der is niet bedoeld eene beschrijving Sport en WetJsti'fijtiieini. van de methode van bereiding). Hetj antwoord moet. vergezeld gaan vaaj Voetbal. eene raming van kosten en van del Ook Woensdag hebben de „English noodige, eenvoudige schetsteekenin- i Wanderers" eene nederlaag geleien. gen, die zoodanig moeten zijn, dat nu tegen de Haagsche Voetbalclub een bouwkundige daarnaar bestek en H. B. S. De Hagenaars wonnen met - - j:ï- a- 4 tegen 0. In de 5 wedstrijden, die het engel- sche elftal sedert Zaterdag hier te lande heeft gehouden,hebben zy slechts 2 goals gemaakt, tegenover een totaal der verschillende nederlandsche clubs van 24. Kegelen. De 13e kegelwedstryd, uitgeschre ven door den Algemeenen Nederland- schen Kegelbond, zal gehouden wor den op Zondag 17 April te Schiedam in het gebouw „Musis Sacrum". Mededingende vereenigingen zyn „A. T. G. V.", „Nooit gedacht" en „Z. E. K. Z.", alle te Amsterdam „Altijd Hout" te Dordrecht; „'s-Gra- venhage" en „Onder Ons", beide te 's-Gravenhage„Amicitia", „Callio- pé", „Hard gaat ie", „De Kroon", „De Phoenix", „De Vliegende Hollan der", „De Volharding", alle te Haar lem „De Eendracht", te Nijmegen „Alle negen", te Oudshoorn „Anti- poedel" en „Regiment", te Rotterdam; „Musis Sacrum" te Schiedam en „Co- lumbumbus", te Utrecht. De uitslag van den internationalen wedstrijd over 2000 M. te Chariot- tenburg is: 1. Breitliog in 3 min. 21 sec., 2. Lehr. 3. Wasehkcwitch. Onze land genoot Vrouwes, die den vorigen dag zijn afdeeling won, is dus niet ouder de gelukkigen geweest, die in de finale geplaatst werden. teekening kan vervaardigen. In de fabriek moet dagelijks 5000 Kilogr. melk verwerkt kunnen worden. b. Een plan als boven beschreven van eene fabriek, waar de melk één maal per dag uit gedeeltelijk ge roomde melk tot Edammer kaas wordt verwerkt, met dien verstande echter, dat de melk zoowel des avonds als des morgens aan de fabriek wordt geleverd. Wanneer een der plannen volledig is uitgewerkt, kan bij het andere daarnaar worden verwezen. Voor bovengenoemde prijsvraag wordt beschikbaar gesteld oen be drag van f 300, de wijze van verdee ling, zoomede de al of niet toeken ning hiervan, behoudt het Bestuur zich voor. Antwoorden worden ingewacht bij den Secretaris der Yereeniging, den heer W. Teengs, te Alkmaar, vóór 1 Januari 1899. Zii moeten geschreven worden in de Nederlandsche taal, met eene an dere hand dan die van den inzender, niet onderteekend worden en voor zien zijn van een kenmerk, dat zich ook bevindt op een begeleidend, ver zegeld couvert, bevattende den naam van den inzender. Nadere inlichtingen verschaft gaar ne de Secretaris voornoemd. Vergaan? Men kan thans als zeker aannemen, dat de Pernisser sloep „Johannes Cornells', P. R. 6, schipper Jacob van Vliet, met man en muis in de Noordzee vergaan is. Tijdens den sneeuwstorm werd de sloep Donderdag gezien aan den binnenkant van Dog- gersbank door de bemanning dér sloepen „Gualtherie" van Weezei en „Jacoba Maria", en zij moet toen te veel zeii op gehad hebben. De beide sloepen waren geheel dicht gereefd. Het vermoeden bestaat das, dat het ongeluk gebeurd is tussehen Donder dag en Vrydug. Thans is binnengekomen de sloep „Wassenaar", van Vlaardingen, welke boven Texel een stuk vau het dek zag drijven, terwijl de eveneens bin nengekomen sloep „Burgemeester s' Jacob" planken heeft