NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Onze Agenten. Kleine Houtstraat 14. J. C. Peereboom, FEUILLETON. Oe ridder d'Aurïac- ISe Jaargang Dinsdag 5 April 1898. No 4329 HAAHLEM'S DAGBLAD OKTlsrEns^Ellsr JS Voor Haarlem per 8 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is' (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden.„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemper 8 maanden0.30 „de omstreken en franco per post 0.371/2 ■AJ3"VErEe,1rEnsl 'X' 1 HIST: -5 regels 50 Cts.; iedere regei meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagea. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie» en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn BlotmendaalSantpoort en Scholen. P. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,bij de tol; SpaarndamC. HARTENDORPZanduoort, G. ZWEMMER Velsen, W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; ÊillegomAEIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Aan Haarlem's Dagblad zyn do navolgende vaste Agenten verbonden: Voor het kwartier Amsterdamsehe Poort C. VINK, A. L. Dyserïnckstr. 17. Voor het Rozenpriëel K. VOS, Rozenpriéelstraai 30. Voor het Leïdscbe kwartier: W. ZWART, Ciercqslraat 136. Advorteutiën weden zonder ver hoging van pri;s door lien aangeno- aen, terwijl ook voor Abonnementen ;p de Courant door hen wordt zorg «dragen. Hoofdkantoor: Directeur' Uitgever. PoSSftefc Oweirzschto Oorlog of geen oorlog! Er is nog Diets met zekerheid te zeggen. Wil iet Congres van de Vereenïgde Sta ten Spanje werkelijk tot een oorlog provoceeren Te oordeelen naar de verschillende berichten bestaat alle vans daartoe. Het kabinet te Was- hington is weliswaar verdeeld, doch Je meerderheid is voor onmiddellijk handelen, en nu do regeeriug en de leden van het Congres Spanje's ont wijkend antwoord zoo onbevredigend achten, beginnen zelfs de heciitste vrienden van den vrede te wanhopen, aldus schryft de Daily Chronicle. De Spaansche gezant te Washing ton heeft den minister van binnen- landsche zaken bezocht, verklarend dat Spanje vredesgezind is, en nieuwe voorstellen wil aanhoorendaarop is geantwoord dat de regeering der Unie geen nieuwe voorstellen kan doen jpapje behoort dat te doen. Tevens erkent de regeering dat Noord-Ame rika anders verplicht zal zijn terstond handelend op te treden. De marine- experts adviseeren voorts de regee- om de Spaansche torpedovloot en te honden of by Puerto Rico op te houden. Zaterdag werd te Washington nog gemeld, dat Mc Kinley's boodschap niet voor Dinsdag aan het CoDgres worden gezonden. De spaansche ministerraad heeft Zaterdagavond van acht trar tot mid dernacht vergaderd. Bij den afloop van den raad hadden de ministers nog geen ol'licieele berichten uit Was hington, maar zij verborgen bun Slechten indruk niet. Do minister van openba're werken zeide, dat hij par ticuliere berichten bad ontvangen, die iu ernst van den toestand bevestigen. De minister van oorlog heeft aan den ministerraad een uitgebreid mili tair organisatieplan ter goedkeuring voorgelegd. De minister van binnenlandsche zaken zeide tot de verslaggevers der dagbladen, dat alles doet denken, dat de oorlog op handen is. Men gelooft j algemeen, dat de regeering reeds in kennis is gesteld van den uitslag van de beraadslagingen van de senaatscom missie voor buitenlandsche zaken te Washington. In den ministerraad van Zaterdag werd besloten, dat het torpedo-eskader zyn weg naar Kaap Vert zou voort zetten. Het zal worden