Men heeft den vuurhaard 200 inge- heeren niet mogelijk allen persoon- richt. dat de voor de verbranding der lyk te bezoeken, daar het hun niet astatki noodige buitenlucht onderlangs bekend is by wie zy zich moeten aan een gegoten ijzeren plaat wordt ge- j melden. voerri, welke door de astatki zelve 1 Het comité neemt voor zyne reke- verhit wordt, zoodat de lucht nu ver-j ning de kosten van vervoer heen en warm.! mei de brandende astatki in.terug, van emballage en van assu- aanraking komt, tengevolge waarvan i ranlie, terwyl aan de toevertrouwde de rook tot een minimum is beperkt, voorwerpen de meeste zorg zal wor- Woensdag en Donderdag jl. beeft de Brouwer proeftochten volbracht langs de gemeten mijl te Helder. Op de reis daarheen ea ook langs de ge meten mij' werd met astatki gestookt, waarbij de machine aan de gestelde eiscken meer dan voldeed (10 Vi mijl). Daarna, werden met gebruik van kolen (de vuurhaard is zoo ingericht, dat hy in weinig liids weder geschikt gemaakt kan word. 1: tot het stoken met kolen) geiyke, zeer voldoende resultaten ver kregen. Echter wezen de voorloopige berekeningen reeds dit uit, dat het gebruik van astatki, op deze wijze, in de toekomst zeer aanzienlijke be sparingen zal moeten geven, zoowel ten aanzien van het quantum als ten aanzien van de kosten. Goedkoope muziekuit voeringen. Eeue vereeniging die zeker met in den besteed. De drie genoemde leden der com missie zal men bereid vinden alle na dere inlichtingen te verstrekken, tor- wijl bij hen tevens imprimés on in- schryvingsbiljetten te verkrijgen zijn. Gestolen coupons. De commissaris van politie in do le sectie (voormalige St. Pietershal) te Amsterdam vraagt plaatsing voor onderstaande opgave der coupons, die by de aanranding van Zaterdag ziju gestolen. De inhoud van do enveloppe be stond uit: l coupon Rusland 4 pc. 1 emissie 363043. 16 coupous Portugal 4',2 pc. Ta- baksraonopool vau fr. 500 no. 240204, 331168,303757,331170,331169,123305, 311475, 311476,311477,221332,21366 30-754,142102.123306,142101.3037-6. 3 coupous Orel Griau 4 pc. van genomenhcid zal worden begroet door i 5QQ 28904 28905, 28906. ieder die overtuigd is dat de toon-; 19 COupons 4 pc. Rusland Binnen- kiin.-; t".u machtigeiactor is tolver-Hndsche Ötaatsrente van Rb. 100.no. edeimg en ontwikkeling, is te Am-133j§ sterdam geconstitueerd Zij heeft nl. ten doei volksuitvoeringen te geven van oratoria en andere groote koor werken q vult dus aan wat de volks concerten, de uitvoeringen van „Ons Huis'1 en soortgelijke instellingen niet kunnen geven. In ie Zaterdag gehouden samen komst fc bestuur der vereeniging gekozcu. Het bestaat uit de heeren: jhr. nv'. C. .T. den Tex. voorzitter; mr. G. Keiler jr. secr.; V. Ötumpff jr. secretaris voor de exploitatie: H. Gompertz. penningmeester; J. A. Tours en Anton Tierie, dirigent. Men noopt uog voor het einde van het seizoen, waarschijnlijkiu de tweede hei ft van Mei, een uitvoering le ge ven. waarvoor de keuze is gevallen op Mendelssohn's Elian. De heer Tierie heeft reeds voorbereidende maairege en getroffen en hoopt op veler me ;ewerking tot verwezenlijking van dit plan. De uitvoering zal vermoedelijk plaats vinden in het gebouw Arena dat zich uitstekend leent, ook uit een oogpunt vau acoustiek, tot dergelijke concerten. De toegang zal 25 cent per persoon bedragen, ouder welken prijs tevens een tekstboekje zal be grepen