NIEUWS™ EN ADVERTENTIEBLAD. A^OIST2TEllVnErLTTSlPH,X J"S X, \JU' ''R-te-AL De Goriug tussciien Spanje en Amerika. FEUILLETON. 83e rSdsler ri'Aaiariac.. ISe Jaargang. Woensdag 27 A;,Hi '898. No 4547 S DAGBLAD 'Voor Haarlem per 3 maandenf i.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1 n 1.80 Franco door het geheele Rijk. per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers- 0.05 •Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden".30 de omstreken en franco per post- ö.37*/2 AJD V~ElIv^T3]J<TTIZEII<r Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentie worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever j. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PabHcité Etrangère G. L. DAG BE Co. JOHN F. JONES, Succ,, Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van liet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel ƒ0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn Blocmendaal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT. Bandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,bij de tol; Svaamdam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Yelsen, W. J. RUL]TERBeverwijk, J. BOORNS; Hiïlegom, AR1E HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiën aan. GfficieeSe Serichien. f Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van H- A. van Emmerik om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het voorhuis en de kamer, achter en terzijde daarvan, van het perceel aan bet Spaarne 37. Haarlem, 25 April 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, C. M. KASCH. De cfücieuse oorlog is nu een offi- cieele oorlog geworden. De president der Vereenigde Staten heeft een Boodschap gezonden aan het Congres •te Washington, waarin hy het doen vau eene formeele oorlogsverklaring aanbeveelt. Mac Kinley beroept zich daarbij op de besluiten van het Con gres, en op het aan Spanje gestelde ultimatum. Hy vestigt de aandacht op de nota. den 2 Len April door Gul- lon aan Woodfort gericht. Het af breken van de diplomatieke betrek- igeo zoo werd daarin gezegd- toont aan. dat Spanje, kennis geno men hebbende van de besluiten vau het Congres, en van de maatregelen waartoe de President gemachtigd werd, daarop antwoordde, door de redelijke eiscnen van Amerika te be schouwen als een vyaudigen maatregel, waarop het afbreken van de betrek kingen zou moeten volgeD. Deze eigen daad van SpaDje is er een, welke volgens de gewoonten tusschen vol keren bestaande, met den staat van ooriog gepaard gaat. Na voorts gewezen te hebben op handelingen als de blokkade van Cuba, waartoe de President reeds gedwongen is over te .gaan, bevëëlt Mac Kinley het onmiddellijk nemen van een besluit aan, waarbij verklaard wordt dat er oorlog bestaat tusschen de Vereenigde Staten en Spanje, door welk_ besluit het bekend wordt dat de Vereenigde Staten in oorlog zijn en hunne rechten en verplichtingen als oorlogvoerende party verzekerd worden. Het Hnis van Afgevaardigden heeft met algemeefie stemmen zonder be raadslaging het besluit aangenomen, waarbij beslist wordt dat de staat van oorlog bestaat en bestaan heeft sedert 21 April, dezen dag daarin begrepen, tusschen de Vereenigde .Staten en Spanje, en waarbij de President gemachtigd wordt de ge heele zee- en landmacht te gebruiken. De Senaat heeft hetzelfde besluit aangenomen, waarna de president het besluit van het Congres, waarbij de oorlog wordt verklaard, heeft ge- teekend. De zes koopvaardijschepen, die reeds door de Amerikanen waren genomen, j zullen volgens een bericht van Lloyd's Office althans weer in j vrjjjheid worden gesteld. Dit is een verstandige maatregel, j die wellicht groote moeilijkheden voorkomt, daar reeds een quaestie omtrent het tijdstip van den aanvang van den oorlog was gerezeD. Minister Sherman is reeds afgetre den eu vervangen door den heer Day, die zich bereid heeft verklaard de portefeuille tc aanvaarden. Het schijnt echter, dat de homogeniteit van het kabinet te Washington nog al wat te wenschen overlaat. Naar de Néw-York Herald meldt, heeft president Mac Kinley, den ad".