stemmen in eene vergadering, die door den beer J. Krol wegens ver blijf buitenslands niet kon worden bijgewoond. B. en W. adviseereu gunstig op een verzoek van den notaris B. E. C. Seignelte alhier, namens den heer W. C. Preijde te Heemstede, om te wor den toegelaten tot afkoop van de erf pacht ad f 47 gevestigd op grond, gelegen onder Zuid-Schalkwijk. Door een lid van de Volkskiesver- eeniging wordt ons medegedeeld, dat deze" wil trachten een spreker te krij gen ter behandeling van de gas- qnaestie. Daartoe zal men uituoodigen öf professor Treub öf de heer C. V. Gerritsen. De bedoeling is eene be tooging ten gunste van gemeente exploitatie. Donderdagavond omstreeks 6 uur is uit, het. Spaarne bij den Hoogebrug opgehaald liet lijkje van een kind van ongeveer 3'/a jaar, dat sinds des morgeDS 11 uur van een aan het Spaarne liggende schuit vau v. G., koopman in brandstoffen, was vermist. ARRO&DI SSEWSENTS- RECHTBANK Zitting van Donderdag 28 April '9S. Eon oude petroleummotor. De Donderdag voor de haarlemselie rechtbank behandelde zaak betreffende de levering door den heer Fransen van de Putte te Beverwijk aan de firma J. Buijs Wz. te Zaandam van een ouden petroleummotor voor nieuw, werd des avonds ongeveer te 6 uur geschorst en tot morgen, Zaterdag, verdaagd, nadat van de 19 getuigen no/ slechts gehoord waren de drie deskundigen, de heeren J. Hulswit, P. M. Duijvis en J. D. Landréende heer F. Bujjs, oudste firmant der ge noemde lirma te Zaandam. De conclusie van het verhoor der getuigen was in hoofdzaak deze, dat de geleverde motor niet als eene nieuwe machine was te beschouwen. De heer Buys verklaai Ie da; m zijne opdracht tot levering uitdrukkelijk de voor waarde was gesteld dat de machine eene capaciteit van 12 paardekraeh- ten moest hebben. Spoedig na het gebruik was de motor defect geraakt. Een monteur had hem verklaard, dat het eene oude machine was. Op dit gezegde had hij echter in den beginne geen acht geslagen, maar toen het hem later nadat de machine ernstig in het ongereede was, weer verteld werd, er geloof aan gehecht. Voor den beklaagde trad als ver dediger op de heer mr. F. Willekes Macdonald. De beer J. M. Adam alhier is be noemd tot onderwijzer teSpaarndam. Ook de burgemeester der gemeente Haarlemmeriiede c. a., heeft vergun ning gegeven voor het houden van den universifeits-roeiwedstrijd op 2en Pink sterdag. Uit de „Staatscourant". Kon, besluiten. De eerste-iuit. M. J. Doppenberg, van den staf der infanterie, werkzaam ais 1 eeraar bij de Kon. Militaire Aca demie. met ingang van 15 Mei 1898, op zjju verzoek, voor den tjjd van twee jaren op nonac.iviteit gesteld, buiten bezwaar voor de schatkist. Min. beschikkingen. Met ingang van 1 Mei benoemd tot derde-observator aan de Sterren wacht te Leiden, A. Pannekoek, al daar; voor het tijdvak van 1 Juni tot en met 31 December 1S98, be noemd tof assistent in liet ziekenhuis aan de Rijksuniversiteit te Groningen, A. W. Visser. Indisch© prinsen. Uit Rotterdam wordt aan het U. D. geschreven Met het stoomschip Salakvan de Rotterd. Lloyd, worden eerstdaags bier verwacht drie iuiandsche hoof den van Java, namelijk prins Ario Mataram. Mooroemo Wmoto en Raden Mas Pandje Poespo Asmodjo. Deze aanzienlijke Javanen komen naar Nederland, om de inl)uldig:ng van H. M. de Koningin bij te wonen. Hnune reis hierheen is vervroegd, teneinde vooraf eenigszins aan het klimaat, te gewennen. De beide eerstgenoemden hebben den rang vau luitenant-kolonel