Henneberg-Zijde JMC oirett Sr. Houtstraat 24, bij H. J. VISSER. Zijde-Fabrieken G. Henneberg, Zurich (k. k, Hofleverancier). menschenschedels is het Criterium van maunelykheid, dapperheid enz. Hoe meer schedels dus, hoe liever! Hy, die nooit gesneld heeft, is in het oog zyrier makkers een heel min beteekenend persoontje en geen meisje zal er gauw toe overgaan aan zoo'n lummel haar hand te schenken. Hy mag ook geen staart van menschen - haar aan 'het heft van zyn mes be vestigen. Zoo'd wapen isdikwylsnog een kostbaar stuk en ook daaraan werden allerlei versierselen van kora len, ivoor, tijger- en bereklauwen aan gebracht. Is toevallig een opperhoofd of ander invloodryk persoon gestorven, dan worden zooveel mogelijk krijgsgevan genen gemaakt, die later op de offer feesten" geslacht en genuttigd worden Het Gouvernement doet veel om aan dat euvel een eind te maken. Ook de zendelingen werken daartoe mede, door de Heden tot het Christen dom to bokeeren. Eenige Dajakkers hebben liet zelfs zoover gebracht, dat zy de hoofden school bezochten en het eindexamen konden afleggen. De Dajakkers hebben wij overliet algemeen niet to vree zenalleen onder elkander zyn zy niet te vertrouwen. De Pest. Er bebben zich te Djeddah geval len van vermoedelijke pest voorge daan. Eene gevaarlijks reis. De Amerikaan Reid wil een poging wagen om Lhasa, de hoofdstad van den Lama te bereiken, een tocht waarvan de meeste ontdekkingsreizi gers nooit zijn teruggekeerd. Hij wil zich door vyf bedienden doen verge zellen. zal zich vermommen als een bedelmonnik en zal zich, evenals de bedelende priesters in Thibet, de lip pen laten sluiten door een ijzeren ring. Deze voorzorg ruimt tevens de moeilijkheid uit den weg, dat de rei ziger de laai van bet land niet mach tig is. Zijn bedienden zullen als rei zende kooplieden vermomd zijn. Mocht hy door de inlanders worden ontdekt, dan zal de 'neer Reid zich verborgen in een gooderenmand laten dragen door zyn geleide. Hy verwacht zeker op deze wijze Lhasa te bereiken, de stad to kunnen bestudeeren en veilig en wel naar huis te komen. Sclieelkijkenvan locomotieven. De lantaarns der locomotieven zijn, te rekenen uaar de eerste dichter lijke beschrijving van een spoortrein by avond, vergeleken by twee vuur schietende oogen. Amerikaanscho ingenieurs hebben aan spoorwegmaat schappijen den raad gegeven voor goed een eind te' maken aan alle nieuwe poëtische vergelijkingen van komende dichters, door de locomo- tiefoogeu scheel te maken welke poëet za! zich daarna nog laten in- spireereul Deze ontsieringsmaatregel zou niet noodig zyn geweest, wanneer de rails steeds in rechte lijn hun weg ver volgden. Doch de rails maken op sommige plaatsen bochten en omdat de iocoraotiofoogen steeds recht voor zich uit staren, beschijnen zy by een kromming vau den weg alles behalve de rails. Wanneer daarentegen de lantaarns op met de rail correspondeerende draai-schijven worden geplaatst, zul len lichtbundels nooit van de rails kunnen worden afgeleidal wordt een noodwendig scheelzien er ook het gevolg van. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Geschiedenis van eenheid. De militaire autoriteiten zijn niet zoo snel bereid, om een soldaat af te keuren, zoo als het geval met de Hr. R. P. Golgau. 