Jean van de galeien. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, J. C. Peereboom, FEUILLETON. ISe Jaargang Zaterdag 19 Maart (898. No 4513 HAARLEM'S DABBLAD <TS Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het gekeele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 „de omstreken en franco per post0.371/2 .1-5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Ad verten tien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Sacc., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement, Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de pry's der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer /'0,15; Reclames per regel /'0,30. Agenten voor dit blad ic den omtrek zijn: Bloemendaal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT. Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,bij de tol; Sm Veisen, W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; Hillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Ab( >aarndam, C. HARTENDORP Zandvoort, G. ZWEMMER; lODnementen en Advertentiën aan. (hue Agenten. Aan Haarlem's Dagblad, zyn de navolgonde vaste Agenten verbonden: Voor het kwartier Amsterdamsche Poort C. VINK, A. L. Dyserinclcslr. 11. Voor bet Rozenpriëel: K. VOS, Rozenpriëelsiraat -30. Voor het Leidsche kwartier: W. ZWART, Ciercgsiraat 136. Advertentiën wordeB zonder ver hooging van prijs door hen aangeno men, terwijl ook voor Abonnementen op de Courant door hen wordt zorg gedragen. Ho ofdkantoor: Kleine Houtstraat 14. Directeur- Uitgever. WW Aan hen die daarop zijn ge abonneerd, wordt hierbij verzonden No. 12 van bet Weekblad voor de Jeugd. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prijs per 3 maanden is slechts 50 Cents.) (OïJicieeSe Bea-ïchiem, Burgemeester en Wethouders van 'Haarlem, Doen te weten, dat by hunne be schikking van 3 Maart jl. aan P. van Putten Jr. vergunning is verleend tot oprichting van eer, gasmotor in het perceel aan het Begijnhof 6. Haarlem, 17 Maart 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. O. de KANTER, Waarn. Burg. De Secretaris. C. M. RASCH. Herijk. Bnrgemees'er en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat tengevolge van het houden eener buitengewone ver gadering van de Provinciale Staten de herijk niet, zooals in de kennis geving van 3 Februari jl. is vermeld, zal plaats hebben in een kamer van het gebouw, genaamd Prinsenhof maar ten huize- van de Wed. Prinsen in de Wijde Appelaar steeg no. 3. en zulks tot dat gemelde kamer weder beschik baar zal zijn, Haarlem, 16 Maart 1898. Burgemeester en Weihouders voornoemd, M. O. de KANTER, Waarn. Burg. De Secretaris, C. M. RASCH. STADSNEEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 18 Maart 1898. Onderwijzers Propaganda Club tot afschaffing van sterken drank. Donderdagavond sprak de heer L. v. d. H. van hier in eene vergadering belegd door bovengenoemde vereeni- ging voor de ouders der kinderen, waaronder deze bond voornamelijk werkt. Spreker hield zjjne rede naar aan leiding van een werkje van Mr. Goe man Borgesius, waarin ernstig gewe zen wordt, op bet kwaad dat nog altijd ih dezen tijd eene te groote uitge breidheid bezit. Onder meer citeerde spreker hieruit de ontzaggelijke sommen, die er jaarlijks aan sterken drank worden uitgegeven en de reeks van misdaden gepleegd, voortkomende uit het gebruik van alcohol. Daarna drukte spr. den wensch uit, dat men zijnen kinderen sterke drank geheel zal onthouden, en mede zou werken met de onderwijzers, want wat zou het baten als hetgeen de