NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 85e Jaargang ftiaandag 21 Maart !3S8. No 4516 DAGBLAD A.230Z<TX^lïi3VrEILTTS2?B,IJ"S: Voor Haarlem per 3 maandenvf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waai1 een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden,.1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.05 Afzonderlijke nummersK 0.05 ■Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 AJDV^EERTmKTTimiSr: -5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentie worden aangenomen deor onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever j. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES. Succ., Parijs 31bis Faubourg Mmtmxvrtre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nyverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN bet Arrondissement Haarlem is de pry's der Advertentiën van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer f0,15; Reclames per regel /'0,30. Agenten voor dit blad ic den omtrek zjjn Bloemendaal, Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT. SandpoojrtHeemstedeJ. LEUVEN,by de tol; Svaamdam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER; Veisen, W. J. RUI.lTERBeverwijkJ. HOORNS; HillegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. Onze Agenten. Aan Haarlem s Dagblad zyn de navolgende vaste Agenten verbonden: Voor bet kwartier Amsterdamsche Poort C. VINK, A. L. Dyserinckstr. 11. Voor het Rozen prieel K. VOS, RozenprUklstraat 30. Voor het Leidsche kwartier: W. ZWART, Ciercqstraal 136. Advertentiën worden zonder ver- hoogiog van prijs door heu aangeno men. terwijl ook voor Abonnementen op de Courant door ben wordt zorg gedragen. Hoofdkantoor: Kleine Houtstraat 14. J. C. Peereboom, Directeur- Uitgever. STADSNSE&JWS Haarlem, 19 Maart. {Zie vervolg Stadsnieuws 2e Blad). Bij den Raad is een nieuw adres ingekomen van de schippersvereni ging Schuttëvaer, waarin het advies van de Kamer van Koophandel aan ptiek wordt onderworpen. De toon en de inhoud van dat advies doen adressant wei eenigszins twijfelen, of een ernstig onderzoek daaraan ten grondslag ligt, zooals zij dan ook volhardt" bij haar verzoek tot niet- vrijstelling van sleepbooten, vlotten en vaartuigen beneden 15 M3 en tot hef fing van haven- en kaaigeld bij uit koop van een vast recht per MJ. Landbouw. Vrijdagavond vergaderde de haar- lemsctie afd. van de Holl. Maats, van Landbouw in bet Brongebouw. Afgewezen werden verzoeken van _3 afd. Opmeer om subsidie vooreen tentoonstelling en idem van de afd. Alkmaar, een on ander op grond, dat de afd. Haarlem zelve subsidie geniet. Goedgekeurd werd de rekening en verantwoording over 1806, die sluit met een batig saldo van f307,25 en bij monde van den beer G. F. Eve- leiu, een verslag uitgebracht van de Kasrlemrnes* HaSSeijes Een Zaterdagavondpraatje. CCCVH. Duidelijk herinner ik me, hoe in !t vorig jaar een gerucht in de stad cir culeerde, dat nu voortaan de gas- quaestie geen quaestie meer was. Het Echt der toekomst was ontdekt, het licht by uitnemendheid, kortom je Echt. Voortaan kon do Imperial wel vertrekken en behoefde de gemeente de risico van een gasfabriek niet op zich te nemen, 't Nieuwe licht was goedkoop ongoed. Wie meer verlangt is een lastpak. 