Koloniën, BATAVIA, 15 Februari. Atjeh. De Atjeh-correspondent van de BSnm. CV' schrijft naar aanleiding van het vertrek van kolonel Van Vliet naar Batavia: „Met de oostboot. die waarschijn lijk op den loden Februari van]01eh- leh vertrokken is, vertrok Daar Bata via de gouverneur van Atjeh. Hy gaat daarheen ingevolge speciale opdracht van den gouverneur-gene raal. Aangaande de te behandelen zaken wordt heel wat gefluisterd. Zelfs moeten er onaangename per- soons-kwesties bedisseld worden, maar zekerheid dienaangaande sch|jnt nie mand te hebben, dus zal ik die ge ruchten laten wegsterven. Spoedig genoeg zal bl|jken waarom het, be halve de bekende hoofdzaak (voorbe reiding van de Pédir-expeditie? nog te doen is geweest. Gedurende de afwezigheid van den gouverneur zal do resident voor de Atjehsche zaken te Kota-radja, belast zjjn met het civiele bestuur, terwijl de luite nant-kolonel van den generalen staf G. W. Beeger de militaire aangele genheden zal afdoen." Aan een van den Civielen en Mili tairen Gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ontvangen telegram wordt door de „Jay. Ct." met be trekking tot de expeditionnaire colonne in Daja het volgende ontleend: Den 9n dezer keerden de colonne die van Lam Noh naar Lam Hassan was uitgerukt, naar eerstgenoemde plaats terng en werd onderweg door enkele schoten verontrust Aan de bevolking werd vergund in Lam Noh terug te keeren. Des middags werden van de over zijde der rivier, waaraan deze plaats gelegen is, enkele schoten op het bivak gelost. Den lOen werd voortgegaan met| het terrein in den omtrek van Lam Noh op te meten en te verkennen, terwijl den volgenden dag met twee en een halve compagnie naar Sapig werd opgerukt; niet ver van deze kampong werd de kolouue door een bende van 30 man beschoten, die verdreven werd, 2 dooden achterla tende; ook by de vervolging bekwam de vyand nog 2 gesneuvelden. De colonne bivakkeerde den nacht van 11 op 12 dezer in Sapig en keerde op laatstgenoemden dag naar Lam Noh terug, na Sapig verbrand te hebben. De stoomsloep der marine ontving den llen een twintigtal schoten van den linkeroever der rivier. Uit Kota Radja werd den 15en Febr. aan bet Bat. Nbl. geseind De vyand had by Sapig in berg achtig terrein een goede stelling inge nomen. Hij is echter door onze troepen by den eersten stormaanval op de vlucht gedreven met achterlating van eenige dooden. De troep bivakkeerde te Sapig en i3 thans teruggekeerd naar L,am- nohili. Aan onze zjjde slechts een ge wónde, een dwangarbeider. De overstrooming in Deli. Uit Medan werd den 14n Februari aan de J. B. geseind Het ljjk van den in den bandjir verdronken assistent Van Dam is gevonden en gisterochtend ter aarde besteld. Van Ambon. Uit Makassar schrijft men aan de Locomotief: Het schijnt werkelijk noodig, dat Ambon verlaten wordt. Voortdurend bonden de schokken nog aan, waar van sommige vrij hevig zijD. Aan den kant der baai, tegenover de hoofdplaats Ambon gelegen, is een aanzionlyk stuk land verdwenen. De nog te Ambon aanwezigen zitten er dus op een alles behalve vasten bodem. Of het nu zaak is, om allen naar Java te expediëeren, is een andere vraag. Wat moeten zy allen op Java beginnen? Het doel kan toch met zijn het eiland Ambon geheel te ver laten? Men spreekt er echter over het bestuur te verleggen, betzij naar Cerain, hetzij naar Boeroe. Dit zou voor hen, dio te Arabon hun bezit tingen, hoe gehavend dan ook, nog