NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De ridder d'Auriac. J. C. Peereboom, FE U1L L E T O N. ISe Jaargang. Woensdag 23 Maart 1898. No <4518 HAABLEM'S DABBLAR -ÊJBOnsriNTEavEBisrTsri^xcrs: Voor Haarlem per 3 maanden:.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden,1.30 Franco door het geheele Rijk, per 8 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 (geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 8 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.3?1 -2 A T^VT-FTR.'-p-pT-Nr1 I 1 I HINT- Van 1-5 regels 50 Gts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naai" plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen deor onze Agenteu en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat f4, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever j. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publictié Elronyirc G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONES, Sua:.Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel ƒ0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn Bloemendaal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT. Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,bij de tol; Svaarndam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Velsen, W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; Hillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiën aan. Onze Agenten. Aan Haarlem's Dagblad zfin de navolgende vaste Agenten verbonden: Voor het kwartier Amsterdamsche Poort C. VINK, A. L. Dyserinckstr. 17. Voor het Rozenpriëel K. VOS, Rozenpriëelstraat 30. Voor het Leidsche kwartier: W. ZWART, Clercqstraat 136. Advertentiën worden zonder ver hooging van prijs door hen aangeno men, terwijl ook voor Abonnementen op de Courant door hen wordt zorg Hoofdkantoor: Kleine Houtstraat 14. Directeur- Uitgever. Petitiek Overzicht. Maandag is het oostenrijksche Huis' van Afgevaardigden geopend, en had het Huis de gelegenheid kennis te maken met het nieuwe ministerie, terwijl het ministerie-Thun in de ge legenheid gesteld werd kennismaking aan te knoopen met de Volksverte genwoordiging, die zich eenige maan den geleden alom berucht heeft ge maakt door de schandelijke tafreeien welke tijdens de zitting plaats had den. Maandag bracht de bekende afgevaardigde Schönerer deze tafree ien nog een oogenblik in berinnering. Een van de eerste werkzaamheden bestond in het kiezen van een voor zitter. Abrahamovitz, de laatste voor zitter, had zich gelukkig voor den vrede in het Huis niet meer be schikbaar gesteld. Gekozen werd nu de heer Fuchs, lid van de katholieke volkspartij, de candidaat der rechterzijde. Toen deze zfin openingsspeech hield onderbrak Schönerer hem met den uitroep„De plaats van dien boef is in het bagno Wat het gehalte van het nieuwe kabinet betreft is het eene eigenaar digheid, dat de afgevaardigden nog niet zeker weten, welke richting het heenstuurt en dus hunne houding te genover de regeering nog niet zeker kunnen vaststellen. De minister-presideut Thun ver klaarde, dat de nieuwe regeering het herstel van geregelde toestanden in het parlement als haar dringendste taak beschouwde en dat zij recht vaardig zou handelen jegens alle vol ken in den Oostenrijkschen staat, overeenkomstig de grondwet, door maatschappelijke hervormingen tot stand te brengen, den vooruitgang van de geestelijke beschaving te ver haasten en den stoff'elijken toestand van de werklieden in fabrieks- en landbouwbedrijf te verbeteren. Daar voor is echter noodig, dat de rassen- strfid vermindere. In de volgende vergadering zal over de verklaring van graaf Thun