inliet Nederlandsch-Indische leger. Prius Ario wordt op zijne reis vergezeld van een zijner zoons. Uit I.ndië verneemt men, dat ter gelegenheid van de inliuldigingsfees- ten vele aldaar gevestigde Nederland- sche families de reis naar Nederland zullen maken of reeds op weg daar heen zjjn. Ook onder de inlandsche grooten is het verlangen oin bij de plechtig heden in Nederland iu September a. s. tegenwoordig te zijn groots maar de Indische regeering is in dit opzicht, niet zeer vrijgevig, met het oog op de aanzienljke kosten, en beperkt de uitzendingen zooveel mogelijken zei ven de kosten van de reis en het verblijf in Nederland te betaleD. dat is eene weelde, die niet alle Indische vorsten zich kunnen veroorloven; vooral omdat hun rang, in verband met den adat, zekere eiscben stelt, die niet strekken om de kosten te matigen. De Burgemee&ter ran Amsterdam. Woensdag heeft de Burgemeester van Amsterdam de vergadering van den Gemeenteraad niet kunnen leiden en, naar wjj vernemen, vertrekt bij binnen eenige dagen weder naar Vichy om baat te zoeken tegen de kwaal, waaraan hjj reeds zoolang lijdt, de jicht. Deze tjjdelyke afwezigheid van het hoofd der gemeente zal zeer waar schijnlijk, na de inhuldiging van H. M. de Koningin, worden gevolgd door een blijvend afscheid. DeheerVening Meinesz, die den 65-jarigen leeftijd bereikt heeft en als wethouder van Amsterdam, burgemeester van Rot terdam, en sedert 1891 van Amster dam. tevens als lid der Tweede Kamer en sedert 1884 van de Eerste Kamer, een zeer inspannende werkzame taak heeft vervuld, heeft zeker aanspraak op rust, al zal de burgerij van Am sterdam hem ongaarne zieu heengaan. Hbld Een oud kanou. Jaren geleden werd te Oudkarspel een kanonwiel gevonden. Men is toen wel naai' meer gaan zoeken, doch men heeft niets kunnen vinden. Ver leden Zaterdag echter vermaakten eenige jongens zich met slootjesprin- gen en stieten daarbij met den spring stok op een klinkend voorwerp, dat eenigermate in den walkant zichtbaar was. Het bleek te zijn een kanon en weegt by schatting 500 KG. Boven het zundgat ziet men het Nederland- sche wapen uit den tijd der Republiek een gekroonde leeuw met bundel van zeven pijlen in den linker- en een horizontaal liegende sabel iu den rech tervoorpoot. Daaromheeu de bekende zinspreuk„Concordia-Res-Parvae- Creceunt." Rondom de dikste afmeting van den loop leest men den naam en de woonplaats van don fabrikant, benevens het jaartal: Joh. Maritz. Fee. Hagae. Ao. 1779. De tand des tijds heeft er nog weinig invloed op geoefend, en als men er tegen slaat, klinkt het als een klok. Mishandelen van varkens. De firma Thompson en Co., eigenares der Export-slachterij te Assen, heeft, aan de landbouwvereenigingen in Drenthe een schrijven gericht ove. de slechte behandeling van varkens. Dit schrijven luidt als volgt: „Ten gevolge van het groote aantal varkens, die geslagen zjjn of gebroken pooten hebben of op een andere ma nier beschadigd zijn, welke wjj ge durig uit alle streken bekomen, zou het in het belang van al uwe leden en van de landbouwers in het algemeen ziju, om hun op uwe eerstvolgende vergadering mee te deolen. dat wij al onzen agenten instructies hebben ge geven om met al zulke varkens op de strengst mogelijke manier te han delen en veel op den prijs te korten voor elk varken, dat kenteekenen draagt, van elke slechte behandeling, hetzij ontstaan door overvolle lading, slagen of ruwe behandeling van welke