hebben, en vooral voor de bezitters der notentuinen, veel roegih opleve ren. Aan den anderen kant zou de vol voering van bet plan tot exploitatie van Cerara, een nog raaar al te veel verwaarloosd eiland, kunnen leiden. Daar schynt heel wat uit te halen te zyn; maar de bergbewoners be- hoorcu niet tot do handelbaarste lie den, zoodat een geregelde exploitatie van het eiland Coram, althans in het binnenland, nog wel tientallen van jaren op zich zal laten wachten. Boe roe zou in dat opzicht beter geschikt zyn voor zetel van bestuur, doch daar schynt het wederom zoo onge zond te wezen. Maar zoo heeft alles zijn voor en tegen cn ten slotte komt alles toch vanzelf terecht. Van de catastrophe werd mij nog het volgende verhaal gedaan. Twee Duitschers, beiden korporaal in Ne- derlandsch-Indiscben dienst werden in het hospitaal te Ambon verpleegd en lagen naast elkander in éen kamer. Plotseling werden zy door een Levi- gen schok uit hun kribben overeind geslingerd, zoodat zy rechtop tegen over elkander kwamen te staan; ge lijktijdig viel het dak op hen neer, met het gevolg dat onze korporaals met hnn hoofden door het dak staken en op deze wyze als bet ware gevan gen gehouden, keken zy met ontzet ting en verbazing elkander aan en roepen als uit éen mond„Was ist jetzt los!" Me.i heeft my dit verteld en het zal ook wel waar zyn. Zooals gn reeds weet, werden tegen den heer s Gravestein van Heyst, administrateur der Rotterdam Bat]an Maatschappij, beschuldigingen inge bracht van dergfvjkon aard, als waar voor de heer Abbeina werd terecht gesteld en veroordeeld. Het voorloopig onderzoek schynt termen te hebben opgeleverd tot doorzetting der zaak. De raad heeft nl. een week ongeveer geleden rechtsingang verleend tegen genoemden heer, zoodat de instructie wel spoedig door den rechter-com- missaris of diens gedelegeerde zal worden begonnen. Dit is de tweede administrateur van Batjan, die we gens koeliemishandeling wordt ver volgd. Leftfcerew en Kunst Kes. De heer W. Kes is op schitterende voorwaarden uitgenoodigd 2i en 28 Maart twee concerten te dirigeeren van de „Kaiserl. Russ. Musikgesell- schaft" te Moskou. Hy zal die uit- noodiging aannemen. In strijd met de vroegere geruch ten. dat de Kes-concenen te Glas gow in het volgend seizoen niet zullen doorgaan, kan ten stelligste worden verzekerd, dat die zelfs langer zullen duren dan ia het vorige seizoen en wel 13 weken. Kes heeft ook een aanbieding voor een kunstreis van een maand met zyn orkest door Doitscbland in den volgenden winter. Vad INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Aan de ouders van de Haarlemsche jeugd» Met een enkel woord wenden we ons tot u, ouders van de Haarlemsche jeugd! We hebben u iets te zeggen in 't belang van uwe kinderen en, nietwaar, dan mogen we rekenen op een welwillend gehoor Wa:<neer we eens op school spreken over wyn, bier of sterken drank, dan blijkt het ons steeds, dat bijna al onze leerliu- gen reeds met deze bedwelmende voch ten kennis gemaakt hebben. Zy drin ken ze weliswaar in kleine hoeveel heden. sommigen geregeld, anderen alleen by feestelijke gelegenheden, maar zy krijgen ze toch en doen dus op jeugdigen leeftijd reeds mee aan de drinkgewoonten. Hiertegen nu hebben we om twee redenen ernstig bezwaar. Ten eerste hebben alle doktoren, wier oordeel gevraagd is over het alcoholgebruik door kinderen, nadruk kelijk verklaard, dat liet onvoorwaar delijk is af te keuren, daar