j. 6. SCHUMANN, (t r o o t e H o u t s t r a a t ,,'t «Schijnt dat ze my een bizondere ouderscheiding hebben willen bewij zen, want zij draaiden elkaar niet alleen de achterhoofden 10e, maar ston den zelfs op hun hoofd." „Dus u hebt nagekeken, wat er in zit?" „Natuurlijk „Zoo! Nu, minstens veertig perso- neu hebben voor u in dezelfde kamer geslapen, allen hebben hetzelfde won der zien gebeuren, maar geen enkelen is het nog ingevallen om te onder zoeken, of er niets in de schedels zat." „Zij vreesden misschien, dat 't hun zou gebeuren als dien ongeloovigen dokter." „Was u daar dan niet bang voor „.Jawel. iü ook, maar m\jn nieuws gierigheid overwon rayn vrees toch spijt het my nu daaraan te hebben toegegeven." „Waarom „Omdat ik een hoogst interessante ervaring armer ben geworden." Centr. BfljfiSËNLAiiQ, Artis. Ongetwijfeld zullen velen, die in de Paaschdagen een uitstapje naar de hoofdstad ondernemen, niet in gebreke bly'ven by die gelegenheid tevens een bezoek aan Artis te brengen om hare merkwaardigheden in oogenschouw te nemen. Zelden zouden zy er op een guustiger tijdstip komen, want be halve hare toch reeds uitgebreide ver- zame ingeu is zy in den laatsten tijd in het bezit gekomen van eenige zeld zame en hoogst merkwaardige dier soorten, welke 6f sinds vele jaren niet aanwezig waren, óf voor de eerste maal vertegenwoordigd zyn. Zoowel van kameelen, dromedarissen, lama's, bisons, herten, waaronder zeldzame soorten uit Z.-Amerika, buffels en antilopen worden fraaie exemplaren aangetroffendoor den aankoop van een mannelyken zeeleeuw bevindt zich wederom een paar dezer inte ressante dieren in het groote met rotswerk, zwembassin en waterval voorziene verblijfook de roofdieren galerij bevat een belangrijke collectie groote roofdieren uit alle ianden; voor de kleinere soorten wordt een verblijfplaats in den vroegeren olifan- tenstal jngericht. Vooral mag niet over het hoofd worden gezien het prachtige Zebra-paar, door wijlen den heer Mat. Fuld, in leven lid v&u het Bestuur aan het Genootschap geschon ken, benevens het jonge in 1896 ge boren wijfje, dat zich tot een fraai dier ontwikkeld heeft. Wat de vogel wereld betreft, ook deze verzamelingen zyn zeer uitgebreid en vertooneneen groote verscheidenheid welke zoowel in de vogelzalen als in de vijvers en volières zijn gehuisvest. Behalve de ryke collectie zangvogels, groote en kleine papegaai-soorten, worden de vij vers bevolkt door een aantal, zoowel in Nederland als in verschillende vreemde landen voorkomende zwanen, ganzen en eenden, buitendien door een viertal pelikanensoorten, den vreemden stoombooteend uit Patago- nië. Ile verzameling kraanvogels, ooie vaars en reigers is terecht om haren rijkdom aan soorten en prachtige exemplaren beroemd en mag eenig genoemd worden. Ook de volieres met roofvogels, faisanten, die der insecten etende vogels nemeu onder de be zienswaardigheden een groote plaats in. Onder de belangrijke aanwinsten die voor de eerste maal in het bezit van Artis gekomen zyn. behoort wel een fraai exemplaar van den kleinen mierenet r of tamandua, uit Suriname afkomstig. Slechts by groote uitzon deringen worden deze dieren levend naar Europa overgebracht. Het is een zeer bewegelijk dier, dat zich, dank zy zyn langen min of meer tot grypen gevormden staart, vlug in de boomeD kan bewegen in'te genstelling met den grooten mieren eter, die zich slechts op den grond voortbeweegt om daarin zyn voed sel te zoeken, dat hoofdzakelijk uit insecten bestaat. Een verblyf voor hem is in den plantenkas tusschen de beide vogelzalen ingericht. Op de zelfde plaats bevindt zich