is. Naar aanleiding daarvan zy herin nerd aan de volgende cijfers, die de schatten noemen welke vroegere oor logen verslonden hebben. Do vierjarige Amorikaansche bur geroorlog kostte f2400 millioen, de Fransch-Duitsche oorlog 7900 millioen francs. Deze cijfers zyu welsprekend, nog welsprekender als men daarbij denkt aan het aantal menschen, voor wier dood al die millioenen noodig waren. Een weldoener. Een zeer merkwaardig man is de vorige week te Bristol overleden, de evangelist en philanthroop George Müller. Hy was in 1805 by Halber- stadt geboreD, eu na een vry storm achtige jeugd, op een Zwitsersche reis, waar hij eeu bidstonde bijwoonde, in 1826 evangelist geworden. Drie jaar later vertrok hy naar Londen, waar hy voor de inlandscbe zending optrad en vestigde zich later in Bristol, in welke stad hy in 1835 een weeshuis stichtte. De gelden voor dat deel eu voor do verspreiding van bijbels en tractaatjes wist hy bijeen te krijgen geheel uit vrijwillige bij dragen, waarop hij als zeker rekende en die hoe laag de kas ook daalde, toch steeds hem toevloeiden. In 1895 toen hy 90 jaar oud werd ver klaarde hy in de 60 voorafgaande jaren enkel „door bidden en geloo- ven" te zaraen 1,373,348,65 p.st. 2lf. d. (by hield van alles getrouw boek) te hebben ontvangen. Daarvoor had hij o.a. zijn weeshuis onderhouden, honderdduizenden bijbels en stichte lijke blaadjes verspreid en 120,000 kinderen onderwijs laten geven. Van 1875—1883 maakte by reizen door Europa en bezocht tevens Noord- Amerika en Klein-Azië en Syrië; overal preekende voor het goede doel. In die jaren trad hij 2100 maal op eu legde hy 69,000 inyleu af. In 1892 86 jaar oud bezocht, hy nog maals het Vasteland. Hy was een zeer eenvoudig en kalm man, die steeds het giootsto deel van zyn eigen inko men aan zijne stichtingen schonk en door zyn persoonlijk optreden en on verstoorbaar vertrouwen steeds de middelen voor deze wist te verkrij gen. Tot zijn 90e jaar preekte hij eiken Zondag tweemalen, en dan nog vaak op andere dagen. De Engelsche bladen wijden lange artikelen 'aan dezen weldoener, wiens arbeid zal worden voortgezet door James Wright, die met zijn eenige dochter gehuwd is. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek- de redaelic zich niet aansprakèh Van ingezonden stukken, gep% of niet geplaatst, wordt de cot niet aan den ineender terug, gegeven. Heel genadiglijk? In de nummers van Vrijdag Zaterdag 5 Maart 11., mij toevallj» wyze onder de oogen gekomen, fo H. zich de moeite gegeven, oven Vereeniging die nog in wording! haar arbeid nog moet beginnen, doodvonnis uit te spreken. Ik doel op het voorloopig cot der Toynbee-Vereeniging, bestas uit eeu 5-tal Haarlemsche jonge vu wen, die in het belang der unt« keling van den arbeidenden si eene poging willen wagen, en daarin gesteund worden door een 5 mannen, die, zonder in den bogi van het eerste 5-tal iets te we denzelfden weg wilden uitgaan. Ik kan my voorstellen, dat ieina niet aanstonds ingenomen met plan. zich een oordeel voorbeho totdat hij de genoemde vrouwen mannon aan den arbeid heeft gez en tot zoolang onzijdig blijft. li onbegrijpely k en onverdedigbaar fe my de houding voor vau hem, vóór dat hy kan oordeelen, eea keurend oordeel uitspreekt op de wi zooals H. zich dit veroorlooft. Hy noemt de Toynbeewcrt maatschappij redderseen naj dien zij zich niet geven en niet zul geven, en dien do Haarlemsche vr wen en mannen zich allerminst zul aanmatigen. Neen, dezen weten maar al te bi dat door haar arbeid de maatschap niet van al haar kwalen zal gene! wordenzoo'n eigenwaan bezielt niet. Het gevoel van zelfvoldaan}, dat H. op een andere plaats hun! dicht, is hun onbekend. Integenq hoe meer ze arbeiden, hoe daideljji ze de beperktheid van eigen kru zullen inzien. ..Heel genadiglijku,i lezen we ook, „zal inon allerlei l gen voor de arbeiders doen." M geeft H. het recht, mag ik vrag deze beschuldiging uit te spreker, genover hen, die nog aan den arb moeten gaan. Want eene beschcl ging, en een leelykc, is ze. Juist I die in Toynbee's geest wil werk heeft een grooten afkeer van datj nadiglyk optreden tegenover <le n ontwikkeldendit „liefdoon", waai de gegoede laat uitkomen hoe gn de afstand tusschen hem en den mini bevoorrechte isdat vriendelijk uit de hoogte, dat hemelsbreed vi schilt van deu gezel ligen eu verlip welyken omgang, dia tussche i nii schen van verschillenden levenstri bestaan kan. Ik ben overtuigd, dat genoemde vrouwen en mannen datw doen uit genade veroordeelen als i den booze en Diemand in hun kri zullen dulden die de jonge vereei ging door zoodanig optreden bospt telijk zou maken. 