zelfs kleine hoeveelheden alcohol zeer nadeelig op het organisme werken. En ge wilt toch aan uwe kinderen niet iets geven, dat schadelijk voor hunue gezond heid is? Ons tweede bezwaar is dit. De kin deren, die bunne ouders een „raaiig glaasje" zien gebruiken, die zelf nu en dan eens meeproevên, leeren de drinkgewoonten beschouwen als iets, dat volkomen geoorloofd is en hierin schuilt naar onze meening een groot gevaar. Ziet eens om u heen, telt eens de kroegen en audere drinkgelegenheden, denk eens aan 't lot van de menschen, die daar een deel van bun leven door brengen, die hnnne gezondheid, hunne geestkracht en hun geld daar achter laten en vraag u zelf dan een ernstig af, of de drinkgewoonten mogen bly- ven bestaan. Ge glimlacht en denkt, dat uwe kinderen wel heel, heel matig zullen blijven. Dat hebben de ouders van alle kroegloopers ook gedacht en toen hunne kinderen te ver gingen op den weg, dien zy hun zelf gewezen bad- deD, waren zy onmachtig, hen tegen te houden. Daarom gelooven wy, dat 't de plicht van ouders en onderwy- zers isde jeugd te waarschuwen voor eene gewoonte die nergens goed voor is en zooveel onheil na zich kan sleepen. Ge zoudt wel alles voor uwe kin deren willen doen, weina, ditmaal verzoeken we u dringend, ter wille van hen iets te laten. Wordt onthou ders en toont uwen kinderen door uw voorbeeld, dat men, om gezond en gelukkig te leven, waarlijk geen alcohol noodig heeft. De afd. Haarlemvan de Nederl. Onderw. Drop. Club voor Drankbestr. N.B. Brochures over den invloed van aleohol op het kinderorganisme en over het drank vraagstuk zijn te krygen by den heer P. M. de Pee, Houtplein 35, en den heer R. Blomberg, Bake nesser- gracht 3. Tevens zyn aan beide adressen nog toegangsbewijzen verkrijgbaar voor de vergadering op Donderder dagavond 8 uur in „Weten en Werken." GELENGD NIEUWS Aam de Belgisch-Fransehe grens b|j Qoièvrechain hebben dezer dagen Fransehe douaniers een verdachten man aangehoaden. De man schoot op hen, doodde een hunner en kwetste een tweede zwaar, doch werd zelf door een derden beambte neergescho ten. Men vond by hem een dolk, een revolver met meer dan vierhonderd patronen en 11000 frs. aan baar geld. Men gelooft dat de man een Duitsche anarchist was, Kottenath geheeten. Koningin "Victoria van Engeland is in goede gezondheid te Nizza aan gekomen, waar zy een maand zal vertoeven. Zola's proces. Mr. Mornard, de advocaat die Zola's aanvraag om voorziening in cassatie voor het Hof zal bepleiten, heeft Maandag zyn conclusies gedeponeerd b|j het parket van het Hooggerechts hof. Hy moet zes cassatiemiddelen hebben aangegeven. De dag voor de behandeling der zaak is nog niet vast gesteld. De ad-mi-ni-stra-tie-ve weg. Een door de zwarte pokken aan getast werkman te Oyonnax (Frank rijk) werd een dezer dagen door den geneesheer, die hem behandelde, naar 't hospitaal van Nantua gezonden. Hier was geen isoleerzaal en meu zond hem naar zijn geboorteplaats Charix. Daar by ongetrouwd was en zoader familie, verwees de maire hem naar 't hospitaal van Bourg, waarheen hij zonder eenige voorzorg in een trein de reis deed. Aan 't station aldaar rolde een besteller hem in een deken en reed hem op een handkar naar 't hospitaal. De papie ren waren niet in orde: men weigerde den ongelukkige op te nemen. De besteller reed 'naar de mairie. Daar verwees men hem naar de prefectuur. Het was éen nar en al de ambtenaren waren naar huis om te