BINNENLAND Hofbericht. H.M. de Koningin-Regentes heeft benoemd tot Kamerheeren van H.M. de Koningin in baitengewonen dienst, de kamerheeren in buitengewonen dienst van wijlen Z. M. den Koning mr. \Y. Baron van Heeckeren van Keil. mr. A. Pb. R. C. Baron van der Borch van Verwolde. H. W. J. Baron van TuyII van Serooskerken, A. W. J. J. Baron van Nagell en jhr. W. M. van Weede en voorts mr. C. W. Baron van der Feltz en i'hr. mr. H. G. van Holthe tot Echten, eiden in Drente. Goedkoop© reis naar Enge land. Up den eersten Vrijdag van de maanden Juni, Juli, Augustus en September zal de maatschappij Zeelaud in overleg met de H.S.-My. overgaan tot de uitgifte van goedkoope retour biljetten naar Londen. Door al de op Nederlaodsch grondgebied gelegen stations der H.S.-My. zullen retour biljetten 2e klasse naar Londen worden uitgegeven, geldig op den dag van afgifte en drie volgende dagen, tegen 1 de uniform prijzen van f 10 voor stations, gelegen in Friesland, Gro ninger. ea Drenthe; f9 voor stations in Overijssel, Gelderland, Utrecht, Noord- en Zuid-Holland en Limburg en f 8 voor de overige provincies. De billetten zullen uitsluitend geldigzijn voor de dagboot, welke Vrijdags van Vlissiügeu "vertrekt en voor de dag boot, die Maandag d. a. v. uii Qneen boro gaat. Pers Overzicht. Bakkerij-tentoonstelling. Tot onder-voorzitter en secretaris van de internationale jury voor de internationale bakkerij-tentoonstelling, te 's-Gravenhage te houden, zijn be noemd de heeren Em. Koeehün, lid der firma Nicola Koechlin, meelfabri kant te Geestbrug bij Den Haag en Chr. Grootes Mzn., lid der firma D. en M. Grootes Gebrs., chocolade-fa brikant te Westzaan. Bij beschikking van den minister van financiën vaa 16 dezer is bepaald dat ai ie goederen voor de tentoon stelling bestemd en uit het buitenland afkomstig vrij va° rechten zullen zijn, voor zo d verre zij na afloop der ten toonstelling weer uitgevoerd worden. Neutraliteit. Lit L>en Haag meldt men, dat van wege het ministerie van buitenland- 8che zaken Maandag een waarschu wing werd uitgevaardigd aan de Ne derlanders in liet buitenland, in het bizonder in Amerika, om de meest strikte neutraliteit in acht te nemen in den oorlog tusschen Amerika en Spanje. Brand. Zoudagnacht bevond men dat op een kiein voorgedeelte van het tooneel in de groote zaal van het Gebouw voor Kunsten en Weteuschappen te 's Gravenhage brand was ontstaan. Het voordoek van ongeveer 12 maal 1 f M. was door het vuur aangetast. Nadat de brandweer was gealar meerd, werd hefc vuur iumiddels aan getast met de eigen brandblnscbmid- delen van bet gebouw, en binnen een klein uur was men het met de spoe dig verschenen brandweer meester. Het bleef beperkt tot het gedeelte van het. tooneel waar de brand blijk baar was uitgebroken. He; geheeie voordoek is verbrand, benevens enkele tooneelsehermen, coulissen en meubelen. De zaal heeft hoegenoeuid niets geleden, noch het achtergedeelte van hel tooneel. Omtrent de oorzaak van den brand j bestaat slechts een vermoeden dat i een der tooneelspelers, die op het tooneel moest rooken, een eindje sigaret, achteloos zou hebben neergeworpen i op eon sopha. Maaudagoclitend stelden de com- j mandaat van de brandweer, de heerj Wichers, en de commissaris van politie der 2e afdeeling, de heer Dietz, een I onderzoek in. Al het verbrande is tegen brand- schade verzekerd. Leerplicht In een eerste opstel over het wets ontwerp betreffende leerplicht be loofde het Centrum een grondig on derzoek te zullen gaan instellen over de vraag: „Of in de gegeven omstandigheden leerplicht met behoorlijke inacht neming van alle ernstige gemoeds bezwaren noodig, nuttig,wenschelyk is Of andere hulpmiddelen in dier voege ontoereikend blijken, om bet be treurenswaardig schoolverzuim tegen te gaan, dat als middel van noodweer een door de Wet bepaalde leerplicht dient te worden