zijn. (HlM.) Oranje-Nassau-tentoon- stelling. Omtrent de bij gelegenheid der iühuldigiugsfeesteö te houden tentoon stelling van voorwerpen, betrekking hebbende op het Huis van Oranje- Nassau in het Rijksmuseumgebouw te Amsterdam, wordt het vólgende medegedeeld Het comité beiast met de organisatie van bovengenoemde tentoonstelling, bestaat uit de heeren S. P. van Eeghea, voorzitterjhr. B. W. F. van Riemsdijk, dr. C. Hofstede de Groot. E. W". Moes, A. Pit, J. F. M. Öterck. jhr- mr. J. F. Backer, secretaris, allen te Amsterdam; en mr. W. Th. Gevers Deynoot. mr. D. van Houten, mr. H. J. A. Mulder, te 's Gravenhage. De tentoonstelling zal gehouden worden gedurende de maanden Sep tember e»i October in de nieuw te openen zalen van liet fragmentenge- bouw van het Rijksmuseum. Hot toe zicht aldaar zal worden uitgeoefend 3819. 3820. 3813, 38 4, 381 3S16. 3817, 36765. 36"66.36767, 36767, 3676S. 36769, 38770. 5452, 5453. 5454. 158305, 2064. 3 coupons Rus1a;M 4 pc. Ge Emissie van Rb. 125 no. 36775, 36776, 36777. 5 coupons 4 pc. Obligaties Ternes Begathal van li. 100, serie 229 no. 22895, 22896, 22897, 22S9S, 22899. coupons 3 pc. Gemeente Crediet Xo. 34669, 63396. 1 coupon 4 pc. Wladikaukas Sp. My. van Rb. 125, Xo. 23998. 7 coupons 4 pc. Theysloten, Serie 2187 Xo. 4, Serie 4140.'Xo. 6. Serie 4091. No. 69, Serie 41140. No. 8, Serie 2170, No. 93, Serie 4134, Xo. 90, Serie 2671. No. 54. 2 coupons 6 pc. oblig. Southern Pacific Sp.-My. van D 30 Xo. 19835. 1 coupon 6 pc. oblig. Texas New- Orleans Sp.-My. D 30 No. 267. 2 coupons/M pc. oblig. St. Paul Manitoba, 2 Hypotheek van D 30 No. 2607. 1717. 1 coupon 5 pc. oblig. Eastern Rail way of Minnesota van D 25 No. 694. 2 coupoos 4 pc. oblig. Atchison Topeka A Sauta Fé van D 10 No. 6621, 6620. 3 coupons 4 pc. oblig. Kursfc Char- kow Azow van R. M. 500 Xos. 64565, 64566, 64567. 5 coupons 3 pc. oblig. Zuid-Itali- aansche Sp.-My. Serie BNos. 240716, 242716, 185852, 221440 en Serie A No. 101383. Hot drama te Rotterdam. Omtrent den treurigon kinder- eu zelfmoord van O. H. Witmond zyn enkele bijzonderheden bekend, waaruit blijkt, dat alles verricht is volgens een vast beraamd plan. Zoo waren de glazen, die in de woning gevonden waren, reeds daags vóór den moord daarheen gebracht. Het eene glas, waaruit waarschijnlijk het meisje heeft moeten drinken, stond verder iu de kamer, terwijl het andere in W.'s nabijheid stond. Beide gezichten waren met zak doeken bedekt toen de lijken gevon den werden in de bedstede: nabij Witmond's eene hand, die buiten de bedstede hing, iag een met zes patro nen geladen revolver. In het vertrek werd ook een strop gevonden. Bij fouilleering van het iyk werd gevonden eer. briefje, waarop eukeie korte woorden geschreven stonden, dat net een onbewoond huis was, zooals ook werkelijk het geval was. j Later toen de koetsier ontdekt was, 1 die het bewuste rijtuig gereden had, kwam meer licht in de zaak. In den loop van de week had Wit mond te Amsterdam gewoond bij familie, redenen waarom men hem aldaar zocht. Ook werd vau daaruit een telegram gezonden naar zyne vrouw, vermoedelijk door een familie lid, om eene- verzoening tot stand te brengen. Zaterdagochtend is door de Maas- si uische boot ter hoogte van Vlaar- dingeu het lijk van een tot nu toe onbekenden koloniaal in uniform op- gevischt, die waarschijnlijk van een uitgaande boot over boord is geval len en verdronken. Zijn lijk is te Y1 aardingen