een andere kooi, waarin de twee miereneters te zien zijn een geschenk van den heer Max E. Fuld, lid van het Be stuur aldus genoemd naar de ste kels, waarmede het geheele bovenge deelte van het dier bedekt is en naar de gewoonte om, evenals bij onzen egel, bij nadering van gevaar, zich tot een kogel ineen te rollen. De kop is buisvormig verlengd, waaruit de lange, wormvormige tong ver naar buiten kan gestoken worden tot op name van hun voedsel, dat, voorna melijk uit mieren bestaat. De korte, krachtige pooien zyn met stevige graafnagels voorzien, waarmede het zich in den zandigen bodem ingraaft. De mierenegel is een eierleggend zoog dier, het ei, gelijkend op dat van een schildpad, heeft ongev. een doorsnede van 18 m.M. en wordt, nadat het gelegd is, in den buidel van het moederdier gebracht, waarin het jonge dier het ei verlaat en verder tot ontwikkeling- komt. Een dusdanig ei is tevens naast de kooi te aanschouwen. Een niet minder groote bijzonderheid uit de vogelwereld zyn wel de twee kiwi's, tot de struisachtige vogels behoorende, zeker wel de vreemdsoortigste vogel, die er bestaat. Hun vaderland is Nieuw-Zeeland waar ze vroeger in grooten getale werden aangetroff en. Bij deze vogels is bijna geen spoor van vleugels te vinden, waaraan de naam Apteryx (vleugelloos) ontleend is. Het lichaam is bedekt met zonderling geVormde breedc, platte veeren, aan de zijden van een zacht dons voor zien. Zijn voedsel bestaat uit ver schillende soorten van insecten, voor namelijk echter uit wormen, welke hy met behulp van zyn langen, ge- kromden snavel in den bodem zoekt. Voorzien van een paar forsche pooten, valt het den vogel zeer gemakkelijk zich snel voort te bewegen en meestal zijn vervolgers te ontkomen. Zy zijn geplaatst in een paar hooge kooien in een der papegaaienzaleu. De be langrijkste en zeker wel de kost baarste vermeerdering van de levende have van Artis heeft plaats gevonden door de aankomst van een paar jonge Nijlpaarden uit West-Afrika, welke door den heer J. H. van Eeghen, lid van liet Bestuur, ten geschenke wer dén gegeven. Zij' zyn thans voor leden en bezoekers te bezichtigen. Ongeveer een jaar oud leveren zij door hun voortdurend spelen en plassen in het water het bewijs, dat zy reeds geheel en al aan hun'nieuwe omgeving ge wend zijn en wordt de hoop gekoes terd. dat zy zich even voorspoedig zullen ontwikkelen als hun voorgan gers. Zy worden nog gevoerd met koemelk, ieder ontvangt 12 liters daags, zij beginnen echter ook reeds ander voedsel te gebruiken, zemelen en fijn gesneden wortelen. Zonder twjjfer zullen deze twee jonge dik huiden de algemeene belangstelling wekken. Ouder de groote verbeterin gen, welke in den laatsten tijd de dierenverblijven ondergaan hebben, mag in de eerste plaats wel het beren- paleis genoemd worden. Het geheele gebouw is halfrond, als een „burcht" opgetrokken op de plaats, waar vroe ger de oude berengalerij stond. Te genover de roofdierengalerij bevindt zich de groote ysberenkooi, met rots- werk, zwembassin en waterval voor zien, bewoond door drie jonge ijsberen deze kooi is op het Noorden gelegen aan de Zuidzijde zijn de kooieu voor de wolven en hyaena's ingericht en aan elke zijde daarvan vjjf beren- kooien, waarvan vier van zwembas sins zyn voorzien en tot verblyf die nen aan verschillende berensoorteu, zoowel uit Europa als uit Azië en Amerika. Door den bouw van dit berenverblyf moest het zoogdieren huis, waarin zich verschillende klei nere zoogdieren bevonden, worden verwijderd deze zyn thans gehuisvest in de galerij, waarin vroeger de ver schillende hoenderrassen waren ten