NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. jUBOiTisriLiAd-EisrTs^s.icrs: Onze Agenten. Kleine Houtstraat 14. J. C. Pcerebnom, ST&osaasEUws FEUILLETON. 15e Jaargang Bftaandag !l April !398 0*3 5S553S mm !3 n m iCl mm? No 4534 S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voer de dorpen in den omtrek waar eon Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1,66 Afzonderlijke nummersr 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.80 de omstreken en franco per postfoMïï AJD"V^IE5,TEnsra?3=EII<r: Van I 5 re-gels 50 Ces.; iedere regel jnc*r 10 Cis. Groote letters naar ptaatsruimt Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentie! i worden aangenomen door onze Agenten en dooi- alle Bockhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 3'llyis Faubourg Montonartre. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement. Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel ƒ0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn Bloemendaal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT. Sand poortHeemstedeJ. LEUVEN,by de tol; Spaarndam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Yelsen, W. J. RU IJ TERBeverwijk, J. HOORNS; Hillegom, AR1E HOPMAN, Molenstraat Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. Wegens bet paasebfeest ver schijnt bet eerstvolgend num mer van dit Blad Dinsdag avond. Aan Haarlem's Dagblad zyn és navolgende vaste Agenten verbonden: Voor het kwartier Amsterdamse!» Poort C. VINE, A. L. Dysermckslr. 11. Voor het Rozenpriëel K. VOS, Rozmpri'éelsiraat 30. Voor bet Leidsche kwartier: W. ZWART, Ciercqslraal 136. Adverte.iitiën wo-den zonder ver hooging van prijs door hen aangeno men, terwyl ook voor Abonnementen op de Courant door hen wordt zorg gedragen. Hoofdkantoor: Directeur- Uitgever. SSffïcieele Bes-iclsiet*, Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van Wed. P. Boller om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het voorhuis van het perceel aan de Ged. Raamgracht 1. Haarlem, 8 April 1898. '.Burgemeester en Weihouders voornoemd. BORÉEL. De Secretaris, C. M. RASCH. Schutterij. Burgemeester en Wethouders van Haarlem. Roepen bij deze op de voor de Schut terij ingeschreven personen, welke tijdens die inschrijving gehuwd of weduwoaar met een of meer kinderen waren, doch thans in de termen val len, om in de eerste klasse, zijnde de ongehuwden of weduwnaars zonder kinderen, te worden overgebracht, om daarvan kennis te geven ter Secretarie dezer gemeente, voor of op den 26en Mei aanstaande. Tegen de nalatigen zal proces-verbaal worden opgemaakt, ten einde dè strafbepaling van art. 1 der wet van den 6den Maart 1818 toe te passen, terwyl zy tevens overeen komstig art. S van bovengenoemd Besluit, dadelijk by de schutterij zul len worden ingelijfd.} Haarlem, 8 April 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, C. M. RASCH. Politiek 83verzicht: Hooggeplaatste oflicieren zijn der Regentes gaan verklaren dat hét In de Vereenigde Staten wordt be-: Spaansche leger geen verdere verne- vcerd, dat door de spaansche regee-(leringen zal verduren, ring een dubbel spel wordt gespeeld Een openbare vergadering te Ma- om tyd te winnen, en zij tot dat doel J drid, waar de afgevaardigde Correa allerlei onware berichten verspreidt, zich in denzelfden geest uitliet, eiu- waarvan de beweerde tussclienkomstidigde met een patriottische betooging van den Paus er een is. Veel feitelijk nieuws is er over den toestand niet te geven. Uit Madrid is gemeld, dat het Spaansche Kabinet het oneens is over den door de Ver eenigde Staten gestelden eisch betref fende den wapenstilstand op Cuba. De ministers van oorlog en marine zijn tegen de staking van deu strijd. De minister wezen den aanmatigenden eisch van een definitief antwoord voor twaalf uur des middags terug, welke pretentie door generaai Wood ford was gesteld in zün schrijven aan den minister van buitenlandsche zaken. Als de ministers van oorlog en ma rine aftraden, zou geen enk-,ie gene raal of admiraal bereid worden ge vonden om hen te