41. Bar bara street, te Bansburv, Londen N. het aantoont. Zijne'treffende geschiedenis kan niet beter verhaald worden al» door zijne eigene woorden. „Op een zekeren dag." zeide hij. „toen een bejaarde vrouw, die voor de officieren van ons regi ment waschte, met een pak schoon linnengoed een veld overstak, sloeg een Iandlooper haar van achteren met een ijzeren staaf. Ik sprong dadelijk toe en sprong over een muur van ongeveer zestien voet hoogte, den Iandlooper ver volgende. die intusschen in een bosch ging en vluchtte. In mijn val deed ik mij pijn in den rug en daaraan schrijf ik mijne ziekte toe." De opgeloopen ziekte dooi- den onversaagden moed van den ser geant was zeer ernstig. Ondanks de beste geneeskundige zorgen aan het hospitaal te Warwick, waar hij in garnizoen lag. bevond zich Colgau in een verlaramings-toe- stand, zonder hoop. Zijn ledematen weigerden dienst te doenhij wag gelde gelijk een dronkaard, „of schoon ik", zooals hij aan een re porter zeide. „volstrekt geen drank gebruikt had sedert 17 jaren." Hij werd van lieverlede erger, en be merkte dat hij nauwelijks naar beneden kon gaan, en werd ver volgens opnieuw in het militaire hospitaal opgenomen. Den Risten Maart 1803 verliet hij den dienst als ongeneesbaar. Indien er ooit een hopeloos ge val was geweest, dan was er dit een. De geneesheeren hadden hem openlijk gezegd dat hij nog slechts twaalf maanden kon leven. Even-' wel na 'verloof) van de 12 maanden vond de reporter niet alleen Col gau in leven, maar werkzaam en welvarend; en inderdaad werkt hij thans te Londen. Het middel van dit opmerkingswaardige welzijnis de moeite waard verteld te wor den en in antwoord op de vragen van clen reporter, werd het door eenvoudige en overtuigende woor den ontdekt. In zijne ellende en wanhoop, gebrekkig en nutteloos, begon Colgau te gelooven, dat het voor hem beter zou zijn terstond te sterven. Totdat op zekeren dag zijn jonge zoon een boek thuis bracht, waarin ee.iige wondervolle genezingen vermeid werden, te weeg gebracht door de „Pink Pil len van Dr. Williams voor bleeke personen." De zieke weigerde om de Pillen te probeeren. Hij wilde zijn geld niet verspillen. Zou hij werkelijk uit'den dienst ontslagen zijn geworden, indien zijn geval niet ongeneesbaar was, zoo redeneerde hij. Hij werd er echter toe overge haald om het geneesmiddel te pro beeren, en van at de eerste doos begon de genezing. Zijn eetlust kwam terug, alsme de het gebruik zijner ledematen, hetwelk de ruggemergsziekte hem verhinderd had. De uiterste lede maten, die voorheen koud en on beweegbaar waren, waren nu van nieuw bloed voorzien cn toen de reporter Colgau zag. liep hij iede- ren dag naar zijn werk het was een man van den dood gered. Dit is geen eenvoudig fabeltje, het is bewezen geworden dat het onderzoek dat voor vier jaren is ingesteld geworden te Preston <waar Colgau in 1894 woonde), door een groot dagblad ..The Preston Herald" (waaraan wij het ontleenen), en dooi- het feit even eens dat een der geneesheeren zelf, die dezen man veroordeel 1 hadden, hem naderhand gezien heeft en de gen e z i n g heeft waar genomen, die sedert dien tijd im mer heeft voortgeduurd. De Pink Pillen van Dr. Williams tellen meer cliënten onder de ge leerde personen en de geestelijk heid dan elk ander geneesmiddel, omdat