zien drijven, wat vermoedelijk lanen waren, van een vischsloep afkomstig. De sloep had ecl.ter te veel vaart om ze op te visschen. en niet, wetende wat er ge beurd is, werd er ook geen verdere notitie van genomen. Van de opvarenden waren de schip per en - matrozen gehuwd, en 10 ongehuwd. Het schip is tegen verlies verze kerd. Woensdag is er eene werkstaking ontstaan in de venen te Oideouwer. De stakers eischen fl voor bolwerk en 35 et. voor bakwerk. Het kasteel Radboud te Medemblik. Het kasteel „Radboud" te Medem blik werd in het jaar 1889 door de gemeente aan het Rijk geschonken, opdat dit monument kon worden ge restaureerd en dienstbaar gemaakt voor kantongerecht. Die restauratie kan nu als voltooid worden beschouwd. De ridderzaal, lang 17.5 en breed 9 M., heeft hare oorspronkelijke bekupping, schoor steen, deur- en vensteropeningen met glas in lood teruggekregende burcht zaal. thans tot rechtzaal ingericht, heeft daarbij haar in vakken ver deeld plafond, haar fraai eikenhouten portaal behouden en ook hare vroegere deur- en vensteropeningen met glas in lood weer ontvangen, en evenzoo het vroegere slotvoogdskwartier, thans tot grifiie ingericht. Voorts bevinden zich er nog een getuigeukamer, een conciergerie, be staande uit drie vertrekken, alsmede drie torens waarvan een traptoren, ilotfsteinby het 7e bataljon, de le- in een waarin zich nog een gevan-jluit. P. J. L. L. Batenburg en de genis bevindt, zooals dit in vroeger j onder-luit. L. Ruhraannbij het, 9e jaren bestond, en een verdedigings-1bat., de kapitein P. R. de Rochemont toren, dit thans als ingangsportaalen de ie-luit.-adjud. P. de Bruyn: voor de ridderzaal dienst doet. Het'b\j het 12e bat., de 2e luit. V. E. geheele gebouw heeft kelders waarinSegov, bij de mobiele colonne te Le de oorspronkelijke schietgaten, deur-j pong (Lam _Noh), de kapt. H. W. en lichtopeningen zpa behouden en Houbolt: bij het 3e bat., de onder- hersteld. luit A. A. van Haaien. RECHTSZAKEN. Smaad. Voor het Gerechtshof te Arnhem ston den Dinsdag terecht de burgemeester en de oudste wethouder van Wester voort, is appèl vau het vonnis der rechtbank dd. 1 Maart '98, waarbij zij ter zake van smaadschrift in ver eeniging zjjn veroordeeldNo. 1 tot f75 boete, subs, l maand hechtenis, No. 2 tot f 60 boete, subs. 3 weken hechtenis. Als getuigen werden gehoord de gewezen gemeente-ontvanger (van wien bek!, in De Gemeentestem had den geschreven, dat hy was ontslagen wegens onbehoorlijk gedrag en liet tekort in de gemeentekast en de tweede wethouder, de laatste ;'i dé charge, beiden reeds gehoord in eer sten aanleg. De adv. gen. jhr. mr. Sand berg, die evenals de president en enkele raadsheereii, beiden bekl. ernstig on derhield ovér hunne onwaardige han delwijze en met liet proces-verbaal der kasopname in handen aantoonde, dat, zoo er werkelijk een tekort had bestaan, zij zich aau een ambt.seedigen leugen hadden schuldig gemaakt, eischte tegen den leu beklaagde eene gevangenisstraf van 3 maanden, tegen den 2en bekl. bevestiging van het vonuis der rechtbank. Als verdedigers traden weder op onderscheidenlijk mr. H. P. de Wilde en mr. J. W. A. van Embden, die beiden tot vrijspraak concludeerden. Uitspraak 26 April. o 2 o ji i n. Atjeh. Dc volgende mutaties vallen te ver melden De gouverneur is den 3en Maart vari Batavia teruggekeerd en heeft dan volgenden