naar het drenkelingen huisje overgebracht. Belezen. Op een dorp iu de provincie Utrecht in het centrum van ous land dus-- werd kortelings een kindje geboren, dat spoedig bleek een breuk je. te be zitten. De geneesheer werd geraad pleegd, die beval een breukbandjo aan te leggen. De ouders met deze methode blijk baar niet tevreden, verueuieti, dat er in de gemeente een vrouw woonach tig is, die bet kind op andere wijze kon genezen, namelijk door het te belezen. De vrouw wordt gehaald en eischtj do onmiddellijke wegneming van liet breukbandje. Daarna streek zij met een ei, dat bepaaldelijk op Witten Donderdag, dus in het vorig jaar, gelegd moest zijn, over de plaats, waar de breuk bestaat en gaf toen als haar overtuiging te keuuen, dat de genezing 11a drie weken volmaakt zou zyn, terwijl zy iu dien tusscheu- tyd daarvoor moest bidden. De drie weken zjjn om. doch do kwaal is niet genezen en het genees kundig voorgeschreven breukbandje na veel aarzelen dezer dagen weder aangelegd. Het honorarium voor de diensten dier vrouw kunnen we tot ous leed wezen niet mededeelen, doch voor do waarheid van het verhaal staan we in Tel. Eeiie botsing. Zaterdag verklaarde de loods van het Ned. stoomschip Prima, van Ros- tok naar Leer, te Delfzyl aangeko men ter reede, dat er gepasseerden nacht omstreeks 3 uur ecu aanvaring hed plaats gehad tusschen EIr. Ms. stoomschoener Dolfijn en den Duit- schen loodssehoener van de Eeras, waarbij laatstgenoemde schoener eeni- ge averij zou hebben bekomen. stuur stelt ziel) voor, een eigen druk kerij iu te richten en dan den Bond zelf de profijten te doen trekken vau de exploitatie. In 1S97 brachten de advertentiën ruim 87.000 gulden op. Slechts ééne firma hier te lande, en wel een groote uitgevers-firma te Amsterdam, kwam in aanmerking voor de exploitatie. Letteren Quartet-wedstrijd. Voor den door de Liedertafel Gruno te Groningen uitgeschreven quartet- wedstrijd, "te houden den 30eu April a.s. hobben zich elf quartetten aan gegeven een uit Auric!)een uit Emb- deu, drie uit Haarlem, een uit Zwolle, twee uit Wildervank, een uit Win schoten, een uit Hoogezand-Sappe- meer en een uit Groningen. De jury wordt gevormd door de heeren J. H. Bekker, M. If. van 't Kruys, G. Wouters, H. P. Steen huis en P. H. de Groot, allen te Groningen. door van Rijkswege aangestelde per- j zooals krammen koopen, hamer, touw, sonen. vergift, bedwelming, rijtuig. Het comité mocht reeds van vele De gezichten der tijken waren akelig zjjdei: steun en medewerking onder-opgezet door de giftwerking, vinden, eu zoowel H. K. H. mevrouw Brieven had Witmond Donderdag de prinses von Wied. Z. K* H. groot- j geschreven aad een vriend in de Ciaes hertog van Saksen-Weimar, als Z. jde Vrieselaau en aan een familielid K. H. de groothertog van Luxemburg in den Oppert, dat. bij zou komen 1 hebben zeer belangrijke •verzendingen dineeren te 4 uur. Het bewuste per- uit H. Dr. particuliere verzamelingen j ceel in de Bergstraat werd een groot welwillend toegezegd. gedeelte van den Vrydag door iDSpec- j D heeren mrs. W. Th. Gevers teurs der recherchebewaakt ten einde'] Deynoot, D. van Houten en H. J.1 eventueel eene ontmoeting met Wit- j A." Mulder te 's Gravenliage doen mond uit te lokken om de schuil- j thans eert beroep op ben die voorwet-plaats van het meisje te ontdekken., pen. portretten enz., betrekking heb- Op voornoemde plaatsen was W. öeiide