be- raadslaagd worden. De oorlogsgernchteo betreffende de Vereenigde Staten en Spanje houden j steeds aan, in verband ook met de berichten over het resultaat van het onderzoek in de haveu van Havana over de oorzaken, welke tot het in j de lucht vliegen der Maine hebben jgeleid, waaruit heet te blijken, dat het ongeluk door een torpedo is teweeg- I gebracht. Dat de regeering der Vereenigde i Staten, hoe de uitslag van het onder zoek ook zij, tegeD een oorlog is, wordt algemeen erkend, maar de oor- logs-partfi doet het steeds voorkomen, dat zij zal moeten zwichten voor den sterken drang van het volk en aan Spanje den oorlog verklaren. De New York Herald meldt dat president Mac Kinley, kennende het rapport van de commissie van onder zoek, reed.- een nota aan de Spaan- sche regeering heeft opgesteld. In het Engelsche Lagerhuis is Maandag het wetsontwerp, waarbij aan Ierland plaatselijk zelfbestuur wordt verleend, zonder voorafgaande stemming voor de tweede maal gele zen. Volgens telegrammen uit Kaapstad bevat de Standard and Diggers' News een oogensebfinlfik geïnspireerd opstel waarin betoogd wordt dat Krnger's rede van Dlusdag bewijst, dat "Engeland's aanspraken op suze- reiniteit door de Boeren worden af gewezen en dat de Transvaalsche re- geering en het Transvaalsche volk, hoezeer den oorlog verfoeiende, be sloten zijn, desnoods gewapenderhand tegen die aanspraken op te komen. Diggers' News verwacht echter geen ernstige moeilijkheden, omdat het schier ondenkbaar zou zijn, dat de Engelsche regeering haar aanspra ken zal volhouden na ontvangst van het jongste antwoord der Transvaal sche regeering. Anders acht het blad een oorlog onvermijdelijk. Naar ver luidt, heeft de regeering van den Oranje Vrijstaat het antwoord der Transvaalsche regeering, voordat het verzonden werd, goedgekeurd. De russische generaal Ubranowsky is door den Czaar belast met een zending naar Peking. Hij is de over brenger van een eigenhandigen brief van Nicolaas H. Bovendien heeft, volgens een be richt uit Odessa, de eneraal de op dracht gekregen de Chineesche regee ring te polsen over haar houding in geval er verwikkelingen tussch'en Rus land en Japan mochten ontstaan. China heeft aangeboden, Ta-liën- wan aan Rusland te verpachten, en het leggen van een spoorweg door Mantsjoerije toe te staan, mits Port Arthur aan China blijft. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 22 Maart. Naar wfi vernemen zullen op Za terdag 26 Maart e. k. een zestigtal leerlingen van de Rijks normaalschool voor teekenouderwijzers te Amsterdam de school voor Kunstnijverheid op j het Paviljoen en het Stedelijk inoseum van schilderijen en oudheden op het iRaadhuis bezoeken. Naar men verneemt staat op de agenda van eene weldra te houdeu bijeenkomst van de Onderlinge Brand waarborg Vereeniging voor de ge meente Haarlem, ook vermeld „Ver zekering tegen inbraak." De persoonlijke dienstplicht uit een algemeen Burgerlijk en Patriotisch oogpunt. Maandagavond hield de heer J. H. Rovers uit Amsterdam, nogmaals de rede over bovengemeld onderwerp thans voor de kiesvereeniging „Voor uitgang, (zie ons nummer van 18 de zer,) in de groote restauratiezaal der Sociëteit „Vereeniging", voor een klein maar uitgelezen publiek. Onder an- dereD waren verscheiden officieren, hier in garnizoen, aanwezig. Met het oog op ons vorig verslag der lezing zullen we dan ook alleen het debat vermelden waartoe Da af loop der rede gelegenheid werd ge geven Hiervan werd door twee heeren gebruik gemaakt n.m. de hee- ren Mr. A. A. v. d. Mersch kanton rechter alhier en F. Lieftinck, voor zitter der kiesvereeniging „Vooruit