dag het commando weder aanvaard. De infanterie-ofli- cieren op den 3en Maart aangekomen, zijn onder nadere goedkeuring van het D. v. O. ingedeeld ais volgt: bij het 6e bataljon, de kapitein J. T. M. Dart, do 2e luitenant K. A. Gerth Wijk en do onder-luitenant A. H. O. T. E. Freiherr von und zu Eg- Denzelfden datum is aangekomen„Wat Medan betreft zoo zal dan de ritmeester der cavalerie A. M. C- eindelijk de misstand verdwijnen van J. van Exter. Majoor Christau is op- i het innemen der fraaiste zijde van getreden als commandant vanhet korps ons schoon plein, door het „tijdelijk" marechaussee en de majoor Liudgreen kampement. Daarvoor in de plaats als commandant van het 3e bataljon, zullen ééne groote woning voor den De detacheering van den le-luite-j gewestelyken militairen kommandant nant der inf. Yan der Siepkamp naar j en drie woningen voor kapiteins- Kroeng Raja is ingetrokken en in diens plaats aangewezen de 2e-luit. der inf. C. J. A. de Bruyne, vanhet 6e bataljon. Overgeplaats zijn van de mobiele colonne te Lepong, naar het korps marechaussee, de kapitein M. W. E. van Bloemen Waandersvan de mo biele colonne te Loknga naar Lepong. de 2e luit. J. van Hecht Muutingh Nanius; van Oleh-lehnaarMelaboeh, de 2e luit. der inf. L. H. Barkmeyer. Zijn gedetacheerd bij het korps ma rechaussee, de le luit. J. C. Lamster; bij de mobiele colonne in Daja, de le luit. M. Kole, van het 3e bataljon, (tot nader order). Den 12den Maart zijn geëvacueerd naar Batavia, de le luitenant der inf. H. A. van Moorle, H. v. d. Mieden van Opmeer, en naar Padang, de le- lnitenant der inf. W. van Bake!. Naar Nederland keeren van gede tacheerd terug: de le-luitenant P. H. J. L. Lienders, B. Heintjes van Veerssen, C. A. Fenuema, J. P. J. Verberne en C. Webb, welke officie ren den 25en a.s. van Padang zullen vertrekken. Zoodra de benoeming van kolonel C. P. J. van Vliet tot generaal-ma joor bekend was, is er in den kraton zoo in het gouvernementshuis als daar buiten, hartelijk feest gevierd." Verwoestingen door een bandjir. Een hevige bandjir heeft deafdee- lingshoofdplaats Patjitan hevig ge teisterd hieromtrent wordt het vol gende aan De Loc. bericht: Nadat in den nacht van twee op drie dezer een zware regen was gevallen, die aldoor aanhield tot den volgenden morgen, begon bet water van de rivier tegen negen uur in den voormiddag aan den Westkant van het Chineescbe kamp over te loopen en stroomde met geweld over de plaats, waardoor bin nen een kort tijdsverloop alles was overstroomd. Tegen een uur in deD namiddag werd het een ieder banger om het hart, omdat het water al meer aan wies, waardoor het Chineescbe kamp, de kawedanan en de woning van den patih eenige. voeten onder water ston den. terwijl de kampongs Tandjoeng en Tegalen een groot meer geleken en op den grooten weg het water een paar meters diep was. Verscheidene steenen haizen hebben het afgelegd, tengevolge waarvan de algemeene vrees grooter werd en het gejammer van vrouwen en kinderen hartver scheurend was. Gelukkig begon tegen vijf uur in den namiddag het water te zakken, was 's avonds, uitgezonderd op eenige laag geiegen gedeelten, al het water weggevloeid. Den volgenden morgen toog het bestuur onmiddellijk aan het werk om de verwoestingen en aangebrachte schade na te gaan, waardoor werd geconstateerd, dat vele huizen waren