de eigenaars steeds gereed zijn om met gelijke openhartigheid te zeggen of zij een zekere ziekte ja of niet genezen kunnen. Onver schillig wie ook kan aan de Com pany vrij en uitvoerig schrijven. Deze pillen hebben genezen: ver lamming, ruggemergstering rliu- mathiek. heupjicht, en de gevolgen der influenza alsmede alle ziekten veroorzaakt door de verarming van het bloed, klieren, been ziekte, chronische belroos, inge wand- en longtering, algemeene zwakte der spieren, verlies van eetlust, hartkloppingen, pijnen in den rug. zenuwachtige hoofdpijn en zenuwpijn, vroegtijdig verval, alle vormen van vrouwelijke zwakte en hysterie. Deze pillen zijn een spier- versterkend middel en geen pur geermiddel. Zij zijn slechts echt met den geheelen naam »Dr. Williams Pink Pills for pale, people" en worden door al de apothekers verkocht en door de Dr. Williams Medeeine Company, 46. Holborn Viaduct. Londen L. C. De afzonderlijke of in glazen bokalen verkochte pillen zijn niet van Dr. Williams. Prijs fl.75 de doos. f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij S nabil ié Stei ger 27. Rotterdam, eenig depot houder voor Nederland en Apo theken. Wij maken de Dames attent op eene nieuwe Engelsche Zijden stof. welke zoowel voor Rokken als Voeringrökken wordt gebruikt en in zwart en kleuren verkrijgbaar is in het Magazijn SfjiSSSilieUWS Vanwege bet Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken werd heden aan het gebouw vau het provinciaal be stuur aanbesteed: Het onderhouden vau- en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen der Ryks Hoogere Burgerschool te Alkmaar, van den dag der goedkeuring van do aanbe steding tot en met 31 December 1899. Raming f4150. Van de Hl hiervoor ingekomen in- schryvingsbiljetten was dat van N. van der Voort te Alkmaar het laagst voor f3685. Heden Donderdag kwartier over1 twaalven waren de loden van den Raad ten sladhuize bijeen, uaar aan-, leiding eener oproeping van de wet houders, de heeren mr. Waller en de Breuk. Van het verhandelde in de bijeen komst wei d geheimhouding verzocht. Vermoedelijk gold de besprekiug de quaestie, gerezen inzake den aanleg van duinwaterleiding in den Konin ginneweg. Tot opzichter aan de gemeentelijke duinwaterleiding is benoemd de heer J. Bos te Overveen. KANTONGERECHT. (Vervólg). De Kantonrechter to Haarlem heeft he den uitgesproken de navolgende voriniösjeïi to. P L., te Haarlem, wegens verzuimen zich aan te geven voor de Nationale M. luie, tot f2 boete, .subs. I dag bocht. 2o. W. P., to Noord wijk, wegens ronken in eene coupé bestemd voor niet rookenden, tot f3 boete, subs. 3 dagen hecht. 3o. 11. Ij. Hte Amsterdam, wegens verder reizen met den spoortrein dan zijn plaatsbewijs aangeeft, tot ff),50 boete, sub-- 1 dag hecht 4o P K., te Amsterdam, wegens zonder vergunning sterken drank in 't klein ver- koopen, bij herhaling geploegd, tot f 25 boete, subs 14 dagen hecht. 5o. S. K.. te Velsen, wegens in eene voor liet, publiek toegankelijke localiteit sterken drank schenken ol* in 't klein toe dienen, gepleegd bij herhaling, tot f 20 boete, subs. 20 dagen hecht. öo. W. Jte Haarlem, en E v. d. V, te Spaarndam, wegens visschen met ver boden vischtuig, no. I tot f5 boete, no. 2 tot f4 boete. subs. 2 dagen hecht, voor ieder. 