ingevoerd. „Wy namen ons voor, schrijft het blad, „dit practische vraagstuk slechts te beschouwen „in het licht, dat andere, onverdachte en hoogst ver trouwbare getuigen ons verschaft hebben." Welnu, voor een deel gaan wjj onze belofte inlossen, hetgeen ons niet al te moeilijk valt. Immers, wij kunnen ons hier be roepen op tamelijk recente althans- volstrekt niet verouderde en zoo goed als officieele verklaringen van meerdere achtenswaardige Katholie-; ken, wier persoonlijke ondervinding op het gebied van onderwijs en sociale toestanden hun volle recht tot spre ken gaf. Hun eenparig getuigenis legt te meer gewicht in de schaal, als men bedenkt, dat het werd afge legd, toen nog niemand dacht aan politiek voor of tegen het aanhangige wetsontwerp-Borgesius. Onze voornaamste bron is liet Ver slag der Enquête, gehouden door de Staatscommissie, welke benoemd werd krachtens de Wet van 19 Januari 1890. Met losse hand hebben wij uit dat Enquête-Verslag verschillende getuigenissen bijeengegaard, op één uitzondering na alle afkomstig van Katholieken pur sang. En wel by voorkeur van Katholieken, woonach tig in verschillende streken van ons vaderland, zoo in steden als op het platteland. Welsprekend genoeg als zij op zicb- zelve reeds zijn - welsprekender dan kunstmatig gegroepeerde en handig geëxploiteerde cijfers behoeven die hoogst vertrouwbare getuigenissen geen kantteekeningen onzerzijds. Zij teekenen als het ware de op heeter- daad betrapte natuur van het dage- ljjksch leven, der nuchtere werkelijk heid. Uit deze aanhalingen meent het Centrum veilig deze gevolgtrekking te kunnen maken „In verschillende streken van ons land neemi, ook onder katholieke kin deren, het schoolverzuim betreurens waardige verhoudingen aan. Naar het rondborstig getuigenis van bevoegde beoordeelaars is dat euvel met louter zedelijke middelen niet genoegzaam te keeren. Wat daarom, naar hot oordeel van niet minder vertrouwbare zegslieden, als middel van noodweer dient te worden aangewend? Wjj zullen het nagaan in een volgend artikel." Uit bovengenoemd Enquête-verslag is uit de derde afdeeling ontleend het volgende en wel uit het „Verhoor van Petrus Johannes Thunnissen, oud 49 jaar, pastoor van O. L. V. Kerk te Haarlem. (Het verhoor begint over den voor de zedelijkheid ongunstigen toestand veler arbeiderswoningen in Haarlem). 2319. F. Gevoelen zulke ouders, waar gy zulke verkeerde toestanden aantreft, daarvan het bedenkelijke niet A. Meestal niet, zjj zijn ook zoo opgegroeid. Er zjjn er echter wel, die er over komen klagen, maar ook weder anderen, die bepaald niet an ders willen. 2320. V. Is dit laatste ook wel voorgekomen .1. Ja. een geval ken ik o.a., dat er geleefd wordt als de redelooze. dieren, waar de kinderen naakt rond- j loopen als Adam en Eva. Dat zijn de totaal verwilderden, j waaraan niets meer le bederven valt... 2349. V. Ons is gesproken van vele j kinderen, die op hun 12e jaar nog lang niet de geheeie school dooHoo- pen hebben, kunt gij dat bevestigen A. Ja, die ken ik ook. Maar ditj komt veel van het schoolverzuimdoor de schuld der ouders. Aan onze pa- rochiale school hebben wjj dikwijls grooter last daarvan, omdat het niet; aangaat, jongens yan 10 en 11 jaar met. kindoren van 6 en 7 jaar te laten by sen zitten. Wy hebben dan ook reeds sterk gedacht aan eene aparte klasse voor achterblijvers. Dat zijn trouwens qeicoonlijk schavuiten dif gewoon zijn den geheden dag langs de straat te benqelen. 