't Komt my voor, dat w scfcynlyk verbitterd door wat rondom zich heeft opgemerkt, nu li vermogen mist. aan edele drijfveer toe te schrijven wat uit edele drj veeren voortkomt. Daarom maakt geen karaktertekening, die aan werkelijkheid is ontleend, maar ei carieatuur, gesproten uit zyue verbei ding. Wat wil dan het genoemd Comiti De broodwaag oplossen zoo) H. schynt te wenscheo, dat iiet moe doen. Maar dat te willen, zou iinmi de dwaasheid zelve zijn en bewijzi dat het comité vervuld was van e Uit Bombay. De ernst van den toestand te Bom bay wordt nog verhoogd door een algemeen werkstaking der arbeidende klassen en der kleinhande'aars. Alle J eigenwaan, dien men het moge t: winkels zyn gesloten en de arbeiders-schrijven, maar dien het niet kent wyken zijn verlaten. De overheid Neen dit Comité wenscht henJ ziet de toekomst met groote bezorgd-door geboorte en opvoeding, aani heid in. Uit Pona is een regiment jen ontwikkeling bevoorrecht zyn. lanciers het garnizoen der hoofdstad j de gelegenheid te stellen, anderen, komen verslerkeo. j miuder bedeeld zyn. mede to dee; De nacht op Vrijdag is kalm ver- j van hun ervaring, hun kennis, b. loopen. Hoewei het oogenscbynlijk kunstzin, met het dubbel dool, zoo* rustig is iu de stad, is het voor Euro-1 die anderen iets gelukkiger temaki peaneu niet geraden zich ongewapend J door dit ontvangen, als zichzelvi op straat te wagen. Evenmin kuunenjdoor dit geven. Want de uitwissaH] dames zonder afdoende beschermingvan gedachten eu ge waar word inge door de stad gaan. j dc gezellige omgang, die zich op g In het oproerige district zijn Don-zette tyden herhaalt, leidt tot ea steken. I- - - Men vond man en vrouw te bed eu 1 depressie zich oostwaarts verder be-iliy vry wel onder de knie. Onder en eeu bevordering by hei belasting- dood en 109 gevangen gemaakt, de kamer vol kolendamp. weegt. i leiding van, indien ik mij niet vergis, wezen voor zyn schoonzoon, indien Hoewel de onmiddellijk ontboden' Den 20sten veroorzaakt een diepemejuffrouw Esser. heeft Corvini I hy, by de aanstaande algemeene ver- j dokter nog leven constateerde, vreesde depr ssie benoorden Schotland krach- enorme vorderingen gemaakt. i kiezingen zyn candidatuur wilde laten' by toch het ergste. tigenZW. wind en regenweer; een De opvoering is overigens, in t ge-1 varen voor die van graaf Greffulhe. eene waardeering, die aan wcerska i ten goed doet. I 't Zal geen „liefde prediking" zij zooals H. schrijft. Die Blyft overg laten aan de predikers, roaar 't z Intusschen dreigde Gribeauval in den vuilen stinken den modder van de gracht te verstikken. Gelukkig kon hy uitstekend zwemmen. Hij kwam weer aan de opper vlakte en zwom naar den kant van de Kloveniersburg wal. Als zwemmende zocht hy een trap, die iu de kade was uitgehouwen, maar te vergeefs. iljj riep maar niemand hoorde hem. „Dau maar weer aan het zwemmen," zeide hy tot zichzelf, „wellicht tref ik nog een boot of een trap aan." Hy zwom onder een der talrijke ophaalbruggen door, die de beide kaden aan elkaar verbinden. Toen bevond hy zich in een der schilderachtigste plaatsen van Amsterdam, waardoor de stad den naam vau „Venetië van het Noorden" gekregen heeft; daar komen de helderste, mooiste grachten u.m. de Klove niersburgwal, de Binnen Amstel eu het Rokin by el kaar. Hy waande zich een oogenblik verloren. De plaats, waar hy zich bevond was zoo duister, liet water warm en de kr achten begonnen