- generaal der Unie gehoord, besloten dat al de Spaanscho schepen die in de havens der Unie binnenloopen zonder keunis te dragen van het uit breken van den oorlog, vergunning krijgen om binnen een redelijk tijds bestek ongehinderd te lossen. Maar de regeering zal de Spaansche sche pen iu de havens der Unie, die steen kolen, provisie er.z. inladen voor Cuba, vasthouden en dwingen dr ladingen aan de bevrachters terug te geven. Spaansche schepen die in open zee worden opgevangen of de blokkade van Cuba trachten te verbreken, zullen opgebracht worden. Intusschen zal de blokkade beperkt blijven tot Havana en de andere Cubaanscbe havens, welke door spoorlijnen met Havana zijn verbonden. Het departement van oorlog heeft aan de verschillende staten aange schreven hun quotum vrijwilligers te leveren, naar verhouding van de be volking. Een Spaansche stoomboot, die uit Saga kwam, heeft door de blokkade weten heen te komen. Terwijl de torpedoboot Foote bezig was peilingen tc doen in de haven van Matanzas, werden er uit een ver borgen Spaansche batterij plotseling drie schoten op gedaan, die alle ver van het doel terecht kwamen. Het is onjuist, dat de forten te Havana op het Amerikaanseh eskader zoudeu hebben geschoten. Do Vereenigde Staten bereiden de zending van artillerie en cavalerie naar Cuba voor. Do kabel tusschen Havana en Key West is nog niet afgesneden. Het Spaansche eskader is nog te St. ViDccnt. (Kaap Verdisehe eilan den). Men verzekerde dat het heden zou vertrekken. De in ons vorig nummer opgenomen telegrammen maken melding van nieuwe veroveringen door Amerika van spaansche koopvaardy-booten nml. van de Catalina en de Saturnina. De Catalina is een Spaansch S.S., gebouwd in 1893 te Glasgow, groot 4796 reg. ton bruto, van New-Orleans naar Cuba bestemd, reeders Pinillos, jlzquierdo Co. te Cadix. I De Saturnina komende van Havana is een Spaansch S.S. van 2808 bruto 'reg. ton, reeders Larrinaga Co. te Bilbao, geb. in 1884 te Sundul. Naar de Daily Chronicle uit Was hington verneemt, nemen de oorlogs geestdrift en de opwinding overal toe. Mannen en vrouwen dragen Unie vlaggetjes in het knoopsgat. Marine- deskundigen zyn van oordeel, dat het verslaan van de Spaansche vloot Ame- rika's hoofdzaak is en dat de eerste groote zeeslag vermoedelijk zal plaats hebben bij de Filippijnen. De minister van oorlog zal. de opgeroepen vrij willigers in kampen byeentrekken, waar zy ter oefening minstens drie weken zullen blijven. Het plaD moet bestaan de linie-soldaten en de vrij willigers byeen te roepen. Ook in Havana is de geestdrift groot. Zoo meldt de correspondent, van de Daily Mail aldaar, dat in die stad een krachtige en krijgshaftige volks geestdrift blijft heerschen, zelfs onder de oproerig gezinden. Maarschalk Blanco ontvangt voortdurend ovaties. Markies Alguelhes stelde twee mil- lioen dollars ter beschikking van de regeermgdames overhandigden daar toe juweel en en zilverwerk, anderen bieden zich aan voor den ambulance dienst. Ook de Spaansche ingezetenen van Mexico zenden bijdragen. De op standelingen heeten in aantal versterkt te