2350. F. Ons werd door het hoofd eener Katholieke school gewezen op veel schoolverzuim, dat hij beslist willekeurig moest noemen, waarvoor geen geldige reden bestond. Is aan dat schoolverzuim de kop niet in te knijpen door zedelijke middelen? JL. De leden van de H. Vincentius- vereeniging hebben zich daarvoor al zeer veel moeite gegeven, maar tot nog toe zonder veel resultaat. Ik spreek er op den catechismus ook dikwijls over met de kinderen, maar ik moet daarmede nog voorzichtig zyn, want anders blyven zy van den catechismus ook weg, omdat zybang voor mij zyn. 2351. V. Zyn dat gevallen, waar van gij moet zeggen„dat komt nooit in orde, als de wet niet ingrijpt?" A. Ja, omdat zoowel ouders als kinderen onwillig zyn. Men kan de jongens toch niet bij de ooren van de straat halen. Maar die gevallen zijn natuurlijk niet algemeeu. Sport en Wedstrijden. Uitdaging van Cordang. Cordang die zich nog steeds te Lon den bevindt zal niet aan den Parijs Bordeaux wedstrijd deelnemen, daar hij geen goede automobielen tot gang- making kon krijgen en hy buitendien grooten afkeer heeft van die machi nes, die beletten de capaciteiten van de rijders die er door meegezogen worden in het licht te brengen. Hy zegt, dat evenals verleden jaar Rivièrre de beste automobiel* die hem in staat stelden eerste aan te komen, ook nu weder te zyner dispositie heeft. Hy daagt de beste Fransche rijders, liefst Rivièrre en Huret, tot een 24- unrs match uit, waarbij alleen men- schelijke gangmaking en geen wind vangmachines geoorloofd zyn. Wy zyn benieuwd wie den hand schoen tegen den Hollandschen kam pioen zal durven opnemen. Jacquelin is Zondag op de Pare des Princes-baan te Pary's door Bou- rillon geslagen in een match over 1000 en 2000 meter, te rjjden in 2 man ches en eventueel een beslissing. Jacquelin won de eerste, Bourillon de beide andere manches. GEMENGD NIEUWS Gladstone. Gladstone gaat langzaam achteruit. Hij wordt steeds zwakker, maar zyn pijn vermindert. Eene betooging te Londen. Zondagnamiddag is er op het Tra- falgarplein te Londen een volksver gadering gehouden door het Spaan- sche-gruwelen-comité. Er waren dui zenden menschen tegenwoordig, maar het ging zeer ordelijk toe. Tom Mann presideerde. De hoofd vergadering nam, na vele hartstochtelijke toespra ken, met geestdrift een voorstel aan. waarin geprotesteerd werd tegen de Hpaausehe barbaarsehheden op Cuba en de Filippijnen, en van de Spaausche regeering verlangd werd. dat zy on middellijk de twintig tot levenslang veroordeelde gevangenen te Montjuich in vrijheid zou stellen. De hoofdver gadering werd door een aantal kleine vergaderingen gevolgd. De samen komst eindigde met hoera's voor Cuba's onafhankelijkheid en de huma niteit in het algemeen. Ouder de sprekers was professor Tarrido del Marmol, die wees op de tegenstelling tosschen de anti-Amerikaansche hou ding van het vasteland eu Engelands sympathie-houding. Hij veroordeelde vooral de koudiDg van de zooge naamde Fransche Republiek, die hem verbannen heeft. i Goud in West-Indië. j De IVest-Indiër maakt melding van een praehtigen vondst op het placer „Gros", en wel op vlak land in de Savane. Het blad schrijft: Men weet dat, bij het graven van een greppel ter ontlasting van het' overtollige water van een in exploi tatie zijnde kreek naar een andere toe, de uitgegraven grond bleek rjjk te zyn aan pepites. Een en ander kwam aan het licht na een regenbui. Aanvankelijk werd gedacht, dat men met een pocket te doen had van weinig omvang, maar niettemin van belangrijke beteekenis. Bij nader on derzoek echter schijnt het vermoeden gewettigd, dat men hier te doen heeft met een buitengewoon rijken kwarts ader, waaruit door verbrokkeling en verwering een deel van het aanwezige goud is vrijgekomen. Blijkt, nu verder dat dit vermoeden .luist is en het rif over een betrekke lijk aanzienlijke lengte boven den grond wordt aangetroffen, dan kan deze vondst voor de onderneming een zeer groot succes worden. Naar wy van een ooggetuige hoor den, zyn ter plaatse battés gewasschen variëerende van 5 tot 102 dollars. Het goud is grof en natuurlijk ver spreid; niettemin zou met 7 man in de laatste drie weken p.m. 8 kilo goud zyn gevonden. Als men nu weet dat de gansche Mindrinetistreek door tal van kwarts- riffen wordt doorsneden, dan