7o. C K,. te Vel.sen, wegens doen van pogingen om wild te bemachtigen met wildstrikken, tot 7 -dagen hecht. 8o. A. Ate Haarlem, wegens ongeoor loofd een anders vi.-chwater bevisschen, tot f3 boete, subs. 2 dagen hecht. 9o, L. L. te Veisen, wegens ongeoorloofd loopen over eens andeis grond, tot f3 boete, subs. 3 dagen hecht. 10. P. v. A., te Haarlem, wegens straat- schenderij, tot fl boete. subs. 2 dagen hecht. Mo. L P. A. D.. en tl L. Z. te Zand- voort, wegens niet zorg dragen, dat een op d<iii openbaren weg geplaatsten schuthok behoorlijk verlicht i-, no. 1 tot fO,50 boete, no. S tot f 1 boete, siibs. 1 dag hecht, voor ieder. 12o L. C v. d I te Haarlem, wegens verwekken van rumoer, tot f2 boete, sub? 2 dagen hecht ;13o i. v. d. B, zwervende, wegens: 1o. verwekken van rumoer, 2o. wegens te Haarlem ongeoorloofd zijn bedrijf van lied jeszangster op straat uitoefenen, tweern ral gepleegd, tot f2 boete, subs 2dagen luvht en tot 2 maal f 1 boete, subs 2 maal 1 dag hecht. 14o. G. B., te "Wijk aan Zee en Duin, wegens in du provincie N-ll rijden met een hond zonder muilkorf, tot 1'1 boete, sub? 1 dag hecht I5o. D. E, te Haarlem, wegens ais loge menthouder het nacht! egister niet bijhou den, vijfmaal gepleegd, tot 5 maal f2 boete, subs. 5 maal 1 dag hecht. 16o. C B, te Hoofddorp, wegens te Haarlem barder rijden dan stapvoets niet een niet op veeren gestelden wagen, tot f I boete, subs. 1 dag hecht. 17o. F. v. E,. te Haarlem, wegens te Haarlem ongeoorloofd varkens houden tot f l boete. subs. 1 dag hecht. 18. M W., en G. M., te Haarlem, we gens te Haarlem op straat met geld spelen, ieder tot f0,50 boete, subs. 1 dag hecht. 19. P. II., te Haarlem, wegens het niet in zijn tapperij opgehangen hebben van een tarief van eet- en drinkwaren, lot f 1 boete subs. 1 dag hecht. 20o. W. Vte Haarlem, wegens te Haarlem zijne tapperij te laat geopend honden tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. 21 o. M. E N, te Haarlem, wegens te Haarlem te laat iu eene tapperij vertoeven, tot tl boete. subs. I dag hecht. 22o. W. B, 'te Haarlemmermeer, wegens te Haarlem op straat, buiten de urinoirs wateren, tot f0,50 boete, subs I dag hecht. 23o. P B te Veisen, wegens te Vel- sen toelaten dat in zijne tapperij muziek wordt gemaakt tot f3 boete, subs. 3 dagen hecht. 24o. L. Ii. M, te Amsterdam, wegens te Yelseu in eene tapperij muziek en vertoo ningen houden zonder vergunning tot f2 boete. subs. dag hecht Sóo Wegéns dronkenschap H. \V te Haarlem, 2 maal gepleegd, -tot 2 maal f2 boete. snbs. 2 maal dagen hechtmtrj A. D, huisvrouw van H. S., H. J. f. v. VV. mej. G M, en A. v. d. B.. te Haar lem. ieder tot f2 boete, snbs. 2 dagen hecht, G. M. v. D. S. en J. H te Haarlem, ic-der tot f 1 boete, sub?. 1 dag hechtVV. I Iten J. L. te Haarlem, ieder tot f l boete, sub?. 2 dagen hecht, en A. B, te Haarlem, tot f 0,50 boete, sub? 1 dag hecht. 2bo. ï- v d. N'te Zuid Schalkwijk, weeen? 