zijn, maar lijdend onder gebrek aau voedsel en aan wapens. De Span jaarden hebben overvloedig steenkolen, maar hun land-defensie zou even ellendig zijn als hun vloot in de haven van Havana, aangezien het Krupp- geschut voor den vasten wal nog niet moet zyn aangekomen. Blanco onder handelt met de rebellen eu stelt het tegenover hen voor, alsof Noord- Amerika Cuba wil annexeereu. Het Amerikaansche eskader voor Havana heeft een vergissing begaan, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. Yan boord van het admiraalschip Neio York is n.rnl. het volgende ge meld, do. 23 dezer: De mouiter Puritan, de kruiser Cincinnati, de kanonneerbooten Ma- chias, Nashville, Casiine en Newport en de torpedobooten loote en Wins- low zyn hedenmorgen te tien uur vertrokken om Matanzas, Mariel eu Cardenes te blokkeeren. De overige oorlogsschepen zijn met halve kracht weggestoomd, zij bespeurden weldra ecu oorlogsschip en vervolgden het. Volgens de meening van Amerikaan sche officieren, was het de Yizcaya of de Oquendo. Groote opgewonden heid heerschte onder de bemanning der Amerikaansche schepeu. De ka nonnen van de Nero York werden op het schip gericht. Men bemerkte toen dat het vervolgde schip de Italiaan- sche vlag voerde, en ten laatste heesch het de Amerikaansche vlag, en salu eerde het eskader. Het was de Ifcali- aansche kruiser Giovanni Balsan, die zijn wog vervolgde eu de haven van Havana binnenstoomde. Kaapvaart. Men moet zich van de kaapvaart gelijk zy door Spanje zal worden toegepast, vooral niet een te erge voorstelling maken. De Spaansche kaper zal van den zeeroover streng onderscheiden zijn. Want. nog daar gelaten het overwegend belang dat Spanje erby heeft om in dezen ooi- log de sympathie der neutralen niet te verspelen, de Spaansche kaapvaart is niet een ongeregelde instelling, welke met zeeroof te vergelijken is. De regelen die Spanje zelf bij regle ment voor de kaapvaart gesteld heeft, zyn lo. de kaper moet in het bezit zyn van een door de regeering uitgegeven kaperbrief 2o. de kaper moet wat nationaliteit betreft geheel in overeenstemming zyn met de regelen van het land, dat de kaperbrieven uitgeeft. De regelen zyn wat Spanje (en Amerika) betreft, dat de kapitein en twee derden van de bemanning van het kaperschip do nationaliteit van het land dat den kaperbrief uitgeeft, moeten bezitten. Met deze verhoudingsbepaling hangt samen het onderdeel van het thans uitgevaardigde besluit, hetwelk vast stelt, dat de kapiteins, eigenaars, officieren en twee derden vau de equipage der schepen die, niet Ame rikaanseh zijnde, op oorlogsdaden tegen Spanje betrapt worden, als zeeroovers beschouwd en veroordeeld (d.w.z. gedood) zullen worden, ook al zyn ze voorzien van door de Unie uitgegeven kaperbrieven 3o. de kaper moet een borgtocht iu geld stellen, waarop de schade loosstelling zal worden verhaald ten behoeve van hen, die van zyn machts- overschryding de slachtoffers mochten worden 4o. teu einde misbruik zooveel mo gelijk te beletten, zal geen enkel be slag door kapers op privaateigendom gelegd geldig zyn, dan na te zyn er kend en bevestigd door een bevoegd en door de regeering van het land wettig erkend hof (een soort van prysgereeht). Hoewel er zich ongetwijfeld inter nationale moeilijkheden kunnen en zullen voordoen, levert dus, gelijk men ziet, de kaapvaart op de wyze waarop zy door Spanje beoefend zal worden (d.w.z. met inachtneming van den tweeden en derden regel van het Parysche tractaat en onder de ge noemde voorwaarden) voor den han del der neutralen weinig gevaar op. Deze zal slechts schade lyden door