toongesteld, daarin ziet men thans onder meer de Prairie-marmotten vis- cacba's. Alpen-marmotten, bobacsuit. Siberië,Patagonische en Brazilaansche hazen, klip las, agoeti's, hamsliers, grypstaart, stekelvarken, kleine kangoeroe's en vele andere, alle van ruime stallen en buitenperken voor zien, waarin zij zich naar hartelust kunnen bewegen, holen graven en zich zooveel mogelijk naar hunne na tuurlijke leveüswyze kunnen inrich ten. Een zeer doelmatig gebouw werd verder voor de dikhuidige zoogdieren in orde gebracht op de plaats waar vroeger het magazijn stond. Reeds aan de oostzijde der Roofdierengalerij bevond zich de stal met een' ruim buitenperk voor de twee Indische olifantendaarnaast zijn nu drie stal len voor de twee andere olifanten, uit Sumatra afkomstig, ol' rhinoce- rossen en twee stallen voor tapirs in gericht, beide met een zwembassin; van de laatstgenoemde dieren bezit Artis twee groote, fraaie exemplaren, een uit Zuid-Amerika en een andere, de Schabrik-iapir van .Sumatra, aldus genoemd naar de eigenaardige kleur van het dier, daar de rug als het ware met een wit kleed is overdekt. Baiten bevinden zich zes perken, waardoor aan de dieren gelegenheid kan gegeven worden om zich naar buiten te begeven en de frissche bui tenlucht te genieten. Alle stallen en perken zijn met elkander in verbin ding- gebracht, zoodat de dieren van de eene ia de andere kunneu over- ioopen, en de inrichtingen zoo ge troffen. dat zij hoegenaamd geen ge vaar voor de oppassers kunnen op leveren. Het Aquarium oefent steeds groote aantrekkingskracht uitalgemeen wordt het een der voornaamste in richtingen van dien aard genoemd en geprezen. Zyn zeewater bassins, zoo rijk bevolkt door een overgroote ver scheidenheid van visschen en andere dieren, het grootste, waarin zich vreedzaam tal ryke kabeljauw, tarbot, ponen, rog, benevens reusachtige schildpadden bewegenandere bas sins, gevuld met de in het voorjaar zoo veelvuldig aau onze kusten aan getroffen snótdolven, waarvan (ie wijfjes reeds kuit geschoten hebben, die door de mannetjes wordt bewaakt, totdat de jonge vischjes het ei ver laten hebben en bij duizendtallen in het water rondzwemmen andere we derom met zee-anemonen van ver schillende grootte en klenr, zoowel van onze kuosten als van de Fran- sehe, beplantniet te vergeten dat, waarin zich de haringen "bevinden, welke met groote moeite zijn over gebracht en reeds eenige jaren, dank zij de uitnemende zorg, waarmede zy verpleegd worden, in het leven zyn gebleven, een feit. dat zich nog in geen enkel aquarium heeft voorge daan. Ook de zoetwaterbassins leve ren met hunne talrijke bevolkintr, waaronder reusachtige meerwallen, snoeken, snoekbaarzen en andere in onze rivieren aan te treffen visch- soorten. door hunne sierlijke beplan ting als in onderzeesche tuinen her schapen, een bekoorlijken aanblik op. Vooral verdienen in de kleine zaal de zes kleinere bassi-s. wier water door verwarmingstoestellen op een gelijkmatige temperatuur van onge veer 20° C. kan gehouden worden, ten zeerste de aandacht; daardoor toch is het mogelijk geworden om verschillende Tisschen, met groote moeite uit de tropische gewesten aan gebracht, niet alleen in het leven te behouden, doch ook te doen voort planten. Wij noemen slechts de ma- cropodeii, paradysvisschen, de klim- visch uit Oost-Indië, verschillende boscbvisschen uit .Suriname, de mod- dervisch uit Afrika euz. Tot nog toe is dit Aquarium ook de eenige in richting, waarin zulke gunstige re sultaten zyn verkregen. Ook het Museum van Nederland- sche dieren, waarin zich niet alleen een verzameling bevindt van