weggespoeld, beplantingen vernield, van vele bruggen de planken en an dere houtwerken door den stroom medegesleurd, de wegen vrceselijk hebben geleden, bjjv. die van Patjitan naar Tamperan als het ware hier en daar uitgegraven, terwijl van de \jze- ren brug ia dien weg een landhoofd geheel is weggeslagen en van de brug zelf een gedeelte over 10 meter lengte als het ware geheel was afgezaagd. Ook menschenlevens vallen te betreu ren voor zoover bekend, worden vier personen vermist. Het district Seman- ien moet nochtans het meest hebben eleden. Een ander kort bericht uit ciie stre ken vermeldt alleen een zware bandjir die pl. m. f 100.000 schade heeft ver oorzaakt. De Deli CL schrijft „Naar wy uit vertrouwbare bron ver nemen zijn er groote piannen in wor ding tot verandering der legeringon- zer troepenmacht in Deli. „Men is druk bezig aan liet opma ken der voorstellen, die we waar- dienstchef komen, namelijkiuten- danco, artillerie en geneeskundige dienst. De cantiue zal dus ook moeten verplaatst worden. Twee mobiele co- Jonnes zullen van hier weggaan en met den majoor en de militaire mu ziek uaar Kwala Simpang trekken, waar aan de overzijde van de rivier een kampement zal opgericht worden. De communicatie met Kwala Simpang zal voor goed langs de Aroebaai, Sala Hadji-rivier en Boekit Kramat geves tigd worden, „De resteerende troepen te Medan, éeue mobiele colonne, zullen gehuis vest worden in de nabijheid van het fort alhier. Als alles gaat naar het geen men er van verwacht, zal over een jaar met de werkzaamheden aan gevangen worden. „De „opening" van Tamiang voor den landbouw zal daarmede hand aan hand gaan." GEMENGD NIEUWS Het proees-Zola. Volgens de lntransigeant zullen vijf leden van den krijgsraad zich civiele partij stellen in het aanstaande proces, te weten generaal Lusen, de kolonels Bougon en De Ramel, overste Goudelette en majoor Rivals, zoodat alle wapeusoorten vertegenwoordigd zullen zijn. Zij zullen worden bijge staan door de advocaten Pioyer, den deken der orde, Du Buit, Saint-Au- bau, Robert en Despias. Indien majoor Esterhazy ook nog mocht besluiten zich civiele partij te stellen zal hy worden bijgestaan door mr. Tézénas. De zaak Dreyfus. In de Siècle schrijft een „oud- krijgskameraad" aan den Fransclien minister van oorlog, generaal Billot, den volgenden brief: „Gij weet, dat Esterhazy alle thans pnbliek geworden brieven aan mevrouw Boulancy feitelijk heeft geschreven, en gij hebt Esterhazy nog niet aan den Raad der orde van het Legioen van Eer, voor het ver lies van zijn kruis voorgedragen. Vreest gy hem wellicht. Gy hebt in het gevecht niet gesidderd voor 50,000 Pruisen, waarom siddert gy nu voor een enkelen Uhlaan?" „Gij kent het bericht van graaf Casella. Niemand heeft dat tegenge sproken, noch Schwartzkoppen, noch Panizzardi. Vraag eens aan Hanotaux of dit niet een bekentenis is. „Gy weet hoe hoog generaal De Boisdeffre den kolonel Panizzardi acht, wien hij zijn portret met een zoo mooie opdracht zond. Voor het te laat is, en het zal zeer spoedig te laat zijn, doe het onvermijdelijke, in het belang van uw eigen eer en vaa de eer van het FraDsche leger. „Gij weet, wie jaren lang systema tisch, met ware woede verraad heeft •epleegd, en gy weet dat de onge lukkige die op het Duivelseiland worstelt met den dood, onschuldig is. Onderzoek eens, of de copieëu van geheime