soort ook. Zoowel uit eèn oogpunt van humaniteit als in het algemeen belang van de reputatie van het Hol- laudsche varkensvleesch op de Lon- densche markt, hopen wij, dat u aan deze zaak direct uwe attentie zult geven, en al het mogelijke zult loen om al uwen leden het groote belang van een goede behandeliug der varkeus ouder het oog te brengen, en eeu einde te maken aan de ruwe en onnoodig slechte behandeling van hunne varkens, wanneer ze ter markt gebracht worden". Elkander in nen dood gevolgd- Woensdagmorgen had te Leeuwar den eene dubbele begrafenis plaats, die zeker eene groote zeldzaamheid is. Twee zusters, tweelingzusters, die de laatste jaren in een der gasthui zen (een hofje) elk iu eeue kamer naast eikaar woonden, zijn op 77-jari- gen leeftijd daags na eikaar over leden en werden nu gelijktijdig be graven. RECHTSZAKEN, Beleediging. Voor de rechtbank te Utrecht heeft terecht gestaan Rijk van Giukel, be klaagd vau den 1 In Maart den Voor zitter van het hoofdstembureau te Zeist te hebben beleedigd door hem toe te voegen de woorden: je bent eeu lage, gemeene kerel De beklaagde, die zijn verdediging had toevertrouwd aan mr. Kappeyne vau de Coppello, hield een lang be toog, waarin hij de geheele bekende geschiedeuis nog eens verhaalde en ten slotte ontkende de hem ten laste gelegde woorden te hebben gebezigd. Er was niet eens eeu stembureau, beweerde hij. Sprekende over de ver kiezing van den vorigeu dag, had het Raadslid Van der Mersch hem uitgenoodigd mede naar de Gemeente secretarie te gaan en daar trof hjj toen eenige heeren aan, waarvan de heer Meerdink (niet eens gezeten) eeu pakje onder den arm had. Maar dat het stembureau zitting had, was hem uit uiots gebleken. Op deze omstandigheid ging de verdediger onmiddellijk in eu "toen nit hot verhoor vau den heer Meer dink, den Voorzitter, bleek, dat deze te 9 uur gekomen, de zitting niet officieel had geopend, doch met de andere heeren besloten had om de stembrietjes van den vorigeu dag aan eeu revisie te onder .terpen, waarna by, Voorzitter, te hafs tieu was ver trokken, terwijl de inmiddels gehaalde lieer Scbutz hem zou vervangen, ver zocht mr. Kappeyne schorsing der behaodeiing. Dan zou intusschen kan nen gevraagd worden overlegging van het proces-verbaal der zitting van 11 Maart jl. en wanneer daaruit bleek, dat de beer Meerdink dit niet had mede-onderteekend zooals dezo zeide dat inderdaad ook het geval j was dan was naar zijn meèning ook geen strafbaar feit gepleegd ea kon dus een vervolging met plaats hebben. Met deze beschouwing was mr. E. A. Smidfc, subst.-officier van justitie het niet eens. Volgens de jurispru dentie bleef een feit strafbaar ook wanneer de persoon, dis de vervol ging uitlokte, later bleek zich ver gist te hebben in zijn meening. dat hij op het oogenblik, waarin het feit gepleegd werd. ambtenaar in de uit oefening zjjner bediening was. De rechtbank iu raadkamer verga derd willigde het verzoek van mr. Kappeyne in en stelde de verdere behandeling der zaak uit tot over 14 dagen. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Resultaat van een weddingschap twee winners. Van een onzer correspondenten De onbescheidenheid, een gebrek in 't algemeen laakbaar bij de een voudigste der stervelingen, wordt een grondbeginsel, bijna een plicht, voor een nauwgezet reporter, voorai wanneer het zich handelt om een belangwekkend feit en dat nuttig voor het publiek is. Het is daarom dat ik zonder angstvalligheid het belangwekkend gesprek zal weer geven dat ik voor eenige dagen afgeluisterd heb. tusscben den Heer Etienne Marnac (van Lapause. ge meente van Saint-Sardos, Lot et Garonne. Frankrijk) en een zijner vrienden. Ik hoop dat beiden mij ten gunste van het menschlievend doel mijne onbescheidene aandacht zullen vergeven. Welnuzeide de Heer Marnac. een krachtig man en met goed uiterlijk, ik geloof, mijn vriend, dat je goed en wel je wedding schap verloren hebt. Als je je nog herinnert den laatsten keer dat je mij een bezoek gebracht hebt. vondt ge mij door een vreeselijke jicht óp 't bed genageld. Ik had de ge wrichten opgezwollen en deze wa ren zoo pijnlijk, dat ik niet eene beweging kon doen zonder het uit te schreeuwen met groote moeite kon men mij verbedden, zoo pijn-, lijk was mij de geringste beweging. Ik kon noch des nachts, noch des daags slapen, daar mijne pijnen mij niet een oogenblik met rust lieten. En deze aanvallen kwamen sedert drie jaren met korte tus-j schenpoozen terug. Inderdaad, antwoordde zijn vriend, ge hebt een menigte genees middelen en 'behandelingen be proefd, die je niet hebben kunnen genezen noch verlichten, ik had er de ondervinding van opgedaan met mijne eigene hartziekte zonder ge lukkiger te zijn. Het is toen. geheel en al hopeloos zijnde, dat ge na gesproken hebt over je plan om Pink Pillen voor bleeke personen van Dr. Williams te probeeren, waarover je met zooveel lof dooi' een van je vrienden hadt hoeren spreken. Twijfelachtig geworden zijnde door de nutteloosheid mijnen pogingen, wedde ik met je dat j evenmin als de andere gerieesmid-j delen zou dit geneesmiddel je jicht genezen. Evenwel zie je me te been, ik kan alleen loopen en wandelen Ik ben wel gedwongen mij door de waarheid te laten overtuigen en ik beken dat ik mij gelukkig gevoel mijne weddingschap te ver liezen, want ge hebt de gezondheid terug gekregen. Indien ik zulks ook maar kon zeggen Maar, zeide de Heer Marnac, mijn voorbeeld bewijst je genoeg dat je slechts een middel hebten dat is deze Pink Pillen te nemen die mij genezen hebben. De wed dingschap is alsdan door twee per sonen gewonnen. Je hebt gelijk en ik ga ér zon der uitstel koopen. Op deze woorden nam het ge sprek een einde en ik ging heen, verheugd over het toeval dat mij het had doen afluisterenhetgeen bewijst dat de onbescheidenheid somtijds goed is. Diegenen die gebruik maken van de Pink Pillen zullen er de beste resultaten van bekomen. Zij zijn krachtdadig voor bloedarmoede, ver lamming. ruggemergstering, rhu- matiek. heupjicht. zenuwpijn, St.- Yeits dans. hoofdpijn, zenuwziekte, kliergezwellen, enz. Ze zijn een hernieiiwer van het bloed en een spierversterkend middel. Zij geven schoone kleuren aan rle bleeke ge laatskleuren. handelen in alle tijd perken der verzwakking bij de vrouw en veroorzaken bij den man eene werkdadige werking tegen al de ziekten veroorzaakt door licha melijke en geestelijke overspanning en buitensporigheden. Prijs fl.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié. Stei ger 21. Rotterdam, eenig depot houder voor Nederland en Apo-j theken. Chapellerie du Sport. Ed. MEUWSEN, 21, Aneg-ang 21. Eenig adres voor de nieuwste Amerikaansche F antasïe-Hoeden. Grootste sorteering Dames- en Heeren Matelots en Yélo- cipède-Petten. Tevens wordt onze geachte Clientèle attent gemaakt op de verschillende modellen UNI- KOR MPETTEN, S T E K E X. MUTSEN, enz. enz. voor de a.s. Kroningsfeesten. &EMEN&& ?