onderwijzers op school opbouwden, thuis weer afgebroken werd. Na deze rede, die met applaus werd begroet, was er gelegenheid eenige vragen te doen, waarvan door iemand werd gebruik gemaakt, die ,den on derwijzer hartelijk dankte, dat hij zyn kind op zulk een wijze opvoedde. Nadat spr. allen dank had gezegd voor de trouwe opkomst en belang stelling, en nog eenige mededeelingen waren gedaan o,a. dat het juist een jaar geleden was, dat men voor de eerste maal vergaderde, werd deze bijeenkomst omstreeks balftien ge sloten. Nederl. Opera. De Nederlandsche Opera vond bij baar voorstelling van Donderdag avond heel wat meer belangstelling, dat haar ïtaliaansche zuster de vorige week. Maar Beetbovens opera Fidelio komt ook niet alle weken voor het voetlicht en namen als Tyssen-Bre- merkainps van Gelder, Orelio, Phlip- peau, Urlns enz. oefenen, zooals we weten, op het opera-bezoekend publiek groote aantrekkingskracht. En hoe verdiend de bolangstelling is die aan de dragers dezer namen wordt bewezen, bleek zelden duide lijker dan Donderdagavond. De rollen van Marcelline en Jaquino zyn wel niet beter denkbaar, dan ze bier wer den gegeven door mevr. Tijssen- Bremerkamp en den heer Pblïppeau. En een karakteristieker Don Pizarro dan die van Orelio zal ook wel tot de hooge zeldzaamheden behooren. Yan mej. v. Gelder, die de hoogst be langrijke Leonore-partij voor haar rekening had, moet mede in zeer gun- stigeu zin worden gesproken, al voelt zy ongetwijfeld zelf wel hoe zy deze heerlijke party over ceuigen tijd nog volmaakter zal ziugeD. In ieder geval is haar Leonore-vertolking een hel denfeit in haar jong loven. Den heer Urlus heb ik, dunkt wel eens mooier hooren zingen dan. hier maar overigens was zijn Flo- j restan een indrukwekkende sym-' pathïeke figuur. Rocco (de heer Eb- beler) beviel mij sprekende beter dan zingende. De ligging der party was hem ook niet bizonder gunstig, want zijn beste noten liggen heel in de diepte. Van de overige spelers valt geen bizonders te zeggen. De koren klon ken in den regel niet slecht vooral niet de mannenkoren. Het orkest be reikte zijn gloriepunt in de Ouverture Leonore no. 2, die aan het tweede bedrijf voorafging. De heer v. d." Linden leidde alles met zijn gewone zekerheid en som tijds met groote inspireerende kracht. PHILIP LOOTS. De Indramayoe. Do Indramayoe, het stoombagger- vaartuig gebouwd aan de werf Con rad, waarvan wy onlangs meldden, dat het onder eigen stoom naar Indië gaan zal, heeft Woensdagmiddagproef gestoomd buiten de pieren van IJraui- den. Daarbij bleek, dat het vaartuig aan de eisehen voldoet, uitgezonderd het roer, waaraan nog iets veranderd moet worden. De kapitein is reeds aan boord, bezig met de optuiging voor de zee reis in gereedheid te brengen. Door burg. en wetb. zijn aan het bureau der gemeentelijke waterlei ding benoemd tot boekhouder de beer G. Spaan, thans onderwijzer aan de openbare lagere school in de Park laan, tot le klerk W. Bouman. tot 2e klerk J. Verkoren en tot boden B. J. Leeuwendal en W. Hamer allen alhier. Naar wy vernemen is de haarlem- sche justitie bezig, een onderzoek in te stellen naar de herkomst en de wijze van verspreiding van photogra- phieën, waarvan de verkoop by de wet verboden is. Woensdagavond vergaderden de bewoners van den Zijlweg in de groote Restauratiezaal der sociëteit „Yer- eeniging" ter bespreking der versie ring bij de a.s. feesten. Tot bestuur werden gekozen de heeren H. C. Louwerse, A. J. H. Reijnders, T. Viets, J. j. Zeewoldt en R. Vorstman. Verder werd