vervangen. De openbare meening is eenstemmig tegen den wapenstilstand, die kren kend voor Spanje wordt geacét. De telegrammen uit Amerika blij ven tegenstrijdigmeest zijn zij ech ter oorlogszuchtig. Zelfs het aanbie den van een nota aan McKinley door de gezanten der groote Europeesche mogendheden wordt niet ten gunste van onbeschrijfelijke geestdrift. De berichten, dat de spaansche ge zant te Washington en de ameri- kaansclie te Madrid hun post zullen verlaten, worden, hoewel tegengespro ken, nu weer bevestigd. Aan de Times wordt uit Havana geseind, dat honderden overhaast van daar vertrekken, omdat men over tuigd ïs, dat de eerste oorlogsdaad eeu blokkade en bombardement van Havana zal wezen. De Amerikaansche regeering heeft vier stoomschepen ge huurd om Amerikaansehe burgers van Cuba weg te balen. De overheden te Havana treffen uitgebreide verdedi gingsmaatregelen. eerste en tweede pagina. Haarlem, 9 April. Ten gevolge van de drukte met Pasehen ter drukkerij is deze week m - het vel van den roman „Pickwick" van den vrede uitgelegd. len eerste nj_et foy courant gevoegd. De vol- stelt men bet slechts als een ijdele formaliteit voor. aangezien, zegt men, iedereen weet, dat de president elke inmenging van Europa afwyst. Hoe wel de nota elke zinspeling op een inmengingvanEuropa vermijdt, vreest dan ook de correspondent van de Times te New-York, dat de Ameri kaansehe heetbloeden het samengaan van de EuVopeesche gezanten een on beschaamdheid zullen noemen, het geen de hartstochten tegen de Span jaarden slechts aanblazen kan. Ten tweede gal' de aanbieding van de nota aan McKinley aanleiding, te laten uitkomen hoe flink van toon Maandag zijn boodschap aan het Congres zal wezen, immers, dat de president daar in zak zeggen, dat hy vastbesloten is aun den duldeloozen staat van zaken een einde te maken. De berichten uit Spanje duiden ook aan, dat de kalmte der vorige weken, dio zeer afstak bij het geschetter in de Vereenigde Staten der oorlogs party, plaats heeft gemaakt voor eene oorlogszuchtige stemming. Het comité voor de nationale in schrijving tot uitbreiding van :1e vloot heeft van byna alle burgemeesters en voorzitters van Kamers van Koop handel toezegging van steuu gekre gen. Honderden officieren der Koop vaardijvloot hebben bun diensten aan geboden aan de regeering. De stad Valencia heeft tien schepen van 500 tons ter beschikking van kapers ge steld. Te Saragossa zal een patriot tische betooging worden gehouden in den koninklijken schouwburg, waar- j van de toegangsprijs op 1000 peseta's •per hoofd is gesteld. Het provinciaal bestuur van Leon heeft 250,000 pe-, seta's beloofd voor de inschrijving.' gende week ontvangen de geabon- neerdeu echter 2 vel. Museum van Kimstnij verheid. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zal aanstaanden Zondag tentoongesteld zyn het werk van Prisse d'Avennes, hetwelk ons een overzicht geeft van de oudste Egyp tische kunst tot de Romeinsche over- heersching. Men verzoekt ons nog eens te mel den, dat op de groote zaal van het Stedelijk Museum (Raadhuis) zyn ten toongesteld afbeeldingen uitden Atlas, van het merkwaardigste dat te zien was of nog is langs den Heerenweg, yan de Manpadslaan tot Haarlem, Aerdenhouts- en Vogolensangsche la nen, te Zandvoort en in de Elswouas- laan. Men vindt er o. a. gezichten van of op de buitenplaatsen Ipenrode, Berckenrode,Oud-Berekenrode, Bosch en Koven, Vredenhof, Eindenhout, Bosch en Vaart, Spruitenbosch, Boe kenrode, Leiduin, Woestduin, Bent veld, Sandenhoef, Oosterduin, Els- woud. Verder Zandvoort, gestrande schepen, walvisschen aangedreven op de kust en veel ander bezienswaardigs. Dagelijks is het Museum geopend en Zondags is de toegang vry. De Raadszaal op het stadhuis is in den zomer gewoonlijk buitengewoon warm. Vandaar dat men denkt in te voeren een nieuwen ventilator, die door combinatie met de waterleiding, voortdurend vochtige frissche lucht zal aanvoeren. Haarl. Hypotheekbank. In de hedeo, Zaterdag gehouden gewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Naaml. Vennoot schap „De