£iEUWS Opsporing van Andrée. De vorige week is uit Stockholm eeu expeditie vertrokken die iu Oost- Siberië een onderzoek zal instellen naar Androe en zjjn ballongenooren. Zij bestaat uit den poolreiziger Stad- liug, den plantkundige Nilsson eu den ingenieur Fi ankel, wiens broeder een tochtgenoot van Andree is. Hst on derzoek begint bjj de monding der Lena en die streek is gekozen omdat andere gedeelten der poolstreek door schepen zullen bezocht worden. O.a. zullen de Nieuw-Siberische eilanden doorvorscht worden, waar in 1893 magazjjnen met levensmiddelen zijn geplaatst voor ingevroren reizigers. Een trein aangerand. Een trein uit Delagoa-baai is bjj Bronkhorst's Point aangevallen door drie mannen, die op een der goede renwagens sprongen en, de treinbe- ambten in bedwang hondend, een kist met 400 pond op den weg wierpen. Toen sprongen zij van den trein af en brachten hun buit in veiligheid. De trein was al dien tjjd in beweging gebleven. Eene herinnering. De correspondent van de N. E. Ct. te Parjjs meldt do. 26 dezer het vol gende De senator Ranc geeft in de Matin van vanochtend eenige „Petits souve nirs", herinneringen van een kleine vjjf-eu-twiotig jaar geleden, toen hjj onder het presidentschap van Mac Mahon en het tweede ministerie-De Broglie naar Brussel was uitgewe ken. In den vroegen herfst van 1874 kwam Gambetta hem daar opzoeken en met hun drieën, want Spulier had zich bjj hen gevoegd, hebben zjj toeu een veertiendaagsch reisje gemaakt door Holland, dat voor ieder van hen volkomen vreemd was. Een heerljjken tjjd hebben zij daar doorgebracht èn om wat zjj zagen èn door het gezel schap van Gambetta, en de herinne ring welke die paar vacantieweken nog verinooid zal hebben doet hem spreken van „la lumineuse Hollands". Een avond te Amsterdam liepen zjj een café-cbantant binnen, waar Hol- laodsche, Engelsche, Duitscbe, Fran- sche liedjes worden gezongen. Niets bijzonders en zonder aantrekkelijk heid. Zjj zonden dus weer heengaan toen er beweging kwam onder het publiek, men keerde zich om naar hun kanter liep een gefluister door de rjjen der toeschouwersde orkest- direcreur kreeg een wenk, gaf eenige mededeelingen aan zijn muzikanten en men had Gambetta herkend na een korte stilte kionk de Mar seillaise door bet zaaltje. Een krach tig applaus eu een zangeres kwam op om den Schoolmeester in den Elzas voor te drageD. Luide toejuichingen volgden op elk couplet en toen de Fransche toehoor ders heengingen, werden hoeden af genomen en handen uitgestokenHol land bracht in Gambetta een groet aan liet overwonnen Frankrijk. Het door Ranc beschreven tooneeltje komt rajj niet ouwaarschijnijjk voor. Er is altijd vee! sympathie in ons land voor Frankrjjk geweest, en, kleine jongen tjjdens den Fransch-Duitschen oorlog, herinner ik mij met hoe groote vrien delijkheid in de stadjes op de Duit se''e grens de Fransche krijgsgevan genen werden ontvangen die uit Duitschland hadden weten te ont vluchten. Er werden hun eiken keer als er kwamen, en er kwamen er ve len, dagen achtereenheel wat dub beltjes en kwartjes gebracht, en wan neer die Franscben, soms wel twintig tegelijk, het stadje van rajjn woon plaats waren doorgetrokken, was het meestal de Marseillaise, welke door allen aangeheven, den pas aangaf voor den verderen tocht Holland in.... Ranc vertelt zjjn lezers het boven beschreven tooneeltje, dat de drie Franscben sterk had aangegrepen, naar aanleiding van Bjoernson's brief aan Zola, waarin