bestaat groote waarschijnlijkheid dat overeen komstige vondsten ook op andere pun ten kunnen worden gedaan. Op ongeveer 5 K.M. benoorden dat punt werd, naar men ons verder mede deelt, op de grens van liet terrein van de Mineraal Maatschappij Suri name en het terrein van L. en F. de Jong een rijke kwartsader bloot- gelogd, welke on!dekking aanleiding gaf tot den koop door een Nederlandsch Syndicaat van de concessie van de Mineraal Maatschappij Suriname voor een aanzienlijke som. Hongersnood in Rusland. Het gebied van den vreeselijken hongersnood in Rusland, omvat vol gens het bericht van het Roode Krnis niet minder dan 410,000 vierkante kilometer. Van den beschikbaren kasvoorraad van nagenoeg 100 millioen roebel, heeft de regeering zoo maar 90 mil lioen roebel beschikbaar gesteld voor de vermeerdering van de vloot. On der deze omstandigheden moet men die uitgaaf onverantwoordelijk noe De nieuwe president van de repa-j Vervolg SiacSsnêeuW) bliek Brazilië, dr. Campos Salles, die in het aanstaande najaar zijn functie j Q,uaestie Koninginneweg zal aanvaarden, is naar Europa op weg. Hy stelt zich voor Londen, Pa rijs, Berlyn, Amsterdam en Brussel te bezoeken. Hy wordt te Londen verwacht in de tweede helft van Mei. Spionnage-proces. De correspondent te St. Petersburg der iV. E. Ct. schrijft: Van het groote spionnage-proces dat hier onlangs behandeld is, zijn maar weinig bijzonderheden bekend tot dusverre. De staatscourant heeft nog niets meegedeeld. Zy doet dat bij zulke gelegenheden gewoonlijk slechts dan, als er in het publiek te veel over gesproken wordt, zoodat het onmogelijk is het geheim langer aan de openbaarheid te onthouden. De staatscourant geeft dan natuurlijk een lezing van de zaak zooals de regeering goedvindt, dikwijls erg be zijden de waarheid, maar het wordt meegedeeld om het te doen gelooven. Wat ik ervan te weten ben geko men, en wel uit goede bronnen, is ongeveer het volgende: Een zekere Paroenof, een officier, de zoon van den zeer gezienen en iuvloedrijken generaal Panoerof, en de Turk Sjefket-Abdoerrachman de hoofdschuldigen, zullen naar alle waar schijnlijkheid ter dood gebracht wor den. Zooals men weet loopt de zaak over het verkoopen van papieren aan de ©östenryksche regeering. Panoe rof werd door zijn eigen vader ver dedigd, die te vergeefs trachtte met alle middelen die hem door zyn hoo- gen rang ten dienste stonden, zyii zoon te redden. Het vonnis luidde: Ter dood. .Sjefket-Abdoerrachman L een Turksch officier, een krijgsgevangene uit den laatsten oorlog, die na den vrede in Russisehen dienst trad, offi cier van den Russisehen staf werd en beuoemd werd tot lector in de Turksche taal aan de universiteit te St. Petersburg, welke betrekking hij tot nu toe ook waarnam. De vijf anderen zyn tot verbanning naar zeer ver gelegen gouvernemen ten in Siberië veroordeeld. Ook zij moeten jonge officieren zyn. zoons van hooggeplaatste personen. By 't proces waren zooveel getui gen opgeroepen, dat de terechtzitting niet. plaats vond in het lokaal waar anders de krijgsraad samenkomt, maar in de gewone arrondissements-recht- bank. Een springkunstenaar. De Parysche bladen en sporttijd schriften zyn vol bewondering over den Engelschen springer John Higgins, die in het Bois de Boulogne by het openingsfeest van de „Racing club de France" zyn kunststukken heeft ver toond. Het is ook buitengewoon. Higgins springt zonder aanloop. Hoogstens neemt by twee sprongen met gesloten voeten voor de hindernis. Hij maakt echter, zooals in Engeland veel geschiedt, gebruik van gewichten, ongeveer van 4'/> kilo, waarvan hy in iedere hand een heeft, By groote sprongen werpt hy, als hjj op gelijke hoogte met zijn hindernis gekomen is, zyn gewichten weg en geeft zich daardoor als het ware een nieuwen aanzet, Op die manier heeft hy een meter 92 hoog gesprongen en de beschrijvers zeggen, dat