versterkt met een eskader van vijf schepen, die ook mede zullen gaan naar Cuba. Verder werd besloten een nationale inschrij ving te openen voor de uitbreiding van het eskader. De minister van buitenlandsche zaken las een telegram van den Spa'anscheu gezant te Was hington, den heer Polo de Bernabé, waarin deze meldt, dat president Mc Kinley door de Kamer zal worden medegesleept. Cbi'.i en andere Zuid- amerikaansche republieken zullen deelnemen aan de nationale inschrij ving voor de versterking van het tor pedo-eskader, die te Cadix met kracht wordt georganiseerd. De „Staatscourant" bevat een be sluit waarbij voor 225 millioen pese tas aan nieuwe schatkist-obligaties wordt uitgegeven, onder garantie van de opbrengst van de tabaksregie, liet zegelrecht en het patentrecht. Men gelooft, dat president Mc Kin ley een ultimatum tot Spanje zal richten. Te Madrid blijft het kalm in de provincies is een groot patriot tische beweging gaande. De regeering te Peking heeft het nog steeds druk met de behandeling van de eiscben der europeesche mo gendheden. Engeland is nu weer aan de beurt en heeft van China als com pensatie voor het verstoorde even wicht in de golf van Petcbili, ge- eischt den afstand van Wei-Hai-Wei nadat dit ontruimd zal zijn door de Japanners. In diplomatieke kringen twyfelt men er niet aan, of de eisck zal worden ingewilligd en men ge looft dat de japmsche regeering En- gelands verlangen gunstig gezind is. Zou Japan ook misschien het plan hebben om na inwilliging van Enge- lands eisch ook een eisch te stellen _,,tot handhaving van het evenwicht" Een stok is altijd wel te vinden, als men een hond wil slaan. De Times verneemt uit Peking dat de Russen aldaar spotten met de be wering, dat Port Arthur voor den Britschen handel geopend zal worden, terwijl niets Rusland kan beletten om Ta-liën-wan tot een tweede Wla- diwostok te maken. Bovendien is het onwaarschijnlijk dat de Russen hun optreden in Mant- sjoerije zouden beperken tot Port Arthur en Ta-liëu-wan. Onlangs heeft de Chineesche regeering het besluit uitgevaardigd dat alleen de RusseD spoorwegconcessiën kunnen verkrijgen benoorden den Grooten Muur. De Chi neesche regeering heeft daarom de Engelsche ingenieurs verboden, voort1 STASSKEEÜIVS eerste en derde pagina. Haarlem, 4 April. Kegelwedstrijd. By den te Leiden, door de kegel-1 club „Harmonie" aldaar, uitgeschre ven corpsweóstryd, voor seniores op 3 en 11 April te houden, behaalden Zondag de volgende Haarlemsche clubs het onderstaand aantal houten: „De Vliegende Hollander" 279 houten. ,|Hard gaat ie" 251 „De Groote Vauxhall" 244 „De Volharding" 181 „De Kegelclub de Kroou" alhier gooit a.s. Maandag, op welken datum de uitslag ook zal worden bekeud ge maakt. K wartet wedstr ij d. Onder „Letteren en Kunst" vindt men in dit nummer de mededeeliug, dat 30 April te Groningen een quartet- wedstryd zal worden gehouden, uit geschreven door de liedertafel,,Gruno", waarvoor zich 3 haarlemsche quar- tetten hebben aangegeven. Het zijn de quartetten „Loreley" en „Ónder ons", bestaande uit leden der Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap" en een quartet bestaande uit leden van de mannen-zaugvereeniging „Crescendo". Zondag 3 April zyn te Santpoort als leden van de Nederl. Herv. Kerk bevestigd 60 jongelieden, die het gods dienstonderwijs hebben gevolgd, dat vanwege de afd. Haarlem van den Nederl. Protestantenbond wordt ge geven. Gelieel-ontRoiiders.. De Zondagavond in „Weten en Werken" alhier gehouden