't Was wel geen Noorderlicht, maar Noordwykerlicht was het dan toch wel. inderdaad, bet nieuwe licht school in Noordwyk. Eu de enthousiasten, die reeds bet aanbreken van een nieu wen gasdag meenden bij te wonen, antwoordden op de bewering, dat dit van een grootsche vinding een won derlijke zetel was, met de weervraag, of dan in den loop der tijden alle ontdekkingen hadden plaats gehad in de groote steden. Nu, daar was in gemonde geen ja op te zeggen. Vond Willem Beukelsz bet haringkaken niet uit in Biervliet? Heeft Edison niet zijn kranigsto ontdekkingen ge daan iu een landhuis, ver van 't ge woel der stad En Columbus, de groote Columbus, heeft hij Amerika ontdekt in een groote stad Neen. nietwaar. Welnu.deenthou aasten lieten zieh dan ook door den bescheiden omvang van Noordwyk niet afschrikken. Öp zekeren avond trokken de welbekende president en de evenzeer bekende secreta ris van een zeer bekende vereeni- afgevaardigden ter laatste algemeene vergadering. Hierna werd overgegaan tot de uit reiking der op de laatste tentoonstel ling behaalde prijzen, t. w. door de navolgende firma's: J. Rujjsenaars 1 getuigschrift eu f65,—K. van Eden 1 getuigschrift en 1 zilv. medaille; A. A. van deu Berg 5 getuigschrif ten en f 355,—A. Hartgerink, Schalk wijk 1 getuigschriftA. Wijnands, Heemstede 1 getuigschrift cn f 5,— Techn. Bureau van Minden 9 med., 2 getuigschriften en f 25,— W. van AmsteLWz. 1 getuigschr. en f40,— D. A. van Stralen l br. med.. Wed. J. Leupen Zoon 1 gouden racd. en graaf E. zu Spauer 1 gouden en 1 bronzen medaille. De voorz., de heer Fr. Lieftinck, reikte deze bekroningen uiten wenschte daarna de bekroonden in een wel sprekende rede geluk. Daarna bekwam de heer W. Kee stra, zuivel consulent te Hooin, bet woord en hield een rede over Melk, waarvan voor belangstellenden wel een verslag in een landbouw-orgaan te vinden zal zyn. In bet kader van dit blad past bet minder. De beer D. A. van Stralen alhier beeft zijn rijtuig beschikbaar gesteld voor hot afhalen der beroemde zan geres Emma Nevada, die hedenavond in don schouwburg optreedt. Opening. Maandagmorgen openen de heeren Gebr. Gerzon hunne zaak in fijne dames- en jongelieeren-artikelen in de Gr. Houtstraat 54. Hedenavond zullen ze hunne artikelen in de uitstalkasten tentoonstellen. Wegens plaatsgebrek komen we iu ons volgend nummer hierop nader terug. Ongetwijfeld tot groot genoegen der bewoners van de omliggende 'straten is heden bet uurwerk in den toren der Nieuwe Kerk weer in werking gesteld. Na verscheidone weken van rust heeft de klok zich lieden weer doen booren, na gerepareerd te zijn en nadat de uur- en minuutwijzers zyu aange bracht. De vergadering voor de te houden inhuldigingsfeesten, door de bewoners van het Leidsche kwartier (waarvoor eene oproeping in ons nummer van Donderdag 17 dezer voorkwam) gehou den in het Café aan de Voorzorgstraat no. 42, beeft tot dusverro nog geen besluit genomen. Alleen is voorloo ging er been, nog wel in een rijtuig. Of bun dat vervoermiddel meer den indruk gaf van een ontdek kingstocht, dan wel of ze inderdaad aan de stoomtram van Leiden uit, niet gedacht hadden, kunnen we hier veilig ïd 't midden laten. In ieder geval was 'tal over middernacht, toen hun rijtuig over de gelijke, kolfbaanach tige, zachte bestrating van de Groote Houtstraat rammelde en, was ook bun enthousiasme warm gebleven, hunne voeten waren van den langen rit yskoud. Daarra zweefde er een tijdlang een plan in de lucht om met liet nieuwe licht een proef te nemen in 't Bron gebouw. Langzamerhand is dat plan verbleekt, weggedoezeld zouden de nieuwere auteurs zeggen, iu deu damp kring van onvervulde verwachtingen en niemand zag of hoorde er meer iets van, totdat op eens.boem het Noordwijkerlicbt zoo niet ons oog, dan toch ons oor bereikt heeft. Want de fabriek in het rustige, kalme lande lijke Noordwij k is dezer dagen in de lucht gevlogen Nu mag men van de Imperial zeg gen wat men wildat ze ons by de Wilhelminastraat leelyk in den weg staat, dat zo ons het gas duur laat betalen, maar in elk geval is ze nog nooit in de lucht gevlogen"Waar uit blijkt, dat het nieuwe ook niet altijd beter is dan 'toude en dat ver der de kalme rust van den bezadigden leeftijd dikwijls te verkiezen