1o. jagen zonder acte, 2o. jagen zonder vergunning tot 2 maal f5 boete, sub*. *2 maal 4 dagen hecht ARRQftDI SSEKIERTS- RECHT8A1Ü8C Zitting van Donderdag 24 Maart 1S98. Heden stonden terecht Hen drik Ni col aas de Zwaan, 2-1 jaar. boekdrukker alhier, Ale Fab er, 37 jaar, letterzetter, eveneens alhier en Paulus Hols, 36 jaar, schrijver te Amsterdam, ter zake dat zy in den avond van 10 Februari in den win kel van den heer W. Klippers aan de Jansstraat zyn binnengekomen en, in weerwil van de herbaalde aanma ningen van diens oudsten zoon ge weigerd hebben heen te gaan, zoodat zy ten slotte door den tweeden zoon met geweld zyn verwijderd. Als verdediger van de drie be klaagden, die allen aanwezig waren, trad op Mr. H. Pb. de Kanter. Als eerste getuige treedt op .los. Küppers, 26 jaar, redacteur van de N. Haar!. Ct. Hij deelt mede, hoede winkelbediende Henri Geeve hem op dien avond was komen waarschuwen dat er 3 personen in den winkel wa ren. Beneden komende vond get. de drie beklaagden vroeg hun wie ze waren en verzocht hun heen te gaan. Hieraan voldeden zij niet, waarop get. ettelijke malen het verzoek her haalde, doch zonder resultaat. Ook verklaarde by daarby, dat hy niets met hen te doen wilde hebben. Beklaagde de Zwaan zegt, dat de sommaties om heen to gaan elkaar zeer spoedig hebben opgevolgd het kan hoogstens 8 minuten hebben geduurd, niet 5 zooals get. zegt. Bo vendien was bet voor den winkel zóo vol, dat hef. niot mogelyk was dade lijk heen te gaan. Hierbij sluit zich bekl. Faber aan. Hols zegt, dat hy dadelijk heeft ge vraagd den heer Küppers zei ven te spreken, waarop get. hunne namen heeft afgevraagd en, de deur openende, heeft gezegd daar is de deur. Dat zie ik wel, antwoordde daarop Hols, maar ik wou graag den ouden lieer spreken. Hierop kwam iemand in een blauwe kiel uit eén zijdeur, pakte bekl. aan en zette hem de deur uit. Get. Louis Klippers, 25 jaar oud, die Hols en Faber er uit beeft gezet, verklaart dat hij dat gedaan heeft, .omdat het personeel er uit moest en er niet door kon. Hij werd uitgelachen toeu hij den beklaagden vroeg op zijde te gaan en duwde hen er toen uit. De scène heeft ^.even a acht minuten geduurd. Beklaagden loochenen dit laatste, de tijd is veel korter geweest. Als derde getuige treedt op Henri Geeve, winkelbediende by den heer Küppers, die by de komst der be klaagden ile zoons is gaan waarschu wen. Zyue verklaring komt overeen met die van den eersten getuige en bij voegt er nog aan toe, dat dtze laatste nog om politie heeft getele foneerd. Volgens dezen getuige kan de scène 4 a 5 minuten geduurd heb ben. Begonuen beklaagden te zeggen wat hun boodschap was, dan werden ze dadelijk in de rede gevallen door den eersten getuige met- het verzoek om heen te gaan. De ambtenaar van het O. M. re quisitoir nemende, betoogt dat de aan leiding in deze zaak is een loonquaestie tusscken de patroons en gezellen. Wie in deze geiijk heeft, zal spr. iu 't midden laten. Het personeel Heeft het recht het werk te staken, maar de patroon ook het recht oui een onder houd met het looncomitc te weigeren. Het was zeer onmannelijk van be klaagden, om aan het hoofd van een grootcn stoet naar :t huis van den heer Küppers te trekken. Dat deze onaangenaam gestemd was, laat zich hooren, daar by nog dien morgeu door gezellen voor smeerlap was uit gescholden. Wat den duur betreft, al is deze slechts 3 minuten geweest, dan kan nog zesmaal zijn gevraagd of ze wil den heengaan. Spr. wenscht de straf die. hij zal eiscben, beschouwd te hebben als een waarschuwing en re- quiroert daarom f 15 boete. subs. 10 dagen hechtenis. De heer Mr. de Kanter acht deze boete veel te zwaar, ze is voor be klaagden anderhalve week loon. 