de stremming van de Amerikaansche scheepvaart, waarop Spanje zich blijk baar met volle kracht gaat werpen. De steenkolen-quaestie. Groote steenkolen-bestellingen wor den in allerijl zoowel door Ameri kaansche als door Spaansche agenten gedaan in Lancashire en Yorkshire. Te Sint-Vincent (West-Indië), waar 13,000 ton kolen te koop wareD, heb ben de koleuhaudelareu geweigerd aan Spanje te leveren, omdat zij niet in wissels betaald wilden worden en de Amerikanen hun klinkende munt boden. Een bestelling van 900 torpedo's door SpaDje te Fiume gedaan, is mis lukt, omdat de voorhanden zyude vernielingswerktuigen voor Japan be- slemd waren en onmiddellijk geleverd moesten worden. STADSNIEUWS Eerste en tweede pagina. Haarlem, 26 April. Het Brongebouw. Het park van'fc Brongebouw steekt zich allengs in zomerkleed. De Laube aan den kant van den Kleinen Hout weg, die eigenlijk geen priëel mocht heeten, is weg en liet plantsoen op die plek by gewerkt. Om tegemoet te komen aan een al- gemeene klacht over de muziektent, (dat namelijk het geluid daarin te veel bleef hangen en zich niet be hoorlijk verspreidde) is daarin oen soort van klankbord aangebracht. Het balkon boven de veranda, dat vroeger niet toegankelijk was, zal thans ook in gebruik worden genomen. Om het geluid der voetstappen, hinderlijk voor de benedenzittenden, te dempen, wordt er een looper van kokosmat gelegd. Een groote marquise beschut er tegen de zon en glazen zijwanden tegen den wind. Op deze wyze zal het balkon een zeer gewild zitje worden, want nergens heeft meu fraaier uitzicht over het park, dan daar. Strafgevangenis en Huis van Bewaring. In zijn antwoord op het verslag betreffende het wetsontwerp voor de strafgevangenis te Haarlem, deelt de minister van justitie uiede dat hier van een post ais tweede gedeelte en niet van een derde gedeelte sprake is, omdat van het vroegere tweede ge deelte niets is besteed, ten gevolge van de omstandigheid dat een ander type voor de strafgevangenis gekozen werd, waardoor de kans verdween, dat de voor 1897 als tweede gedeelte toegestane fondsen zouden worden gebruikt. De jaarlijksche uitgaven voor het ouderhoud eener rotonde-ge vangenis zullen gemiddeld vermoede lijk f 900 meer bedragen dan die voor het onderhoud eener vieugelgevange- nis, waartegenover echter staat, dat de exploitatiekosten minder zullen bedragen. De raming, welke thans is ontworpen, berust op nauwkeurige gegevens. Het eindresultaat zal dit ramingscyfer, behoudens onvoorziene omstandigheden, niet overtreffen. De in 1835 opgegeven raming van f 121,200 voor het Huis van Bewaring zal wellicht met f 8000 a f 9000 wor den overschreden, ten gevolge van de besluiten om het vrouwenkwartier van de mannengevangenis volledig af te zonderen, en de inrichting der cellen te wijzigen ten einde het be- zwaar der gehoorigheid zooveel rooge- ilyk weg te nemen. De bouwkosten van het Huis van Bewaring zijn niet begrepen in de som van f510,000 voor de strafgevangenis opgegeven. De moeilijkheden welke zich aan vankelijk ten aanzien van het houden van godsdienstoefeningen in de rotonde gevangenissen te Arnhem en te Breda hebben voorgedaan, en tot. herbouwen van kerkeu op de buitenterreiuen heb ben geleid, zyn voorkomen. De optocht. Reeds nu en dau hebben onze lezers uit berichtjes in ons blad over den voorgenomen optocht op Koninginne dag kunnen bemerken, dat hot daar mee niet zoo voorspoedig ging als de feestcommissie wel wenschte. Waar schijnlijk is dit hieraan toe te schrij ven, dat by den zeer artistieken op zet van het plan, de vraag of de kos ten niet te zwaar zonden