is boven de bruisende „opvliegendheid" van de jeugd. Intusschen is de Noordwyksche fabriek te beklagen over het ongeluk, dat haar getroffen heeft en ik zal er dan ook verder het zwijgen toe doen. Er zijn zoo van die gebeurlijkheden, waarmee men te doen moet hebben pig een CGmité benoemd, en het plan geopperd om weder eene oproeping in denzelfden geest te doen door aan plakking van biljetten aan de hoeken der straten, om Vrijdagavond a.s. weder te vergaderen. Ten gevolge van een ingekomen ver zoek van den heer C. W. Schënhutlt, eigenaar van den schouwburg alhier, is" door B. en W. met wijziging zoo veel noodig van eene vroegere be schikking bepaald, dat de toegang tot de eerste en tweede loges, weder zoo als vroeger mag plaats hebben dooi de binnentrap en de noodtrap buiten gemeld gebouw, uitsluitend bestemd is voor bet verlaten van gemelde loges over de koffiekamer, na atioop van elke voorstelling en bij het ont staan van eene paniek of plotselinge ongevallen. Van bedoelde beschikking is beden aan den beer Schünhuth een exem plaar uitgereikt. Begrafenis-plech igheid. Heden had tegen één uur in den middag de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer S. J. Graaf van Limburg Stirum. De begrafenisstoet stelde zich op voor het huis van den overledene in het Florapark. In de vol gry tuigen achter don lijk wagen bevonden zich de familieleden en vrienden van den overledene, waarbij de vice-president van den Raad-van State, Jhr. Mr. J. W. M. Schorer en de minister van koloniën, de heer J. T. Cremer. Tallooze kransen dekten do lijkkist. Intusschen hadden zich velen naai de begraafplaats aan den Schoter- weg per rijtuig of te voet begeven om door hunne aanwezigheid mede de laatste eer te bewijzen aan den overledene. Op de begraafplaats merkten wy o. a. de volgende deputaties en per sonen opdeputaties der besturen van het Koloniaal Museum en Stede lijk Museum, het Museum van Kunst nijverheid en het Teylers Museum; de Feestcommissie voor den Konin ginnedag, leden der rechterlijke macht, officieren van het leger, de directie en personeel van de gasfabriek, per soneel van de Haarlemsche Brand verzekering-maatschappij, leeraren en leerlingen van de school voor Kunst nijverheid, de heeren F. W. v. Eeden, Fr. Lieftinck, prof. Bosscha, Tutein Nolthenius uit Delft, Aug. Ie Corato uit Delft, P. B. J. Ferf, de vroegere directeur der gasfabriek de heer Sa lomons, oud-officieren vau bet leger en een vertegenwoordiger der Alliance Frangaise. Na lat de kist in de groeve was ge-i daald nam bet eerst de heer Cremer het woord. Zelf zichtbaar aangedaan sprak hy de familieleden, vooral de kiuderea toe. „Tracht," zoo zeide de beer Cremer, „door onderiiuge liefde en aaneensluiting het voorbeeld van uwen vader te volgen en elkan der zoo te vergoeden, wat gij verliest. En namens de vrienden zeg ik slechts j éen woordrust zacht, van Stirum De heer G. L. van Lennep sprak, by verhindering van den heer Con rad. nameus directeuren van Nijver heid. Toen wy de laatste week ver gaderden," zeide spreker „dacht zeker niemand, dat we hem niet meer zou den zien. Wat by aanvatte, deed hij met ijver en nauwgezetheid en do Maats, van Nijverheid, zoowel als bare kinderen, de Musea en de Schooi; van Kunstnijverheid verliezen veel in hem. Hy ruste in vrede van zijn arbeid en wij staren hem na. De; palm door ous op de baar gelegd is niet een beleefdheid jegens de familie, maar zij vertolkt een innig gevoel van dankbaarheid voor alles wat van Stirum voor de Maats, van Nijverheid gedaan heeft en voor wat hij als mensch en vriend voor ons geweest is. Thans trad oen werkman uit Delft aan de groeve. „Veel hart", zoo zeide hij, „had de overledene voor den werk man. Zyn vei lies treft zwaar voor