dejeuneeren. Eindelyk werd de secretaris-generaal gevonden, die 't bevel gaf tot onmid dellijke opnemiDg in 't hospitaal. Den volgenden dag was de man dood. Een spion? In de Parysche voorstad Asuières is een 60-jarig man gearresteerd, die zich uitgaf voor een Zwitser, maar gobleken moet zyn Duitsch majoor te zyn. Friedrich Haan zoo noemt hy zich wordt van spionn&ge ver dacht. Zyne papieren zyn in beslag genomen. Incident aan de Franscli- Duitsche grens. Maandag is te Nancy een grensin cident voorgevallen. Er worden twee lezingen van gegeven. De eerste luidt: Maandag namid dag gingen een kapitein van de Duitsche douane en een douanier de Fransehe grens over en een tiental meters voorbij den grenspaal. Fransehe werklieden riepea hen aan en poogden hen gevangen te nemen. De officier trok zijn sabel, hoewel by op Fransch grondgebied was, en gaf aan den douanier last zyn ge weer te laden; zoo gingen beideu op het geannexeerde gebied terug steeds gewapend blijvende. Bij den grenspaal vuurden zij op de werklieden, die over dit optreden woedend waren. De tweede lezing meldt: Maandag middag om drie uur was een kapi tein van de Duitsche. douane met verschillende douaniers in de nabij heid der grenzen. De kapitein alleen tring de grens over. en begaf zich op Fransch grond gebied. Eenige Fransehe werdliedeo, die hem zagen, wilden hem arresteeren. Een gevecht ontstond, de kapitein riep zyn manschappen die toesnelden en'op de werklieden aanlegden, ter wijl zy naar de Duitsche grens terug keerden. By deze bedreiging lieten de Fran sehe werklieden den kapitein gaan, die snel terugkeerde naar het gean nexeerde gebied en daar verdween. Het parket van Bricy begaf zieti naar de plaats waar bet incident voorviel, om een onderzoek naai' het gebeurde in te stellen. Een vondst. Onder een grafsteen op een kerk hof te Berlijn is een begraven schat gevonden van ongeveer 44000 mark. De weduwe van den man, die daar begraven was heeft b|j een bezoek aan het graf de ontdekking gedaan. De schat bestond byna uitsluitend uit bankbiljetten van 1000 marlc. De politie, by wie het geld gede poneerd is, zoekt ijverig naar den persoon, die het begraven moet heb ben, daar het vermoeden voor de hand ligt, dat de geldsom gestolen is en daarna verborgen. Een gewichtigestrijd. In de bierwereld van Müncben en die is zeer groot wordt byna over niets anders gesproken dan over de „Massregelung" tegen een „stam gast". Deze had zicb 'veroorloofd aan de directie van een der grootste brouweryen een brief te schrijven waarin hy klaagt over de slechte kwaliteit van het versche bier, dat men duurder moet betalen, en te ken nen geeft, dat menig trouw bezoeker er door zal worden verdreven. De directie heeft dit schrijven als een beleediging opgevat en den schrijver geboycot. Hem mag in haar lokalen geen'potje meer geschonken worden. H|j heeft zich nu tot de pers gewend en de gedachtenwisseling voor en tegen is in vollen gang. Ja er is zelfs sprake van een proces. Een der bladen her innert dat Bismarck op zyn 80e jaar nog gezegd heeft? dat het Beierscbe bier zoo goed blyft, omdat de Mün- cheners zoo strenge proevers zyn. Dat proefrecht mogen de burgers zich niet laten ontnemen. Uit Transvaal. De Volksstem verneemt, dat het hoofd van mijnwezen, Chr. Joubert, voornemens zou zijn af te treden wegens de herkiezing van president Kroger. Het lykt ons een ongelooflijk bericht, en misschien doet de Volksstem maar of