hoogere en lagere dieren, welke in Nederland gevonden worden, doch waar ook in verschillende grootere eu kleinere groepen eenige vogelsoorten, als lepe laars, roode en blauwe reigers, aal scholvers, kerkuilen, bergeenden iu hun natuurlijke omgeving met hun nesten, eieren en jongen zyn tentoon gesteld, is wederom met eea nieuwe groep vermeerderd, n.l. met een fa milie korhoenders, op natuurgetrouwe en leerrijke wijze weergegeven. Een kykje in dit museum is alleen een bezoek aan Artis waard. Evenmin mag bet Ethnografisch museum met zijn rijke verzamelingen uit alle deeleu der wereld vergeten worden. Spcri en Wgdsif'ïjöen, Edele sport. Zooals te voren gemeld, hielden Yousouf, bijgenaamd „de vreeselijke Turk" en Érnest Roeber, kampioen worstelaar van Amerika, den 26eu Maart te New-Vork in de „Madison Square Garden" een worstelwedstrijd. De beslisssiug liet zich niet lang wachten. Roeber, die zenuwachtig en baog voor den Turk was, hield zich op eerbiedigen afstand van dezen en week telkens uit, wanneer Yousouf hem aanvatten wilde. Deze daardoor ontstemd, verloor zyn geduld en als een leeuw op Roeber toespringend, greep hy hem met beide handen om het midden en slingerde hem met ont zettende kracht van het vijf voet hooge platform. Roeber bezeerde zich inwendig in zulke eene mate, dat hij niet meer opstaan kon en wellicht voor een rnaaud het bed zal moeten houden. De tienduizend toeschouwers, welke ter plaatse aanwezig waren, veroor zaakten byna een paniek en als uit één mond klonk het „Lyuch den Turk," „Scheur hem tot stukken." Politiemacht was echter bytyds ter plaatse om Yousouf in zyn kleedka mer in veiligheid te brengen. Jaap Eden. Men bericht uit New-York: Jaap Eden arriveerde den 27en Maart te New-Vork in gezelschap van den Fransehen snelrijder Clissae per st. „La Bourgogne" en werden door de Fransehen Jean Gougoltz en Lam- berjack alsmede door den veteraan trainer Tom Eek verwelkomd. Zij werden door dezen naar hun hotel iSt. Cloud) vergezeld en zullen zich morgen reeds naar de Chester Park Baan te Cincinnati in gezelschap van hun traiuer „Tom Eek" begeven. Gisterenavond gaven de „Riverside Wheelmen" to hunner eere in hun clublokaal eene receptie.) The Neiv-York Journal schreef omtrent Jaap Eden het volgende: „Jaap Eden is een Hollander van geboorte en kampioen van Holland. Verscheidene jaren reeds heeft hij deelgenomen aan gehouden -wieler wedstrijden in de Fransche hoofdstad en was de winner van den „Grand Prix te Parijs" en het wereld-kampi oenschap verreden te Birmingham, Engeland. „Hij is ongetwijfeld één der be roemdste ryders in Europa en even eens een snelrijder op de schaatsen van niet geringe beteekenis. Hy daagde eens John. J. Johnson, den Amerikaan uit tot een wedstrijd op schaatseo, en versloeg dezen in 1896 te Parijs. Hij is magnifiek gebouwd en heeft een aangenaam voorkomen." SEMENGD mEUWS De eerste Mis in Kiao-tseliau in het door Duitschland bezette gebied zjjn tydelijk drie Duitsche mis sionarissen aangekomenae provica ris Freinademetz, een Tyroler die meer malen in handen van bet Chineesche gepeupel is gevallen, en de paters Erlemanu en Wewel. Twee Fransche paters vergezelden hen. De admiraal deed eene Chineesche galerij met tapijten versieren en van achteren afsluiten, waarna er het veldaltaar werd opgeslagen. In carré namen daartegenover de zeer talrijke Katholieke mariniers en artilleristen plaats met. al de officieren en het mu ziekkorps. Een groot aantal nieuws gierige Chineezen woonden de plech tigheid by. De dienst begon met eene preek van pater Erlemann, die den dank der missie bracht aan het Duit