vergade ring van den Ned. Chr. Geheel-ont houders Bond, afd. Haarlem, werd door den voorzitter, den heer H. Lan- gendonk, geopend en door het zang koor „Exelsior" een lied ten geboore gebr^ht. Vervolgens deelde de secretaris ?iede, dat de afdeeling thans 130 leden elt, waarvan er 3 door hem aange bracht zijn. Spr. bracht daarna ver slag uit van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar verricht, en deelde o.a. mede, dat er in Spaarndam en Bloemendaal vergaderingen gehouden waren. De penningmeester deed daarna rekening en verantwoording, waarna de heer G. Velthuijsen Sr., voorzit ter van bet hoofdbestuur, het woord kreeg. Spreker hield cene rede naar aanleiding van Victor Hugo's be schrijving over den dood in het drijf zand, aan de kusten van Bretagne, waarmede spr. de gevolgen der drank- gewooDte in vergelijking bracht. De vergadering die tamelijk druk Weldadigheid naar Vermogen- Aan extra-giften werd ontvangen Van 25 December 1897—15 Maart 1898 f 2814,08'/i Van 15 Maart tot en met 1 April 1898: Van N. N. 250,— K. 100,- N. N. 100,— F. M. Bn. v. L. 25. J. K. T. 25,— P. E. 25- N. N. 10 W. K. L. 10 Een ongenoemde 10,— H. Y. d. S. 6,— N. N. 5 mej.P. W. v. W. 2,50 J. K. 1 ,- N. N-. 1 Totaal f 3384,58'/i In het vorig dienstjaar 189G/7 werd aan extra-gif ten ontvangen pl. m.„6800,— Nadeelig verschil f 3415,41'/a te gaan met het aanleggen van denbezocht was door een aandachtig ge reeds opgemeten spoorweg, terwijl zijhoor (staande de vergadering had ook genoodzaakt is, bestellingen van I zich nog een lid aangemeld), was bouwmaterialen in Engeland, Duitsch-1 oDgeveer te kwart vóór tienen afgc- land en Amerika, ten bedrage van 3 loopen. millioen taels, in te trekken. B I tf N E SS L A S3. HAAGSCHE BRIEVEN. Het is een ware uitkomst voorden ondergeteekende als hy niet over „polletiek" behoeft te schrijven. Er zou ook ditmaal wel eenige aan leiding toe zijn, nu in de Eerste Ka mer de zaak-Israels want ook de Fransche bladen spreken van „l'affaire- Israëls" ter sprake kwam. De opinies over deze aangelegenheid loo pen sterk uiteen. En de vraag of de Minister de Beaufort er in geslaagd is onzen gezant te Parijs geheel vrij- te pleiten, wordt alleen door over tuigde Mraisterieelen beslist toestem mend beantwoord. Intusscheu schijnt men en in de eerste plaats de betrokkene zelf besloten om de zaak te laten rusten. In Haagsch-journalistïeke kringen liep een oogenblik het plan om een adres aan de Tweede Kamer op touw to zetten. De verwachting dat zulk een voornemen ter sprake zou komen in de Zaterdagavond gehouden buiten gewone vergadering van den Journa listenkring, is niet bewaarheid. En ik vind dat inderdaad het meest ver standige. Die vergaderingzal ik er van spreken. Tot nu toe hebben de Nedorlandsche journalisten, bijeen komende tot behartiging van gemeen schappelijke belangen, hun potje in eigen kring gekookt, en blijkbaar de meening toegedaan dat het publiek uit de keuken moet blijven, van hun bijeenkomsten zelden meer wereld kundig gemaakt dan een algemeen verspreid communiqué. Ditmaal is van die gewoonte afgeweken en werd het te behandelen onderwerp coram 'popuii besproken, o. m. in De Tijd De Echo en andere persorganen. 