op het Huis van Oranje-Nassauiniet meer te ontmoeten, het onheil' bezitten, ton einde die voor deze ten- was toen reeds geschied, terwijl ten toonstelling tijdelijk in bruikleen af opzichte van liet perceel iu de Berg- te staan. Het is voor genoemde straat de wachthebbende rapporteerde, Sport eai vüfeds^ijtle::. Een 24-uurs wedstrijd. De Presse weet mede te deelen dat er weldra op de wielerbaau in liet; „Pare des Princes" te Parijs een 2-1 uurs-wedstrijd zal plaats hebben, waar aan mededingen Cordaug, Constant j Huret, Stéphane en een vijfde, wiens naam niet genoemd is. Men denkt echter Dubois. „De Kampioen". Naur de Tel. verneemt, zal de „Alg. Ned. Wielrijdersbond" trachten zijn bondsorgaan De Kaïnpioen iu eigen beheer uit te geven, nu de uitgave bij de firma Tbieme, te Nijmegen, niet. meer kan geschieden. Het be GEtöOfiGD iïiZUWS Volgens de Soir zal te Brussel een nieuwe brochure ter verdediging van Dreyfus verschijnen. Het blad hoopt dat (ie invoer vau het werkje iu Frank rijk verboden zal worden. Een nieuwe bond. Te Parijs is opgericht een „Bond tot verdediging van de rechten van denmensch eu van den burger." Al leen Franschen kunnen lid zfin. De Bond roeptu tot leden op hen die „zonder onuerscheid van godsdienst of politieke meening, een oprechte eenheid tusschen alle Franschen be- goeren on overtuigd zyn dat wille keur en onverdraagzaamheid onder eiken vorm een bedreiging vau de beschaving en den vooruitgang zyn". De „Rappel" en de „Aurore" openen hun kolommen voor de namen der toetredenden. Reeds zijn er 300 leden. Onder henmevrouw Paul Bert, de senator voor het leven Ciaraageran, Paul Desjardins, Ducianx, Frcdéric Passy, Zadoe Kabn, Giry lid van het Instituut, Psichari, Réviiie, de sena toren Ranc en Ratbier, Ary Reuau, Gabriel Sëaitiés, Trarieux e. a. Plio togr af eer en zonder licht. Dr. W. J. Russell heeft voor de Royal Söciety een lezing gehouden over een wyze van photographeeren, waarvoor photographeeren al een zeer eigenaardige naam is. daar licht, er volstrekt niet meer bij noodig is. Hij heeft bevonden dat een stuk gepolyst zink naast een zeer gevoelige, photo- graphische plaat gelegd, daar binnen vier of vijf uur tyds zoodanig op in werkt, dat een getrouw afbeeldsel vau het stuk zink, met krasjes of rechte lijnen die er zich op bevinden, op do plaat gevormd wordt. Als er barsten in het zink zyn, is uit ook duidelijk op de photographic te zien. Vele van de proeven die daarmee ge nomen zyn, zyn zóo eenvoudig, dat elke amateur ze ook kan uitvoeren. Men heeft sleeuts stukken metaal in een donkere iade met een pbol.ogra- pnische plaat op te sluiten. Contact tusschen beide is niet noodig. Zelfs verhinderde een scherm, tusschen het zink en de piaat geplaatst, niet dat een beeld van het zink gevormd werd. Zink is niet het eenige metaal dat deze inwerking op een metalen plaat vertoonde; hetzelfde was ook met kwik, magnesium, cadmium, nikkel aluminium, lood, bismuth, tin en an timonium het geval. Ook gladde stuk ken hout, op een gevoelige plaat, ge legd, vormden daar een beeld op, waarin al de jaarringen en nerven te zien zyn. Gewone drukinkt behoort ook tot de zelfstandigheden, die zich zelf op deze wijze photographeeren, en stuk ken van de verschillende couranten op gevoelige platen gelegd, gaven in spiegelschrift den inhoud op die pla ten (veder. Dit brengt ia herinnering wat eeni- gen tyd geleden in Frankryk