Jean van de galeien. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. J. C. Peereboom, FEUILLETON. IBs Jaargang. Woensdag 16 Maart 1898. Ho 4SI2 HAARLEM'S HA6BLAB ABOKrM"BMEKrTSPBIJS Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. 0.80 de omstreken en franco per post0.371/2 AJDV^EiR,a?misrTiEasr: 1—5 regels 50 Ots.iedere regel meer 10 C^ts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubMcité Mrangere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloemendaal, Sandpoorl en Schoten, P. v., d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tolSpaamdam, C. HARTENDORPZandvoori, G. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTER BeverwijkJ. HOORNS; HülegomARIE HOPMAN, Molenstraat Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Onze Agenten. Aan Haarlem's Dagblad zijn de navolgende vaste Agenten verbonden Voor het kwartier Amsterdamsehe Poort VINK, A. L. Dyserinckstr. 1 Voor het Rozenpriëel K. VOS, Rozenpriëelstraat 30. Voor het Leidschekwartier W. ZWART, Clercqstraai 136. Advertentiën worden zonder ver- iioogiDg van prijs door hen aangeno men. terwql ook voor Abonnementen op dc Courant door hen wordt zorg gedragen. Hoofdkantoor: Kleine Houtstraat 14. Directeur- Uitgever Officieele Berichten. Kennisgeving van de Schouw. Burgemeester en Wethouders der Gemeenten Haarlem en Heemstede brengen by deze, ingevolge art. 3 van de verordening op het Schouwen der greppelen, riolen en uitwateringen in den Hout, ter kennis van de belang hebbenden, dat op Dinsdag, den 22en Maart, 1898, te beginnen des morgens ten 10 ure, schouw zal worden ge houden lo. Over de greppelen, riolen en uitwateringen in den Hout, beginnen de achter bet perceel, bij het kadas ter bekend gemeente Heemstede onder sectie A, no. 1087 en van daar eerst noordwaarts en daarop westwaarts ppende, voor de perceelen de tappery „de Wandelaar" sectie A, no. 103 en 91G, en de buitenverblijven Voorbout, Lommerryk, Groen eu Hout, Hout- rust en van daar noordwaarts op, tusschen laatstgenoemd buitenverblijf en bet buitenverblijf Westerhout naar de Meesterlottelaan, in het aldaar door de Gemeente Haarlem gemaakte riool, door dat riool naar dat in den Wagenweg en vervolgeus naar de watering langs de Schouwtjes- of Pjjislaan. 2o. Over de overgedekte greppel of sloot van den zoidhoek van de buiten plaats Spruitenbosch, langs denHee- renweg tot aan het riool, dat uitwa- tert in de watering langs de Schouw tjes- of Pijlslaan. Wordende de eigenaars van percee len of erven, langs of door welke de greppelen, riolen en uitwateringen loopen, herinnerd, dat zy, ingevolge art. 5 der verordening op het schou wen, verplicht zyn, die voor zoover die over of langs hunne perceelen of erven loopen, behoorlijk te onderhou den en schoon te hondenen dat het hun en den bewoners der bedoelde perceelen niet geoorloofd is, op die greppelen, riolen en uitwateringen faecale stoffen te loozen of daarin spruiten te brengen, die in verbinding zijn met beerputten of privaten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, M. O. de KANTER. Waarn. Burg. De Secretaris, C. M. RASCH. Burgemeester en Wethouders van Heemstede, D. E. VAN LENNEP. De Secretaris, A. G. A. COLLOT d'ESCURY. Politiek Overxichtr De verschillende berichten over den politieken toestand betreffende Spanje ên de Vereenigde Staten geven maar een verward, onduidelijk beeld daar van, ten eerste door de groote tegen strijdigheid, die ze kenmerkt en bo vendien omdat de oorlog-voorspel lende geruchten afkomstig zyn van Ameri- kaansche jingo-mannen,die veel harder schreeuwen dan de anderen. Vandaar dan ook, dat. de kans op oorlog niet zoo aanzienlijk moet worden beschouwd als uit het "meerendeel der berichten wel mocht worden opgemaakt. De beurs, alhoewel dikwerf gedrukt door tendentieus ongunstige berichten, vormt ook eenigszins een schaduw beeld van den politiekon toestand. Hierop afgaande mogen wij dien niet als te somber beschouwen, wanneer wij in aanmerking nemen, dat zich op de beurs teNew-YorkMaandag wel beslui