hij den indruk maakt van een vogel, die over de hindernis zweeft, eu ryst en daalt zooals hy wil. Op het genoemde feest heeft hy 8.75 M. in twee sprongen afgelegd en daarna 45 meter in tien sprongen en ten slotte is hij in 24 sprongen over 24 stoelen gegaan, die 3 meter van elkander stonden! Higgins heeft al heel veel roem behaald in Amerika en heet natuurlijk wereldkampioen. Hij leeft van zijn springen en dat kan ook wel, want hy verdient tegenwoordig 1700 a 2000 francs per week. In de Sport universel illustré vindt men o.a. een afbeelding van hem, terwyl hij over de stoelen springt. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug- gegeven. Geachte Heer! Mag ik U beleefd verzoeken bet onderstaande in Uw blad van 27 April op te nemen. Tot myne groote verbazing zag ik heden avond in Uw blad een bericht over een voorstel door my aan het Bestuur der Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst afdeeling Haar lem gedaan betreffende eene veran derde exploitatie der muziekschool. Ik meende, daar eerst Donderdag; e.k. eene algemeene vergadering zal plaats vinden dat het nog een Be- stuursgeheira was, doch daarin schijn ik mij vergist te hebben. ik zou U dus niet lastig gevallen hebben met het verzoek dit schrijven te plaatsen, indien U niet eeno onware voorstelling der feiten hadt gegeven. Volgens Uw bericht toch heeft de heer J. van der Eist bedankt als lid van het Bestuur eu de heeren .J. K. Tadema en Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman als leden der Commissie voor de muziekschool ten gevolge van het door mij ingediend voorstel. Dc waarheid echter is, dat ge noemde Heeren reeds geruimen ty'd, vóór ik myn voorstel indiende hunne functie nedergelegd hebbeu. U bij voorbaat beleefd dankzeg gende heb ik de Eer te zyn Hoogachtend Uw. dw. W. ROBERT. Haarlem, 25 April 1898. De geachte inzender vergist zich wanneer by meent, dat in ons bericht staat, dat de door hem genoemde heeren hebben bedankt tengevolge van zyn voorstel. Het woord komt in ons bericht zelfs niet voor. Na de mededeeliog van depiannen des heeren Robert hebben wij geschre- i ven Inmiddels hebben de heeren.... 1 bedankt. j Heeft de heer Robert nu in 't woord inmiddels de beteekenis van tengevolge gevonden, dan geven wij i hem de verzekering, dat die beteeke nis er dooi- ons geenszins is ingelegd. en dat wij tusschen het voorstel van 1 den heer Robert en het bedanken der drie genoemde heeren geen verband hebben willen aanduiden. Red. De Rechtbank alhier deed hedea uitspraak in de bekend# zaak van ii$ Bouwmaatschappij Hilversum, tegen den heer G- C. van Meeuwen. De Bouwmaatschappij had gevor- derd. dat de heer v. Meeuwen door de Rechtbank zou wordeo gehoord op een viertal door haar gestelde vraagpunten. (Zie ons blad van 3t Maart j.l.j De Rechtbank nu heeft de Bouw maatschappij by haar vonnis vanhedee niet-ontvaukelyk verklaard zoowel in haar incidenteel verzoek tot ver hoor op vraagpunten als in de hoofd- vordering zelve, die gelyk men weet, strekte tot scheiding en deeling vaa een snipje grond gelegen aan den Koninginneweg. De Rechtbank over woog, dat, waar zooals hier, de hoofd- vordering zeker niet-ontvankelijk is, gelyk zij dit uitvoerig motiveerde, het verhoor op de gestelde vraagpunten slechts zou kunnen leiden tot noode- looze vertraging van 's rechters beslis sing op de hoofdzaak. De Bouwmaat schappij werd veroordeeld in alle kosten, zoowel in die van het incideut als in die op de hoofdzaak gevallen, Op de binnenplaats van „den Doe len" alhier is een gebouwtje geplaatst, dat in den ongelooflijk korten tijd van één maand in elkander is gezet. Het gebouwtje is opgericht ten dienste van de gemeentelijke water leiding en ingericht tot berg- en werk plaats. Wij vonden heden gelegenheid het te bezichtigen en kunnen eet woord van lof "den gem. architect Leyh, en den aannemer J. Miezerus, niet