Haarl. Hypotheekbank" werd verslag uitgebracht over 1897, het zevende boekjaar. In dit verslag wordt er op gewezen, dat ook de uitkomst over dit jaar reden geeft tot groote tevredenheid. In 1897 werden gesloten: leeningen in 1896 reeds aangenomen of toen nog in behandeling ad f 34.150 en van de aanvragen in 1897 ad f 1.217.900, to taal f 1.252.050. Op 31 December 1897 was aan de Bank verschuldigd aan hypothecaire leeningen f 5.151.832.01, en was het totaal der in omloop zijnde 3"/j en 4% pandbrieven ten laste van de Bank f 5.243.400. Uit de cijfers der winst- en verlies rekening blijkt, dat na afschrijving van het gebeele koersverschil der 3%% pandbrieven ad f 9.586.51 Va, op het kantoorgebouw en inventaris f 1.374.75Vi, totaal f 10.961.27, een winstsaldo van f 15.250 ter verdeeling overblijft. Dit stelt in staat bet divi dend over 1897 to bepalen op 8i/a% van het gestorte kapitaal. Uit de winst vermeerdert de reserve met f2250 en bedraagt deze op 1 Januari 1898 f 16.139.51. I:; de laatst gehouden algemeene vergadering der gymnastiek vereeni- ging „Kracht door Volharding" werd besloten tot technisch leider te be noemen den heer Schaap, gymnastiek leraar aan het Zander-Instituut al hier. De naam en kwaliteit van den heer Schaap waarborgen een goeden steun aan de vereeniging. Naar men ons nader mededeeit, zal door Z. D. H. mgr. Bottemanne, Bis schop van Haarlem, de Kathedrale St. Bavo-kerk plechtig worden ge consacreerd on 2 Mei a. s. Den daarop volgenden dag zal Z. H. E. zich op reis begeven. Eene maand zal Z. D. H. afwezig blyven, zonder vergezeld te zyn door een van zijne Eerw. secretarissen. Eerstdaags zal door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem een diner worden aangeboden aau den heer Jhr. Mr. Schorer, Vice-president van den Raad van State, den heer Commis saris der Koningin in de provincie N.-Holland, Mr. G. van Tienhoven, en aan diens oudste kinderen. De plechtigheid van liet plaatsen van den gedenksteen in het nieuwe bureau van politie zal Woensdag denkelijk te een uur plaats hebben. Jonkvrouw Cornelia Marie Boreel, oudste dochter van den burgemees ter, zal den steen plaatsen en wel op den hoek van den toren. Uit den aard der zaak zal dit ge schieden in kleinen kring en het aan tal genoodigden niet gróót zyn. Vrijdagavond heropende de heer H. Heck in het perceel Kleine Hout straat no. 32 alhier zijn winkel, waar in gedurende veertig jaren door boven staande firma eene vleescbbouwerij werd uitgeoefend. Door de groote uitbreiding die de zaak in de laatste jaren nam, was de heer Heek genood zaakt zyn winkel te vergrooten. Dit winkelhuis, verbouwd door den aan nemer, den heer van Amstel onder leiding van den architect den heer Doeglas, ziet er zoowel van buiten als van binnen met zijn marmeren uit stalkast en flinke spiegelruiten, keurig netjes uit. en voldoet aau alle voor eene vleeschhouwery gestelde eischen. Ook voor lnchtvcrverscbing is groote zorg gedragen. Vooral des avonds maakt de win kel, welke ruimschoots voorzien is van prima qualiteit vleesch, by ver lichting met gasgloeilicht, geleverd door de firma A. J. Clausing, een goed effect. Biljartwedstrijd. De biljartwedstrijd, door de Sociëteit Vereeniging uitgeschreven voor Soeie- teiten in Nederland, op 16 dezer, on dervindt veel deelneming. De inschrij ving is thans gesloten. Voor de Nieuwe of Litteraire socië teit te 's Gravenhage komen de heeren W. Brnese van Groenou en Jhr. A. H. Tripvoor de vereeniging de Groote Club te Amsterdam de heeren S. H. V. Mouthaan en P. M. Wallervoor de Sociëteit de Kroon te Haarlem de heeren C. J. Hartman en J. Avis; voor Doctrina et Amicitia de heeren A. G. Brands eD P. C. van Vloten voor de sociëteit Amicitia van Leiden de heeren S. van Groningen on W. Leembruggen voor Trou moet Blijc- ken te Haarlem de heeren J. Muller en C. J. Posthuma, voor Unitas te Rotterdam de heeren H. Hoffmann van Hoos en L. V. van Rossem en voor de Sociëteit Vereeniging zelve de heeren P. J. Houbolt en J. J.A.teq Houte de Lange. Door Gedeputeerde Staten dezer' provincie zyn drie miliciens