teloosheid deed gelden,maar er ten slotte flink werd gekocht, dank zy het ont breken van verontrustende berichten omtrent de betrekkingen tot Spanje. Een feit is bet, dat de regeering te Washington vredelievend gestemd is. Hoe sterk nu de oorlogszuchtige party is, waarmee de regeering na tuurlijk rekening heeft te houden, is niet duidelijk aan te geven. De correspondent van de Times te Havana seint ook, dat de Amerikaan- sche enquête-commissie naar de ramp met de „Maine" haar onderzoek vol tooid heeft en dat het rapport der commissie vermoedelijk binnen veer tien dagen Washington bereiken zal. Daarentegen vinden verzekeringen dat noch Mac Kinley noch de leden van het Kabinet iets afweten van den inhoud van het rapport algemeen ongeloof: zelfs bezadigde persorganen, gèlyk de officieuss Army and Navy re gister verklaren, dat de Reg. der Unie reeds den zakelyken inhoud van het rapport kentdit zou aantoonen niet alleen, dat de Maine door een onder- zeesche myn in de lucht gesprongen is, maar ook dat de Maine opzette lijk daarboven geankerd werd, het geen medeplichtigheid aan boord laat onderstellen. De New-Yorksche cor respondent van de Standard seint daarbijMoge het bericht van de Register waar of onwaar zyn, de mee ning van het Amerikaansclie volk is tbans der mate anti-Spaansch, dat zelfs een rapport waarbij Spanje van schuld vrijgepleit werd, de opgewon denheid niet zou kunnen sussen. Niets vermag de openbare meening te be vredigen buiten het verdwynen van het Spaansehe gezag over Cuba, dat Amerikaanscbe reizigers gelijkstellen met de ergste slavernij, terwijl deel nemers aan den burgeroorlog in de Unie verklaren,dat de toestand in som mige steden van Cuba thans erger is dan op Shermans slagvelden. Mogen wij de berichtgever van den Times te Athene gelooven, dan moet Rusland betreffende de benoeming van een gouverneur van Kreta, toch ten slotte zyn zin krijgen. De cor respondent meldt nml. dat de benoe ming van prins George thans zoo goed als zeker is. daar de toestemming van alle mogendheden is verkregen. Keizer Frans Jozef en koning Humbert hebben den Czaar eigen handig geschreven dat zy er in toe stemden. Men zegt ook dat nu niet meer zal aangedrongen worden op de voorwaarde dat de prins afstand zal doen van zyn rechten op den Grieksehen troon. Uit Kaapstad wordt aan de Times geseind,dat de zoogenaamde progressi- tenparty van de Kaapkolonie Rhodes een grootsch onthaal bereid heeft op een kiezersvergadering. In een rede voering zeide Rhodes o.a. dat de Kaapsche politiek groote omwente lingen onderstelt. Spreker is voor afschaffing van het invoerrecht op vleesch en voor wijziging van de graanbelasting, als ook voor een nieuwe indeeling van de Kaapkolonie voor de verkiezingen voor de wetgevende vergadering en voor een vrijgevige bijdrage van de kolonie aan de Brit- scbe vloot. Ter zake van Transvaal verklaarde Rhodes dat de toestand dermate on dragelijk geworden was, dat zelfs Kotzé, die eenmaal, na Jameson's tocht, het telegrafische verzoek mede- onderteekende om Rhodes te straffen en het charter in te trekken, thans zich er tegen verzet. Spreker ont kende. dat de Afrikaanderbond tegen woordig de Hollandsche meerderheid representeert, alleen een dwaas kan droomen van een onafhankelijk Zuid- Afrika. Spreker bepleit geen politiek yan bloedvergieten, maar verzoekt zyn hoorders te protesteeren tegen het barbaarsche bewind der Boeren. Hy meende het best Rhodesië's be langen te bevorderen, door in de Kaapkolonie voort te werken ten bate van nauwere aaneensluiting der kolonie. Wanneer de Kapenaars thans niet blijven strijden voor hervormingen in de Transvaal, zal de hervormings partij aldaar niet willen medegaan met de Kapenaars, wanneer zy er in slaagt, bet juk der boeren af te schudden. Dit geldt ook voor Rho- desië. In een interview dat dr. Leyds te Pretoria heeft gehad met Reuters agent, heeft de secretaris verklaard, toen de snzereiniteits-quaestie met i Engeland ter sprake kwam, dat dej Zuid-Afr. Republiek het bestaan der suzereiniteit