'Ik behoef dus niet te verzwijgen wat le secret de Polichinelle is. In het kort kwam de zaak hierop neder, dat by enkelen, of liever by éon enkele, bedenking was gerezen tegen het aanvaarden van Rijks- en andere subsidiën ten behoeve van de ontvangst der buitenlandsche pers ter gelegenheid der inhuldigings feesten. Het is een principe als men wil. Maar do Hemel weet, dat jour nalisten niet ry'k zyn en zoo maar niet 30 of 35 mille voor recepties kun nen beschikbaar stellen. Men heeft gewezen op Kiel en op Stockholm. Maar in Kiel recepieerde de Staat. En zoo in Stockholm de Koning gast heer was zou deze de kosten dau ook niet verhaald hebben op de civiele lyst? Hoe dit zy met een over weldigende meerderheid werd het voorstel om geen subsidie te aanvaar den verworpen. De voorsteller bleef alleen staan. Als vele confrères gebruik hebben gemaakt van de vriendelijke uituoodi- ging onzer opera om een deel van „Paul et Yirginie" ie gaan hooren, zal me dat genoegen doen. De opera-directie verdient inderdaad aan moediging en lof. Zij gaf ons een uitstekend verzorgde première van Reyer's „Salararabo", een werk dat enorme verdiensten heeft, niet het minst die van groote oorspronke lijke frisehheid 'in motieven en orchestratie. Jammer, dal zoo'n werk, dat van „aankleeden" zooveel geld kost, niet dadelijk meer trekt, 't Was nog niet vol bij de eerste opvoeringen. En de directeuren kon den niet de woordspeling maken, die een der Brusselsche directeuren op den avond der première van Reyer's werk waagde, toen hy, zijn handen wrijvend, verklaarde„J'ai vu la salie en beau". Een calembour, die alleen in Nederland of in België gangbaar is omdat het geen Fransch is, althans geen goed Frausch. Dit tusschen haakjes. In de opera wordt deze week de reeks der ge wone voorstellingen gebroken, door een „geestelijk concert", waarop o.m. Rossini's „Stabat Mater" tengehoore zal worden gebracht. Een goed idée. Hot muzikaal evenement van de vorige week was de uitvoering van Beethoven's onvolprezen „Negende" Sympbonie. Ik had me er veel van voorgesteld, vooral na een vroegere auditie waarvan de ontroerende beko ring mij was bijgebleven. Nu, het Amsterdamsche orchest speelde heer lijk maar het vocale gedeelte liet te wenschen over. Mevr. Oidenboom was verhinderd, evenals Rogmans. En mej. Emmy Kloos en de heer Phlip- peau, die a l'improviste invielen, wa ren geen van beiden behoorlijk voor bereid. De koren waren te zwak, vooral de sopranen. De totaal-indruk bleef dan ook een onbevredigende. Naast dit snufje op het gebied der toonkunst, hadden de leden van het letterkundig genootschap „Oefening kweekt kennis", een ander op tooneel- gebied.' In dezen kring trad Vrijdagavond op liet dilettanten-gezelschap „Utile et Lactum", gevormd door den heer en mevr. Marcellus Emants en hun 1 vrienden, tot wie thans ook de bekende 'romancier Cyriel Buvsse behoorde. Zulke „liefhebbers" staan eigen iyk nog hooger dan beroeps-artisten. Men mag hun eigenlijk nog hooger eischen stellen. Waut de beschaafde dialoog en de beschaafde manieren brengen zy van huis uit mede, waar de meeste tooneelisten die aanleeren moeten. Vertoond werd o. m. een nieuw klucht spel in 1 acte „Een nieuwe leus" van Mare. Emants, waarin de acteur eu zyn vrouw (de schrijfster van „Jonk- heer Beemsen") optraden. Hot is eigen lijk minder een klucht, dan een satyre op Haagsche toestanden. De nieuwe leus is, dat niet steeds voor den klei nen maa" alles gedaan moet worden, maar ook eens iets voor de „arme miilionairs". Van zulk een gegeven is heel wat te maken. Eu Emants deed dat in een reeks van meer bij tende dan wel kluchtig-aardige scè netjes. Het is geen goedmoedige spot. Maar men kao niet altyd goedmoe dig wezen. H. A. GANUS Jr. Uit de „Staatscourant". Koninklijke Besluiten. De