onthouden, voor de doelmatige inrichting van het nette geheel. Het gebouwtje bestaat' uit drie ver trekken n.m. bergplaats, lokaal voor den hoofdfitter en werkplaats, terwijl men door een trap op den ruimen zolder komt. Verder is het van alle gemakken voorzien, als ruime kasten doorloopend privaat, etc. Van morgen waren er nog eeuige werklieden aan bezig, doch heden middag komt het gereed. Zooals uit achterstaande adverten tie blykt zyn by de firma J. F. vaa Dobben thans weder verkrijgbaar da vertrouwbare spoorkaartjes „Zomer dienst." Verleden jaar werden langs de hui zen door sommige personen foutieve spoorkaartjes verkocht, waaronder geen naam van den uitgever stond vermeld. Voor het beroep voor de Gerefor meerde Kerk te Vianen heeft ds- Ringnalda alhier bedankt. By vonnis van de Arroudissements Rechtbank te Haarlem dd. 26 April 1898 is Jan Giskes, kruidenier te Zaandam, verklaard in staat van fail lissement, met benoeming van den rechter Mr. J. de Clercq van Wee- tot rechter-commissaris en van deu heer Mr. J. Spoor, advocaat en pro cureur te Haarlem, tot curator. Een afscheid. Na afloop van de gewone zaken in de heden gehouden civiele zitting van de Arrondissements-Rechtbank alhier Dam de president, mr. S. J. A. van Walchren het woord en sprak een hartelijk woord van afscheid tot den heer mr. M. G. P. del Court van Krimpen, die met ingang van 1 Mei .s. zijn ontslag als rechter in deze rechtbank heeft aangevraagd eu dit ontslag eervol heeft gekregen. De heer van Walchren bracht grooten lof aan zijne kunde en ijver, en releveerde o.a. dat bet. 1 Mei juist 21 jaar ge leden zal zijn, dat de heer Del Court lid van de Rechtbank werd. De heer jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, namens het Openb. Ministerie en de heer mr. Th. de Haan HugeDholtz, als deken der orde van Advocaten, sloten zich by de woorden aan door den president gesproken. De heer del Court, sprak hierna een hartelijk woord van dank. Schietwedstrijd. elkaar, toen voegde ik my bij myn vriend. „Houd moed", fluisterde Belin mjj toe en het volgende oogen- blik stond ik voor den koning. Zoodra ik liet. vertrek was binnengetreden merkte ik, dat er een scène had plaats gehad; Sully stond, met den rug naar het venster gekeerd, langs zijn baard te stryken en zyn gelaat stond alles behalve vroolijk. De maarschalk liep opgewonden heen en weer en de koning leunde tegen een hoogen lessenaar en trommelde met zijn vingers de taptoe op het, blad. Toen de Belin mij voorstelde boog ik mijü knie voor den koning; een doodelyke stilte volgde, die alleen ver broken werd door het ongeduldige getrommel van 's Ko- nings vingers op den lessenaar. Henry droeg niet zyn geheeie wapenrusting, wat iets zeer ongewoons was ais Bij zich in Pary's bevond eu uit beleefdheid jegens den koning van Spanje, want het was de verjaardag van het verdrag van Vervins, had hij waarschijnlijk den rooden, uiet hermelijn gevoerden mantel van het Gulden Vlies omgeslagen. Onbewust bleven mijn oogen op het insigne rffsten on las ik liet opschrift „Pretium non vile laborum", dat er in gegraveerd was. „Gy kunt opstaan, mijnheer," zeide de koning eindelyk koel, „en spreek. Ik lieu u voor het oogenblik vergiffenis geschonken, omdat ik begrijp dat gij de wetten onwe tend geschonden hebt—welnu, wat hebt gij mij tezeggen." Terwyl hy sprak zag hij my doordringend aan. zoodat ik het eerste oogenblik geen woorden vinden kon. „Ventre St. Gris!" riep de koning uit; en hy nam een perzik van 8en schaaltje en begon er mee te spelen. „Gy schijnt uw toug verloren te hebben mijnheer d'Auriac, en ook niet uit het zuiden van Frankrijk geboortig te zijn „Neen Hire, maar toch is mijn vader gouverneur van j Provence geweest en door zyn huwelijk vermaagschapt 1 aan de familie Foise Condale." „Nu, wat hebt ge my te verteilen Intusschen had ik myn moed verzameld en