zy 't gelooft om te kunnen zeggen, dat, al betreurt z|j het voornemen van den heer Joubert, er voor een nieuwen, krachtiger leider van het mijnwezen, voor een, die meer voldoen zal dan het tegenwoor dige hoofd in de laatste jaren, veel te zeggen valt. En de Volksstem eindigt met dezen ironischen volzin: „Dat dus de heer Joubert plaats wi! maken voor een ander, bewijst duidelijk dat ZEd. de belangen van het land, meer bijzonder van de goudindustrie, blyft behartigen zooals hy dit steeds heeft trachten te doen." De myncommissaris te Otteshoop, Malmani-goudvelden, D. P. Marais, is dood op zyn kantoor gevonden, met een kogelwond onder het oog. Hy was uit wraak doodgeschoten door een kantienhonder, wiens ver gunning onlangs was ingetrokken. De moordenaar, zich door de politie achtervolgd ziende, .schoot zich zelf dood. Uit Potchefstroom wordt aan de Volksstem gemeld: Een treurig drama heeft ons dorp iu opschudding gebracht. Een zestien tal gasten van het Royal Hotel voelden zich Donderdag na bet eten onpasselijk, en later begonnen zieh ernstige ziekte-verschyoseieu te ver- toonen. Sedert zyn een tiental hersteld, doch de heer van Gokkel, van de Nederlandsche Bank, is overleden. Jacob Langermanu, een bekend makelaar te Johannesburg, is buiten de stad dood in het veld gevonden. Zyn geweer lag afgeschoten naast hem. Men denkt aan een ongeluk. De Wynberg Times verwacht dat na haar critiek president Kruger zyn ijzeren hiel nog meer meedoogenloos op den nek zal plaatsten van den „verdrukten uitlander." Met de punt van zyn veldschoen op een andere lokaliteit zou de oude president velen hunner geen ondienst bewijzen. (Express.) Over den moord van Woolf Joel, te Johannesburg, zijn te Londen de volgende bijzonderheden ontvangen. De in hechtenis genomen moordenaar li80t von Veltheim. Het blijkt, dat deze is een avonturier, vroeger in dienst bij de Kaapsohe politie waar uit hy evenwel spoedig deserteerde. Naar bet schynt bood h|j toen aan Joel zyn diensten aan. Wat er op het kantoor van de firma Barnato te Johannesburg werkelijk heeft plaats gevonden, is nog duister, maar Joel's mauagei' Strange vertelt dat zy, alle drie met een revolver gewapend, een onderhoud hebben gehad, waarby von Veltheim Joel 2500 pond sterliog poogde af te dreigen. Joel weigerde, en daarop beproefde von Veltheim Joel's revolver te vermeesteren. Om hem dat te beletten, schoot Strange z|jn pistool af, waarop deze op Joel vuurde, met het gevolg dat Joel, aan bet hoofd getroffen, dadelijk mors dood neerviel. De moordenaar werd eerst na hevigen tegenstand over mand. Het heet ook dat de moordenaar die uok diens manager beeft pogen dood te schieten, aanbood voor 2:00 pond belooning de regeering van de Zuid-Afrikaansche Republiek omver te werpen. Oproer in Siam. Volgens bericht aan de Times uit Singapore is een oproer uitgebarsten te Battambang io Siam, waar de be volking weigerde belasting te betalen. De Siameesche regeering zond, met toestemming van Frankrijk, een expe ditie, die de opstandelingen versloeg maar niet overwon. Cambocijanen schijnen by bet oproer betrokken te z|ju. Toestand te Bombay. Reuter seinde Maandag uit Bom bay, dat het in de stad vry kalm was. Allerlei voorzorgsmaatregelen worden echter genomen, en de mannen, die naar pestgevallen zoeken, worden door soldaten begeleid. De werkstakingen breiden zich intusscben uit. De arres taties zoo seinde de gouverneur van Bombay Maandag hadden