onze directie en onze fabriek. Het perso neel van de Delftscbe gist- en spiri tusfabriek en van de Oliefabriek roept hem van harte een vaarwel na en rust in vrede!" Hierop nam de heer J. C. van Mar ken, directeur van de Delftsche gist en spiritusfabriek, het woord. „De industrie", zoo zeide hy, „heeft ons samengebracht en daaruit is een vriendschap ontsproten, die met den dood niet eindigt. De titel, dien zyn geboorte hein had geschonken, was hem niet genoeg. Hy wilde werken ten nutte zijner medemenschen en deed dat in de plaats zijner inwoning en elders. Delft beeft iu ruime mate genoten van zyn vriendschap en me dewerking. Waar by steun gaf was het niet alleen met zyn beurs, maar met zijn geheele persoon. Noode kun nen wy van hem scheiden en roepen hem tosrust zacht." De heer IF. J. Brender a Brandis sprak daarna. Hij bracht ,den over- 'èdene een laatst vaarwel namens de en daaronder behoort ook brand. Dit doet my denken aan een circulaire, die ik dezer dagen ontvangen heb namens den Algemeeo Noderl. Wiel- rydersbond en waarin wordt verzocht om een bijdrage van één gulden voor het vervaardigen van een nieuw vaan del, omdat het oude op Sonsbeek is verbrand. Ik zal nu maar niet vragen, wat een Wielrijdersvereeniging eigenlijk wel uitvoert met een "vaandel. Dat zal wel een onmisbaar artikel wezen. Maar in elk geval wou ik wol eens weten, waarom de leden van den Bond eigenlijk angepumpt worden, om voor een nieuw te zorgen. Er zijn in Haarlem Bondsleden genoeg, ora de vraag belangwekkend te maken. Was, wil ik met alle deferentie gevraagd hebben, het vaandel dan niet verze kerd? Of heeft de Maatschappij die het verzekerd had, met het oog op de eigenaardige omstandigheden van den brand op Sonsbeek, bezwaar ge maakt tegen de uitbetaling? En al was dat zoo, dan vraag ik nog, of bet wel juist gezien was, om er de privé portemonnaie van de leden voor aan te vallen. De Bond heeft niet minder dau achttienduizend leden, die elk drie golden betalen, hetgeen dus een jaarlyksch inkomen van f54000 vormt. Wat kost nu zoo'n vaandel? Me dunkt voor duizend golden kan een heel aardige banier met sierlijke tierlantijnen eraan vervaardigd wor den; voor tweeduizend krijg je er allicht zilveren kwasten aan en voor drieduizend popjes behang je bet met goud. Wat is nu een uitgave van drieduizend gulden op een budget van meer dan een halve ton? Kijk, ik wil er geen doekjes om winden, dat ik een beetje lureluursch word van die tallooze "verzoeken om ambtenaren der Imperial, ook van elders, vooral ook namens de arbei ders, voor wie hy altijd een goed directeur was geweest en namens herazelven die in den overledene steeds een trouw vriend gevonden had. Do zoon van den o erledene be dankte daarop namens zy'd moeder j en broeders eu zusters voor de laatste j eer, aan zyn vader bewezen. Toen j keerden allen van de begraafplaats I terug, met bet besef dat een der besten j ooder ona is heengegaan. Stukken van den Raad. By d8n Raad der gemeente Haar lem is het verzoek ingediend door M. van den Bogaard ora niet op het ver zoek van P. Steyl iu te gaan tot I^et bebouwen van grond tnsschen de Bak kerstraat en de RusteDburgerlaan, daar P. Steyl noch eigenaar van dien grond, noch dezen iu koop beeft. Adressant wil thans zelf bedoelden grond als bouwterrein uitgeven en verzoekt daarom den Raad bet door hem ingezonden bouwp'an goed te keuren, en te bepalen, dat de ont worpen straat een breedte van 8 M. verkryge. B. en W. adviseeren het ontwerp-besluit daartoe goed te keuren. i ngekomen is een verzoek van den Kerkeraad der Evang. Lutb. Gem. alhier, om een andere localiteit voor hare te houden Zondagsschool, daar de bestaande school geen voldoende plaats meer vindt in de kerkelijke ge bouw eu, zoodat