de kóe j in eoDs by de horens vattend, zeide ik „Ziehier, Majesteit wat ik u te zeggen heb ik be- l schuldig deu maarschalk, hertog de P.iron van den t verrader tegenover u te spelenik beschuldig hem samen te zweren. „Leugenaar, die gij zjjt!" Het was Biron's stem, die deze woorden uitte en i schor van toorn klonkmaar Henry bracht hem uiet j een gebaar tot zwijgen en ik vertelde wat de lezer J reeds weet en precies, zooals ik het Sully gedaan bad. Toen ik geëindigd had wendde de koning zich tot Biron, die in oen hartstochtelyken woordenvloed losbarstte, God en zyn eigen verdiensten totgetuigenroepend.dat hij onschuldig was. „En slaat uwe Majesteit geloof aan de woorden van dezen man, die openlijk tegen haar in opstand is geweest die op de openbare straat ruzie zoekt en na naar de hand eener dame dingt, die alleen de koning kao wegschenken, een man die geen cent op i zak heeft eu een uitzondering maakt op de algemeene j amnestie moet er aan zyn woord meer geloof gehecht worden dan aan een Pair van Frankrijk? Sire, myn vader is aan uw zyde gesneuveld en ik maar ik wil j er verder niets bijvoegen. Geloof hem zoo ge wilt. Hier j hebt ge myn zwaard, dat u altyd trouw gediend heeft," en by deze woorden gespte hy zijn zwaard los en bood het Z. M. geknield aan. Door dezen onverschrokken uitval kon ik van ver wondering geeD woord uiten, maar zag hoe Sully en de Beliu een blik van verstandhouding wisselden. De koning was echter zeer bewogen en zachtkens hief hy Biron uit zyn geknielde houding op. „Mijn oude, trouwe vriend Biron," zeide hy „het woord van dien man en van honderd diergelijken wegen niet op tegen het uwe. Myne heeren, het is alleen om den maarschalk te bewijzen, dat ik niemand achter zyn rug wil laten belastereu, dat ik mijnheer d'Auriac heb laten uitspreken. Om kort te gaan ik geloof geen syllabe van dit onwaarschijnlijk verhaal. Mynheer d'Auriac," zeide hy zich tot mij wendend, „ik geef u vier en twintig uur tijd Frankrjjk te verlaten en draag zorg, dat onze wegen elkaar nimmermeer kruisen." Maar nu barstte de alles wagende Biron los. „Maar Hire, ik wilde gaarne satisfactie hebbeu." „Is het u geen voldoening genoeg dat de koning geloof aan uw woord slaat vroeg Sully. „Dat mag het voor een Béthune zyn, maar niet voor Biron." Deze beleediging trof doelde groote minister was in zyn zwak getast. „Het huis Béthune," begon hij. „Is zoo oud als de wereld, hertog dat weet een ieder," zeide Henry; „maar ik begrijp werkelijk niet, welke voldoening de maarschalk verlangt." „Zoo het niet voor my is. Sire, dan tenminste voor myn vrienden. „Mijnheer de Gomeron b. v. is ook zeer verongelijkt." „O, nu legt ge den vinger weder op de wondeplek. Maaudagavond is de gedurende i verscheidene weken, van 13 Maart jl. - af, gehouden schietwedstrijd op ey- linder-geweer en buks in de sociem Eens voor al Biron. zeg ik u, dat ik hier niets van wil booren, ik heb myn woord aan d'Ayen gegeven. En laat ons nu gaan, myne heeron." Toen de koning my beval Frankrijk te verlaten, was myn eerste impulsie een buiging te maken en te ver trekken, maar het volgende oogenblik zag ik liet vertrek rond naar Belin in de hoop dat deze mij een wenk zou geven, hoe ik verder handelen moest. Daar ik hem niet ontdekte bleef ik besluiteloos staan en was daardoor getuige van de zooeven beschreveu sccne. Ofschoon Henry Biron's verzoek weigerde slak hy toch den arm door dien van den maarschalk en beiden verlieten liet kabinet. Sully volgde hen op den voet en ik sloot den trein. In deze volgorde traden wy de Galerie d' A ppollon hiDnen en op dat oogenblik kreeg de koning my in het oog. Hjj zag mij een oogenblik doordringend aan en zeide toen met luider stemme „Vier en twintig uur is uiet laug om naar de grens te reizen, mynheer d'Auriac"; daarop keerde by my den rug toe. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2