reeds een tweehonderd bereikt. Uit Guatemala. In ons vorig nummer deelden wy eenige bizonderbeden mede over den moord op generaal Barrios, president van Guatemala. Over de onmiddel lijke gebeurtenissen na den moord deelen nadere berichten nog het vol gende mede. Denzelfden nacht, waarin de presi dent stierf, werd de nieuwe president, generaal Cabrera, geïnstalleerd. Deze kondigde onverwijld den staat van beleg af, benevens een amnestie voor allen die betrokken waren in den laatsten opstand. Een etmaal na den dood van generaal Barrios kwam het in het middenpunt der hoofdstad tot een nachtelijk straatgevecht, waarby een generaal, ettelijke officieren en een veertigtal soldaten werden ge dood. De plaatselijke commandant die door de nieuwe regeering was ontzet uit zyn ambt, wilde zijn bevel niet overdragen aan zyn opvolger; by deed een aanval op een kazerne en verliet, toen hy werd teruggedre ven, met de militaire kas, waarin 60,000 thalers waren, de stad. Onder deze omstandigheden bleef de plochtige begrafenis van den ver momden president achterwege, wyl men voor een aanval op bet kerkhof vreesde. Het lyk werd overhaast en weinig plechtstatig voorloopig in de kathedraal bijgezet, Vele mannen van beteekenis, waar onder de minister van oorlog, werden gevangen genomen, anderen gingen op de vlucht of maakten gebruik van het asylrecht der gezautschapshotels. Do toestand was dientengevolge hoogst verward, aangezien velen naar het presidentschap dingen, doch niemand een vast plan schijnt te hebben en elk voor zich uit. don loop dor zaken het meeste profijt, hoopt te trekken. Intusscben schijnen verder in de stad en het land geen rustverstorin gen te zyn voorgekomen immers de staat van beleg is in de eerste dagen van Maart opgeheven. ;-?et»vo'g ffiïsdlaetïa*swis Voor de betrekkingen van boek houder, klerken en boden van de ge meentelijke waterleiding, hebben zich ruim 100 sollicitanten aangegeven. Door de agenten-rechercheurs Jan sen en Misset is procesverbaal opge maakt tegen de bierhuisbouders J. v. d. N. wonende Leidschestraat 51, A. C. h. vr. van H. de D., wonende Brouwerstraat 28 en J. H. A. B., wonende Brouwerstraat 35, ter zake het verkoopen van sterkea drank in het klein zonder de daartoe vertischte vergunning. Heden, Donderdagmorgen, omstreeks 6 ure is uit een sloot aan de Leid- schevaart naby de R. C. Kerk opge haald het l|jk van den werkman J. E. Th. oud 57 jaren, woonachtig alhier aan de Witte Heerensteeg, die vermoedelijk bij ongeluk te water is geraakt. Het lyk is naar het St. Eli sabeths Gasthuis overgebracht. Een beschamend besluit en een ernstige vraag aan ieder in 't bijzonder. Zaterdag jl. zag het wakkere be stuur der Vereeniging „Weldadigheid uaar Vermogen" zich genoopt tot het nemen van een bedroevend en voor Haarlem's ingezetenen beschamend besluit. Gebrek aan middelen dwingt de Vereeniging niet enkel om geen nieuwe gezinnen meer aan tejneraen, hoe groot hun nood ook moge we zen, doch om zelfs de noodige hulp, die zij na degelijk onderzoek aan werkelijk hulpbehoevenden verstrekte, ten deele te staken, ten deele tot de helft terug te brengen. Het meest zullen daardoor lyden de 147 weduwen en verlaren vrou wen en de 700, zegge zevenhonderd kinderen, die door de Vereeniging ge steund worden, wier behoefte even min als die der zieken en der ouden van dagen verminderen, nu de lente zoo we hopen zich niet lang meer zal laten wachten. Doch het