zy liaregedachten heeft gericht op het gebruik, en wel ge durende één uur des Zondagsmiddags, van een der gemeentescholen, zoo mogelijk de school aan de Nassaulaan. In dien geest vraagt zij goedgunstige beschikking op een desbetreffend ver zoek. B. en W. onthouden zich in deze van advies. Eene aanvrage om pensioen is inge diend door Maarten van Jansen, eer vol ontslagen ambtenaar, belast met do iovordering van haven- en kaai geld alhier, daar hij op 82jarigen leeftijd niet bij machte is in zijn onderhoud en dat van zyn gezin te voorzien, en dat pensioen zoo moge lijk te verhoogen met eene jaarlyksebe toelage. B. en W. stelien den raad voor adressant een pensioen te verleenen van f450, ingaande den lsten April 1898 en hem toe te kennen boven zyn pensioen eene jaarlyksebe toelage van f50. Sport. De Haarlemsche sportvereenigin- geld. Voor liefdadige doeleinden, passe encoréDiaat't wordt bonderde malen gevraagd voor dingen, waar voor men 't eigenlijk liever moest la ten. Ik zal ze niet in soorten gaan veröeelcn, die circulaires om bijdra gen, maar wanneer de gezeten burger liet hoopje dat hy eiken winter, beter gezegd hot lieele jaar door, van deze gedrukte stukken krygt, verdeelt in sympathieke en onsympathieke, dan zal liet. laatste hoopje waarlijk het kleinste niet zijn. Men zou er de snelpersen om gaau haten en er de drukpersvrijheid om betreuren De bondsleden iu Haarlem moeten weten wat ze doen, maar myn zilver ling alias gulden, zal niet onder de bijdragen schitteren. Veel liever ge bruik ik hem dan voor de linnenkast in het Diaconessenhuis. Do dames- naai vereeuiging, die elke week in dat gebouw bijeenkomt, om te zorgen voor de linnenkast (een hoofdzaak in een gasthuis) doet een beroep op onzon weldadigheidszin, want de kast raakt leeg en de kas is het, gelijk een rechtgeaard ziekenhuis past, voort durend. Yeel liever dan voor 't flu weel van 't Bondsvaandel, besteed ik dus myn gulden voor der Diacones sen linnenkast. En nu ik toch over oproepingen van geldelyken aard spreek, moet ik toch even gewagen van een derde poging, die pas in onze gemeente is gedaan. Ik bedoel den noodkreet van Weldadigheid naar Vermogen. Vier duizend gulden beeft de vereeniging in dezen winter minder ontvangen, dan in den vorigen en het aantal beboef- tigen neemt niet af, maar toe. Ik weet niet, wie die circulaire heeft gesteld, maar wel, dat ze op my een pynlyken indruk gemaakt heeft. Ik heb eens iemand booren zeggen „och, wanneer de winter voorbij is, dan krygen al die bedeelden van Weliadigheid wel weer werk. en dat is meestal ook zoo. wat de mannen betreft. Maar die zyn er in den win ter niet het ergst aan toe. De ellen digste positie is die vau de weduwe met een groot gezin var. kleine kin deren, die van oude, hulpbehoevende menschen, die van de kindereD, welke van zulko maatschappelijk zwakken, voedsel, klceren en opvoeding moe ten verwachten. Voor dezen bestaat geen reddend voorjaar, elk seizoen is voor ben even moeilijk eu daaronx is dan ook de Armenzorg geen zaak van den winter alleen, maar een die zoo lang is als de kalender zelf, 365 dagen in gewone en 366 in schrikkel jaren. De Armenzorg is als een riem zonder eind, als een kluwen, dat nim mer is afgewonden eu wie meeat, dat op den 21sten Maart, bet officieele begin van do lente, ook de periode vau armoede eu broodsgebrek gesloten wordt, dio maakt zich een illusie, waarvan hy wijs zal doen spoedig terug te komen. Het ergste is de zin van de oproe ping, die veilig een noodkreet ge noemd mag worden. „Haarlems bur gerij treffe bet verwijt niet, dat zy „feest gaat vieren ten koste der nood lijdenden." 