teekeningen van zekere ge weren. die in het voorjaar van 1896 zijn gemaakt, zich niet op een ver keerde plaats bevinden. Onderzoek eens of die copieën van de, in de schiet school van het kamp van Chalons gehouden voordrachten zich niet in verkeerde handen bevinden. Onder zoek eens, of de mobilisatie van het derde legerkorps, waarvan Rouaan de zetel is. niet bekend is aan men seden. die dit geheim niet moesten kennen. Denk aan het bivak van Taymont. En wordt weer de man, die gy toen waart!" Wilhelm, waarvan hy voor een paar i darmen gevangen genomen. De oor- dagon weer eens gesproken heeft na raat van hui ui<>iriAnt. ii n>«r een bezoek aan majoor Pauffen de Saint Morel. Dit zou het beste middel zyn, om de zaak zoo spoedig en zoo goed mogelyk ten einde te brengen. De valschheid der bedoelde stukken zou dan onmiddellijk blijken, en elke schaduw van bewijs zou daarmede worden weggeuomeu. Een avontuur. Twee ladelichters en kamerroovers te Parys slopen Dinsdagmiddag belmn- dig in een huis van de rue Dauphin en klommen, zonder dat iemand het bemerkte, naar de bovenste verdieping. Op de vjjfte étage zagen zy een deur, waarin nog de sleutel aan den buitenkant stak. Zij besloten daar binnen te gaan om hun slag te slaan en met dieven-voorzichtigheid sloten zij weer de deur achter zich. Eensklaps sprongen zy die deur weer uit en vlogen hals over kop de trappen af, ten prooi aan de grootste ontsteltenis. Het lawaai dat zy in hun vlucht maakten werd door de andere bewoners van het huis gehoord en ook door den concierge, die terecht veronderstelde dieven met to doen te hebben en de beide vluchtelingen arre steerde. Zij boden dan ook niet den minsten tegenstand, zoo ontdaan waren zy en lieten zich als lammeren naar den commissaris van politie brengen. Daar gaven zy ds verklaring van hun schrikin de kamer, die zy wilden leeg stelen, hadden zy eensklaps zich van aangezicht tot aangezicht bevonden met iemand, die zich opgehangen had. By nader onderzoek bleek de ge hangene een arm kantoorklerk te zijn, die zjjn daad uit bittere armoede be dreven had. De beide inbrekers gingen naar de gevangenis om van den schrik te bekomen. Het loon voor eene goede daad. In een dorp van het Zwitsersche kanton Appenzell zal de volgende week over de afzetting van den predikant worden beslist. Deze heeft een boekje, getiteld Der Dorfskaiser", geschreven," dat vele gemeenteleden zeer geërgerd heeft. Toch is het doel van dat werkje geen ander dan de bestrijding van een ondeugdhet spel. In Zwitserland zyn loterijen verboden, maar Oostenrijk, dat aan Appenzell grenst, kent de Staatsloterij. Nu zjjn de Appenzellers van oudslier harts tochtelijke spelers en nemen dan ook druk deel aan de Oostenryksche Staatsloterij. Natuurlijk in het geheim door middel van „kollekters", die als marskramers rondtrekken en die ouder één hoofd staan, „de Keizer" geheeten. Het ligt voor die hand, dat hierdoor veel misbruik is ontstaan en de „keizer"' en zijn trawanten een aaotal lieden in hun macht hebben, tot spel aanzetten, woekerhandel dryven en reeds velen hebben te gronde gericht. Dit wordt alles met veel talent be schreven in het werkje van den predikant, zoo levendig en natuurlijk, dat vele aorpsgenooten er hun portret in raeenen te herkennen. Ofschoon het werkje zonder den naam van den schrijver was uitgegeven, was bet spoedig bekend, wie dö maker was; en nu hebben -U gemeenteleden een kerkelijke vergadering bijeengeroepen, met den eisch Jat de geestelijke zal worden afgezet. Zyn aanhangers hebben hem ge"-'.dea vrijwillig zyn ontslag te neraei maar hij wil slechts wijkeu voor dwa g. Buiten zijn dorp heeft hy vele bew aderaars, maar men voorziet dat zijn t gen gemeente hem zal uitdrijven. 