besloten geen versie ring aan te brengen, doch gelden te verzamelen voor het hoofdcomité ter opluistering van den te houden optocht. Ook zullen mededeelingen hiervan per circulaire worden gedaan aan de bewoners van het kwartier buiten de Zijlpoort. De Algemeene vergadering van j den Nederlandschen Slagershond zal j den 25sten Mei 's morgens ten 11 uur in het Broügebouw alhier gehouden worden. Na afloop zal een rytoer door j de omstreken plaats hebben, terwijl een diner by Gebr. Brinkmann den dag zal besluiten. Wederom is de Jansstraat een win kelhuis rijker geworden. Waar voor heen het hypotheek-kantoor gevestigd was, is nu het tabak en sigarenma gazijn „Amerika" verrezen, hetwelk door zyn ruim en net aanzien velen tot een bezoek zal uitnoodigen. b i u e u L A 'Q. UIT AMSTERDAM. In de eentonige, dooasche militie zaal aan den Singel („op het Singel" zou een ras-Amsterdammer zeggen) waar reeds zoovelen over eenige jaren van hun leven door het blinde lot meedoogenloos zagen beschikt, waar zoovelen met bevende hand in den grooten trommel tastten om gewaar te worden, dat moeders kostwinner als soldaat het vaderland zou dienen en waar er ook geweest zyn, die met onverschillig gelaat in den lotings trommel grypende, holle trazen uitten over „bloedwet", „kapitaal" enz.in deze weinig aantrekkelijke zaal wordt thans de rywieltentoonstelling gehou den, omtrent de opening waarvan in ons vorig nummer het een en ander werd medegedeeld. Echter is thans, door der firma Pander C-o's. goede zorgen, de kale zaal herschapen in eene gezellige lokaliteit, waar het aangenaam is te verblijven, en het lydt geen twyfel, dat, nu de rywiel- sport meer populair is dan eenige andere, de bezoekers wel niet zullen dralen er een bezoek te brengen vóór de tentoonstelling gesloten wordt (27 Maart a.s.) Wanneer wij de verschillende stands nagaan, komen wij tot de conclusie, dat alle inzenders hebben getracht hunne artikelen in eene passende omgeving te étaleeren en moeite noch kosten zyn aan drapeering en deco ratie gespaard; om alle opmerkingen te voorkomen, zullen wy volgens de nummers van den catalogus, die aan den ingang der zaal a 10 cts. verkrijgbaar is, een korte wandeling langs, de in zendingen maken. Als eerste in deze opsomming worde dan genoemd Uw stadgenoot, de heer J. W. Koopman (Raaks 3) wiens St. Bavo Ry wielen mijne aanbeveling werkelijk niet noodig hebben, daar sedert overoude tijden goede wyn geen krans behoeft. De heeren Gebr. Willink (Paleisstr. alhier) exposeeren de wielen van het door hen vertegenwoordigde merk „Coventry Cross",- voorzien van West- wood velgen, Dunlppbanden en Brook's zadels, eene combinatie, die ncodzake- lyk" tot een goed geheel moet leiden. Opmerking verdienen aan deze in zending de-,,Eclipse" rijwielen, die voorzien zyn van een automatische rem op het achterwiel waardoor men, b. v. van een heuvel afrijdende, de voeten op de pedalen kan houden, zo.ider mede te trappen en door even tegentrappen de machine met groote zekerheid, langzamer kan doen loo- pen of geheel doen stoppen. Op stand No. 3 (waarom zegt de catalogus niet „inzending No. 3" heeft de Sim plex-fabriek, een onzer beste hollana- sche rywielfabrieken, bare net afge werkte en soliede karretjes geëxpo seerdop het. volgend nummer be merkt men Bakker's banden uit Rid derkerk. De ry wiel- en machinefabriek „de Hinde" te Arasterdam met hare rywielen van dezen naam en de hee ren Bingham Co. te Rotterdam met „Eenhoorn" rywielen en fittmgstoonen zeer bezienswaardige collecties. De Eerste