is niet anders; er isgeen qeld meer beschikbaar en dit jaar werd door de Vereeniging ruim f 4000 minder ontvangen dan in vorige jaren. Waaraan mag dit verschijnsel te wyten zijn? Zeker niet aan liet bestuur der Ver eeniging. dat ouder de energieke lei ding" van den heer J. Muilemei ster er steeds op uit is de Vereeniging aan haar doel te doen beantwoorden. Evenmin aan de talrijke huisbezoe kers en huisbezoeksters, die zich met zooveel volhardende liefde aan hunne moeilijke taak wijden. Ook niet aau gebrek aan middelen bij de burgerij, want waar nog steeds zooveel geld te vinden is voor uit gaven van twijfelachtig nut, daar kau hel noodige voor weduwen en weezen, voor zieken en hoogbejaar den zeker nog wel gevonden worden. Waar (1e schoen dan mag wringen Zou 't ook kunnen zyn, dat de een te veel op den ander bouwt? Dat ieder 't op zijn buurman laat aanko men en dat daardoor tenslotte allen de beurs go-doten houden. De winter is immers zoo zacht geweest; van 't jaar, zegt misschien menigeen, kon ik wel eens overslaandoch wordt daarbij wel bedacht, hoeveel er by strenge winters verdiend wordt met sneeuw ruimen on op het ijs, dat in dit jaar niet verdiend is. Voor ben, die, dank zy den zach- ten winter, regelmatig hebben kunnen doorwerken is de winter zeker zeer gunstig geweest. Maar voor de weduwen en weezen, voor de zieken en hoogbejaarden heeft ze alleen eene kleine besparing van brandstoften gebracht. Wie verzuimd mocht hebben zijne bijdragen aan de Vereeniging te schenken die haaste zieh daarom dit nog te doen. wie meer kan geven dan hij tot nog toe deed, verzaime niet alsnog eene extra bijdrage te schenken. Haarlem's bnrgery treffo het ver wijt niet, dat zij feest gaat vieren ten koste der noodlijdenden! Giften gelieve men te zenden aan den Voorzitter, den heer J. Muile meister. Nieuwe Gracht 45. Hedenmiddag circa half éen brak een kleine binnenbrand uit in een perceel gelegen in een poortje aan de Nassaulaan. Aanwezig waren Spuit 10 en 10a, alsmede de slangen- en ladderwagen, welke evenwel geet dieast behoefden te doen,daar de brand reeds door de bnren met behulp van eenige emmers water was geblnscht. Een uur later werd de brandweer weder gealarmeerd voor een schoor steenbrand, uitgebroken in perceel No. 26 gelegen aan de Warmoesstraat, alwaar de Twentsche Linnenweverij is gevestigd. De spoedig aanwezig zijnde spuiten 10 en 10a, ben ovens de slangen- en ladderwagen, behoefden andermaal geen dienst te doen, daar de brand door de huisgenooten reeds was uitgedoofd door gebruik te ma ken van het bekende middel bjj schoorsteenbranden (zoutinden kachel te doen). In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van de Vereeniging vauln- dustrieelen en Kooplieden in Bouw kunde en Aanverwante Vakken, is de vraag ter sprake gekomen of de vereeniging deel zal nemen aan de a s. inhuldigingsfeesten. Besloten werd, te trachten overeenstemming te ver krijgen met de haarlemsche afdeelin- gen van de Maats, van Bouwkunst en den Aannemersbond. benevens met de Haarlemsche Ambachtsschool en event, andere vereenigingen in het bouwvak, om gezamenlijk deel te nemen aan den optocht. Concert-V er eeniging. Het was waarschijnlijk naar aan leiding der medewerking van den violist Jan Striening uit Leiden, dat mij Dinsdag een uitnodiging gewerd tot bijwoning van ketPhilharmoniscii Coneertdoor het Haarlemscli Muziek korps gegeven, als Leden-concert der Sociëteit-Vereeniging. Het