van Engeland ontkent, maar zekere verplichtingen, uit dej conventie van '84 voortspruitend, er- j kent en ook van goeden wil is om daaraan te voldoen. I STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem 15 Maart 1898. Zooals wy reeds vroeger mededeel den zal op 16 April a. s. de opvoe den. Volgens de statuten mag het aantal eereleden bet getal 20 niet te boven gaan. De Maart-aflevering van Andro- m. cles, maandschrift aan de belangen der ring plaats hebben van het werk j dieren gewijd, maakt melding van het Seelenkampfcompositie van Mr. Ro- j Congres, dat door de Vereeniging bert Vorstman, alhier. Wy vernemen i tegen het mishandelen van dieren voor thans, dat de zuivere opbrengst van Haarlem en Omstreken den 14en Mei die voorstelling zal worden afgedra- j alhier zal worden gehouden, gen aan het Hoofdbestuur van de Na opsomming van de lijst der spre- Feesteommissie voor den Koninginne-kers, zegt de Redactie dag alhier, welke door dit college! „Wij hopen, dat zeer vele dieren- gaarne zal worden aanvaard. 1 vrienden den 14en Mei in Haarlem De repetitiën worden sedert Zater- zullen samenkomen. Er is iets eigen- aardig opwekkends in een congres. Het ontmoeten van geestverwanten, het vele belangrijke dat men hoort, de nieuwe indrukken die men krygt, alles te samen wekt op tot een nieuw en krachtiger Bonds- of Verenigings leven. Men legt zich zoo gemakkelijk neer by het bewustzijn van jaarlijks een paar gulden te betalen, om een zaak te steunen, men slaapt in en ver geet dat men nog iets anders te doen heeft, maar een congres roept de sla- penden weer eens wakker en spoort aan tot krachtdadigen arbeid. En dan als de jonge lente Haarlem in teestdos heeft gestoken, zal het uit stapje naar de oude stad aan 't Spaarne zeker niemand berouwen. dag 1. 1. nu geleid door den heer W. Robert, onder wiens leiding het con cert ook zal plaats hebben. Maandag werden op den Doelen ingedeeld 270 miliciens voor de lich ting 1898, waarvan o.a. 120 werden bestemd voor de Infanterie hier in garnizoen. Ter aanvalling van ons vorig bericht omtrent den schietwedstrijd dient nog vermeld, dat de bovenzaal gelegen ach ter de kleine concertzaal (de z.g. gaan derij voor den wedstrijd is ingericht. Naast elkaar zijn zes banen aange bracht, die alle eene lengte hebben van 12 M. De inrichting is absoluut veilig, daar van de uitvinding van den 'Heer M. Tieleman, Korte Kade 122 Rotterdam gebruik is gemaakt. De scbyf, die bij deze inrichting be vestigd is aan een horizontaal liggende lat, beweegt zich langs twee metalen draden, doordat een touw, dat aan de lat is verbonden door een draairad wordt opgewonden. De schijf komt daardoor by den baan-commissaris, die alzoo de scho ten kan noteeren zonder zich in de baan te begeven. Heeft hij dat gedaan dan wordt een ander schijfje in de lat geplaatst, het draairad wordt af gewonden en de scbyf beweegt zich weer naar de achterzijde van de baan, totdat zy stuit tegen den ijzeren plaat, die daar is aangebracht om de ko geltjes op te vangen. De beide bovenzalen en de toegang R. K. Volksbond. Maandagavond hield de R. K.Volks bond afd. Haarlem, eene vergaderiug in een der zalen van de sociëteit „de Kroon", waar als spreker optrad de heer G. J. van Gasteren. Nadat de aanwezigen het bondslied hadden aangeheven deelde de heer Van Dam mede, dat de voorzitter en de secretaris verhinderd waren ter vergadering te komen, de laatste we gens ernstige ongesteldheid, waar door hy diens plaats vervulde. Ver volgens gaf hy het woord aan den spreker. De heer Van Gasteren had met het oog op <le ontevre denheid, die er in de laatste tijden onder verschillende standen heerscht, een stukje tot zijn lezing uitgekozen 1 Beu SlUb O IUO 6UU 1C&1UÏ UiltOIW/iOLl 2(jn smaakvol met groen en vlagengetiteld?,Op den vooravond", nitde versierd. In de zaal aan de voorapde Kat!). illustratie, betrekking hebbende op de Fransehe revolutie. Dit stukje op gezelligen eu toch voorzijde zyn de keurige prijzen op tafeltjes teu toon gesteld, geheel omgeven door