NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Onze Agenten. FEUILLETON. 15e Jaargang Vrijdag 25 Maart E898. No 4520 HAABLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 "Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.80 de omstreken en franco per post 0.37t/o j^x)^rELRO?i5rN"a?iEnsr: 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prys der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloeniendaal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT. SaDdpoort; Heemstede, J. LEUVEN,bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Velsen, W. J. RU1JTER; BeverwijkJ. HOORNS; Hillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Aan Haarlem's Dagblad zijn de navolgende vaste Agenten verbonden: Voor het kwartier Amsterdamsche Poort C. VINK, A. L. Dyserinckstr. 17. Voor het Rozenpriëel K. VOS, Rozenprïèelstraat 30. Voor het Leidsche kwartier: W. ZWART, Ciercqstraat 136. Advertentiën worden zonder ver hoging van prijs door hen aangeno men, terwyl ook voor Abonnementen op de Courant door hen wordt zorg Hoofdkantoor: Kleine Houtstraat 14. J. C. Peereboom, Directeur- Uitgever. OfSicieeSe berichten. De Burgemeester van Haarlem, brengt bij (leze ter kennis van de in gezetenen dezer Gemeente, dat het op den lSen Maart j.l. executoir ver klaard 4e kwartaals kohier no. 12 op de Personeele Belasting dezer Ge meente, dienst 1897, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter band gesteld. "Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 23 Maart 1898. De Burgemeester voornoemd, M. O. de KANTER, Waarn. Burg. PoSiiiek Overzicht. De spanning tusschen de Vereenigde Staten en Spanje tengevolge van tiet ongeluk met de Maine, de verwikke lingen ontstaan door de gebeurtenissen in Oost-Azië zij zullen, vermoe delijk tenminste, wel geen ernstige oorlogen na zich slepen, en toch hebben zij reeds nu ernstige gevolgen. Die bestaan hierin dat verschillende mogendheden bare oorlogsvloot aan zienlijk gaan versterken. Engeland doet het reeds jaren en jaren lang, Doitschland is er ook mee bezig, Rus land, Japan en Amerika volgen het goede voorbeeld. En al die honderden millioeneu voor bewapening worden uitgegeven ter handhaving van den vredeOnder die valsche leus wor- m schatten gelds verspild. Tot staving de volgende cijfers. In Rusland is niet minder dan 120 millioen gulden zonder eenige tegen spraak toegestaan voor den aanbouw vau nieuwe schepen, omdat de tegen woordige vloot, niet voldoende meor wordt geacht om de Russische be langen in drie verschillende zeeën te kunnen verdedigen. Aan de „Politische Correspondent" te Weenen wordt uit St. Petersburg geseind, dat Japan in de jaren van 1895 tot 1905 minstens 145 millioen yen zal besteden aan de verbetering aer vloot. Zeven-en-veer tig oorlogsschepen zyn besteld op verschillende werven in Frankrijk, Engeland, Duitschland en Amerika. In het wetsontwerp tot uitbreiding van de Amerikaansehe vloot wordt voorgesteld drie slagschepen, zes tor pedobooten, zes torpedojagers, een kanonneerboot (voor de groote meren) en vijf droogdokken te bouwen. In den duitschen Rijksdag is Woens dag juist de uitbreiding der vloot weer ter sprake gekomen. De debatten versterken de meening, dat de ma rine wet. zal worden aangenomen. Het is nu gebleken, dat de centrum-leden, wier meeningen zeer verschillend heetten te zyn, voor bet meerendeel vóór de wet zyn. De amerikaansehe senator Hale, die Dinsdag met president Mac Kinley een onderhond had, laat tegenspreken dat bij gezegd zou hebben, dat Mac Kinley niet in staat was om de volks beweging tegen Spanje in Noord- Amerika langer tegen te houden. Hale erkent echter, gezegd te hebben dat, naar hy vreest, een oorlog onvermij delijk is geworden. Mac Kinley zal Maandag aan het Congres een 'boodschap zenden over de Cubaansehe quaestie, niet over het rapport der Maine-commissie. Hij is, heet het thans, geneigd om deze laatste zaak ondergeschikt te maken aan den jammerlijken toestand op Cuba. Daarom zal hij voorstellen onmiddellijk een crediet beschikbaar te stellen tot leniging van den nood der Cubanen. Mac Kinley gelooft dat de geheele beschaafde wereld in deze