kapitein-luitenant ter zee G.J. Sluyterman, is met ingang van 16 April, eervol ontheven van het bevel over den monitor Krokodil. Opgedragen het bevel over dien monitor aan den kapitein-luitenant ter zee B. Bru- tel de la Rivière. Op non-activiteit gestéld de luitenant ter zee 2e klasse W. H. M. de Fremery, uit Oost-Iudië in Nederland teruggekeerd. Een onzer correspondenten had ons medegedeeld, dat by de departemen ten van marine en oorlog ecne herzie ning van de wetten betreffende de militaire pensioenen van zee- ou land macht in bewerking zou zyn. Later deelden wjj mede, dat dit bericht ons gebleken was onjuist te zyn. Van andere zijde werd de juisheid van het bericht daarna volgehouden. Op grond van nadere inlichtingen, door ons ingewonnen, meeoen wy thans te kunnen mededeelen, dat het bericht, wat het departement van marine betreft, onjuist is. Aan het departement van oorlog schijnt men inderdaad met de herziening der mili taire pensioenen bezig te zijn. (N. A\ Cl.) Astatki. In de laatste weken zijn by de Ko ninklijke Paketvaart-raaatschappy proeven genomen met de aanwending van astatki, een petroleum residu, tot bet stoken der ketels van hot nieuwe stoomschip Brouwer. Ofschoon het verstuiven van astatki door middel van stoom reeds sedert geruimeu tyd is toegepast en vrijwel voldeed, zyn nu, met het inbrengen der astatki ouder een druk van 3 J/2 atmosfeer door mid del van een Worthington-pomp betere resultaten vorkrogeu. Men stiet echter nog op het bezwaar der overmatige rookvorming. En dit bezwaar is nu opgeheven door eene nieuwe vinding. 2) Odat is nu alles heel goed en wel," begon Jacques, maar ik viel hem in de rede, niet recht begrijpend, wat dit beteekende. „Best en vriendelijk bedankt." Zy boog even en vroeg toen „Komt mijnheer van de Blaisois?" „Ma foiNeenWy komen van een geheel anderen kant, maar wijs ons den weg, want het wordt reeds laat" Zij zag my weer met een wantrouwige uitdrukking haar oogen aan, en ging ons daarna zonder een voord te spreken, voor. Wy volgden haar over het met mos begroeide pad, nu en dan een hut voorbij j komend, waarin geen levende ziel te bekennen was. In de smalle dorpsstraat vluchtten de enkele bewoners by het zien van ons in hun vervallen huisjes, alsof wy pestlijders waren. Eindelijk stonden wy voor een huisje j stil, dat er indertijd beter moest hebben uitgezien dan de andere, maar nu een even vervallen en vuil voorkomen had. Boven de deur hing een uithangbord, waaruit ik opmaakte, dat wij voor een herberg ston den. Rechts hiervan stond een kleine loods, die waar schijnlijk als werkplaats gebruikt werd. En daar vond ik den smid, die droomerig op een ruwe, houten bank voor zich uit zat te staren. Hy stond bij onze binnenkomst op en maakte een beweging, alsof by weg wilde loopenmaar zyn doch ter, want dit scheen het jonge meisje te zyn. gaf hem te kennen, dat hij moest blijven, wat hy ook, hoewel mopperend, deed. Toen ik naar den lusteloozen kerel en de vuile herberg zag zeide ik: „Het is goed dat wy den tyd liebben om hier even te'blijven, alvorens naar Rouvres te gaan; dank jewel, mijn kind, maar je hadt ons wel terstond den weg kunnen wijzen zonder al die drukte te makeu," en mij vooroverbuigend reikte ik haar een geldstuk toe. Zy nam het beleefd aan, bloosde en verwijderde zich. Ik wierp den smid ook een geldstuk toe en verzocht hem myn paard te beslaan. Hij slofte naar mij toe en antwoordde eindelijk op slaperigcn toon, dat hy het wel wilde doen, maar dat het wel