optreden van een goed solist laat nooit na de aantrekkelijkheid eener muziekuitvoe ring te vergrootenwaar echter zooals hier zich de solist een kunste naar van beteekenis toont, daar mag zijn optreden als feit van eenig belaDg geldeü. De heer Striening deed zich op de allereerste plaats kennen als een musicus van huis uit. Zyn voor- draent van het 8ste viool-concert van Spobr stond m.i. als muzikale uiting zeer hoog. Met groote warmte en pakkend entrain gespeeld, bleef het werk Diet in gebreke de toehoorders te boeien en hun een voldoening te schenken die zich later in levendige en hartelijke toejuichingen uitte. Ook de verdiensten van den Keer Striening als virtuoos zyn van meer dan alle- daagsch gehalte. Reeds zijn physieke ontwikkeling stelt hem iu staat met gemak dingen te doen die voor ande ren onbereikbaar blijven, zooals b.v. het spelen van snelle decimeu-gangen. Toch scheen m|j, wat de techniek be treft, de volmaaktheid nog niet ber ikt ofschoon ik gaarne in rekening breDg, dat by een optreden in vreemde omgeving ook de uiterlijke omstan digheden invloed kunnen oefenen op zuiverheid van toon en zekerheid van greep. Dit ter zyde latende raag Strie- niugs vioolspel geroemd worden als dat van een begaafd en ontwikkeld kunstenaar, dien men daarom steeds gaarna zal zien optreden. In het tweede deel deed zich de heer Striening tevens kennen als de componist van eeu concertstuk voor viool met. orkest, over welk werk ik geen oordeeLkan uitspreken omdat ik liet niet hoorde raaar waaruit in elk geval blijkt hoe de lieer S. de beoefening van zijn kunst niet eeozydig opvat. Van het orkest hoorde ik behalve de zeer verzorgde begeleiding van het Vioolconcert Mendelssohn's 4e Symphonie (Itaiieni-scbe). De gaar- van opgedane indruk was vooral wat de twee laatste sat zon betreft eeu zeer gunstige, iie-r Belie: zo werd met fraaiea, doorzichtiger, klank en fijG genuanceerd voorgedragende hoorns in het Trio klonken heel mooi. In de finale (Saitareilo) was, zonder schade voor de duidelijkheid, gloed, leven en groote opgewektheid. In een woord het geheel stélde de verdiensten van orkest en leider in een gunstig licht. PHILIP LOOTS. Zitting van Woensdag 16 Maart Voor het Kantongerecht werden heden de volgende zaakjes behandeld. P. Lohr beklaagd van zich niet op tyd aan de militie te hebben aan gegeven, hoorde tegen ziel. eiscben een boete van f 3. Uitspraak ever 8 dagen. Tegen H. L. Harren, dio verder met deti trein was gereden dan zyn kaartje aangaf, omdat hij in slaap was gevallen, werd geëischt f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Bekl. verdedigde, zicb met.te zeggen, (lat hy reeds ge straft was door de lasten het tijdver lies dat hy hierdoor had geleden. Uitspraak over 8 dagen. Tegen Akersloot, die niet ver schenen was, werd verstok verleend. Beklaagde bad te O verveen in ver boden visehwater by de tol, in de z.g. Ryp, gepacht door mevr. v. d. Vliet, gevisclit, en was deswege be keurd door den Rijksveldwachter de Vries. Eisch f2, subs. 2 dagen hech tenis. Uitspraak over 8 dagen. Sedert Februari is als voorzitter van de Vereeniging voor Industrieele* en Kooplieden' in bouwkunde en aan verwante vakken opgetreden de heer H. J. Gefll Jz., in de plaats van den heer P. Kleiweg Dyserinck. Er bestaat alle kans, dat binnen niet al te ver verwijderden tyd, ook een cursus voor metselen aan de

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2