die voor de lichting dezes jaars waren inge deeld, wegens lichaamsgebreken afge keurd, zoodat thans de lotingsnum- mers 285, 286 en 287 worden opge roepen. Heden-avond opent, de heer J. de Loor, Riviervischmarbt No. 5 alhier, zynen opnieuw gerestaureerden en ver bouwden wiukel in spiegels, lijsten en aanverwante artikelen. De winkel ziet er met zyn mooie teakhouten onderpui en royale spiegelruiten zeer goed uit. De aannemer en ontwerper, de heer Hendrik Velthuysen, die zich sedert korten tijd hier ter stede als timmerman en aannemer heeft ge- jvestigd, heeft dan ook alle eer van zyn werk, en hiermede getoond dat hy ten volle voor zyn taak is bere- jkend. Ook van binnen maak:denaar alle eischen des tijds ingerichte winkel !met zijn gestucadoord plafond en flinke uitstalkast, voorzien van eene gi'oote collectie spiegels en lijsten, des avonds door gasgloeilicht, geleverd door onzen stadgenoot den heer Ph. J. G. Roest, verlicht, een goeden indruk. Aardbeving te Amboina. Ingekomen giftenMr. d. C. v. K. f 10.Jhr. J. J. S. f 2.50, familie d. B. f 7.-, J. M. f 10.-, A. R. te H. f 2. Mr. F. R. C. f 10.-, A. C. K. f 10.—, Douair. H. f 10. Douair. Scb. f 10.—, Firma J. J. B. f 50.—. Totaal met de vorige opgaven f438. Giften gelieve men vóór 10 April te zenden aan Mr. W. Th. Pahud de Mortanges, Wilsonspleiu 15. 9 April 1898. Vrijdagavond omstreeks 83U uur is Harm Boeleus, oud 14 jaren, loop jongen by den manufacturier G.inde Koningstraat, komende met de stoom tram van Hillegom, ter hoogte van het buitenverblijf van den heer Vic tor onder Heemstede van die tram met het hoofd tegen een boom ge slagen. Verwond aan liet hoofd en met gebroken linker bovenarm is hy overgebracht naar bet hotel Schol ten in den Haarlemmerhout en naaldaar door Dr. Kouwer te zijn verbonden per brancard vervoerd naar het St. Elisabeths Gasthuis alhier. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem. VERGADERING van de KAMER VAN KOOPHANDEL EN FA BRIEKEN te Haarlem, op 5 April 1898, des avonds te halfacht uur, op het Raadhuis. Tegenwoordig de heeren Mr. Joh. Enschedé, J. H. Kersten, J. Sabelis, J. J. Kerbert, E. J. Westerveld, H. T. Peltenburg, J. J. F. Beynes en A. de Clercq. Na bet openen dor vergadering werd door den Voorzitter allereerst aan de orde gesteld het onderzoek der ge loofsbrieven van het onlangs nieuw benoemde lid dezer Kamer, den heer H. vati Breemen Hz. Nadat die stukken in orde waren bevonden, werd tot zyne toelating besloten. De heer Van Breemen, daarop in de vergadering verschenen zynde, werd door den Voorzitter in haar midden verwelkomd en in hartelijke bewoordingen met zijne benoeming gelukgewenscht Het gesprokene werd door den benoemde kortelyk beant woord. Hij nam daarop zitting. Van zyne toelating zal aan Burg. en Weth. worden kennis gegeven. Voorlezing werd gedaan van de sedert de vorige vergadering uitgegane stukken, waarondera. een onder dagteekening van 14 Maart aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht adres aan den inhoud waar van wy het volgende ontleenen De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Haarlem, met belangstel ling gelezen hebbende het wetsont werp tot regeling der overneming van België en der exploitatie van de Ne- derlandsche gedeelten van eenige in De ridder d'Auriac. 16) Zy lieten my juist genoeg tyd om mij zelf te redden. Ik zette myn voeten op den weeken oever, greep een wilgen stam en sprong aan wal. Ik viel voorover en bleef liggen, terwyl myn vervolgers al vloekend en schreeuwend my een paar kogels nazonden. Zij mikten waarlijk uitstekend en ware ik niet op den grond blijven liggen, dan zou ik zonder twijfel ge raakt zyn geworden, want de kogels vlogen maar een paar duim over my heen. Op een gegeven oogenblik uitte ik een kreet alsof ik getroffen was en snelde toen zoo snel als mijn been het toeliet, achter de wilgen om, laDgs de rivier voort, om te zien of ik nog een van de paarden machtig kon worden. Myn list had het ver langde effect, want op myn kreet lieten twee van de kerels hun wapens zakken en riepen: „We hebben