werd geschreven over den indruk dien dc hand van een levend mensch op een gevoelige plaat heeft. In La JS'alure vau 19 Februari kan men een beschry- viog vinden van proeven, die de beer Yvon naar aanleiding daarvan geno men heeft, en waaruit blijkt, dat het geen geheimzinnige invloed is van liet iicliaaui van een levenden persoon uitgaande «ie inwerking op de ge-1 voelige piaai ten gevolge heeft, daar; met een kunstmatig verwarmde han<i| vau ecu iyk hetzelfde plaats greep, i De heer Dubartin verklaart in dat1 artikel dit verschijnsel door de bijzon dere gevoeligheid van de gelatine! bromide platen, waarop niet alleen! lichtstralen scheikundig inwerken, j ruaar ook warmtestralen en eiectrici-1 teil. Daardoor komt liet, dat zelfs by bewaring iu volkomen donkere kamer, deze platen na eenigen tyd een waas vertoonen. Dö waarde van torpedobooten. In maritieme kringen, zegt een tele gram van de Chronicle, is men zeer ongerust over den uitsla? van oefenin gen. dezer dagen by Key West ge houden met torpedobooten. Yjjf boo ten zouden de slagschepen Ioica en Indiana, eu den kruiser Xew-York aanvallen. De omstandigheden waren ongunstig voor do aanvallers: het was bekend dat de aariYai zou plaats heb ben, en de inaan scheen helder. Toch gelukte het een van de torpedobooten ongemerkt, vlak bij de loxva te komen, en later kwamen twee booten tusschen de lowa. eu de Indiana in, voordat ze ontdekt werden. Dat men dezen uitslag van de manoeuvres iu Amerika niet aangenaam vindt, laat zich ver klaren uil de aanwezigheid van de torpedoflottielje by de Canarische eilanden, die elk 0ogenblik naar West- Indië kau opstoomen (als ze niet reeds Odderwegis). terwijl de Amerikaanscce vloot geen torpedojagers telt. Teiitoonstelliiig-„cloiis". Aan de commissie die pakkende nieuwigheden (clous) voor deParysche tentoonstelling heeft te beoordeelen. worden nog dagelijks do dolste plan nen toegezonden. Zoo wil iemand een groep aanbrengen, voorstellend Adam en Eva in het paradijs, met de slang en den appel, alles op zoo groote schaal, dat inden app 1 plaats is voor een buffet! Een ander geeft het denkbeeld aan d8 hand een hollen reuzen-glasbol te vervaardigen, waarin eenige personen plaats kunnen nemen, en dien van den top van den Eifteltoren in oen waterbassin te laten vallen Die per sonen zouden uan op onschadelijke wyze kunnen waarnemen, wat men onder het vallen voelt! Niet minder fraai is het plan een reuzen mensen te maken, waarbinnen men alle organen kan zien en waar tevens een ruime zaal is voor een..;.. medisch congres! Een. expeditie vermoord. Het bericht dat een Duitscbe ex peditie door de Wa'néi.é's (Oost Afri ka) is vermoord, wordt bevestigd door een brief uit Dar-es-Salaam, van 10 Februari. Kapitein Pritwitz was 15 Januari aan liet hoofd van een compagnie As- karis naar het binnenland getrokken. Terwijl men bezig was zich te ver sterken werd de expeditie plotseling aangevallen door eenige honderden Wanéhé, die al!© leden vermoordden. Slechts twee personen brachten er het leven af. Een geschaakte schoonmoeder- Door de Rechtbank te Neustettin is een man veroordeeld me:. 