1 Het Russische shomschip dat 300,000 kilogram meel als een ge- Haast u, Jean Baptiste Billotschenk van keizer Nicoiaas aan de m noodlijdenden op Kreta moest over brengen, is aldaar aangekoinen. De uitdeeling zal geschieden ter gelegenheid van het Paaschfeest. Een incident op Kreta. Rochefort is zeer weinig gesticht over de raededeeling betreffende de houding van Schwarzkoppen en Pa- i nizzardi.Hij geeft in de Iniransweani Een Turksch soldaat loste te KanK den raad, aan de leden van den krygs- j eenige schoten op een Fransch sol- raad, die zaak van het incident is niet bekend. Een dorpje verbrand. Het Zwitsersche dorpje Meriicgefi aan het Tbunermeer is tweeden Paaschdag bjjua geheel afgebrand; in het geheel zyn een en veertig ge! houwtjes vernield, vijftien woonhui, zen, drie kleine fabrieken en voorts stallen en schuren. Het bekende toe risten-hotel Beat us vatte vuur, maar dat werd dadelijk gebluscht. Alles was veel te laag verzekerd. Er zyn 37 gezinnen dakloos, de ellende y groot. Rampen in Klondyke. Een te Newyork ontvangen teleg. uit Shagaway maakt melding van rampspoedige lawines iu Klondyke. Den 3en April stortte van do Cbil- koot een lawine neer, waarbij tal van personen werden gedood. By het ver zenden van het telegram waren reeds 22 lijken gevonden, terwyl 25 men- schen nog levend uit de sneeuw wer den bevrijd. In den omirek waren duizenden goudzoekers gekampeerd die dadelijk ter hulp snelden.[Vroeg in den morgen was men reeds opge schrikt door een kleinen sneeuwval; de ongelukkigen waren bezig hun be-' zittingen op te graven toen do ramp gebeurde. Te Crater Lake is eveneens eeu sneeuwstorting voorgekomen. Acht lijken zijn opgegraven, maar naar men geloofde, waren nog zeventig men seden onder dertig voet ijs en sneeuw bedolven. Gladstone. Gladstone heeft een slechten nacht doorgebracht. In den loop van den middag is zijn toestand echter eenigs- zins verbeterd. Ook mevrouw Gladstone is ziek, en hun huisdokter heeft influenza. «JERVOLG NIEUWSTIJ&SMGE». Uit de „Staatscourant". Koninklijke Besluiten. Benoemd tot 1 eeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Assen, mr. G, M. Doornbos, aldaartot ontvanger dor directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Axel c. a., V Bloot, eerste-klerk by het Departement van Financiën, afd. Comptabiliteit en Verificatie. Eervol ontslag verleend, op verzoek: aan den heer K. A. J. E. Jeekei. als notaris in Ned.-lndië, laatstelijk te Rembang; aan P. Peereboom, als burgemeester vau Bolswardaan D, J. Klink, als notaris te Voorburg aan T. M. M. de Prez en J. T. M. de Prez, als 2e luit. by het korps kon. scherpschutters, gevormd uit de Ver eeniging tot bevordering van 'slandi weerbaarheid te Rotterdam. Benoemd tot 2e-luit. by voornoemd korps G. Freui. De luit.