quaestie van menschelyk- heid aan zijn zijde zal staan; hjj zal aan Spanje de verantwoordelijk heid laten om deze tusschenkomst van de Vereenigde Staten als een oorlogsdaad op te vatten, en in dat geval zal hy geweld keeren met ge weld. Uit Peking verneemt de Times dat de Chineesche regeering Li-hoeng- tsjang en Tsjang-jin-hoean benoemd heeft tot buitengewone gevolmachtig den bij de onderhandelingen met den Russischen zaakgelastigde, die even zoo een buitengewone volmacht ge kregen heeft. Het vertrek van den zaakgelastigde uit Peking is nu uit gesteld tot Augustus. Er bestaat weinig kans dat Rusland zyneischen in noemenswaardige mate verminde ren zal. De Chineesche regeering heeft Frankryks eischen nog onbeantwoord gelaten, in afwachting van verdere stappen. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 24 Maart. Bij Kon. Besluit van 19 Maart 1898 no. 21 is goedgekeurd het gewijzigd tarief der TweedeHollandscheMaat-' schappij van Levensverzekering, ge vestigd te Haarlem„gemengde ver zekering. Jaarlyksehe netto premiën ter verzekering van een kapitaal van 100 gulden, uit te betalen na een vooraf bepaald aantal jaren of by vroeger overlijden." De heer F. M. baron van Lijnden alhier, is gekozen tot lid van het be stuur van den Waarderpolder onder Haarlemmerliede c.a. Door den rechercheur Jansen is proces-verbaal opgemaakt tegen den bierhuishouder S. H. woonachtig aan de Palmstraat no. 4, ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Door de politie alhier zijn aange houden J. v. D. oud 48 en J. v. R. oud 28 jaren als verdacht van dief stal van een jas in het kleedingma- gazijn „de Matador" aan de Anegang. In verband met het adres van twee Amsterdamsche vereenigingen aan den Min. van Justitie (zie ons vorig no.) hebben wij geïnformeerd, welke be zigheden door de gevangenen in het Huis van Bewaring alhier worden verricht. Naar wy vernemen bestaat de ar beid er hoofdzakelijk uit het vervaar digen van houtvuurmakers; ook wordt er sedert 14 dagen een proef genomen met het schoonmaken van gomver der laat men de gedetineerden boonen en erwten lezen, maar bepaalde am bachten worden er niet uitgeoefend, omdat liet verblijf aldaar slechts voor korten duur is. BKKi&EftLAFiQ. Hofbericht- Tot de philantropische instellingen welke in de laatste dagen de eer ge nieten van een vorstelijk bezoek, be hoorde Woensdagochtend de Alge- meene Haagsche Polikliniek, die den 15n jl. een jaar geleden werd over gebracht van de Raamstraat naar de rnime behuizing aan de Prinsengracht te 's-Graven hage. Woensdagochtend te half elf uur bracht Hare Majesteit de Koningin- Regentes, vergezeld door eene hof dame, Haar eerste bezoek in die in richting. Ontvangen en rondgeleid door de heeren doctoren Baudet, voorzitter en önoeck Henkemans, secretaris, be zichtigde de Regentes alle zesafdee- lingen der polikliniek. De aan dein-i richting verbonden geneesheeren be nevens de dames-ziekenverpleegsters, welke laatsten de oranjeklenr op de borst droegen, waren in de zalen aan- j wezig, terwijl zich in de wachtkamers nog enkelen der patiënten uit de volksklasse bevonden. Hare Majesteit deed zich door de j geneesheeren vele inlichtingen ver- strekken. Op Woensdag, den sterfdag van H. j K. H. de groot-hertogin van Saksen, i geboren prinses Sopnie der Neder landen, is de pers met voorkennis van Et. M. de Koningin-Regentes in de gelegenheid gesteld de volgende woorden, waarin de overledene prin ses een laatsten groet brengt aan Ne derland, over te nemen uit haar tes tament. „Que Diea protégé a jamais mon cher pays natal, comme la maison d'Orange. Je dis un dernier mot de souvenir a mes amis de jeunesse, comme a tous ceux que je connais depuis des années." Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd met ingang van 1 April tot leeraar aan de Rykslandbouw- school te Wageningen G. Wolda, te Helder; tot assistent van den weten- schappeiijken adviseur in visschery- zaken, H. C. Redeke, phil. nat. doc torandus; tot plaatsvervangend lid der commissie van 1 Augustus 1897 tot 1 Aug. 1898 te Amsterdam belast met het afnemen van de practische examens van arts, H. Timmer, arts te Amsterdammet ingang van 1 Juni, tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Blokzijl, H. J. H. Hulsman, thans in gelijke betrekking te Waddinxveenmet ingang van 1 Juni. onder intrekking van het konink lijk besluit van 9 Februari 1898 tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Zetten, J. Winters, thans commies der posteryen van de2okl.; en tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Ravestein, J. Brou wer, thans commies der posterijen van de 3de kl. Aan C. Wielings op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bureel ambtenaar van den Rijkswaterstaat. In zijnen rang overgeplaatst by het wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indië, de le luit. G. Bays, van het instractiebataljonin rang en ouderdom van rang overgeplaatst, bij het wapen der infanterie van het leger hier te lande, de le luit. der infanterie J. van der Scheer, van het leger in Ned.-Indië, thans mét verlof hier te lande. Notaris-examen. Voor eenige dagen deed het bericht in de bladen de ronde, dat de regee ring van plan zon zijn het notarieel examen gedurende een tiental jaren te schorsen. De heer A. C. meldt, als rechtstreeks van het Ministerie ko- meDde, aan de „Bossche Ct." het volgende: De Minister van Justitie heeft het ernstig plan van een wetsvoorstel aan de Kamer te doen tot wijziging van art. 11 der notariaat-wet, waarbij zal j bepaald worden dat de notariaat-1 examens na 4 of 5 jaren gedureade 10 jaren zullen geschorst worden, i terwijl na die 4 of 5 jareD, dus ge- j durende den schorsingstermyn, alleen nog aan hen, die éen of meer ge- deelten vau gemeld examen hebben afgelegd, gelegenheid zal worden ge geven de verdere gedeelten nog af te leggen, wijl zij daartoe hebben een verkregen recht. De kans, dat dit voorstel door de Kamer zal worden aangenomen, schijnt volgens het „Wbl. v. Priv. R." enz. niet groot; omdat men niet licht komt tot wetswijziging, en tweedons omdat vele Kamerleden om verschil lende redenen persoonlijk tegen de schorsing zijn. Diamanten-veiling. Bij de Woensdag in den Brakke Grond te Amsterdam gehouden vei ling van diamant (los en gezet), paar- len en ander edelgesteente, werden de volgende merkwaardige prijzen besteed. Een brillant van Borneo 377/32 karaat a f 151 per karaat, een rose-brilliant l33/32 karaat a f 190 per karaat, een dito fantaisie 129/ie karaat a f250 per karaat, een paar briljanten knoopendUs ka raat, a f139 per karaat, een paar dito 213/ie karaat, a f169 per ka raat, een collier van twee snoeren van 112 paarlen (150 karaat) bracht f 2350 op, een dito van 129 paarlen f2800, een dito van vier snoeren, bevattende 494 paarlen, f570, een paar oorknoppen, bevat tende elk een fraaie paarl f 390, een broche met brillanten f760, een dito f730. broche met oorhanger f500 dito met brillanten f 320, drié knoopen f312, een paar oorknoppen met groote brillant f S40, een paar dito f 400, een paar dito f 651, nog een dito paar föOi, een dito met robijn omgeven met brillant f300, enz. Belooningen. De kapitein van de Amsterdam sche stoomboot Hilversum, de heer Andries Potjer, en de tweede-stuur man, Jan de Voogd, hebben van den Duitschen keizer, als belooning voor de redding van de bemanning van den schoener Maria uit Emden op 9 September 1897, een verrekijker met opdracht ontvangen. Den matroos Jan Stroback werd een bedrag van 100 mark in geld geschonken. Het voornemen bestaat, te Zaandam een diamantslijperij van 200 molens op te richten. Een hulde in kaas. Het muziekgezelschap „Apollo" te Edam heeft thans uitvoering gegeven aan zijn voornemen, en verzond eene kist met Edammer-kazen aan Emile wetsontwerp tot toekenning van een rijkssubsidie voor den bouw van een grootere schutsluis te Zaandam op nieuw by de wetgevende macht aan hangig make, op zoodanige wijze, dat de particuliere bijdrage behondeu worde, overtuigd als adressanten zyn, dat de bestaande toestand onhoud baar is geworden en dat de ontwik keling van handel, schoepvaart en nijverheid afhankelijk is van een betere communicatie tusschen de Voorzaan en de Achterzaan. Eenige sociaal medische opmerkingen, naar aanleiding van een ziekenfonds- quaestie. Onder bovenstaanden