drukken, een weinig op den achtergrond is ge raakt. Het plan toch vorderde groote uitgaven, zoowel van de Feestcom missie, als van de deelnemers. De optochtcommissie verloor boven dien haren ijverigen voorzitter, graaf van Limburg Stirnm, door den dood en derft haren artistieker] adviseur, den heer Ed. von Saber, die gerui- men tyd in Indië zal blijven. Het is dan ook zoo goed als zeker, dat de optocht zooals men zich dien had ge dacht, niet tot stand zal komen. Zoo er nog een optocht op 't programma voorkomt, dan zal deze waarschijnlijk meer gelijken op dien van voor 2.jaar, die wel is waar niet op hooge artisti citeit aanspraak maken kon, maar financieel beter te verwezenlijken was. Aanbesteding. By de aanbesteding, gehouden op Maandag 25 April des middags om 4 uur in café „de Leeuwerik" alhier, voor bet bouwen van twee woonhui zen op een terrein naby de Pi eter Kiesstraat. waren 9 biljetten ingeko men, en wel van de volgende firma's Kaub, Halfweg, voor f 6730.— H. van Es 6562. Van 't Wout Möh ringer en Smink Wennekes Sleebos Geijl Yander Lucas 6190.— 6450.— 6198.— 6180.- „6161 6138.70 5700.— Als een van de sprekers op het Congres van de Vereeniging tegen j het mishandelen van Dieren, alhier j is door ons genoemd de heer Mr. H. !Ph. de Kanter. Naar wy vernemen zal thans in i zyn plaats optreden de heer Mr. A. :Tak, ambtenaar van het O. M. by I de kantongerechten, daar Mr. de I Kanter den dag van het congres eene j vergadering heeft by te wonen van de Staatscommissie tot onderzoek van den toestand der openbare wateren. Yoor het akte-examen lager ondev- wijs zyn te Arasterdam geslaagd de idames: M. C. van der Voort, N. Temme, A. E. Oudt en C. S. Stolp, allen alhier. Naar wy vernemen is de heer Henri Pielage alhier benoemd tot organist directeur van de nieuwe kathedraal „St. Bavo". Ter aanvulling van ons bericht be treffende deu kegeiwedstryd te Rot terdam, dient nog vermeld dat de kegelclub „de Kroon" alhier den 8sten prys verwierf met 140 houten. 26) „Hy zal spoedig beter zyn," zeide hy met gesmoorde stem en keerde zich om. „Hij is erg boos." zeide mevrouw hem naziende. ..Dat zal ook wel weer beter worden, hoop ik. Zoo komen wy hot gemakkelijkst door de menschen heen," 8n ik liep mot myn dame voort, zoo nu en dan een blik op de deur van het kabinet werpend. „G-y moet weten," zeide ik eenige oogeüblikkon later, „dat een onbekende vrieDd my van uw aanwezigheid verwittigd heeft." „Werkelijk," antwoordde zy op ernstigen toon, hoe wei haar oogen my lachend aanzagen, „eigenlijk wilde ik het u niet zeggen, maar toen ik n zag, liet ik u door Coiffier waarschuwen." „Coiffier, de astroloog?" „Ja ziet ge hem daar staan? Hy is een broeder van Pantin eu zeer aan myn huis gehecht; er zyn oogenblikken, waarin ik bang voor hem ben, zoo vreemd kan by doen." Ik volgde de richting van haar oogen en zag een grooten man, die de kleeding van een gewoon ridder droegzyn jas alleen was buitengewoon lang en hing henU tot op de hielen. In plaats van een zwaard hield hy een ebbenhouten staf met gouden knop in de hand. Dit was do beroemde astroloog Coiffier, die den dood van Henry III voorspeld had. „Hy gelijkt niets op Pantin," merkte ik op, „nie mand zou zeggen, dat ze broeders zyn." „Toch is het zoo en Pantin beweert altijd, dat by jonger ook is." Daarop liepen wy eenigen tijd zwygend voort. Eindelijk barstte ik uit: „Binnen eenige minuten moet. ik bij den Koning komen," Zy sloeg haar oogen neder en mompelde: „God geve, dat gij succes hebt." „Amen," eindigde ik haar gebed. Én toen begonnen wy over onbeduidende dingen te