Nederlandsche Rjjwielfabriek voorheen H. Burgers te Deventor, die alle onderdeelen tot zelfs de ge ringste zelf vervaardigt, die er een eigen zadel- en bandenmakery op na houdt en de oudste der Nederland sche ïïjwielfabrieken is, exposeert o. m. kettingloozc rywielen en „Marten Kingma's special Racer". De heeren Augostinus en Witte- veen (77 Zijlstraat) exposeeren 18 rywielen van de bekende merken „Osmond", „Roulette", „Temple" en „Ajax". Echter deelt de firma mede, door de beperkte ruimte die haar bier ter beschikking staat, niet in staat te zyn modellen tentoon te stel len vau alle rywielen, die zy in voor raad houdt; de niet aanwezige ma chines zyn echter steeds in hare ma gazijnen ter bezichtiging gesteld. De heeren Van Dugteren Co. met het merk „Triumph" en de firma wed. Van der Schoot met „Peugeot", „Victoria" en „Pawney Bill" machi nes sluiten de rij der zendingen aan deze zijde. „The Pneumatic Tyre Co." te Utrecht die luchtbanden en rywielen fabriceert en de „Necec" rywielen sluiten aan de inzending der heeren B. S. Stokvis en Zonen te Rotterdam die de „Imperial Rover" „een der klas sieke Engelsche merken" noemen (leuk bedacht, wat?). Cordang rijdt in '98 deze machine en. dit in aan merking nemende zou het werk inder daad wel klassiek kunnen wordon. Een allen wielrijders bekend, en meer dan genoeg bekend, lastig feit is op geheven by de eveneens door deze firma geïmpoiteerde „Victor" rywie len. Deze machines zijn voorzien van een z.g. „straight liue" kettingwiel, dat de eigenschap heeft, dat iedere schalm der ketting volkomen recht i blyft en het slijk van zich afwerpt. I Voor de „Twentieth century" lampen, i die deze firma verkoopt zal gedurende dit seizoen een wagen waarop een j dergelijke lamp van reuzenafmetiDgen en met 4 vnrige paardenjbespannen, op een tournee door ons land een goed- bedachte reclame maken. De agent j der beroemde „Humber" wielen, de ;heer J. Leonard Lang, heeft de ge- jheele benedenzaal gehuurd om dit jwerk te etaleeren, tèrwyl hy ook op j de bovenzaal een ruimte heeft ge- huurd om er „Gaoline" te exposeeren, een Fransch product, dat volgens fa- j brikant en importeur „puntures" moet voorkomeD. De Acatène Métro- pole," het kettiuglooze rijwiel, dat in de vijf jaren van haar bestaan nog al druk is besproken, wordt door den lieer J. F. Julien tentoongesteld. De „WUheliriina", „Rudge Whit- worth", „Swift", „Antilope", „New Rapid", „Foogers", „Eysink", „Fre derick", „Yankee", „Beau Ideal", „Raleigh", „Royal Club", „Unique" en „Unity" rywielen sluiten de ry en zyn alle „de beste en goedkoopste" volgens den fabrikant en agent en ik ben inderdaad te beleefd om hun tegen te spreken, temeer daar een verdere bespreking van de veie mer ken wat al te veel ruimte zou eisehen in deze rubriek. Eindigen wij dus met de besturen van „Amsterdam's Wielrijders Bondslokaal" en do Ver- eeniging „De Rijwielindustrie" geluk te wenschen met liet welslagen hun ner onderneming, die, zooals de heer Edo J. Bergsma gisteren bij de ope ning zeide. voorziet in eene behoefte, die gevoeld werd. B. A. B. Ter aanvalling laten wy hior nog eens het bericht over de opening vol gen. Ter eere van deze plechtigheid was de zaal fraai versierd. Te ongeveer éen uur verleende de heer C. J. M. Muller Massis, voorzitter van hot Amst. Wielr. Bondslokaal. welke sportvereeniging met medewerking van de Ver. „Ned. Rijwielindustrie de tentoonstelling organiseerde, het woord aan den heer Edo Bergsma, voorzitter van den A. N. W. B., of ficieel uitgenoodigd de tentoonstelling