-kolonel J. Regenbogen, van den staf der artillerie, op zijn verzoek, eervol ontheven uit de betrekking van hoofd der pyrotechuiscbe werkplaat sen en in verband daarmede overge plaatst bij het 4de regiment vesting artillerie. Bij den staf dor artillerie benoemd tot 'hoofd der pyrotechniscbe werk plaatsen, de kapitein S. I. van Nooten, van het 3de reg. vesting-artillerie. Philologen-Congres. Woensdag is in het universiteits gebouw te Amsterdam het twee- daagsche Ned. Philologen-Congres geopend, dat door vele geleerden uit alle deelen des lands en een 20-tal dames werd bijgewoond. Het aantal congres-leden bedroeg 364. Prof. dr. S. A. Naber hield de openingsrede. In de sectie voor paedagogiek sprak prof. dr. A. H. G. P. v. d. Es over „de noodzakelijkheid om aan aan staande leeraren naast de wetenschap pelijke ontwikkeling ook de noodige leiding te geven tot voorbereiding voor de practische zyde van hun ambt". Deze rede lokte eenige discussie uit. In de algemeene namiddagverga dering werd door prof. dr. B. Symoos uit Groningen het woord gevoerd de opleiding der leeraren schynlijk terug zullen vinden in de meren om de mogelijke gevolgen. soldaten de geweren richtten op een dat het denkbeeld van den heer op het einde vanSditjaar iu te dienen Rochefort doelt hier waarschijnlijk Fransch detachement, De schuldigen S) ?ous: één gemeenschappelijk can- begrooting van 1899. op de beruchte brieven van keizer werden door Montenegrjjnsche gen- did^ats, maar vakken voor het ver portaai, waar een paar lakeien voor een gesloten dear zaten. Zij sprongen bij onze nadering op en Ivoy klopte zachtjes op de deur. „Binnen," was het antwoord op koelen toon geuit en het voigende oogenblik traden we binnen. „Ridder d'Auriac," stelde Ivoy mij voor. Sully beant woordde met een lichte beweging van het hoofd mijn buiging en beduidde Ivoy, dat hy vertrekken kon. Toen wy alleen waren wendde' hy zich meteen koel„Wel tot my. „Ik heb u een belangrijke mededeeling Le doen. „Dat, hoo. ik we! tienmaal op een dag. Zal uw ver haal laag duren?" „Dat hangt er van af." „Ga dan een oogenblik zitten, terwyl ik even een briefje schrijf." Ik nam op uen aangewezen stoel plaats en hij begon te schrijven. Terwyl Sully bezig was nam ik mijn omge ving eens op.» Waarschijnlijk was het de studeerkamer van den hertog en alies droeg het kenmerk van de nauwgezetheid van den grooten man. Aile papieren lageunetjes op de tafel gerangschikt, de boekeu op de planken langs den wand waren genummerd, geen ver keerd plooitje was er in de gordijnen te bespeuren, geen stoel stond er scheef en niets van zijn plaats, en geea enkel vlekje ontsierde de bruin lederen schrijfmap of de gepolyste schrijftafel, waaraan Sully was gezeten. Aan don muur tegenover hem hing een portret van mevrouw de S'ully. Maar dit was ook het eenige orna ment in de kamer. Het geestige vroawegezicht zag yan uit de brcede. geschilderde lijst glimlachend op haar heer en meester neder. Wat Sully zelf betreft, Hij zag mij scherp vragend aan. „Begrijpt ge mij niet deze zat onbewegelijk voor zijn schrijftafel, terwijl de J vroeg hij. maar pen over het papier vloog. Hij was eenvoudig, rijk gekleed, en droeg geen enkel wapon. Zyn das was op Engelsche wijze geknoopt, waarover zyn lange baard, waartusschen hier en daar reeds een grjjs haartje té „Neen, werkelijk niet, monseigneur." „Hum! Of gij zyt slimmer dan ik dacht of een dwaas. Luister: zyt gij niet Afban de Breuii. lieer van Auriac, die laatst in "dienst van Spanje als een opstandeling bespeuren was, tot op het midden van zijn borst neer- i en verrader tegen Frankrijk streed bint/ T-Tii wsw 1/anl aliftAn aan hftirtp v.