hem; hy ligt daar aan den overkant." „Nog niet", kon ik niet nalaten te mompelen en ter wyl ik voortliep, zag ik tot myn groote vreugde dat de paarden op honderd pas afstand een soort van baai ingezwommen waren en nu langzaam, bet eene achter bet andere, door den modder naar den kant scharrelden. Men bad een sparroboom dwars over het water beves tigd, waardoor de stroom naar den overkant verlegd was en de beesten gelegenheid gevonden hadden te landen. Bij iederen stap voelde ik de pyn in myn been ver meerderen, maar bereikte eindelijk, flink doorstappend, Couronne, die juist op het droge kwam. Ik greep het dier by de teugels, sprong, hoewel met moeite, in den zadel en reed onder de boomen voort, myn eigen paard mot mij voerend, Hoe dan ook, ik was er door geko men, maar voelde my droevig gestemd, by de gedachte aan den armen Nicholas, dien ik bij den oever der Eure had moeten achterlaten. HOOFDSTUK VHI. Mijnhee r D e Pr eaulx. Ik meed zooveel mogelijk den ryweg, uit vrees voor vervolging. Zelfs al stelden zy dien nacht geen pogin gen meer in het werk om my op te sporen, iets waar ik volstrekt niet zeker van was, daar het niet in de Gombron's karakter lag, een eens begonnen onderne ming op te geven, daarom wist ik nog niet wat zij den volgenden morgen van plan waren. Het was in elk geval een goed idéé van my geweest mij van hun eeni- gen overgebleven bloedhond te ontdoen, zoodat myn vij anden niet zoo gemakkelijk myn spoor zouden kunnen vinden, en als zy in partijen van twee en drie den omtrok zouden doorkruisen, voelde ik my, bijgestaan door Jacques, sterk genoeg voor een ontmoeting met hen, zelfs in spijt van mijn gekneusd been, waar ik telkens aan herinnerd werd. Terwyl ik Couronne vriendelijk op den nek klopte, verrees het beeld van Nicholas weer voor myn geest en daarmede dat van Marie. Ik voelde my gedeeltelijk voor zyn dood aansprakelijk en besloot Marie de volle be looning te geven, die ik hnn beiden had toegedacht. Dit was een schuld, die ik mij verplicht voelde te be talen. By de gedachte, dat Rouvres niet ver meer kan zyn voelde ik my aanmerkelijk verlicht en myn pas vertra gend om de paarden een weinig op adem te laten komen, begon ik te overleggen wat mij nn verder te doen stond. Niet alleen was ik achter het geheim van een zeer schandelijke samenzwering gekomen, maar ook wist ik nu, hoe mevrouw de Beaufort om het leven was gebracht. Zy hadden haar op een lage wyze ver moord. Ook was ik er zeker van, dat de meest ver trouwde kapitein van den koning en vele andere edelen verraders waren. Lt had bet met myn eigen oogen ge zien en met mijn eigen ooren gehoord, maar bewijzen kon ik niets en myn woord zou even zwaar als het hunne wegen. Daarenboven had ik nog met myn eigen moeilijkheden te kampen. Het gesprek, dat ik afge luisterd had, in verband met Palin's vertrouwelijke medadeeling, eu d'Ayen's spottende waarschuwing had allen twijfel, zoo ik dien nog koesterde, verbannen. Wat moest ik beginnen? Het was lang niet gemak kelijk een besluit te nemen maar eindelijk kwam ik tot de conclusie, dat ik mij tot den machtigen Sully wenden, hem alles vertellen, wat ik wist en zyn hu^ zou afsmeeken. Ik kende hem niet anders dan bij naam en van hooren sprekenmaar ik kwam voor een goede zaak. Derhalve moest ik zoodra mogelijk naar Parijs vertrekkenmaar eerst was ik verplicht Rouvres aan te doen en ik had nog overvloed van tyd om over mijn plannen na te denken. Op een sukkeldrafje reed ik voort, en daar ik in dit bosch niet goed bekend was, bleef ik paralel met den weg ryden. zeker zijnde op die wyze de plaats mijner bestemming te bereiken. Maar toch verdwaalde ik eens en verloor daardoor een uur tyd en toen ik eindelijk den weg weder terug gevonden had, besloot ik dieu niet meer te verlaten, want de maan was aan het afnemen en in het Oosten begon het reeds te dagen. Eindelijk klonk my het pleehtige klokgelui van een der kloosters te Rouvres in de ooreu en weldra stond ik met mijn vermoeide paarden voor de poorten der stad. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1