hem reeds te ontzinken, maar de gedachte dat zyn vijand hem ontsnappen zou maakte hem woedend en vervulde hem met nieuwen moed. „Hade tuinenriep hy uit. •Sommige tuintjes strekken zich in dat gedeelte van de stad tot aan het water uit Terwjji hy in die rich ting zwom, ontdekte hy een laddertjehy haastte zich om het te bereiken en stoad weldra op vasten grond. In het hotel gekomen verkleedde liy zich schielijk en beval zyn kleeren te drogen te hangen. Terwjji by nog aan zyu toilet bezig was werd er op de deur geklopt en een groote, flinke kerel, met een vaderlijk gelaat ea witte bakkebaarden trad binnen. „Ik ben Dacrot," zeide de biuuentredeude. „Ah zoo mynheer," zeide Lucien, „Jean van de ga leien bevindt zich in dit huis ouder dea naam van Es- prignolles." „Neen. mijnheer," zeide Dacrot, „niet meer." „Wat?" „Hy is vertrokken." „Vertrokken „Ja, hy zit al in den trein, maar Simien houdt hem in 'toog." „Ah riep Lucieu uit, „hy is ons dus nog niet ont snapt Vervolgeus vertelde hij zijn wedervaren aau deu agent. Ducrot luisterde met de meeste belangstelling naar het verhaal. „Ik moet hem in de gateu houden," zeide Lucien, „wy kunnen nog vertrekken. Men zal my myo kleeren wel nazenden." Zy begaven zich naar den Haag. Daar aangekomen was de eerste, dien Ducrot zag, Simieu. „Hy is mij ontsnapt," zeide deze laatste. „Aan geen een station kau hy afgestapt zyn. Ik zat in een coupé naast de zijne. De trein ging niet verder dan den Haag. Toch heb ik hem niet uit zien stappen." „Hebt gy geeu auder zien uitstijgen?" vroeg Ducrot aan zijn collega. „Ja,' een grijsaard met een witten baard." „Hoe gekleed „In 't blauw." „Hum! Het kan hem toch geweest zyu." „Denkt gij dat werkelijk?" „Ja." „Maar zyu valies kan onmogelijk eeu heel stel klee ren bevatten." „Men kan wel twee pakken over elkaar aan hebben." „Dat is zoo." „Eu dan bestaan er wel pakken, die men aan twee kanten kan dragen." Ducrot, die veel uitgeslapener was dan Simien, had gelijk. Esprignolles was niet onderweg uitgestapt, maar in het traject van Leiden naar den Haag, toen de trein in volle vaart reed, had hy zyn valies tusschen de tandeu genomen, zachtjes het portier geopend en weer gesloten en was in een ledig compartiment gestegen. In eenige oogenblikken had hy zich gegrimeerdzyn haar en baard waren spierwit geworden. Hy vorwissel- de zyn zwarte pantalon voor een grijze en keerde zyn jas binnenste buiten, zoodat hy toen een keurige blauwe aan had. In deze vermomming was hij doodbedaard in den Haag uitgestapt, en tevergeefs zocht Simien den on voorzichtige, die onder het" rijden zijn compartiment had verlaten. Esprignolles had de agenten echter wel herkend. „Ahde politie zit mij op de hielenzeide hy tot zichzelf- „Welnu, wij zullen zien." Eenige dagen daarna kwamen Gribeauval en de agenten te Parys aanonderweg vernamen zy nog, dat op de kust van het eiland Putten het lyk van een Fransch dokter, Hermann genaamd, was aangespoeld, dat meu uit de papieren, welke by hem gevonden wa ren, had opgemaakt Gribeauval begaf zich dadelijk na zyn aankomst na den procureur van de Republiek. „Zyt ge er zeker van, dat hor, Jean van de G was?" vroeg de procureur aan Lucien. „Ja. Jean Gcrin, Jean van de Galeien, of de herW de Villedieu, die nu onder den naam van Esprignou reist." „Misschien hebt ge u vergist," zéide de procure! den naam Esprignolles opteekenend. „Ik heb hem gezien" zeide Gribeauval. „Ochwanneer men niet vari het vak is Lucien haalde de schouders op en vertrok. Wat Jean van de Galeien betreft, doze had zie zonder verwijl naar Bcheveningeu laten brengen had hij een klein bootje gehuurd en was naar Loc duinen geroeid. Hier nam hy eeu rijtuig, dat hem na Rijs'.yk bracht, vau Ryswyk begaf hy zich naar De! en toen uaar Gouda. Te Gouda stapte hy in den trei naar Utrecht en Arnhem en kwam door Duitseblai op Franschen bodem. Twee dagen daarna begaf hy zich naar het hu Rothschild, dat hem zijn wissel in goud en bankbilj* ten uitbetaalde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2