ïidf».n van 7.iin ..Ik hftn dip Anrisr* want. ftr is »>r hing. Hy was kaal. alleen aan beide zijden van zyn hoog gerimpeld voorhoofd bemerkte ik nog een weinig haar. dat zorgvuldig naar achteren gestreken was. Iu zijn heldere oogen lag een koude, hoewel niet onvrien delijke uitdrukking; zijn wenkbrauwen waren donker en de uiteinden vau de korte snor keurig opgekruld. Zyn neus was groot en recht, en de lippen waren vast opeengeklemd, niet naar het my voorkwam natuurlijk, maar meer alsof dit een aangenomen gewoonte was ge worden. Er schenen twee geesten in dezen man te huizen. De eeue, vurig en geniaal, werd door een anderen, kouden, berekenenden, in toom gehouden. Maximiliaan de Bóthune, markies de Rosny en hertog de Sully had evenwel zyn aanstelling als minister-pre sident nog niet ontvangen. Maar iedereen wist, dat hij in alle geheimen van den Koning was ingewyd en geen man gróoter macht op de staatszaken uitoefende dan de oppermaarschalk vau de Ordonnance. Terwyl ik myn onderzoek eindigde, schreef hij een adres en den brief op zijde schuivend zeide hy „En nu uw belangrijke tijding, mynheer. Het moet wel een zaak van veei gewicht zyn, die u hier brengt." „Dat begrijp ik niet." Jk ben die Auriac, want er is er nog maar één van dien naam maar ik ben in geen hoogere mate ver rader of opstandeling, dan de heeren de Guise of Mayenne en anderen. De koning heeft alles vergeven. Waarom zou ik dus vrees koesteren bij u te komen. Ik kom hier om u of liever gezegd den koning een dienst te be wijzen." „Dank n. Mag ik ook vragen of gy, in La Fère oq later op Bidache geea waarschuwing bekomen hebt „Van mynheer d'Ayen? Ja. Ik weiger evenwel die praatjes te gelooven, monseigneur." „Eu toch staat uw naam boven aan de lyst van de genen, voor wie geen kwijtschelding is verleend. Een van myn redenen, dat ik u ontving was om u te arre- steeren." „Het is een te groote eer voor mij zooveel drukte om e8n arm Normandisch edelman, terwijl Guise, de Mayenne. Epernou eD anderen er zonder kleerscheuren afkomen." „Gy zocht uw buit te hoog ridder." „Dus vertelde die geschilderde aap, d'Ayen, toch waarheid," barstte ik met een niet te bedwingen woede uit- „Monseigneur, ge kunt met ray doen, wat gij ver kiest. Maar denk er aan, dat gy medewerkt eenonuit- wischbare smet op déu Koning te werpen." Deze woorden prikkelden hem on liet bloed vloog hem naar het hoofd. „Gy vergeet u zelf. mynheer." „Neen, ik uiet maar gij vergeel, dat gij eenBéthune zyt. Ja, schel gerust lk zal geen weerstand bieden. I k veronderstel dat gij het. Chatelet op het oog heb, Hy trok zyn hand, die reeds half naar de schel was uitgestrekt, plotseling terng. „Als ik even driftig in miju handelen was als gij io uw spreken, mijnheer, dan zoudt gij u binnen een half nor iu het Chatelet berinden." „Beter datbegon ik, maar hy legde my met een gebaar van zyn hand het zwijgen op. „Er zal eens esn tyd komen, mynheer d'Auriac, waarop gy spijt over uwe zooeveu gesproken woorden zult voelen. Ik bedoel niet op de plaats, waar gij op doeldet, maar in uw haat. In deze zaak wordt zoowel myn eer als die van den Koning aangetast Denkt gij misschien, dat ik myti geluk als een kind wegwerp Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2