't Doet pleiter leed, dat de ambtenaar gezegd heeft, dat do werklieden den jongen Küppers hebben uitgescholden. Dat dient tot niets. Telkens als pl. met het looncomitê iu betrekking heeft gestaan, bewon derde pl. de zucht om geen opschud ding te maken. Bij noemt dan ook de houding van den jongen Küppers tegenover de beklaagden zeer af te keuren. Pl. stelt de raoreele quaestie voor op. Die menschen kwameu in den winkel voor een lofwaardige zaak; Hols kwam niet eens voor zyn eigen zaak. maar is alleen aangesteld om do loonverbetering te bevorderen. Waren niet drie zenuwachtige jon gelui, maar de oude heer Küppers zelf tegenwoordig geweest, dan zou deze dwaze aanklacht niet zyn inge diend. Als redacteur van de „Nieuwe Haar!. Ct." vermeet Jos. Küppers zich heel andere dingen, dan deze 3 beklaagden iu den winkel hebben gedaan. (Pl. citeert hiertoe een be-1 richt uit de „N. H. Ct." waarby Hols wordt vergeleken met den socialist Samson). Op do vraag of de heer Küppers te spreken was, bebben de getuigen niets anders gedaan dan geroepen: „er uit! er uit!" Is 't wonder, dat zy de vraag doende, een oogen blik in den winkel bleven om het antwoord er op af to wachten. Zulke houding komt, niet te pas. Jos. Küppers en zyn vader hadden maar wijzer ge daan, met deze zaak niet to ver volgen. Pi. beschouwt thans de juridische zijde der zaak en komt op tegen de beschouwing in de dagvaarding, dat een winkel een besloten lokaal is. Hoe bewyst het Openbaar Min., dat bij afwezigheid vari den heer W. Küppers zyn zoon Josef rechtheb bende was? Het blijkt uit niets. Josef bad hier niots te commandee- ren, zijn moeder was by afwezigheid van den vader hoofd van 't gezin. Evenmin geeft pl. toe, dat de be klaagden er wederrechtelijk bleven vertoeven. Men heeft het laten voorkomen, alsof er eeu groote volksmenigte voor de deur stond en er niemand uit kon. Maar Jos. Küppers kon er wel uit, want hij is gaan telefoneeren. Men heeft de zaak kunstmatig op- Mct vertrouwen vraagt pl. dan ook ontslag van rechtsvervolging cn, in dien (ie rechtbank dat niet wil, dan de laagst mogelijke boete, opdat de rechtbank erkenne dat de moreele kant van de quaestie is ten gunste van deze beklaagden en dat de beer Küppers een waarschuwing krijgt om voortaan niet zoo onbeleefd te zyn tegen menschen, die hem te spre ken vragan. De ambtenaar vau het O. M. repli- ceerende, zegt dat hy een vervolging heeft ingesteld, omdat hem gebleken is, dat dè heer Küppers veel last had van de typografen. Daarom, bijwijze van waarschuwing, wenschte ook de heer Küppers vervolging. Spr. prote steerde tegen uitdrukkingen, die plei ter gebruikt bad over den beer Küp pers en diens zonen. Voorts tracht spr. de juridische bezwaren te weerleggen die hy spits vondig noemt. Na dupliek van Mr. de Kanter wordt de uitspraak bepaald op heden over acht dagen. Na do pauze stond terecht W. de Laat te Haarlemmermeer, beschuldigd van ecue valsche verklaring te hebben afgelegd in een zaak van mishande ling op een meisje A. Kolle, den 9q Jan. j!. aldaar gepleegd. In deze zaak werden 8 getuigen gedagvaard. Beklaagde werd verdedigd door mr. H. Ph. de Kanter. Tegen hem werd wegens meineed 1 jaar gevangenis straf gerequireerd. Voor de rechtbank