2 zijner helpers, diezyn schoonmoeder had geschaakt. De schoonmoeder in wier onderhoud hij, krachtens overeenkomst, moest vóórzien, woonde vroeger bij hera zij was, wegens sleehto behandeling, by eon harer zoons gaan wonen. De schoonzoon moest uu alles, wat de oude vrouw noodig had, daarheen zonden. Dat was hem te lastig; bij wilde haar weer in zijn huis nemen, en toeu zy niet goedschiks wilde, be proefde hy het met geweld. De schaking mislukte. De schoonzoon en zijn handlangers zyn tot 14dagen ge vangenisstraf veroordeeld en in eassa- tie is dat vonnis door het Hoogge rechtshof te Leipzig bevestigd. Pest. Sedert Donderdag zyn weer drie personen te Djeddah aau de pest overleden. De inspecteur vau den ge zondheidsdienst is naar genoemde plaats gezonden met de meest uitge breide volmacht. Hij wordt door twee andere geneesheeren vergezeld. Arthur Orton. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. schryft dd. Vrijdag avond Vandaag is hier op 69-jarigen leef- j tyd en iu tamelijk behoeftige omstan- J dighedeu, vrij plotseling overleden de beruchte Arthur Orton. Met hem is! stellig een merkwaardig persoon, na; een hoogst zonderlinge loopbaan, uit ons midden verdwenen. Want het is merkwaardig geweest van een avon tuurlijken slagersjongen uit Wapping, zonder eigenlijks opvoeding, dat hfj zoo heeft weten te poseeren als Sir Roehor Charles Ticnborne, dat uict alleen de oude weduwe Lady Tich borne hem als haar zoon erkent maar dat ook ettelyke personen, den echten sir Roger hadden gekt eer hy_ naar Zuid-Amerika vertro nu 44 jaren geieden, hetzelfde dede De veroordeeling van Orton tot tuchthuisstraf van 14 jaren is 11. 24 jaren oud, maar menigeen 002 herinnert zicli maar al te wel de gemeene verbijstering, welke zich het publiek had meester gemaaktg durende het tijdvak, gelegen tussclii de eerste rechtsvordering, door Orfj tegen de nalatenschap van SirRogj ingesteld, en Ortou's veroordeelin^i een gemeene bedrieger. Doch wanneer die verbijstering nig pleitte voor het oordeel vair verlicht publiek, wat dan te denkt van onze rechtspraak, getoetst aan geschiedenis der Tichborne-processei Orton begon zijn rechtsvordering 1871. Zijn verhoor alleen duurde dagen. Na een behandeling van, m"e tusscbenpoozen, een vol jaar, gaf ij jury haar verdict af, op den lü:!.| dag van het geding. Het had de fanu lie 94000 p.st. aan gerechtskosten kost, oinde vordering van oen bedrit -a bedfl ger af te wijzen. Het strafgeding tegen Orton via aan in deze maand 20 jaren geieda en duurde nog langer, by kans twe jaren. Het eiudigdo pas iu Februai 1874, na een opsomming des voorzit ters, welke oen maand geduurd hac Het was ons langst proces ge weest, tevens ons ergerlijkst rechts schandaal. Of de echte Tichborne werkelijki de Bella is verdronken, dan of lijji de krankzinnige Tesswell in Austra iië een en dezelfde persoonzyn, mogi aan twyfel onderhevig wezen he is nooit, twijfelachtig geweest, Orton geen do minste aanspraak zyn titel eu eigendommen had. Orto heeft dat trouwens iu zyn gedeuj schriften onlangs erkend. De vrijspraak van Zola. In de Fransche Kamer hield heer Habert Zaterdag een interp,4 latie over de cassatie van liet vonni van het Hof van Assises over Zd en Perreux uitgesproken. Hij znde dat de regeering onreinkig is indi keuze van hare raadslieden. Hij vraag de afzetting vau den procureur-gene raai, wiens verdediging wordt opgj nomen door den heer Brisson. De minister-president Meliae recht vaardigt de houding der regeering zeggende dat de procedure regelmafi is uitgevoerd; hij weigerde óver he vonnis van liet Hof van Cassatie i; discussie te treden, daar hij eerbiè heeft voor de uitspraak. Maar h voegt er by, dat