op de tegenstelling wordt gewezen welke tusscben het denkond en lezend publiek over bjjua de geheele wereld en Frankrjjk iu de Dreyfus-zaak bestaat. Hebt ge opgemerkt, vraagt de Noorsehe schrij ver aan den man van J'aecuse, dat de Nederlandsche pers bjjua eenstem- mig is In Scandinavië, maar kalmer van toon, is de stemming dezelfde enz. En Ranc die tot de „Dreyfusards" behoort en als getuige bjj het proces- Zola enkel zoo kort is geweest om dat naar bij zeide, de president hem over de bjj bet proces van 1894 be gane schennis der wet en der rech ten van de verdediging toch niet zou laten spreken Ranc roept minister Hanotaux toeoverweeg dat, die er varing van my. nu vjjf-en-twintig jaar geleden, en de stemming, welke thans in Nederland schjjnt te zjjn, in en buiten Nederland, onder volken welke niet van vjjandige gevoelens tegen over ons kunnen worden verdachten welke ons steeds sympathiek zijn ge weest. N'isolez pas moralement la France Vervoig Statfsraseuw» Opening der Duinwater leiding. Heden waait de vlag van den toren. De officieele opening van de Haar- lemsche Duinwaterleiding heeft plaats gehad. Meermalen hebben wij gewezen op de groote beteekenis, die het bezit van een eigen waterleiding heeft. Dat belang is te verdeelen in twee facto ren: de bevordering der openbare gezondheid en de te verwachten stjj- vinsr der gemeentelijke geldmiddelen. Vandaar, dat het jaar 1898 in de geschiedenis van Haarlem een belang rijk moment zal zjjn en blijven. Vau eene beschrijving der verschil lende gebouwen kunnen weonsreilg onthouden, daar we reeds een- en andermaal uitvoerige beschrijving gaven van het machicegebouw, den filter, den rein water kei der, den water toren en de wjjze waarop het water naar de stad wordt gevoerd. Intusschen mag hier niet verzwe gen blijven, dat het gemeentebestuur zeer is ingenomen met de wjjze, waarop het werk is uitgevoerd. Had den aau de voorbereidende werkzaam heden de heeren Jacs. Lejjh, gemeente- architect eu J. G. Micbiclse, hoofd opzichter, een belangrijk aandeel, de uitvoering van het werk zelf ge schiedde ouder leiding vau den inge nieur den heer J. Schotel. Koofdop- ziehier op het werk was de heer I). j Bakkes, aannemers de heeren Noor- i denne eu van Vendeloo, die allen getoond hebben voor hun deel van de taak volkomen berekend te zjjn. Volledigheidshalve zjj nog vermeld, dat de machines werden geleverd door de machinefabriek Breda, dat de bo ringen geschiedden door den beer N. Hogendoorn, het leggen der buizen door den heer C. do Rujjtcr en de levering der electriscne en automati sche toestellen door den heer H. Meeuwig, alhier. Op welke uitstekende wjjze het werk is uitgevoerd, moge o.a. hieruit bljjken, dat toen de watertoren werd beproefd, die 1200 Mkan bevatten, deze volkomen dicht bleek te wezen. Dezo toren werkt als een veilig heidsklep. Is de druk in 4e leiding naar de stad te groot, dan opent zich een veer iu de pjjp en stroomt het water naar den toren. De voorraad daar aanwezig dient om de burgerji van water to voorzien in den tjjd dat de machines niet, werken. Dit is een van de voordeeleu, welke de nieuwe waterleiding heeft tegen over die van Amsterdam, welke een zeer onbeduidend reservoir bezit, zoo dat de machines nacht en dag moe ten doorwerken. Hier behoeft dat gedurende den avond en den nacht niet te geschieden. Sedert ons laatste bezoek is het terrein van de waterleiding aange legd door de firma Zocher Co.. op de wijze die