stonden beden tertcht de herbergiers De Vries uit Edam, die beschuldigd werden den arbeider De Boer aldaar zoodanig met flesschen te hebben geslagen, dai hij voor dood bleef liggen. Het was de derde maal dat deze zaak diende. De laatste maal had het incident plaats, dat de 16-jarige Teuois Zaayer een valschen eed af legde en deswege veroordeeld werd tot 6 maanden. Heden werden geen getuigen ge hoord. De officier, requisitoir ne mende, oordeelde liet ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en requireerde legen ieder 3 maanden. De verdediger, Mr. Tabak uit Am sterdam, oordeelde dat de beklaagden hadden gehandeld uit wettige zelf verdediging en concludeerde daarna tot ontslag van rechtsvervolging. Provinciale Staten. In de zitting van heden der Siateo van deze provincie bracht Mr. \Y. K. Moutbaau verslag uit der afdee- liogon over het voorstel van Ged. Blaten, betreffende de zeewering te Caliantsoog. De conclusie van het rapport is deze, dat de Staten ook thans nog geneigd zyn, mede te werken tot op lossing van 't geschil met het Ryk dat de meerderheid bereid is, zich bij de regoliug van den grondslag van Ged. Staten neer te leggendat de r geldelijke verplichtingen voordePro- i vincie veel te boog zyn opgevoerd, doch dat de meerderheid tocii terug deinst om de voordracht van Ged. Staten te verwerpen. Verder waren nog ingekomen de ge loofsbrieven vau den heer H. F. R. Hubrecht, die na goedkeuring daar van werd geïnstalleerd. Te ruim half twaalf werd de ver gadering verdaagd tot Dinsdagmorgen lif/2 uur. W egens ougesteldheid van den heer Philip Loots moet een muzikaal ver slag o'Vef de opvoering ran „Carmen" door de Italiaansche Opera Dinsdag avond in «Jen schouwburg alhier, ach terwege blijven. Volstaan wy dus uier de ruede- deeling dat de vertolking van Bizet's beroemde opera veel succes heeft ge had. dank zy vooral den raeeslcpen- den zang en hot spel der voornaamste solisten. Hillegom. De commissie voor de inhu digings- feesten alhier bestaat uit de lieereu v. d. Jagt, v. d. Starre, R. 8chilp- zand, M. Koch, Kruidonberg, T. Rjjn- veld, Vernooy en J. Kat. Een piaa tot viering der feesten is nog niet vastgesteld maar wordt geheel aan de benoemde commissie overgelaten. Spaarndam. By Kon. Besluit eu by besluit vau Gedeputeerde Staten dezer provincie zijn de jaarwedden vau burgemeester en secretaris dezer gemeente mei t' 50 verhoogd. Haarlemmermeer. De jaarwedden van burgemeester en secretaris dezer gemeente, zyn by Kon. Besluit met f300 en flOO ver hoogd en alzoo gebracht op f2000 en f1700. MERVOLQ K8EUWSTIJDI2CGEN. Volgens de vastgestelde kiezers lijsten bedraagt het aantal kiezers te Amsterdam 39455. dat is 3200 meer dan in het vorige jaar: deze vermeer dering is hoofdzakelijk bet gevolg van de toepassing van de uieuwe per- soneele belasting. Goud-exploitatie in Suriname. Wij ontvingen liet prospectus van de Guyana Goud Placer Maatschappij, naam!, vennootschap te vestigen te 's Gravenhage. welke zich ten doel stelt het exploiteeron der goudhou- deude gronden in Suriname. Het maatschappelijk kapitaal za'. bedragen f 1.000.000, verdeeld in 1000 aandeelen. ieder groot flOOO.