'tls kras gezegd en ik zou het my kunnen begrijpen, dat iemand er boos om werd en vroeg: „Wie zal my nn ten slotte gaan voor schrijven, boe ik myn geld besteden moet?" Maar wanneer by daarna dan maar in zyn zak tast en watliy kan missen zendt aan den lieer J. Mulleracister, Nieuwe Gracht 45. Want we moeten toch straks, over een maand of wat, als we de vlag gen overal zien wapperen, de gen zyn morgen (Zondag) wel in de weer. De Haarl. Footb. Cl. „Haarlem" speelt te Amsterdam een wedstyd tegen „R. A. P.", de beste club uit de eerste competitie. De „Haarl. Footb. Club" speelt in Leiden tegen „Volharding" uit Rot terdam, een niet minder belangrijken wedstrijd. Het gaat tusschen die beide clubs, die ieder in hare com petitie (2e klasse) vooraan staan om den voorrang en om daardoor de kans te verwerven weer iu de eer ste klasse te worden opgenomen. Bovendien wordt nog te Heemstede een hockey-match gespeeld tusschen de Hockey Club Haarlem en om.stre ken en de Haagscho Hockey Ciub- Heden-middag werd aan het Noor der-Buiten Spaarne een proef geno men met den kaaskop, ten einde te kunnen bepalen welke uitwerking dit vischtuig op de visschen uitoefent. Hierbij waren tegenwoordig de Hee- Dr. H. J. Calkoen en Dr. E. v. d. Ven als deskundigen, alsmede de Ambtenaar van bet O. M. Mr. A. Tak en de Brigadier-Majoor der Ryksveldwacht C. Kloet De uitslag hiervan zal a.s. Woensdag voor liet Kantongerecht worden bekend ge maakt, dat dan tevens zal uitmaken of bet visschen met den kaaskop ver oorloofd is of niet. Heemstede. OndertrouwdJ. van Beest en H. Goezinne. Bevallen H. C. Welters— Fskens d. M. G. Batist—van Merkenstijn d. OverledenA. W. van der Plas 7 dg. D. van den Klinkenberg 58 j. J. Werkerk 76 j. Bennebroek. In de laatste tyden hoort men hier en daar voortdurend van grootere en kleinere diefstallen van hooi. Soms zelfs gaan de dieven daarbij ze8r brutaal te werk. De politie doet ijverig onderzoek. BevallenA. Smit geb. Valeot, z. Zandvoort. In het begin dezer week des mor gens ongeveer 4 uur, ontstond er op eene bruiloft alhier ruzie tusschen twee genoodigden. De aanlegger van de oneenigbeid werd buiten de deur gezet, doch kwam even daarna terug, riep de persoon, waarmede by kwestie gehad had buiten en gaf hem toen met een z.g. schoenmakersmes onver- straten zien verslingerd door groen en bloemen, de gevels verlicht met- dnizendon lichten dan moet niet bet denkbeeld bij ons kunnen oprijzeu, dat daarvoor een arm kind hongerig naar bed is moeten gaan. Ik weet het wel, de burgery zit dit jaar op groote kosten, maar is daar waai- zooveel vandaan komt, ook nog niet een extra rijksdaalder te vinden voor wednwen en weezen, ouden van dagen, allerlei arme stumpers Wanneer ue Koningin dit wist, dan zou Zy zeker tevreden zyn met wat minder bloemen en vlag gen ou lichtjes, wanneer maar de annen geholpen werden. En in verband daarmee wil ik toch eens even vortellen, hoeveel goed de Koningin dikwijls zelf rechtstreeks in onze gemeente doet. Talrijker dan men wel denkt zyn de verzoeken om hulp in 't een of ander, die doorbe- hoeftigen naar den Haag worden ge zonden. Vandaar komen ze terug by den Commissaris van Politie om in formatie en wanneer dan het verzoek niet al te onbescheiden en de vrager of vraagster een gunst waard is, dan wordt er op die manier dikwijls iets gegeven. Een wagentje voor iemand die niet meer loopeu kan, een naai machine voor wie zelf baar kost daar mee moet verdienen, zyn mij ouder de gegeven ondersteuningen bekend. En al kan ook niet iedereen die vraagt, worden gelukkig gemaakt (zelfs een Koninklijke beurs heeft grenzen) toch geeft onze Koningin bier een bewijs van weldadigheid, dat wy wel mogen navolgen. Laat ons hopen, dat Haarlem- burgery daarin ten opzichte van Weldadigheid naar Vermogen Diet zal achterblijven. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1