door den krijgsraa een vervolging tegen Zola zal wor den ingesteld. René Goblet verwijt der regeeriiij haar dubbelzinnige houding. Habeh vraagt de vervolging van do rechter lijko ambtenaren. De minister-president Móliue ant woordt, dat de regoering onpartijdi: de bonding dezer ambtenaren zal na' gaan. Hij voegt er bij, dat geueraa Billot, de minister van oorlog, dei krijgsraad zal bijeenroepen, om ei besluit te nemen. De eenvoudige orde van den dag door de regeering goedgekeurd, weri daarna mee 333 stemmen tegen 17 stemmen aangenomen. George Clémencé&u vertelt VAurore onder het opschrift.qustiti» op bevel" „Gisteren, gedurende de zitting val den Senaat, beeft men opgemerkt, dal generaal Billot zijn zetel had verlate: uai een bezoek te brengen aan dei senator Mazeau, president vau he: Hof van Cassatie. Het gesprek sein zeer levendig en geanimeerd, zeer, dat een aantal leden van dei Senaat hun ver, assing niet koude! verbergen over het feit, dat de mi nister van ooriog juist dén presidefl van ons hoogste rechtscollege liai uitgezocht om zijn conti lonties u doen. Eu dat wel op den vooravoni van den dag, waïLfop het arrest moes gewezen worden aangaande hel. tegen Zola uitgesproken vonnis. „Naar men kon opmaken uit nogal nadrukkelijke gebaren van dea heer Mazeau scheen deze zich te ver zetten tegen het aandringend betoog van generaal Billot. „Ik ben in staat, volgens een tuigen is die geloof verdient, dcuj ris ten tekst te geven van twee zinnet Ik r.am plaats en zeide op seberpea toon „A.t genoeg, meisje, breng mij en myn oppasser wyn ■Ik zal 'er u dit voor geven," en ik legde een kroon op tafel. „Zeg aan je vader, dat hy zich haast eu zoodra mju paard beslagen is, vertrek ik." Het meisje begreep dat zij geen tegenwerpingen meer moest maken, en nadat zij liet geld had opgeno men, liep zij naar een kasr.met bevende hadden kreeg zij er een ffescii uit en zette die voor mij op tafel. Ik schonk eeu glas in eu verzocht haar dat aan Jacques te brengen; daarop haalde ik een kroes uit myn over jas en 'schonk hem vol. Maar wie schetst myn verba zing, toen ik merkte, dat ik niets moer of minder dan d'Arbois van het jaar '92 dronk! Terwyl ik langzaam dea wyn opdronk eu er over nadacht, hoe die hier kwam, trail het meisje weder binnen en ziende, dat alles er nog precies hetzelfde ais ee;i oogenblik te voren uitzag, begon zij te koken. Wat zy tegen den smid had gezag 1 weet ik niet, maar een feit was het, dat ik na een paar minuten zyn blaasbalg op en neer hoorde gaan, eu spoedig daarna klonken de hamerslagen op h&t hoefijzer van het paard my in de ooren. Het werd donker in de kamer, waar liet vuur eeu spookachtig licht verspreidde. Maar buiten scheen de maanover enkele minuten op zyn hoogst zou myn paard beslagen eu ik reeds weder op weg zyn, zonder te hebben ontdekt wat de geheimzinnige handelingen van net meisje ea den mar. beduidden. Ik kon het niet helpen, maar de manier, waarop myn vreesachtige vriend van wiens gelaat ik niets kon zien, zoo goed was het onder de jas verborgen, zich zelf gevangen hield, wekte ruyo vroolykheid op. Maar op dat oogen- blik bad liet meisje het maal bereidde lekkere geur scheen hem ook in den neus te dringendit j was meer dan hy kon verdragen, want plotseling op- i springend, riep by uit i „Dat hangt my de keel uit en ik heb een honger als een paard. Breng my mijn avondeten, Marie, eu als hy my wil