groen, waartusschen het vaandel der afdeeling pry kt. Het geheel heeft een feestelijk aan- rerdienste, hetwelk met applaus werd begroet. Na nog eenige mededeelingeu, o.a. betr. de oprichting van eene obder-af- deeling van den R. K. Volksbond voor typografen, werd de vergaderiug om streeks half elf gesloten. Op de laatste bestuursvergadering van den Nederl. Stucadoors Mond afdeeling Haarlem is gestemd over de loons-voorwaarden (3 cents per uur meer, afschaffing van overuren, etc.) door de patroons gesteld. De uitslag hiervan, waaruit blijkt, dat van de zyde der gezellen iu de nieuwe loonregeling is toegestemd, is aan de patroons opgezonden. Het ant woord der patroons wordt nog tege moet gezien. BINNENLAND Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Benoemd tot burgemeester van Beers, P. H. Thijssenvan Huyber- gen, J. B. van Agtmaal, secretaris dier gemeente; van Veendam, P. J. de Hoopvan Vries, H. A. Aalfs, secretaris dier gemeente van Oolyns- plaat, van Kats en van Kortgene, W. F. J. Wagthovan Loosdre-cht, F. C. H. Royaards. Jhr. mr. L. F. H. Michiels van Kessenich, schoolopziener in liet dis trict Roermond, met ingang van L April benoemd tot inspecteur van het lager onderwijs in de eerste inspec tie; G. J. Guichard, te Assen met ngang va sohoolopziener in het arrondissement Assenmr. A. I. M. J. baron Van Wijnbergen, te Eindhoven, met ingang van 21 Maart, benoemd tot school opziener in het arrondissement Eind hoven. De heer J. C. Schaf er, met ingang vau 15 April, benoemd tot tydelyk adjunct-ingenieur by het aan het De partement van Koloniën verbonden Technisch Bureau. Met ingang van 1 April aan J. R. Tuinhof, op zyn verzoek, eervol ont slag verleend als leeraar aan de Ryks- H.-B. School te Groningen. Bepaald dat eene der Ryks-hoogere burgerscholen met vyf-jarigen cur>us te "Helder zal gevestigd zyntot directeur van en leeraar aan die Ryks- H.-B. School benoemd dr. R. Rykens, thans directeur van en leeraar aan de Rijks-H.-B. School te Warffum. uit welke laatste betrekking hem tevens eervol ontslag wordt verleend. Sterfte-Statistiek. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten uit 12 der grootste steden van Nederland blijkt dat in het jaar 1897 de sterfte het geringst was in de gemeenten Leeuwarden en Haar lem en het hoogst in de gemeenten Maastricht en 's-Hertogenbosch. De cyfers zyn als volgtLeeuwar den 16.46 per 1000 inwoners, Haarlem 16.81, 's-Gravenhage 17.18, Amster. In de te Londen gehouden verga dering van de „Huguenot-Society of London" werd de heer J. W. Enscfiedé bibliothecaris der gemeente-boekerij gevoelvollen toon. den heer van Gas teren eigen, voorgedragen, viel zeer in den smaak der genoodigden. Hierna droeg spreker het bekende gedicht van Tollens „Fridolin of de boodschap uaar de ijzersmelterij" voor, dat niet minder luide werd geapplau disseerd. Na de pauze gaf de heer te Haarlem, tot eerelid benoemd inGasteren nog ten beste een drama de plaats van den verleden jaar over- j tisch stukje getiteld „Een bedrogene leden dr. W. N. du Rieu te Leiden. I der groote Fransehe Revolutie," dat Verleden jaar werd de plaats van den; op zyn gehoor een diepen indruk j overleden archivaris te Haarlem mr. j maakte. A. J. Enschedé als eerelid van ge-! Nadat de heer van Dam spreker noemd genootschap vervuld door dendank gezegd had voor den aangena- heer M. G. Wildeman, thans adjunct- j men avond den leden van den Bond aan- j archivaris te Haarlem', zoodat toeval-gehoden, uitte by den wensch, dat de1 ligerwijze de twee eenige eereleden i vergadering mocht besluiten den heer in Holland te Haarlem verblijf hou- van Gasteren te benoemen tot lid van Uit het fransch. Vandaar ging by rechtstreeks naar zyn kamer in de rue Mazarine. Van uit de verte zag hij reeds een me nigte mensehen in die straat staan. Hij drong zich tus- schen ben door. Men wees hem zyn huis, waar hij de hertogin had opgesloten, zeggende „Men heeft een brutale dievegge gesnapt, maar nu zoekt men een nog onbeschaamder dief." HOOFDSTUK XVHL De concierge van