te openen. Deze verklaarde o. a. dat het hem aangenaam was, dat hem deze was opgedragen in zyne quaUtoit als voorzitter van den A. N. W. B., op het oogenblik van moei lijkheden voor het! bondsbestuur (doe lende op de bloemencorso-quaestie Red.) Door samenwerking is eene tentoonstelling tot stand gekomen van intiemen aard, nuttig voor den kooper en verkooper. Na vervolgens den wensch te hebben uitgesproken voor het welslagen der expositie verklaarde spreker ze voor geopend. Hierna weerklonken fanfares en werd de eerewijn aangeboden, waarna de tentoonstelling werd bezichtigd, gevormd door 57 stands met 250 rij wielen. De kerk te Rhenen. Men heeft te Rhenen een begin gemaakt met de voorbereidende maat regelen voor de restauratie van de Cnnera Kerk. De herstellingen zullen zich tot het allernoodzakelijkste be palen. Aan de buitenzijde blijft de toestand van verval zooals het was vóór den brand. De subsidie van het rijk, voor het herbouwen van den toren, ad f 20,000, is verleend onder voorwaarde dat de .plannen door de regeering moeten worden goedgekeurd en uitgevoerd onder toezicht van een speciaal te benoemen commissie, Bij de restauratie der kork zullen het beeldhouwwerk en de oude muur schilderingen, zoo die by het afbik- ken le voorschijn mochten komen, in waarde worden gehouden. De justitie uit Middelburg is Woens dag naar IJzendyke vertrokken, om oen onderzoek in te stellen naar o» Uit het fransch. „Nadat ik langen tyd als dief mijn leven gesleten bad, terwyl ik al tyd in angst leefde gepakt te worden, be sloot ik voor het laatst myn slag eens goed te slaan. Ik zeide tot mij zelfof je zult onder een valschen naam een rustigen, ouden dag hebben of je zult op een goeden keer gesnapt worden en alles moeten bekennen. Dit doe ik nu. Ik ontmoette dikwijls een zekeren rid der d'Esprignolles, die zeer bescheiden, doch terugge trokken leefde en wiens gangen door zyn kinderen wer den nagegaan, alhoewel hij ze haast nooit te zynent wilde ontvangen. Hy was een menscbenhater, een krankzin nige zou men wel kunnen zeggen. Wy hadden wel eenige gelijkenis met elkaar, evenals Gérin met Villedieu. En ik deed hetzelfde in het klein, wat Gérin in het groot had gedaan. „Herinnert ge u nog dat verminkte lijk, dat men in de buurt vau 8aint-Cloud opvischte? Dat was de ridder d'Esprignolles, die ik eerst vermoord en daarna zoodanig verminkt had, dat men hem niet zou kunnen herkennen. De ridder d'Esprignolles, die zich daarna in zyn huis ver toonde, was ik. Wilt ge bewyzen Zoek ze slechts. „Ziehier, om myn kinderen voor de koude te bewa ren En eenmaal op het pad der misdaad zynde De advocaat-generaal stond op. „Mijne heeren, met het oog op de onthullingen, zoo even door den beschuldigde gedaan, zijn wy genood zaakt een nieuw onderzoek in te stellen. Ik verzoek u dus, wat zyn persoon betreft, dat de behandeling zijner zaak tot nader order zal worden uitgesteld." „En gy, Gérin, wat hebt gy in te brengen vroeg de president. „Omyn levensgeschiedenis is van geheel anderen aard," zeide Gérin. „Al op jeugdigen leeftijd begon ik te steien. Ik her inner mij niet ooit anders dan Van h t geld van anderen te hebben geleefd. Vader of moeder heb ik nooit ge kend. En toen ik op de wereld kwam was ik even arm als ik nu weer ben. De eerste maal, dat ik gearresteerd werd was omdat ik een doos pruimen by een kruide nier stal, die er trouwens een massa van had. Joseph Nicolet, die op de Galeien stierf, leerde my in dien tyd veel. Hij en papa Lebigot wezen my hoe ik met een mes moest omgaan en