men van haar ge woon is. Een plantsoen is keurig aangelegd en hedenmorgen waren vóór de opening alle gebouwen met vlaggen versierd. Nadat de extra-trein, die ie 10.07 van Haarlem vertrok op de plaats van bestemming was aangekomen, begaf zich de burgemeester met verschil lende hooggeplaatste personen o.a. .del heeren Mr. G. van Tienhoveo, Com missaris der KoniDgin, Mr. A. A. Land, griffier, het lid der Tweede Kamer de heer Fr. Lieftinck, de leden van Gedeputeerde Staten P. B. J. Ferf en G. S. Boreel, de Ingenieur der Provinciale Waterstaat, Scholten, de heer Öcholviuck, wethouder van Am- terdara. de Directeur der Amsterdam- sche Waterleiding, van Hasselt, Burgemeester en Weth. van Biue- mendaal, mr. C. de Vries, als afge vaardigde van mevr. van der Vliet, enz. benevens alle gemeenteraadsleden, hoogere en lagere ambtenaren van de duinwaterleiding en verdere genoo digden naar het niaehinegebouw, waar van de ingang smaakvol was versierd met groen eu vlaggen. Nadat alle aan wezigen zich in het gebouw bevonden, hield do Burgemeester eene harteljjké toespraak, waarin spreker zeide, dat het heden voor Haarlem een heuge lijke dag was, nu de zoo lang ge koesterde wenscli om een eigen water leiding te hebben, vervuld was. Hjj dankte alle aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid. Tevens herinnerde hjj er aan, dat de Amsterdarasche waterleiding steeds welwillend was geweest om. Haarlem te voorzien, doch dat zjj door den grooten omvang van het gebruik in de laatste jaren, daar toe met meer in staat was en wjj zoo doende nu voor eeu eigen waterleiding stonden. Hierop liep spreker de ge schiedenis der stichting in 't kort na. Nadat iu Februari 1889 aan de heeren J. Schotel, ingenieur te Rot terdam, Jac. Leyh en J. G. Michielse een ontwerp was opgedragen, werd 15 Mei 1890 door eerstgenoemde het ontwerp ingediend, terwjji het 29 J uni 1892 bjj de Tweede Kamer werd in gediend. In Mei '96 werd eene over eenkomst gesloten met Mevr. van der Vliet— Borski. In Maart '97 Damen de werkzaamheden een aanvang, ter wjji in Maart '98 het hoogreservoir met duinwater werd gevuld eu zoo staan wjj heden 29 April voor de opening. De voorbereidende maatregelen heb ben eenigeu tijd geduurd, opdat het contract waarborgen van soliditeit en goed overleg kenmerken. Hierna bracht spreker een woord van dank aau Mevrouw van der Vliet voor haar royaal aanbod. Zjj heeft al wat m haar vermogen was voor de zaak gedaan en heeft nu bepaald satisfactie voor bet publiek belang mede gewerkt te hebben. Ver volgens bedankte de Burgemeester nog de leden van Gedeputeerde Sta ten, de besluurdcren der Gemeenten Amsterdam en Bloemendaal, deleden van den Haarlemselie Gemeenteraad bet Bestuur Rjjnland, de Directie der H. IJ. S. M., de Commissie, die de per- ceelen van mevrouw vau d9r Vliet getaxeerd hadden, voor hunne mede werking ook bracht spreker nog in dankbare herinnering hetgeen wjjleu do heer Farncombe Sanders, voor de oprichting heeft, gedaan, waarna spreker het woord lichtte tot den heer Schotel, wiens werk men rond om zich kon zien. In 14 maanden tjjds zjju deze werken verrezen. Te vens zeide spreker wat bjj dit werk zeker een unicum genoemd mag wor den is, dat geen enkele klacht is ge hoord, en eindigde zjjne toespraak met het gezegde, dat Haarlem eene schoone toekomst tegemoet gaat. Hierop bedankte de heer Schotel voor de hem toegesproken woorden, waarna de Burgemeester zich naai de hoogdrukmachine begaf en