gang". De heer Lieftinck was het geheel met den spreker eens, wat betreft den persoonlijken dienstplicht, waar hij ook voorstander van is. maar kan zicb niet met den spreker vereenigen, waar hij zegt, dat de oorlog in som mige gevallen een zegen voor een volk is. Hij noemt het" een vloek en het grootste kwaad voor het land. Mr. vau der Mersch zeide, dat maar een derde gedeelte onzer jongeling schap zou moeten opkomen, en dat het dezen zou schaden in hon studie en betrekkingen, terwijl het andere gedeelte biervan verschoond zou blijven. Op beide bemerkingen gaf de heer Rovers antwoord. Den heer Lieftinck zeide hij, dat deze hem verkeerd ver staan had, hjj vond den oorlog zelf niet heilzaam, maar de gevolgen die hjj met zich draagt. Den heer Van der Mersch ant- woordde spr. datpersoonl. dienstplicht I de jongelingschap dan toch zon voe- i ren tot den eersten stap op den goe- J den weg, daar zfi in den dienst tucht I en zelfstandigheid zou leeren. De majoor der infanterie Chappuis dankte daarop den president, den heer Lieftinck, namens de officieren, dat hij hun in de gelegenheid had gesteld de gewaardeerde rede van den beer Rovers bfi te wonen. Nadat nog de heer Lieftinck den spreker een "woord van dank had ge- i bracht voor zijn rede en de heerRo- i vers den wenseh had te kennen ge- geven, dat de persoonlijke dienstplicht moge ingevoerd worden, om de Ko- niugin bfi hare troonsbestijging een blijk van verknochtheid te geven en van vaderlandsliefde, werd de verga- 1 dering te kwart over 10 ure door den voorzitter gesloten. i Z. D. H. mgr. HofmaD, bisschop j van Zuid-Cnansi diende Zaterdag j van den H. Jozef, in de kloosterkerk jder broeders te Weert de volgende jH. wijdingen toe: j Het priesterschap aan den Eerw. frater Eucharius van Scheyndel. Het diaconaat aan de Eerw. fraters Maca- rius, Hulsboscli en Pachomins Thie- man. Het sub-diaconaat aan de eerw. fraters: Leontius Klüken, Anacletus Nielen en Benitius Wooiderink, allen uit Haarlem. Weldadigheid naar Vermogen Af doeling Werkverschaffing. Vau 1 Nov. tot 23 Maart hebben zich de volgende personen aangemeld 20 voor werkvrouw. 7 voor naai ster. 12 voor los werkman. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 3 voor grondwer ker. 1 voor sigarenmaker. 14 voor loopwerk. 1 voor maugelwerk. 2 voor schilder. 2 voor portier. 2 voor pak huisknecht. 1 voor huisknecht 3 voor waschvrouw. 1 voor stopster. 1 voor strijkster. 1 voor costuumuaaister. 1 voor kookster. 1 voor breister. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. 1 voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 1 voor oppasser. Bfi de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 23 Maart zijn de vol gende personen geplaatst: 12 voor werkvrouw. 1 voor naaister. 1 voor huishoudster. 1 voor strijkster. 1 voor loopwerk. 1 voor los werk man. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen sre- bruik wenschen te maken» wordt beleefd verzocht hunne i vragen schriftelijk tot het Bestuur le richten, bus Doelen. Stadhuis of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9—1 en van 3—5 uur verkregen worden bfi den Administrateur, bureau Doelen, Kamer No 2. EMSIjfilEftlLiANO Hofbericht. Naar men uit den Haag meldt,- bracht H.M. de Koningin Maandag een bezoek aan het Kinderziekenhuis aan de laan van Meerdervoort. H.M. was vergezeld vau twee Hof dames. Zfi werd ontvangen en rondgeleid door den directeur-geneesheer dr. Van Wely en door de directrice mej. Van Deinse. H.M. heeft met de grootste belang stelling de instelling bezichtigd en zich door den directeur en de direc trice van alle bijzonderheden doen