toen verkreeg ik ook de handigheid in het grimeeren. Een dokter, die u wel bekend is, want by had voornamelijk zyn patiënten on der dieven, en van wien ik zoo dadelijk het een en ander zal meèdeelen, leerde my lezen en schrijven en hoe ik me in hooge kringen moest gedragen. Ik zag er zeer presentabel uit. Alle vrouwen waren dol op my. Gy weet dat ik eens een kameraad om zeep heb go- bracht, omdat hy mij zijn priktol niet wilde geven. Voor die onbeduidende daad bracht men ray naar een verbeterhuis. Ik bleef er niet lang, want ik houd or niet van opgesloten te zyn. To6ü' gy mij tot levens lange dwangarbeid veroordeeldet voor het plegen van dietstal met inbraak gevolgd door poging tot moord by den bankier Higs, werd ik naar Toulon gezonden, waar ik evenwel maar drie jaren bleef en mij toen in de vrjje natuur begaf. Ik houd veel van de frisscbe buitenlucht. Als men my evenals vroeger, in den goeden tyd had laten roeien, ja dan had ik misschien Viet geprobeerd te ontsnappenmaar, de kettiDg dat nooit. Wat zult ge woedend geweest zyn hè? Overal, uit de gevangenis, van de galeien, ontsnapte ik. Wat werd er in de couranten veel over my gespro ken Geen een van u, die daar gereed zit om mij te vonnissen, bezit ook maar een vierde van myn slim heid." „Beschuldigde, pas op uw woorden. Ik kan u het zwijgen opleggen," zeide de president, „Gyga je gang, het kan my geen kwaadHeeren van het Hof en heeren juryleden, toch had ik één illu sie; nml. om een man van de groote wereld te worden. Daar ik nu my veel met pottebakken bezighield, was myn been recht gebleven, te meer daar ik nooit een kogel aan myn been gehad bad. Ik verbeeldde my, dat als ik maar iemand van mijn lengte en gestalte ont moette, ik my wel zóo kon grimeeren, dat ik voor dien persoon kon doorgaan en zoodoende gelukkig en kalm kon gaan leven. Maar ik wilde geen gewoon burger worden. Het behoefde geen gefortuneerd persoon te zyn, als hy maai in omstandigheden verkeerde, waardoor ik' als ik eenmaal in zyn plaats zou zyn, het kon werden* En ik deed het niot ten halve. Ik had geluk. Ik nam les van een Franschon leeraar en daar ik eon buiten gewoon goeden aanleg bezat, had ik spoedig de ma nieren van een deftig heer aangenomen, zooals een paar kennissen, wier namen ik zal verzwijgen, by wie ik op een goeden dag werd uiigenoodigd, beweerden. Als gy mij niet gelooven wilt, vraag bet dan aan myn vroe- gero clubgenooten, die ik achter in de zaal zie staan. Zij zyn er zeker trotsch op my te kennen, dat zy doze zitting zijn by komen wonen Op zekeren avond ontmoette ik in de salon van de oude barones de Koradec den jongen hertog de Vil ledieu. Het was juist de dag, waarop zyn vader, het bed hield, waarin hy den volgenden morgen zou ster ven. De gestalte, het uiterlijk in één woord alles van den jongen man beviel my, ik had het niet beter kunnen treffen. Ook ik scheen in den smaak van dien domkop te vallen. Hy inviteerde my, welke invitatie ik gretig aan nam en onder het drinken van een likeurtje wierp ik my plotseling op hem en maakte hem van kant. Ver volgens trok ik hem myn goed aan, zooals ik op myn beurt met het zyne deedevenals ik myn vrouw eenige dagen geleden deed, nam ik hem op mijn armen en legde heiu ongeveer honderd meter van zijn huis ver wijderd in het midden der straat. Den volgenden mor gen scheerde ik myn baard af, uitgezonderd myn favo- ris, die ik een beetje opverfde, ook myn haar gal' ik een meer blonde tint. Een uur daarna werd ik by den

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1