de kruk omdraaide waardoor de machine in beweging kwam. Op dezelfde wjjze bracht de heer De Breuk de laag- drukmachine aan het werk. Eeu luid hoera weerklonk getelefoneerd werd om van de St. Bavo de driekleur te ontplooien en de eigen waterleiding jwas geopend. Nadat door de dochter van den chef-machinist aan de genoodigden watei' was gepresenteerd, nam de heer Joh. de Breuk het woord en verzocht hjj den ingenieur Schotel den gedenk steen te onthullen, die in eeu oer muren van het machine-gebouw is geplaatst. De keurig gebeeldhouwde steen heeft het volgende opschrift: Anno 1898. De Waterleiding der Gemeente Haarlem aangelegd onder het Best uur vau den Burgemeester Jbr. Mr. Jacob Willem Gustaaf Boree! van Hoge- landen, de Wethouders Mr. Albert Carel Waller, Marinus Olivier de Kanter, Johannes de. Breuk, Mr. Theodorus de Haan Hugenholtz en den Secretaris Mr. Carel MariusRascli volgens ontwerp en onder leiding van den Ingenieur Jan Schotel voor gebruik geopend 29 April—1898. Hierna werd het machine-gebouw verlaten en een ommegang gemaakt over de terreinen en door de andere ge bouwen. Vooral de watertoren trok zeer de aandacht. Te ééa uur vereenigden do Raads leden en verdere genoodigden zich. aan een lunch in Hotel Funckler, dat door rlen Burgemeester werd aange boden. De menu luidde aldus: Potage Windsor. Coquilles de Crevettès. Chateaubriand a la Béarnaise. Haricots verts. Chandfroid de Poularde. Celeri a la Moëlle. Caneton Roti. Salade compote. Gateau milles feuilies. Fruits. Dessert. Aan tafel werd eerst het woord ge voerd door den burgemeester daarna door den lieer mr. (jl. van Tienho ven, commissaris der Koningin, door den beer van Leeuwen, wethou der van Amsterdam eu mr. de Vries. De heer M. O. de Kanter bracht daarna eeu woord van hulde aan dea wethouder, den heer de Breuk, terwijl deze den heer Schotel, ingenieur, ia een speech gedacht. De datum van het Invitatie-Concert van het Brongebouw, oorspronkelijk vastgesteld op Vrjjdag 6 Mei, is nu vastgesteld op Donderdag 5 Mei. Voor het akte-examen lager onder- wjjs zjjn Woensdag en Donderdag te Amsterdam geslaagd de dames M. W. J. Dingpmans. A. C. Tromp, W. F. A. P. M. Charbon, J. E. Jenny Wejjerman en A. Timmer, en de heeren T. J. Thjjssen en J. J. B. Elziuga, allen alhier. Hedenmiddag circa 12 uur is aan den Schotersingel alhier een net ge- kleede vrouw, inej. B. alhier, met een kind van circa acht jaar in het water gesprongen. Een zoon vau den heer L Zuuren- douk, bteemist aan het Staten Bol werk, schoot dadeljjk ter hulp en stak de vrouw eeu hark toe welke zjj evenwel niet wilde grijpen, maar die door het kind gegropon werd, dat, daar het de moeder vasthield, maakte dat beiden op het droge gehaald kouden worden. Nadat de vrouw bij don beer Zuig rendonk was binnen gebracht, is zjj in allerjjl na door een inmiddels ont boden dokter te zjjn behandeld, door de politie per rader baar naar het gasthuis vervoerd, terwjji het kind door den heer Z. in huis werd ge nomen waar het liefderijk verpleegd werd. Daar uit de vrouw niets was te krijgen, deukt men dat treurige om standigheden de oorzaak vau deze droevige daad zjjn. In de Douderdagavond gehouden vergadering van de aFd. Haarlem der Maats, van Toonkunst kwam ter sprake het voorstel van den beer W. Robert, om hem tegen een aangegeven retri butie de exploitatie der Muziekschool op te dragen. Dit voorstel werd met eene stem

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2