— en f500,000 5 pCt obligatieleening, ver deeld in 500 obligatiën elk a f 1000. Directeur is de heer M. C. Ver loop, directeur van Indische Petro leum en Stoomtram Maatschappijen. Commissarissen zyn de heeren: A. van "Walchren, lid der firma Nu man Hansen te Amsterdam, A. H. J. C. Telders, lid der firma Telders Co. te 's Gravenhage, C. 8. Fayan Vlie- lander Hein, oud-notaris op Java re 's Gravenhage. Hoofdvertegenwoordiger in Suri name de heer" L. H. Koolhoven, Suri name. Door deze vennootschap zal o.a. aangekocht worden het goud-placer aan de Mindrenetikreek, tot dusverre geëxploiteerd door de Mineraal Maats. „Suriname." Ovor dit placer heeft de lieer J. J. Schofield, mijn-ingenieur een rapport uitgegeven, waarvan dë conclusie is, dat hij met vertrouwen de concessie aanbeveelt van eene Myn- Maatschappij, en in goede iianden komende zal het een veel goud op brengende en groot dividend uitkee- rende concessie zyn. Da Zaistor-quaestie. In het U D. kwam dezer dagen een bericht voor. waarin gewraakt werd liet ergerlijk optreden van den slager Vau Ginkel, den vader van een der caudidaten voor den gemeen teraad aldaar. Hij zou ui. op de secretarie den voorzitter, den heer Meerdink, weth. allesbehalve vleien de woorden toegevoegd hebben. Thans deelt in liet l'. D. de heer G. J. Ederveen, arts, de reden mede, waarom Van Ginkel zoo heftig is op getreden. Wy ontleenen aan dit schrij ven het volgende: Op den stemdag word na't openen der bus en bij 't voorlezen van de stembriefjes, door iemand uit 't pu bliek opgemerkt dat door den voor zitter van hel stembureau, den wet houder Meerdink, de naam Gadollaa werd opgelezen en 't betreffende bil jet gelegd by de kaarten van den candidaat J. van Ginkel. Dit had reeds driemaal plaats gegrepen, toen de heer Wolleswinkel, secretaris der K. Za., in dc zaal kwam, om eens op te riemen hoe de kansen voor den candidaat der liberale partij stonden. De heer W. werd met het gebeurde in kennis gestold. Deze zette zicli nu eveneens neer om de stemmen op te teekencn, en nadat by door oen ander uit het publiek op hetzelfde feit weer word opmerkzaam gemaakt, is hij naar voren geschreden om nauwkeurig te zien of de voorzitter van '1 stembureau de namen naar bchooren atlas. Nadat eenige biljet ten weer waren afgelezen, bemerkte de beer W., dat de voorzitter eeu bil jet aflas voor Gadellaa, waarvan de stem uitgebracht was op Van Ginkel. De heer W. maakte toen den voor zitter daarop opmerkzaam, deze zeide dat de heer W. niet juist had gezien De heer W. bleef aandringen op on derzoek en nu bleek dat werkolyk voor den candidaat Gadellaa 47 stem men waren genoteerd, terwyl er slechts alleen eelit, indien van mijn fabrieken direct betrokken. - zwart, wit en gekleurd van 35 ct. tot f lt,«5 p. Met. ellen, gestreept, geruit, gewerkt, damast en*. (ca. 240 versch. qual. en *2000 versch. kleuren, dessins enz.). Damastzijde v. 65 ct.14,65 Zijden Bastkleedereu. p. robe 1 i'8,6512,75 Foulard-Zijde bedrukt 65 ct.3,35 Balzijde Grenadine-Zijde Bengaline-Zyde per meter. Zijden Arniüres, Jïonopols, (Tistalliqnes, Moire antique, Duchess v. 35 ct.14,65 v 65 9,35 f 1,20— 6,45 Priucesse, Muscovite, Mar- cellincs, Zijden stof voor gestikte Dekens en Vlaggen enz. enz., franco eu vrij van invoerrechten iu linis. Stalen en Catalogus ommegaand. Dubbel briefpoito naar Zwitserland.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3