vermoorden, laat hij het dan maar pro- beerenhy heeft met een oud strijder ie doen." Terwyi hy sprak, kon ik zien, dat hij zijn hand naar my uitstrekte en tegelijkertijd sprong het meisje met een verschrikten kreet tusschen ons in. In bet schemerdonker kon ik toch wel onderschei den, dat het een ffiuke kerel was, en hy my ar wanend aanzag. „Tushzeide ik, „goede raenschen, jelui maakt drukte om niets. Ik wil je ia 't minst geen kwaad doen, vriendje eu ook dit aardige kind zal geen leed geschieden." Nauwelijks had ik deze woorden gesproken of liy trad op my toe. „Het is de ridder! Mijnbeer d'Auriae! Idioot, ezel, varken, die ik beu om te gaan slapen en u nu eerst te herkeunon. Kent gij my niet meer, mynheer ik ben Nicholas, dien gij het leven hebt gered." „Het komt my voor, dat ge weer kans loopt om ge- haagen te worden, Nicholasmaar wat voert gij hier eigenlijk uit?" Het vuur flikkerde op en ik zag Nicholas verlegen heen en weer schuifelen en naar het meisje zien, dat naast hein, met de hand op zyn arm geleund, stond. „Dit was cons mijn thuis, mijnheer," zeide by bitter, „en daarom ben ik hier maar weer naar toegegaan." „Dat zie ikmaar waarom op deze manier „De omstandigheden dwongen my er toe, wantik had wat op myn kerfstok. Ze dreven my vau Dreux naar Rouvres, van Rouvres naar Anet „Waar je den kelder van don hertog ledigdet, hè?" „Dat is niet waar, mijnheer," barstte bet meisje uit, „dat heeft hy niet gedaan. Dc wijn. dien ik u gaf heb ben wij van mevrouw de hertogin gekregen." Er sprak waarheid uit eiken trek van haar gelaat uit de geringe, trotsche beweging, die zij in Me opge wondenheid om haar minnaar' te verdedigen, maakte. Het speet my, dat ik zoo scherp was geweest en zeide dit ook. Toen vroeg ik verder „En gingt ge van Anet hier naar toe?" „Het was vlak b\j," antwoordde Nicholas, „en daaren boven had ik nog met iemand af te rekenen." Terwijl hy sprak had Maric een lantaarn aangestoken en nu zag ik, dat myn ex-sergeant- er al heel naar aan toe was. 'Hy was altijd een knap soldaat geweest, maar nu zag hij er vuil en ongekamd uit, terwijl een schuwe uitdrukking als vau een vervolgd (lier iu zijn oogen lag. Hij droeg eeu roestig harnas en een nog roestiger helm op het hoofd, waaronder een verband te voorschijn kwam, dat ziju ooren bedekte. Toen ik dit zag, schoot het mij te binnen, hoe gemeen men hem vermiukt had, waardoor hy voor zyn geheele leven als een eerlooze gebrandmerkt was. Nicholas zag wat er in my omging en knarste op de tanden. „Ik zal hem vermoorden," siste hy, „als een honi moet hy sterven. Ziet gij mijnheer, hy is liet raetwioD ik nog afrekenen moet." „Is de Gomeron dan „Hy bevindt zich een uur rydens hier van daan op Anet." „Op Anet! Wat dost hjj daar?" „Mynheer," antwoordde by op heeschen toon, my b| myn mouw trekkend, „dat weet ik met; maar veertïefl dagen geleden kwam hij hier met een twintigtal lans knechten tot zyn dienst en de orders van den Iconic! iu zijn beziten hy deelde hier bevelen uit, alsof s den hertog zelf .was. Gisteren verscheen hier een ede mau van de Biaisois en nog een andore, dieu ik uie kende en uit Parijs kwam. Ze voeren verraad tegen des koning in hun schiid. Dat kan ik bewyzen, mynheer. Gij hebt eens mijn leven gered en, daar zal ik u altijd dankbaar voor blijven, al ben ik nog zoo'n ruwe kerel Ga met mij mede." Wordt verve

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2