spreken, zooals men dikwijls doet als het hart met bij zonder ernstige zaken vervuld is. „De Koning is vandaag laat," zeide mevrouw naar de gesloten deur ziende, waarvoor een aantal nieuwsgieri gen stonden, „de cinque-pace zal misschien niet door gaan," ging zy voort. Ik wilde antwoorden, maar werd overstemd door luid gejuich in de Petite Galerie, gevolgd door groote drukte in de zaal. Terwijl we naar het benedeneinde liepen om te zien wien dit gold, bemerkten wy dat het niemand minder dan de maarschalk zelf was, gevolgd door Lafin met den valschen trek om zyn mond, en een aantal andere heeren, waartusschen ik de groote gestalte van Adam de Gomeron ontdekte. Mevrouw zag den kapitein ook en onze oogen ontmoetten elkaar. Zy las de onuitgesproken vraag in myn blik en half fluiste rend klonk het van haar lippen „nooit nooit." „Zy komen onzen kant uit," zeide ik, „laten wij hier blyveu staan, dan gaan zy ons voorbij," en met haar hand nog altijd op mijn arm rusteud gingen wij een paar passen op zyde. Toen Biron de zaal doorliop werd hy met luid ge juich verwelkomd en hy boog links en rechts als ware hy de Koning zelf. Hij was toen de voornaamste per soon in Frankrijk en had het toppnnt van zijn macht en roem bereikt. Hy was van een middelbare lengte, maar zijn geheele voorkomen drukte waardigheid uit. Zyu baard was kort en liep puntig toe, ea van onder de rechte wenkbrauwen schitterden zyn donkere, hel dere, diepliggende oogen welke oogen hem. vol gens Maria de Medïcis, tot een verrader stempelden. Zyn kleeding was, zooals alles aan den maD, zeer op geschikt. Hy droeg e n grys, satijnen pak, waarover oen korte, zwarte, flnweelen jas, die vau boven door een met diamanten en smaragden bezetten gesp geslo ten waseen hoed met witte en zwarte pluimen vol tooide zyn toilet. Het gevest van zijn zwaard en de gespen op zyn schoenen waren met juweelen versierd. Hy liep rechtstreeks op het kabinet toe, maar voordat hij de deur bereikt had, werd hij door Coiffier bij de jas teruggehouden. De maarschalk keerde zich om cn zeide op scherpen toon „Houd my niet op, ik heb geen tyd om praatjes te maken." „Heel goed, mylord, ik wilde monseigneur slechts deu raad geven nooit weer deze kleeding aan te trekken." Biron bleef staan en allen drongen dichter by. „Waarom niet, Coiffier?" vroeg by op geveinsd vroolijken toon. „Omdat ik u in myn droom monseigneur, in deze kleeding op het schavot zag staan." Enkele dames gaven een gilletje en een gemompel ging bij deze woorden door de zaal. De maarschalk werd eerst doodsbleek en toen vuur rood. „Gij zjjt krankzinnig vriendje," zeide hy op heeschen toon; daarop liep hij met gebogen hoofd op de dear van het kabinet toe. Zy scheen als van zelf open te gaan, toen hy er voor stond, en zyn gevolg achterla tend, ging hij alleen naar binnen. Ik dacht weiuig meer aan deze profetie, tot ik er er in de maand Augustus aan herinnerd werdaan de zijde van den luitenant de Montigny staande, aan schouwde ik het hoofd van Charles de Goutaut, hertog de Birou, maarschalk van Frankr.jk, dat door den scherprechter voor de sidderende toeschouwers in de hoogte werd gehouden. „Hot schijnt, wel of ik nooit binnen mag komen," zeide ik een paar minuten later, toen de opgewonden heid door Coiffier's woorden teweeggebracht, wat be daard was. „Wat is het afgesproken teeken vroeg zy. „Zoodra de Belin uit het kabinet komt, word ik verwacht." „Daar is hy," en terwijl zy sprak zag ik de deur open gaan en Belin naar buiten treden. „Ga," zeide zynog eens ontmoetten onze oogen

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1