sche vaderlandde predikant sprak door zijn 16-jarig verblyf in China zyne moedertaal niet vloeiend meer. De provicaris droeg daarna de Hoog mis op onder assistentie der twee Duitsche en twee Fransche paters, terwyl twee soldaten als koorknapen dienst deden. De stafmuziek verving het zangkoor. Voor het eerst te dier plaatse in het veel duizendjarige rijk werd er eene Mis opgedragen. De hemel was prachtig, en op den achtergrond links zag men de woeste bergen, rechts ae majestueuze Duitsche oorlogsschepen in de blauwe;zee. Tranen van aandoening stroomden over het gelaat van den dienstdoen- den prelaat. Den volgenden dag keerden de mis sionarissen naar hunne st.aties in het binnenland terug. De eerste trein van St. Petersburg naar Tomsk in Siberië is 1 April vertrokken. Het is de eerste trein, die onafgebroken zes dagen en zes nachten doorreist. Alles is gedaan om het den reiziger zoo aangenaam mo gelijk te maken. Hy kan op zyn ge mak van het eene eind van den trein naar 't andere wandelen, vindt er een biblioth ek, een restauratie en piano's. De verlichting geschiedt door mid del van electriciteit. VARIA Zij. Als wjj nu eens beiden te wa ter vielen, Henri, dan geloof ik dat je het eerst aan jezelf zoudt enken. Hij. Neen lieve. Ik zou eerst aau jou denken en eerst als ik jou be houden aan den wal gebracht had zou ik terugkeeren en zién of ik me zelf ook redden kon. Jaloersch. Zy. Karei, je hebt gister iets ge zegd. dat rny ongelukkig maakt. Hij. Wat was liet, kindt? Zy, Je zei, dat ik een van de lief ste meisjes op de wereld was. Hy. Is dat dan niet zoo? Zij. Je zei „een" van de liefste. O, Karei, ik wist nie*u, dat ik je liefde met een ander moest deelen! Ook een advertentie Te koop, tegen spotprijs, een piano, eigendom vau een bekend kunstenaar met gebeeldhouwde pooten. Niets zonder doel. Een Pruissisch generaal hield inspec tie over een cavaleriestal. Wat zie ik daar? riep hy mot donderende stem een wachtmeester toe, spinnewebbeu Ja generaal, was het eerbiedig antwoord, die houden we daar om de vliegen te vangen, waarvan de paar den anders zoo'n last, hebben. Tegenwoordigheid van geest Luitenant„Men moet tocii maar al zijn zinnen bij elkaar hebben! Daar reed ik op zekeren dag in een veldslag naast een soldaat die een ko gel in den mond kreeg, welke vier van zyn tanden wegsloeg eo ongetwijfeld tot zijn ruggegraat zou zyn doorge- i drongen en den man hebben gedood j wanneer deze niet de tegen woord ig- beid van geest had gehad om den kogel in te slikken. Duidelijk. j Trijntje. Zeg, jij hebt by die fa- milie gediendwal zyn 't voor rnen- Ischen Sijntje. Margarinemeuscheu. Misverstaan. Conducteur, tweede klasse Aru- hem. Wil u rookea j Daukje; 'k ben voorzien. „Als u zooveel vreemde landeu ge- zien hebt, zult u wel goed bekecd zyn met de geographie." „Neen, daar ben ik nog nooit ge weest!" Na het lezen van een prachtig doodsbericht. Verontwaardigd vriend. „Zoo gaat' bet in de wereld. Eerst als iemand dood is, strooien ze bloemen op zyn graf." In de gevangenis. Eerste gevangene. De gevangenis- dokters zijn allemaal lamme kerels. Tweede. Waarom Eerste. Je mag schelen watje wilt jnooit zullen zy je eens verandering j van lucht voorschrijven. Onderdaan. Mevrouw (tot de nieuwe goever- j nante). Bij de oudste kindereu heeft j u niets anders te doen dan toezicht j houden op hun huiswerk. Griekse!'. I en Latyn kent u zeker niet Goevernaute. Neen, mevrouw; wel j een beetje Arabisch. Mevrouw (verbaasd). Zoo? Watdau? Goevernaute. De cijfers. Grootste sorteering. Billijkste prijzen.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 7