inlichten. De Koningin was met de jeugdige verpleegden allerminzaamst; ieder "der kleinste kinderen ontving uit Hare handen een stuk speelgoed. Aan de grooteren werd een mooie plaat geschonken en de Vorstin ver gat. daarbfi niet voor een der patientjes die in de barak voor besmettelijke ziekten verpleegd werd, een plaat ach ter te laten. j In de groote zalen werd door een j der oudsten een bouquet aan H. M. j aangeboden. De Koningin-Regentes bezocht de Christinestichting van mej. Keuclie- nius op het Regentesseplein en daarna de kinderbewaarplaats in de Jacob van der Doesstraat. H. M. was daarbfi vergezeld van een Hofdame. Het bezoek duurde ongeveer drie kwart uur. De Regentes, die ontvangen werd door mevr. Collette, lid van het be stuur, eu door de^e dame, benevens door de directrice, mej. Avink, werd rondgeleid, bezichtigde geheel de nut tige instelling. Eerst, de zaal voorde ondere kinderen, kleuters van 3 tot 6 jaren, die H. M. het Wien Neer land's Bloed toezongen en daarna de op een hoogere verdieping gelegen speel- en slaapplaats der zuigelingen. H. M. sprak de kleintjes toe en stelde bfi Haar vertrek de directrice in de gelegenheid de kleintjes te ont halen. In alle zalen zfin de wanden ver sierd met portretten van H. M. de Koningin en van H. M. de Koningin- Regentes. Het was de eerste maal dat de Regentes deze inrichting bezocht. Vroeger had Zij de kinderbewaarplaats aan de Hooftskade, die door hetzelfde bestuur beheerd wordt, met een be zoek vereerd. Naar de N. B. Cl. verneemt, zul- Ieu de Prius en Prinses Van Wied, de Groothertog van Saksen-Weimar |en de Groothertog van Luxemburg 'tegenwoordig zfin" bfi de plechtige (inhuldiging van H.M. de Koningin, ien worden voor deze hooge gasten |en hun gevolg appartementen in het koninklfik paleis in gereedheid ge bracht. Bakkerij -Ten toonstelling Door tusschenkomst van het minis terie van Buitenlandsche Zaken is de van 4 Juli tot 2 Augustus dezes jaars te 's Gravenhage te houden tentoon stelling van Bakkerfi, Maalderfi en Kookkunst, officieel aan onze diplo matieke vertegenwoordigers in het buitenland aangekondigd, met op dracht om daarvan kennis te geven aan de respectieve regeeringen, waar- ibfi zfi geaccrediteerd zfin. De sub- commissies iu Frankrfik, Engeland en j België benoemd, hebben bereids uit- j zicht gegeven op een waardige deel neming dier landen. Binnen eenige j dagen zal ook een sub-eoramissie in j Duitschland worden gevormd, terwfil i in Italië, Oostenrfik, Rusland, Dene- marken eu in Zweden en Noorwegen j geuoraal-agenten zfin aangesteld. De directies der Staatsspoorwegen, der t Holl. IJz. Spoorw. Maatschappij en der Centraal Spoorweg hebben onder de gewone bepalingen van controle vrfidom van vervoer toegestaan voor al de goederen, welke onverkocht van de tentoonstelling aan de inzea- ders worden teruggezonden, voor zoo verre zfi op de heenreis langs dezelfde lfi'n vervoerd zfin, terwijl de firma Van Geud en Loos voor de haar tea vervoer aan te bieden goederen vrfi dom van vervoer door Den Haag- beeft toegezegd. Ten einde het aan gename aan het nuttige te paren heeft bet comité besloten," dat tfidens den duur der tentoonstelling "dagelijks een middag- eu avondconcert zal wor den gegeven. Stuiting eener collecte Het Koninklfik besluit van 28 Febr. 1898, waarbfi eene afwijzende be schikking genomen is op bet beroep, ingesteld door het bestuur der lief- dadigheidsvereenigiDg „Hulp en steun voor weezen van alle gezindten" te Amsterdam o. a. tegen de stuiting eener collecte ten behoeve dier Ver eeniging door net gemeentebesiuur van Haarlem, berust op de volgende overwegingen „dat burgemeester en wethouders vau Haarlem bfi schrfiven van 17 Februari 1897 aan meerbedoeld be stuur hebben bericht, dat bij hen, met het oog op de vele collecten die in den laatsten tfid aldaar waren ge houden, bezwaren bestonden tegen het voornemen van dat bestuur ota op 18 eu 23 Febr. 1897 in die go- meento een collecte te doen houden ten behoeve der onder hem staande vereeniging, zoodat zfi een eventueaie inzameling van gelden zouden stuiten „dat alzoo te beslissen valt of do redenen, welke burgemeester eu wet houders hebben geleid tot hun be streden besluit, gegrond moeten wor den geacht; „overwegende daaromtrent, dat uit de hiervoren vermelde door het ge- meentestuur van Haarlem als door redenen voor de stuiting aangevoerde omstandigheden blfikt, dat de tfid waarop de voorgenomen collecte zou worden gehouden, zeer ongeweuscht was voor het belang der plaatselfike liefdadigheid „dat dit nadeel niet zou worden opgewogen door de voor onder appel lant geplaatste vereeniging daartegen over staande voordeelen; en „dat deze omstandigheden eene stuiting alleszins gewettigd maakteu. Vanwege den Bond van christelijke zangvereenigingen in Nederland, zal op 15 Juni op het landgoed Voor- daan, onder Maartensdfik, een groot zangersfeest worden gehouden. Volksbond. Naar men verneemt, zal de 25e algemeene vergadering van den Volks bond tegen drankmisbruik dezen zo mer vermoedelfi'k niet, zooals iu het vorige jaar was bepaald, te Alkmaar worden gehouden, maar te's Graven hage. Deze verandering staat in ver band met de tentoonstelling van vrouwenarbeid, waaraan nevens ver schillende andere drankbestrfid9rs- vereenigingen, ook de Volksbond zal deelnemen. HOOFDSTUK I. De gerechtigheid van generaal de Bone. 1) „Mille diablesAlweer verlorenDe duivel is in die steeneu gevaren I" riep de Gomeron uit, terwfil lifi met een ongeduldig gebaar de dobbelsteenen op den grond van de bouwvallige hut wierpwfi kortten ons den tfid, gedurende den vervelenden wacht, waarmee wfi belast waren met een spelletje en eeuige flesschen wfin. die wfi van den koning van Navarre, zooals wfi hem in gekheid nog noemden, gekaapt hadden. Een paar dagen te voren hadden wfi een convooi op gelicht, dat door den Béaruais naar de belegerde stad was gezondeneenige van de versnaperingen, die het kon vooi bevatte hadden hun weg naar delbuitenposten ge vonden en op den avond, waarop ons verhaal begint, hadden wfi zóo zitten drinken, dat ik een gevoel in mfin hoofd kreeg, alsof er een zwerm bfien omheen gons den." Wat de Gomeron betreft, die was er niet veel beter aan toe; zfin door de zon verbrand gezicht zag purper rood, tengevolge van woede over zfin verlies en de koppigheid van den wfin, waardoor bfi er nog grimmi ger en somberder uitzag dan ooit. In éen woord wfi be vonden ons op dat oogenblik in een toestand om de een of andere overmoedige daad te begaanOp vfifentwin- tig jarigen leoftfid is men spoedig opgewonden, terwfil de wfin mfin hoofd nog meer verhit hadde Gomeron was stomdronken, en een gevaarlfike woede stond iii zfin oogen te lezen. Bfi het flikkerende licht van een lantaarn, welke bfi een opening in de wand van den muur hing en de plaats aanduidde waar de deur behoorde te zfin, had den wfi zitten spelen. Op den muur bewoog zich de schaduw van de Gomeron's groote gestalte onrustig heeu en weer, ofschoon de man zelf doodstil zat. Geen woord was er nog tusschea ons gewisseld. Het scheen mfi toe alsof die afschuwelfike, zich in allerlei bochten wrin gende gedaante op den muur de ziel van de Gomeron was, die zfia lichaam verlaten en iets kwaads in den zin haden toen ik naar