titel schrijven Dr. C. E. van der Horst te Zaandijk en dr. C. W. Vrendenberg te Koog a/d Zaan, liet volgende in het Week blad van het Nederl. Tijdschrift voor geneeskunde. In 1896 werd in Koog-Zaandyk een vereeniging opgericht, hoofdza kelijk door arbeiders, genaamd „Helpt elkander Medicinaal", ten doel heb bend zoo goedkoop mogelijk medicij nen te verkrijgen. Onderhandelingen met apothekers aangeknoopt leden schipbreuk, totdat in Zaandam eenige arbeiders een pas gevestigd apotheker hiertoe konden be wegen. Einde 1S97, ontvingen genoemde heeren van het bestuur der vereeni ging de oitnoodiging orn in onder handelingen te treden, voor het op richten van een ziekenfonds. Spoedig bleek, hun dat deze arbei ders een heel ander begrip daarvan haddon, dan zy. Hun principe dat er een grens van welstand moet gesteld worden voor aspirant-leden, vond algemeen bestrij ding. Ieder die lid wenschte te wor den, moest worden aangenomen. Hierop konden zy (doctoren) niet ingaan, zoo dat zy het plan opvatten, zelf een ziekenfonds op te riehteu. Hun fonds werd nu verdacht ge maakt door hunDe tegenstanders, in een plaatselijk volksblaadje, met het gevolg, dat hot ledental slonk tot 30. Thans hadden zy dus tegenstand niet om persoonlijke redenen maar omdat zy (doctoren) niet mogen zyn beheerders van een ziekenfonds, maar de ondergeschikten, deloontrekkenden. Als hoofdgrief tegen hun fonds gaven zij op, dat door hen de voor deel en worden genoten en de arboi- ders afhankelijk zijn van hunne wil lekeur. Daarom had het bestuur be sloten zelf een ziekenfonds op te ricli- Zola. Eene oorkonde is er by gevoegd, ^en me{; eon behoorlijk te sa'larieeren op artistieke wyze vervaardigd door dokter. den directeur der teekenschool, en geborgen in een netten omslag met linten, in de kleuren der Nederland- sche én Fransche vlaggen. De sluisbouw te Zaandam. Aan den minister van waterstaat is een adres verzonden, voorzien van 2933 handteekeningen van inwoners van Zaandam, Koog a/d Zaan, Zaan dijk, Wormerveer en Wormer, waarin Zij brachten nu de quaestie ter sprake in de afdeeling Zaanland van de Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunde. In een buitenge wone vergadering werd, behoudens een paar artikelen, hun reglement goedgekeurd en dat der arbeiders afgekeurd. Alvorens echter publiek op te treden gingen eerst een paar leden van het Bestuur met de arbei ders confereeren om te vernemen, hoe verzocht wordt dat de minister het1 foods dachten in te richten. D© ridder d'Ayriac. 8) „Op deze manier worden dus (1e buitenposten be waakt!" zeide hij; „de Gomeron, gij zyt de ondste officier; van u verwacht ik das, dat ge mij zeggen zult, wat dit bete9kent. Dit is een groote goedheid van my, begry'p dit wel." „Ik voer het bevel over de lijfwacht van den hertog jan Aumale" begon de Gomeron, maar de Róne viel bem met zijn zware slem in de rede „Dat weet ik. Maar ik verlang uw verklaring mijn beer," en woedend voegde h\j er aan toe„by God anders wordt gy morgea met zonsopgang als een ge- Biceno misdadiger opgehangen." „Een gentleman moet toch zijn eer verdedigen. Of it bevolen wordt of niet, generaal, er doen zich wel eens omstandigheden voor, waarin men genoodzaakt is te vechten. We hadden een quaestie met gevaugenen en ik werd door mijnheer d'Auriac beleedigd. Meer be hoef ik u niet te zeggen." „Eq wat hebt g\j in te brengen mynheer d'Auriac „De gevangenen zullen u wel willen uitleggen, waar om ik dezen man beleedigde, uwe excellentie." „Breng my by hen." Wij raapten schielijk onze kleederen by elkaar en kleedden ons haastig aan. Hoe het met de Gomerou's gedachten geschapen stond weet ik niet, maar de myae waren zeker niet van de vroolykste. Wij kenden de Rone en wisten dat, als hy eens een besluit had geno men, hy hier nooit op terugkeerde. De Gomeron had tenminste eenige kans aan zyn straf te ontkomen, maar ik was in dit g9val de aanvaller geweest; en in myn verbeelding zag ik den armen Gonnor met het gelaat naar het zonlicht gekeerd ouder de olmen liggen en den laatsten adem uitblazen, en mijn hart, zonk ray in de schoenen. Lang tyd om te denken hadden wy even wel niet, want met een paar stappen