twee uren zou duren. „Maar dan is het nacht," riep ik uit, „en ik moet nog verderop, ik kan hier niet blijven." „Zooals mynheer verkiest," antwoordde de lummel, „maar zooals ge ziet, heb ik nog niets klaar en ik ben moeik kan er niets aan doen." „Wat een verwensebte plaats," riep ik uit, maar be gun pende, dat er niets aan te doen was, steeg ik af, en gaf Jacques de tengels over. Terwijl ik dit deed hoorde ik in de herberg pratende eene stem behoorde waar schijnlijk aan liet meisje en de ander aan een man zij scheen hem iets te verzoekeu, maar waarover zij eigenlijk spraken, kon ik niet hooren en ik was er ook niet nieuwsgierig naar. Maar het viel my in dat, als wij hier twee uur moesten blijven het goed zou zijn den inwendigen mensch wat te versterken en voedsel voor de paarden te koopen. Als antwoord op mijn vraag aan den smid of wy wat zouden kunnen gebruiken, zeide hij lomp „Vraag het maar aan mijn dochter," waarop hij voort ging met zyn gereedschappen bijeen te zoeken. Mijn bloed begon te koken, maar ik hield my in en Jacques verzoekend een oogje op de paarden te houden, stapte ik op de deur der hérberg toe. Toen ik haar wilde openen, hield iemand de knop vast, om my te beletten binnen te tredenmaar ik was in geen stemming om nog meer onaangenaamheden te verdragen en de deur met geweld open duwend, stapte ik naar binnen. Hierdoor had ik iemand achterover gegooid en nu ik binnen was, zag ik dat het meisje geprobeerd had my buiten te sluiteu. Beschaamd over mijn ruwe handelwijze maakte ik eenige verontschuldigingen, terwijl het meisje met eec hoog rood gelaat voor my stond, en haar eiboog wreef. Het v/as een somber vierkant vertrek, waarin ik mij bevond. Er stonden een paar ruw houten tafels, eu eenige stoe len, terwijl een ijzeren pot boven een vuurtje van groen hout hing, dat een onaangenameu geur verspreidde. In een hoek op den grond lag schijnbaar een mao te slapeD, wiens gelaat on gestalte onder een oude, opgelapte jas waren verborgen. Ik begreep terstond, dat het de vreem deling moest zijn, die ons ontvlucht was en ons nu om den tuin leidde. Vermoedende, dat hier meer achter stak, maar myn argwaan niet in het minst latende blijken, zeide ik tot het meisje „Het doet my leed, en ik hoop, dat gy u niet bezeerd hebt; had ik geweten, dat gij hot waart, dan was ik niet zoo ruw te werk gegaan. Ik kwam u vragen of ge mij wat wijn voor ons eu voedsel voor onze paarden zoudt kunnen gevon." „Het is niets," stamelde zy, „ik heb my geen pyn gedaan. Maar ik heb alleen maar eon weinig soep en wat de paarden betreft wel daarbuiten is genoeg gras voor hen." „Toch hebt ge nog wel wjjn" zeide ik en vestigde rayu oogen eerst op een tinnen kroes, waarlangs een roode druppel liep. eu toeu op de onbewegelijke figuur op den grond. „Maak u niet ongerust," vervolgde ik, „ik zal u goed betalen, ik zie er toch niet als een roover uit." Zy deinsde verschrikt achteruit, en ik zag hoe de schijnbaar slapende inan een beweging maakte, alsof hy zyn zwaard uit de scheede trok. Ik was geen twist zoeker en wilde die arme menschen in 't minst geen onaangenaamheid veroorzaken maar in dien tijd moest elk maar voor ziju eigen veiligheid zorgen, want de wetten yan den ko.iing 'werden op zulke kleine plaatsen slecht gehandhaafd. Alles kwam my zoo zonderling voor, dat ik er meer van wilde te weten komen, en myn zwaard losgespend, legde ik het voor my op tafel, zoodat ik het bij de hand had.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1