no. 53. De concierge, die in no. 53 van de rue Mazarine woonde, was zeer verwonderd geweest, toen wat hy noemde, zyn kombuis, zoo ryk gemeubileerd en zwaar behaDgen werd. „Wat voor een zonderling zou daar nu komen wonen vroeg by zich af. Toen hy de bewoners zag, vond hij het geval nog vreemder. „Wie kunnen dat toch zijn?" zeide hy dikwijls tot zich zelf. Hy vermoedde, dat hier een geheim achter stak. Toen bij bemerkte, dat er ook een vrouw in het apar- tement woonde, dacht hy „Een vrouw, die nooit uitgaat, dat is al heel vreemd Daarop ontdekte hy, dat Lebigot altijd zelf zyn in- koopen ging doen, de personen, die hy ontmoette nauw keurig opnam en ook alvorens uit te gaan eenige oogennlikken in de deur bleef staan en om zich heen zag. Den eersten dag dacht de concierge „Die kerel kon mjj toch zijn boodschappen wel laten doen." Den tweeden dag mompelde hij „Daar steekt wat achter." En toen hy het middagmaal voor den huurder, die de kamer naast die van mevrouw de Villedieu bewoon de, gereedzette, maakte hij een opening in den muur, nam er een steen uit, sneed met zyn mes het omhulsel van achter het behang weg en luisterde. Op een gegeven oogenblik hoorde hy het volgende gesprek „Ik begrijp niet, hoe gy zoo impertinent durft zyn om my tegen myn wil hier te houden en my in die donkere kamer te sluiten, als gy uitgaat." „Ik voer slechts de bevelen van uw echtgenoot uit, mevrouw." „Zelfs mya man heeft niet het recht my van mijn vrijheid te berooven of my" op te sluiten." Daarop hoorde de concierge zeggen: Denk er om, dat ik er de justitie van in kennis kan Deze woorden klonken den concierge als een vinger wijzing in de ooren. „Dat geheim zal ik ontsluieren," zeide hij, „want als er iets in mijn kombais voorvalt, waar de justitie beter mee gemoeid wordt, dan komt alles op my neer en Maar tevergeefs luisterde hy noghy kon niets meer verstaan, zeker waren zy in een ander vertrek gegaan. „Denk er om, dat ik de justitie er van in kennis kan stellen," mompelde de concierge, „dat zeide die vrouw. Moet ik haar ook gaan waarschuwen? Ik wil niet, dat hier de eene of andere slechte daad wordt gepleegd Die arme vrouw kan niets beginnen, want men sluit haar op. Maar als dit op bevel van haar man geschiedt Die is per slot van rekening toch haar heer en meester." De concierge wist niet, wat hy doen zou. Den volgenden morgen gini hy wee* luisteren en hoorde toen zeggen: „Ik zou nog liever willen, dat mynheer de Villedieu my vermoordde." „Ooriep hy verschrikt uit. Niet wetende wat aan te vangen, begaf de eerlijke concierge zich naar den hotelhouder, die naast hem woonde, om het geval aan hem te vertellen. „Buurman," zeide de restaurateur ernstig, „men moet altyd zorgen op een goeden voet met de politie te zyn. Ga haar waarschuwen. Als er niets verkeerds gebeurt, dac kau het geen kwaad, en valt er iets onbehoorlijks voor, dan kan de politie handelend optreden." „Gij hebt gelijk. Als er niets verkeerds voorvalt, is er niets over stuur." En hij begaf zich naar den commissaris van politie. „Mijnheer," zeide hy tot dezen, „ik heb onlangs een paar kamers verhuurd, waarvan de muren door de be woners geheel gecapitonneerd zyn." „Dat mogen ze doen, als de huisheer het niet van te voren verbiedt," zeide de commissaris. „Jawel, maar die huurders hebben 's nachts een vrouw iu huis gebracht en deze heb ik hooren zeggenDenk er om, dat ik de justitie kan waarschuwen." De commissaris begon nu belang in het geval te stellen. „Zoozeide hij, „en wanneer heeft men die vrouw gebracht „Nauwelijks een week geleden." „En hoe noemde zich uw huurder?" „Hermann." „Hermann? een dokter?" „Jawel, mijnheer de commissaris." „Zou die tot een dievenbende behooren?" vroeg de commissaris zich af en overluid zeide hy „Hebt ge nog meer verstaan?" „Ja zekerook dit nogik zou liever willen, dat myn heer de Villedieu my vermoordde." „De Villedieu hebt gy dat wel goed verstaan „Ja, mijnheer de commissaris." „En wie zeide dat .ZZ „De vrouw."

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1