bevonden wij ons by de hut; Nicholas en de manschappen stonden op een ry geschaard met de hand aan de schako er voor en zageu ons met verschrikte gezichten aan. Het vol gende oogenblik stapte de generaal naar binnen en zag met een minachtenden blik naar de ledige wijnflesschen en dobbelsteeneu, die een van de manschappen opge raapt en naast het rolletje goud op het tafeltje had gelegd. Maar niets adders dan stoelen, een tafel on flesschen was in de hut te bekennen en er bestond workelyk reden genoeg voor do lange gezichten van Nicholas en zyn makkers. „Ik zie geen gevangenen," zeide de Róne droog. r Dat was ook niet waarschijnlijk. dacht ik by mijzelf. Zy waren ontsnapt, daar was geen twijfel aan. Op den grond lagen dicht bij myn voet een paar stukgesneden touwen en een stuk wit en zwart lint, dat daar als by toeval gevallen was. Ik wist, dat deze aan me vrouw behoorde, want ik had ze het laatst op haar schouder gezien en een zeker iets zeide my, dat het lint daar niet by toeval kwam. In elk geval hoefde ik op den bijstand der gevangenen niet meer te hopen, maar door een plotselinge opwelling gedreven, die ik zelf niet begreep, bukte ik mij en raapte het lint en de koorden op, welke laatste ik mee een onverschillig ge baar op de tafel legde, zeggende „Zij zyn ontsnapt, uwe excellentie." „Ea met hen uw verklaring, mynheer d'Auriac. Maai de soldaten zullen morgen de handen vol hebben," en de hellebaard viel Nicholas uit de handen, toen de oogon van den generaal op hem bleven rusten. „Mijnheer de Gomeron, ge hebt mij een reden voor uw gedrag gegeven, waarmoe ik dezen keer genoegen zal nemen. Morgenochtend zal ik u myn verdere beve len geven inzake uw plichtsverzuim. En gij»" en hy wendde zich met een gebiedenden blik tot mij, „gaat met my mede. Jongens, haal even myn paard, ik heb het bij het boschje olmen vastgebonden." Twee van dc manschappen verwijderden zich om aan zyn bevel te voldoen en ik nam de gelegeadheid waar om het liat heimelijk in myn zak te stoppen. Binnen een paar minuten hoorde ik paardengetrappel nader ko men en toen ik naar buiten ging, zag ik, dat men er twee voorbracht, waarvan het eene, dat vroolyk hin nikte, het myne was. Nicholas hield het by den teugel. Toen ik in den zadel sprong boog d8 goede kerel zich naar mij toe en duisterde „Zie te ontsnappen ridder, en loop over." Ik schudde myn hoofd en volgde de Róne, die mg reeds een eindje vooruit was. En toch onder het rijden kwamen de woorden van den sergeant mg telkens in de gedachte. Het ergste stond my te wachten, na al hetgeen er voorgevallen was, dit wist ik. Mijn groot Normandisch paard was een fliake draver; ik behoefde hem slechts even de sporen te laten voelen, en een forsche ruk aan de teu/els zou voldoende zya o:n in een oogwenk do Róne een honderd el voor te zya, zelfs voordat deze bemerken zon, wat er gebeurd was. En de weg was veilig tot aan do oevers van de Lelie, waar de koning gekampeerd lag. Ja, myu koning. Ia myn hart beschouwde ik hem "als zoodanig, hoewel ik my terwille van mijn familie aan de zijde der party had geschaard, die tegeu het gezag van Henry IV" opstond. Er werd at reeds gefluisterd dat het einde naderde dat de aartshertog liet strijden moede werd, en d'Au- male naar zyn lustslot te Anet smachtte, dat Mayenne zich onderworpen had en de Guise zelfs wankelde. En waarom zou ik. Alban de Breuil, wiens kasteel in puinhoopen lag en wiens inkomen slechts twee honderd pistolen bedroeg, niet van mijn dwaling terug komen Achter my wachtte my redding. Eq voor myin mjjn verbeelding zag ik tusschen de ooren van uiyn paard een galg verrijzenEn ik, een edelman Het was intusschcn reeds middernacht geivorden, en ik kon duidelijk de klokjes van Sfc. Genevièva liooren. Eq als refreim klonk het mij in de ooren „Keer om en vlucht! Keer om en vlucht!" Mijn Godde verleiding werd bijna te sterk. „In galop De Röne's bevel op scherpen toon geuit, stoorde my in mjjn gepeins cn ontnam my de laatste kans om te ontsnappen. We zetten onze paarden nog meer aan, en waadden op een halve mijl afstands van de buitenpost, door de Oise.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1