mfio metgezel zag, die mfi onbewegelfik met een vreemde flikkering in zfin oogen strak aankeek, werd ik in deze gedachte versterkt. Ik wist weinig van de Gomeron af, alleen dat hfi uit Camarqne stamde en onder d'Aumale diende en dezen legeraanvoerder gevolgd was van Arques naar Ivry en van Ivry naar het Noorden en een aanstelling als ka pitein, geteekeud door den hertog, in zfin bezit had. Hfi schreef „de" voor zfin naam, maar niemand wist waar zfin bezittingen lagen en van welke familie hfi afstamdemen kon hem vergelfikeu met een plantje onkruid, dat door den storm uit het moeras, waarin het anders verrot zou zfin, is opgestuwd. Er waren er velen zooals hfi, „canaille" dat tot aanzieu was geko men, maar geen vau die velen was zoo bekeud om zfin onversaagden moed eu afschuwelijke wreedheid en zelfs de gehardste mannen uit Yelasco spraken zachter, als zfi van zfin verwoesting van Dourlens en plundering van Hann vertelden. Wat onze verhouding betreft, het is voldoende als ik zeg, dat wfi elkaar haatten en al leen door de discipline van Róne verhinderd werden el kaar telkens te Ijjf te gaan. Met deze fizere discipline had ik reeds vroeger kennis gemaakt; het was nl. bfi gelegenheid van mfin duel met de Gonuor, die mfi op de teenen had getrapt bfi een „levée" van een generaal. Den volgenden morgen met zonsopgang kreeg hij een degenstoot tasschen de ribben bfi den „Rooden molen" op den linkeroever der Seine. Eenigen tfid voordat ons verhaal begint, was ik met twaalf andere jongelui, wier geslachtboom even lang was als hun zwaard, bfi de staf van de Róne ingedeeld; maar na het geval van de Gonnor ik gleed uit eu stootte een halven duim te laag moest ik aau de bestorming vau Laou deel nemen; toen werd ik naar een buitenpost verbannen en rekende mfi zelf gelukkig er zoo goed af te komen. In elk igeval voerde ik daar het bevel. Stel u dus mfin woede voor, toen ik hoorde dat de Gomeron ge last was rapport van mfin handelingen uit te brengen. Maar hfi gedroeg zich zoo beleedigeud, had dan dit, dan dat weer aan te merken, dat ik telkens grooten lust gevoelde hem op het grasveld achter de doorn on- baag, die de loods omringde, zfin bekomst te geven. Jfi het zien vau het grasveld kon ik mfi nauwelfiks be dwingen. Het zag er zóo mooi en efien uit, en nergens vielen er schaduwen van boomstruiken of gebladerte op, waardoor men zich in zfin stoot kon vergissen. Het scbfiut dwaas dat wfi, die elkaar niet luchten of zien konden, samen hadden gespeeld en gedronken maar er bestond voortdurend tusschen ons een toestaud van gewapenden vrede. Daarbfi kwam dat de tfid ge dood moest worden, want de Réthelois had zich de ge heele week achter zijn muren verborgen gehouden, zoo dat er voor ons niets te doen was geweest. Maar ik was er zeker van, dat wfi spoedig slaags zouden wor den, en dien avond, of het door dc Gomeron's ma nieren of iets anders kwam, ik weet het niet, voelde ik zoo'n haat tegen den man die mfi voortdurend aanstaarde, dat ik mfi slechts met moeite bedwong hem de rest van mfin glas wijn in het gelaat te gooien. Ik hield mfi dus in, terwfil ik met mfin vingers op de ta fel trommelde, totdat hfi ten laatste op snfidendea toon vroeg „Wat ben ik u schuldig Ik keek op het kaartje, waarop ik de punten had aangeteekend en zeide „Honderd twintig frs., mfinheer Gomeron." „De Gomeron, als 'tu blieft, mfinheer d'Auriac. Hier is uw geld, het is ongesnoeid," en hfi liet een rolletje goudstukken op tafel gljjden. Ik maakte geen de minste beweging ze op te rapen, maar hem met een glimlach aanziende, zeide ik:

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1